MAARSCHALK TITO BRENGT BEZOEK AAN FRANKRIJK Op hoogconjunctuur hoeft geen depressie te volgen Rundveestapel vrij van t. b. c. Drastische veiligheidsmaatregelen Officier van Justitie dreigde getuige met mishandeling „Feestje" in Japans dorp „Er is verband tussen kanker en roken" Exportartikelen mogen niet duurder worden PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vriendelijke woorden en geschenken Emigranten naar Corsica Groots plan geslaagd Kandidaten van de S.G.P. Hofman, De Braai en Duimais trokken bekentenissen in Heer vrijheid voor vlasexport Kandidaten C.-H. Unie Beroep op buitenlandse werkkrachten Botsing in het Kanaal Mening van directeur Rijksbegroting Deviezenreserves nodig voor magere jaren Onderwijs moet rationeler worden Russische immigranten keren terug Hoofdkantoor: Ooe», L. Vorstsrr. W, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- •traat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, f 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad MUZIEKCORPSEN GEDUPEERD Zie pag. 2. 12e Jaargang No. 3391 Wnd.-boofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Dinsdag 8 mei 1956L Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.55 u., onder 20.19 u. Maan op 4.02 u., onder 19.23 u. Hoogwater woensdag 9 mei: Vlissingen: 0.53 u. 1.86 m., 13.17 u. 2.14 m. Terneuzen: 1.22 u. 2.02 m., 13.45 u. 2.29 m. Wemeldinge: 2.33 u. 1.52 m., 14.58 u. 1.77 m. Zierikzee: 2.17 u. 1.28 m., 14.46 u. 1.52 m. PARIJS, 7 mei Maarschalk Tito, de Zuidslavische president, brengt momenteel met zijn echtgenote een officieel bezoek aan Parijs, waar hij vanavond is aangekomen. De Franse regering heeft drastische veiligheidsmaatregelen geno men. De politie van de hoofdstad is versterkt en voor alle zekerheid heeft men tachtig Zuidslavische emigranten uit Parijs tijdelijk naar Corsica overgebracht. Andere emigranten en ook Fransen, van wie bekend is dat zij zeer fel gekpnt zijn tegen Tito, staan onder politie toezicht. Zij moeten zich twee keer per dag bij de politie melden. Het bezoek van Tito en zijn echtge note begon vanavond op dezelfde wijze als alle officiële bezoeken van staats lieden; aanbieding van cadeaus en het houden van vriendelijk getinte toe- Bpraken. Wat de cadeaus betreft, president Coty ontving een verzilverd bronzen beeld van de godin Diana en familie leden van de president werden verblijd met serviezen van kristal en schalen van zilver. „Brandende" kwesties Aan een diner, dat werd aangeboden door president Coty, heeft maarschalk Tito vanavond gezegd dat de ontwape ningskwestie en andere vraagstukken roepen om zeer binnenkort behandeld te worden. Er moeten, aldus Tito, nieu we wegen worden gevonden om het begrip tussen landen en volken te be vorderen. Vrede en internationale sa menwerking noemde Tito essentiële waarden. Niets staat, zo zei hij, de sa menwerking tussen Frankrijk en Zuid- Slavië in de weg. Verschil van standpunt ten aanzien van bepaalde kwesties van binnen- of buitenlandse politiek behoeft geen be lemmering te zijn voor goede betrek kingen en samenwerking bij vraag stukken die van groot belang zijn voor beide landen, meende Tito, die dank bracht aan Frankrijk voor de economi sche hulp die verleend is toen Zuid- Overheid en veehouders werkten samen DEN HAAG, 8 mei Op 20 mei 1951 werd een aanvang gemaakt met de uitvoering van het nationale plan tot bestrijding van de run- dertuberculose. Thans, na 5 jaar, heeft