Hoog oplaaiende haal op Cyprus Meer dan vier miljoen uit Nederland Hongaarse bisschop op vrije voeten gesteld Kikvorsman waargenomen in omgeving van Russische schepen Twee Britse soldaten omgebracht Tito heeft Frankrijk verlaten Nieuwe golf van gewelddaden Militair zwaar gewond Oud-minister van Slowakije uit de cel Winst voor Labour Nieuwe staten hebben gebrek aan geld PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 12e Jaargang No. 3394 Wnd.-hoofdredaeteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 12 mei 1956 „Dezelfde middelen" Steun bij oplossing Algerijnse kwestie De strijd in Algerië Zuidmolukse officieren weggevoerd Duits-Amerikaanse atoombesprekingen Grieks-Roemeense besprekingen Nederlandse manoeuvres in Duitsland Kankerbestrijding in de V.S. ~x- -- ssswi i Beria uitte onjuiste beschuldigingen In 1951 veroordeeld tot vijftien jaar Brits straalvliegtuig neergestort Hulp aan minder ontwikkelde gebieden Nota aan Tweede Kamer Nota aan Britse regering DE BILT ZEGT: Telefoon 3438 '(b.g.g, voor redactie 8087. voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- •traat "5. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, /2w— p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad BLOESEMPRACHT (Pagina 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 4.49 u., onder 20,26 u Maan op 7.12 u., onder 23.48 u. Hoogwater dinsdag 15 mei: Vlissingen: 3.33 u. 2.37 m., 15.58 u. 2.33 m. Terneuzen: 4.01 u. 2.51 m., 16.32 u. 2.48 m. Wemeldinge: 5.26 u. 1.85 m„ 17.56 u. 1.81 m. Zierikzee: 5.13 u. 1.59 m., 17.40 u. 1.55 m. Staking bij Italiaanse luchtvaart ROME, 11 mei (Reuter) De Italiaanse burgerluchtvaart, zowel op binnenlandse als op buitenlandse lij nen is in de nacht van vrijdag op za terdag volledig stilgelegd door een •taking van het vliegend personeel. De vliegtuigbemanningen van de twee Italiaanse luchtvaartmaatschap pijen eisen betere arbeidsvoorwaarden en loonsverhogingen. Zij denken zes dagen in staking te blijven. o Russen geven Noorse vissers' schepen vrij MOSKOU, 12 mei (Reuter). Vier Noorse vissersboten zijn vrijdag door de Sowjet-Unie vrijgegeven. Zij wa ren enkele dagen geleden door Russi- ■vhe patrouilleschepen opgebracht om dat zij in Russische wateren gevist zou den hebben. Een vijfde Noorse boot, die op 4 mei werd opgebracht, bevindt zich nog in de Russische haven Vladi mir. NICOSIA, 11 mei (Reuter) Verbittering en hoog oplaaiende haat heerst er op Cyprus als gevolg van het feit dat de Britten twee Cyprisch-Griekse verzetslieden hebben opgehangen. Vandaag wer den zelfs pamfletten uitgedeeld, waarin door de Cyprische onder grondse werd medegedeeld dat twee Britse soldaten, die zich reeds geruime tijd in handen van de verzetsorganisatie bevonden, zouden zijn terechtgesteld, niet, omdat men deze mannen van iets had be schuldigd, doch uitsluitend om daarmede vergelding te zoeken voor de dood van de twee verzetslieden. In de pamfletten werd voorts mede gedeeld, dat de Cyprische verzetsorga nisatie de lijken van de twee om het leven gebrachte Britse soldaten niet ter beschikking zal stellen van de na gelaten betrekkingen. In het geheim zouden de stoffelijke overschotten zijn begraven. „Wij haten deze Britse militairen niet", aldus het pamflet, „doch wij zijn gedwongen om, ter verwezenlij king van onzo vrijheid, dezelfde mid- PARIJS, 12 mei (A.F.P.) Maarschalk Tito heeft gisteravond Frankrijk verlaten na een officieel bezoek van vijf dagen. Een com muniqué, dat naar aanleiding van het bezoek is uitgegeven, vermeldt weinig bijzonderheden, die verrassing kunnen wekken. Bestudeerd zal worden hoe beide landen kunnen samenwerken op het gebied van vreedzaam gebruik der atoomenergie. In het communiqué wordt gezegd, dat de regeringen van