Christelijke partijen nu nog nodiger dan in vorige eeuw De vrouw mag nu zelf alle rechts handelingen verrichten DODELIJKE VAL Y.S. volgen nauwlettend wijzigingen in Russische politiek Breidt de NAVO haar activiteiten uit? Georganiseerde aanval op huis van president Rhee JEUK DDD Atoomproef uitgesteld A.-R. startte verkiezingsactie 1956 Geen boodschap voor „verzuild clubjemaar voor het gehele volk Wesfberlijnse journalist vrijgelaten Schulden van beide echtgenoten op de gemeenschap verhaalbaar Dertien Franse militairen bij Oran gedood Commissie van drie ministers gaat adviseren Honderden betogers gearresteerd Dinsdag 8 mei 1956. ZEE1IWSCH DAGBLAD Pagina 3 FRANEKER, 7 mei. De anti-revolutionaire partij is vandaag haar verkiezings-actie in Nederland begonnen met een vergadering te Franeker, waar de ministers Prof. Dr. J. Zijlstra en Mr. J. Algera een propaganda-toespraak hebben gehouden. Prof. Zijlstra wijdde allereerst aandacht aan het feit, dat het be staansrecht van de zgn. confessionele partijen wordt betwist. „Het merkwaardige is, dat dit ontkennen van ons bestaansrecht het felst gebeurt door mede-christenen, die aangesloten zijn bij de Partij van de Arbeid". Met als argumenten, dat de 19e eeuw voorbij is en daar mee ook de typisch 19e eeuwse aanknopingspunten voor het bestaan van de confessionele partijen, en dat er zelfs ernstige schade toege bracht dreigt te worden aan een gezonde ontwikkeling van het poli tieke leven in de 20e eeuw. - VOLKSKRACHT Minister Algera maakte in zijn rede een duidelijke onderscheiding tussen wat hij noemde onvermijdelijke over heidsbemoeiing en een bemoeiing der overheid, die door politieke motieven wordt beheerst. De AR partij legt het zwaartepunt op het maatschappelijk leven en niet op de staat. Daarom vraagt zij ook een verhoogde rechts- „Onze tijd vraagt partijen, waarvan de leden zich verenigen op bepaalde concrete programmapunten", zo is hun conclusie. Drie factoren voor de overbodigheid van een christelijke partij worden hier bij graag aangehaald: le de school strijd is achter de rug; 2e de geest der eeuw behoeft niet meer te worden ge broken; 3e om bepaalde functies te be zetten heeft men geen georganiseerde christelijke partijen meer nodig, zo voegde de minister daaraan toe. Prof. Zijlstra heeft deze argumenten eens nader bekeken. Wat de school strijd betreft achtte hij de christelijke partijen vooralsnog dringend nodig om bij de chr. school de wacht te blijven betrekken. Ten aanzien van punt twee zei hij er nog niet zo zeker van te zijn, of bij een verdwijning van de chr. partijen niet soortgelijke verschijnse len zouden optreden als die, waarop in dit opzicht de 19e eeuw het liberalisme onj heeft getrakteerd. GEESTELIJKE STRUCTUUR Het punt van de geestelijke struc tuur heeft Prof. Zijlstra echter wel het meest bezig gehouden. „Wat is er voor de geest van de 19e eeuw in de plaats gekomen? Groeiende normloos heid, pessimisme, existentialisme", zo betoogde hij, „een christelijk-polltieke partij hebben wij brooodnodig, nodiger dan in de vorige eeuw". „Wij staan voor enorme problemen", aldus minister Zijlstra, en daarbij noemde hij de technische ontwikkeling en industriële revolutie, het moderne lonen- en prijzenvraagstuk en het so ciale vraagstuk in de ruime zin van het woord. Juist voor deze vragen meende de spreker niet te mogen ver starren in de verouderde probleem stellingen. POLITIEK, NATIONAAL, GODSDIENSTIG Zoals Prof. Banning, die kortgeleden een aanval deed op de christelijke par tijvorming, sprak ook Prof. Zijlstra tot slot een politiek woord, een nationaal woord en een godsdienstig woord. Politiek: Voor een duurzaam cement waarmee een politieke partij gebouwd moet bouwen, is meer nodig dan al leen een inzicht met betrekking tot de toevallige concrete vraagstukken. De PvdA zal dat ervaren. Als nationaal woord stelde Prof. Zijlstra, dat zijn boodschap niet voor een verzuild clubje, maar voor het ge hele volk is, dus nationaal. En het godsdienstige woord van de bewindsman luidde: „Het is niet de Kerk, die tot U spreekt, maar een po litieke partij, die een woord voor de wereld heeft, ook voor de politieke en maatschappelijke organisatie