ZWIT^L Baantje schoof de leerplichtwet rustig aan kant Huisvrouwen genieten onbezorgde week op .Hedenesse' £sso Maak u niet dik: Dun is gezonder» KEUKEN Ongewone volksgebruiken ESSO EXTRA Zaterdag 5 mei 1956 ZEEUWSCH WEEKEND Er is gelukkig nog ons gewest in elk huisgezin: Russische Rembrandis naar Nederland Concours voor pianisten in Brussel UIT DE Onder NARE DAGEN? Maar misschien heeft bord schoonmaken goede invloeden tank Interessante tentoonstelling in Kapelle eel lang en diep zitten peinzen om zó'n interessant begin. te maken aan mijn weekpraatje, dat u geheel over het hoofd zou zien, dot ik alweer op stap ben geweest. Nu me dit niet gelukt is, kom We er maar rond voor uit, dat ik naar Kapelle toog en dit keer bij de heren terecht kwam en wel by ae heren, die de huisvlijttentoonstelling hebben georga niseerd. Een knap stuk werk heeft de Bond van Oudstrijders hiermee verricht, alle lof daarvoor, maaréén ding zouden ze van de Goese zakenvrouwen toch kunnen leren. Die hebben tevoren de pers er met de neus bij gehaald, wat de bekendheid van een tentoonstelling natuurlijk ten goede komt. Doch verder een eresaluut voor de huisvlijttentoonstelling, die er was Ja, nu zou ik er heel veel van kunnen vertellen, maar degenen, die ook graag wat moois zien, krijgen dan het spijtige gevoel, dat het hen ontglipt is. Toch ga ik er wel wat van schrijven, omdat het zo verheu gend is, dat in ons gewest nog zoveel aan huisvlijt gedaan wordt. Dat is 'n een goed teken. De Bond van Oud strijders organiseerde deze tentoon stelling, in de hoop met de baten hier van de lege kas te kunnen vullen. (Zouden wij huisvrouwen dat ook niet eens proberen???) Ik hoop van harte, dat dit gelukt is, want de Bond, die ogenschijnlijk een vergeten bestaan leidt, doet in stilte voor zijn leden, die in zorgen verkeren, toch nog veel goeds, het zij in geldelijke hulp, hetzij door dat de leden wat werk aanpakken, wat een hunner niet meer kan. Van iedereen Het was echter niet zo, dat de in zendingen alleen van de leden kwa men, rfden, die kwamen van iedereen, die een stuk eigen werk, dat daar voor in aanmerking kwam, in huis had. Zo kwam het, dat de bijna twee honderd inzendingen zulk een rijk geschakeerd karakter vertoonden. Wat begrijpelijk is, omdat mannen en vrouwen beiden met hun werk voor de dag kwamen. Men klaagt tegenwoordig, en te recht, dat het leven zo jachtig is, maar nu lieten bijna tweehonderd inzendin gen zien, dat er gelukkig nog men sen zijn, die een stukje van hun leven buiten de sneltreinvaart van de levens gang weten te bouden en dat brokje stille tijd weten te benutten om iets moois te maken. Werd er maar meer aan huisvlijt gedaan, want werkend in de rust van net eigen huis, aan een mooi werk stuk, van welke makelij of materiaal het ook zij, geeft een innerlijke rust werk was versierd en dat ook dubbel bruikbaar is, omdat men aan de smalle kant handig een paar laadjes kon uittrekken, waarin een vrouw heel wat kan verdonkeremanen, wat ze niet persé elk ogenblik zien wil. Nu ik toch bezig ben, moet ik be slist nog zeggen, dat een vrouw zulke artistieke houten schaaltjes, waarin men noten kan presenteren, maakte, dat ik, onbehoorlijk van me, dacht: zo een zou ik er wel willen hebben. Tegen het verbod in heb ik voorzich- Ingezonden Mededeling (adv.) en blijdschap, die elk zo nodig heeft. Je zou zo wensen, dat vooral ook de grotere