Westduitse soldaten zullen 18 maanden moeten dienen AMBASSADE IN DJAKARTA Marike(8) hoopt op Zweedse dokter Koningin onthulde nationaal monument op de Dam Gaat Rusland op eigen houtje ontwapenen? Twee minuten doodse stilte in heel ons vaderland Russen pikten nu Noorse vissers op Herfst '57 de eerste Duitse jongens in uniform Geref. kerk (art* 31) wil geen uitkering voor eigen predikanten „Wehrmacht" van half miljoen man, (55 procent dienstplichtig) IJzeren kruisen mogen weer gedragen worden Ter nagedachtenis van onze gevallenen Duizenden kilometers nodig voor genezing minimum Hoofdkantoor; Goes, L. Voratstr. to, - ssis Jppiiwcph Ihnh arl CZ^D Ootlmbaan ^lÏ Coïnt™ N.V., Goes. Ai V 1) U Tl V U II li li l| |j 1 U ^SSTIbT^^bBK Maan op 2.55 u., onder 15.35 u. Abonnementsprijs 0.47 per week, Hoopvaler zondag 6 mei: Losse nummers 13 cent. PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND m. Terneuzen: 11.29 u. 1.79 m., 23.52 u. ,1.61 m. Wemeldinge: 12.28 u. 1.41 m„ Rubriek Kabouters 10 cent per woord Jaargang No. 3389 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 5 mei 1956 ÜL, if' n^ierikzee' 12-14 a 1-22 Algemene craderdoms- voorziening DEM HAAG, 4 mei De classis Hardenberg van de Geref. kerken on- derh. art. 31 K.O. heeft aan de Eerste Kamer een adres gezonden, waarin zij uiting geeft aan haar bezwaren tegen het wetsontwerp „algemene ouder domsvoorziening", zoals dit onlangs door de Tweede Kamer is aangenomen en thans aan de Eerste Kamer is voor gelegd. Adressante merkt op, dat onder deze wet alle ingezetenen des lands zonder enige uitzondering zullen vallen, dus ook de predikanten van deze kerken, waardoor deze premie plichtig worden en uitkering mogen ontvangen. Deze regeling, aldus het adres, door breekt wat de kerken onderling ten aanzien van hun predikanten hebben neergelegd in artikel 13 der kerken ordening, terwijl wat de emeritus-pre dikanten betreft, de zaak in artikel 11 der K.O. is geregeld. De classis wijst aan de hand van verschillende schrif tuurplaatsen er op, dat het de roeping der kerken is, de volle last van het zorgen voor eigen nooddruft van de predikanten, die „arbeiden in het Woord en de leer" af te nemen en zelf te dragen. In het bedoelde wets ontwerp wordt hiermede echter geen rekening gehouden. BONN. 4 mei. Ondanks het feit, dat de Duitse Bondsraad on langs had besloten, dat de dienstplicht in het nieuwe leger van West- Duitsland 12 maanden zou worden, heeft de Bondsdag vandaag het wetsontwerp van de regering goedgekeurd, waarin deze voorstelt de dienstplicht op 18 maanden te stellen. Alleen de sociaal-democraten stemden tegen. „Een diensttijd van anderhalf jaar is noodzakelijk", sprak de West duitse minister van landsverdediging, Theodor Blank vandaag in de Bondsdag. Hij deelde verdere mede, dat het in de bedoeling ligt de eerste dienstplichtigen en vrijwilligers in de herfst van 1957 onder de wapenen te roepen. De „Wehrmacht" zal zoals bekend een half mil joen man sterk zijn, waarvan ruim de helft dienstplichtig zal zijn. De beruchte „ijzeren kruisen" en andere decoraties uit de tweede wereld oorlog zullen weer mogen worden gedragen. Dat heeft de Bondsraad vandaag besloten. In deze decoraties mogen zich echter geen hakenkruisen bevinden. Het wetsontwerp moet nog door de Bondsdag worden goedgekeurd. BONN, 4 mei (Reuter) De NAVO moet krachtig genoeg zijn, om een eventuele aanvaller af te schrikken. De NAVO-mankracht is op het ogen blik onvoldoende. Doch versterking met Westduitse contingenten zou een redelijk evenwicht met het oosten scheppen", aldus heeft de Westduitse minister van landsverdediging, Theo- door