Nederland, zich geschaard bij de weinige landen ter wereld, die zich kunnen beroemen op het bezit van een rundveestapel, die vrij is van tuberculose. Het grootse plan kon slagen door de nauwe samenwerking tussen de overheid en het agrarische bedrijfsleven. Slavië na de breuk met de kominform een moeilijke tijd doormaakte. Petitie De organisatie van Zuidslavische bal lingen in Frankrijk heeft president Co ty verzocht om voorspraak bij Tito voor de vrijlating van 230.000 Serven, Kroaten en Slovenen, die zich in Zuid- Slavië in gevangenissen en concentra tiekampen bevinden. President Coty met maarschalk en mevrouw Tito op de trappen van het Elysee-paleis (Telefoto). 's-GRAVENHAGE, 7 mei. Voor de komende Kamerverkiezingen komt de S.G.P. in alle kieskringen met een gelijkluidende lijst. Lijstaanvoerder is Ds. P. Zandt uit Delft. Vervolgens ko men op de lijst voor: Ir. C. N. van Dis, 's-Gravenhage; D. Kodde, Zoutelande; Ds. P. J. Dorsman, Staphorst; Ir. H. Fokker, Eindhoven; Ds. M. A. Mieras, Krimpen aan de IJssel; Ir. H. van Ros- sum, Zeist; J. Vermeulen Hzn, Kin derdijk; Ds. C. Smits, Grand-Rapids; Ds. D. van der Ent Braat, Elspeet; Ds. E. du Marchie van Voorthuysen, Leer- sum; A. de Redelijkheid, Ouderkerk aan de IJssel; A. J. Kersten, Rotter dam; A. J. Schot, Middelburg; A. Vlasblom, Delft; P. van Woerden, Ak- krum; A. Schouls, Leiderdorp; B. de Graaf, Ridderkerk; W. F. Mulckhuyze, Waarder en W. van Oostende, Onst- wedde. NICOSIA, 7 mei (Reuter). Britse soldaten, met hnkernetten uitgerust, hebben op Cyprus een razzia op bij enkorven ondernomen bij een dorp ten zuiden van Nicosia. Anonieme in lichtingen hadden er n.l. van gewaagd, dat daar wapens te vinden zouden zijn. Inderdaad werden in bijkorven schiettuig, ammunitie en een tachtig' tal staven dynamiet aangetroffen. De zaak Schmidt te Djakarta DJAKARTA, 7 mei. ANP. De officier van justitie, Sunarjo, is bij de 47ste zitting in de zaak-Schmidt ervan beschuldigd, dat hij een getuige heeft gedreigd, dat deze door de politie zou geslagen worden, als hij zijn verklaringen, voor de politie-autoriteiten afgelegd, zou herroepen. Getuige H. Hofman vertelde aan rechter Rochjani, dat de officier gedurende een gesprek in zijn woning hem had gedreigd, dat hij door de politie afgeranseld zou worden, indien hij zijn verklarin gen zou intrekken. Voor de rechter trok Hofman zijn vroegere verklaring in. Hierin had hij bekend lid te zijn geweest van de ille gale Nederlandse Indische guerilla organisatie en Schmidt daarbij te heb ben gezien. Op een vraag van de rechter, of van dit gesprek eén bandopname was ge maakt, antwoordde Hofman, dat het eerste deel niet was opgenomen. Hof man had bij dit gesprek Sunarjo op de hoogte gesteld van zijn voornemen zijn verklaringen in te trekken, wan neer hij voor de rechter moest ver schijnen. Tweemaal was hij tijdens het ver hoor door de politie mishandeld. Zes onbekende politiemannen hadden hem met stokken geslagen. Een woordvoerder van het Israëli sche leger heeft medegedeeld, dat Egyptische troepen bij Gaza op Israë lische arbeiders hebben gevuurd. Het 'vuur werd beantwoord. Vijf jaar geleden startte men met een vijfjarenplan om de runder-t.b.c. te doen verdwijnen. Overheid en veehou ders hebben samen de kosten hiervan 's-GRAVENHAGE, 7 mei. De uit voer van ongerepeld vlas naar België zal enige verruiming ondergaan. Na 1 juli zal het de boeren vrij staan ook te velde gekeurde