Zuid-Slavië en Frankrijk de overtuiging uitspreken dat een duurzame vrede slechts kan be staan als de betrekkingen tussen de staten met verschillende politieke en gociale stelsels gebaseerd zijn op eer bied voor elkanders vrijheid, soeverei niteit en territoriale integriteit en als de staten zich onthouden van inmen ging in elkanders binnenlandse aange legenheden. De beide regeringen zullen het stre ven naar ontspanning op basis van be perking van de bewapening en contro le daarop voortzetten. Zij zijn het er over eens, dat de ontwapening in etap pes moet geschieden en dat vooral ont wapening op atoomgebied belangrijk is. De Ver. Naties moeten volledig haar universele rol als voorzien in het Handvest kunnen spelen. Zuid-Slavië heeft met instemming kennis genomen Churchill heeft vrijdag een beleefd heidsbezoek van een kwartier aan bondskanselier Adenauer van West- Duitsland gebracht. Hij gebruikte het middagmaal met president Heuss. Groepjes mensen stonden langs de rou te van Churchills auto. Er werd echter niet gejuicht. ALGIERS, 12 mei (Reuter) - Met eenentwintig kanonschoten is gisteren te Algiers het einde van de Mohammedaanse vastenperiode aangekondigd. De Franse troepen in Algerië bereiden zich voor op een nieuwe golf van gewelddaden van de zijde der opstandelingen. In het gebied van Oran worden de boeren gewapend tegen mogelijke aanvallen. Woensdag en donderdag zijn acht militairen gedood en achttien gewond bij aanvallen van de opstandelingen. Bovendien werden in de afgelopen 24 uur weer enkele aanvallen van de re bellen uitgevoerd. In het gebied van Oran hebben de Franse troepen zestig opstandelingen gedood. Nabij de Tune sische grens is een groep opstandelin gen uitgeroeid door troepen, die per helicopter zijn geland. Bij aanvallen in de streek van Con- stantine zijn zesentwintig Mohamme danen gedood en tien Franse burgers gewond. 218 verzetslieden sneuvelden in de strijd tegen de Franse orde troep, die vijfhonderd verdachte per sonen arresteerden. Bij Marnia-Nedroma, in de buurt van de Marokkaanse grens, werden tivee-en-twintig rebellen gedood in een botsing met Franse strijdkrachten. Ingezonden Mededeling (adv.) Illlllllllllllll HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN van het Franse plan voor een V.N.-or- gaan voor economische hulp. Wat Noord-Afrika betreft heeft pre sident Tito aan premier Mollet de ver zekering gegeven, dat zijn regering alle Franse pogingen om te komen tot een liberale oplossing van het Algerijnse vraagstuk steunt. 's-GRAVENHAGE, 11 mei. Het Tweede-Kamerlid de heer Gerbrandy heeft aan de ministers van buitenland se zaken en van overzeese rijksdelen gevraagd of het juist is, dat enige tijd geleden een bijzondere missie, uitge zonden door de waarnemende presi dent van de republiek der Zuid-Moluk- ken op Ceram, door Nederlands toe doen op Nieuw-Guinea is gestrand en dat leden dezer missie, vijf Ambonese officieren, zijn weggevoerd? BONN, 11 mei De Westduitse mi nister voor atoomenergie, F. J. Strauss, is per vliegtuig naar de Verenigde Staten vertrokken. Hij zal met de Noordamerikaanse atoomautoriteiten onderhandelen over technisch weten schappelijke steun voor het Duitse atoomonderzoek. West-Duitsland wil in de V.S. ver rijkt uranium en onderzoekingsreacto- toren ter waarde van ongeveer 100 miljoen dollar kopen. Voor zijn vertrek maakte minister Strauss te Bonn bekend, dat er reeds enige maanden met Engeland over een atoomovereenkomst wordt onderhan deld. Na zijn bezoek aan Amerika zal de minister in Engeland besprekingen voeren. delen te gebruiken als de Britse strijd krachten". De Britse veiligheidsdienst op Cy prus heeft inmiddels beweerd, dat men geen zekerheid heeft, dat de beide sol daten, die zouden zijn opgehangen, ook