C MAVO 00K OP POLITIEK EH ECONOMISCH TERREIN Bos- en heidebranden op de Yeluwe en in Drente Europese kwesties niet opgelost Minister Beijen gaf inlichtingen Mollet streeft naar stabiele regering John Graham ter dood veroordeeld „Europees dorp" bij Aken Uitvaartdienst Leon Jungschlaeger „Geen wilsoplegging, doch overleg' Indonesië: „Ons voorstel niet meer van kracht" Tankschip in brand Siruycken neemt geen ontslag PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND GEEN ONTWAPENING. DOCH EENHEID EN KRACHT „Drie wijze mannen" Sterker staatsgezag Verzet tegen hoger beroep Bredase jongen stal fiets te Middelburg Van huis weggelopen Spionage in Tsjecho-Slowakije Wees voorzichtig met vuur Nieuw Guinea weer discussie in Hoofdkantoor! Ooet, Torratr. tv, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noori- atraat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vllssingeru Nieuwstraat 68, Tel. 329; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Adverteatieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad BOERENWAGEN- VERENWAGEN Pagina 5. 12e Jaargang No. 3390 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 7 mei 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 4.57 u., onder 20.18 u. Maan op 3.36 u., onder 18.05 u. Hoogwater dinsdag 8 mei: Vlissingen: 0.11 u. 1.66 m., 12.38 u. 1.96 m. Terneuzen: 0.38 u. 1.82 m., 13.04 u. 2.12 m. Wemeldinge: 1.47 u. 1.36 m., 14.14 u. 1.69 m. Zierikzee: 1.29 u. 1.14 m., 14.01 u. 1.46 m. PARIJS, 7 mei A.F.P.-Reuter De raad van ministers van buitenlandse zaken van de Noordatlantische verdragsorganisatie heeft in een slotcommuniqué verklaard, dat besloten is tot het nemen van een reeks maatregelen om de gemeenschappelijke belangen van de ledenlanden doeltreffender dan tevoren te bevorderen. De maat regelen zijn: de periodieke onderzoekingen van de politieke aspecten van economische vraagstukken, versterking van de economische sa menwerking tussen de leden-landen en stappen om tegenstellingen in hun internationaal economisch beleid uit te sluiten. De permanen te vertegenwoordigers in de raad zal worden opgedragen economi sche vraagstukken te onderzoeken. De conferentie heeft een commissie van drie ministers benoemd, die de raad moet adviseren over wegen en middelen ter verbetering en uitbreiding van de samenwerking in de N.A.V.O. op n,et-militair gebied. Duitsland in vrijheid. De Westelijke landen V innen, aldus het communiqué, hun waakzaamheid niet verminderen voordat deze kwesties zijn opgelost en voordat een ontwapeningsplan, dat de nodige waarborgen aan allen verschaft en een doeltreffend controle-stelsel ten uitvoer zijn gebracht. Eenheid en kracht Daar de Sowjetrussische militaire macht in omvang blijft toenemen moe ten de Atlantische landen voorrang blijven geven aan de handhaving van hun eenheid en Het driemanschap zal bestaan uit de ministers van buitenlandse zaken van Canada, Italië en Noorwegen, dus uit de heren Lester Pearson, Gaetano Mar- tino en Halvard Lange. Het driemanschap werd reeds dade lijk informeel aangeduid met de bena ming „de drie wijze mannen". Volgens het voorstel dat minister Foster Dulles had ingediend, zal dit drietal de hoofdsteden van alle ver- dragslanden bezoeken om met de rege ring te bespreken op welke wijze de politieke en politiek-economische sa menwerking tussen die landen hechter kan worden gemaakt. Op een ministe riële vergadering van de Noordatlanti sche raad tegen het einde van dit jaar zullen de plannen worden gesproken. Getracht zal worden te voorkomen dat bepaalde landen verstrekkende po litieke of economische besluiten ne men, waarvan andere landen grote schade ondervinden. Niet vergeefs ingespannen In het