VORSTIN MONUMENT ONTHULDE NATIONAAL OP DAM TE AMSTERDAM lijmt kond alle bont! CETAFLEX Meer politieke eenheid Stichting onafhankelijke nationale televisie in nieuwe vorm Bloedbad in Marrakesj Goeree-Overflakkee is de verkeersellende moe Mgr. Jansen verweert zich Tienduizend pond op hoofd van rebel ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Twaalf urnen met aarde werden door 48 jongens en meisjes gedragen Verkiezingen definitief op 13 juni Huis van Afgevaardigden contra Eisenhower 42 doden Predikant plaatst zich boven de wet „Ons eiland wordt economisch vermoord" Billy Graham laakt diplomaten „Prawda" doet onthulling Amerikanen organiseerden ruzie in Londen Eerste Amerikaanse kunstmaan start in Florida Slachtoffer overval verloor geheugen knnstharslijm zonder barder Ambtenaren staken in Frankrijk KAMER AKKOORD MET BENELUX-RAAD Zaterdag 5 mei 1956 Zoek iroost hier, Nederland" AMSTERDAM, 4 mei. Op het plein, waarvan de grond in vier kante centimeters verdeeld voor 50 cent per stukje gekocht is door de Nederlandse bevolking, op de historische plaats, in het hart van Amsterdam, waar Nederland ieder jaar zijn gevallenen uit de tweede wereldoorlog herdenkt, heeft Koningin Juliana vanmiddag tegen half drie het door architect J. J. P. Oud en wijlen John Radecker ontworpen en vervaardigde nationaal monument onthuld. Met deze onthulling heeft de eeuwenoude Dam een nieuw gelaat gekregen. Waar eens in het kleine Damplantsoentje struiken, bloe men en enkele hoge bomen stonden, daar dekken thans, juist als voor het koninklijk paleis, waaiervormig gelegde steentjes de grond, terwijl in het midden op een iets verhoogd plateau de blanke 22 meter hoge elipsvormige zuil met de beeldengroepen omhoog rijst. Wel wordt het hele plein nog doorsneden door de brede verkeersweg, die het Rokin verbindt met het Damrak, maar toch heeft de Dam dool deze verandering als plein meer eenheid verkregen. Met Prins Bernhard en de Prinsessen Irene, Margriet en Marijke en vergezeld door haar gevolg kwam onze Vorstin op de Dam aan. Burgemeester Arn. J. d'Ail- ly had zich toen al bij het koninklijke gezelschap gevoegd, dat hij aan de grens van de gemeente had begroet. Rondom het monument op de reeds uren tevoren voor alle rijverkeer afge sloten Dam hadden 1200 genodigden op twee tribunes een zitplaats gekregen. Voor de koninklijke gasten was een apart platform opgetrokken, waarop ook leden en medewerkers van het plaatselijk mo numentencomité de plechtigheid bijwoon den. Meer naar achteren had zich over de gehele Dam het Amsterdamse publiek ge- schssrdi JEUGD KWAM NAAR VOREN. Nauwelijks hadden de hoge gasten op het platform plaats genomen, of uit de Nieuwe Kerk zette zich een stoet van 48 jongens en meisjes, vier uit ieder der elf provincies en 4 namens Indone sië, in beweging. Voorafgegaan door tamboers en pijpers van de Amsterdamse Politiekapel schre den deze 12 delegaties, alle bestaande uit wezen of halfwezen, die in de oorlog hun ouders verloren, dwars over de Dam tus sen het publiek door naar het nog door doeken omhulde monument en met zich droegen zij op baartjes de 12 urnen, waar- WÜ mogen het zien als een ver blijdend verschijnsel, dat in Prot. Chr. kringen de begeerte naar meer eenheid openbaar wordt, ook op staatkundig terrein. Vooral onder de jongeren is dit het geval. Waarom, zo vragen zij, is hartelijke en vruchtbare samenwerking op velerlei terrein mo gelijk, terwijl men in de politiek vaak zover van elkaar afstaat, en niet zel den tegenover