inderdaad in handen van de ver zetsgroep zouden zijn gevallen. In het pamflet werden namelijk wel twee namen genoemd, doch men neemt aan dat dit gefingeerde namen zijn. Jongen gedood Een vijftienjarige Griekse Cyprioot, die in Nicosia vlugschriften uitdeelde over de terechtstelling van de twee Britse soldaten, is bezweken aan ver wondingen, die hij had opgelopen door schoten van Britse militairen. Deze laatsten hadden hem gesommeerd te blijven staan, toen hij bij hun nadering op de vlucht sloeg. Zij schoten, toen de jongen geen gehoor gaf aan het be vel. Standbeelden ATHENE, 11 mei (Reuter) De gemeenteraad van Athene heeft be sloten standbeelden voor de twee te rechtgestelde Cyprische Grieken te doen oprichten. Voorts is de Loekianoe-straat, waar aan de Britse ambassade is gelegen, herdoopt in „Karaolis-Demetrioe- straat". ATHENE, 12 mei (Reuter) Griekenland en Roemenië beginnen maandag in Athene besprekingen over de vaststelling van het bedrag, dat Roemenië zal vergoeden wegens na de oorlog in beslag genomen Grieks be zit. Griekenland heeft dit als voorwaar de gesteld voor het hervatten van a normale diplomatieke betrekkingen. o DEN HAAG, 12 mei Bij oefenin gen van een Nederlandse legereenheid op de Luenenburgerheide ln Duitsland is een ongeluk gebeurd, waarbij de wachtmeester J. van Andel, die be hoort tot 108 afdeling artillerie ver- zorgingsbataljon, zeer ernstig is ge wond. Het slachtoffer is. opgenomen in een ziekenhuis in Hannover. Het ongeluk gebeurde bij Munster- lager met een terreinwagen, die op de rand van een greppel omkantelde. Be halve Van Andel werd nog een mili tair licht gewond. w-JlliS PRAAG, 12 mei A.F.P/Reuter Laco Novomesky, een voorma lige Slowaakse minister van on derwijs, die in april 1954 tot tien jaar gevangenisstraf werd veroor deeld wegens sabotage van de na tionalisatie van de industrie in WENEN, 12 mei (Reuter) De Hongaarse aartsbisschop Josei Groesz van Kalocsa is door de Hongaarse regering vrijgelaten met volledige kwijtschelding van zijn straf. Dit is vrijdag in Wenen meegedeeld. Mgr. Groesz, die de hoogste katho lieke geestelijke in Hongarije was, werd in 1951 gearresteerd op verden king van staatsvijandelijke activiteit en tijdens een monsterproces tot vijf tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. In oktober van het vorig jaar werd zijn straf verzacht tot arrest in een klooster. Opvolger was niet te vinden Radio Boedapest heeft verklaard dat de Hongaarse premier, Andras Hege- dues, vrijdag een delegatie van Hon gaarse bisschoppen ontvangen heeft, nadat deze vroeger op de dag een con ferentie gehouden hadden. Op deze conferentie hadden zij eenstemmig be- slotten dat, nu het zeer moeilijk blijkt een geschikte opvolger voor de on langs overleden Dr. Csapik te vinden, de eenvoudigste oplossing zou zijn om Mgr. Groesz opnieuw aan te stellen als hoofd van het college van Hongaarse bisschoppen. Volgens radio Boedapest hadden de bisschoppen zich bereid verklaard ook onder leiding van Mgr. Groesz „te werken in het belang van een vreed zame verhouding 'tussen staat en kerk". LONDEN, 12 mei (Reuter) De gemeenteraadsverkiezingen, die ln En geland en Wales gehouden zijn hebben winst geleverd voor Labour, doch in nog 75 proeent van de gemeenteraden hebben de niet-socialisten de meerder heid. De Labourpartij verklaart een netto winst van 270 zetels te hebben be haald. In negen gemeenteraden ver overde de Labourpartij de meerder heid, in vijf gemeenten ging de La- bourmeerderheid verloren. In Londen zorgden de communisten voor een verrassing door bij elkaar vier zetels op Labour te veroveren. Het succes van Labour is niet zo op zienbarend. Bij vroegere gemeente raadsverkiezingen is het wel gebeurd dat een der partijen "een