slotcommuniqué wordt gecon stateerd dat de collectieve verdedi gingsinspanningen van de Atlantische mogendheden niet vergeefs zijn ge weest. Zij hebben de Sowjet-Unle weerhouden van een aanval In Europa en ertoe bijgedragen, dat de Sowjet- regering een politiek van vreedzame samenleving heeft aanvaard. Geen vorderingen Vastgesteld wordt voorts, dat geen vorderingen zijn gemaakt in de oplos sing van zekere belangrijke Europese kwesties, waaronder de hereniging van Verhouding NederlandIndonesië PARIJS, 5 mei. Minister Beijen heeft vandaag in de Noordatlantische raad een zakelijk overzicht gegeven van het verloop der gebeurtenissen, die hebben geleid tot het verbreken van de Nederlands-Indonesische Unie door In donesië. De minister maakte ook mel ding van de recente processen in Indo nesië, welke, naar hij zeide, meer tegen Nederland, dan tegen de verdachten zijn gericht. Met belangstelling werd naar de heer Beijen geluisterd. GEEN GROTE ILLUSIES Minister Beijen heeft in een gesprek met een correspondent van het ANP medegedeeld dat hij het plan om te streven naar nauwer contact tussen de NAVO-lnnden en het instellen van een ministe.lael driemanschap toejuicht. De minister waarschuwde er echter voor, zich grote illusies te maken t.a.v. resultaten, die dit driemanschap zal hoeken. vooruitzichten schijnen evenwel ruim- te te laten voor verdere vreedzame ini- kracht. De huidige tiatieven van de Atlantische landen. Einde aan Frans spel met democratie? ATRECHT, 7 mei (A.F.P.) De Franse socialistische premier, Guy Mollet, heeft in een redevoe ring te Atrecht verklaard, dat hij zal blijven streven naar voorwaar den, die het mogelijk maken dat een regering in Frankrijk ver scheidene jaren aan het bewind kan blijven. Dit doel heeft hij zich gesteld toen hij aan het bewind kwam en het moet volgens hem ,lk wil sterven' DENVER, Colorado, 7 mei A.F.P.- Reuter John Gilbert Graham is te Denver In de Amerikaanse staat Colo rado door een jury ter dood veroor deeld wegens moord op zijn moeder. Door het leggen van een tijdbom in haar bagage had hij volgens de jury de ramp veroorzaakt, waardoor 44 men sen aan boord van een vliegtuig van de „United Airlines" om het leven zijn gekomen. Het toestel, dat op weg was van Denver naar Portland in Oregon, stortte 1 november j.l. elf minuten na zijn vertrek neer. Graham had ten gunste van zichzelf voor het vertrek van het vliegtuig een verzekering ter waarde van 37.500 dol lar op het leven van zijn moeder af gesloten. De jury beval de doodstraf aan, het geen volgens de wet van Colorado neerkomt op een doodvonnis. Graham MIDDELBURG, 5 mei Zaterdag middag heeft een 11-jarig jongetje, J. v. A., die uit het ouderlijk huis te Bre da was weggelopen een zo goed als nieuwe damesfiets gestolen, die bij de Schouwburg was neergezet. Nog de zelfde dag wist de politie het ventje te achterhalen. In Vlissingen werd hij gepakt; hij was nog in het bezit van de fiets; die dus weer aan de eige naresse kon worden teruggegeven. Het knaapje is te Middelburg in verzekerde bewaring gesteld; vermoe delijk zal het naar een inrichting wor- len overgebracht in verband met zijn imineie aanleg. verklaarde onschuldig te zijn. De ver dedigers van Graham zullen in hoger beroep gaan. LIEVER STERVEN. Graham heeft medegedeeld zich te zullen verzetten tegen hoger beroep. „Ik wil sterven" verklaarde hij. AKEN (West Duitsland), 7 mei. (DPA) Te Aken is, in tegen woordigheid van Westduitsers, Fransen, Belgen, Nederlanders en Luxemburgers, de eerste steen gelegd van een „Europees dorp", waarin ontheemden zullen wor den gehuisvest, die reeds sinds 1945 in kampen wonen. De steenlegging geschiedde door Leon Marchal, secretaris-ge neraal