elkaar. In de Chr. vak beweging en op het gebied van de pa troonsorganisatie levert het samen ar beiden van personen uit verschillende kerkelijke groepen niet het minste be zwaar op. Bij de verpleging van gees teszieken, de verzorging van blinden, doofstommen enz. is een vruchtbare samenwerking mogelijk gebleken. De christelijke radiovereniging is dank zij het eensgezind optreden van personen uit zeer verschillende kringen tot gro te dingen in staat gebleken. Alleen op politiek gebied is dat an ders. Daar staan meerdere christelijke partijen naast, soms zelfs vrij scherp tegenover elkaar en alle pogingen om daarin verandering te brengen hebben tot nu toe gefaald. Tot schade vaak van doorwerking van de gemeenschappe lijk beleden beginselen; tot vreugde van hen, die weigeren de heerschappij van Jezus Christus over het gehele le ven te erkennen. Door velen wordt dit gebrek aan eenheid ernstig betreurd. Zij begrijpen niet waarom organisatie in verschil lende partijen noodzakelijk wordt ge acht en zij zouden een doorbraak van de diverse partij stellingen van harte toejuichen. Wij verstaan deze roep naar eenheid. Immers is het nog altijd waar, dat een dracht sterkt, zoals tweedracht ver zwakt. Het zou van grote betekenis zijn, niet alleen uit ideëel oogpunt, als de 22 afgevaardigden van Prot. Chr. partijen die thans in de Tweede Kamer Zitting hebben, als één groep konden Optreden. Afgezien nog van het feit, dat bij het huidige kiesrecht, bij de verdeling van zetels de grote partijen een belangrijke voorsprong hebben. Het is dan ook waarlijk geen won der, dat telkens de roep naar eenheid gehoord wordt, en dat hierbij zelfs zo nu en dan een toon van ongeduld kan wofden beluisterd. Tpch past hierbij °°k de nodige nuciuerheid en bezonnenheid. Het schijnt zo eenvoudig als men b.v. de verschillende programs van beginselen naast elkaar legt. Maar zo eenvoudig is het in werkelijkheid niet. Omtrent verschillende zaken bestaat nu een maal verschil van opvatting. Op zich zelf behoeft dit nog geen oorzaak tot splitsing te zijn, omdat in vele geval len, bij alle verscheidenheid toch een heid van optreden zeer goed mogelijk plijkt. Ook binnen de partijen, komt bij eenheid van uitgangspunt, meerma len een zekere verscheidenheid tot uiting. Maar hier zijn ook andere fac toren die een rol spelen. Met de histo rische ontwikkeling moet rekening worden gehouden. Alle partijen zijn in een zekere richting gegroeid; hebben b''n -^mpel gekregen; leven in •igen klimaat. ïn veix uu met al deze dingen blijft - Ju„, bu het streven naar eenheid, hoezeer waaraan voorafgaat de sluiting van de in zich aarde bevindt van de fusillade plaatsen in Nederland en van de erevel- d enin Indonesië. Achter de grote zuil stonden arbeiders van de dienst der publieke werken klaar om de urnen van de kinderen over te ne men en in de nissen van de bewaarplaat sen een definitieve plaats te geven. Dat moment werd gemarkeerd door de tonen van de „Last Post", geblazen door een trompetter van de politiekapel. Nadat de voorzitter van de Nationale Monumentencommissie voor oorlogs gedenktekens, jhr. dr. M. R. van Holthe tot Echten, een rede had uitgesproken, ging onze Vorstin over tot de onthulling. Voor haar zetel maakte zij het touw los, dat over de grond naar het monument was gelegd en waaraan de doeken over de beeldengroepen waren bevestigd. Ze vielen weg en gelijktijdig marcheerde een erepeleton van 8 man van de voormalige B.S. aan, van wie zich 4 aan iedere zijde opstelden. Drie