Zanddam bij Oranjezon redelijke veiligheid biedt BAA7ENS REEDS 250 DEELNEMERS VOOR THOOLSE ZEEHENGELC0NC0URS Dit weekend meeste fruithloesem St. Maartensdijk wil dertig woningen bouwen Voorlichtingscampagne tot vergroting der veiligheid Zaterdag 12 mei 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Duinschoonheid moet sneuvelen Polderbestuur stelde keur op de stranden vast OPTIEK 2 In het gecombineerd Thoolse systeem B. en S. van de Bevelanden ie gast in 's-Arendskerke Opleiding „chemichien" aan Technische School Terneuzen Jaarvergadering C.B.T.B. 15 Juni in Terneuzen Zeeuwse padvinders op patrouille Uit heel Nederland en Belgie Zeeuwen reageren minder snel Nieuwe directrice schippersinternaat Zeeland bouwde in maart 163 woningen Ziektebestrijding in fruitteelt Grote belangstelling voor Zonneveld-rit - 1 MIDDELBURG, 11 mei Hoewel voor dit kunstvak thans vijf strandhoöfden zijn aangelegd en ter plaatse, in afwachting van een eventuele gunstige werking van deze hoofden, voorlopig geen om vangrijke werken aan de hoogwaterkeringen zullen worden uitge voerd, achtte het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren het toch wenselijk, dat terwille van een grotere veiligheid tegen instromend water tussen de strandpalen 67 en 81 achter Oranjezon een reserve kering wordt aangebracht in de vorm van een zanddam. Het voor stel hiertoe, het verlenen van een krediet van 125.000,kwam vrijdagmorgen in de in het Polderhuis gehouden vergadering in be handeling. Het krediet werd, met de stemmen van de heren J. Bosse- laar en mr. P. Loeff tegen, verleend. Mr. Loeff betoogde, dat door de aan leg van deze zanddam, die hij als een overbodigheid zag, een uitzonderlijk mooi duinterrein verloren gaat. De aan gelegde hoofden achtte hij als verdedi gingsmaatregel voldoende; mr. Loeff adviseerde de vergadering de aanleg niet goed te keuren. De heer S. A. Versluijs informeer de naar de effectieve waarde van de zanddam, stelde de concrete vraag of deze inderdaad bij stormvloeden wa- terkerend zal zijn. In elk ander geva, zal de verstoring van de schoonheid der duinen niet gewettigd zijn. De heer Bosselaar stelde de vraag, of de aanleg geen verkwisting betekent. De voorzitter, mr. dr. R. W. Graaf van Lynden, antwoordde op deze laatste vraag, dat de functie van de hoofden het uit de kust houden van de stroom is. Het zijn geen golfbrekers. NOODZAKELIJK. De voorzitter repliceerde voorts, dat de schoonheid van het duingebied ook hem zeer ter harte gaat. Hij zei de verstoring zeer te betreu ren, doch zag de aanleg als een nood zakelijkheid^ omdat ter plaatse de hoogwaterkering niet voldoende Is. Zo ls in de rampnacht het water er over heen geslagen. De dam, die een hoogte van zeven meter N.A.P. zal krijgen, kan de eerste slag opvangen. Op verzoek van de heer J. C. Blau- pot ten Cate gaf ir. H. Visser nog een korte toelichting. Hij zei, dat wat hier uiteindelijk gemaakt zal moeten wor den, van veel grotere omvang zal zijn. Tot op het tijdstip van de realisering van de deltawerken zal de dam een re delijke veiligheid kunnen waarborgen. De voorzitter antwoordde de heer Versluijs, dat de dam inderdaad bij stormvloeden waterkerend zal zijn en vroeg zich tenslotte af, of het rijk deze kustverdediging voldoende zal vinden. ANDERE KREDIETEN. Tevoren hechtte de vergadering zyn goedkeuring aan de voorstellen tot het beschikbaar stellen van een tweetal kredieten, één van ƒ360.000 voor de bezinklng en bestorting van de onder zeese oever van de Zuidwatering en één van f 500.000 voor het aanbrengen van een duinvoetsverdediging aan de dui nen tussen Zwanenburg en de Vijgeter in de gemeente Koudekerke. Bij het voorstel tot vaststelling van