van die wereld". bescherming van de burger tegen de overheid. Hoe sterker de volkskracht, hoe meer de vrijheid kan bloeien. Het gaat, zo zei Mr. Algera, niet om de vraag: vooruitstrevend of conser vatief. Regering en volksvertegenwoor diging moeten goede maatregelen ne men en daarbij gaat het niet om de vraag, of iets oud of nieuw is. In wezen bedoelt men met het be grip „vernieuwing" iets geheel anders dan vooruitstrevendheid of progressi viteit. Men heeft op het oog de geleide lijke verwerkelijking van het socialis me in staat en maatschappij. Tegen de ze ontwikkeling wordt weerstand ge boden door de partijen op principiële grondslag, die wel een sociaal beleid met kracht nastreven, maar niet een socialistisch doel, „Het gaat om partijvorming op prin cipiële grondslag of niet. Wanneer de laatste opvatting zou zegevieren, bete kent dat de relativering van de beteke nis van Gods Woord in het politieke leven en een dieper doordringen van de neutrale geest", aldus minister Al gera, die tenslotte zei, dat wfj moeten streven naar één grote prot. chr. par tij, die door allen, die leven uit het be ginsel der Reformatie, moet worden ge steund. Ee» dramatische foto, gemaakt door een amateur in Turijn, waar de be kende Italiaanse zweefvlieger Giusep pe Zoccola zich oefende voor de ko mende Italiaanse zweefvliegkampioen- schappeii. Tijdens een vlucht dook het toestel plotseling loodrecht naar be neden en stortte op een betonnen ge bouw (op de achtergrond). De vlieger werd dodelijk gewond uit de wrak stukken gehaald. DOOR GAS VERSTIKT DELFT, 7 mei. Toen gisteren de bij de 64-jarige mevrouw S. in de Frederik Hendrikstraat in huis wo nende student wakker werd, bespeur de hij een sterke gaslucht. De student, die zijn kamer op de bovenverdieping heeft, begaf zich naar beneden en zet te alle ramen open. Hij trof mevrouw S. in haar slaapkamer aan. Zij was reeds overleden. Het door de politie ingestelde onderzoek wees uit, dat een gasslang tussen de leiding en het gas stel was gescheurd. CNV over rapport-Spaak Geen integratie zonder bedrijfsleven UTRECHT, 7 mei. Het C.N.V. heeft zich tot de minister van buiten landse zaken gewend naar aanleiding van het rapport van het deskundigen comité Spaak betreffende de gemeen schappelijke markt en de zgn. Eura tom. In dit rapport blijkt volgens het C.N.V. niet voorzien te zijn in de in stelling van een representatief orgaan voor het georganiseerde bedrijfsleven. Hierdoor wordt de zaak van de Europese integratie grote schade ge daan. De medewerking van het georgani seerde bedrijfsleven en in het bij zonder van de werknemersvakbewe ging acht het C.N.V. dringend ge wenst. Bij de verwerkelijking van de eco nomische eenwording zullen belang rijke sociale problemen om een oplos sing vragen. Het C.N.V. denkt in dit opzicht aan de aanpassing, de vrije migratie, de harmonisatie van de so ciale politiek e.d. Daarom er op aan gedrongen, dat ook een raadgevend orgaan voor het bedrijfsleven zal wor den ingesteld. Dit zou samengesteld moeten worden op basis van pariteit tussen werkgevers en werknemers. Tevens heeft het C.N.V. erop aange drongen, dat in de Nederlandse dele gatie voor de te houden regeringscon ferenties die de ontwerpen voor verdragen zullen moeten vaststellen vertegenwoordigers van de werk nemersvakbeweging zullen worden opgenomen. Ziek uit Oostduitse gevangenis BERLIJN, 7 mei (DPA). De Westberlijnse journalist Herbert Klu- ge, die op 19 mei 1852 op een reis van West-Berlijn naar Stuttgart aan de zönegrens door de Oostduitse poli tie was aangehouden, is zaterdagavond uit de gevangenis van Bautzen ont slagen en naar West-Berlijn terugge keerd. Zijn gezondheidstoestand was van dien aard, dat hij direct in een ziekenhuis moest worden opgenomen nadat hij een kort onderhoud had ge had met de voorzitter van het West berlijnse huis van afgevaardigden, Willy Brandt. Kluge was in 1952 door een Oost duits gerechtshof veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf wegens „het op roepen tot een boycot van Oost-Duits- land". Deze veroordeling had in het westen grote verontwaardiging ge wekt. Kluge was indertijd uit Oost- Duitsland naar West-Berlijn gevlucht, waar