Kattendijkers bouwden zelf juweel van een dorpshuis Duiker bij Steenbergen belemmert verkeer naar Schouwen-Duiveland GOLDEN FICTION Brand vernielde instrumenten van Vlissingse muziekcorpsen B. en W. en de Waterleiding-Mij gaan binnenkort zitting houden Dinsdag 8 mei 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD 't Begon mei een oliebol Zuigelingen keren de cafézaal voortaan de rug toe Voorbeeld van offerzin en eenstemmigheid Sieeds meer bloesem Engelse schrijvers zien ons gewesi De heer G. van Hekken lius wilde iets naders weten over het de nieuwe secretaris Geniet van de lente Geniet van „Si Caecilia" en Ons Genoegen" ernsiig gedupeerd Twee kinderen (vier en vijf jaar) hadden zondag vuurtje gestookt Ernstige ongelukken deden zich (nog) niet voor, maar Burgemeesters hebben instanties van ongerustheid in kennis gesteld Zeeuwse motocross buiten provincie? pagina 2 KATTENDIJKE, 7 mei „Da's óns durpshuus", stotterde de klei ne „Kattendieker", toen wij hem vroegen wat voor gebouw dat was, wat vanmiddag juist officieel was geopend. En in al zijn onwetend heid gaf hij met deze stamelwoord] es een rake typering. Want als er één dorp in Zeeland is, dat van „ons dorpshuis" kan spreken, dan is het Kattendijke. Dit dorp met amper vijfhonderd zielen en ziel tjes kan niet bogen op een grootse historie, een bruisende industrie of een belangrijk toerisme. Toch heeft Kattendijke getoond groots van allure te zijn.in gemeenschapszin, waaraan zelfs vele steden een voorbeeld kunnen nemen. Want het nieuwe hypermoderne dorps huis, dat daar zo trots staat te pronken, is het bezit van de eigen gemeenschap. Tot stand gekomen door initiatief en durf van het ge meentebestuur, en door offervaardigheid en eensgezindheid van de dorpsbewoners. Een bezit om trots op te zijn! Een charmante Ineke Evers, oud- s'e dochter van Kattendijke's eerste burger, viel de eer te beurt de of ficiële opening te mogen verrichten door het hijsen van ons nationale dundoek. Bewust was hiervoor een vertegenwoordigster van de jeugd gekozen, als symbool van de toe komst. Bij de receptie, in de grote zaal van het gebouw, mocht zij ter herinnering aan haar eerste officiële daad een zilveren armband ontvan gen van het gemeentebestuur. Burgemeester P. J. Evers haalde her inneringen op uit de afgelopen jaren, toen het café als consultatiebureau dienst deed en de gemeentelijke ont vangzaal in de consistorie was onder gebracht. Het hoeft geen betoog, dat deze noodtoestand schreeuwde om een oplossing. Na jaren van plannen ma ken en sparen is het resultaat er dan. De burgemeester betreurde echter het totstandkomen van de jongste kleuteronderwijswet, waardoor 't nog niet mogelijk is het (in het dorps huis ondergebrachte) kleuterschool tje in gebruik te nemen. Daarvoor is een minimum aantal leerlingen van twintig vereist, terwijl Katten dijke er momenteel nog maar acht tien rijk is. Spoedig hoopt men hier evenwel een oplossing voor te heb ben gevonden. „Maak zoveel' mogelijk gebruik van dit prachtige huis", riep de burgerva der zijn dorpelingen toe, „maar behan del het alsof het van Uzelf is." Ten slotte sprak hij de hoop uit, dat de jeugd van Kattendijke veel ontwikke ling in dit dorpshuis zal opdoen, opdat het zo een steentje voor de toekomst zal mogen bijdragen. twee tientjes. Wethouder Van Waarde sprak woor den van dank voor de spontane mede werking, die steeds is verleend bij de tot standkoming van het fraaie ge bouw Het begon met een oliebollen actie en het eindigde onlangs met een geslaagde bazar. Rond 5.500,heeft de bevolking bij elkaar gebracht, dat is twee tientjes per volwassene. De wethouder overhandigde namens het bazarcomité de 1.465,die de jong ste bazar als batig saldo heeft gehad. Ds. Breek, Ned. Herv. predikant uit te zijn gevoelens van erkentelijkheid jegens het gemeentebestuur, dat de exploitatie op zich heeft willen nemen. "dak boven het