HEDERLAND KREEG VOETBALLESJE „Het Zuiden" (Rotterdam) veroverde officieuze wereldtitel korfbal de Groot wielerevenement (12 juli) op de Vlissingse sintefbaan Middelburg heeft eerste verkeershrigadiertjes Vrijdag 11 mei 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD Voeibalminnend Nederland kan weer nuchter zijn Vier maal schoten de leren raak i- Nederlandse verdediging zwichtte Voorhoede het slechtste deel ZO WAS DE OPSTELLING (SSSfft f,T4 Negentig hengelaars: 6100 gram vis KERK Echoot iföït, vL Inirede kand. Den Hoed in Tholen SPORT-PROGRAMMA VOOR MORGEN Voetbal Korfbal De Nooyer scoorde eerste doelpunt Burgemeester werd veilig „overgezet" Seriewedstrijden Swiftwederom evenement van formaat Duizendkoppig publiek zag op de Nadorst te Middelburg subliem spel )nderwijzer A. Kasse hartelijk gehuldigd Ruim 300 tippelaars in Kruiningen „Ziekten bij kleine huisdieren" pagina 2 (Van één onzer sportverslaggevers) ROTTERDAM, 10 mei. Voetbalminnend Nederland kan weer nuchter zijn. Aan de hoerastemming een gevolg van het feit, dat onze oranjehemden dit seizoen nog niet geslagen werden hebben de Ieren gisteren op hardhandige wijze een einde gemaakt. De onzen werden kansloos met 14 geslagen. En al wisten zij dan tot de rust de score dubbelblank te houden, ook in de eerste helft was er eigen lijk geen enkel moment, waaruit men voor deze oranjeploeg hoop op een overwinning kon koesteren. DsMurick (FortunaSi) NEDERLAND Wiersema (PSV) ».d. Hart (Fortuna'54) Odentbal (Enschede) Klaassent (VVV) Bosselaar (fëyenoord) Lenstra (Enschede) Viermaal moest onze verdediging het hoofd buigen. Onze verdediging, die zich toch de reputatie had verworven, een der sterkste van Europa te zijn. Een verdediging, welke de voorhoede van de wereldkampioen Duitsland had weten te bedwingen. Weliswaar was Kuys nu vervangen door Odenthal, maar men mag de man uit Enschedé deze nederlaag zeker niet in de schoe nen schuiven. Hij heeft beslist niet on voldoende gespeeld en zeker niet meer fouten gemaakt dan de anderen. Over andere boeg Veelbelovend In de eerste helft ging het alle maal best. De Ieren speelden toen het bekende tik-tak-spelletje, juist een kolfje naar de hand van Cor v. d. Hart en zijn assistenten. Maar toen de Ieren het na de thee over een an dere boeg gooiden, kwam ons ver-" dedigingsblok voor grote problemen te staan en het antwoord kon niet worden gevonden. Toch zou het onjuist zijn om deze nederlaag alleen maar aan de verdedi ging te wijten. Zij moest zwichten voor de onophoudelijke aanvalsgolven, die des te gemakkelijker konden worden Ingezet, omdat de onzen het gehele middenveld hadden prijs gegeven. Het mrgisch vierkant was er niet, omdat onze beide binnenspelers ernstig te kort schoten. Abe werd zwaar bewaakt en deed bovendien weinig moeite, om aan deze bewaking te ontsnappen. Bos selaar kwam snelheid te kort en dus hadden de Ieren het op het midden veld vrij gemakkelijk! Anders was het gesteld met de Ierse binenspelers. Debutant Whelan van Manchester United bleek inderdaad veelbelovend. Hij verstond zijn taak uitstekend, al bleef hjj achter bü links binnen Fitzsimens van Middlesborough In deze wedstrijd bevestigde hij zijn reputatie, een der beste spelers van de Engelse league te zijn. Een kundig opbouwer met een uitstekende tech niek en een gevaarlijk