RUIM DUIZEND DODEN IN ALGERIE „Rusland kan zich aansluiten bij HAVO Gevaarlijk Russisch spel met de vrede Doodvonnis aan twee Cyprioten voltrokken Mits veroordeling van Stalin echt gemeend is PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Gevechten van man tegen man Jungschlaeger ten grave gedrage~ Minister Algera over Deltawerken Bevolking vlucht naar de steden Nog meer Franse troepen Verklaringen van Dulles Wester-Schelde Nieuw Amerikaans wapen Sla was waardeloos Bromfiets in het verkeer Salarissen verpleegsters Britse soldaat ter dood veroordeeü Proef metwaterstofbom weer uitgesteld Advies aan Britse burgers: blijf in huis! Churchill-geprezen als bewerker van Europese eenheid: Nog even vitaal als vroeger Geen herziening huren bejaardenwoningen Oost-Duitsland wil handel met Z.-Amerika Twee doden bij Verkeersongeval Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, TeL 326; Terneuzen: Djjkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad BONDSDAGEN (Pagina 5) 12e Jaargang No. 3393 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Vrijdag 11 mei 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 4.50 u., onder 20.24 u. Maan op 6.07 u., onder 22.58 u. Hoogwater zaterdag 12 mei: Vlissingen: 2.47 u. 2.32 m., 15.12 u. 2.36 m. Terneuzen: 3.16 u. 2.46 m., 15.46 u. 2.50 m. Wemeldinge: 4.40 u. 1.78 m., 17.09 u. 1.81 m. Zierikzee: 4.28 u. 1.51 m., 16.55 u. 1.55 m. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 9 mei. Minister Algera heeft in de Eerste Kamer medegedeeld In antwoord op vragen van de heer Gerret- son over het Deltaplan en de verhouding tot België, dat de tekst van de gemeen schappelijke verklaring van 15 november 1955 duidelijk is en dat deze niets anders weergeeft dan de geest, waarin de onder handelingen over de waterwegen weder zijds worden gevoerd. De volkenreehter- Hjke zijde van de Deltawerken gaat de regering evenzeer ter harte als prof. Ger- retson. Ook staat zij op de bres voor de belangen van West-Brabant. Minister Al gera gaf mr. De Gou (Kath. V.) te kennen, dat de motieven voor een spoedige uit voering hem zeer wel toespreken. Verder hoopte hij, dat nog dit jaar de bezinkin- gen kunnen worden aangebracht voor de afsluiting van het Haringvliet. In Apeldoorn is brand uitgebroken in een bejaardenhuis, dat gedeeltelijk uitge brand is. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. In Oldebroek is onder de pluimveesta- pei van Van V. vogelpest uitgebroken. In Deurne is een zevenjarig dochtertje van de familie H. onder een vrachtauto gelopen en dodelijk verongelukt. ALGIERS, 10 mei. Reuter. Volgens onbevestigde berichten zijn tot dus ver ruim duizend Algerijnse opstandelingen gesneuveld bij militaire opera ties in het departement Constantine, waar de opstandelingen 46 dorpen hebben aangevallen. De militaire autoriteiten hebben de politiebevoegdheden over genomen van de burgerlijke autoriteiten. De bevolking van het platteland in departement Constantine vlucht naar de steden. De rebellen steken boerderijen in brand en zij plegen sabotage aan bruggen, spoorlijnen en wegen. Ten westen van Constantine hebben Franse militairen en rebellen felle gevechten van man tegen man geleverd temidden van brandende huizen. Boeren krijgen wapens Het Franse kabinet heeft besloten de Franse boeren in Algerië van wapens te voorzien. Zij zullen burgerwachteen heden vormen voor de bescherming van de bezittingen en de oogst tegen de opstandelingen. Een aanval van opstandelingen op een Franse post te Djidjelli is afge slagen. De rebellen werden verdreven door kanonvuur van een Frans mari ne-vaartuig. Zjj lieten een honderdtal doden achter. In het Auresgebergte zijn een vijf tiental Mohammedanen gedood bij af zonderlijke overvallen van Algerijnse verzetslieden. Extra troepen De Franse minister met standplaats Algiers, Lacoste, is donderdag uit Pa rijs naar Algiers vertrokken, na van zijn regering de belofte gekregen te hebben dat nog 50.000 reservisten naar Algerië gezonden zullen worden. Ook Groot Brittannië zal deze ms een atoombom tot ontploffing brengen, op de Montebelo eilanden. De datum zal afhankelijk van de weersgesteldheid, na 15 mei vastgesteld worden. Wapenleveranties aan Midden-Oosten WASHINGTON, 10 mei. Reuter. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft donderdag verklaard, dat de recente wijzigingen in de Sowjet-Unie misschien op de duur kunnen leiden tot een regering die gehoor geeft aan een ontwikkelde openbare mening en die zich gedraagt op een wijze die aanvaardbaar is voor andere beschaafde landen. In Europa schijnen de Russen zich goed te gedragen, doch dat is niet het geval in het Midden-Oosten dat door de olie van groot belang is voor het westen. Het zon gevaarlijk zijn als Amerika de landen langs de Sowjet- grenzen in het Midden-Oosten, Paki stan, Perzië, Turkije en Irak die de poort naar het zuiden met zijn olie reserves en verderop naar Afrika bezet houden, niet zou helpen met goederen. Dulles drong opnieuw aan op plooi baarheid en continuïteit bij het ver strekken van de hulp aan het buiten land. Dulles verklaarde, dat de Sowjet- Unie door de wapenleveranties aan het Midden-Oosten een gevaarlijk spelletje met de vrede in dat werelddeel speelt. De Sowjt'-Unie ziet nu ook het voordeel van een eigen „program voor wederzijdse veiligheid" met haar bond genoten en andere landen in, aldus Dulles. Men zegt, dat navolging de op rechtste vleierij is en wij zouden ons gevleid kunnen voelen als de Sowjet- Unie oprecht trachtte de politieke en economische onafhankelijkheid van an dere landen te versterken. Wat moet er met de gebeuren Er moet wat met de Wester- Schelde gebeuren! Deze belangrijke rivier is met opzet buiten het deltaplan gehouden, maar dat bevre digt niemand. Volgens de plannen zullen de omliggen de dijken worden verhoogd, maar het isolement van Zeeuwsch-Vlaanderen wordt niet opgeheven. Het woord tunnel is in de discussie al vele malen gebruikt en de laatste weken wordt er zelfs gepraat over een hangbrug. Technisch zal dat wel moge lijk zijn> maar vraag niet wat het kost. Het doet ons genoegen van daag het eerste van een serie van drie artikelen te kunnen bren gen over een reële oplossing van dit voor Zeeland èn voor Neder land nijpende vraagstuk. Een se rieus plan, dat de aandacht en de overweging verdient van de ge hele Zeeuwse bevolking en van allen, die iets met „waterstaat" hebben te maken. Laat ieder, die er een mening over heeft, deze ook uiten en ons mededelen! Laat men met aanmerkingen, kritiek of aanvullingen komen! De artikelen zijn geschreven door de heer A. Spits te Hilver sum, administrateur van de Ver eniging „Nederland in den vreem de". De heer Spits heeft zijn le ven lang zich intensief bezigge houden met waterstaatkundige vraagstukken en zich dermate op üt gebied georiënteerd, dat ook de waterstaatsautoriteiten aan zijn oordeel grote waarde hech ten. Wfj prijzen ons gelukkig, dat hfj in het Zeeuwsch Dagblad zeer gemotiveerd mededeling wil doen van zijn gedachten en wij spre ken nogmaals de hoop uit. dat er op zijn plan reacties kon NORFOLK, 10 mei. (Reuter). De Amerikaanse marine is van plan een ge weldige, door atoomkracht gedreven, on derzeeboot te bouwen, die in staat zal zijn van onder het zeeoppervlak een doelzoe kend projectiel met een bereik van meer dan 2000 km. af te vuren DELFT, 10 mei. De partijen sla, die aan de groentenveiling