2le Radio bMrujt li Vrijgemaakte jongelingen op G.G. herdachten 10-jarig bestaan Scherpe socialistische kritiek op Hoge Autoriteit Zeeuwsche schakers reisden vergeefs naar Oostende nief verzekerd Uitspraak van centrale raad van beroep Pineau wil meer invloed van de V.N. Goudkust wordt zelfstandig FLITSEN Russen laten Japanse generaal vrij Staking om minister van Onderwijs Opzet van het jeugdwerk zal niet worden „gemoderniseerd" Russen nemen niet deel aan Wereldgezond- heidsraad Geen antwoord op vraag, of door E.G.K.S. welvaart is verhoogd Tweede Dr. Mes-tournooi fe Heinkenszand sterk bezet Leden van Darul Islam geven zich over Zaterdag 12 mei 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 4 Nu we door het warme voor jaarszonnetje o.a. ook aan aardbeien gingen denken, trof ons een uitspraak van de centrale raad van beroep, gepubliceerd in het aprilnummer van Adm. beslis singen, inzake aardbeienplukkers. We meenden deze uitspraak niet te mogen onthouden aan onze Zeeuwse tuinders. Gedurende eni ge zomerweken toch worden vele aardbeienvelden overstroomd door een leger van plukkers en pluk- sters, vogels van diverse pluimage. De aardbeienkwekers trachten daarmee de vogelen des hemels vóór te zijn! Zo kan het gebeuren, dat een aard beienveld bevolkt wordt door gehuw de vrouwen en meisjes, die thuis in de huishouding werken, leerlingen uit de hoogse klas der lagere school, leerlin gen van ULO scholen en H.B.S., lieden die met een vers diploma van die scholen komen, studenten, oude ren teniertjes, enz., allen ijverig aan de pluk, om zoveel mogelijk te verdienen. De vraag of al deze mensen gedu rende de aardbeienpluk onder de so ciale verzekeringswetten vielen is thans tot oplossing gebracht. Althans voor de Ziektewet, met natuurlijk analoge toepassing voor de andere wetten. Niet eenvoudig Het antwoord op deze vraag was niet eenvoudig. De sociale verzeke ringswetten zijn in de loop der jaren Uitgebreid en de kring der verzeker den is steeds wijder getrokken. Zo is een aantal werkzaamheden in de land bouw, die door iemand persoonlijk worden verricht en waarvoor een be loning wordt genoten, aangemerkt als werkzaamheden die in loondienst wor den verricht. Van de hier bedoelde werkzaamhe den is een lijstje gemaakt en daarop komt voor: het oogsten van fruit en van andere land- en tuinbouwgewas- sen. Op grond van deze bepaling staat de verzekeringsplicht voor aardbeien plukkers vast. Maar daarmee is de kous niet af. Uitzonderingen Er is n.L een ander artikel, dat be paalt, dat bepaalde groepen van per sonen uitgezonderd worden en in het geheel niet onder de wet vallen. Denk aan de groep die boven de loongrens komen. Hier was evenwel van belang de bepaling, dat uitgezonderd zijn zij, die niet bij luijze van beroep, tegen loon arbeid verrichten, wanneer dit alleen in butengewone gevallen ge schiedt en van korte duur is. Dat de reeds eerder genoemde groep van personen dit werk wèl doet bij wijze van beroep is wel duidelijk. Sommigen doen het maar enige dagen en voor één seizoen in hun hele leven. Trouwens de vrijheid die toegestaan is In komen en gaan, in beginnen en op houden, in het tempo van werken, enz., is al moeilijk verenigbaar met beroeps arbeid. Van buitengewone aard? De volgende vraag was of dit nu ook als arbeid van buitengewone aard kon worden aangemerkt. Hier moest zeker ontkennend op geantwoord worden. De aardbeienpluk komt ieder jaar