schot. Daarbij bleek hij razend snel en hij was on getwijfeld de schrik en de wanhoop van onze defensie. Alles ten aanval De Ierse linies sloten goed aan. Bij een aanval trok alles mee naar voren, terwijl bij een Nederlandse aanval ook alles mee terug trok. Daardoor leek het voortdurend, of er veel meer Ieren dan Nederlanders in het veld stonden. Het systeem „sloot" en dat werd de basis voor de overwinning. Hengelconcours E.G.H.V. te Goes GOES, 10 mei. Negen en tachtig le den van de Eerste Goese Hengelsport Ver eniging hebben vandaag gedurende enke le uren (van 10 tot 13 uur) op sportieve wijze getracht de visstand in het Kanaal door Zuid-Beveland te verkleinen. Zij zijn daarin maar voor een onbelangrijk klein gedeelte geslaagd, want in totaal werd slechts 6100 gram vis „naar boven gehaald". De paling liep dus bijzonder slecht, terwijl de platvis zich ook maar bij ogenblikken in „de haken" liet verstrik ken. De heer G. Kole mag zich „konings- visser" noemen, want hij verschalkte de meeste vis (485 gram: vijf palingen en platvissen) en legde zodoende beslag op de wiss»lbeker. De heer Jac. van Heeze eindigde op de tweede plaats met 390 gr (een paling en een platvis) en de heer D, Oppeneer werd met zijn 385 gram (2 pa lingen) derde. en Havei (ürsenal Fitzsimons (Middfesbc) Fitzgerald (Waterford) Whelen (Manchest.Un) A Ringstead 4nSheffieldUn) O'FarrelI,, (WésiHamUn) Cant well- (WestHamUnjj Martin (Aston Villa) IERLAND T Dunne (St. Patrick», Athl.) S. Dunne .(LutonTown) Godwin /i(Bournemouth) Tholen, 10 mei Onder grote be langstelling heeft vanmiddag kand. (Ven Hoed zijn intrede gedaan in de Ned. Herv. kerk, na in de morgen dienst bevestigd te zijn door ds. H. A. Labrie van Den Ham. Deze had tot tekst gekozen Handelingen 1 vers 8, In een stampvolle kerk hield de nieuwe predikant zijn intredepreek naar aanleiding van Psalm 68 vers 19. Na de predikatie en het zingen van drie verzen uit Psalm 68 richtte ds. den Hoed zich tot het college van B. en W.; collega's; kerkvoogden en kerkeraad; koster, organisten, besturen van mannenverenigingen; bijbelstudie club; catechisanten, dameskring, als mede tot de hoofden van scholen. Ds. d. Hoed werd toegesproken door ds. van Dieren, als consulent, door ds. J. Brons, namens de classis, door ds. H. D. Bak ker, namens de Geref. kerk, door een afgevaardigde van de studentenvereni ging, door de heer P. Droogers, na mens de kerkvoogdij en door de heer A. Riedijk, namens de kerkeraad, die de gemeente de nieuwe predikant liet toezingen Psalm 119 vers 33. Beroepingswerk Geref. kerken. Beroepen te Bunedin (Nw-Zeeland), G. J. Sybesma, em. predikant te Was senaar; te Utrecht-W, (vac. J. Kre- mer), G. Meynen te Hilversum. Geref. kerken (art. 31 K.O.) Bedankt voor Baarn, J. Faber te Deventer. Chr. Geref. kerken Aangenomen naar Smitsville, Onta rio, Joh. de Waal te Bunschoten. Tweetal te Tholen, G. Venema te Maassluis en M. S. Roos te Zwijn- drecht. SINT LAURENS Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna, ite Middelburg), d.v. P. B. Vogel en N. C. van Keulen; Tjeerd, z.v. G. Boons en A. J. Sterken. Gehuwd: J. Wijna, 48 j. en P. Riemens, 35 j.; J. Looise, 26 j. en E. Wattel, 22 j.; K. Coppoolse, 25 j. en J. Louwerse, 23 j. Overleden: C. G. Kuipers, 87 j., wed. van D. de Gunst. Over de Nederlandse spelers kunnen we kort zijn. Werkelijk onvoldoende was er niet een, maar uitblinkers wa ren er ditmaal ook niet. Ondanks de vier doelpunten was niet de verdedi ging, maar de voorhoede het slechtste deel van deze ploeg. In technisch op zicht bleven zij ver achter bij de leren, maar ook tactisch waren zij de min deren. 