hoofd „Verlegen als een kind, dat een mooi cadeau krijgt", zo schetste de heer Lou- werse, hoofd der school, de houding van de Kattendijker vandaag. „Het is bijna te mooi voor ons". De heer Lou- werse constateerde met voldoening, dat GOES, 7 mei. Steeds fraaier wordt nu het beeld, dat de Zuidbevelandse boomgaarden bieden. Het warme weer doet de ontwikkeling in de fruitboom gaarden heel snel verlopen. Het af gelopen weekend was het op vele plekjes in 't Zuidbevelandse fruitcen trum erg fraai. Deze week zullen alle perebomen wit zijn van de bloesem en dal geldt ook voor de kersenbomen en de pruimen. Al deze bloesem is prach tig, maar het mooist is toch wel de bloei van de kersebomen. Overdadig rijk bloeien deze bomen. Alleen valt het in deze dagen dubbel op, dat er zo weinig kersen meer zijn. Sporadisch ziet men een kerseboomgaard van eni ge omvang. Alleen in de omgeving van Kapelle en Wemeldinge zijn er nog enkele te vinden. Voor het over grote deel zijn ze verdwenen, omdat een kerseboomgaard de laatste jaren niet rendabel meer was. Deze week zal één van de mooiste bloesemweken zijn. Overal is er naast het wit ook het prille, frisse groen te bewonderen. Ook de appelknoppen schieten op, maar het zal toch nog even duren voor deze hun zacht rose bloesems laten zien. Uitgave: Stichting Zeeuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg. Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen. J. S. Hoek, Middelburg, J. Hommes, Nieuw- dorp. J. Huijssen, Terneuzen. Ds. J. Karelse, Goes. Ds. J. Kwast, Vlissingen. J. Laport, Goes. J. Lodder, Vlissingen. J. Moll, Vlis singen. If. C. van Spronsen, Goes. A. H. S. Stemerding, Souburg. K. Zuidema, Goes. de verenigingen nu eindelijk een eigen dak boven het hoofd hebben. „Gelukkig, dat aan de wantoestand een einde is gekomen", sprak de heer M. Dalebout namens de afd. van de ANAB en bood een enveloppe met in houd aan. Evenzo deden de heren L. Nieuwenhuizen (land- en tuihbouwver. Kattendijke) en F. Weststrate (aanne mer). „Ik kan U ook wel'een enveloppe aanbieden", zei de heer Ruisse, als voorzitter van de Jongensvereniging en als lid van de Herv. jeugdraad, maar er zou dan helaas niets in zit ten, want zo -draagkrachtig zijn de jeugdverenigingen niet". Zijn goede woorden werden echter evenzeer op prijs gesteld. Namens B. en W. trad wethouder J, Burger naar voren en bood een electri- sche klok aan. TEN VOORBEELD Nadat de heren D. A, Timmermans (voorz. buurtver. De Monnikendijk) en Duynhouwer (architect) hun geluk wensen hadden gepresenteerd, was het woord aan burgemeester A. Schipper van Kruiningen, oud-burgemeester van Kattendijke en grondlegger van het nieuwe dorpshuis. „De meeste Zeeuwse gemeenten, zelfs vele grote, kunnen een voorbeeld nemen aan dit prachtige werk van de Kattendijkers", zo zei hü Burg. Schipper noemde dit culturele en sociale centrum uitermate belangrijk, vooral met het oog op de jeugd, die voorheen zijn vermaak buiten het dorp zocht. Hij vond het wel treffend, dat juist in Kattendijke, het geboortedorp van drs. Louwerse, de grote, man van de dorpshuizen in Nederland, zo'n be langrijk initiatief is genomen. GOES, 7 mei Dat de Zeeuw se V.V.V. haar uiterste best doet al het provinciale schoon aan het buitenland te tonen, moge het uitgebreide gastenboek van de heer G. W. Oskamp, onze V.V.V.- directeur, bewijzen. Alleen al in deze eerste week van mei voerde hij talrijke buitenlanders van formaat, allen met een grote mas sa achter zich, langs Zeelands historie en landelijk schoon. We hebben even in het V.V.V.