matrozen van de Kon. Marine hesen de Nederlandse vlag. „Zoek troost hier, Nederland, dit graf is al wat er aan Nederlandschen grond ons nog gebleven is om Nederland te noemen", klonk de stem van mevrouw Charlotte Köhler, die het gedicht van Martinus Nijhoff voordroeg: „Bij het graf van den Nederlandschen onbekenden sol daat gevallen in de Meidagen 1940". EENHEID. Na de declamatie nam minister-presi dent Drees plaats achter de microfoons. Hij eindigde zijn rede met deze woorden: „Moge het monument in de toekomst ertoe bijdragen ons volk te herinneren aan een eenheid, die ons op beslissende ogen blikken moet kunnen verbinden ondanks alles wat scheidt, en het te bezielen met het besef van welke waarde is een vast heid van karakter, die niet vraagt naar eigen belang, eigen welzijn, eigen veilig heid, als de hoogste waarden op het spel staan". Als derde en laatste spreker aanvaard de burgemeester d'Ailly namens de ge meente de zorg voor het monument. Koningin en Prins -schreden naar de voet van het monument en legden sa men de eerste krans. Een tweede werd daarnaast gelegd namens Prinses Wil- helmina. Toen weerklonk over de Dam het door het publiek meegezongen „Wilhelmus", gespeeld door de Politie kapel. 's-GRAVENHAGE, 4 mei. Na breedvoerig overleg met vele vooraanstaande Nederlanders is de stichting onafhankelijke nationale televisie tot gewijzigde opzet overgegaan, waardoor dit lichaam niet langer zelf het voornemen heeft om commerciële televisie-uitzen dingen te gaan verzorgen. Deze stichting wil thans, krachtens nieuwe statuten, die een aantal straffe en naar het oordeel van de oprichters politiek en anderszins aanvaardbare regels aangaande invloed van „sponsors" (adverteerders) op de programma's inhouden, een haar eventueel te verwerven concessie aan een exploitatie maatschappij overdragen. Daarbij zal de uitvoering van de programma's door deze exploitatiemaatschappij geschieden onder het onafhankelijke toezicht van het stichtingsbestuur. Dit bestuur zal uit een aantal vooraanstaande en commercieel geheel onafhankelijke Nederlanders moeten bestaan. Op dit punt zijn reeds belang rijke toezeggingen verkregen. De eis, te stellen aan een exploitatiemaatschappij, behelst o.a., dat deze een open organisatie wordt zonder discriminatie voor wat betreft kapitaal deelneming en toelating tot programma's. Zoals men weet bestaat reeds te Rotterdam een televisie-exploitatiemaat schappij, opgericht na voorbereidend werk door een comité de patronage. Deze n.v. heeft een besloten karakter. 's-GRAVENHAGE, 4 mei. In het staatsblad van heden is opgenomen 't Kon. Besluit betreffende de sluiting van de zitting der Staten-Generaal en de ontbinding van de beide Kamers. In dit besluit wordt de dag der kandi daatstelling voor de verkiezing van de leden'van de Tweede en de Eerste Ka mer gesteld op resp. 8 en 22 mei a.s. De verkiezingen zullen worden gehou den op 13 juni voor de Tweede Kamer en op 14 juni voor de Eerste Kamer. De Staten-Generaal zullen worden ontbonden met ingang van 2 juli. ook toe te juichen, voorzichtigheid ge boden. Vooral wanneer getracht wordt met sterke drang van „bovenaf" het beoogde doel te bereiken. Dat leert de historie. Toen in 1946 de SDAP, de VDB en de CD Unie, besloten de partijgrenzen te doorbreken en samen één partij, de PvdA te vormen, stelde de uitslag van de verkiezingen teleur. Een deel van de Vrijz. Dm. zochten hun heil bij de Party van de Arbeid, terwijl een groot aantal socialistische kiezers afzwenk ten