Prof. I. A. Diepenhorst: „Van religieuze bezinning komt in 't gezin weinig terecht" BAAYENS Pogingen voor chr. school voor uitgebreid technisch onderwijs? Werd wegpiraat uit Goes over rijksweg heengeslagen? Bij Kapelle vonden kort achter elkaar twee botsingen plaats Gezonken 'Josepha' rees vannacht uit het water omhoog Ned. Herk. kerk krijgt nieuw kerkorgel ZEELAND EERDE ZIJN DODEN Schooldag te Middelburg van Prof, Chr. Onderv/ijs in Zeeland De taak van de onderwijzer is omvangrijker dan vroeger Beroepsvoorlichting en verantwoordelijkheid Hilversumse Lyceïsten zijn op bezoek bij Goese „collega's" De Heer J. J. Ornee gaai belasiingen verlaien Belgen, die in Holland vogelstand uitroeien, verspelen hun geweren! Zaterdag 5 mei 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 MIDDELBURG, 4 mei. Op de vandaag in Middelburg gehouden schooldag voor het prot. chr. onderwijs in Zeeland heeft Prof. Dr. I. A. Diepenhorst, lid van de Eerste Kamer een belangwekkend refe raat gehouden over „De school en de industrialisatie". De hoogleraar betcogde o.m. dat de toenemende industrialisatie, het verminderen van de invloed van de kerk en van de beschutting van het gezin, de taak van de school groter en verantwoordelijker maken. In de morgenvergadering heeft de waarnemend voorzitter de over leden voorzitter, de heer P. Dekker uit Eindhoven herdacht. In de middagbijeenkomst luisterde men naar declamatie van de heer W. Berkhemer uit Arnhem. Deze in het Schuttershof gehouden schooldag was zeer goed bezocht. De heer IJsselstein herdacht, na opening der bijeenkomst wijlen de heer Dek ker. Hij releveerde dienst activiteit voor het prot. chr. onderwijs en schet ste hem als een man, wiens leven zich kenmerkte door eenvoud, een vaste wil en een onwrikbaar geloof. Het be stuursvoorstel om de contributie van 50 cent per onderwijzer(es) te brengen op een gulden ontmoette geen tegen stand. Splitsing district Medegedeeld werd dat aan het be stuur van de Schoolraad is verzocht het negende district, waartoe thans N. Brabant, Limburg en Zeeland behoren, te splitsen, zodat Zeeland een apart district gaat vormen en N.-Brabant en Limburg gecombineerd eveneens. De aftredenden bestuursleden de heren R. Batten te Middelburg en H. C. van Donk te Goes werden bij enke le kandidaatstelling herkozen. Wegens vertrek uit de provincie nam de heer F. Dijkstra uit Tholen ontslag. In zijn plaats werd gekozen de heer H. Over- beeke, voorzitter van de chr. nat. school te Poortvliet. School en industralisatie Prof. Dr. I. A. Diepenhorst zeide in zijn causerie dat in vele plaatsen de in vloed van de kerk taant. Ook blijkt dikwijls dat het evangelie beperkt blijft tot een aangelegenheid voor de zondag. Wat het gezin betreft, merkte Prof. Diepenhorst op, dat er van reli- gieuse bezinning in vele gezinnen wei nig terecht komt. De scholen doen thans veel, wat vroeger in de gezinnen placht te geschieden. De invloed van de onderwijzer op de vorming van de jeugd is dan ook groot. Sprekende over de industrialisatie merkte Prof. Diepenhorst op, dat vol gens berekeningen Nederland in 1980 ruim 16 miljoen inwoners zal tellen. Industralisatie op grote schaal is de enige mogelijkheid om voor de be roepsbevolking een plaats, in het ar beidsproces te kunnen vinden. De hoogleraar vestigde de aandacht op enkele met de industrialisatie ver band houdende problemen van sociolo gische aard, o.a. de enorme uitbreiding van de grote steden en de eentonigheid van veel fabrieksarbeid, die daardoor geen bevrediging meer geeft. De vrije tijd dreigt het een en het al te worden. Op het karwei De 14- en 15-jarigen ontvangen, bij het passeren van de kerk en het ont breken van een hechte gezinsband, hun opleiding en hun vorming