1 is winst thuisclub; 2 is winst bezoekers en 3 is gelijkspel). Tweede klasse A.: Nieuwdorp IIKapelle II.... 1 V.C.K. II—Kloetinge II1 Rillandia IIWolf.dijk H 1 Tweede klasse C.: MevoYerseke II1 WissekerkeBeren 1 Tweede klasse D.: Mevo IIMevo III 1 SinotoBruse Boys1 Promotiecompetitie: S.V.D.Zaamslag 1 Groep A I RCS AISerooskerke AI1 Groep B I Vlissingen BIRCS BI1 Zeel. Sport BI—VCK BI1 Groep B II Zeelandia BilDomburg BI 2 Zeel. Sport—Bil—RCS Bil 1 Groep B Hl Kapelle BI—Rillandia BI 2 Groep B IV Lewed. Boys BISVD BI 1 Luctor BIBeren BI 1 ViosTogo 3 OlympiaZeelandia 1 Swift IIScampolo 2 VolhardingTjoba 3 Tweede klasse A.: EendrachtTogo II1 VitesseVopo 1 Swift IIIAnimo2 Tweede klasse B.: ZuidwestersLuctor 1 BKCScampolo II 3 Volharding IIDe Poel II 1 Derde klasse A.: Vedo—KVL 3" Derde klasse B.: Swift VII—Dos '55 1 Derde klasse D.: De Poel II—SVS 2 SSS—WKV1 KatsZeelandia II 1 Derde klasse E.: DiosVitesse II .1 Scampolo IIILuctor II 2 Adspiranten: A.: Swift AAnimo 1 TjobaOlympia 1 B.: Animo BSwift Vlug 2 C.: VedoSwift Rap 1 D.: De PoelVitesse3 E.: Luctor BElto 2 Zuidnederlandse amateurs wonnen van Brabantia 21 EINDHOVEN, 9 mei. Het Zuid nederlandse amateurelftal speelde woensdag een oefenwedstrijd tegen de eerste klasse amateur Brabantia, die door Zuidnederland met 21 werd ge wonnen. Nadat de rust met blanke stand was ingegaan, scoorde De Nooyer (Vlissingen) het eerste doelpunt voor de Zuidelijken. Door prachtig voorbe reidend werk van Lenz (Rapid JC) kon Ceelen (Venlose Boys) de stand tot 20 verhogen. Een minuut voor tijd redde Van der Elderen de eer voor Brabantia door met een hard schot de stand op 21 te brengen. Insfallaiieplechtigheid in stadhuis MIDDELBURG, 9 mei. Middelburg heeft thans een achttal ver keershrigadiertjes: de primeur gaat naar de Rijksleerschool, uit welks zesde klas zij afkomstig zijn. Woensdagmiddag zijn zij in de burgemeesterskamer in het stadhuis door de burgemeester, Mr. Dr. N. Bolkestein, officieel geïnstalleerd. Deze verkeershrigadiertjes, of „klaar-overs", zoals zij ook wel worden genoemd, zijn opgeleid door de verkeersgroep van de Middelburgse gemeentepolitie, die hen in de afgelopen maanden in de geheimen van de verkeerstheorie en -praktijk inwijdde. Burgemeester Bolkestein vergeleek de toestanden van vroeger met die van thans en concludeerde, dat het voorheen in hoofdzaak ziekten waren, die een direct gevaar voor het kind betekenden. Vele van deze ziekten weet men thans met succes te bestrij den of zijn geheel van het medische toneel verdwenen. De stijging van de verkeersintensiviteit vormt thans een ernstige bedreiging voor het kind. Het is aan de volwassenen om maatrege len te nemen. Eén van die maatregelen is, dat het kind zelf zijn medeleerlingetjes door het verkeer gaat loodsen en zodoende beschermen. De voorzitter van de Ver. voor Vei lig Verkeer Middelburg e.o., de heer E. Visscher, was zeer verheugd en dankbaar over de enthousiaste mede werking van het gemeentebestuur en de „docenten", de heren P. de Visser en