hij zich als journalist vestigde. Handelingsbekwaam 's-GRAVENHAGE, 7 mei. Het door de Tweede Kamer aange nomen wetsontwerp tot opheffing van de handelingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw brengt verschillende belangrijke verande ringen in het thans geldend recht. In de eerste plaats wordt de ge huwde vrouw handelingsbekwaam, d.w.z. zij kan zonder bijstand of machtiging van haar man alle rechtshandelingen verrichten op de zelfde voet als een gehuwde man. In dit opzicht staat zij dus niet langer gelijk met een minderjarige of een onder curatele gestelde. Deze handelingsbekwaamheid is voor de gehuwde vrouw niet alleen van belang als zij buiten algehele ge meenschap van goederen is gehuwd. Daar het grootste deel van het Neder landse volk in algehele gemeenschap van goederen is gehuwd (ongeveer 93 pet.), is tevens de vereniging van handelingsbekwaamheid met de alge hele gemeenschap geregeld. Het ont werp heeft daarbij de positie van man en vrouw geheel gelijk gemaakt. Dit blijkt met name uit de beide volgen de regels. Ieder der echtgenoten is gelijkelijk bevoegd door zijn schulden de gemeenschap te verbinden, zodat beider schulden ten volle op de ge meenschap verhaalbaar zijn.- En wat het bestuur (dit is het beheren en be schikken) over de goederen der ge meenschap betreft: de goederen wor den bestuurd door de echtgenoot, van wiens zijde die goederen in de ge meenschap zijn gevallen. De echtge noten kunnen echter anders overeen komen. OPHEFFING GEMEENSCHAP De gelijkheid van man en vrouw bij algehele gemeenschap blijkt voorts uit de aan ieder der echtgenoten toe komende bevoegdheid opheffing van de gemeenschap te vorderen als daar voor bepaalue gronden zijn. Beide htgenoten kunnen door het doen van afstand na ontbinding van de gemeenschap (door de dood, door echtscheiding, door scheiding van ta fel en bed of door de zojuist genoem de opheffing) zich bevrijden van hun aansprakelijkheid in privé-vermogen voor gemeenschapschulden in de per soon van de andere echtgenoot ont staan. Terwille van de bescherming van het gezin is voorgeschreven, dat echt genoten, ongeacht of zij in dan wel buiten algehele gemeenschap van goe deren zijn getrouwd, bepaalde rechts handelingen niet alleen kunnen ver richten. Zo is voor het kopen op af betaling de medewerking van beide echtgenoten nodig. De echtgenoot, die de gemeenschappelijke woning wil verhuren of verkopen, behoeft de toe stemming van de andere echtgenoot. Hetzelfde geldt voor het opzeggen van de huur. Het ontwerp eenmaal wet ge worden zal ook voor de bestaan de huwelijken gelden. Indien daar aan behoefte mocht bestaan, kunnen echtgenoten, mits tenminste drie jaar gehuw.alsnog huwelijkse voor waarden maken, of de bestaande huwelijkse voorwaarden door ande ren vervangen. Hiervoor is goed keuring van de rechtbank nodig. WASHINGTON, 7 mei. Reuter. President Eisenhower heeft voor het Congres verklaard, dat de V.S. nauwlettend de verandering gadeslaan van de Russische politiek van dreigingen en geweld in meer subtiele methoden om de doelstellingen van het communisme te verwezenlijken. Eisenhower sprak het Congres toe ter gelegenheid van zijn half jaarlijkse verslag over het programma voor onderlinge veiligheid. Hij zei, dat de doelstellingen, die aan de veranderingen in de Russische politiek ten grondslag liggen, nauwkeurig bestudeerd dienen te worden, in het bijzonder in het licht van de vroegere Russische politiek van kunstige infiltraties en subversie als middel tot uiteindelijke overheersing van het leven in een land. De president verzocht het congres in te stemmen met het principe van een programma voor buitenlandse hulpverlening op lange termijn om de nieuwe Russische campagne tegen te gaan. De regering, zo zei hjj, moet in staat zijn aan speciale omstandigheden het hoofd te bieden en verplichtingen op lange termijn aan te gaan met betrekking tot minder-ontwikkelde gebieden. Hij meldde goede vorderingen in het versterken van de defensieve en economische posities van de niet-communistische landen. Doch, zo zei hij, enige technische projecten overzee worden vertraagd door gebrek aan specialisten. Ingez. Med. (Adv.) ORAN, 7 mei (AFP). Te