Leon Jungschlaeger te Maastricht in alle stilte ten grave gedragen VAN NELLE Griekse klacht tegen Engeland in Raad van Europa Jongere generatie verantwoordelijk voor Nederland ereplaatje Sn de krant voor zware shag Radio faiejnqt U Canadezen„Uw dood was niet tevergeefs" Schat van bloemen - o.a. van koninklijk huis - dekte de baar Tienduizenden bewezen de laatste eer LEERLINGEN BAAS IN DE SCHOOL Rusland koopt Oostenrijkse apen Nog 15.000 gevorderde huizen in W.-Duiisland GETUIGE DUMAIS DOOR DJAKARTA VRIJGELATEN Labourleden richten zich tot gouverneur Sir John Harding Gevangene beloofde terug te komen I [jMdk Friezen mogen Fries spreken voor de rechtbank Toch ruitersport op Z.L.M.- tentoonstelling Vrijdag 11 mei 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 4 MAASTRICHT, 9 mei. „Your death was not in vain" (Uw dood was niet tevergeefs) was het opschrift op een der linten van de grote krans, welke het „Canadese actie-comité Jungschlaeger" had gezon den ter gelegenheid van de begrafenisplechtigheid van Leon Jung schlaeger, woensdagmorgen te Maastricht. Tienduizenden hadden zich verzameld langs de weg, die de rouw stoet volgde van de Chapelle Ardente in het voormalige ziekenhuis „Calvariënberg", naar de St Servaeskerk, waar de plechtige requiem mis werd opgedragen. In de Chapelle Ardente waren tegen tien uur Mevrouw de weduwe Germaine Jungschlaeger-Geuskens en de zoon John Jung aangeko men. Temidden van een schat van bloemen hebben de weduwe en de zoon van Leon Jungschlaeger in een zijvertrek van de Chapelle de rouwbetuigingen in ontvangst genomen van honderden. Bij de uitvaartdienst waren o.a. aan wezig: vertegenwoordigers van de ra- gering, van de minister van marine en van de Koninklijke Marine, mr. Graaf Van Bylandt, die tot voor kort de functie vervulde van Hoge Com missaris, de regeringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden, mr. N. S. Blom, mr. H. J. Ch. Buurman van Vreede, hoofd bureau algemene zaken van de directie beleidszaken Indone sië van het ministerie van buitenland se zaken, mevrjuw Spoor, de com missaris der Koningin in Limburg, het voltallige college van B. en W. van Maastricht, de oud-verdediger van Jungschlaeger, mr. H. Bouman, en mr. A. C. van Empel, verder de directie leden van de KPM, leden van de Am sterdamse Bank en enkelen die in de afgelopen maanden als getuigen in het proces-Jungschlaeger zijn opgetreden. Uit Canada en Zweden Er waren reeds dinsdag vele bloem stukken aangedragen en woensdag morgen kwamen er kransen van Ko ningin Juliana en Prins Bernhard en een bloemstuk van Prinses Wilhel- mina, van de regering, van vele aetie- comité's uit heel Nederland en uit Canada en Zweden, van het nationale contact-comité en van vele anderen. Langs dikke rijen van toeschouwers ging de stoet naar de St. Servaeskerk, waar de pastoor-deken van Maas tricht de plechtige requiemmis op droeg. Een persoonlijk vriend van de heer Jungschlaeger in Djakarta, pater Doumens, S. J., droeg aan een zij altaar een heilige mis voor de ziele- rust op. Bij het uitdragen van hét stoffelijk overschot uit de kerk zong de konink lijke zangvereniging „Mastreechter Staar" het „Beati Mortui" van Men delssohn. Verzoek van Prinses Wilhelmina Mevrouw Jungschlaeger en haar zoon en vele van de reeds genoemde autoriteiten zijn meegegaan naar het kerkhof waar de plechtigheid van de beaarding geleid werd door mgr. Jen- neskens. Aan het graf is op uitdruk kelijk verzoek van de familie niet ge sproken. H.K.H. Prinses Wilhelmina had bij de toezending van het bloem stuk dinsdag verzocht om dit bloemstuk niet alleen te laten die nen bij de plechtigheid buiten de kerk maar zo mogelijk ook in de kerk. Aan dit verzoek