met de regelmaat van de kalender te- PARIJS, 11 mei (Reuter). De Franse minister van buitenlandse za ken, Pineau, heeft zich tijdens een banket ter ere van maarschalk Tito uitgesproken voor een versterking van de rol der V.N. „De wereld moet profiteren van een periode, waarin de tegenstelling tussen de staten minder verbitterd wordt en waarin men kan hopen op vorderingen op het gebied der ontwapening, om haar geloof in een werkelijk universeel orgaan te be vestigen", zo zei hij. Pineau prees Tito. Deze antwoord de, dat Zuid-Slavië zijn „onafhanke lijke politiek" zou blijven volgen. De ze politiek is zowel voor het westen als voor het oosten nuttig, daar deze hierdoor geholpen kunnen worden na der tot elkaar te komen, verklaarde hij. „Het feit, dat wij nieuwe vrien den in het oosten zouden winnen, be tekent geenszins, dat wij de vrienden die wij in het westen hebben, willen verloochenen". TitO zei, dat het wantrouwen alleen zou verdwijnen door een hervatting van het contact, de uitwisseling van meningen, onderhandelingen, intensi vering van de betrekkingen, voorna melijk op economisch en cultureel ter rein, en door de verwijdering van de belemmeringen die de vrije uitwisse ling van goederen nog beperken LONDEN, 11 mei (AFP). De Britse regering acht de tijd gekomen om de Goudkust volledige zelfstandig heid binnen het Gemenebest te ver lenen. Dit is door de minister van ko loniën in het Lagerhuis meegedeeld. Tussen de voornaamste politieke par tijen in de Goudkust, zo zei de minis ter, bestaat een groot verschil van mening over de toekomstige grond- ■t. Alle pogingen tot verzoening wa- i tot dusver mislukt. uit de sociale sector rug en is de doodgewoonste zaak ter wereld. Alleen voor de aardbeienpluk kers geldt het wel als buitengewoon. Normaliter zijn het personen die niet of nog niet in het arbeidsproces zijn ingeschakeld. Het gaat er in de regel slechts om wat vakantiegeld bq elkaar te krijgen. Rest dus nog het antwoord op de vraag of dit ook arbeid van korte duur is. Zonder bedenking sprak de centrale raad uit, dat dit inderdaad het geval is. De hele pluktijd is betrekkelijk kort en vele plukkers zijn nog maar ten de le gedurende die pluktijd werkzaam. Negatief Daarmee was de zaak rond. Aard beienplukkers in dit artikel bedoeld zijn dus geen arbeiders in de zin van de ziektewet en dus ook niet verze kerd voor het ziekenfonds, werke- Ioosheidswet en kinderbijslagwet. Ten aanzien van deze plukkers heeft de minister van financiën het de aard beientelers ook gemakkelijk gemaakt Zij behoeven voor deze groep op de uitbetaalde bedragen geen loonbelas ting in te houden. MOSKOU, 11 mei (Reuter). De vroegere commandant van het Japan se leger in Mantsjoerije, generaal Toozo Jamada, die sinds 1945 in Rus sische gevangenschap heeft gezeten, zal binnenkort naar Japan terugke ren. De generaal zou reeds in februari j.l. op vrije voeten zijn gesteld, maar zou wegens ziekte niet hebben kunne- reizen. Generaal Jamada was door d Russen tot 25 jaar gevangenistraf ver oordeeld. Wellicht ten overvloede, maar niettemin met nadruk moge ge steld worden, dat dit alles niet geldt voor personen die regelma tig in loondienst zijn en bij wijze van beroep werkzaam zijn in land en tuinbouw. BUENOS AIRES, 11 mei (Reuter). Leerlingen van middelbare staatsscho len in de Argentijnse steden La Plata en Santa Fe zijn in staking gegaan als protest tegen de minister van on derwijs, dr. Atilio dell Oro Maini, die zij te nationalistisch en de functie onwaardig achten. Verwacht wordt, dat deze actie zich tot de hoofdstad en andere delen van het land zal uit breiden. Ter dood gebracht ZONDAG 13 MEI. HILVERSUM I (402 m.). NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Orgelconc. IKOR: 8.30 Vroegdienst. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Plechtige Hoogmis. 11.30 Gram. 11.50 Cello en piano. 12.20 Apologie. 12.40 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.10 Dansclub. 13.40 Boek- bespr. 13.55 Gram. 14.00 Bariton en piano. 14.30 Kamerork. en solist. 15.25 Gram. 15.35 Lichte muz. 15.55 Idem. 16.15 Sport. 16.30 Vespers. NCRV: 17.00 Gerei. Kerkd. 18.30 Gram. 19.00 Boekbespr. 19.10 Nws. uit de kerken. 19.15 Gram. 19.30 Het Evan gelie in een draaikolk: De brieven aan de Corinthiers, caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.25 Act. 20.35 U bent toch ook van de partq?, caus. 20.45 Roulette. 21.10 Het dagboek van Marietta, hoorsp. 22.35 Gram. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM H (298 m.), VARA: 8.00 Nws. en postduivenber. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, caus. VPRO: 10.00 V. d. kind. IKOR: 10.30 Kerkd. t.g.v. het tienjarig bestaan v.d. Oecumenische Raad van Kerken in Nederland. 11.30 Vragen- beantw. AVRO: 12.00 Gevar. muz. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Even afrekenen, Heren 12.45 Pianospel. 13.00 Nws. 13.05 Meded. of gram. 13.10 Gevar. progr. voor de mil. 14.00 Boekbespr. 14.25 Instr. sextet. 14.55 Het leven van Mozart, hoorsp. 16.00 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Ge sprekken met luisteraars. 17.15 Het plat teland nu, caus. VARA: 17.30 Voordracht. 17.50 Nws. en sportuitsl. 18.05 Sportjourn. 18.30 Amus.muz. 19.00 Discussie. 19.30 Progr. t.g.v. Moederdag. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 V. d. bridgers. 20.10 Gevar. muz. 20.55 Cabaret. 21.25 Lichte muziek. 21.50 Act. 22.00 Disco-caus. 22.35 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Act. of gram. 23.2524.00 Gram. MAANDAG 14 MEI. HILVERSUM I (402 m.). NCRV: 7.00 Nws. en S.O.S.-ber. 7.10 Gewijde muziek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Sportuitslagen. 8.25 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Mastklimmen. I In Gouda (Van één onzer verslaggeefsters) GOUDA, 10 mei. Er was geen plaatsje meer vrij in de eeuwen oude en indrukwekkende St. Janskerk te Gouda, toen daar vandaag de Bondsdag van de Ned. Bond van Vrijgemaakte Jongelingsvereni gingen op G.G. werd gehouden. De bijeenkomst stond in het teken van het 10-jarig bestaan van de Bond, die in februari 1946 werd vrij gemaakt. Omdat zelfs de enorme Janskerk nog te klein was om alle Bondsdaggangers te bevatten, werd tegelijkertijd een samenkomst gehouden in de Chr. Geref. kerk, onder leiding van ds. G. Storm, tweede voorzitter. Het openingswoord van de voorzitter, ds J. A. Vink te Amersfoort, was getiteld: „Tien van de duizend jaren". Tussen Christus' hemel vaart en Zijn wederkomst liggen twee perioden. Eén daarvan is de periode van 1000 jaren, waarover geschreven is in Openbaringen 20, de tijd waarin Satan de volken nog niet verleiden kan tot een alge mene aanval op de kerk. „Wy leven nu in deze periode, God geeft ons nog de mogelijkheid tot een christelijke levensontplooiing". Met dankbaarheid sprak ds. Vink over de afgelopen 10 jaar, waarin