te Maasland wer den aangevoerd, zijn zo groot, dat voor eerste kwaliteit slechts 6 cent per krop werd genoteerd. Grote hoeveelheden draaiden echter door, zodat vrachtauto's vol sla moesten worden weggereden. De groente zal nu als veevoer dienen. Het standpunt van minister Algera DEN HAAG, 9 mei. In de Eerste Kamer heeft minister Algera medege deeld niets te voelen voor de invoering van een lagere maximumsnelheid voor bromfietsen dan 40 km. Dit zou de po pulariteit van dit volksvoertuig doen afnemen. Ook een verbod van het ge bruik van bromfietsen boven een ze kere leeftijd achtte de bewindsman als maatregel te rigoureus. Het vraagstuk van de maximumsnelheid binnen de bebouwde kom heeft nog steeds zijn aandacht. De kwestie heeft verschil lende aspecten, die met tact tegen el kaar moeten worden opgewogen, aldus de minister. DEN HAAG, 10 mei Op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Van der Wetering over herziening van de salarissen van verpleegsters in particuliere ziekenhuizen heeft minis ter Suurhoff medegedeeld, dat voor wat de particuliere ziekenhuizen be treft, de verantwoordelijkheid voor de vaststelling der salarissen van het ver plegend personeel primair berust bij de testuren dier inrichtingen, waarbij uiteraard overleg wordt gepleegd met de personeelsorganisaties. Dit overleg is thans gaande. Hangende dit overleg ligt het niet op de weg van de minis ter, aldus het antwoord, ter zake uit spraken te doen. Zodra de ziekenhuis besturen tot voorstellen zijn gekomen en het college van rijksbemiddelaars daarop voor zover nodig een beslissing heeft genomen, zullen, zoals gebruike lijk, de ziekenhuisbesturen zich tot de minister van economische zaken wen den voor het eventueel verkrijgen van een compenserende tariefsver hoging. Prins Bernhard belegt conferentie DEN HAAG, 10 mei. Van vrijdag 11 mei tot zondag 13 mei wordt in een conferentieoord nabij Kopenhagen c - der leiding van Z.K.H. de Prins der Nederlanden een conferentie gehouden over actuele problemen. Op de bijeen komst zal o.a. worden gesproken over de houding tussen het westen en het oosten en over het vraagstuk van het verlenen van bijstand aan in ontwik keling achter gebleven gebieden. Vonnis wordt niet uitgevoerd HERFORD, West Duitsland, 10 mei (Reu ter). Een negentienjarige soldaat van het Britse bezettingsleger in Duitsland is donderdag door een krijgsraad schuldig bevonden aan moord. Hij had tijdens een twist een medesoldaat doodgestoken. Hoewel de krijgsraad hem ter dood ver oordeeld heeft, zal dit vonnis niet uitge voerd worden, aangezien in West-Duits- land de doodstraf niet erkend wordt. ENIWETOK, 10 mei. (Reuter). De proef met een waterstofbom, die donder dagochtend vroeg door een Amerikaanse bommenwerper van het type B-52 boven het proefterrein van Eniwetok in de Stille -Oceaan zou worden uitgeworpen, is uit gesteld, vermoedelijk tot zaterdag. De proef was reeds driemaal uitgesteld we gens ongunstige weersomstandigheden. Hevig tumult op Cyprus en in Griekenland NICOSIA, 10 mei. Reuter. Twee jonge Griekse Cyprioten, de 23-jarige Michael Karolis en de 22-jarige An dreas Demetriou zijn donderdag bij dageraad terechtgesteld. Beiden waren wegens terroristische daden tot de strop veroordeeld. De autoriteiten hadden de tijd van de exe cutie geheimgehouden. In Griekenland en op Cyprus zijn onlusten uitgebro ken, waarbij tenminste drie personen zijn gedood en 189 gewond. Relletjes en stakingen In diverse plaatsen hebben ongere geldheden plaats gevonden. Britse sol daten verdreven met traangas verza melde Cyprioten. Vele winkels en be drijven werden als teken van rouw ge sloten. Op geheel Cyprus is vandaag het werk gestaakt. De