heeft de kerkelijke autoriteit in Maastricht gaarne gevolg gegeven en zo is het bloemstuk van H.K.H. Prinses Wilhelmina het enige geweest dat in de kerk tijdens de requiemmis op de lijkkist bleef liggen. Alle an dere bloemstukken moesten vol gens kerkelijk gebruik buiten de berk blijven. BUENOS AIRES, 9 mei. In La Plata, de hoofdstad van de provincie Buenos Aires, hebben in de nacht van woensdag scholieren de staats-mid- delbare scholen bezet. Dit is gebeurd op aansporing van twee organisaties van scholieren, die het niet eens zijn met de onderwijspolitiek van de re- gering-Aramburu. Men acht het niet uitgesloten dat deze beweging ook naar Buenos Aires zal overslaan. WENEN, 10 mei. Volgens het so cialistische Weense blad „Arbeiter Zeitung" bestelt de Sowjet-Unie grote hoeveelheden rhesusaapjes bij handelaren in Oostenrijk. Dit wordt in verband gebracht met de Russische bekendmaking dat ook de Sowjet-Unie het Salk-serum tegen kinderverlamming zal gaan produceren. Dinsdag werd een grote zending van deze aapjes naar de Sowjet-Unie gezonden. Een van de dieren wist te ontsnappen en er was een opwin dende jacht door de voorsteden van Wenen nodig voor het dier weer ge pakt kon worden. BONN, 8 mei (Reuter). Op 5 mei is een geallieerde wet, waarbij 15.000 huizen in de Bondsrepubliek ge vorderd werden, verlopen. De West- duitse regering is echter van mening, dat de vorderingen nog steeds wettig zijn. De politie houdt zich gereed om bij ev. moeilijkheden in te grijpen, maar tot nu toe zijn slechts uit enkele plaatsen strubbelingen gemeld. Zo heeft in Guetersloh de eigenaar van een gevorderd huis zijn eigendom op vreedzame wijze belegerd. Hij sloeg in de tuin zijn tent op en kampeerde daarin met zijn vrouw. Het huis wordt bewoond door een officier van de Britse luchtmacht. Na 30 uur vertrok het Duitse echtpaar op bevel van de politie, maar de man dreigde, dat hjj als hjj aan het einde van de week geen vaste toezegging heeft, dat hij zijn huis binnenkort terug krijgt, met 80 andere eigenaren van gevorderde hui zen een grootse demonstratie op touw zal zetten en dat zij hun huizen des noods zes weken lang belegeren zullen. Hjj legde er de nadruk op, dat hij geen persoonlijke bezwaren heeft te gen de bewoners van zijn huis, maar dat het zijn bedoeling is de Duitse autoriteiten wakker te schudden. Ingezonden Mededeling (adv.) DJAKARTA, 9 mei. M. C. Dumais, getuige a charge in de zaak- Schmidt is gisteren na 28 maanden in arrest te hebben doorgebracht vrijgelaten, aldus verneemt de correspondent van het ANP te Dja karta uit betrouwbare bron. Dumais, Indonesisch staatsburger van Nederlandse afkomst werd in januari 1954 gearresteerd, verdacht van lid te zijn geweest van een ondergrondse organisatie, waarvan het doel was de Indonesische staat omver te werpen. Valse verklaring uit angst voor mishandeling Twee dagen geleden beeft Dumais in de 47ste zitting in de zaak-Schmidt, waarin hij als getuige werd gehoord, zijn verklaringen, die hij eerder voor de Indonesische politie had afgelegd, ingetrokken. Hij had bekend lid te zijn geweest van een illegale organisatie en in dit verband beklaagde Schmidt te hebben gezien. Hij zei maandag j.l. aan de rechter, dat hij dit bekend had, omdat hij bang was door de politie te worden mishandeld. De terdoodveroordeling van twee Cyprioten STRAATSBURG, 9 mei. De Griekse permanente vertegen woordiger bij de Raad van Europa, Nicolas Cambalauris, heeft na mens zijn regering bij de Europese commissie voor de rechten van de mens een klacht tegen Engeland ingediend. Dit is de eerste keer, dat een regering een beroep doet op deze Europese commissie, die is in gesteld door de Raad van Europa. Volgens de