de keur (waterschapsreglement) op de stranden maakten verschillende com missarissen enigszins Ironische opmer kingen, omdat by een stipte naleving van dit reglement de badgast regelma tig op overtredingen zal kunnen wor den betrapt. Mr. W. F. E. Baron v. d. Feltz zei: „Wat mag eigenlijk nog wel? Iemand, die een sigarettendoosje laat liggen, is strafbaar. Als kleine kinderen een handjevol schelpen meenemen, ls dat strafbaar. Is dit wel nodig?" „We leven toch al zo gereglementeerd", zei de heer Versluijs, „is vissen straks nog mogelijk? Laten we dat genoegen niet bederven". Graaf Van Lynden betoogde, dat het zo'n vaart met de drastische na leving van c' jze keur niet zal lopen. Maar er moet nu eenmaal een rege ling zijn, die beschadigingen voor komt. Tot op het tijdstip van vast stelling van de keur was het namelijk niet eens zeker of men iets zou kun nen doen tegen personen, die b.v. met een dragline zand op het strand kwam weghalen! KAT OF HOND. Voorts is het zo, dat de keur het rijkszeeweringsreglement zeer nabij komt. „En of men nu door de kat of door de hond wordt gebeten, dan ge loof ik, dat men nog altijd beter door de polder dan door het rijk kan wor den gebeten!", zo zei de voorzitter. Het is niet de bedoeling, dat de badplaatsbelangen worden tegen gewerkt. Aan de huurders zal trou wens algemene vergunning worden verleend, waarmee alles zoals het verbod om bootjes en tenten op het strand te hebben is opgelost» Op een vraag deelde de voorzitter ten slotte mee, dat er op de stranden beslist geen bordjes met de alge mene bepalingen worden geplaatst... Mr. Th. Portheine stelde voor (om juridische redenen) de redactie van een bepaald artikel van de keur te wijzigen. „Ik vind het volkomen on belangrijkzei Mr. P. Loeff, waarna het amendement werd aan genomen. De heren Portheine en Van der Feltz zeiden de keur op zichzelf niet noodzakelijk te vinden, doch alleen de laatste stemde tegen.-* gravure. Met algemene stemmen keur de de vergadering dit voorstel goed; de opdracht zal worden verleend aan de Middelburgse kunstenaar Louis Heymans. Bij de aanvang van de vergadering deelde de voorzitter mee, dat van de heer J. Osté een brief was binnen gekomen, waarin hij om gezondheids redenen bedankte als commissaris. De heer' Osté bekleedde deze functie sinds 1935. De voorziening in deze vakature zal tegelijkertijd plaats vinden met de verkiezing van de af tredende bestuursleden op donderdag 21 juni a.s. 3 pCt UITKERING De vergadering hechtte voorts goedkeuring aan de aankoop van enige percelen te Zoutelande tot 'n totaal van 32.653,in verband met de voorgenomen verzwaring van de zee wering aldaar; het polderpersoneel kan zich verheugen over de toekenning van de 3 pCt uitkering over 1955 en de verhoging van de vakantie-uitke ring en het minimum aantal verlofda- dagen. Ingezonden Mededeling (adv.) BEWONDERING. B(j de aanleg van de hoofden in Oostkapelle heeft het personeel van de fa Van Oord voorbeeldig gewerkt, zo zei de voorzitter; hij stipte o.a. het feit aan, dat deze arbeiders bij nacht en ontij en gedurende de strenge vorstperiode op bewonderenswaardige wijze hun opdrachten hebben uitge voerd „ons eigen personeel treft hetzelfde compliment". Mr. Van Lyn den stelde hierop voor deze stoere werkers een blijvend aandenken te Dg speciaalzaak VOO» UW BRIL schenken in de vorm van een ets of ILVOR! .ySTR.106-G0EV]its Gemeenteraad besloot: toch gemeentebouwl ST. MAARTENSDIJK, 11 mei. „Nu de minister het bouwen van woningen afhankelijk heeft gesteld van de behoeftenorm en de bouwcapaciteit, blijft er voor de bewoners van het eiland Tholen slechts één mogelijkheid om te komen tot gemeentelijke woning bouw, n.l.; de handen