nettowinst van duizend of meer zetels behaalde. Slowakije, is op vrije voeten ge steld. Dit is door de Tsjechoslo- waakse premier, Siroky, bekend gemaakt. Hij voegde er aan toe, dat Novomesky is vrijgelaten we gens zijn goede gedrag in de ge vangenis. Hij was terecht veroor deeld, niet vanwege zijn opvattin gen of politieke afwijkingen, maar omdat hij de opbouw van het so cialisme bedreigd had. Dit gold ook voor dr. Hoesak, een Slowaak die met Novomesky terecht stond en levenslang heeft gekregen en voor Clementis, gewezen minister van buitenlandse zaken, die evenals Slans ky, oud-secretaris-generaal van de Tsjechoslowaakse communistische par tij, indertijd werd terechtgesteld. Slansky geen Titoïst Siroky heeft (le beschuldigingen van „Titoïsme", die destijds tegen Slansky ingebracht zijn, ingetrokken. Hij zei dat deze beschuldigingen geuit waren door de Russische politiechef Beria, die zelf later terechtgesteld is. Ook zei Siroky dat de partij-ideolo gie van de Tsjechoslowaakse partij on gunstig beïnvloed is door onjuiste be schuldigingen die tegen Zuidslavische leiders geuit zijn. Sprekend over het proces Slansky zei hij dat Slansky en twee medeplich tigen wel schuldig waren aan het in- De „Suzan Ball Memorial Fund", een fonds ter bestrijding van de kanker in Amerika, is gestart met een groot scheepse geldinzameling. Het doel van deze geldinzameling is een miljoen dollar. De foto toont de aanvang van de cam pagne door majoor Robert Lewis, een van de piloten die een atoombom wierp op Hiroshima, Japan, op 6 augustus 1945, en nu een miniatuur bommetje in bus vanuit een helicopter mikt. Het projectiel is gevuld met dollar biljetten Drie doden SOUTWICK, 12 mei. (Reuter). Een Britse straalbommenwerper, een van de nieuwere typen atoombommen werpers, is gisteren vlak bij Southwick Hampshire aan de Britse zuidoost-kust neergestort op een spoorlijn en ont ploft. Drie van de vier bemanningsle den zijn om het leven gekomen. De vierde heeft zich met een parachute gered, doch is gewond naar een zieken huis overgebracht. Verscheidene huizen in de omgeving werden door wrakstukken en wegge slingerde brokken spoorrails en dwars liggers ernstig beschadigd. Twee men sen werden gewond. voeren van onwettige verhoormetho den. Ook zei Siroky dat de campagne te gen het onwettig optreden van do staatspolitie reeds lange tijd gevoerd wordt. DEN HAAG, 12 mei Het vorig jaar zijn 124 Nederlanders als deskundigen door de Verenigde Naties en de gespecialiseerde orga nisaties uitgezonden naar minder ontwikkelde gebieden. Gelijktijdig zijn 159 personen uit die gebieden naar Nederland gekomen om hier te studeren en te observeren. Voorts heeft de Nederlandse regering vorig jaar meer dan drie miljoen gulden uitgegeven voor geldelijke steun aan allerlei projecten ten bate van de minder ontwikkelde gebieden. Voor dit jaar worden deze bedragen geraamd op meer dan vier miljoen gulden. Dit wordt meegedeeld in de nota inzake de hulpverlening aan min der ontwikkelde gebieden, die de ministers Beyen en Luns aan de Tweede Kamer hebben toegezonden. p(j, als lid van de Verenigde Naties en de gespecialiseerde organisaties, en als deelnemer aan het programma voor technische hulp van de Verenigde Na ties. De ministers geven een uitvoerig overzicht van wat Nederland de afge lopen jaren aan de hulpverlening heeft bijgedragen. Nederland draagt bij als lid van de internationale bank voor herstel en ontwikkeling, als lid van de internationale financieringsmaatschap- Overzeese rijksdelen Een apart hoofdstuk van de nota Is gewijd aan de Nederlandse bijdrage aan ontwikkelingsprojecten in de over zeese rijksdelen. De Nederlandse Antillen zijn in staat de bestaande ontwikkelingsplannen uit eigen middelen te financieren. De Ne