naar de kant van de Communisten. En dus? Geen streven naar samen werking en fusie? Integendeel. Dit streven moet krachtig worden bevorderd. Met alle gepaste middelen Maar met de wetenschap dat 'n van bo venaf opgelegde fusionering tot mis lukking gedoemd is. Zal hier iets be reikt worden? De gewenste eenheid moet groeien. Van „onderop" En van „bovenaf" zoveel mogelijk bevorderd en bespoedigd. En wat de komende verkiezingen be treft, zal reeds veel bereikt zijn, als de Prot. Chr. partijen niet hun kracht zoeken in onderlinge bestrijding, maar als zij naast elkaar staande, een aan eengesloten front vormen tegenover de gemeenschappelijke tegenstanders. Dit moet mogelijk zijn. Omdat zij, bij alle verschil van mening, één Heer wensen te dienen en één Koning als Hoofd erkennen. Goes. Zuidema. huidige zitting, welke zal geschieden in een verenigde vergadering op 30 juni om drie uur. Deze sluiting zal na mens de Koningin door de ministers van binnenlandse zaken worden ver richt. De eerste samenkomst van de nieuw samengestelde kamers zal plaats heb ben in verenigde vergadering op 3 juli a.s. WASHINGTON, 4 mei Reuter Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft geweigerd aan president Eisenhower de bevoegdheid te verlenen dit jaar aan Amerikaanse boeren ma ximaal 600 miljoen dollar uit te keren op grond van toezeggingen in verband met het „soil-bank"-programma. Dit plan werd door Eisenhower voorge steld om een toeneming van de enor me overschotten aan landbouwproduk- ten te voorkomen. Aan boeren, die land, dat zij volgens de bestaande be palingen mochten bebouwen, onbe bouwd zouden laten, zou een uitkering worden verstrekt. Daar de boeren dit jaar niet meer konden besluiten land onbebouwd te laten, wilde de presi dent hun, wanneer zij toezegden het volgende jaar deel te nemen aan het plan, dit jaar reeds een uitkering ver strekken. MARRAKESJ, 4 mei. APP. Thans is vastgesteld, dat 42 personen in de avond en nacht van twee op drie mei te Marrakesj zijn vermoord. Een schatting van het aantal gewonden is niet mogelijk, daar deze voor het me rendeel thuis worden verpleegd. Een twintigtal is echter in ziekenhuizen opgenomen. APELDOORN, 4 mei. De Apel- doornse predikant S. van der B. is door de kantonrechter veroordeeld tot twee maal 75,boete wegens het onbe voegd uitoefenen der geneeskunst. De predikant stond terecht wegens het feit, dat hij twee kinderen tegen beta ling met kruiden van exceem had trachten te genezen. Hij zei, dat z.i. het werk van de me dici waardeloos is, omdat deze behan delingsmethoden toepassen, die op technische kunde zijn gebaseerd. Al leen als men hulp aan zieken verleent omdat men daarvoor de gave Gods heeft ontvangen, zo betoogde hij, is zulks verantwoord. De medische we tenschap, aldus Van der B., maakt ve le fouten, gebruikt giftige chemica liën en snijdt zelfs bepaalde resten uit de tijd van het aap-zijn weg. God heeft deze organen, zoals de schild klier en de blinde darm, echter niet voor niets geschapen. Van der B. meende, dat de wet verouderd is. Hij zei zich van deze wet daarom ook niets te zullen aantrekken en rustig met zijn praktijken te zullen doorgaan. Capaciteit der veren geheel onvoldoende MIDDELHARNIS, 4 mei. De stichting „De Flakkeese Gemeen* schap" heeft in Sommelsdijk een druk-bezochte openbare protest vergadering gehouden over de verkeersverbindingen van en naar het eiland Goeree-Overflakkee. De voorzitter der stichting, burgemeester P. Hordijk van Middelharnis, merkte in zijn