- notitieboekje geneusd en zagen daarin de naam van de bekende Engelse schrijver Gordon Cooper, van een zevental directeuren van Engelse reisbureaus, journalisten en televisiemensen in Groot Brit- tannië, die allen deze week ons gewest in al zijn pracht aan schouwden en hun indrukken zullen doorgeven. Zaterdag komt opnieuw een Britse auteur met zijn echtgenote naar Zeeland en de volgende dag een Fransman, die verschillende toeristische ge schriften op zijn naam heeft staan. De heer Oskamp als gast heer kennende, zijn wij ervan overtuigd, dat zij enthousiast weer huistoe keren, en duizen den in hun land warm zullen maken voor wat Zeeland te bie den heeft. In Ellewoutsdijk wil gemeente bestuur elk jaar woningen controleren ELLEWOUTSDIJK, 7 mei. In de raadsvergadering van Ellewoutsdijk werd besloten met de herverkavelings commissie in overleg te treden omtrent de riolering van een gedeelte sloot naast de begraafplaats. B. en W. werd machtiging verleend tot het nemen van nadere stappen tot het weer bewoonbaar maken van de woning Grindweg 4. De hoek Zomerstraat-Van Hattum- straat zal met lichte stenen worden ge markeerd. Bij de rondvraag werd voor gesteld een wachthuisje te plaatsen op het trottoir in de Zomerstraat, zulks bij gebrek aan andere plaatsruimte. Tenslotte werd medegedeeld, dat in overweging wordt genomen twee keer per jaar de gemeentewoningen te be zoeken ter controle van de bewoning; Raad Wissekerke besprak rekeningen aanleg waterleiding WISSEKERKE, 7 mei Tijdens de maandagavond gehouden raadsvergadering ontstond een uitgebreide discussie over het betalen van de rekeningen voor de aanleg van de waterleiding. De heer M. A. Westerweele stelde de vraag of er reeds een regeling is getroffen voor diegenen, die op de gestelde korte termijn niet in staat zijn hun rekening te betalen. De voorzitter, burgemeester J. van Halst, kon hierop antwoorden, dat op een nader te bepalen datum door B. en W. en leden van de Waterleidingmij een zitting zal worden belegd, tijdens welke ieder zijn bezwaren naar voren zal kunnen brengen. „Niemand hoeft zich ongerust te maken", aldus de voorzitter. „Op korte termijn zullen deze problemen worden opgelost". De heer J. Dingemanse (A.R.) be weerde, dat het betalen van de dienst leiding niet in de raad bekend gemaakt is, waarop wethouder G. Leendertse een uiteenzetting gaf, waaruit bleek, dat de Waterleidingmij in deze de be slissing had. De heer Westerweele zei het onrechtvaardig te vinden, dat de een meer moet betalen dan de ander. De voorzitter was echter van mening, dat de prijzen voor Noord-Beveland 62,of 72,voor de dienstleiding en 5,per meter voor de aanslui ting) heel wat gunstiger liggen dan in andere plaatsen. „Het is een tegenval ler, maar desondanks zijn we blij, dat we waterleiding hebben, aldus de heer Van Halst. 43 JAAR SECRETARIS Na een kort openingswoord van de voorzitter, werd aan de heer N. D. van der Heide op diens verzoek (wegens gezondheidsredenen) eervol ontslag verleend als secretaris en onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. Meer dan 43 jaar heeft hij de gemeente gediend. Het ligt In de bedoeling om tijdens een bijzondere bijeenkomst, welke waarschijnlijk nog deze maand zal worden gehouden, afscheid te ne men van de heer Van der Heide. In zijn plaats werd gekozen de heer G. van Hekken, die reeds lange tijd op de secretarie werkzaam is. Sa men met de heer P. Balkenende stond hij op de aanbeveling. De heer Van Hekken kreeg zes stemmen en de heer Balkenende vijf. Tot lid van het bestuur van de cen trale werkplaats „De Bevelanden" werd benoemd burgemeester J. van Halst. De heer M. J. Bustraan werd be noemd tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur in de vacature L. J. Hoveijn. De heer Bustraan zal zijn benoeming nog §nige tijd in beraad houden. RONDVRAAG Tijdens de rondvraag vroeg de heer J. G. Markusse hoe het stond met de acht woningwet- en premiewoningen. De voorzitter deelde mede, dat aan de- uitbreidingsplan van V.V.V.een punt, waarover de voorzitter echter nog geen nadere mededelingen kon doen. De gemeentewoningen te Geersdijk zullen worden geschilderd. Naar aan leiding van een vraag over het slechte wegdek van de Dorpsdijk, werd mede gedeeld, dat het in