jongens hiervoor de smaak weer beet kregen, want dat zou een betere vrije tijdsbesteding zijn dan vele andere zaken. Verzorgd en nauwkeurig Toch kan ik het niet laten om van enkele Inzendingen iets te vertellen. Op een grote toontafel kon je een prachtig brok van ons agrarisch leven zien uitgebeeld in een reeks verschil lende boerenwagens met paarden be spannen, terwijl een boerenschuur het beeld voltooide. Wat heb ik dikwijls om die toon tafel heengelopen. Met wat zorg en nauwkeurigheid was ieder werkstuk gemaakt. Er zat in die ouderwetse wagens met het beschilderde achter schot meer poëzie dan in de, wel meer praktische, moderne banden wagens. De vervaardiger van die hele reeks wagens zal zelf wel veel vreugde aan dat werk beleefd heb ben. Weet u waar ik altijd weg van ben? Van poppenhuizen. Ook wat dat betreft heb ik kunnen genieten. De jongedame, die zo'n geschenk krijgt, weet niet wat ze ontvangt, want er zitten ontelbaar veel uren ploeteren aan vast. Maar als je het ziet, zou je nog met de jeugd mee willen doen om eens zo'n kamer te meubileren of enkel maar te veranderen. Handwerken Dat er echt vrouwelijke handwerken te bewonderen vielen, ja inderdaad te bewonderen, spreekt vanzelf, maar dat vrouwen ook meer kloek werk weten te ondernemen, bewees een baardbankje, dat keurig met fineer- Ingezonden Mededeling (adv.) Uitsluitend bfl Apothekers en Drogisten II it de beroemde schilderij en verza- <w' meling in de Ermitage te Lenin grad, welke grotendeels in de acht tiende eeuw door Catharina de Twee de werd bijeengebracht, zullen zes schilderijen van Rembrandt in bruik leen worden afgestaan aan de grote Rembrandttentoonstellingen in het rijksmuseum te Amsterdam en het Museum Boymans te Rotterdam. Deze schilderijen zijn: De Heilige Familie; het portret van Jeremias de Dekker; Flora, een portret van Rembrandts vrouw Saskia; David en Jonathan; portret van Baartje Doomer, en een studie van een oude vrouw uit on geveer 1654. Veel variatie en veel moois tig mjjn vinger langs het hout laten glijden, dat satijnig zacht aanvoelde. Ik probeerde me voor te stellen met welk een toewijding dit werk gedaan moet zijn. Nu schreef ik nog maar over een enkele inzending. Stel u eens voor, als ik over alles ging schrijven. Dan had ik een week lang de hele krant nodig. Goede raad Dus stop ik hiermee, maar ik eindig met de hoop uit te spreken, dat men, b.v. in het najaar, en dan eeni in Goes, zulk een tentoonstel ling organiseert en dat men dan eens poogt met de oudere scholieren daar een bezoek te brengen, om op die manier tot dit werk te ani meren. Ik weet weli de jeugd heeft het machtig druk met huiswerk en nog veel meer, maar gezien het grote publiek, nog jong van jaren, dat steeds op straat te vinden is, blijkt toch wel, dat er nog vrije tijd over is. Die kunnen ze beter doorbrengen met een goede liefhebberij dan nu met het vernielen van wat In stad en dorp mooi is. Ze zullen direct nog geen kunst leveren, doch dat komt wel met de jaren. Al zou de tentoonstelling met precies dezelfde inzendingen weer te zien zijn, dan neem ik er weer een vrije middag voor om te genieten. Ma ja. 7 eventig pianisten uit twee en twin- tig landen nemen deel aan het concours Koningin Elisabeth, dat woensdag j.l. in Brussel is begonnen en ongeveer een maand zal duren. Het is voor de vijfde maal, dat dit concours wordt gehouden. Afwisse lend