ineen slaan en alle gemeenten van Tholen met elkaar een aantal woningen laten bouwen van hetzelfde type". Dit voorstel van de dienst „Noord Zeeland", gelanceerd tijdens een vergadering van burgemeesters, secretarissen en ontvangers heeft ih Sint Maartensdijk een willig oor gevonden. Vanmorgen heeft de raad nl. besloten dertig woningwetwoningen op deze wijze te doen bou wen. Ook de andere Thoolse gemeenten zullen vóór dinsdag a.s. heb ben beslist over het aantal woningen, dat men denkt te kunnen gebruiken. Bij dit systeem zullen ook de aan nemers de handen ineen slaan en als één aannemersbedrijf moeten optre den. Bij de inschrijving zal er dan voor worden zorggedragen, om het uniforme type woning voor zodanige prijs te bouwen, dat niet boven de regeringscurve wordt uitgegaan. Er is dan vanzelfsprekend ook maar één architect. In dit geval zou dit de centrale dienst „Noord Zeeland" zijn. GEEN CENTRALE REINIGING. De huidige toestand van de reini gingsdiensten op het eiland is verre van ideaal. Er zou echter een moge lijkheid zijn tot een centrale ophaal dienst te komen, aldus heeft de heer Argelo, directeur van „Noord-Zee land" desgevraagd aan burgemeester Bouwense meegedeeld. Er zouden dan uniforme emmers aangekocht en de zeven huidige stortplaatsen zouden door twee centrale vervangen moe ten worden. Kosten: f 15.per gezin. B. en W. stelden voor dit bedrag tot f 10.per gezin te verlagen en het Uitgave: Stichting Zeeuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg. Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen. J. S. Hoek, Middelburg, J. Hommes, Nieuw- dorp. J. Huijssen, Terneuzen. Ds. J. Karelse, Goes. Ds. J. Kwast, Vlissingen. J. Laport, Goes. J. Lodder, Vlissingen. J. Moll, Vlis singen. K. C. van Spronsen, Goes. A. H. S. Stemerding, Souburg. R. Zuidema, Goes. 's-HEER ARENDSKERKE, 9 mei. De burgemeesters en gemeentesecretaris sen van de Bevelanden hebben gisteren hun maandelijkse bijeenkomst gehouden in het verenigingsgebouw te 's-Heer Hen drikskinderen. Na de korte huishoudelijke vergadering tijdens welke' de heren S. J. van Dijke (gem.secr. Kapelle) en C. F. A. M. van Horsigh ('s-Heerenhoek) werden herbe noemd als bestuursleden, werd een tocht gemaakt door de gem. «s-Heer Aiends- kerke, met als gastheer burgemeester Vermet. Het gezelschap bezocht hei. na tuurreservaat De Kaloot, waai o.a. een vogelkolonie werd bezichtigd. In Nieuw- dorp werd het verenigingsgebouw, bad huis, en school met een bezoek vereerd, waarna de excursie besloten werd In Le- wedorp. TERNEUZEN, 11 mei. In overleg met de directies der chemische Indus trieën in de kanaalzóne van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen bekijken be stuur en directie van de Technische School de mogelijkheid van een op leiding aan deze school tot „chemi- cien". Deze opleiding van vaklieden voor de chemische industrie wordt momenteel nationaal georganiseerd en Zeeuwsch-Vlaanderen, behorend tot de belangrijkste gebieden op dit ge bied, biedt voor degenen, die in deze bedrijven een leidinggevende functie willen gaan bekleden, uitstekende mogelijkheden. De katholieke arbeidersbeweging heeft de 400.000 leden bereikt. Op 9 januari 1955 bedroeg het ledental van de K.A.B. 356.000. rrf resterende bedrag (f3000.uit de gemeentekas te betalen, als offer voor de openbare gezondheid. De raad besliste echter anders. De leden waren in principe niet bereid aan de oprichting van een centrale reinigingsdienst mee te werken. Zodat de bestaande situatie voorlopig blijft gehandhaafd. BESLISSENDE STEM WAS WEG Het voorstel om de heer Rinses te benoemen tot waarnemend keu ringsveearts werd aangehouden, daar de stemmen staakten 33. Het (afwezige) zevende