voor een groot deel op het karwei, in het schaftlokaal en in het atelier. De lagere school heeft, vooral voor deze jonge mensen veel betekenis. Wat geeft deze school hen? Prof. Diepen horst stelde de vraag of in klassen met 40 tot 45 leerlingen op verantwoorde wijze te werken is aan de ontwikkeling en vorming der jeugd. Spr. accentueerde vervolgens vooral de taak van de onderwijzer die zijn kinderen en de milieus, waaruit zij ko- WEMELDINGE, 5 mei. Deze nacht, kort voor het ter perse gaan van onze krant, zijn de reusachtige bergingskranen „Lombok" en „Arend" erin geslaagd het gezon ken Duitse motorschip „Josepha" (717 ton) in de havenmond van Wemeldinge te lichten. Urenlang hebben de mannen van de bergingsmaatsehappij Van 'der Tak uit Rotterdam met hun drij vende kolossen van hijskranen ge zwoegd in het licht van de schijn werpers, nadat reeds enkele dagen geleden de „Josepha" was leeg gezogen. Tijdens de lichting was de buiten haven zodanig versperd, dat het ka naal door Zuid-Beveland 's avonds van 9 tot 6 uur moest worden geslo ten. Onder grote belangstelling rees de lange boot als een opduikend nijl paard uit het water omhoog. Het was gelukt. Enkele dagen zal de „Josepha" nog in Wemeldinge blijven liggen, waar ook de Duitse bemanning zijn intrek heeft genomen. Als het schip is opgetuigd wordt het naar de werf in Hansweert gesleept. Pas over enkele maanden zal de „Josepha" weer nor- naai kunnen varen. Classis Zierikzee der Geref. Kerken GOES, 4 mei De classis Zierikzee heeft tot afgevaardigden naar de Par ticuliere Synode benoemd de predi kanten Y. J. Tiemersma te Zierikzee en A. J. Radder te Kamperland en de ouderlingen W. van den Berg te Brui- nisse en J. M. de Waal te Oosterland (primi); de predikanten P. L. Schud- debeurs te Brouwershaven en J. H. Meyer te Haamstede en de ouderlin gen K. van Dijke te Zonnemaire en J. C. van den Doel te Zierikzee (se cundi). men, moet kennen t.o.v. van de be roepsvoorlichting. Bewogen zijn Daarom is het noodzakelijk dat het personeel der scholen zich van de pro blematiek, ook en vooral in verband met de industralisatie, op de hoogte stelt. De taak van de school is veel om vangrijker dan vroeger. Prof. Diepen horst stelde de vraag of het niet wen selijk is maatschappelijke schoolwerk- sters aan te stellen. Hij accentueerde het belang van ouderavonden, waarop gesproken wordt over beroepsvoorlich ting en gezinsleven. Wij moeten, be sloot Prof. Diepenhorst, bewogen zijn met het lot van de Nederlandse kinde ren. Naar aanleiding van het gesprokene werden diverse vragen gesteld en door Prof. Diepenhorst beantwoord. Het technisch onderwijs en de beroeps keuze kwamen hierbij o.m. aan de or de. Men was het er over eens dat Zee land moet industraliseren, doch dat in deze provincie klein-industrie de voor keur verdient. Declamatie In de middagbijeenkomst declameer de de heer W. Berkhemer uit Arnhem. Hij droeg enkele Bijbelgedeelten voor en vervolgens een viertal sprookjes van Andersen. Hiervoor oogstte hij de weigemeente dank van het publiek. Zeeland zou er zeer mee gediend zijn MIDDELBURG, 4 mei. Vier Zeeuwse gemeenten, n.l. Goes, Middel burg, Sas van Gent en Vlissingen heb ben zoals bekend bij de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen een aanvraag ingediend voor de stichting van een school voor uitge breid technisch onderwijs. Het staat wel vast, dat althans voorlopig slechts één gewest in aanmerking zal komen voor een dergelijke school. Het ministerie in Den Haag over weegt reeds geruime tijd de ontvan gen, aanvragen, maar een besliss'ng is nog steeds niet genomen. Het blijkt niet gemakkelijk uit de vier verzoeken een keus te doen. Naar aanleiding van het referaat, dat Prof. Mr. I. A. Diepenhorst