openingswoord op, dat de capaciteit van de veren niet is aangepast aan het toenemende ver keer. De dure tarieven drukken bovendien als een zware last op de bevolking. De heer J. A. van Nieuwenhuijzen uit Ooltgensplaat bepaalde zich in hoofdzaak bij de extra kosten, die door de moeilijke verkeersomstandigheden voor de land bouw worden veroorzaakt. De voornaam ste gewassen van het eiland worden hoofdzakelijk met vrachtauto's over de veren vervoerd. De spreker somde een lijst op van de extra kosten bij het ver voer van landbouwprodukten en kwam tot een totaal van 1.040.500 per jaar of ruim ƒ50,per ha cultuurgrond. Ingez. Med. (Adv.) WASHINGTON, 4 mei. AFP. Bil ly Graham heeft in een toespraak voor de Amerikaanse kamer van koophan del gezinspeeld op het gedrag van een Amerikaans diplomaat en diens echt genote in het midden-oosten, die op een soiree in beschonken toestand ver keerd zouden hebben. Graham zei, dat hij talrijke andeer soortgelijke geval len kon opnoemen, waarbij- het ge drag van Amerikanen, al dan niet in officiële functies, aanleiding zou zijn geweest tot verslechtering van de be trekkingen met andere landen. Walter George, democratisch sena tor voor Georgia, heeft gezegd dat Bil ly Graham verzocht zal worden voor de senaatscommissie voor buitenland se aangelegenheden nadere verklarin gen af te leggen. PARIJS, 4 mei A.F.P. Het or gaan van de communistische partij „Prawda" heeft verklaard, dat de ru zie van Chroesjtsjef met Labour- leiders aan een diner in Londen tij dens het bezoek van de Sowj et-leiders aan Engeland door Amerikanen was georganiseerd. Onder de titel „Naar wiens pijpen gedanst?" schreef de „Prawda", dat het denkbeeld van de „provocatie" was opgekomen op een bijeenkomst van medewerkers van het blad „New Lea der". „Er werd een Lijst van zgn. ge- interneerde sociaal-democraten opge steld, een scenario voorbereid en de uitvoering van het plan werd toever trouwd aan Gaitskell en bepaalde an dere Labourleiders". Het doel ervan was „het vergiftigen van de. interna tionale atmosfeer" en „het saboteren van de vereniging der arbeidersbewe ging". Gisternacht is in het ziekenhuis St An- nadal te Maastricht aan de bekomen ver wondingen overleden het zevenjarig jon getje Johnny Meyer. Het aantal doden van het ongeval op de onbewaakte over weg is hiermede gestegen tot vier. De toestand van de bestuurder, Meyer, is redelijk. WASHINGTON, 4 mei A.F.P. De leider van de Amerikaanse dien sten, die het afschieten van een kunst maan in de loop van het geofysische jaar 1957'58 voorbereiden. Hagen, heeft verklaard, dat de eerste Ame rikaanse kunstmaan op de voorgeno men datum gereed zal zijn. De satel liet zal te Kaap Canaveral in Florida gelanceerd worden met behulp van een drie-trapsraket, die circa elf ton weegt. De kunstmaan zelf weegt slechts tien kilo. Tien minuten na het afschieten zal de maan, op circa 2.500 km van haar uitgangspunt, haar baan hebben bereikt. Zij zal vermoedelijk twee weken haar baan om de aarde blijven doorlopen. BRUSSEL, 4 meiDe heer A. Nijs- sens, die zoals is gemeld woensdag zwaargewond in het Zoniënwoud is aangetroffen, is door een officier van de gerechtelijke politie verhoord. Hij verklaarde te zijn neergeslagen, doch de identiteit van zijn aanrander niet te kenen. Het blijkt dat hij aan geheu genverlies lijdt wat betreft talrijke uren van dinsdag en woensdag. Hij verklaarde eveneens de Nederlander, die woensdagavond werd aangehouden, niet te kennen. Daar het alibi van deze verdachte Nederlander