van de Raad van Europa. In het dorp zullen in de eerste plaats degenen worden onderge bracht die, door minder goede ge zondheidstoestand, niet naar an dere landen konden emigreren. Er bevinden zich in Westeu- ropese kampen in totaal nog on geveer een kwart miljoen ont heemden. De Sowjet-Unie zal het Amerikaan se vaccin-Salk tegen kinderverlam ming produceren, omdat men ervan overtuigd is dat het een doeltreffend vaccin is. DE BILT ZEGT: Zonnig weer DE BILT, 7 mei Droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige wind, later af en toe vrij krachtige wind tus sen zuid en west. Iets minder warm. zonder de parlement verwezenlijkt worden bevoegdheden van het te beknotten. De huidige verdeling van de bevoegd heden tussen wetgevende en uitvoe rende macht moet gehandhaafd blij ven. Mollet waarschuwde dat bepaalde personen en groeperingen misbruik willen maken van de ontevredenheid die in het land bestaat, een ontevreden heid die is ontstaan doordat het volk de indruk heeft dat zijn instellingen niet meer voldoen aan de eisen van de ze tijd en het gezag van de staat ver brokkeld wordt ten behoeve van parti culiere belangengroepen. Men beseft dat het staatsgezag versterkt moet worden, doch men is verdeeld over de vraag hoe het vraagstuk opgelost kan worden. BEROEP OP REPUBLIKEINEN De premier deed een beroep op de republikeinen om hun persoonlijke voorkeuren te overwinnen en zich te verenigen op een klein aantal eenvou dige voorstellen, die dan door geza menlijke inspanning verwezenlijkt kunnen worden. MAASTRICHT, 7 mei De plech tige Uitvaartdienst van Leon Nicolaas Hubert Jungschlaeger zal woensdag 9 mei a.s. te 11.00 uur in de hoofd- parochiële kerk van St Servaas te Maastricht worden gehouden. Van 10.00 uur tot 13.30 uur is er gelegen heid de familie te condoleren in de chapelle ardente van het voormalige ziekenhuis „Calvarienberg". De teraar debestelling zal geschieden op het Rooms Katholieke kerkhof te Maas tricht Op nadrukkelijk verzoek der familie zal aan het graf niet worden gespro ken. De Ver. Staten zijn bereid met Roe- mennië besprekingen te voeren over handels- en andere economische vraag stukken, als Roemenië toestemt in on derhandelingen over verscheidene po litieke kwesties, zoals vrijlating van Amerikaanse staatsburgers die in Roe menië vastgehouden worden. Hammarskjoeld terug in New-York if NEW YORK, 7 mei (Reuter) De secretaris-generaal der Ver. Naties, de Zweed Hammarskjoeld, is zondag per vliegtuig van het be zoek, dat hij in opdracht der inter nationale organisatie aan het Mid den-Oosten heeft gebracht, te New York teruggekeerd. Hij had het rapport bij zich van zijn beraadslagingen met de rege ringen van Israël en zijn vier Ara bische buurstaten Egypte, Syrië, Libanon en Jordanië, die ten doel hadden de spanning aan de gren zen van Israël te verminderen en. zo mogelijk, hiervoor een oplos sing te vinden. De vijf betrokken landen hebben zich, als gemeld, bereid verklaard de vijandelijkheden in de grensgebieden te staken. Hammarskjoeld zal hun schriftelijke verklaringen terzake, te zamen met zijn rapport, in de loop van deze week aan de Veiligheidsraad overleggen. Basis voor oplossing Hij legde een korte verklaring af, waarin hij er op wees dat zijn reis had aangetoond dat de Verenigde Naties „rechtstreeks regeringen, die de orde Twaalf arrestaties PRAAG, 6 mei. AFP. Het Tsjechi sche persbureau meldt de ontdekking van een spionagènet In Tsjecho-Slowa kije, dat georganiseerd zou zijn door de Amerikaanse Inlichtingendienst. Het had vertakkingen in Oost-Duitsland. Er is een twaalftal arrestaties verricht. Veel natuurschoon ging verloren GOES, 7 mei Het prachtige weer van het afgelopen weekeinde