partijen „uit de keuring" te nemen en als onge repeld vlas uit te voeren. De keuring geschiedt ten behoeve van het zaad voor zaailijnzaad. Is de prijsontwik keling van ongerepeld vlas echter zo danig, dat uitvoer daarvan voordeli ger is dan zaadwinning, dan zal het de landbouw vrijstaan de gekeurde par tijen als niet gekeurd te beschouwen en in ongerepelde staat uit te voeren. TOKIO, 7 mei. (Reuter). Het plaatsje Shimokawa op het Japanse ei land Hokkaido is door een brand, ver oorzaakt door de onbedachtzaamheid van een zevenjarige jongen, bijna ge heel verwoest. Meer dan 200 woningen en twee scholen zijn door het vuur vernield. Een persoon is omgekomen en de scha de wordt geraamd op drie miljoen gul den. De brand ontstond bij een „feestje", dat de zevenjarige zijn vriendjes had bereid. Met oude kranten had hij een vuurtje gemaakt voor het „feestmaal". Het vuur sloeg over op een woning en breidde zich uit over bijna het hele dorp. DE BILT ZEGT; Zuidwestelijke wind Af en toe zon, maar ook wolkenvel den. Overwegend droog weer. Matige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelf de temperaturen als gisteren. gedragen. De bijdrage van de boeren was een kwartje per 100 kg. melk. Vijf jaar geleden Toen het vijfjaren-plan begon waren de veestapels in- enkele gebieden van Nederland reeds vrij van rundertuber- culose: Friesland, de Noordoostpolder, Walcheren, een groot deel van Drente en Voorne en Putten, welke laatste twee gebieden als voorbeeldgebieden met behulp van overheidsgelden tuber- culosevrij zijn gemaakt. Verstrekkkende gevolgen Het resultaat heeft verstrekkende gevolgen. Immers, een bedreiging van de volksgezondheid is afgewend. De cijfers van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht spreken duidelijke taal. In twee jaar liep het aantal positieve bevindingen van rundertuberculose bij de mens terug van 4% pCt tot minder dan 1 pCt. Daarnaast is er het grote materiële belang, niet het minst voor de export, van een gezonde veestapel. DEN HAAG, 8 mei. De C.H.U. komt bij de komende Tweede-kamer- verkiezingen uit ïftet zeven kandida tenlijsten, waarop de eerste twintig kandidaten in het gehele land dezelfde zijn. Lijstaanvoerde ïs de fractievoor zitter van de C.H.Ü., de heer H. W. Ti- lanus te 's-Gravenhage. De volgende plaatsen worden inge nomen door mr. H. K. J. Beernink, Rijswijk, F. H. van de Wetering, Am sterdam, Dr. J. J. R. Schmal, Voorburg; Jkvr. mr. C. W. I. Wttewaal van Stoet wegen, 's-Gravenhage; H. Kikkert, Zeist; Ir. C. Staf, Arnhem; Tj. Krol, Ha ren; J. de Ruiter, Heerenveen; Prof. dr. W. J. A. Kernkamp, Utrecht; C. J. van Mastrigt, Zeist; Mr. H. Calmeijer, Den Britse minister verklaart: LONDEN, 8 mei De discussie over het verband tussen roken en longkanker is weer geopend. De Britse minister van openbaar wel zijn heeft namelijk in het Lagerhuis verklaard, dat in tabaksrook twee kanker verwekkende bestanddelen zijn ontdekt. De Britse re gering acht het echter, bij de huidige kennis over het verband tussen roken en longkanker, (nog) niet gewenst een nationale campagne tegen het roken te beginnen. Minister Turton verklaarde dat in 1931 2.286 mensen aan longkanker zijn overleden, tegen 17.271 in het afgelopen jaar. Het aantal vrouwen, dat aan deze ziekte overlijdt, vormt slechts een fractie van dit totaal. „De voorzitter van een ingestelde medische commissie van onderzoek heeft medegedeeld dat statistisch gebleken