de Gefef. jeugdorganisatie stond onder de be schutting van Jezus Christus. VERNIEUWING? Ds. G. Janssen nam in zijn referaat „Vernieuwing" de kritiek onder de loupe, die de organisatie van het Bondsleven in het voorbije jaar heeft moeten doorstaan. Bij het bespreken van de oorzaak van de afzijdigheid van vele jongeren, heeft men de or ganisatie van de plaatselijke vereni gingen afgekeurd. Men vroeg zich af, of het niet beter zou zijn als ouderen daarvan de leiding namen in plaats van jongens, die in leeftijd en kennis niet boven de andere leden utsteken en die ook hun vragen niet kunnen beantwoorden. „Maar het is niet toevallig dat de jongens zelf de leiding hebben", aldus spr., „het werk van de J.V.'s wordt juist door zelfwerkzaamheid en zelf- leiding gekarakteriseerd". De voor zitter beheerst de vergadering niet en hij is ook niet de man die op alle vragen een antwoord weet, hy leidt slechts de activiteit van de anderen. ,En aan deze opzet houden we vast", zo verklaarde ds. Janssen, „niet om dat het de gemakkelijkste weg is, maar omdat deze opzet samenhangt met de grootste schatten van ons gereformeerd leven. De kerk is de vergadering der gelovigen die allen het kleed van pro feet, priester en koning dragen. Het bijzonder ambt van de dominee wil ook de ontplooiing van het leven in het ambt der gelovigen niet opheffen maar dienen". De opzet van het jeugd werk is gekozen als geheel aansluitend op dit doel. „Daarom wijzen wq de kritiek op de opzet van ons werk af", aldus ds. Janssen, „maar de roep om vernieu wing moeten wij wel op onszelf toe passen, dan gaat het werk voor ons leven". HET ATTENTIE-SEIN. In de middagbijeenkomst sprak ds. J. Francke te Hoogeveen over „Het attentie-sein gegeven?" In Marcus 13 worden wij gewaarschuwd voor de gruwel der verwoesting, d.w.z. alles wat de wereld der zonde in de kerk brengt. Ds. Francke zag deze gruwel der verwoesting ook in de r.k. en de Ned. Herv. Kerk en in de synodaal Gereformeerde kerken, waar men vol gens hem „vermengen wil wat uit God en uit de wereld is". „Aan de over kant" is deze gruwel der verwoesting tot op de synode van Leeuwarden toe, een uiting van een verkeerde geest en van een modernisme, van de kerk en wereld één willen maken", aldus spr. Ds. Francke waarschuwde zijn toe hoorders: „Jullie moeten scherp on derkennen wat in hetgeen zich met de naam kerk dekt maar het niet is, leer en leven verwoest. Jullie moeten je principieel vrijmaken van elke plaats waar de gruwel der verwoes ting heerst. Dat betekent dat je con sequent nooit toenadering mag zoeken tot de afvallige kerken". Nadat het officiële gedeelte van de Bondsdag afgewerkt was, gaf de heer Charles de Wolff, organist te Ensche de, een groot concert op het orgel van de St. Janskerk. YERSEKE Burgerlyke Stand. Geboren: Cornelia J., d.v. N. Verschuure en M. Andriesse; Leo F., z.v. A. Kosten en T. van den Berge; Jan M., z.v. N. P. Schot en W. ndertrouwd: W. L. Goeman, 25 j. ën W. C. de Rooy, 24 j.; G. P. Heijnen, 27 j. te Goes en P. A. Eckhardt, 25 j. Gehuwd: M. J. Meijaard, 22 j. en N. Murre, 19 j. te Middelburg. Op Cyprus is uit naam van de Britse autoriteiten op dat eiland het dood vonnis voltrokken aan de Cyprioten Michael Karaolis en Andreas Dimi- triou, van wie de eerste schuldig werd gevonden aan moord op een Grieks- Cyprisch politieman en de tweede op een Brits zakenman had geschoten. De foto laat zien. hoe Karaolis