grote gapingen vertoont is tegen hem een bevel tot aanhouding gelast. Zjjn identiteit wordt geheim gehouden. Men weet dat hij ongeveer 50 jaar is, woensdag talrijke café's be zocht en sedert enkele dagen voor za ken te Brussel verbleef. Ingezonden Mededeling (Adv.) UTRECHT, 4 mei. Naar aanlei ding van het verzoek van de Rotter damse rechter mr. A. Dirkzwager om de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, zijn stemrecht te ontnemen, heeft mgr. Jansen bij het college van b. en w. een verweerschrift ingediend. Gezegd wordt o.m. dat mr. Dirkzwa ger de essentiële fout begaat de Vati caanse staat en de r.-katholieke kerk als een geheel te zien. De Vaticaanse staat en de r.k. kerk zijn echter twee verschillende, geheel van elkander ge scheiden grootheden, die niets met el kaar uit te staan hebben. Ook het be stuur van de Vaticaanse staat en van de kerk zjjn geheel gescheiden, zowel wat personen als apparaat aangaat. De bisschoppen hebben niets met het bestuur van Vaticaanstad uit te staan en dragen daarvoor ook niet de minste verantwoordelijkheid. Even min wordt de bisschoppen ooit iets ge vraagd over zaken, betrekking hebben de op het bestuur van Vaticaanstad. Naar het ANP verneemt heeft mgr. Jansen goedkeuring gevraagd om zijn zetel te Rotterdam te mo gen vestigen. Een beslissing is nog niet genomen, daar er een vrij in gewikkelde procedure aan vooraf gaat. In welingelichte kringen wordt niet anders verwacht dan dat de goedkeuring zal worden verleend. PARIJS, 4 mei Reuter Tien duizend ambtenaren van het Franse ministerie van overzeese gebiedsdelen zijn donderdag een 24-uurs staking begonnen. Deze staking is een protest tegen het feit, dat de in juni beloofde salarisverhogingen pas vorige maand van kracht geworden zijn, terwijl dit voor andere ambtenaren reeds in ja nuari het geval was. De ambtenaren staken in Parijs, op Madagaskar en in de Franse koloniën in Afrika en het gebied van de Stille Oceaan. DEN HAAG, 4 mei. De Tweede Kamer heeft zich gisteren akkoord verklaard met de instelling van een interparlementaire Beneluxraad. Daar over is de laatste jaren veel te doen geweest. Nu ligt de weg dan eindelijk open dat parlementariërs uit de Benelux- landen elkaar in een raadgevend par lement kunnen ontmoeten. Dat heeft verschillende voordelen: de re geringen kunnen dan langs snelle weg kennis nemen van de verschillende stromingen welke in de parlementen der Beneluxlanden leven en boven dien zullen de parlementen in deze landen meer betrokken raken bij de gang van zaken in de Benelux. In deze interparlementaire raad zullen 21 Bel gen, 21 Nederlanders en 7 Luxembur gers zitting hebben. Gouverneur mr. A. A. M. Struycken van de Ned. Antillen zal zaterdagmid dag na zijn overleg in Nederland met verschilende autoriteiten, weer naar Willemstad vertrekken. Dit is meer dan de grond en polder- lasten samen, zelfs na de extra verhogin gen die door het dijkherstel na de ramp zijn opgelegd. Men kan dit ook zien als een extra pacht van 35 procent. „ECONOMISCH VERMOORD" De directeur van de centrale veiling to Middelharnis, de heer S. van der Valk, wees op de ondoelmatigheid van het ma teriaal en op de gevaren voor de passa giers. Het eiland Flakkee wordt z.i. econo misch vermoord. De veiling kan tot schade van de tuinders de taak die zij heeft niet naar behoren vervullen. Jaarlijks worden b.v. 40 tot 60 miljoen kg uien voor export geteeld, als deviezen- bron van grote waarde. De Flakkeese teler krijgt een halve cent minder per kg