derlandse bijstand aan Suriname heeft voor het overgrote deel betrekking op ontwikkelingsprojecten. In Nederlands Nieuw Guinea kan uiterst moeilijk een scheiding worden gemaakt van wat wel en wat niet als ontwikkelingsproject moet worden beschouwd. Eigenlijk is al het werk daar ontwikkelingswerk, daar het hele gebied als een zich in ont wikkeling bevindend achtergebleven land moet worden beschouwd. Verbondenheid Het buitenlandse beleid van ieder land is uiteraard in de eerste plaats ge richt op de eigen welvaart en op het eigen belang, aldus de nota, maar in de steeds sterker geïntegreerde wereld van de twintigste eeuw is de welvaart van het eigen land onverbrekelijk ver honden aan de welvaart en aan het geestelijke en materiële evenwicht in vrijwel alle landen. Dat evenwicht is in vele achtergeble ven gebieden nog steeds ln ernstige mate verstoord. Daarom moet het pro bleem van de onvoldoende ontwikkel de grootste helft van de wereld een es sentiële plaats innemen in het buiten lands beleid van elk land. Het doet dit Radio Moskou: MOSKOU, 12 mei (Reuter)De regering van de Sowjet-Uniq heeft een nota aan de Britse regering gezonden over de verdwenen Britse kikvorsman. In deze nota wordt gezegd dat opvarenden van do kruiser „Ordzjonitkidze" in Portsmouth een kikvorsman nabij heli schip hadden waargenomen. Deze nota werd gisteravond voor radio- Moskou voorgelezen, waarbij tegelijkertijd het Britse antwoord op de nota vermeld werd. Dit antwoord zou inhouden dat de Britse rege ring haar spijt over het gebeurde uitdrukt en tevens meedeelt daï zij geen toestemming gegeven had voor deze operatie. In haar nota had de Russische rege ring er haar verwondering over uitge drukt dat de Engelse Marine blijkbaar geheime onderwater-operaties uitvoer de in de nabijheid van Russische sche pen die daar op een vriendschappelijk bezoek waren. Zij verzocht het Britse ministerie van buitenlandse zaken dan ook om opheldering. Geen commentaar Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken weigerde commentaar op de beide no ta's te geven. zeker in Nederland, zo stellen de mi nisters. Gebrek aan geld In het hoofdstuk van de nota, waarin de ministers de achtergrond van 'het probleem en de feitelijke toestand be handelen, wordt onder meer opge merkt, dat de stormachtige ontwikke ling in Azië en Afrika het aanschijn heeft gegeven aan een groot aantal nieuwe souvereine staten, die thans on dervinden dat de politieke onafhanke lijkheid en de economische zelfstan digheid niet een gouden eeuw van rust en welvaart hebben ingeluid, maar in tegendeel eigen problemen oproepen. Men kan namelijk voor de nood zakelijke investeringen zeer moeilijk van particuliere zijde geld aantrek ken, omdat particulieren vrezen zich in een financieel avontuur te storten. Hierdoor ontstaan in veel minder ontwikkelde gebieden grote moei lijkheden. In de nota wordt voorts opgemerkt dat in oprichting is een nieuw inter nationaal lichaam, de internationale financieringsmaatschappij, dat zich ten doel stelt particuliere investeringen in de produktiebedrijven aan te moedi gen, in het bijzonder in de minder hoog ontwikkelde gebieden. De Amerikaanse minister voor ont wapening, Harold Stassen, heeft ver klaard dat als gevolg van de jongste ontwapeningsbesprekingen te Londen „de vooruitzichten voor een duurzame vrede een weinig gunstiger zijn". Een tienjarige jongen, die in de Am sterdamse houthaven op dekschuiten aan het spelen was, geraakte te water. Na enige tijd dreggen werd het kind opgehaald. De levensgeesten waren toen reeds geweken. Vrij veel wind Zwaar bewolkt met opklaringen en plaatselijk enkele buien. Iets lagere temperaturen. Matige tot krachtige westelijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1