raadslid zal de doorslag moeten geven. De tegenstemmers gingen niet accoord met de jaarlijkse honorering van f 500.Zij voelden meer voor een betaling per waarneming. Aanbesteed werd het riolerings- en wegenplan in het uitbreidingsplan van St. Maartensdijk. Er waren vijf inschrijvingen; laagste die van de Gebrs J. en M. Moerland, St. Anna- land, voor f 168.700. Tenslotte besloot de raad tot aan koop over te gaan van bouwgrond Achterbos, eigendom van de heren Koopman en mevr. A. Scherpenisse- Van Rooijen. Geref. vrouwen van Walcheren bijeen MIDDELBURG, II mei. Tijdens een kringvergadering van de Geref. vrouwen verenigingen op Walcheren in de Bogard- zaal heeft Ds. H. K. Poelman uit Arne- muiden gesproken over het onderwerp: „Het leven na de dood". Hij begon met te zeggen, dat de mens na zijn dood on sterfelijk, zonder lichaam is. Dan vol trekt zich meteen de scheiding: óf hemel óf hel. Er is wel herkenning van familie leden, maar dat is niet meer het voor naamste, dit is dan de gemeenschap met Christus. Er zal een nieuwe hemel en een nieuwe aarde komen, waarin de mens tot volle ontplooiing zal komen. Daar zal God de eer ten volle toegebracht worden. Ook in de verdoemenis zal de mens verlangen naar God en Hem de eer toebrengen. Na de pauze volgde een drukke be spreking. Verder was er zang en proza. Mej. E. Boon uit Arnemuiden had' de' lei ding. GOES, 11 mei De jaarvergadering van de Zeeuwse C.B.T.B. zal gehouden worden op vrijdag 15 juni a.s. in het Concertgebouw te Terneuzen. In de middagvergadering, die gecombineerd gehouden zal worden met de Chr. Plattelandsvrouwenbond in Zeeland, zal een rede worden gehouden door prof. mr. dr. W. Rip te Bennekom over het onderwerp: „Delen de plattelands gezinnen ook in de huidige welvaart?" GOES, 11 mei. Deze week zijn te Lewedorp de jaarlijkse wedstrijden van het district Zeeland van de Ned, Padvinders gehouden. Negen patrouil les namen er aan deel. De wedstrijden bestonden uit een spel in de sfeer van het Drie-eilandenplan. Aan het kamp vuur heeft de heer G. A. de Kok een in leiding gehouden over dit en het Delta plan. Het spel voerde naar het Wolfaarts- dijkseveer, vanwaar in een vissersboot naar Kamperland werd gevaren. On derweg werden enkele peilingen in het vaarwater verricht. Te Kamperland werd op de boerderij „Kógelhof" een primitieve maaltijd bereid, bestaande uit stokbrood en kabobs, een gerecht uit Brits-Indië. De tocht leidde verder over Noord- Beveland naar Wolfaartsdijk en daarna naar het kampeerterrein. Tijdens deze route werden verschillende opdrachten uitgevoerd. Winnaar werd de Jacoba van Beie- rengroep uit Goes met 167 pnt; tweede de M. A. de Ruytergroep uit Vlissin gen met 154,5 pnt en derde de Berdenis van Berlekomgroep uit Middelburg met 151,5 punten. WEM ELÜ1N GE Bazar. Burgemeester C. N. F. van Sas heeft in het gebouw van de fa. J. Ruissen de bazar ten bate Van het Groene Kruis en het wijkgebouw officieel geopend. Hij zei het te betreuren, dat nog niet tege lijkertijd het wijkgebouw kon worden geopend. Van tevoren had de voorzitter, de heer Jac. Burger Fzn., een woord van welkom gesproken. De heer Laban voor hete vragenvuren THOLEN, 11 mei. „Ik vind het prachtig, dat mijn man op Tholen gaat vissen, maar is er voor mij ook wat te doen?" „Hoe laat moet ik opstaan, om op tijd bij de hengel wedstrijd te zijn?" Dagelijks worden tal van dergelijke vragen over de gemeente secretaris van Tholen, de heer V. Laban, die tevens het secretariaat heeft van de Thoolse V.V.V., uitgestort. De gekste zaken worden telefonisch of per brief aan de heer Laban voorgelegd, doch deze wordt het beantwoorden nimmer moe. Met een vriendelijke glimlach stelt hij al die