Landen van midden-oosten hebben nu zelf het initiatief in handen Negentigjarige Johannes de Heer drievoudig jubilaris Productie en verbruik van rijst moeten stijgen Navo-voedsel- voorraden „VERZUILING" ALS HATELIJK BEDOELD WOORD, DOET OPGELD Nederlander mr. Van Gelderen stond onder „geestelijke druk" Zaterdag 12 mei 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Hammarskjöld rapporteert aan Veiligheidsraad Huidige toestand biedt unieke moge lijkheden, meent secretaris-generaal Werkloosheid dealde Evangelist sprak in vele landen van Europa Bijeenkomst te Rome Richtprijs bacori- varkens verhoogd Import van kleding nam toe Moeder en tienjarig zoontje gedood Militair verwondde zijn zuster dodelijk Reëel appèl op het volk slechts mogelijk door christelijke partij Politie dreigde hem ,.zijn geheugen op te frissen" Mr. Dirkzwager ziet af van verdere stappen Protesten tegen Amerikaans luchtmacht vertoon NEW YORK, 11 mei.. Reuter. In zijn volledig verslag aan de Veiligheidsraad heeft de secretaris-generaal der Ver. Naties, Dag Hammarskjöld, over zijn zending naar het Midden-Oosten verklaard, dat wat hij op zijn bezoek aan dit deel der wereld heeft gedaan, mogelijk de deur kan openen voor nieuwe, vruchtbare ontwikkelin gen. Het initiatief hebben nu Israël, Egypte, Syrië, Libanon en Jordanië in handen. Hammarskjöld meent, dat er bij de ze landen een vredesverlangen bestaat dat aangemoedigd moet worden, niet door pogingen om van buitenaf oplos singen op te leggen, doch door een sa menwerking die het de betrokken re geringen gemakkelijker maakt stappen te doen om het vertrouwen te vergro ten en de wens naar vreedzame om standigheden te demonstreren. „Ik geloof, dat de huidige toestand unieke mogelijkheden biedt", aldus de secretaris-genaraal. „Vroeger hebben we kettingreacties meegemaakt die tot een voortdurend slechter worden van de toestand leidden doch nu hebben we wellicht de mogelijkheid een een ket- tingrecactie in omgekeerde richting te veroorzaken. De uiteindelijke oplos sing van het vraagstuk is waarschijn lijk nog ver af, doch zelfs gedeeltelijke oplossingen kunnen in het Midden- Oosten bijdragen aan de welvaart van de betrokken volken en aan de we reldvrede." Hammarskjöld verklaarde de vorige week in zijn voorlopig verslag, dat hij van alie partijen de verzekering had gekregen dat het vuren gestaakt zou blijven, behalve ingeval van zelfver dediging. NOG NIET JUICHEN In zijn volledige verslag zegt hij, dat hij zich strikt aan de opdracht van de Veiligheidsraad heeft gehouden. Dat betekent, dat hij niet de fundamentele kwesties heeft aangesneden die de huidige toestand zozeer beïnvloeden en dat Kij alleen de beperkte opdracht om voor alles een staken van het vuren te bewerkstelligen, heeft uitgevoerd. Hammarskjöld acht het nog te vroeg om te kunnen zeggen wat er in feite is bereikt, doch wat er ge daan is was nodig als inleidende maatregel. De waarde ervan zal in de eerste plaats afhangen van de goede wil en het optreden van de regeringen die direct bij de Pale stijnse kwestie betrokken zijn"en in de tweede plaats van de steun die deze regeringen krijgen van andere en van de Ver. Naties. Aan het verslag waren toegevoegd de verklaringen van de vijf betrokken regeringen over een onvoorwaardelijke aanvaarding van het artikel der wa penstilstandsovereenkomsten, waarin het staken van het vuren wordt vast gelegd. HET JORDAANPROJECT De verklaring van Syrië ging verge zeld van een brief, die verwijst naar een resolutie van de Veiligheidsraad in Geheime zender opgespoord WINSCHOTEN, 12 mei De opspo ringsdienst van de P.T.T. heeft in sa menwerking met de recherche van rijks- en gemeentepolitie te Winscho ten de geheime zender „De onver woestbare walvisvaarder" opgespoord. Er werd een inval gedaan in de wo ning van de 29-jarige transportarbei der W. H. te Winschoten, waar een zendapparatuur, een pick-up met pla ten e.d. werden aangetroffen en in be slag genomen. Tegen H. is proces-ver baal opgemaakt. 