Griekse klacht zjjn over tredingen van de Europese conventie voor de rechten van de mens begaan door de regering van het eiland Cy prus en de Britse regering wordt voor deze daden verantwoordelijk gesteld. De Griekse vertegenwoordiger heeft de commissie verzocht de klacht als een urgente aangelegenheid te be schouwen. Op 28 mei a.s. komt de com missie bijeen en zou dan de Griekse klacht in behandeling kunnen nemen. De Britse regering heeft de raad van Europa einde 1955 kennis gegeven van buitenwerkingstelling van een aantal van haar verplichtingen onder de conventie, voorzover deze Cyprus betreffen, een maatregel, waartoe de conventie de toegetreden regeringen het recht geeft. NOG EEN PROTEST. De Griekse regering heeft bij Enge land en de V.S. geprotesteerd tegen de Britse weigering om Michael Ka- raolis gratie te verlenen. Karaolis is een Grieks Cyprioot, die ter dood was veroordeeld wegens het doden van 'n politieman. In Athene zijn krachtige politiemaatregelen genomen om on geregeldheden in verband met de Britse weigering te voorkomen. Er zijn wachten geplaatst rondom de Britse ambassade en Brits culturele instellingen. De secretaris van de Britse Labour- partij, Morgan Phillips, heeft de re gering een brief gezonden, waarin te gen het Britse besluit wordt geprotes teerd. Verzetslieden hebben in Paphos op Cyprus een bom geworpen naar een Britse militaire patrouille-auto. Er vielen geen slachtoffers. In de stad hingen de Griekse vlaggen halfstok. HAARLEM, 10 mei. In de cel van de 27-jarige J. Th. S., die dinsdagochtend uit de Haarlem se gevangenis met een ander is ontsnapt, heeft men een briefje gevonden waarop stond: „Onder getekende zweert hierbij op zijn erewoord, dat hij terugkomt. Het is noodzakelijk voor de toestand van zijn vrouw." Hierdoor is de Amsterdamse recherche op zijn qui vive ge weest en heeft een speciaal on derzoek ingesteld. Gisteravond zag zij, dat S. met zijn vrouw in de Lange Niezel te Amsterdam uit een auto stapte. De man werd aangehouden en naar het bureau Warmoesstraat overgebracht. Vanochtend is hij op transport gesteld naar Haarlem en in de gevangenis opgesloten. NISSE Opbrengst collecte. De in deze ge meente genouden t.b.c.-collecte heeft op gebracht 5. In Nicosia, de hoofdstad van Cy prus, sloten de Griekse kooplieden him winkels als teken van rouw. Ar beiders verlieten hun werk. Dertig Labourleden van het Britse parlement, onder wie voormalige minis ters, hebben een telegram aan de gou verneur van Cyprus, Sir John Harding, gezonden, waarin zjj aandringen op het verlenen van gratie aan Karaolis De- metrioe, een andere terdoodveroordeel- de Griekse Cyprioot. Dit zou grotere verbittering voorkomen en vrede op het eiland aanmoedigen. Ingezonden Mededeling (adv.) - ENKEL IN KAPELLE NOG FRUITVEILING KAPELLE, 9 mei. Enkel op de vei ling Kapelle-Biezelinge en Omgeving zal er in de komende weken nog fruit worden geveild. Dinsdag heeft namelijk ook de veiling te Goes haar laatste fruitveiling van het seizoen 195556 gehouden. In Krabbendijke was het fruit van deze oogst reeds eerder geruimd. In Kapelle zal er nog twee of hoogstens drie weken een aanbod van fruit zijn en dan is ook daar het wachten op de nieuwe oogst. In verband hiermede zal met ingang van volgende week de fruitveiling in Ka pelle beginnen op Dinsdagmiddag 1 uur. Tot dusver was dit half drie, na afloop van de veiling in Goes. OOST- EN WEST-SOUBURG Verkiezingsrede. Hedenavond hoopt mr A. B. Roosjen, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de NCRV., in „Reho- both" voor de AR.