M. Sehrier van de verkeersgroep. De beide laatsten hebben thans een doorlopende benoeming gekregen de jongens en meisjes regelmatig op te leiden. Het hoofd van de rijksleerschool, de heer J. W. Almekinders, noemde ten slotte de hier tentoongestelde samen werking tussen politie en jeugd een bijzonder goed voorbeeld. Na dit officiële gedeelte mochten de „klaar-overs" de witte jassen met de Het snel naar voren komende zwemstertje Corry Schimmel, dat tijdens de in het Naardense zwem- stadion gehouden onderlinge zwemwedstrijden op de 200 meter vlinderslag uitkwam tegen Tineke Lagerberg, zwom op deze afstand een tijd van 2 min. 49,5 sec. en verbeterde hierdoor het Neder landse record, dat op 2.50,- stond met een halve seconde. Tineke Lagerberg maakte een tijd van 2.55,3. De foto toont (rechts) Corry Schimmel in het water met Tineke Lagerberg, nadat zij het record had verbeterd. MIDDELBURG, 10 mei. De traditionele seriewedstrijden van de Middelburgse korfbalvereniging „Swiff'kunnen wederom een succes worden genoemd. Er stond weliswaar een stevige bries, doch hierdoor liet korfbalminnend Zeeland en zij, die van buiten onze provincie kwamen en de Belgen zich niet van het veld blazen. Even leek het erop, dat de regenval roet in het korfbaleten ging gooien, doch de bui trok spoedig over. Het hoogtepunt van de middag was de ontmoeting tussen de korf balkampioen van België, „Voorwaarts" uit Antwerpen en de kam pioen van Nederland, „Het Zuiden" uit Rotterdam. Dit was een zeer aantrekkelijke en spannende wedstrijd, die door de Nederlandse ploeg met 54 werd gewonnen. De Belgen knabbelden twee keer aan de achterstand, liepen tegen het eind van de wedstrijd nog in van 5-2 tot 5-4; „Het Zuiden" won dus met de hakken over de sloot, overtuigend genoeg echter om zich officieus wereldkampioen korf ballen te noemen. Bij de seriewedstrijden was het we- derrom „Het Zuiden", dat van zich deed spreken; de reserves bezetten nl. de eerste plaats in afdeling I, voor het or ganiserende „Swift", dat een goede tweede werd. De heer H. Bruggeman, voorzitter van „Swift" reikte tijdens de rust van de interlandwedstrijd met een toepasselijk woord de verschillende fraaie bekers en médailles uit. Hoog tempo De adspiranten van Swift vormden een erehaag, toen de beide befaamde ploegen het veld betraden om op Zeeuwse grond een gedenkwaardige strijd te leveren. Vooral in deze eerste helft lag het tempo hoog. De Nederlanders waren in het eer ste kwartier veel gevaarlijker; menig maal ontsnapte de Belgische korf aan een doorboring, totdat.de wedstrijd was toen vijf minuten oud C. Hubert de score opende (1—0). De Belgen reageer den fel, doch de Nederlandse verdediging pareerde goed. Na elf minuten liet „Het Zuiden" een strafworp onbenut. Ook „Voorwaarts' 'miste een strafworp. Na achttien minuten was het weder om Hubert, die de stand op 20 bracht. Dit doelpunt schudde de Belgen blijk baar wakker, welk ontwaken resulteer de in enkele vrije worpen en een fraai doelpunt van grote afstand, dat echter viel, toen het fluitje van de scheidsrech ter reeds had geklonken voor een over treding. Zwakke dames De zwakke zijde van de Belgische ploeg vormde ongetwijfeld de dames, die In snelheid en techniek bij hun Nederlandse tegenspeelsters tekort schoten. Na een half uur spelen werd het 30, door Van Buren. Het