belangstellenden tevreden en boekt ondertussen de zoveelste deelnemer voor het internationale zeehengelconcours op Tweede Pinksterdag. Ruim 250 zijn het er reeds! „Uit heel Nederland stromen de in schrijvingen binnen", vertelde de heer Laban ons vanmiddag. Uit Amsterdam, Haarlem, Rotterdam, Den Haag, Eindho ven, Heerlen, Lienden, ja noem maar op. Het aantal Inschrijvingen en toezeggin gen heeft de 250 reeds overschreden. Ruim tachtig Belgen zijn hierbij, zodat met recht gesproken kan worden van een internationale wedstrijd. DE EERSTE VROUW De eerste vrouwelijke hengelaarster heeft zich ook reeds aangemeld. Niemand minder dan de bekende sportvisserfes of -in?) mevrouw Sandee uit Rotterdam. Het blijkt, dat de Zeeuwen minder snel reageren op de berichten in de pers. Het aantal deelnemers uit ons gewest is na melijk nog niet zo erg groot. „Zeeland begint nu wat los te komen", aldus de heer Laban, die ons daarbij wees op de vrij talrijke aanmeldingen uit Zeeuwsch- Vlaanderen. Vlissingen zou eerst met ruim dertig personen deelnemen, maar later besloot men alleen aan het korps concours mee te doen, waarbij maar vijf man zijn betrokken. ENTHOUSIAST De heer Laban is dezer dagen met een groep hengelaars naar Strijenham, het wedstrijdterrein, getogen. Wild enthou siast keerden de amateurs huiswaarts, met een flinke partij paling. De organisatoren zijn voor geen klein- WEMELDINGE, 11 mei. Uit een groot aantal sollicitantén heeft de Dia conie der Ned. Herv. Gemeente te We- meldinge benoemd tot directrice van het Prinses Beatrix Internaat voor Schippers kinderen Mej. J. de Later te Alphen aan de Rijn. Mej. De Later, momenteel werkzaam aan de. Marthastichting, heeft reeds een rijke ervaring op het gebied der kinder verzorging achter de rug en staat in haar huidige werkkring hoog aangeschreven. Het is een gelukwens aan het adres van de Diaconie waard, dat zij er in geslaagd is deze prima kracht, die zeer binnenkort haar nieuwe taak zal aanvaarden, aan het Internaat te verbinden. GOES, 11 mei. Dit weekend zullen de fruitboomgaarden in onze pro vincie op hun mooist zijn. Vooral in de oude fruitcentra rond Goes en Kapelle zal er te genieten zijn van heel veel bloesempracht. Daar bloeien namelijk alle fruitsoorten tegelijk. De kersen en pruimen zijn weliswaar op het laatst van hun bloeiperiode, maar nog heel mooi. De pererassen tonen hun witte bloesempracht en de vroegstbloeiende appelrassen zoals Yellow Transparante, Manks Codlin en Goudreinette zijn er nu ook bij gekomen, zodat het niet enkel het wit van peren, pruimen en kersen meer is, waar van men kan genieten, maar ook het zachtrose van de appels heeft haar plaats, gekregen in deze bloesemsymphonie. De volgende week en tijdens de Pinksterdagen zullen de appelbloesems steeds meer naar voren komen. Dan zal het behalve in de reeds eerdergenoemde centra ook heel mooi zijn in de omgeving van Krabbendijke en verder vanuit Goes de richting 's-H. Arendskerke of 's-Gravenpolder-Kwadendamme. De meeste bloesem zal er echter dit weekend zijn, zodat we dit rustig het bloesemweekend van 1956 kunnen noemen. Wat bij een toch langs de boomgaarden opvalt is de zeer sterke bladont- wïkkeling waardoor veel boomgaarden reeds een groen aanzien hebben. Vorige week wezen we er reeds op dat dit wel zou kunnen gebeuren en deze verwachting is uitgekomen. De sterke bladontwikkeling is een gevolg van de late ontwikkeling van de bloesemknoppen. Derde landelijk ziekenhuiscongres fe Vlissingen VLISSINGEN, 11 mei. In „Britannia" begon vandaag het derde landelijke ziekenhuiscongres gehouden, dat twee dagen duurt. Het congres werd geopend door mr. J. A. H. J. van der Dussen, burge meester van Dordrecht, die