-kiesvereniging een verkiezingsrede uit te spreken. DEN HAAG, 10 mei. Voort aan zullen de Friezen zich voor de rechtbank in hun provincie van de Friese taal mogen bedienen. Voel den de Friezen het voorheen als een moreel recht dat niet werd erkend thans is het wettelijk geregeld. Met 1912 stemmen heeft de Eerste Kamer woensdag het betreffende wetsontwerp aan- ZATERDAG 12 MEI. HILVERSUM I (402 m.). KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Koorconcert. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.55 Inleiding Hoog mis. 9.00 Pontificale Hoogmis. 10.30 Wa- terst. 10.35 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.3012.33 Land- en tuinb.meded. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Amus.muz. 13.50 Lichte muz. 14.00 Boekbespr. 14.10 Lichte muz. 14.20 Eng. les. 14.40 Amateurprogr. 15.15 Kron. van letteren en kunsten. 15.55 Gram. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans 16.30 V. d. jeugd. 17.40 Musette-ork. 18.00 Lich te muz. 18.15 Journ. overz. 18.25 Gram. 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Gram. 18.45 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 aangesloten lan- Debatvergadering met minister Mansholt 's-GRAVENHAGE, 9 mei. Het Haagse Jongerenparlement heeft in de vergaderzaal van de Tweede Kamer een debatvergadering ge houden met minister Mansholt. Het onderwerp van deze vergade ring was „de verantwoordelijkheid van de jongere generatie voor Ne derlands plaats in de wereld". Minister Mansholt poneerde over dit onderwerp een aantal stellingen. Hij stelde, dat tot het uitbreken van de tweede wereldoorlog de houding van Nederland in internationaal-politieke vraagstukken werd bepaald door een strikte neutraliteit. Voor zover er van buitenlandse politiek kan worden ge sproken is er in die periode slechts sprake van handelspolitiek. Deze hou ding leidde volgens de minister tot een irreële en negatieve positie ten aan zien van internationaal-politieke vraagstukken. Deze houding had te vens tot gevolg een gemis aan begrip bij het Nederlandse volk voor de wer kelijke internationale situatie. Sinds 1945, de oorlog bulten beschouwing gelaten, voert Nederland een actieve buitenlandse politiek, aldus de minis ter. Dit is niet identiek aan actieve buitenlandse economische politiek. Gemis aan ervaring in internationaal- politiek denken oefent volgens de mi nister nog steeds een remmende in vloed uit. OVERSCHATTING. Herhaaldelijk blijkt, dat het Neder landse volk ljjdt aan een overschatting van het handelspolitieke element en het legalistische element in de buitenland se politiek. Het op de nationale soli dariteit gebaseerde principe van wel vaartsoverdracht binnen de nationale gemeenschap lg ook van toepassing bin nen de Internationale gemeenschap. Als voorbeelden noemde de minis ter het Marshall-plan, de Europese integratie, en de technische en econo mische hulpverlening aan lager ont wikkelde gebieden. Deze laatste hulp verleningen zjjn niet alleen een bij drage aan de welvaart der wereld, die een gemeenschappelijke verantwoor delijkheid is, maar zijn ook een na tionaal belang. Bij het voeren van ac tieve buitenlandse politiek is het poli tieke, niet het economische element primair. Indien de jongere generatie zich niet actief bezig houdt met inl ternationale politieke vraagstukken, geeft zij blijk van gemis aan vitaliteit en verzuimt zij haar taak bij de bepaling van Nederlands toekom stige plaats in de wereld, aldus de minister. den bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Radio Filh. ork. en solist. 20.00 Lichtbaken. 20.20 Bisschopswijding Mgr. P. A. Nierman. 20.40 Gevar. progr. 22.05 Cabaret. 22.35 Wij luiden de zondag in!, Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22 Dansmuz. 