het voornemen ligt om het vernieuwen van de bestrating volgend jaar op de begroting te plaat sen. Ingezonden Mededeling (adv.) VLISSINGEN, 7 mei In het muzieklokaal een dubbelwandige houten barak heeft maandagmorgen een fikse brand gewoed, wel ke niet alleen grote schade heeft aangericht aan het gebouw, maar waardoor de Vlissingse muziekcorpsen, de Kon. Harmonie „Ons Ge noegen" en St. Caecilia" zeer ernstig zijn gedupeerd, omdat een der gelijk groot aantal muziekinstrumenten verloren is gegaan, dat het voorlopig volmaakt onmogelijk is om uitvoeringen te geven. Om zeven uur werd de brand ontdekt. Direct werd het vuur be streden en om half tien kon men reeds met de nablussingswerkzaam- heden een aanvang nemen. Daar men brandstichting ver moedde, werd de recherche in het onderzoek betrokken. Deze kwam tot de ontstellende ontdekking, dat twee kinderen van 4 en 5 jaar zondag middag in de aangrenzende werk plaats van de fa. Heykamp een hoop zaagsel hadden aangestoken. Het vuurtje is bij gebrek aan zuurstof blijven smeulen en maandagmorgen door de wind aangewakkerd. ENORME SCHADE Tot de verloren gegane instrumen ten behoren ook de kostbare panken, bassen etc. „St Caecilia" raakte o.a. -alle instrumenten van zijn signaal afdeling kwijt, terwijl „Ons Genoegen" de instrumenten, bestemd voor het te vormen jeugdcorps verloren zag gaan. Zaterdagavond marcheerden de corp sen nog door de Vlissingse straten en vele muzikanten brachten na afloop hun instrumenten naar het muziek lokaal, waar des maandags, zoals ge woonlijk, de repetities worden gehou den. Zodoende is de schade nog aan zienlijker geworden. Deze wordt ge raamd op 25.000,terwijl de ge meente een verliespost (gebouw) boekt van f 10.000, MAATREGELEN, Tijdens een maandagavond gehou den spoedeisende bijeenkomst van de besturen van de gedupeerde corpsen, heeft men de aangerichte schade be sproken en tevens heeft men maatre gelen overwogen om de verliezen te boven te kunnen komen. Daartoe zal behoudens goedkeuring van B. en W. voorlopig iedere vrijdag en zater(dag een huis-aan-huis-collecte worden ge houden. Voorts wordt men in staat ge steld gelden te storten op gironummer 66287 ten name van de Fa. v. d. Vel de jr. Ir. Appelman bevorderd tot hoofdingenieur-directeur DEN HAAG, 7 mei Bij K.B. is m.i.v. 1 maart j.l. aan ir. J. J. Wester hof, inspecteur in vaste dienst bij de Cultuurtechnische Dienst, standplaats Utrecht, eervol ontslag verleend. Per genoemde datum is benoemd tot in specteur bij de C.D. met als standplaats Utrecht, Ir. J. Post. Ir. L. Appelman te Goes, ingenieur bij de Cultuurtechnische Dienst, is be vorderd tot hoofdingenieur-directeur. GOES, 7 mei. Een van de gevaarlijkste en ongemakkelijkste punten van de toegangsweg van Steenbergen naar Schouwen-Duive land is de tweede duiker bij „Havenzicht" te Steenbergen. Jarenlang is deze duiker onderwerp geweest van tal van vergaderingen en bij eenkomsten, waarbij het oponthoud en het risico voor het autover keer het zwaarste gewicht in de schaal legde. Het is een eigenaardige geschiedenis geweest met deze duiker, die bij de bevrijding opgeblazen was. Zij had veel eigenaars, maar die lieten zich weinig aan hun eigendom gelegen liggen, toen het op her stel aankwam. Zowel rijkswaterstaat als de ge meente Steenbergen, alsook het wa terschap „Westland lieten het aan elkaar over het herstel ter hand te nemen. Men dacht dat er een oplos sing gevonden was, toen in oude acten gevonden werd, dat de R.T.M. onder houdsplichtig was. Toen bleek echter dat het rijk eigenaar was van het water dat in de duiker stroomde. ze zaak wordt gewerkt. De heer J. Fi- Omdat toch iemand de oorlogsschade moest claimen, deed het waterschap dit maar, maar zonder dat dit herstel door het „Westland" inhield. handicap. Men verwondert zich er over, dat er nog nooit ernstige ongelukken op dit punt gebeurd zijn. De brede ver keersweg versmalt