van- GOES, 4 mei Vandaag wapperde de vlag voor het gebouw van het Chr. Lyceum. En wij kunnen dan rustig vaststellen, dat er iets bijzonders gaan de is. Inderdaad, er was ook iets bij zonders. Omstreeks het middaguur ar riveerden n.l. 35 leerlingen mét vier leerkrachten, onder wie de Ameri kaanse lerares miss Grace Huitzing, van het Chr. Lyceum ,,'t Gooi" uit Hilversum. De jongelui zijn tot maan dagmorgen gasten van de leerlingen vereniging „Astra". De rector van het Chr. Lyceum, dr. D. Barends, vertelde ons, dat het doel van dit bezoek het contact tussen de leerlingen beoogt. De Hilversumse leerlingen zijn dan ook ondergebracht bij de Goese leer lingen. Er is voor het weekend een aantrekkelijk programma uitgedokterd De Hilversummers gaven vanmiddag een gastvoorstelling onder de titel „American after-noon". Morgen (za terdag) wordt deelgenomen aan de sportdag van „Astra", die op de sport velden aan de Westhavendijk gehou den wordt. Verder is het zeer waar schijnlijk, dat de Hilversumse lyce- isten een hockeydemonstratie geven. Dat dit zeer op prijs gesteld zal wor den, laat zich verstaan, daar de hockeysport in Zeeland nog geen gro te vlucht heeft genomen. De wedstrij den beginnen om half negen. Des middags zullen de gasten een be zoek brengen aan Schouwen-Duive- land en in de avonduren biedt „Astra" de Hilversummers een gezellig pro gramma, bestaande uit zang, voor dracht en toneel aan in de aula. Ingezonden Mededeling (adv.) De speciaalzaak voor uw B R I L Collecte voor kinder bescherming De afdeling Goes van de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening zal van 712 mei een collecte jouden voor kinderbeschermingsorganisaties uit alle gezindten. Door deze Federatie wor den 7500 kinderen verzorgd. Het zal ook ditmaal een buscollecte zijn. „Vrouwelijke Handwerken" bracht 1330,op MIDDELBURG, 4 mei De tentoon stelling van vrouwelijke handwerken, die zoals ieder jaar in de Statenzaal werd gehouden en waaraan steeds een loterij is verbonden, heeft dit jaar een bedrag van f 1330,opgebracht. De Emmabloemcollecte heeft in Ka- pelle-Biezelinge opgebracht f 611,08. daag hield op de schooldag van het prot. chr. onderwijs in Zeeland, merkte de heer A. Schout uit Vlissingen, lid Ged. Staten op, dat 't van zeer groot belang is, dat in de provincie Zeeland het technisch onderwijs wordt uitge breid. Hij vroeg met het oog op de toenemende industralisatie en de daar mede verband houdende problematiek, of het niet noodzakelijk wordt meer aandacht te besteden aan het chr. technisch onderwijs. Wij moeten in Zeeland, aldus de heer Schout, klein- industrie hebben en werkkrachten, ge vormd op een chr. technische school. De heer Schout vestigde de aan dacht op het belang van een chr. school voor uitgebreid technisch on derwijs. De heer J. Laport uit Goes, bestuurs lid van het negende district van de Schoolraad voor de Scholen met de Bijbel, deelde mede, dat door vier ge meenten een U.T.S. is aangevraagd. Nu het zeer moeilijk blijkt te zijn voor Den Haag een beslissing te he men is het, aldus.de heer Laport, ge wenst, dat een stichting of vereniging wordt opgericht, die het belang van een chr. U.T.S. in Den Haag tracht aan te tonen en de oprichting van een der gelijke school in Zeeland voorbereidt. Zoals bekend heeft onze provincie nog geen enkele chr. technische school. Het wordt allerminst illusoir geacht, dat een plan tot stichting van een chr. U.T.S. op het departement met instem ming zal worden ontvangen, vooral ge let op de samenstelling der Zeeuwse bevolking. Sportdag te Kortgene GOES, 4 mei. Op Hemelvaarts dag organiseert de voetbalvereniging Kortgene in samenwerking met de Middelburgse sportvereniging E.M.M. een sportdag. Kortgene zal een voet