1953, waarin op Israël een beroep wordt gedaan net werk aan een kanaal in de gedemilitariseerde zone te beëindigen. De aanleg van dit ka naal maakte deel uit van het Israëli sche bevloeiingsproject door middel van het water van de Jordaan. De Jordaanse premier vestigde eveneens de aandacht op de ernstige gevolgen, indien het project door Is raël weer zou worden opgenomen. Ook Libanon verwijst naar het project. Hammarskjöld zegt naar aanleiding van de Arabische opmerkingen, dat hervatting van het werk aan het ka naal tot een „ongelegen komende span ning" aan de grens zou leiden, van mening te zijn, dat juridische over wegingen buiten beschouwing gelaten het de plicht van alle partijen is de spanning te verminderen. Waarnemers zien hierin een oproep tot Israël het werk aan het kanaal niet te hervatten. Marieke van Dijk geopereerd STOCKHOLM, 11 mei (Reuter) De 8-jarige Marieke van Dijk, een Nederlands immigrantje dat in Croy don bij Melbourne (Australië) woont, is vandaag in Stockholm geopereerd van een hersengezwel. Een bekende Zweedse chirurg, die de operatie verrichtte, verklaarde na de afloop dat alles goed is verlopen en dat Marieke over drie weken geheel hersteld kan zijn als er zich geen com plicaties voordoen. Marieke was vorige week niet haar moeder en haar broertje van vier jaar in Stockholm aangekomen. Het geld voor de operatie was in Croydon in gezameld bij een grote collecte, geor ganiseerd door verpleegsters van het ziekenhuis van Croydon, waar Marie ke niet geopereerd kon worden. De collecte bracht ruim 17.000 gulden op. DEN HAAG, 11 mei Gedurende de maand april daalde het aantal werkloze mannen van 29.197 tot 21.567 terwijl de bezetting van de aanvullen de werken daalde van 17.887 tot 13.579, zodat de totale geregistreerde arbeids reserve van 47.081 met 11.938 afnam tot 35.146. Hiermede werd voor april een na-oorlogs laagterecord bereikt. Van de smidse naar de muziekwinkel DRIEBERGEN, 12 mei. Johannes de Heer, wiens naam als evangelist tot over onze grenzen een begrip voor velen is geworden, hoopt op 23 mei a.s. zijn negentigste verjaardag te vieren. Zestig jaar zal het dan geleden zijn, dat hij de evangelisatie-arbeid begon. En naast dit diamanten feest is er ook nog een gouden jubileum: een halve eeuw terug bracht Johannes de Heer de Maranatha-beweging tot aanzijn. Al heeft deze geboren Rotterdammer zich al jaren ge leden om gezondheidsredenen in Driebergen gevestigd, toch is hij nog dagelijks bezig met de arbeid, die hem lief is. Als jongen interesseerde Johannes zich zeer voor de muziek. Bij zijn va der in de Rotterdamse smidse beviel het werk hem niet. Hij ruilde met een vriendje, dat in een muziekwinkel werkte. Deze werkkring lag hem veel beter. Hij maakte kennis met een weesmeisje en trad met haar in het huwelijk. Toen zijn vijfjarig dochtertje on verwachts stierf, voelde Johannes de Heer het bestaan, dat hij tot dus verre geleid had, als iets zonder we zenlijke inhoud. Zo werd, zestig jaar geleden, Johannes de Heer evange list. Aanvankelijk sloot hij zich aan bij de Zevendedags-adventisten. Na een zestal jaren keerde hij terug tot de vroegere „Jeruelkring", waarmee hij kort na zijn bekering kennis had ge maakt. Johannes de Heer zette een eigen zaak op, waaraan hij tevens de uitgave van christelijke muziek ver bond. Bij een bezoek aan Engeland in 1904 kwam hij op de gedachte zelf een gezangbundel samen te stellen, zoals hij er daar