Sebdoe, ten zuiden van Tlemcen in het depar tement Oran, zijn dertien militairen gesneuveld bij een overval van op standelingen. Achttien werden ge wond en twintig vermist. Deze verliezen werdengeleden, toen een. uit een jeep en drie vracht auto's bestaand konvooi in een door ongeveer ,200 rebellen gelegde hinder laag viel. In de vrachtauto's bevonden zich zestig Algerijnse scherpschutters. De rebellen beschoten het konvooi vanuit kreupelhout langs de kant van de weg, die het konvooi volgde. Bij 't eerste salvo werd de konvooileider dodelijk gewond. De verzetslieden staken drie-vracht auto's in brand. De zich daarin be vindende gewonde soldaten verbrand den levend. Andere gewonden werden met bajo netsteken afgemaakt. De terroristen worden door scherp schutterseenheden van het vreemde lingenlegioen en pantserwagens ach tervolgd. Vrees voor doorkruising van anderen Zal de Noordatlantische Verdragsorganisatie zich in de toekomst ook gaan bezighouden met andere dan militaire zaken? De raad van ministers van buitenlandse zaken, wier landen deel uitmaken van de NAVO, heeft vorige week deze kwestie in Parijs besproken en het resultaat was, dat er een commissie van drie ministers is samengesteld, die moet adviseren over wegen en middelen ter verbetering en uitbreiding van de samenwerking in de NAVO op niet-mili- tair gebied. Reeds voordat deze heren aan het werk gaan, kan wel al worden vastgesteld, dat zij geen eenvoudige taak op zich hebben genomen, want over de manier waarop deze bredere samenwerking moet worden gerealiseerd bestaat al lerminst eenstemmigheid in de kringen van de aangesloten leden-staten. Krachtens de ln het verdrag omschreven doelstellingen heeft de NAVO wel degelijk de be voegdheid om zich met niet-mili- taire zaken te bemoeien. Artikel twee bepaalt nl„ dat de ver dragspartners zullen streven naar een nauwe politieke, econo mische, culturele en sociale sa menwerking, waaruit dus duide lijk blijkt, dat tot heden de na druk onevenredig zwaar heeft gelegen op het militaire aspect van de NAVO. Een zaak overi gens, waarvan in Parijs met eni ge voldoening mocht worden ge constateerd, dat de defensie-in spanningen niet tevergeefs zijn geweest. Het valt te begrijpen, dat vele ministers niet erg happig zijn op een al te grote uitbreiding van de taak der NAVO, met name wat betreft de economische sa menwerking. Het opvallende is, dat het initiatief hiertoe is uit gegaan van Amerika. Minister Dulles zei vorige week, dat de tijd gekomen was om de NAVO van zijn beginfase tot de totaliteit van zijn beteke nis te brengen en dat in de ge hele wereld meer economische ontwikkeling op touw gezet moet worden en ondersteund. Presi dent Eisenhower onderschreef deze verklaring, maar ook in Pa rijs is het niet precies duidelijk geworden wat met deze sugges ties werd bedoeld. T aakomschrijving noodzakelijk De grote voordelen van het be sluit, dat de ministerraad van de NAVO nu heeft genomen, kun nenzoals minister Beijen heeft opgemerkt zijn, dat er tussen de leden-staten een nauwer con tact op niet-militair gebied tot stand komt en dat dit zal leiden tot meer voorafgaande onderlin ge raadpleging bij het nemen van politieke beslissingen van algemeen belang. Maar de vrees is niet onge grond, dat indien men niet komt tot een duidelijke en nauw keurige taakomschrijving de NAVO het werk van andere reeds bestaande internationale organisaties en organen zal gaan doorkruisen, een zaak, waarvoor ook de secretaris-generaal, Lord Ismay, heeft gewaarschuwd. Bij deze economische samen werking zijn twee factoren in 't spel. De eerste heeft betrekking op de samenwerking tussen de landen als zodanig. Op dit gebied bestaat reeds vele jaren de or ganisatie voor Europese econo mische samenwerking, waarbij niet alleen de Europese NAVO- landen zijn aangesloten, maar ook Zwitserland en Zweden, die geen deel uitmaken van de NA VO. In de tweede plaats (en vooral dit blijkt men op het oog te hebben) gaat het om de sa menwerking bij de hulp aan ach tergebleven gebieden. Op dit terrein beweegt zich de UNO reeds geruime tijd en het zou zeer te betreuren zijn, dat de in ternationale samenwerking op dit punt verloren zou