Britse burgers op het eiland heb ben van de autoriteiten de raad ge kregen in de komende vier dagen slechts als het dringend nodig is hun huizen te verlaten. Onrust in Athene In het centrum van Athene is het tot gevechten gekomen tussen politie en betogers die protesteerden tegen het doodvonnis van twee Cyprische Grie ken. Betogers die door de politie-afzet- ting wisten te dringen, gooiden de rui ten van het gebouw van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst in de Griekse hoofdstad in. De betogers leverden met stenen en stokken felle gevechten tegen de po litie die de Britse ambassade be schermde. De betogers staken 'n Britse vlag in brand en een politie-auto werd omver geworpen. Bij de relletjes in de Griekse hoofd stad zijn drie mensen gedood en 189 gewond. Hieronder zijn 59 politieman nen. ff AKEN, 10 mei. Aken, de oude keizerstad, was vandaag in feest tooi gestoken ter gelegenheid van het bezoek van Sir Winston Chur chill, die de „Karelsprijs" voor Europese eenheid in ontvangst kwam nemen. De burgemeester van Aken, Herman Heusch overhandigde de Britse oud-premier in de zaal van het raadhuis, in tegenwoordig heid van 1100 genodigden, waaronder bondskanselier Adenauer en bondspresident Heuss, het zegel van de stad Aken en een perkamen ten oorkonde. Churchill was diep ontroerd. „Bezieler van Europese eenheid" In de toespraken, die tot Churchill werden gericht, werd de oud-premier flink in het zonnetje gezet. Dit greep Churchill, die zich in de oorlog tot het uiterste heeft ingespannen om de Duitsers op de knieën te krijgen, blijk baar bijzonder aan. De oud-premier had tenminste tranen in de ogen. Burgemeester Heusch van Aken zei- de dat Churchill altijd op de bres heeft gestaan voor Europese eenheid. Toen in 1954 de Europese defensie gemeenschap mislukte was het, vol gens Heusch, aan Churchill te danken dat de verdragen van Parijs tot stand kwamen. Adenauer noemde Churchill de be zieler van de Europese eenheid en de pleiter voor vriendschap tussen Duits land, Frankrijk en Engeland. Het feit dat een overwinnaar van de wereldoorlog, slechts enige jaren na beëindiging ervan, het inzicht had om het nog uit duizend wonden bloe dende Europa op te roepen tot eenheid, was een daad van staatsmanschap die op zichzelf voldoende zou zijn om Churchill een plaats in de geschiedenis te geven, meende Adenauer. „Werkelijk verenigd Europa" Churchill ontwikkelde in een toe spraak het denkbeeld van een „wer kelijk verenigd Europa", met inbegrip van de nieuw, tot overeenstemming bereid Rusland. De 80-jarige Britse ex- premier verklaarde dat er geen reden zou zijn waarom het nieuwe Rusland, als de veroordeling van Stalin echt gemeend is, zich niet zou kunnen aansluiten bij de N.A.V.O. Toch mag de N.A.V.O. „de enige echte uitdrukking van de Europese verenigingspogingen", haar inspannin gen nog niet verslappen, zo betoogde hij, want dan zouden de resultaten van de afgelopen acht jaar weer teniet ge daan kunnen worden. In een echte Europese gemeen schap, waarvan Rusland en de Oost- europese landen, deel zouden uitma ken, en waarmee de Ver. Staten en Canada verbonden zouden moeten zijn, zouden veel problemen, zoals dat van de hereniging van Duitsland, veel gemakkelijker opgelost kunnen worden dan nu bij de verdeling van Europa in twee tegenover elkaar staande blokken mogelijk is. „Zo'n krasse baas" „Wat een krasse baas!" riepen velen van de duizenden uit, die Churchill vanmiddag de twintig treden van het stadhuis te Aken op zagen lopen. Men had zich zoveel vitaliteit van de 80- jarige Brit niet voorgesteld. Om eer lijk te zijn, toen de deur van het stad huis achter Churchill was gesloten, ging de ex-premier in een