balwedstrijd spelen tegen het Middel burgse zomeravondelftal „De Pinge laars", terwijl de volleyballers de strjjd aanbinden met E.M.M. Verder vermeldt het programma zaalhand bal voor adspiranten en junioren en athletiekwedstrijden op de volgende nummers: 100, 800, 1500 en 5000 m. Vreugde in Kruiningen KRUININGEN, 4 mei. Naar wij vernemen heeft de kerkvoog dij der Ned. Herv.. gemeente te Kruiningen in beginsel besloten tot de aanschaf van een nieuw kerkorgel. Een en ander overeen komstig het desbetreffende rap port van de Orgelcommissie der Ned. Herv. Kerk. Deze aanschaf zal mogelijk zijn door de in principe toegezegde financiële medewerking van het Nat. Rampen fonds in het kader van de suppletoire tegemoetkomingen en de door de ramp noodzakelijk geworden restauratie van het kerkgebouw en de inventaris. Na bijna vijftig jaar MIDDELBURG, 4 mei. Op 1 juni a.s. zal de heer J. J. Ornee, thans com mies-titulair, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, de dienst van 's Rijks Belastingen gaan verlaten. Tijdens een bijeenkomst in een lokaliteit van het gebouw aan de Noordstraat zal op genoemde datum afscheid worden genomen van de heer Ornee, die gedurende bijna vijftig jaar zijn beste krachten aan het werk bij de belastingen wijdde, terwijl hij daar naast nog verschillende functies in het openbare en kerkelijke leven bekleed de en thans nog bekleedt. De heer Ornee werd te Middelburg geboren, in mei 1891. Reeds op 16-ja- rige leeftijd, op 17 augustus 1907, be gon hij zijn loopbaan bij de belastin gen. Hij begon als klerk bij de regi stratie der domeinen en klom geleide lijk op tot zijn huidige rang. De heer Ornee is lid van de vak groep belastingen van de Chr. Bond van Overheidspersoneel: administra teur van het rusthuis der Geref. Kerk, diaken van deze Kerk en voorzitter van de Chr.. zangvereni ging „Soli Deo Gloria" te Middel burg. Dat het de heer Ornee bij dit afscheid niet aan belangstelling zal ontbreken, behoeft geen accen tuering! Met kransleggingen, kerkdiensten en stille omgangen GOES, 4 mei. Ook in onze provincie zijn vanavond de doden herdacht, die tijdens de Tweede Wereldoorlog het leven lieten. Met kranslegging bij gedenktekens en met herdenkingsdiensten werden wij een ogenblik geconfronteerd met het hoogste offer, dat zij voor de bevrijding hebben gebracht. Hoe gauw wordt dit alles niet ver geten? Daarom is het goed, dat wij na elf jaar op een bepaald mo ment aan deze dingen terugdenken, zodat wij ons bewust worden hetgeen zij hebben gedaan om ons van de onderdrukking te verlossen. Zeeland is daarbij niet achter gebleven. van hen, die vielen, moeten aanvaar den. Onze taak in dit vrije land in het aangezicht van de dictatuur van het communisme is, behalve de zorg voor de nagelaten betrekkingen van de ge vallenen, de geestelijke volkskracht te versterken en de nationale weerbaar heid groter te maken. Tenslotte sprak ds. W. J. Meister. Hij merkte o.m. op, dat wij de bevrijdingsdag slechts kun nen vieren als wij onze doden hebben herdacht. Vlissingen In Vlissingen vond des middags in de „De Ruyterschool" de herdenking plaats van de 172 oud-leerlingen, die tijdens de tweede wereldoorlog sneu velden. De voorzitter van het comité, de heer J. C. Anker, sprak een kort woord, waarna bij de gedenkplaat een krans werd gelegd. Nabestaanden leg den vervolgens bloemen. Des avonds ging men naar de begraafplaats om enige ogenblikken de gevallenen te herdenken. Het R.K.