23.45 —24.00 Gram. HILVERSUM n (298 m.). VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De Ontbijtclub, 8.55 V. d. huisvrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Residentie-ork. en solist. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. arb. in de continubedrijven. 11.30 Strijktrio. 12.00 Orgelspel. 12.30 land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Gram. met toelichting. 13.45 Sportpraatje. 14.00 V. d. jeugd. 14.35 Gram. 14.50 Kon. Mil. Kapel. 15.20 Boekbespr. 15.35 Kamerork. en sol. 16.20 Het volle pond, caus. 16.35 Nieuwe gram. 17.00 Weekjourn. 17.30 Orgel en zang. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „De Bijbel in het Kerkelijk jaar", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Ne- lis volle vaart. 20.10 Gevar. progr. 22.00 Toespraak. 22.15 Weense muz. 22.40 Bin nen zonder kloppen, hoorsp. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. KRO: 17.00—17.30 V. d. jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.15 Filmpremières. 20.30 Voetbalwedstrijd Groot-BrittanniëBoelgarije. 21.15 Gev. progr. BRUSSEL (324 m.). 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Zuid-Amerikaanse liede ren. 13.00 Nws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Radio-journaal. 15.00 Gram. 15.45 Accor deonrecital. 16.00 Gram. 16.15 Accordeon recital (verv.). 16.30 Gram. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.20 Gr. 17.30 Orgelconc. 18.15 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Cabaret. 21.00 Gram. 21.45 Koorzang. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.05—24.00 Gram. genomen (tegen stemden 8 leden van de KVP, 2 van de VVD, 1 van de CH en 1 van de AR). „Het is een recht, en geen gunst", aldus minister Van Oven, „dat de Fries in de Friese taal wordt berecht. Het wetsvoorstel noemde hij rechtvaardig en verstandig. Het Fries moet een cul tuurtaal kunnen blijven, dat is het standpunt van de regering. Aan het wetsontwerp liggen nuch tere feiten ten grondslag. De zin voor nuchterheid gebiedt ook, dat geen tol ken worden ingeschakeld. Voor hen, die enige tijd in Friesland verkeert hebben, levert het verstaan van de Friese taal geen bijzondere moeilijk heden op". De minister herhaalde, dat het niet de bedoeling is, Friesland tot „geslo ten" gebied te verklaren voor ambte naren, die de Friese taal niet machtig zijn. Prov. kampioenschappen eind juli te Heinkenszand GOES, 9 mei. Naar wij ver nemen is er tussen de ZLM en de Gewestelijke Bond voor Zeeland van Landelijke Rij verenigingen overeenstemming bereikt over de deelname van de Zeeuwse en an dere bij genoemde vereniging aan gesloten ruiters aan de ZLM-ten- toonstelling, welke zoals bekend op 21, 22 en 23 juni a.s. te Dom burg zal worden gehouden. De laatste dag 23 juni zal in hoofdzaak gewijd zijn aan de sport en de op deze dag te houden wed strijden kunnen beschouwd wor den als een voorproef voor de op 28 juli a.s. te Heinkenszand te houden kampioenschappen. Ta Domburg zullen in de morgen uren de voorwedstrijden worden ge houden t.w. dressuurproeven van acht tallen, viertallen en individueel in de klasse B. L. M. en Z. Des middags zul len de verschillende rubrieken elkaar in een nonstop-programma opvolgen. Het ligt in de bedoeling met de jeugd te beginnen door bij voldoende deelname het eerst in de ring te laten verschijnen aangespannen Shet- landse ponny's voor versierde wagen tjes, die zullen worden gereden door kinderen. Het programma vermeldt verder o.m. het paraderijden, indivi dueel en equipe-springen. Ingezonden Mededeling (adv.) het beste der hetere horloges In duurzaamheid onovertroffen in prijs binnen Uw bereik. Firma T.FABERIJ DE JONGE Juwelier Anno 1834 Horloge r Lange Kerkstraat 30, Goes

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4