een in een uitstalkast zag staan. De eenvoudige melodieën „de- ROME, 11 mei (ANP). Des kundigen uit acht landen Bir ma, Japan, Thailand, Frankrijk, Italië, Engeland en de Ver. Staten hebben gedurende twee weken de rijsteconomie in de wereld be sproken. Zij waren het erover eens, dat in ruime zin genomen het doel gericht moet zijn op een voortdurende en evenwichtige vergroting van de omvang van produktie, verbruik en handel. De besprekingen waren niet open baar, teneinde een openhartiger gedachtenwisseling mogelijk te maken. De bijeenkomst werd gehouden in het gebouw van de F.A.O. en diende ter voorbereiding van de eerste bij eenkomst van de pas opgerichte in- tergoevernementale rijst studiegroep, v/elke in oktober en november in het verre oosten gehouden zal worden. Bij de bespreking van de methoden tot vermindering van de onstabiliteit van de wereldhandel in rijst waar schuwden de deskundigen tegen toe passing van maatregelen, waardoor handel en prijzen op het huidige ni veau bevroren zouden kunnen wor den. Verder werd gesproken over het ge bruik van nationale en internationale buffervoorraden en plannen voor mul- titerale contracten en voor export quota. De afgevaardigden waren van mening, dat er nog niet voldoende ge gevens beschikbaar zijn, waarop stabi lisatiemaatregelen op lange termijn ge baseerd kunnen worden. Zij drongen aan op grotere uitwisseling van inlich tingen tussen de regeringen. Verder .aken zij de hoop uit, dat er pogin- geleverd. gen gedaan zullen worden om interna tionaal standaards voor kwaliteits vaststelling in te stellen. Verder wezen de afgevaardigden na drukkelijk erop, dat er behoefte is aan meer gedetailleerde statistieken over produktie, gebruik, prijzen en handel in rijst en aanmeer accurate voorspel lingen van de voor export beschikbare hoeveelheden en van de invoerbehoef- ten. DEN HAAG, 12 mei Blijkens de tweemaandelijkse herberekening van het landbouw-economisch instituut is de kostprijs van bacon varkens met 8 cent per kg gestegen, zulk als gevolg van de prijsontwikkeling7 op de vee- voedermarkt. Dienovereenkomstig heeft de minis ter van landbouw, visserij en voedsel voorziening besloten de richtprijs voor baconvarkens in de tweede kwaliteits klasse met ingang van maandag 14 mei 1956 te verhogen van 2,42 tot 2,50 per kg koud geslacht gewicht. Het verschil tussen richtprijs en overnameprijs, dat in het vleesfonds wordt gestort, zal van genoemde da tum af derhalve 20 cent per kg bedra gen. Nog meer Nederlandse melk naar Amerikanen AMSTERDAM, 12 mei Werden al bijna zes jaar achtereen grote hoeveel heden Nederlandse melk dagelijks af geleverd, bestemd voor in Europa ge legerde Amerikaanse militairen, met ingang van 1 juli zal een nog belang rijk grotere hoeveelheid, n.l. zestien miljoen liter melk en melkprodukten in het tweede halfjaar 1956 worden af- den" het: verkocht. de bundel werd zeer veel OP STAP Toen een vriend uit Apeldoorn hem een grote tent ter beschikking stelde trok hij ermee het land door, soms ook sprekend in kerken als de St. Bavo in Haarlem. Zo begon dan in 1906 een nieuwe fase: de Maranatha-beweging, waarin het accent Werd gelegd op de wederkomst van Christus. Ook in het buitenland trad Johannes de Heer op en van Polen tot de Balkan, tot in En geland en in Duitsland klonk zijn woord. Ook in 1919 verscheen een eigen or gaan „Het Zoeklicht", waarvan de op lage de 30.000 al spoedig passeerde. Lichamelijk werd de evangelist in die jaren door ernstige ziekten aangegre pen, zodat hij naar „Het Sticht" ver huisde. Op 4 april 1924 hield de toen reeds allerwege bekende spreker de eerste „radio-preek". Op 15 november van dat jaar werd de N.C.R.V. opgericht, waarvan Johannes de