worden violisten, pianisten en componisten in de gelegenheid ge steld hun kunnen te tonen. Deel neming staat alleen open voor musici, die tussen 1 januari 1926 en 1 janu ari 1939 zijn geboren. Het concours is in drie fasen verdeeld. In de eer ste twee heeft een uiterst strenge selectie plaats en in het laatste ge deelte strijden de twaalf besten om de ereplaats, die behalve een gelde lijke beloning van 150.000 Belgische franks ook een groot aantal belang rijke contracten oplevert. Er zijn twaalf geldprijzen met een totale waarde van 40.000 gulden. Wanneer vreemdelingen een oordeel gevraagd wordt over het uiterlijk van de Nederlander komt vaak naar vo ren dat zij de kinderen allerliefst vinden, maar de volwassenen en vooral de vrouwen te zwaar en weinig elegant. Wordt hun mening gevraagd over de Nederlandse keuken dan luidt die vaak: te zwaar en te vet. Het gaat in vele ge vallen samen: te zwaar zijn en te vet voedsel gebruiken en het is ongezond. Was het niet ongezond, wij zouden er het zwijgen te doen: ieder moest dan immers zelf uitmaken of hij wel of niet dik wilde zijn. Het gaat echter om het belang van ieder persoonlijk en van de gemeenschap in haar geheel. Het ziekteverzuim zou lager zijn en de arbeidsprestaties hoger als men ernaar streefde zijn lichaamsge wicht op peil te houden. Om te voorkomen dat het lichaamsge wicht boven het normale stijgt, moet men matigheid betrachten in de voeding", dat wil zeggen in het gebruik van die levens middelen die dik maken, zoals vetten van allerlei aard, suiker, zoetigheid en meel- kost. Op het gebruik van melk, kaas, vlees, vis en eieren, groenten en fruit behoeft men niet te bezuinigen, het zou zelfs niet goed zijn dit te doen. Het vetgebruik in ons land Is de laatste jaren sterk gestegen: sinds 1938 met 35 Het Is helemaal niet nodig te rug te keren tot de gewoonte om de bo terhammen die belegd worden niet te be smeren, maar het zou wel goed zijn op nieuw te komen tot een geringer gebruik van vetten. Welke hoeveelheid een juiste is kan niet zonder meer worden gezegd: dat hangt vooral af van de gebruikte por ties brood en aardappelen. In het alge meen is het echter wel zo, dat het ver standig is het brood niet zeer dik te sme- ren, in de groente slechts weinig boter of margarine te verwerken en niet veel vette jus over de aardappelen te schen ken. Eet men gebakken aardappelen dan is het gebruik van jus trouwens over bodig. De neiging om tussen de maaltijden door veel te snoepen is zeker onge wenst, evenals de gewoonte om een groot deel van de boterhammen van suiker, jam, strooisels of ander zoet belegsel te voorzien. Er is keus genoeg in gezon dere broodbeleggingen. Als regel is het zuiniger om pap voor het gehele gezin op smaak af te maken, dan om ieder zelf de suikerschep te laten hanteren. Aan Tante Truus Zeeuwsch Weekead Goes Mijn beste nichtjes en neven, Eén van onze nichtjes vroeg me om een breipatroontje voor een sjaal, omdat ze moeder daarmee wilde verrassen. Die nicht dacht zeker: de warmte laat zo lang op zich wachten, daarom mag moeder in dit gure voorjaar wel een beetje verwend worden met wat lekker warms. Gelijk heeft ze. Misschien zijn er meer nichtjes, die er zo over denken, daarom zet ik het patroontje in ons hoekje, dan kunnen cok anderen er plezier van hebben. Een war me sjaal is altijd wel te gebruiken, want een overmaat aan warmte hebben we