is, dat er een onloochenbaar verband bestaat tussen het voorkomen van longkanker en het roken van sigaretten. De verhouding van het aantal sterfgevallen aan onggkanker bij rokers en niet-rokers is twintig tegen één. Sigaretten Pijprokers lopen meer gevaar dan niet-rokers, doch duidelijk minder dan zij, die veel sigaretten roken. Er bestaan aanwijzingen, dat het gevaar voor longkanker vermindert, naarmate rokers het roken opgeven", aldus minister Turton, die ook mededeelde dat ongeveer twintig miljoen van de vijftig mil joen Britse burgers roken. Het hoofd van de afdeling voor wetenschappelijk onderzoek van het „Royal ancer Hospital" te Londen, heeft verklaard dat een vijfde gedeelte van de personen, die aan longkanker overlijden, nimmer heeft gerookt- Zeven tabakverwerkende fabrieken in Engeland verklaarden dat de gegevens over mogelijk verband tussen roken en longkanker tegenstrijdig en zeer onvolledig zijn. NOG MEER VERKLARINGEN INGETROKKEN. Nog twee andere getuigen, de heren H. de Braai en O. Dumais, hebben soortgelijke bekentenissen, die zij voor de politie hadden afgelegd, ingetrok ken, Zjj zeiden, dat zij voor de politie hadden verklaard, dat zij Schmidt op de hellingen van de Tangquban Prahu hadden gezien, toen deze „droppings" regelde, die bestemd waren voor een ondergrondse organisatie. Dumais zei thans, dat hij Schmidt vandaag voor de eerste maal zag en dat hij de ver klaring voor de politie had afgelegd, omdat een andere getuige hen had ver teld dit te doen. Hjj was bang geweest voor mishandeling. Getuigde De Braai verklaarde, dat hij gedurende een ondervraging van de politie was afgeranseld. Ook hij had een valse verklaring voor de politie afgelegd, op aanraden van een andere getuige in deze zaak, omdat hij geen andere uitweg zag. De andere getui ge was Baden, die door de Indonesi sche politie 31 december 1953 is ge arresteerd, 3 januari 1954 werd De Braai gearresteerd. Zoals bekend heeft ook Baden in één van de vorige zittingen zijn verklarin gen, die hij voor de politie had afge legd, ingetrokken. SUNARJO: „LEUGENS" Op een vraag van de rechter aan de officier of getuige Hofman is bedreigd, antwoordde Sunarjo dat de getuige vgf durft te gaan met zijn leugens. „Ik heb", aldus de officier, nog nooit een getuige bedreigd. Dat het eerste deel van het verhoor niet op de band was opgenomen, is gebeurd, volgens Su narjo omdat toen ook anderen in de kamer aanwezig waren. Haag; C. F. van der Mei, Amsterdam; Mej. mr. E. A. Haars, Breukelen; A. J. Immink, Lemele; Drs. D. Schouten, Waalwijk en J. W, van Hulst, Amster dam. De overige tien plaatsen op de zeven lijsten worden ingenomen door perso nen uit verschillende streken van het land. Belgische regering meent: BRUSSEL, 7 mei (Belga) De Belgische regering heeft beslo ten, in verband met de hausseten dentie, die gepaard gaat met loonsverhogingen, die de kostprijs beïnvloeden, een selectieve kre- ïietpolitiek te volgen. Teneinde te voorkomen dat de Ionen in het bouwbedrijf nog hoger zullen worden tengevolge van het gebrek aan werkkrachten, zal in noodzakelijke ge vallen getracht worden werkkrachten uit het buitenland aan te trekken. De techniek van het bouwen in de winter zal verder ontwikkeld worden in België, heeft de regering medege deeld. Blijven concurreren De Belgische regering heeft voorts een beroep gedaan op de werknemers om kostprijsverhoging der produkten tegen te gaan. £>e Belgische prijzen