Heer hoofdbe stuurslid werd. Tot de laatste oorlog zette hij dit radio-werk voort. Toen maakte de bezetter er een eind aan, terwijl ook „Het Zoeklicht", dat zich reeds jaren fel tegen de nazi's gekant had, verboden werd. Twee jaar lang kon Johannes de Heer na de oorlog nog op volle kracht werken. Toen overkwam hem eerst een ongeval en trof hem naderhand een ernstige ziek te, die hem lang de spraak verlamde. In feite moest hij het spreken opnieuw leren, maar het was hem vergund weer in zoverre te herstellen, dat hij op nieuw de aandacht aan zijn arbeid kon wijden. AMSTERDAM, 11 mei. Uit gege vens, verstrekt door het Nederlands economisch verbond van de confectie- industrie, blijkt, dat 1955 voor de Ne derlandse kledingindustrie een gunstig jaar is geweest, waarin de problemen veel meer aan de kant van de produk tie dan aan die van de afzet lagen. Aan de belangrijk toegenomen vraag naar confectie kon, tengevolge van het ge brek aan arbeidskrachten, door de Ne derlandse industrie niet volledig wor den voldaan. Er moest meer confectie worden ge ïmporteerd dan in vorige jaren en de export van confectie kon niet belang rijk worden uitgebreid, omdat deze kleding op de binnenlandse markt no dig was. Ondanks de toegenomen im port kon de Nederlandse confectie-in- dustrie in 1955 toch ruim 91 procent van de binnenlandse vraag naar con- fectiekleding zelf dekken. EXPORT Nog steeds zijn België en West-Duits- land de voornaamste afzetmarkten voor onze kledingindustrie. In vier jaar is de kledingexport naar West-Duits- land echter gehalveerd en de kans is groot, dat Zwitserland in de toekomst West-Duitsland van zijn tweede plaats zal gaan verdringen. De import van confectie uit Duitsland neemt snel toe. Vooral de invoer van japonnen, blou ses en rokken uit Duitsland wordt steeds belangrijker. Wat België betreft: nog altijd is het bedrag waarvoor Ne derlandse confectie naar dat land wordt uitgevoerd groter dan het be drag dat de Belgen realiseren. Expositie van koninklijk bezit UTRECHT, 11 mei In tegenwoor digheid van H. M. de Koningin heeft de commissaris der koningin in de pro vincie Utrecht, mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg, in de Nico- lai-kerk te Utrecht, de tentoonstelling „Uit koninklijk bezit", welke van 12 mei tot 15 juli in het Centraal museum te Utrecht zal worden gehouden, offi cieel geopend. H.M. de Koningin heeft voor deze tentoonstelling ten bate van de ont heemden, een grote collectie uit haar bezit in bruikleen afgestaan. ZWOLLE, 11 mei. Een ernstig verkeersongeluk bij Raalte heeft op Hemelvaartsdag het leven gekost aan de 43-jarige mevrouw G. van D.-H. uit Raalte en haar tienjarig zoontje. Terwijl zij met 't jochie achterop haar fiets op de nieuwe weg van Raalte naar Lemelerveld reed, is zij door een haar achterop komende auto, bestuurd door mevr. G. J. L. uit Amsterdam, gegrepen. Mevrouw Van D. werd op slag gedood. Het jongetje kreeg ern stige hoofdwonden en is in het zieken huis korte tijd later overleden. Mevrouw van D. laat een man en drie kinderen achter. Een meisje, dat naast haar fietste, werd licht gewond. De politie heeft een onderzoek inge steld. Het is gebleken, dat mevrouw Van D. en het meisje goed rechts van de weg hebben gereden. WASHINGTON,- 11 mei (AFP). De landen van de Navo bestuderen op het ogenblik plannen voor 't schep pen van Navo-voedselvoorraden in elk der aangesloten landen, zo heeft Arthur Fleming, directeur van de" Amerikaanse mobilisatiedienst, ver klaard. Een voorlopig verslag over het plan, dat ellicht het vraagstuk van de Amerikaanse landbouwover schotten zou oplossen, is op 27 en 28 april door de Navo-commissie voor landbouw en voedselvoorziening voor gelegd aan de