voorzitter is van de stichting „Het Ne derlandse ziekenhuiswezen". Daarna sprak de eerste inleider, de heer D. J. P. Legro, commandeur brandweer bij de rijksinspectie voor het brandweerwezen te 's-Gravenhage, die opmerkte, dat brandveilig heid in ziekenhuizen met zijn dichte bezetting doorgaans bijzondere zorg vereist. Men dient te denken aan tijdelijke in validen en erop te letten dat bij brand onmiddellijk moet worden opgetreden, opdat de inwonenden niet bedreigd worden en eventueel snel kunnen wor den geëvacueerd. Voor hulpverlening door de plaatselijke brandweer bij het ontruimen en voor de brandbestrijding is het nodig, dat het ziekenhuis van verschillende zijden te ienaderen is. Daarom moeten eisen gestéld worden aan de algemene gebouwensituatie en indeling voor wat betreft de afsluitin gen van de afdelingen, die van de trappenhuizen, aan de noodverlichting en aan de alarminstallatie. Voorts moeten doelmatige blusmiddelen en hulpmiddelen voor een snelle ontrui ming aanwezig zijn. BRANDBARE VLOEISTOFFEN Daarna sprak ir. F. Groeneveid, scheikundig adviseur bij de arbeidsin spectie te 's-Gravenhage, over hetzelf de onderwerp. Hy herinnerde eraan, dat in de ziekenhuislaboratöria de laatste jaren verschillende dodelijke ongelukken zijn gebeurd bij het wer ken met brandbare vloeistoffen, in het bijzonder met ether en petroleumether. Deze ongevallen hadden wellicht voor komen kunnen worden, wanneer de betrokkenen beter op de hoogte wa ren geweest met de eigenschappen van brandbare brandstoffen. De arbeidsinspectie is daarom een voorlichtingscampagne - begonnen, waarbij al spoedig is gebleken, dat de ziekenhuisleiding niet alleen alle me dewerking verleende, maar ook de no dige belangstelling toonde. Er zijn vele situaties aangetroffen, die de toets van de kritiek niet konden doorstaan. Men is zich dikwijls niet bewust van het ge vaar en ook ontbreekt het hier en daar aan de veiligheidsmiddelen, waarmee het personeel heeft leren opgaan. INGEVAL VAN OORLOG De volgende inleider, mr. J. G. van Heuven, zei des middags o.a., dat Ne derland rekening houdt met de moge lijkheid van een volgende oorlog. Het karakter van die oorlog zal, zo deze uitbreekt, totalitair zijn. Daarom is een totale verdediging nodig. Zij moet daarom op allerlei terreinen van het maatschappelijk leven worden voorbe reid. Dit geldt ook voor de volksge zondheid, waarin het ziekenhuiswezen zulk een belangrijke rol speelt. Voor het juist functioneren van het zieken huiswezen in oorlogstijd is organisatie nodig. Elke ziekenhuisdirectie moet op de hoogte zijn van haar taak in oorlogs tijd. Daarom verdient het volgens spreker aanbeveling om voor ieder ziekenhuis een instructie voor te schrijven. BUITENGEWONE HEDEN OMSTANDIG- Dr. H. Huizinga behandelde het on derwerp „Ziekenhuizen in buitenge wone omstandigheden." Hij merkte op, dat de behoefte aan ziekenhuisruimte in oorlogstijd groter is dan in vredes tijd en dat vergroting van de opname gelegenheid kan worden bereikt door: a) minder opnamen van burgerzieken; b) verkorting van duur der opneming; c) bijplaatsing van bedden; d) uitbrei ding van bestaande ziekenhuizen; e) stichting van onafhankelijke noodzie kenhuizen. Belangrijk acht spreker echter nog de behandelingsmogelijkheid, die af hankelijk is van de beschikbare man kracht. Om hieraan tegemoet te ko men, zal naar een grotere mobiliteit gestreefd moeten worden. Kolonel-arts J. J. Krenen sprak ten slotte in dit opzicht over de hospitali- satie van militaire patiënten in bur- gerziekenhuizen en over de werving van reserveverpleegsters door de mili taire geneeskundige dienst. tje vervaard. „Laat ze maar komen", lachte de heer Laban, „wij