zijn, meent de regering, te hoog om op de wereldmarkt met succes te kunnen concurreren. GRONINGEN, 7 mei De directeur van de Rijksbegroting, dr. W. Drees jr., heeft in een causerie voor het departement Groningen van de Nederlandse Maatschappij voor nijverheid en handel zijn visie gegeven over de welvaartsvermeerdering. Dr. Drees zeide dat z.i. op de huidige hoogconjunctuur geen depressie hoeft te volgen, mits ge zorgd wordt voor een goede deviezenvoorraad. In een bepaalde be drijfstak kan de toestand zich wel wijzigen, maar dat kan gecom penseerd worden en hoeft niet over te slaan naar andere bedrijven. worden bij hoogconjunctuur eenvoudi ger opgelost en ook de integratie van Europa wordt vergemakkelijkt, meen de spreker. Opvallende kenmerken zijn de schaarste aan arbeidskrachten, de rationalisatie en een gebrek aan kapi taal. Bij dit laatste probleem wegen Structurele economische problemen bevordering van de mechanisatie en twee aspecten zwaar: namelijk een streven van de ondernemingen om zelfstandig te blijven en een algemeen verdelingsaspect. Wat betreft het to tale aanbod is er een neiging om te denken dat er ruim gespaard wordt en dan komen er allerlei claims op inko mensvergroting. Een voorzichtig beleid is hierbij nodig, meende spreker, en een streven naar coördinatie. Een sta biele expansie moet nagestreefd wor den. Er moeten voldoende deviezenre serves zijn om magere jaren op te van gen. Reservevorming Dr. Drees jr. meende dat de reserve- vorming de laatste jaren niet zo goed is. We moeten in de komende jaren het percentage belangrijk verhogen, hetzij door reserve of door aflossing van bui tenlandse schuld, of door kapitaalex port-beleggingen in het buitenland. Niet abnormaal Spreker meende, dat de hoogconjunc tuur niet abnormaal genoemd kan wor den en stellig zal kunnen voortduren en zelfs zal moeten voortduren. De mentaliteit verandert in die zin, dat men steeds meer ingesteld raakt op expansie. De produktie stijgt met vijf procent per jaar. In vroegere jaren misschien met twee of drie procent. Toch is dit percentage niet hoog te noe men, aldus spreker, wanneer we hier mee vergelijken de formidabele Russi sche expansie van steevast iets meer dan vijf procent per jaar. Amerika groeit veel langzamer. Tenslotte brak dr. Drees een lans voor een meer rationele opzet van het technisch onderwijs. De 32-jarige hoofdagent W. B. uit Utrecht is door een auto aangereden en aan de verwondingen overleden. De patrouilleboot van de Engelse Marine, Dark Avenger, heeft een aan tal slachtoffers van de botsing tussen de Lyberijnse boot „Santa Rosa" en de Noorse tanker „Erling Borthen" in het kanaal opgepikt. De meeste slachtof fers hadden brandwonden. De foto toont het overbrengen van een slachtoffer van de boot op de wal. MELBOURNE, 7 mei (Reuter/AFP) Een twaalftal Russen heeft zich al hier ingescheept om naar het vader land terug te keren. Zij verklaarden alleen berichten van familieleden in de Sowjet-Unie ontvangen te hebben, waarin gezegd werd, dat het nieuwe regiem „mild" is. Het Australische blad „Evening He rald" verklaart, dat duizenden immi granten de laatste zes maanden in on zekerheid leven, omdat zij door de re geringen van hun Oost-Europese va derlanden onder zware druk gezet worden. Zij ontvangen wekelijks brie ven en pamfletten waarin zij aange maand worden naar hun land terug te keren,

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1