kortgele den tussen twee politiemannen in voor het gerecht werd gebracht. Tot het laatste toe heeft men op Cyprus en in Griekenland gehoopt, dat de Britse Gouverneur Sir John Harding gratie zou verlenen aan de twee mannen, maar deze persisteerde bij het dood- nonnis. GENEVE, 11 mei (AFP). De Sowj et-Unie zal niet deelnemen aan de werkzaamheden van de conferentie van de Wereldgezondheidsraad in Ge- nève, zulks in tegenstelling tot wat aanvankelijk in het voornemen lag. De Sowjet-afgevaardigde op het Euro pese kantoor van de Ver. Naties heeft dit aan het secretariaat van de We reldgezondheidsraad meegedeeld. De Sowjet-Unie is in 1949 uit de organi satie getreden, doch zij had opnieuw om toelating gevraagd en dit verzoek zou op de conferentie behandeld wor den. In Genève had men verwacht, dat een Sowjet-delegatie zou worden gezonden om een regeling voor de toelating te treffen. Ineer.-odcn Mpdedefine 0 -3'' Tijdens samenkomst in Straatsburg STRAATSBURG, 11 mei. ANP. De Nederlandse afgevaardigde G. M. Nederhorst heeft namens de socialistische fractie in het parlement der Kolen- en Staalgemeenschap scherpe kritiek geoefend op de Hoge Autoriteit en op het jaarverslag, dat deze heeft uitgebracht. Hij zei, dat hij het- geheel oneens was met andere sprekers, die bloemen op het pad der Hoge Autoriteit hadden gestrooid en dat hij wel in het bijzonder van mening verschilde met zijn landgenoot, de heer E. M. Sassen, die als voorzitter der christen-democratische fractie „de rol van bloemenmeisje der Hoge Autoriteit zo voortref felijk had vervuld". De rede van de heer Sassen had z.i. dan ook meer op een toast dan op een politieke speech geleken. Volgens de heer Nederhorst ontbrak in het verslag van de Hoge Autoriteit een zeer wezenlijk element: het bevat allerlei belangwekkende technocrati sche gegevens, maar over de vraag, of door het functionneren van de E.G. K.S. de welvaart verhoogd en de so- Een misselijke grap GOES, 11 mei. De Zeeuwse schakers, die deelgenomen hebben aan de massa-schaakkamp tegen Belgisch Vlaanderen, hebben heel wat avonturen beleefd, aleer zij in de Kurzaal te Blankenberghe be landden. Kort voor de wedstrijd was er namelijk een telegram uit België gekomen, dat de wedstrijd niet in de Kurzaal te Blanken berghe, doch in Oostende doorgang zou vinden. Dies trokken de Zeeuwen naar Oostende, waar men echter van geen wedstrijd afwist. Later bleek, dat het telegram door een of andere misselijke grappenmaker moest zijn verzonden, want de Belgen wisten van niets. Dus reisden de Zeeuwen weer terug naar Blankenberghe, hetgeen vooral voor hen, die de tocht op de fiets maakten, met de straffe wind tegen geen pretje was. BELGEN STERKER. In de Kurzaal van Blankenberghe werd het gezelschap begroet door schepen Waessens. Diens toespraak werd namens de Zeeuwen beantwoord door de heer W. Flissebaalje uit Mid delburg, de secretaris van de Zeeuwse Schaakbond. Hierna begon de strijd aan 47 bor den. De Belgen toonden zich de sterk- sten en wonnen met 271914. Na afloop werden er vijf medailles ver loot onder de winnaars. Vier daarvan gingen naar Belgische schakers, de vijfde naar de heer D. P. Cornelisse van de S.Y. Middelburg. ciale positie van de werknemers ver beterd is, zwijgt het verslag „in alle vier talen van de gemeenschap". Het verslag vermeldt, dat de lonen sedert 1953 zijn gestegen, maar niét of die stijging in de kolen- en staalindus trieën van