Blank, vrijdag in de Westduitse Tweede Kamer, de bondsdag, ver klaard. Blank verklaarde verder, dat diëtist- plicht een militaire noodzakelijkheid is, dit met het oog op het „voortdu- LONDEN, 4 mei. Zoals wij gisteren reeds meldden, is er geen overeenstemming met de Sowjet- Unie bereikt over de ontwapening. Dit wordt nu ook gezegd in de ver klaring, die de vier Westelijke deelnemers aan de Londense ont wapeningsconferentie Amerika, Canada en Engeland vrijdag sa men hebben uitgegeven. Zij verklaren, dat het westelijke standpunt op de volgende zes be ginselen berust: 1. Ontwapening in etappen, waar bij niet aan een volgende fase wordt begonnen, als de vorige niet geheel afgewikkeld is. Ge lijktijdig moeten de voornaam ste politieke vraakstukken wor den opgelost. (Het Frans-Britse ontwapeningsplan wil de een making van Duitsland aan het eerste ontwapeningsstadium koppelen). 2. Eerst overeenstemming over doel treffende controle. De bewapening moet zover verminderd worden als doenlijk „in de huidige onvaste we reldtoestand". Veredere verminde ringen moeten worden uitgevoerd naarmate de toestand het toelaat. 3. Als de tijd daarvoor rijp is en on der behoorlijke waarborgen moet voorraadvorming van kernwapens verboden worden en de gehele pro- duktie aan kernmateriaal dient voor vreedzame doeleinden worden be stemd. 4. Een krachtige controle-organisatie moet er worden gevormd, die o.m. het recht heeft tot verkenning uit de lucht. Deze organisatie moet worden opgebouwd naarmate de ontwape ning vordert. Een aanval bij verras sing moet uitgesloten zijn. 5. Berperkte inspectie in de beginsta dia om een doeltreffend controle stelsel te helpen ontwikkelen. 8. Het ontwapeningsplan zou geheel of gedeeltelijk kunnen worden stopge zet als een groot land zich niet aan de afspraak houdt of wanneer de wereldvrede gevaar loopt. In Britse diplomatieke kringen wordt het niet onmogelijk geacht, dat de Sowjet-Unie binnenkort on afhankelijk van de anderen een belangrijke vermindering van de conventionele bewapening aan kondigt. Bij de Londense besprekingen bleek, dat de Sowj et-regering jraag de economische voordelen /an een ontwapening wil. De Sow- ets sclrjnen er volgens genoemde kringen van overtuigd, dat er in de naaste toekomst geen oorlog comt. Ook zouden zij van oordeel zijn, dat de conventionele wapens voor een groot deel verouderd zijn. rende gevaar van een mogelijke aan val door het Sowjet-blok". „Een diensttijd van anderhalf jaar is noodzakelijk. De Britse en Ameri kaanse dienstplichtigen zijn twee jaar en die in de communistische staten twee tot vier jaar onder de wapenen", aldus Blank. Hij deelde verder mee dat het in de bedoeling ligt de eerste miliciens en vrijwilligers in de herfst van 1957 on der de wapenen te roepen. De weer macht zal, als bekend, een half mil joen man sterk zijn. Zij zal worden samengesteld uit 230.000 vrijwilligers en 270.000 dienstplichtigen. „Een militieleger is het wettige schild van een democratische staat. Een louter uit vrijwilligers samenge steld leger brengt het gevaar met zich dat het een staat in de staat wordt", aldus minister Blank. De minister zei voorts dat „voor de eerste maal in de Duitse geschiedenis de mogelijkheid is geschapen voor hen, die gewetensbezwaren tegen hei ver vullen vair de militaire dienstplicht koesteren, de staat op andere wijze te dienen. Het zal echter niet mogelijk zijn op persoonlijke of politieke over wegingen dienst te weigeren. Op de foto ziet men de kleine Marieke met haar broertje Ladie en haar neefje Peter, spelend ln de vertrekhal van Schiphol. Volgen „Tass" zullen er na 1957 in de Sowjet-Unie geen