-dameskoor zong hier voor de twee minuten stilte „Na der mijn God tot U". Om acht uur werd de vlag in top gehesen, waarna het eerste en het zesde couplet van het Wilhelmus klonken en de kranslegging volgde. Middelburg Rond het eenvoudige monument op de algemene begraafplaats, dat de namen draagt van de Middelburgers, die in de strijd tegen de overweldiger het offer van hun leven brachten, schaarde zich vanavond een lange rij van mannen, vrouwen en kinderen, om in diepe stilte de doden te herden ken. Terwijl de zware luidsklokken van de Lange Jan en de lichtere klok ken van de R.K. kerk hun monotone klanken een kwartier lang over stad en omgeving strooiden stonden de le venden op deze stille avond, besche nen door de zwakke stralen der on dergaande zon in gedachten bij de do den. Nadat een hoornblazer van „Oefening na de arbeid" de Last Post had doen horen, als de afsluiting van de momenten van stilte, werden vele voorjaarsbloemen bij het monument gelegd. Daarna werd het zesde cou plet van het Wilhelmus gezongen. De genen, die aan deze stille omgang heb ben deelgenomen wandelden vervol gens in gesloten formatie helaas ook dit jaar weer aangestaard door mensen op de trottoirs, die blijkbaar nog altijd dachten, dat er op 4 mei optochten worden gehouden naar de Dam, waar, met muzikale mede werking van „Onda", een openlucht- bijeenkomst werd gehouden. Eerst sprak de heer P. de Kam uit Goes, oud-illegaal leider. Hij riep in herin nering het grote offer, dat velen brachten voor de bevrijding i hij herdacht ook de heer Jungschlaeger, die viel als martelaar van het recht. De heer De Kam zei, dat wij de dood KRUININGEN Geslaagd. De heer J. W. van Iwaarden slaagde voor het eindexamen van de rijks middelbare landbouwschool te Dor drecht. Collecte. De collecte ten bate van de aanvullingskas van de predikants-wedu- wen en -wezen heeft 155,70 opgebracht. Appèlzaken voor Middelburgse Rechtbank MIDDELBURG, 4 mei. De schilder J. C. C. uit Goes werd op 28 december j.l. door de kantonrechter te Middelburg veroordeeld tot een boete van f 75.omdat hij twee gebroeders op de Patijnweg te Goes met zijn bromfiets „van de weg reed". Eén hunner, K., belandde in een heg, de ander op de grond. Bij deze val werden enkele hengels beschadigd. C. werd ook veroordeeld tot het betalen van deze schade tot een totaal van f 20.Het voorval vond op 8 okt. j.l. plaats. Het pleitte bij de behandeling niet voor C., dat hij op 8 juli van het vorig jaar een soortgelijke stunt uithaalde. Na de veroordeling van zijn echtgenote stoof hij op de Balans voor het Kantongerechtgebouw met zijn bromfiets op twee getuigen in, die voor zijn levenspartner bezwarende verklaringen hadden afgelegd. C. voelde zich echter over het ge- motieven aanwezig om te spreken beuren op de Patijnweg in het on gelijk gesteld en ging in appèl. Zo stond hij vanmorgen voor de recht bank. „Ze lieten mij niet passeren", was C.'s verweer. Hij verklaarde een tweehonderd meter achter de gebroe ders te hebben gereden. De gebroeders, J. K., een chauffeur, en M. K., een straatmaker, beiden uit Goes, gaven een andere lezing van het geval; M. K. achtte echter geen Vier verkeersongevallen zonder ernstige gevolgen GOES, 4 mei. Op niet minder dan vier plaatsen vonden vandaag verkeersongevallen plaats welke wonder boven wonder zonder ernstige persoonlijke ongelukken afliepen. Ter hoogte van de ge meente Kapelle deden zich twee botsingen voor. In Axel kwamen twee bromfietsers op minder zachte wijze met elkaar in aanraking, terwijl in Colijnsplaat een personenauto op een vrachtwagen botste. De eerste aanrijding te Kapelle was om half twee op de rijksweg bij de Eversdijkseweg. Uit de richting Scho- re kwam een vrachtauto, bestuurd door de heer A. A. uit Hansweert en daarachter een bestelauto waarin za ten het echtpaar A. F. uit Amsterdam. De vrachtauto wilde de richting Evers- dijk inslaan. De bestuurder van de be stelauto had dit blijkbaar te laat in de gaten want hij reed boven op de vrachtwagen. De inzittenden