Navo-raad. Op 15 no vember zal de Navo-commissie voor plannen op het gebied van de bur gerlijke behoeften de voorstellen verder bestuderen. AMSTERDAM, 11 mei. De 20- jarige soldaat J. J. de B. van het be wakingskorps luchtmacht op Soester- berg heeft gistermorgen, toen hij een van de vliegbasis meegenomen dienst pistool aan twee familieleden in zijn ouderlijke woning demonstreerde, zijn zuster dodelijk verwond. Het pistool ging onverwachts af, de kogel trof eerst zijn zuster, ketste daarna en ver wondde de soldaat aan één van zijn benen. De militair, die geheel over stuur was, werd door de politie aan de marechaussee overgegeven, die de man naar het centraal militair hopitaal „Oog in Al" te Utrecht heeft overge bracht. De marechaussee heeft de zaak in onderzoek en gaat o.m. na hoe en waarom de soldaat het dienstpistool mee naar 'ruis heeft genomen. Geloof en politieke partijkeuze Het is toch altijd weer prettig te horen, dat er nog mensen zijn, die boven al dat kleinburgerlijke gedoe van elkaar bestrijdende groepen staan. Zij zien de dingen zo heer lijk breed en ruim en gaan met opgeheven hoofd hun eigen weg, zich niet inlatend met al die bekrompen meningen en inzichten, die en dat is hun grootste bezwaar de een heid van het volk maar verbreken of onmogelijk maken. Zij hebben het woord „verzuiling" uitgevonden en scheppen er het grootste genoegen in deze als hatelijk bedoelde term bij alles en nog wat te gebruiken. Op Hemelvaartsdag heeft de Partij van de Arbeid in Amster dam haar wapenschouw gehou den. Het was een „werkersdag", die twintigduizend mensen heeft getrokken en waarop de bekende paradepaardjes weer eens van stal zijn gehaald. Natuurlijk moest ook weer met het woord „verzuiling" worden geopereerd. Hier was immers het progressie ve deel der natie bijeen! De mensen, die de „hokjesgeest" hebben afgezworen! Die ieder een heus wel willen vrijlaten in zijn privé-overtuiging, maar die het toch wel een verouderd standpunt vinden, dat die privé- overtuiging ook consequenties meebrengt voor de wijze, waarop men gemeenschappelijk, in or ganisatorisch verband optreedt. Het is in feite een trieste ver toning. En bovendien zo onbe grijpelijk inconsequent. Want in de eigen gelederen heeft men zelf „zuilen" nodig. Wat zijn de werkgemeenschappen als de pro testants-christelijke en de rooms-katholieke binnen de Par tij van de arbeid in wezen an ders dan die veelgesmade „zui len"? Maar.zij mogen binnen het partijverband veel zeggen en doen, doch als het uiteindelijk aankomt op beslissingen en het stellen van politieke daden, dan zijn zij krachteloos. Steeds hatelijker Nu de verkiezingen in zicht zijn en de term „verzuiling" steeds hatelijker klinkt, is het zaak zich daardoor niet van de wijs te laten brengen. Steeds weer opnieuw zal ieder zich heb ben te bezinnen op de vraag welk verband er bestaat tussen het geloof en de politieke partij keuze. Laat niemand zich iets wijsmaken: in de Partij van de Arbeid mag men als belijdend christen gerust een goed woord spreken en er is daar respect voor die opvatting. Maar dat is dan ook het enige. Hetzelfde recht heeft ook de atheïst en deze allermerkwaar digste vorm van „verdraagzaam heid" moet dan de basis zijn waarop politieke beslissingen worden genomen. Want en daarop komt het neer, ondanks alle betuigingen van het tegen deel de partij als zodanig is „levensbeschouwelijk" neutraal. De verkiezingsstrijd, die nu is ingezet, zal het is al vele ma len gezegd hevig zijn. Het gaat om niet meer en niet min der dan de vraag naar het ver band, dat er ligt tussen het ge loof van de mens en zijn partij keuze. En daarin om deze alles beheersende vraag: hoe zal de kerstening van het leven, hoe zal