heeft velen in de gelegenheid gesteld te genieten van de natuur; van bos en heide, van zee en strand, van bloeiende boomgaarden en kleur rijke bollenvelden, doch helaas heeft het droge weer ook zijn tol ge- eist van de natuur: uit diverse plaatsen werden weer bos- en heide branden gemeld. door het wegwerpen van een eindje si garet. Een veenbrand van ongeveer 1 tot 2 hectare woedde in de omgeving van Emmerschans op een veenplaats. De oorzaak van deze brand is vermoede lijk overgebleven vuur van een heide- afbranding. Jongen ging vuurtje stoken Tegenover het sanatorium Caeserea te Uchgelen is een bosbrand uitgebro ken die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. Dank zjj het snelle optreden van de bosbrandweer kon het vuur echter spoedig worden bedwongen. An derhalve ha opslag en veertienjarige dennen gingen verloren. Een nader onderzoek wees uit dat de brand was gesticht door een 16-jarige jongeman die verklaarde een vuurtje te hebben willen stoken, dat zich snel ler uitbreidde dan hij had gedacht. In Lunteren heeft gistermiddag een brand gewoed die ruim vijf hectare bos, heide en dennen in de as legde. De brand is vermoedelijk onstaan door een weggeworpen peuk sigaar of sigaret Bij Ruinen In Witteveen bij Ruinen is 4 hectare bos verloren gegaan door een felle brand. De vlammen loeiden door de hoge en kurkdroge dennen. De brand weer kon met veel moeite voorkomen dat een centrum met twintig bunga lows door het vuur werd vernield. In Drente In het veengebied van Zuidoost Dren te zijn gistermiddag op enkele plaat sen veenbranden ontstaan, die hebben gewoed over een oppervlakte van 13 tot 15 ha, hoofdzakelijk bij Borger Compascum. Het brandende veen veroorzaakte een enorme rookontwikkeling, hetgeen het blussingswerk erg belemmerde. Vermoedelijk is het vuur ontstaan willen herstellen en de vrede handha ven, behulpzaam kunnen zijn, niet door wilsoplegging, doch door het zoe ken naar gemeenschappelijke inzich ten, welke samengevoegd als basis kunnen worden gebruikt voor het vin den van een oplossing". Hij was van mening dat de betrok ken regeringen thans een „vastom lijnd punt hebben, van waaruit zij voorwaarts kunnen gaan". In Utrecht is vorige week de eerste grote nationale verbindingsoefening van de B.B. gehouden. Een deel van de oefening werd bijgewoond door minister Beel, die wij hier zien, ter wijl het hoofd van het bureau operatie, afd. organisatie van de B.B., de heer J. H. de Vries, hem aan de hand van kaarten de opzet van de oefening toont. Rechts naast de minister luitenant- generaal J. G. Warringa en luitenant- generaal H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst. Omzetting H. C. in ambassade DJAKARTA, 7 mei Het besluit van de Nederlandse regering om de status van het Hoge Commissariaat in Indonesië te wijzigen in die van een ambassade heeft in Indonesische kringen verwonde ring gewekt. Men geeft weliswaar toe dat de Indonesische regering op 3 maart j.l. de Nederlandse regering heeft verzocht de status van het Hoge Commissariaat te wijzigen, doch zo zegt men nader hand is er een andere regering gekomen in Indonesië, die het voorstel „niet meer van kracht acht". diplomatieke gebruiken", daar aan een dergelijke wijziging besprekingen die nen vooraf te gaan. Inmiddels heeft het nieuwe, onaf hankelijke blad „Republic" de vraag aan de orde gesteld, of de regering be reid zal zjjn de betrekkingen met Ne derland te normaliseren, zolang N.- Guinea „onder Nederlands koloniaal bèstuur" is. In Djakarta is men thans van me ning dat sedert 3 maart de toestand zich aanzienlijk heeft gewijzigd, om dat nadien is besloten tot opzegging van de Nederlands-Indonesische Unie en opzegging van de R.T.C.