niet veel in ons land. Probeer eerst uit te vin den, van welke kleur moeder het meest houdt of welke kleur moeder nodig heeft bij een japon of mantel. Nu, groeten hoor. Tante TRUUS. Boerinnetje te Domburg. Misschien krijg je volgend jaar je tuintje pas, maar al zou je dat nu al gekregen hebben, dan zou je er toch niet veel in hebben kunnen doen met dit gure weer. Ik heb nog niet veel gezaaid, wel een beetje groente. Nu had ik jou dus een raadsel opgegeven, omdat je niet kon begrijpen, nat ik jou zag op die film. Ik ben er voor naar M. gegaan. Dat is dus de oplossing. Vertel je me gauw hoe het op het jaarfeest was? Je hebt dan wel een verre briefvriendin, helemaal aan de andere kant van het land. Madeliefje te Serooskerke. Ik vrees de het al, dat mijn nichtensehaar me niet kwam helpen met de schoonmaak, dus heb ik zelf aangepakt. Voor dit jaar zit het er weer op, maar als de nood weer aan de man komt, dan komen jullie alle maal hoor en ik zal wel zorgen, dat je elkaar niet in de weg loopt. Bij mij in de tuin steekt de spinazie armoedige dun ne sprietjes boven de grond. Veel te koud om helemaal boven het warme aarden dekje uit te komen. Leuk, zo'n jong hondje, maar ik zou tranen met tuiten schreien, als ze het weg kwamen halen. Jij ook? Wat een knikkers heb je! Sneeuwklokje te Aagtekerke. O nicht, ik ben helemaal niet gauw boos. Veel te lastig, want je moet toch weer goed wor den ook en dat is dubbel werk. Een an dere keer beter. Je had veel werk om te laten zien op de ouderavopdi Was moeder niet nieuwsgierig? Mijn verjaardag is voor dit jaar alweer voorbij, dus duurt het nog zo lang voor ik weer aan de beurt ben en dan ben je het vast ver geten. Vind je mazen niet een beetje moeilijk? Een breipatroontje voor een sjaal, of deftig gezegd, stola. Nu er tegenwoordig weer zoveel ge breide sjaals worden gedragen, is het wel aardig om ook zelf zo'n werkje op te zet- Ingezonden Mededeling (Adv.) AMBULIN! ten. Maak maar eens iets moois voor moeder. Het patroontje, dat ik opgeef is negen steken. Dat moet je zo dikwijls herhalen als je dat zelf nodig vindt. De een houdt van een heel brede sjaal, een ander weer niet. Het hangt er ook van af, welke dikte van wol je hebt. Ik neem nu maar een sjaal van 96 steken breed. We beginnen dus. Zet op 96 st. Ie toer: 3 r. 2 r. overhalen, omslaan 1 r. omslaan, minderen, 2 r. dit tussen de streepjes geplaatste deel moet 10 keer herhaald "worden, dan 3 r.; 2e toer: hele maal recht; 3e toer: 3 r. lr. overh. omsl. 3 r. omsl. mind. 1 r. dit tussen de streepjes geplaatste deel 10 keer her halen, dan 3 r.; 4e toer: helemaal recht; 5e toer: 3 r. overh. omsl. 5 r. omsl. mind. dit tussen de streepjes geplaatste deel 10 keer herhalen, dan 3 r.; 6e toer: helemaal recht; 7e toer: 3 r. 1 r. overh. omsl. 3 r. omsl. mind. 1 r. dit tussen de streepjes geplaatste deel 10 keer her halen, dan 3 r.; 8e toer: helemaal recht; 9e toer: 3 r. 2 r. overh. omsl. 1 r. omsl. mind. 2 r. dit tussen de streepjes ge plaatste deel 10 keer herhalen, dan 3 r.; 10e toer: helemaal recht. Dan weer bij toer 1 beginnen en verder, net zo lang tot je denkt, dat de stola lang genoeg is. Kies een mooie kleur wol uit en werk met plezier er aan. Jullie Tante TRUUS. Vele papsoorten zoals havermout, pap van gaar tarwegries, gort- en rijstepap zijn zelfs het smakelijkst wanneer zij met weinig suiker zijn gezoet. Pannekoeken, broodschotel, droge