leunstoel zitten en vier stoere brandweerman nen droegen hem tot voor de deur van de zaal, waarin de plechtigheid plaats vond. Churchill stapte toen weer uit de stoel en fris als een hoentje wandelde hij de geheel bezette zaal in. Verbaasd fluisterden de bezoekers: „Zo'n krasse baas toch Churchill glimlachte. Het geheim was meende hij hem alleen be kend. Dat een verslaggever hem in de draagstoel had gezien in de gang, wist hij niet..:. Protest Circa 600 Oostduitse vluchtelingen hielden tijdens de plechtigheid in het raadhuis een stille protestmars door de buitenwijken van de stad. De be togers gingen in het zwart. Zij houden Churchill medeverantwoordelijk voor de verdrijving van Duitsers uit Duitse gebieden die bij de verdragen van Jal- ta en Potsdam aan Oosteuropese lan den zijn afgestaan. Sigaren Toen Churchill van het stadhuis in zijn hotel terugkeerde, wachtten hem acht burgers van de Limburgse plaats Heerlen op, die hem een sigarenkist van anderhalve meter lengte overhan digden, inhoudende 120 Braziliaanse sigaren met zijn beeltenis op de band jes. Churchill toonde zich enthousiast over dit geschenk. Hy stak onmiddel lijk een van de sigaren op. Woensdagochtend is het stoffelijk overschot van de heer Jungsohlaeger te Maastricht ter aarde besteld. Op de foto ziet men de rouwstoet in de Brus selsestraat te Maastricht op weg naar de kerk waar de plechtige uitvaart dienst werd gehouden. Achter da rouwkoets de heer Jung, zoon van de overledene (in Amerikaans uniform)! en mevrouw Jungschlaeger. Engeland heeft met ingang van giste ren Marokko en Tunesië erkend als on afhankelijke en soevereine staten. In Moskou zijn besprekingen gehouden tussen Rusland en Japan. Over de visserij en over Japanse krijgsgevangenen In Rus land is gesproken. 's-GRAVENHAGE, 10 mei. Minister Witte acht, naar hij heeft meegedeeld, geen aanleiding aanwezig het systeem van subsidiëring van de bouw van afzonder lijke woningen voor bejaarden, dat op objectieve wijze rekening houdt met de aan een bepaald woningtype verhonden bouwkosten, te herzien. Evenmin acht hij het opportuum thans een verlaging van de huur van bejaarden- woningen door middel van een verhoging van de aanvullende jaarlijkse bijdrage, welke ten behoeve van die woningen wordt verleend, te overweg n, nu het in het voornemen ligt om binnen afzienbare tijd een nadere algemene verhoging van de huur van vooroorlogse woningen tot stand te brengen. DE BILT ZEGT: Iets minder koud Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Over wegend matige westelijke wind. De zelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. BERLIJN, 10 mei. (Reuter). Oost- Duitsland zal in augustus of september een handelsdelegatie naar Zuid-Amerika zenden om te trachten sommige van de markten te veroveren, die thans door West-Duitsland worden voorzien. Er zul len hoofdzakelijk elektronische en opti sche goederen en instrumenten worden aangeboden. BUSSEM, 10 mei Vanmorgen heeft zich op de rijksweg bij Bussum een ernstig verkeersongeval voorge daan, dat aan twee jonge mensen het leven heeft gekost. Een autobus met deelnemers voor wandelmarsen af komstig uit Utrecht, sloeg bij een kruispunt linksaf. Een motorrijder uit de richting Amsterdam, de 23-jarige T. J. uit Assendelft, moest hierdoor naar links uitwijken. Tengevolge van deze manoeuvre kwam hij in botsing met de tweede van een aantal hem tege moetkomende Uuitse autobussen. De motor van de Duitse autobus vloog in brand. De motorrijder en zijn passa- giere, de 28-jarige mej. C. Klein, even eens uit Assendelft afkomstig, kwamen onder de toeristenbus terecht en over leden vrijwel onmiddellijk.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1