de boodschap van het Evangelie van de levende'Heer in het bre de mensenleven naar zijn totali teit door ons mensen worden ge diend en geproclameerd? Zullen wij onze weg kiezen via de „in- filtratie" in een partij, die krach tens haar doelstelling de poli tiek alleen maar als een zake lijke aangelegenheid kan zien en hoogstens in haar leden waar deert, dat zij ook nog hun geloof laten spreken? Of zullen wij in zien, dat de boodschap aan het Nederlandse volk slechts dan klem zal hebben, wanneer wij dat volk confronteren met de goddelijke liefde en eis? Deze keuze kan niet moeilijk zijn. Wie gelooft, dat Christus de Heer is van al het geschapene en dat niets zich onttrekt aan Zijn Woord en eis, die weet, dat slechts de christelijke politieke partij een reëel appèl op het volk kan doen, omdat alleen dit appèl inhoud heeft. Nog vaak voordat de 13 juni aanbreekt zal het woord „ver zuiling" als een scheldwoord naar de leden der christelijke politieke partijen worden gewor pen. Een woord, dat ook voor de andere instellingen en vereni gingen op christelijk terrein wordt gebruikt, maar dat nu wel duidelijk wordt toegespitst op de christelijke politieke partijen. Men late zich daardoor niet van de wijs brengen: de basis, waarop deze „zuil" rust, is hecht en stevig. Meer dan het getim merte van een partij, die zich over de diepste vragen van de mens en de wereld niet kan uit spreken, ondanks alle „bewogen heid", waarop zij zo prat gaat. Zou zij dit wel doen, dan zou het niet lang duren, of deze so cialistische „zuil" was neerge veld. *0* Illegaal Indonesië verlaten DJAKARTA, 11 mei. ANP. De Nederlandse ambtenaar bij het Indonesische ministerie van financiën, mr Van Gelderen, die veer tien dagen geleden Indonesië illegaal heeft verlaten, heeft verklaard, dat deze daad het resultaat was van „geestelijke druk". In een brief, die hij vanuit Singapore heeft gezonden naar R. G. Joenoes, hoofd van de buitenlandse monetaire afdeling van het ministerie van finan ciën, verklaart mr. Van Gelderen, dat hij niet naar Indonesië kon terugkeren, omdat hij onder geestelijke druk stond. In zijn brief verzocht hij voorts te werk te worden gesteld op de Indone sische diplomatieke vertegenwoordi ging in Den Haag, aldus heef Joenoes de pers medegedeeld. Joenoes voegde hieraan toe, dat Van Gelderen volko men ongeschikt was voor zijn functie. Mr. Van Gelderen, die op 22 april Uit Djakarta is vertrokken en op 30 april in ons land is aangekomen, heeft naar aanleiding van deze verklaring gezegd, dat het „volkomen dwaas en unfair" is te stellen, dat hij ongeschikt voor zijn functie in Djakarta was. „In november 1954 had ik recht op verlof en op uitdrukkelijk verzoek van het ministerie van financiën heb ik toen mijn verlof zes maanden uitge steld, dit toont toch wel aan, dat de verklaring van de heer Joenoes in strijd is met de waarheid". Hq zei voorts niet te weten, waartoe ROTTERDAM, 11 mei. Mr. A. Dirkzwager heeft op- 10 mei 1956 een brief geschreven aan de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, van de volgende inhoud: „Monseigneur. Nadat ik in eer en geweten gebruik had gemaakt van een mij als kiezer bij de kieswet toe komend recht ben ik in pers en radio aangevallen op een wijze, die mij ont steld heeft. Men heeft daarbij niet geschroomd daarbij mijn ambt ter sprake te brengen. De waardigheid van mijn ambt gebiedt mij te ver hinderen, dat het nog verder publie kelijk belachelijk wordt gemaakt. Ik heb daarom besloten om, hoe de uit spraak in het tussen u en mij han gende geschil ook moge zijn, mij van verdere processuele stappen te ont houden". het verhoor van de politie op zaterdag 21 april jl. diende. Hij had echter de indruk, dat er een