gaan. Men zal b.v. nimmer uit het oog mogen verliezen, dat econo mische hulp in NAVO-verband in de landen, die men wil steu nen, op psychologische weerstan den zal stuiten, omdat men nu eenmaal de NAVO vanaf het be gin en terecht heeft ver eenzelvigd met een militaire or ganisatie. Geen nieuw orgaan Wanneer men dit alles overziet en bedenkt, moet de conclusie 1 luiden, dat er niet direct behoef te bestaat aan een nieuw orgaan, tenzij men van oordeel is, dat de bestaande organen hun taak ver keerd opvatten of onvoldoende activiteiten tonen. Maar als dat zo is, dan ligt dat uitsluitend aan de regeringen der landen, die van deze organen deel uitmaken. Men zal zich herinneren, dat lang niet alle landen voldoen aan hun verplichtingen bij te dragen in de steun aan minder- ontwikkelde gebieden via de Verenigde Naties. Van een uiterst belangrijk project als Sunfed komt tot heden weinig terecht. Vooral de grote landen voelen daar niet voor. Maar hier ligt een mogelijkheid om door een gezamenlijke krachtsin spanning en zonder het risico van beschuldiging van politieke bijbedoelingen e en bijdrage te leveren tot opheffing van de achtergebleven gebieden. Alles bij elkaar genomen lijkt het ons dus toe, dat er van economische hulp Via de NAVO nog minder terecht zal kómen. Het meest belangrijke van de ministersconferentie der NAVO is de principiële beslissing om de politieke samenwerking tussen de aangesloten landen hechter te maken. Op dit punt is er steeds weer gebrek aan coördi natie te constateren. Het is daar mee in de praktijk zó gesteld dat de bestaande politieke menings verschillen tussen de grote lan den, die zijn aangesloten, in on derlinge besprekingen worden opgelost (of niet), maar dat de kleine landen er bijna niet aan tepas komen. Als de beslissing van Parijs betekent, dat er wat dit betreft meer en reëler overleg tot stand komt tussen alle regeringen (van grote èn van kleine lan den), dan is er al veel gewon nen. SEOEL, 7 mei. Het hoofd, van de Zuidkoreaanse politie, Hoeng, noemde zondag de onlusten een „beraamde opstand". Een aanval die betogers hadden gedaan op de ambtswoning van president Rhee in Seoel was volgens hem „zorgvuldig georganiseerd". De wachtposten bij de woning van de president zijn nu versterkt. Bij de relletjes in Seoel heeft een menigte van enige honderden jongemannen een politiebureau overvallen waar geweren werden ge stolen. Daarna vielen de betogers politie, voetgangers, autobussen en trams aan. Telefoonlijnen en elektriciteitskabels werden doorge sneden. De politie van Seoel heeft hij elkaar 700 mensen aangehouden in verband met de ongeregeldheden, die zich za terdag in de Zuidkoreaanse hoofdstad hebben voorgedaan na het overlijden van de voornaamste tegenstander van president Rhee bij de komende presidentsverkiezingen, Sjinicky. La- Ingezonden Mededeling (adv.) Niet krabben. De heldervloei- bare D.D.D. kalmeert de Jeuk in enkele seconden, doodt de alekteklemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP BIKINI ATOLL, 7 mei (Reuter). - De Amerikaanse proef met een wa terstofbom, die uit een vliegtuig zal worden geworpen, is maandag voor de tweede keer uitgesteld wegens on gunstig weer. De uiUoering is nu op donderdag vastgesteld. ter zijn 300 gearresteerden, voorname lijk vrouwen en kinderen, weer vrij gelaten. Volgens de laatste berichten zijn bij de ongeregeldheden in Seoel vier men sen om het leven gekomen. Drie poli tiemannen en tien burgers werden ernstig gewond. De regering heeft be kend gemaakt, dat alle „aanstichters" van de relletjes zullen worden ver volgd. Ook in Poesan hebben zich onlusten voorgedaan. Hier zijn echter geen slachtoffers gevallen. Dr. Goldmann president Zionistische wereldorganisatie JERUZALEM, 7 mei (AFP). - In de slotvergadering van het 24e con gres van de Zionistische wereldorga nisatie is Dr. Nahum Goldmanu tot president gekozen. De 62-jarige Dr. Goldmann, die in Polen geboren werd, is een genaturaliseerde Amerikaan. Hij is zijn gehele leven werkzaam ge weest voor de Zionistische beweging en is de zesde president van de we- relt jisatie sinds deze in 1897 op gericht werd.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3