voor zijn uien dan de vastelandteler, wat rond ƒ75.000 per jaar beloopt. Met het vervoer van witlof is het hetzelfde geval. Flakkee wordt in zij» ontwikkeling ge remd door totaal verouderde veerboten en hoge tarieven. De overheid dient ervan te worden overtuigd, dat spoedig een gro tere boot moet worden ingelegd en dat de veertarieven in overeenstemming die nen te worden gebracht met overige in Nederland geldende tarieven. De heer S. van Dongen te Dirksland, directeur van een grote vrachtautover voersmaatschappij, merkte op, dat het vervoer in de laatste twee jaar met naar schatting 30 procent is gegroeid. Door het invoeren van kentekenbewijzen voor vrachtauto's zal dit spoedig 50 procent zijn. De veren zijn niet berekend op deze groei. Hij bepleitte inleg van meer boten vooral op de piekuren. De heer S. Dekker, exporteur te Nieu we Tonge, gaf een uiteenzetting van de z.i. hopeloze toestanden aan de veren, die voor de handel een onhoudbare si tuatie doen ontstaan en van de grote schade, die jaarlijks door de exporteur» en commissionairs wordt geleden door wachturen en te laat aankomen bij boten te Rotterdam. De overheid dient naar zijn mening de dreigende verstikking van het economische leven op Flakkee te helpen afwenden. Mr. L. J. den Hooglander te Middel harnis zei, dat in de laatste 50 jaar op verkeersgebied weinig of niets is ver anderd. Nog varen dezelfde boten, zij het dat zij meer ingericht zjjn voor het auto vervoer. Hij stelde de rijksoverheid in gebreke voor de verwaarlozing, evenals het provinciaal bestuur en betoogde, dat de 600.000, die de prov. staten in de loop van zes jaar hadden gespaard om uit te geven voor een vaste verbinding naar Flakkee, zouden kunnen worden ge bruikt voor het inleggen van een gro tere boot. SOCIOLOGISCHE ASPECTEN Tenslotte besprak Mr. J. Zuur, kanton rechter te Sommelsdijk, de sociologische aspecten. Hij merkte op, dat de onvol doende verkeersmogelijkheid voor de be volking een achterstelling betekent bij de bevolking van andere delen van Ne derland. De bestaande verbindingen zijn absoluut onvoldoende, ook al wijzen de jaarverslagen van de R.T.M. anders aan. Grotere boten, voorlopig met zijlading en later met koplading zijn nodig. De economische gesteldheid, de grootte van de bevolking en het toenemend ver keer bieden geen plaats voor een parti culiere maatschappij. Het is de taak der overheid in te grijpen zeker nu er zulke grote plannen van de randstad Holland en de delta, waarin Flakkee is begrepen, op het spel staan. NICOSIA, 4 mei. Een beloning van 10,000 pond, Britse bescherming en vrije passage naar waar ook ter we reld hebben de Britten vandaag gebo den voor inlichtingen die leiden tot de gevangenneming van George Grivas, die naar men aanneemt de leider is van de opstandelingen op Cyprus. Grivas is vroeger generaal ge weest in het Griekse leger en heeft ook als verzetsstrijder in Grieken land gewerkt, toen dat door de Duitsers was bezet. Hij is door Brit se officieren voor het verzetswerk opgeleid. Na de oorlog bestreed hij de communistische opstandelingen. Het is een publiek geheim, dat zich onder Grivas' medewerkers op Cy prus Griekse legerofficieren bevin den. Horizontaal: 1 Heraldiek wapen, 6 ver wilderd paard, 9 voor, 10 larve, 11 bijb. hogepriester, 12 met roest bedekt wor den, 14 goedertieren. Verticaal: 2 Armzalige toestand, J boomloot, 4 plantengeslacht, 5 veevoer, soort grove tarwe, 8 voelhoorn, 13 vreemde munt.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3