rijst of gort met boter en suiker zijn voor een keertje niet kwaad; een geregelde plaats in het menu van de week zouden ze ech ter beter niet kunnen innemen. Lichte melktoespijzen en vruchtenge- rechten verdienen verre de voorkeur. (Vervolg van eerste Weekendpag.) stroop, klaar waren. Heel bekend is In dit verband de „Blazende bollenbakker" van Adriaan van Ostade„De bakker van de hoek, die heeft 'r vannacht ge blazen „Beschermd" De luilakbollen zijn te beschouwen als overblijfselen van de oorspronkelijke Germaanse offerbroden, als ontwikke- lingsprodukten daarvan. Aanvankelijk zullen deze luilakbollen gemaakt zijn van betrekkelijk grof materiaal, als grof ge stampte tarwe met wat zuurdeeg en wa ter tot een pasta aangemaakt. Langza merhand, met de ontwikkeling der tech niek, is ook de luilakbol verfijnd gewor-, den, zodat reeds in 1652 deze bollen „be schermd" werden „vanwege der gestren ge burgervaderen"en wel op ge wicht, maar ook op samenstelling, op fijn heid. Ze moesten voldoen aan een be paald gewicht en gebakken zijn van fijn wit meel. Ze werden dan ook wel „fijn tjes" genoemd en- moesten gemerkt zijn Niet alles rozegeur en maneschijn Dit wordt een verhaal in mineur, wat geen wonder mag heten, want ik zie in de toekomst een sterke dreiging hangen hoven ons schooljuffrouwenbaantje. En dat verdriet, omdat ik ondanks dozijnen lastige klantjes, nogal aan dat baantje hang. Dat gevaar zal komen van Daantje. Je kunt er voor honderd procent zeker van zijn, dat hij, groot zijnde, en dan minister van Onderwijs geworden, het aan zich zelf verplicht zal achten zijn eerste ministeriële daad te doen bestaan uit het om hals brengen van de leerplichtwet. En wat dan? We zullen dan alleen voor vrijwilligers komen te staan als die er zijn. Behalve Daan heb ik nu nog vieren veertig andere pupillen en die schijnen redelijk plezier te hebben in het school gaan. Tenminste, zo lijkt het, maar wie zal zeggen in hoeverre de gedachte aan het wettelijk móéten hen maar doet be- Eerste groep niet de laatste I CADZAND, 3 mei Een schone meidag. De zon koestert het prille groen, nauwelijks beroerd door de wind. Het bladstil ook tussen de witte gebouwtjes van het vormingscentrum „He denesse" van de Ned. Herv. Kerk. Tussen de gebouwtjes, waar twaalf huisvrouwen uit Zeeland, die zoals men dat zegt hard aan vakantie toe waren" van de rust en het gejubel van de vogels zitten te genieten. „He denesse" beleefde zijn eerste „huisvrouwen- week". Het ligt in de be doeling, dat meer huis vrouwen van een week vakantie op „Hedenesse" gaan genieten het is gebleken, dat hieruoor velen in aanmerking ko men. In aanmerking voor vijf zorgeloze dagen het verblijf duurt van maandag tot zaterdag morgen want gezins verzorgsters nemen de zware taak van de huis vrouwen over. De wijkverpleegsters weten wel, welke huis vrouwen het dringend nodig hebben om er eens „helemaal uit te zijn". Het verblijf op „Hede nesse" betekent echter geen ledigheid. Naast het maken van wandelingen komt men bijeen en dis cussieert. Over de pro blematiek van de opvoe ding van de kinderen, over „Jan", die hersens heeft om voortgezet on- niet erg wilEr wordt ("goedemuziek beluis terd een bescheiden, maar selecte discotheek, is hiervoor met de moder ne platenspeler, die „He denesse" bezit, een waar borg. In de grootste van de recreatiezalen er zijn er thans twee staat