van de bestelwagen kregen lichte verwondin gen en werden naar het ziekenhuis Oostwal te Goes vervoerd, vanwaar Zij later naar huis konden. De auto was zwaar beschadigd. De vrachtauto liep geringe schade op. De tweede botsing was om kwart voor twee op het kruispunt Vlaakse Zandweg—rijksweg. Uit de richting Vlake kwam de bromfietser J. P. uit Yerseke. Deze stak de rijksweg over op het moment dat de luxe auto, bestuurd door de heer J. ten H. uit Boekei, aankwam. Door krachtig remmen kon de bestuur der van de luxe auto een aanrijding voorkomen maai- zijn wagen schoof in de grasberm en ging toen over de kop waardoor er veel schade ont stond. In COLIJNSPLAAT kwam een per sonenauto, bestuurd door de heer A. Westerweel bij het uitrijden van de Irenestraat in botsing met een van rechts komende vrachtauto van de Fa. Kallewaard. De personenauto werd aan de voorzijde ingedrukt; de vracht auto liep eveneens aanzienlijke schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. IN AXEL botste op de hoek De Rui- terstraat-Walstraat de bromfietser J. G. op tegen de bromfietster mevr. Van B. van der V. Laatsgenoemde werd zo danig verwond, dat doktershulp nood zakelijk was. Haar brommer werd zwaar, die van G. licht beschadigd. Om de persoonlijke damtitel GOES, 4 mei Het toernooi om het persoonlijke damkampioenschap van Zeeland eerste klasse is nog steeds niet afgewerkt. G. M. v. d. Voorde en D. Davidse, die gelijk eindigden, kon den ook in de twee beslissingspartij en niet uitmaken, wie de sterkste is, want beiden wonnen er één. Er zal dus nog een derde partij moeten wor den gespeeld. van „kwaadaardigheid" van C. C. reed echter door en moet ten hebben geroepen: „Net goed, dan moet je maar uit de weg gaan!" De gebroeders K. wilden een regeling met de voor hen onbekende C. tref fen inzake de schade aan twee fiet sen en hengels. Daarom wachten zij op de terugkeer van C. Over die tweede ontmoeting werden weer ge heel uiteenlopende lezingen gegeven. De gebroeders verklaarden, dat het slechts ging om op vreedzame wijze te komen tot een schaderegeling. M. K. gaf wel toe, dat een schermutse ling in de lucht hing ONWETEND. C. zei andere dingen. „Ze heb ben me de Rijksweg over gesla gen.... als er een auto was aan gekomen. „Daar weet ik niks van", zei M. K. De officier van justitie, mr. G. J. B. van der Dussen, vroeg bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Er is weliswaar twijfel ontstaan aan de opzettelijkheid, zo zei hij, maar het voorval van 8 juli was niet in C.'s voordeel. Hij kreeg de waarschu wing mee, dat bij recidive hem het recht op een bromfiets te- besturen zal worden ontnomen. De rechtbank zal op 16 mei a.s. uitspraak doen. Een Belgische diamantbewerker, de 46-j. F. du F. uit Hoboken, was in appèl gegaan tegen een vonnis van de kantonrechter te Zierikzee, waar bij hij veroordeeld werd tot vier boe ten, één van f 40.één van f 25. en twee van f 10.enverbeurd verklaring van een geweer. Hij had n.l. gejaagd in de Zeeuwse wateren en daarbij de rotgans en roodkeeldui- ker geschoten, in Nederland bescherm de vogels. De Belg beriep zich erop, dat hij de bepalingen in Holland slecht kent. De secretaris van de Belgische jagers vereniging vergezelde hem. Deze be toogde, dat er vele soorten ganzen zijn. Daarom is het moeilijk, wanneer een vlucht ganzen overkomt, te zeg gen: „Die moet ik niet hebben, da's een rotgans!" De officier vond, dat men éxtra zuinig moet zijn op hetgeen men in Nederland nog aan gevogelte heeft. Dat de Belgen in hun eigen land eenzelfde situatie treft men in Frankrijk aan de vogelstand uit roeien, de natuur met voeten tre- dus, is een zaak die Nederland niet aangaat. Komen zij echter in Ne- In Goes Toen om kwart voor acht in Goes