hier zich tot en kele meters, juist genoeg om een niet al te.brede vrachtwagen door te laten. Vooral het zware verkeer, dat op maandag en vrijdag een grote om vang aangenomen heeft, wordt ern stig gehandicapt en in de zomer ondervinden de talrijke toeristen, die de badplaatsen op Schouwen-Duive land gaan bezoeken, veel hinder. Tij dens de laatste vergadering van het waterschap „Westland" werd een communiqué opgesteld. Men deelde daarin mede, dat de brug eigendom is van de polder, de dus normaal voor het onderhoud zorg zou moeten dragen. Reeds tientallen jaren echter heeft de brug voor het waterschap geen betekenis meer. De brug is gelegen over een klei ne waterloop en wordt hoofdzake lijk gebruikt door het grote ver keer, dat naar St. Philipsland en Schouwen-Duiveland moet. Het „Westland" voelt er derhalve niets meer voor de brug te onderhouden en vandaar, dat al jaren -geleden onderhandelingen zijn begonnen met de provincie, die het hele ge val van de gemeente en het water schap diende over te nemen. Van de gemeente, omdat deze zich be last had mét het onderhoud van het Mosselzaadvangsten tamelijk bevredigend BRUINISSE, 7 mei. De eerste berichten over de mosselzaadvangsten op de Waddenzee zijn tamelijk bevre digend. De meeste mosselkwekers zijn er in geslaagd een behoorlijke hoeveel heid te vangen en de berichten varië ren voor de eerste dagen van 1000 tot 300 tonnen per bedrijf. Daar het zaad en de halfwas mosselen verspreid zijn over verschillende tamelijk ver uit elkaar gelegen banken is de hoop ge grond, dat ook deze week nog wel met bevredigende resultaten kan worden gewerkt. Na voortgezet examen (wegens ziekte) werd aan de leerling L. Polderdijk te Kleverskerke het diploma van de RLWS te Goes, uitgereikt. MIDDELBURG, 7 mei. Blijkens de sportkalender van de KNMV zullen op zaterdag 2 juni de Zeeuwse motor- terreinkampioenschappen worden ge organiseerd door de MAC Scheldegou- wen. Reeds jaren lang mankeert het in Zeeland aan een geschikt circuit voor dit evenement, dat meetelt voor het kampioenschap van Nederland. De laatste jaren werden de wedstrijden gehouden op het industrieterrein te Vlissingen, dat uiteraard minder ge schikt is, doch met veel moeite eniger mate voor het doel geschikt gemaakt werd. Thans is door verschillende omstan digheden ook de organisatie op dat ter rein onmogelijk geworden. De organi satoren hebben nu het plan opgevat, d« Zeeuwse terreinkampioenschappen buiten Zeeland te houden. Zij hebben het oog laten vallen op de „Duintjes" nabij Woensdrecht, welke voor het doel welhaast ideaal bevonden zijn. Op 15 mei komt Scheldegouwen in een bijzondere algemene ledenverga dering bijeen om terzake een beslissing te nemen. trottoir en de brugleuning. In 1953 begonnen de onderhande lingen. Men kwam overeen, dat het „Westland" f3000.zou moeten be talen als afkoopsom voor de over name. Later werd dit bedrag ver hoogd tot f4500 en nog eens later tot f7300.Met veel moeite kreeg het bestuur op een vergadering van de ingelanden dit bedrag er door. Men was in de veronderstelling, dat de zaak nu in orde was totdat er na maanden een brief van G.S. kwam, waarin deze aankondigde, dat de overname van de brug f 1100.meer moest kosten. Dit bedrag zou moeten dienen voor de vernieuwing van de brug. ONGERUSTHEID. De stemgerechtigde ingelanden heb ben nu stelling genomen tegen de nieuwe eis van G.S., terwijl zij boven dien er niet van willen horen wat betreft de duikercapaciteit carte- blanche te geven aan waterstaat. Wat er nu in de toekomst met brug en duiker gaat gebeuren is nog een raadsel. De laatste tijd werd er ook van andere zijde druk uitgeoefend: de burgemeesters van het eiland be merkten dat de noordelijke toe gangsweg tot Schouwen-Duiveland meer en meer verslechterde. De di verse instanties hebben zij van hun ongerustheid in kenis gesteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2