een piano; voorts beoefent men het vrije toneelspel, dat zowel be vrijdend als ontspannend kan werken. Deze eerste twaalf huisvrouwen, die afkomstig zijn van Schou- wen-Duiveland en Wal cheren, weten het ver blijf, deze vakantie op Hedenesse buitengewoon te waarderen. ,Ik zit te luisteren naar de stiltezei er één, derwijs te volgen, maar een uitspraak, die genoeg rusten, omdat het toch niet anders kan? Gelukkig kwam ik na ernstig nadenken tot de slotsom, dat het nog wel even tijd heeft eer Daan minister is. Dan zal ik, zoal niet aan mijn pensioen toe, dan toch wel kans maken op een vervroegd eme ritaat. Anders zou ik naar een omscho lingscursus moeten uitzien. Gistermiddag bemerkte ik, toen ik het oog even langs de rijen liet gaan, omdat ik van hogerhand verplicht ben verzui men op te geven, dat Daantjes plekje leeg was. Ziek? Niet waarschijnlijk, want hij had er 's morgens nog blozend en blakend v»n gezondheid gezeten. Navraag geeft als enig resultaat, dat Jan hem in „de straet gezieë heit", wat niet veel zegt. Omdat ik na schooltijd di rect een eind de polder zou infietsen naar een ziek handwerkleerlingetje, was ik Daantje met huid en haar vergeten, wat niet mooi van me is. Dit was het voor spel. Tweede bedrijf hedenmorgen. „EEN STUKKIE ONDEUGD" Met voorbeeldige ijver ben ik aan het werk en produceer een schilderstuk op het bord, waar vakmensen van naam van zouden staan te kijken, als ik in die kunstzinnige bezigheid gestoord word, doordat met veel gerammel de deur wordt opengesmeten, waarna een hevig gestommel me verschrikt een halve draai doet maken. Dan zie ik, dat Daantjes va der hem met een kloek gebaar zo maar op de dichtstbijzijnde bank poot en dan het woord tot mij richt, ,,'ier juffrouW, 'ier hebbie een stukkie ondeugd. Die me neer'heit gister op z'n eentje an het wan delen geweest de polder in. Ie vind de school niks. Ik 'eb 'm een pakkie op zijn achterste (dit is een nette vertaling van wat vader zei) gegeve en wat mien aen- gaet, doe je het nog es flink over. En nou moet-ie maer binne bluve anders is-ie weer gepiept". SCHOOLCOMPLEX Daarna krijg ik van vader (in alle eer en deugd) een knipoogje en ver dwijnt hij met een vaartje, wat me zeer verblijdt, want hij past de juiste me thode toe om Daantje levenslang met een schoolcomplex op te knappen. In tussen moet Ik niet verhelen, dat de jonge man niet in het minst verslagen is, want met een zeer verbolgen gezicht bijt hij me toe: „Ikke vin de school aeklik". Daar sta ik dan! Maar ik geef geen kamp en zeg vrijmoedig: „Ik ook". Nu bekijkt Daan me met eerlijke be langstelling en klaarblijkelijk weet hij niet wat hij met me moet aanvangen. „Na tuurlijk", voeg ik er ter verduidelijking aan toe, „als ik altijd al het werk alleen moet doen. Als jij wegloopt kun je me' niet eens helpen. Mooi hoor. Je zou nou tenminste dat bord eens goed schoon kun nen maken, dan heb ik straks fijn de tekening klaar". Totaal verbijsterd zit Daan me aan te gapen, wat ook enigszins mijn bedoeling is. Niet te veel praten, maar daden doen, dat is je ware. Daarom verspil ik geen woord meer aan hem, doch steek hem het werkmateriaal toe en maak een uit nodigend gebaar naar het bord. Merk waardig te zien welke verandering het aangezicht des jongelings ondergaat. Nog wat schoorvoetend komt hij naderbij. Als hij binnen m'n bereik is, duw ik hem doek en borstel in zijn knuisten