de klok begon te luiden hadden velen zich reeds rond het gedenkteken op de markt verzameld. Nadat enige kran sen neergelegd waren werd twee mi nuten stilte in acht genomen, waarna men naar de Ned. Herv. kerk trok. Daar werd een plechtige herdenkings dienst gehouden, waarin voorging ds. R. A. Flinterman. Hij bepaalde zijn gehoor bij de tekstwoorden Ps. 40 8 en 4. Tot slot werden twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Aan het eind van de dienst werd een collecte gehouden, waavan de opbrengst be stemd is voor de Stichting 1940'45. Kapelle In Kapelle werd in de Geref. kerk een interkerkelijke bevrijdingsdienst gehouden waarin de leden der kerken van Kapelle en Biezelinge samen heb ben stil gestaan bij datgene wat de bevrijding heeft te zeggen. De liturgie werd in deze dienst geleid door de Geref. predikant ds. J. v. d. Leek. Door de Ned. Herv. predikant van Bie zelinge, ds. D. Schneider, werd een overdenking gehouden over „Bevrijd om bevrijd te zijn". Er was een goede opkomst. Bij de uitgang werd een col lecte gehouden voor het werk onder de vluchtelingen en ontheemden. Kloetinge De herdenking der bevrijding begon in Kloetinge met een interkerlijke dienst in de Ned. Herv. kerk waarin voorging ds. P. Kloosterman, Ned. Herv. predikant aldaar. Medewerking aan deze dienst ver leende het Ned. Herv. kerkkoor. Hier na werd een stille tocht gemaakt naar de begraafplaats waar een kransleg ging plaats vond bij het monument. Colijnsplaat Ook in Colijnsplaat werd een inter kerkelijke kerkdienst gehouden en wel in de Ned. Herv. kerk. Voorgan gers waren de plaatselijke predikan ten ds. F. J. Veldman (Herv.) en ds. A. Schipper (Geref.). De na afloop van deze dienst gehouden collecte voor P.I.T. bracht f 50,op. ARTSENDIENST. Zondag aanstaande is de praktijk van de artsen als volgt geregeld: Middelburg! W. L. Pel, Rouaansekade 11, telef. 2585; Vlissingen: A. H. van Dijk, Dr. Staver- manstraat 47, telef. 459; Goes: M. P. Bruynzeel, Jac. Valckestraat 3, telef. 2375; Borssele, Driewegen, 's-Heerenhoek, Le- wedorp en Nieuwdoop: J. J. Gelderblom, Nieuwdorp, telef. K 1196327 voor dr. Kievit en A. Folmer te Driewegen, telef. K 1195275 voor dr. Luyckx; Kapelle- Biezelinge, Kloetinge en Wemeldinge: H. J. Entink, Kloetinge, telef. K 11003105; Hansweert, Krabbendijke, Kruiningen en Rilland: J. A. Kamps, Rilland, telef. K 1135343; Hoedekenskerke en Kwaden- damme: A. P. Kole, telef. K 1193—262; Heinkenszand, 's-Heer Arendskerke en Wolfaartsdijk: H. P. van Maanen, Hein kenszand, telef. K 1106202; Kapelle- Biezelinge: dr. ter Haar, telef. K 1102 290; Oostkapelle, Serooskerke en Veerei A. Reijnders-Schilt, Serooskerke, telef. K 1189212; Koudekerke, Westkapelle en Zoutelande: M. Huygens, Westkapelle, telef. K 1187—234; Tholen, Poortvliet, Oud-Vossemeer, Nieuw-Vosmeer en St, Philipsland: A. Kugel te Poortvliet, telef. 10 en J. Vermet te Nieuw-Vosmeer, telef. 10. APOTHEKEN In de week van 5 tot 12 mei zullen de volgende apotheken voor avond- en nacht- recepten geopend zijn: Middelburg: Nonhebei. Vlissingen: Mej. van de Kleinemulder. Goes: Numans. Zondagsdienst dierenartsen. Van zaterdagmiddag tot maandagmor gen wordt de praktijk van de dierenartsen in Zuid-Beveland waargenomen door J. Klaassen te Heinkenszand, telef. K 1106 288 en G. Boneschanser te Kruiningen, telef. K 1130—233. derland de laatste vogels opruimen, het vlees van het geschotene vin den zij niet eens belangrijk, het gaat louter om de „sport" dan kunnen zij erop rekenen bij het niet stipt naleven van de hier gel dende bepalingen de kous op de kop te krijgen. De officier heeft bevestiging van het vonnis gevraagd. De uitspraak werd op 16 mei be paald.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2