schieten van „Voorwaarts" was slecht: de Belgen misten weer een strafworp. Kort voor het einde van de eerste helft kon Schepens echter na een goede doorbraak fraai doelpuntten (31) In het begin van de tweede helft waren de partijen beter aan elkaar gewaagd. De Belgen combineerden aardig, maar weinig produktief. Zij zwoegden echter door en in de 22e minuut kwam de beloning door Graf (32). In dezelfde minuut kwam echter reeds het Nederlandse antwoord: W. Kindt scoorde, (42). De Belgen lie ten zich echter ook niet ontmoedigen door het vijfde Nederlandse doelpunt van W. den Hartigh (5—2). De voorsprong van „Het Zuiden" leek vrij veilig negen minuten voor tijd verkleinde „Voorwaarts" evenwel de achterstand tot 53 door Melis. De spanning steeg ten top, toen Lourends twee minuten hierna opnieuw de Ne derlandse korf doorboorde. Incident Tot het einde bleven de Belgen gevaar lijk, hoewel zij de laatste minuten met één man minder speelden, omdat één hunner uit protest tegen het beleid van de scheidsrechter „hij floot niet, als er ge floten moest worden" was zijn mening het veld verliet. De stampvolle tribune beloonde deze houding door een kort, maar hevig fluitconcert. Prijswinnaars De volgende ploegen bezetten in hun afdeling de eerste en tweede plaats: Afdeling I: 1. Het Zuiden II, 2. Swift; Afdeling 2A: X. Blauw-wit, 2. Vios (Kr.); Afd. 2B: 1. Animo, 2 .Zeelandia; Afd. 2C: 1. Luctor, 2. Swift II; Afd. 2D: 1. Vitesse, 2. Zwervers III; Afd. 3A: 1. Swift III, 2. De Poel; Afd. 3B: 1. Animo II, 2. Vios 2 (Kr.); Afd. 3C: 1. Die Rooija (Brugge), 2. Vopo II; Afd. 3D: 1. Atlas, 2. Vedo; Afd. 3E: 1. Swift V, 2. Ondo; Afd. 3F: 1. Swift VI, 2. Vitesse; Afd. 3G: 1. Zeelandia II, 2. Animo m. Adspiranten: Afd. A: 1. Swift A, 2. Blauw-Wit A, 3. Sperwers; Afd. B: 1. Swift B, 2. Vopo; Afd. C: 1. Swift Kwiek, 2. Zuidwesters; Afd. D: 1. Swift Snel, 2. Luctor A; Afd. E: Swift Vlug, 2. Animo B; Afd. F: 1. Vedo, 2. Swift Lenig. GOES10 mei. Op donderdag (-avond) 12 juli vindt op de sintel- baan van het sportpark te Vlissingen een groot wielerevenement plaats, dat georganiseerd zal worden door de ren- en toerclub „Theo Middelkamp". De volledige opbrengst van deze wedstrijden, die met het oog op Melbourne, volgens de Olympische formule zullen worden verreden, komt ten goede aan het zeehospitium „Zonneveld" Op het programma prijken o.m. een koppelwedstrijd voor ama teurs, achtervolging, afvalwedstrijd voor nieuwelingen, een 1 km- tijdrit en het sprintnummer. Getracht zal worden het geheel te com pleteren met een omnium voor profs. bekende zwarte strepen op de man chetten aantrekken, hun zelfvervaar digde „spiegeleieren" ter hand nemen en voor het stadhuis, bij de toegang tot de Lange Noordstraat een demon stratie geven. MIDDELBURG, 9 mei. Dins dag en woensdag is op hartelijke wijze de heer A. Kasse gehuldigd, het hoofd der school van de Geref. Gemeente te Middelburg. De heer Kasse was dinsdag gedurende veertig jaar bij het onderwijs werkzaam; sedert de oprichting van genoemde school thans bij na dertig jaar geleden is de ju bilaris hieraan als hoofd verbon den. De herdenking van dit jubileum ia overeenkomstig de wens van de heer Kas se zo eenvoudig mogelijk gehouden. De schoolkinderen hebben de heer Kasse dinsdag toegezongen; namens deze groep bood Rientje Griep een geschenk aan. Eén van de onderwijskrachten, de heer A. C. Schipper sprak namens het personeel. De ze onderstreepte de aangename samen werking, die er tussen onderwijzers en hoofd bestaat. De kinderen genoten verder een vrij» dag; 's middags en 's avonds recipieerden mevrouw en de heer Kasse in het C.J.M.