en zeg: „Hard boenen", waarna ik aan het teke nen trek. En dat Daantje gaat vegen, vegen, zo dat witte krijtwolken een rookgordijn om ons heen trekken. Maar zielsvergenoegd dat het joch wordt. Hij doet een stapje achteruit om het resultaat van zijn zwoe gen te bezien, maar vergeet, dat h(j op het trapje staat en plons daar spartelt Daan. Met kwiek gebaar is hij zo weer overeind, maar wrijft over zijn bol. „Ik doe me kop zeer", vertrouwt hij me toe, over welke uitdrukking ik hern niet lastig val, maar voorstel de pijn te ver minderen» met een pepermuntje. OOK HET ANDERE BORD Hierover raakt hij zo in de wolken, dat hij me zeer bereidwillig aanbiedt ook het andere bord, waarop ik net zo'n pracht van een tekening heb neergezet, een flink beurtje te geven, van welke bereid heid hij al blijk geeft door een stapje in die richting te doen, wat ik heel haastig voorkom. Dan gaat net de bel. Als ik echter zeg, dat over twee dagen dat bord wèl schoon moet en hem opdraag dit ook grondig te doen, is heel zijn snuit één grijns. Voorlopig ben ik gerustgesteld, maar mijn toekomstzorgen zijn nog niet geheel verdwenen, daarvoor was zijn „ikke vin de school aeklik" te over tuigd. met de letter „F". Bekend zijn de „brood wegers" uit die tijd en berucht is het „bol- lenoproer", dat in het jaar 1748 ontstond in Amsterdam, toen een „witkiel" het waagde om de bollen te licht af te we gen Aanvankelijk werden de bollen slechts op zaterdag voor Pinksteren gevraagd, waarom ze ook wel „pink- sterbollen" genoemd werden. Met het verflauwen van de belangstelling «oor de oude volksgebruiken is echter de vraag naar de bollen toegenomen, zodat ze niet meer alleen op zaterdag voor Pinksteren te koop zijn, en zelfs niet meer elke zaterdag, maar elke dag ge noten kunnen worden. Nu niet meer onder de naam van „luilakbol" of „fijntje" maar met de weinig wellui dende naam van „kadetje" Vanwaar de naam? Die naam, ja, hoe komt men daaraan? Verschillende folkloristen hebben ge tracht het ontstaan van de naam uit ta leggen in verband met de ontwikkeling van een Germaans offerbrood. Enkelen hunner vermoeden dat deze naam afkomstig is van het Franse woord „quadraat" (vierkant). En voor deze ver klaring voelen we enigszins, waar de bol len oudtijds ook wel aan elkaar gebakken werden, als „achterlingen" (een groep van acht kadetten bij elkaar) en dan wa ren ze meer vierkant dan rond als men ze van elkaar trok. Zo zou dan de naam „kadet" uit de Franse tijd stammen. Al met al blijkt zo grootvader luilakbol het ontstaan van z'n kleinzoon kadet op z'n geweten te hebben en daaraan moesten zelfs onze oudste ouders, ja^elfs het „Olie wiefmeewerkenGroot vader luilakbol is oudbakken en niet meer te genieten, maar z'n kleinzoontje met z'n vele nichtjes en neefjes is elke morgen vers te koopalleen nog niet voor het ontbijt. Ingezonden Mededeling (adv.) snellere start sneller optrekken, meer kilomeiers per liter Met Esso bent U beter uit Prinses Wilhelmina „Koninklijke Moeder"? DEN HAAG, 4 mei. Mevr. H. Mo lenkamp te Amsterdam heeft een adre gericht tot de Kamer met het verzoe! te willen bevorderen, dat aan H.K.K Prinses Wilhelmina de titel van „Ko ninklijke Moeder" wordt verleend. De commissie voor de verzoekschrif ten stelt aan de Kamer voor bedoeld adres neder te leggen ter griffie, ter inzage van de leden.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 11