stoomlocomotie ven meer gebouwd worden. Bondsdagen CJBTB en CBPB op 30-31 mei en 1 juni EDE, 4 mei De nationale alg. le denvergaderingen en toogdagen van de CJBTB en de CBPB worden gehou den op 30 en 31 mei en op 1 juni, in het gebouw „Tivoli" te Utrecht. Op 't programma staan o.m. een nationale wedstrijd in het voordragen op woens dagmiddag 30 mei en toespraken door H. M. Gerbrandy, ds. J. J. van der Krift en ds. Okke Jager, op donderdag 31 mei. Het Pasteur-instituut heeft bekend gemaakt dat volgende maand het in Frankrijk gemaakte serum tegen kin derverlamming, beschikbaar zal. zijn. INDONESIË: „ZIJ WILLEN ONS OVERDONDEREN" DJAKARTA, 4 mei. De Ne derlandse waarnemende Hoge Commissaris in Djakarta, de heer H. Hagenaar, heeft donderdag de secretaris-generaal van het Indo nesische ministerie van buiten landse zaken, Dr. Subandrio, op de hoogte gesteld van het besluit van de Nederlandse regering de status van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta te wijzigen in die van een ambassa de. De heer Hagenaar is benoemd tot tijdelijk zaakgelastigde. Tegelijkertijd hebben de zes com missariaten van het koninkrijk der Nederlanden in Bandung, Semarang, Soerabaja, Makassar, Bandjermasin en Medan de status gekregen van norma le consulaten. De woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van buitenlandse za ken, Kusumowidagdo, heeft hedenmid dag verklaard, dat de wijze, waarop Nederland de Indonesische regering op de hoogte had gesteld van het besluit de diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta te wijzigen, „in strijd is met het diplomatieke gebruik". „De Nederlandse houding wekt de indruk, dat Nederland de Indonesische regering wil overdonderen door haar voor een voldongen feit te zetten. Ne derland behoort te weten, dat het ves tigen van een ambassade of het wijzi gen van de status van het hoge com missariaat in een ambassade, moet worden voorafgegaan door besprekin gen", zo voegde hij hieraan toe. Nuschke's secretaresse vluchtte naar Westen BERLIJN, 4 mei Emiri Edith Herrmann, secretaresse van de plaats vervangende minister-president van Oost-Duitsland en voorzitter van de Oostduitse C.D.U., Otto Nuschke, is vrijdag naar West-Berlijn gevlucht. Zij heeft bijna vijf jaar in het bureau van Nuschke gewerkt. Zij zou gevreesd hebben voor maatregelen van de staatsveiligheid tegen haar. Duizenden woonden op de Dam te Amsterdam de onthulling van het Nationaal Monument door H.M. de Koningin bi). Deze foto geeft een overzicht van de Dam en het nationaal monument, waarvan de centrale vrouwenfiguur juist vrij komt, nadat H.M. de Koningin aan een koord trok. 's-GRAVENHAGE, 4 mei. Nederland heeft vrijdagavond twes minuten stilte in acht genomen ter ere van de nagedachtenis van de gevallenen uit de tweede wereldoorlog. Op plaatsen waar gewerkt werd is om acht uur de arbeid voor twee minuten onderbroken, in fabrieken en kantoren, in werkplaatsen en garages. De treinen stop ten, het rangeren werd gestaakt, tram- en autobusbestuurders zetten hun voetruigen stil. In vele huizen heeft, nadat door de radio in het nationaal programma een trompetsignaal van de Dam te Amsterdam had geklonken, twee minuten stilte geheerst, die een einde nam toen uit de luidspreker de op de Dam gezongen twee coupletten van ons volkslied weerklonken. De op het hoofdkantoor van het ANP te 's-Gravenhage binnenkomende stromen telexberichten uit Londen, Bonn, Brussel en Parijs werden om acht uur in die steden stilgezet. De beide telexnetten van het ANP ston- Mevrouw Jungschlaeger in ons land terug '-GRAVENHAGE, 4 mei Met het lijnvliegtuig uit Djakarta is vrijdag avond om kwart