-akkoorden. Ook het handvest van de overdracht der souvereiniteit is ingetrokken. In donesië beschouwd zich thans als een souvereine natie sinds 17 augustus 1945, toen Soekarno en Hatta de onaf hankelijkheid proclameerden. NIEÜW-GUINEA. Politieke waarnemers in Djakarta merken op, dat de proclamatie van de onafhankelijkheid in 1945 het gehele gebied van Nederlands-Indië betrof en dat onlangs enige leden van het Indo nesische parlement een uitstel van het vestigen van normale diplomatieke be trekkingen hebben bepleit totdat Ne derland Nieuw-Guinea aan Indonesië zal hebben overgedragen. Zoals gemeld heeft de Nederlandse waarnemende Hoge Commissaris in Djakarta, de heer Hagenaar, de Indo nesische regering op de hoogte gesteld van het besluit van de Nederlandse re gering de status van het Hoge Com missariaat te wijzigen in die van een ambassade en dat hjj was benoemd tot de eerste tijdelijke zaakgelastigde. Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken noemde dit besluit „in strijd met de Jhr. nur. G. R. G. van Swinderen, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister te Havanna, is aldaar overleden. Hij werd getroffen door een hartverlamming. Jhr. van Swinderen bereikte de leeftijd vaa 49 jaar. DOVER, 5 mei, (Reuter). Zes en dertig overlevenden van de Noorse tanker „Erling Borthern" zijn zater dagavond in Dover aan wal gebracht. De Erling Borthern" is zaterdag in dichte mist in aanvaring gekomen met het Liberische schip „Santa Rosa", acht mijl ten oosten van Portsmouth. Het Noorse schip vloog direct in brand, doch bleef drijvende. Brandende olie vloeide over het Liberische schip, waardoor zes zeelieden zware brand wonden opliepen. De eerste stuurman van de „Santa Rosa" sprong over boord en men neemt aan dat hij verdronken is. Het Liberische schip meldde geen schade en kon de reis voortzetten. Op de „Erling Borthern" is een scheeps jongen omgekomen. Zes en dertig op varenden die in sloepen ronddreven werden door een kustvaartuig opge pikt. Een Franse sleepboot slaagde er in de brand aan boord van de „Erling Borthern" te blussen. INWILLIGING VAN WENS. De woordvoerder van de Nederland se ambassade in Djakarta heeft ver klaard, dat de Nederlandse regering bij het besluit het Hoge ommissariaat te wijzigen in een ambassade, geen an dere bedoeling had dan aan een In donesische wens tegemoet te komen. SCHIPHOL, 5 mei. Zaterdagmid dag is de gouverneur van de Ned! An tillen, mr. A. A. M. Struycken, terug gekeerd naar zijn standplaats na een kort verblijf in Nederland, waartoe de Nederlandse regering hem had uitge nodigd in verband met het tussen hem en de Antilliaanse ministerraad gere zen verschil van mening over de goed keuring van een ministersbenoeming. De gouverneur verklaarde dat er geen enkele reden is om aan te nemen dat hij ontslag zal vragen voor de ge- eindiging van zijn ambtstermijn. Deze aangelegenheid is, zo zei hij, ook in principe, bij het overleg in Den Haag niet ter sprake geweest. Ballon gedaald te Roosendaal ROTTERDAM, 6 mei Ongeveer vier kilometer van de Belgische grens onder de gemeente Roosendaal is gis teravond omstreeks half negen de grootste waterstofballon van de we reld gedaald, de „Jules Verne", die een inhoud heeft van driekwart miljoen li ter. Onder commando van het echtpaar Boesman was de ballon te Rotterdam opgestegen. Prinselijk huwelijk te Luxemburg LUXEMBURG, 7 mei (A.F.P.) Prinses Elisabeth van Luxemburg, da oudste dochter van groot-hertogin Charlotte, zal woensdag a.s. in het hu welijk treden met prins Frans Ferdi nand van Hohenberg. Het kerkelijk huwelijk zal in de kathedraal van Lu xemburg worden ingezegend.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1