de gemeenschap groter is geweest dan in andere sectoren en evenmin toont het aan, dat de werk nemers in de kolen- en staalindus trieën tot dusver in enig ander opzicht werkelijk voordeel van de integratie hebben gehad, aldus de heer Neder horst. De heer Nederhorst gaf ook uiting aan zijn ontstemming over de afwe zigheid van de president der Hoge Autoriteit, Réné Mayer, die in Luxem burg het groothertogelijk huwelijk bij woonde. Hij klaagde er ook over, dat de heer Mayer nooit zoals zijn voorganger Monnet had gedaan commissiever gaderingen bijwoont, zelfs niet als er zeer ernstige vraagstukken worden be handeld, en dat bij het contact tussen Hoge Autoriteit en assemblee niet vol doende zorgvuldig onderhoudt. Toen de middagzitting, welke na deze rede drie kwartier werd onder broken, werd hervat, zat de heer Mayer weer op zijn plaats. Hy antwoordde later in bijzonder scherpe bewoordingen op de aan zijn adres gerichte kritiek van de heer Nederhorst. Maar tegen die tijd was deze op zijn beurt vertrokken. 10.10 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gr. 1120 Gevar. progr. 1225 Voor boer en tuinder. 1220 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Zigeunerkwintet. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.35 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Gram. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Lichte muz. 15.45 Gram. 16.00 Uit de Bijbel. 1620 Kamermuziek. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. jeugd. 17.30 Gr. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Suriname's handel, door R. A. Ferrier. 18.00 Gemengd koor. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Gram. 18.40 Eng. les. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Orgel conc. 19.30 Volk en Staat, caus. 19.45 Bei aardspel. 20.00 Radiokrant. 20.20 Salon- ork. 20.45 De mens wikt, hoorspel. 21.45 Mozartherdenking. 22.45 Avondoverdenk. 23.00 Nws. 2345 Gram. 23.40—24.00 Evang. uitz. in de Duitse taal. HILVERSUM II (298 m.). AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 V. d. huisvr. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 11.00 Van de hak op dé tak in en om de tuin, causerie. 11.15 Radio Filh. ork. 11.45 Voordr. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.35 V. h. platteland. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Pi anorecital. 14.30 Israël het beloofde land, het land van beloften, reisrep, 14.55 Lich te muz. 15.25 Hersengymn. 15.45 Gram. 16.50 Het spectrum. 17.10 Pianospel. 1720 Uit de Jeugdbeweging. 17.50 Mil. comm. 18.00 Nws. 18.15 Orgelspel. 18.30 Lichte muz. 19.00 Muz. causerie. 19.15 Twee pi ano's. 19.45 Regeringsuitz.: Landb. rubr.: 1. De werktuigendag in Liempde. 2. Het kuiladvies 1956. 20.00 Nws. 20.05 Radio- scoop. 22.45 Orgelconc. 23.00 Nieuws. 2315 Journ. 23.2524.00 Filmprogr. Op Hemelvaartsdag vond het tweede Dr. Mes tafeltennistoernooi plaats te Heinkenszand. Er waren in de 60 deel nemers en men kan spreken van een goed en sterk bezet toernooi. Het geheel was uitmuntend geregeld en de wedstrijden konden snel achter elkaar worden afge speeld in een zeer sportieve strijd. De voorzitter van de afd. Zeeland, N.T. TH., de heer De Vries, betoonde de ge hele dag zijn belangstelling en reikte de prijzen uit, behalve de wisselbeker, welke door Mr. Dr. Mes zelf aan de winnaar werd overhandigd. De heer De Vries werd door Luctor een souvenir aangebo den. De deelname uit Brabant en ook van de jeugdige spelers uit Zierikzee is zeer gewaardeerd. De uitslagen zijn als volgt: le prijs klasse A, de wisselbeker de heer Th. Moerings van A.M.V.J. '52, Roosendaal. 