anonieme aanklacht tegen hem was ingediend, die overi gens geen betrekking had op zijn werk op het ministerie. Uitdrukkelijk ontkende hij, dat hij iets met smokkel of andere handelingen, die in strijd zijn met de wet, te ma ken heeft gehad. „Ik ben altijd loyaal gebleven jegens de Indonesi sche overheid, in wier dienst ik was". WASHINGTON, 11 mei (Reuter). - De demonstratie van de Amerikaanse luchtmacht, die op 19 mei boven Was hington gehouden zou worden, zal wellicht niet doorgaan. Particuliere vliegtuigeigenaars en vliegers hebben tegen dit luchtmachtvertoon geprotes teerd, omdat het burgerluchtvaartver- keer erdoor ontwricht zou worden. Het vliegveld van Washington, dat een der drukste luchthavens van de V.S. is, zou gedurende een uur gesloten moeten worden, waardoor 90 lijn- vluchten niet kunnen doorgaan. De demonstratie is op touw geze' als on derdeel van de Amerikaanse „dag der strijdkrachten". Het plan is, dat 216 straalbommenwerpers van het type B 47 over Washington zullen vliegen en dat straaljagers laag over de stad zul len scheren. De meerderheid van de bevolking van Brits Togoland heeft zich bij een volksstemming uitgesproken voor aan sluiting bij de Goudkust. - 92.775 kiezers stemden voor vereni ging met de Goudkust, 66.529 kiezers wilden voorlopig handhaving van de huidige status, d.w.z. Brits toezicht „GEHEUGEN OPFRISSEN" Mr Van Gelderen deelde voorts me de, dat op die zaterdagochtend, toen hij de ondervragende inspecteur van politie had gezegd zich van geen schuld bewust te zijn, deze hem had toegevoegd: „Dat hebben wel meer mensen gezegd, maar als wij hun ge heugen hadden opgefrist, dan herin nerden zij het zich wel weer". Ook was mr. Van Gelderen, die zei niet door de- politie te zijn ontboden, maar door an dere omstandigheden naar het politie bureau te zijn gekomen, gevraagd of hij zijn paspoort bij zich had. De heer Van Gelderen zei dit te hebben opge vat als een aanduiding, dat zijn pas poort zou worden ingehouden. Dit en de mededeling, dat „zijn geheugen zou worden opgefrist" deden hem beslui ten zo spoedig mogelijk Indonesië te verlaten. Hij slaagde erin dezelfde middag te boeken op een KPM-schip, dat de volgende dag via Singapore naar Medan vertrok. Hij had niemand van zijn plannen op de hoogte gesteld om in Singapore van boord te zullen gaan. Wel had hij laten weten, dat hij veertien dagen met vakantie naar Pra- pat bij Medan zou gaan. Al zijn bezit tingen had hij in Djakarta achterge laten. Loonsverhoging in binnen- beurtvaart bedrijf UTRECHT, 11 mei. Er is over eenstemming bereikt over de loons verhoging in het binnenbeurtvaartbe- drijf. Alle lonen zullen met 5 procent worden verhoogd. Voor chauffeuis en schippers op plaatselijke bestel- en afhaaldiensten is het grondloon f 1. per week hoger dan dat van de wal- werker. De verhoging voor overwerk voor het varend personeel wordt ge bracht van 10 op 20 procent, terwijl de toeslag voor ongunstige uren van 11 op 15 cent, van 27 op 40 cent en van 53 op 75 cent per uur wordt ge bracht. De vakantie wordt uitgebreid van 12 tot 15 dagen. In de nieuwe regeling is een vakantietoeslag van 4 procent opgenomen, waarvan de uit betaling echter in twee termijnen kan geschieden. Egypte zal in geen geval een verlen ging van de concessie van de Suezkanaal- maatschappij aanvaarden. Dit is uit offi ciële Egyptische bron medegedeeld. Het Suezkanaal zal in 1968 het eigendom van de Egyptische regering worden. Het bestuur van de Ned. Radio Unie heeft aan het personeel van radio en televisie meegedeeld, dat 3 procent over het in 1955 genoten salaris zal worden uitgekeerd aan het personeel, dat op i mei j.l. in dienst was.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3