- V.-gebouw. Velen gaven hier van hun erkentelijk heid en belangstelling blijk, 's Woensdags avonds is de heer Kasse ten tweede male gehuldigd; ditmaal In een intieme bijeen komst met de leden van het schoolbe stuur en het onderwijzend personeel met hun dames. KRUININGEN, 10 mei. De W.S.V. Kruiningen organiseerde vandaag wan deltochten over verschillende afstanden. Voor de 25 K.M. tocht startten 38 perso nen, voor de 15 KM. 131, voor de 10 KM. 86 en voor de 5 K.M. 25 personen. Verschillende autoriteiten op het ge bied van de wandelsport waren naar Kruiningen gekomen. Aanwezig was de heer P. Deenekamp, voorzitter van de pers- en propagandacommissie v. d. Ned. wandelsportbond, te Den Haag, en de heer J. Eikerhorst uit Rotterdam, bonds- penningmeester. Na een opwekkend woord van de heer Deenekamp en van burgemeester A. Schipper werd om half één gestart vanai de openbare school, terwijl de KoninkL Harmonie E.M.M. met tambours en bla zers een eind meemarcheerde. UITSLAGEN Het parcours voor de 25 K.M. liep over Yerseke en Kapelle. De uitslag was: 1. „Steeds Voorwaarts", Breda, 63,3 pun ten, 2. Goese padvindsters, 58,i punten. Deze afstand werd ook gelopen door een militaire groep van de vliegbasis Woensdrecht. Deze behaalden 62,4 punten. 15 KM.: 1. Wees Kwiek, Roosendaal, 57,2 p., 2. Tunie, Nieuwdorp, 57 p., 3. Op Stap, Scherpenisse, 56,8 p. 10 KM.: 1. Wees Kwiek, Roosendaal, 3. Op Stap, Scherpenisse, lauwerkrans Zeeuwsch Dagblad, 3. Chr. Schooi, Krui ningen, 4. W.S.V. Hansweert, 5. Chr. school, Krabbendijke, 6. O.L. schooi, Krab- bendijke. 5 K.M.: 1, Chr. school, Krabbendijke. De jury werd gevormd door de heren Ockeloen, voorz. jury-comité Ned. wan delsportbond en de heren Tjerks en Riet- meijer, allen uit Utrecht. Dc heer Coppoolse voor Dierenbescherming MIDDELBURG, 9 mei. De heer J. P. Coppoolse, dierenarts te Middelburg heeft in de woensdag avond in het Ned. Koffiehuis ge houden ledenvergadering van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren Afd. Zeeland-Noord een interessante en vooral voor de houders van huisdieren bijzonder belangwekkende causerie gehou den over het onderwerp „Ziekten bij kleine huisdieren". De heer Coppoolse besprak het voe dingsschema en de ziekten bij honden en katten, die zich voornamelijk in het eerste levensjaar voordoen. Tevens be handelde hij enkele optredende ouder domskwalen bij honden. De verhouding van vleesvoedir.g en plantaardig voedsel van één op één noem de hij ideaal voor elke hond moet ui teraard weer een apart menu worden ontworpen. Een goed-gevoede hond ver toont een ingetrokken buiklijn. De heer Coppoolse pleitte voor het laten enten van jonge honden, waardoor veel leed wordt voorkomen. Het is uiteraard in dit korte bestek on mogelijk om alle waardevolle tips te be spreken, mede gezien het hoge ledental bijna 1000 dat onmogelijk tegelijk naar deze lezing kon luisteren; daarom zal be gin juni te Goes de heer Coppoolse op nieuw het woord voeren.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2