zijn er op be rekend, hoor. Al waren het er tweemaal zoveel". Waar blijven de Zeeuwse sport vissers? is onze vraag. Laat de eigen provincie toch goed voor de dag komen. Tot en met dinsdag avond 15 mei staat de inschrijving open. Aanmeldingsadres: De heer V. Laban, Secretariaat V.V.V., Tholen. Telefoon no. 6. DEN HAAG, 11 mei. Gerekenc t.e.m. maart 1956 zijn er sedert de be vrijding 451.299 nieuwe woningen ge reed gekomen, waarvan in maart jJ. 4496 werden voltooid (d.i. 1387 meel dan in maart 1955). Van dit aantal werden er in Zee land opgeleverd: 163, terwijl er ii ons gewest in het eerste kwartaa van 1956 377 nieuwe woningen ge reed kwamen. Hengelwedstrijd tc Kapelle KAPELLE, 11 mei. Op Hemel vaartsdag organiseerde de hengelclu'. „De Kanaalvissers" een bekerwedstrij in het kanaal door Zuid-Bevelam waaraan werd deelgenomen door 4 leden. De uitslagen waren: 1. P. Schijf, Chr. van Zweden, 3. M. C. Slootma - ker, 4. Joh. van Liere, 5. Oele, 6. Lepoeter Sr., 7. P. Lepoeter, 8. J. Re mijnse, 9. A. J. Kramer, 10. A. va. Boven. Junioren: le pr. J. Schipper; 2e pi C. Sinke; 3e pr. J. van Zweden. De eerste prijswinnaar bij de senio ren ving 520 gr. vis; die bij de juniore 120 gram. In totaal werd 4380 gram vi gevangen. GOES, 11 mei. Vele insecte gaan weer over tot hun aanvallen o het fruit, waarvan de vruchtzettin zeer binnenkort zal plaats vinden. Ii verband hiermede hebben de waai - schuwingsdiensten van de kring Zee land der NFO, de rijkstuinbouwvoor lichtingsdienst en de plantenziekte - kundige dienst de Zeeuwse fruitkwe kers erop gewezen, dat de eerste lar ven van de wantsen zijn waargenome op appel, peer en bessen. Ook zijn d eerste rupsjes gevonden van de voor jaarsuilen, terwijl ook de perezaag wesp zijn eitjes heeft gelegd. Tege al deze insecten dient thans gespote. te worden. Ook de schurftbestrijdin vraagt thans nog de volle aandacht e verder moet men op percelen waa meeldauw optreedt overgaan op zwa- velbespuitingen waarmede de meel- dauwzwam wordt bestreden. GOES, 11 mei. Naar het zich laa aanzien zal de Zonneveld-rit vai „Scheldegonwen" op tweede Pinkster dag meer deelnemers tellen dan vori; jaar. In 1955 waren er 250 inschrijvers. Een bedrag van ruim f 1700.kon toei worden overgemaakt aan het comitc „Sport steunt Zonneveld". Nu hebbei zich meer dan 200 deelnemers gemeld. Bromfietsers, scooter- en motorrij ders, automobilisten uit het gehele land hebben hun inschrijvingsformulier reeds ingezonden. Zelfs uit Groningen zijn de aanmeldingen binnengekomen. Uit Alkmaar meldde zich een bromfiet ser! Ook uit België en Duitsland zijn er deelnemers. De jongste deelnemer zal ongetwijfeld de zes-jarige iongen uit Amsterdam zijn, die zich als scooter rijder heeft gemeld. Zijn voertuig is een autoped, die door zijn vader tot kinder-scooter is omgebouwd. Te jong voor een rijbewijs zal hij in werkelijk heid wel niet mogen rijden, maar toch wilde deze jongste motorsportliefheb ber tonen, dat ook hij zijn steentje wil bijdragen voor Zonneveld. De commissaris der Koningin heeft een plaquette voor deze tweede Zonne- veldrit beschikbaar gesteld. Ook de burgemeesters van Middelburg en Oostkapelle schonken een prijs. Het bedrijfsleven liet zich evenmin onbe tuigd. De finish van de Zonneveldrit is evenals vorig jaar op het terrJn van het Zeehospitium. De prijsuitreiking vindt plaats in het Schuttershof te Mid delburg. YERSEKE Verkoping. Ten overstaan van notaris Van Werkum uit Heinkenszand is publiek verkocht de bakkerij met woonhuis op de Paardenmarkt op verzoek van de heer P. de Koeyer. Hoogste inschrijver was de heer C. de Koeyer voor ƒ5990, die ook de koper werd.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2