voor negen mevr. G. Jungschlaeger-Geurkens in ons land teruggekeerd. Overeenkomstig haar wens is aan haar aankomst verder geen aandacht besteed. De rollen omgekeerd OSLO, 4 mei Volgens de beman ning van het Noorse vissersschip „Fug- leberg" zijn enkele Noorse vissersbo ten, die bij Grense Jakobselef, aan de grens tussen Noorwegen en de Sowjet- Unie visten, door een Russisch pa trouillevaartuig aangehouden en naar een Rusische haven opgebracht. SCHIPHOL, 4 mei. De acht jarige Marieke van Dijk, het Ne derlandse meisje, dat van Austra lië naar Stockholm reist om daar aan een hersentumor te worden geopereerd, is vanmiddag met haar moeder en vierjarig broertje Lodi van Schiphol naar Zweden vertrokken. Op 15 april jl. is Mevrouw Van Dijk met haar kinderen uit Austra lië in Nederland aangekomen, waar zij bij haar moeder in Am sterdam heeft gelogeerd. PONT EN POPPENKAST „De kinderen vonden het in Neder land enorm", aldus mevr. Van Dijk. „Zij waren vooral wild op hét varen met de pont over het IJ en op de pop- penkast op de Dam". Maar toen oma Varekamp vanmorgen even voor het vertrek aan Marieke vroeg of :.e mee wilde naar de pont, schudde de acht jarige krullebol vastberaden van nee. Het meisje is zich volkomen bewust van hetgeen zij in Stockholm onder handen van de Zweedse hersenchirurg dr. Herbert Olivekrona zal moeten on dergaan. Maar zij weet ook, dat dit haar kans is op volledig herstel. LEVENSGEVAARLIJK Marieke van Dijk is reeds in Austra lië geopereerd aan haar vrij plotse ling opgekomen levensgevaarlijke kwaal, maar deze operatie slaagde slechts gedeeltelijk en de Australische chirurgen durfden de verantwoording voor een tweede operatie niet op zich te nemen. De reis is zoals bekend moge lijk gemaakt door de inwoners van 't plaatsje Croydon (vlak bij Melbour ne), waar de familie Van Dijk woont, voorts door vele andere Australiërs en ook medelevenden in Nederland. SPANNING Men hoopt, dat de operatie en de daarna volgende behandeling in het geheel niet meer dan ongeveer vijf weken in beslag zullen nemen. Daarna komen mevr. Van Dijk en haar kinderen weer naar Nederland om afscheid te nemen van grootouders en verdere familieleden, alvorens zij naar Australië vertrekken, waar vader Van Dijk i i de oudste zoon van acht tien jaar met spanning wachten. den stil en er kwam dit jaar op de telefooncentrale tussen acht uur en twee minuten over acht geen gesprek binnen. Op vele plaatsen in ons land zijn stille tochten en herdenkingsdiensten gehouden, bloemen en kransen gelegd bij oorlogsmonumenten, op graven en bij plaatsen waar landgenoten in de oorlogsjaren zijn gefusileerd. (Zie ook pagina 2). H.M. de Koningin en Prins Bern- hard hebben de nagedachtenis van de gevallenen geëerd door deel te nemen aan de herdenking te Baarn. Onze Koningm was gekleed in het zwart en Prins Bernhard droeg een generaals uniform. Gedetineerde ontsnapt BORNE, 4 mei Een in Den Haag gedetineerde woonwagenbewoner, die toestemming had gekregen om in het woonwagenkamp te Borne zijn vrouw te bezoeken, is gistermiddag aan zijn twee begeleiders ontsnapt. Ieder spoor van hem ontbreekt tot nu toe nog. OP HET BEDRIJF van de landbou wer B. te Ruurlo is een geval van vogelpest geconstateerd. Voor een ge deelte van de gemeente is een ophok- gebod uitgevaardigd. Ingezonden Mededeling (adv.) Onbeperkte gmikntie o? de ve1ing. HAZETFABRIEKEN IE ZEVENBERGEN DE BILT ZEGT: Zacht voorjaarsweer DE BILT, 5 mei Droog en over het algemeen zonnig weer met weinig wind. Aan de kust plaatselijk mist banken bij wind uit zee. Dezelfde tem peraturen of iets hogere.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1