2e prijs klasse A, de veelbelovende Mid delburgse jeugdspeler Pim Kalkman (W. van Zoelen). le prijs klasse B: de heer J. Willemse (Vice-Versa '51, Oudenbosch). 2e prijs klasse B: de heer P. v. d. Kuyl (M.T.T.C., Middelburg). Ie pry's klasse C: de heer L. Stoutjes- dijk, (Prof. Zeeman Lyceum, Zierikzee). 2e prijs klasse C: de heer Boy Lupgens, (Prof. Zeeman Lyceum, Zierikzee). Dubbelspelen: le prijs klasse A: de he ren Moerings en Lucas (Roosendaal); 2e prys: klasse A: de heren Van Hummel en Groch, (Vlissingen)le prijs klasse B; de heren Willemse en Dingenouts (Ouden bosch); 2e prys klasse B: de heren Stou- tjesdijk en Lupgens (Zierikzee). Het toernooi belooft een jaarlykse tra ditie te worden. Het verheugende is, dat de deelname steeds groter wordt! Scheepvaart Kanaal door Z Beveland in april 1956 HANSWEERT, 10 mei. In de maand april 1956 passeerden er in totaal door het Kanaal van Zuid-Beveland 7162 schepen welke een inhoud hadden van 3307.022 ton. Daarvan waren 5164 schepen van 2631.014 ton geladen en 1998 schepen van 676.008 ton waren ledig. Bij deze schepen waren o.a. 4316 ge laden motorschepen van 1730.793 ton en 1548 ledige van 447.219 ton en 746 geladen sleepschepen van 854.432 ton en 173 ledige van 185.180 ton. Verder passeerden er 724 sleepboten en 184 coasters van welke er geladen waren en 85 ledig. Tot de Rijnvaart behoorden er 216 ge laden sleepschepen van 271.934 ton en 15 ledige van 18.682 ton en 657 geladen mo torschepen van 382.376 ton en 42 ledige van 34.416 ton naar België en 187 geladen sleepschepen van 233.420 ton en 2 ledige van 2603 ton en 584 geladen motorschepen van 364.839 ton en 32 ledige van 16.815 ton van België. In totaal passeerden er naar België 2405 geladen motorschepen van 962.848 ton en 587 ledige van 131.706 ton en 408 geladen sleepschepen van 471.790 ton en 56 ledige van 66.139 ton en van België 1911 geladen motorschepen van 767.945 ton en 961 le dige van 315.513 ton en 338 geladen sleep schepen van 382.642 ton en 117 ledige van 119.041 ton. In nationaliteiten waren de schepen verdeeld in 4587 Nederlandse, 1565 Belgische, 370 Franse, 268 Zwitserse, 4 Engelse, 357 Duitse, 9 Luxemburgse en 2 Noorse. In de maand april passeerden er 874 schepen van 509.604 ton meer als in de maand maart, waaruit we kunnen opma ken dat de vaart aardig is toegenomen. DJAKARTA, 11 mei (ANP). In Atjeh hebben zich 22 leden van de Darul Islam aan de politie overgege ven. Zij verklaarden te hebben inge zien, dat zij verkeerd hadden gedaan door zich bij deze organisatie aan te sluiten. Inmiddels heeft het militaire hoofdkwartier in Atjeh bekend ge maakt, dat opstandelingen een aanval hebben gedaan op de plaats Bireuen. Na een gevecht van twee uur met le- gerstrijdkrachten trokken de aanval lers zich terug. Het aantal slachtof fers aan beide zyden is nog niet be kend. Vier leden van de „mobiele bri gade" zijn in Makassar gedood tij dens een vuurgevecht met een goed gewapende bende op het eiland Ka- baena ten zuiden van Celebes. Vier leden van de politie worden vermist. De bendeleden hebben duizend wo ningen in de plaats Sikeli aan de westkust van het eiland in brand gestoken.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4