HOOGCONJUNCTUUR DUURT VOORT Vanuit Vlissingen varen schepen naar M.-Amerika Wat de „Willem Ruys" nodig had Moeders: 'Schoolvakanties te lang' Werkgelegenheid uitgebreider dan ooit Drie jongelui in gestolen auto Bezwaar tegen stemrecht van bisschop Zwaardere straf in hoger beroep Vijf gezinnen dakloos Dodelijk bedrijfsongeval Anderhalf jaar cel Ceniraal Economisch Plan 1956 Produkfiestijging van 3,5 proceni Om het leven var een kind Nederland krijgt ambassadeur in Djakarta Nieuwe (Italiaanse) lijn van grote betekenis voor Scheldéstad In dienst van een vreemde staat getreden Poujade heeft „presidentiële" bevoegdheden Nederland consumeert meer dan het produceert Geen maatregelen tegen X.P.M, Sowjet-Unie biedt Indonesië technische steun Vrijdag 4 mei 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 DEN HAAG, 3 mei. Het Centraal Economisch Plan spreekt de verwachting uit, dat de bestaande hoogconjunctuur in het buiten land zal voortduren. Met uitzondering van enkele specifieke geval len wordt er niet mede gerekend, dat de buitenlandse concurrentie sterker zal worden. Dienovereenkomstig zal de uitvoer verder stij gen. Geraamd wordt een toeneming van het goederenuitvoervolume met 7.5 procent van 1955 op 1956. Aldus luidt een conclusie van het Centraal Economisch Plan 1956, dat een beschrijving geeft van de ontwikkeling gedurende 1955 en de perspectieven voor dit jaar schetst. Het is een studie van het Centraal Planbureau. Tevredenheid Een afzonderlijk hoofdstuk wordt gewijd aan de beoordeling van de ont wikkeling in 1955 en 1956. Nagegaan wordt n.l. in hoeverre aan specifieke doelstellingen van economische poli tiek wordt voldaan. Het hoge produk- tie- en werkgelegenheidsniveau en de stabiliteit van de prijzen geven alles zins reden tot tevredenheid. Aandacht wordt o.m. besteed aan de politiek van prijsstabilisatie en tevens aan de hoog te van het werknemers-aandeel in 't nationale inkomen, een onderwerp, dat ook is behandeld in het jongste rap port van de SER over het loonvraag- stuk. Voor de invoer van goederen komt het plan tot een hoger percentage, n.l. 9. Wat de dienstverlening aan het bui tenland betreft wordt voor 1956 reke ning gehouden met een minder sterke stijging dan zich in 1955 heeft voorge daan. Er resulteert volgens deze ra mingen een overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans (op transactiebasis) van 350 miljoen gul den in 1956, te vergelijken met onge veer 600 miljoen gulden in 1955. In dit verband besteedt het plan enige aan dacht aan de grootte van de huidige deviezenreserve. Deze wordt in het al gemeen wel van voldoende omvang geacht. Voor het geval, dat met tegen slagen van relatief grote intensiteit zou moeten worden gerekend, lijkt echter enige aanvulling gewenst. Consumptie Het volume van de particuliere consumptie stijgt volgens de ramin gen van 1955 op 1956 met 3.9 pet., dat is met 2.7 pet. per hoofd van de bevolking. Deze toeneming berust o.a. op een veronderstelde loonstij ging van 5 pet. In dit percentage is verdisconteerd de verbetering van secundaire arbeids voorwaarden (uitgezonderd verlenging van de vakantie), terwijl tevens is re kening gehouden met enig effect van bedrijfstaksgewijze loondifferentiatie. De laatste beslissingen ten aanzien van de lonen zijn echter niet in de bere kening verwerkt, aangezien het cijfer matig onderzoek op 15 februari j.l. werd afgesloten. In een tabel zijn ech ter de vermoedelijke consequenties van een procent loonstijging aangege ven. Op deze wijze kan een indruk worden verkregen van de gevolgen van de situatie in 1956, indien het loonpeil met meer dan de genoemde 5 pet. zou stijgen. Verwacht wordt voorts een geringe stijging van de overheidsuitgaven. De bruto-ïnvesteringen in bedrijven blij ven omvangrijk. In 1956 zullen zij naar raming zelfs meer dan zes mil jard gulden belopen. Telt men de bru to overheidsinvesteringen daarbij, dan beloopt het bedrag bijna 7 miljard gulden, dat ls ongeveer 25 pet. van het totaal der binnenlandse bestedin gen. Produktie De geraamde stijging van de pro duktie bedraagt 3.5 pet. Voor de pro- duktiviteit is een stijging met 2.5 pet. geraamd. De werkgelegenheid neemt dienovereenkomstig verder toe en wel in die mate, dat de gemiddelde werk loosheid het zeer lage niveau, dat ook kon worden waargenomen in de jaren 1947 en 1948, jaren van grote arbeids- scbaarste onmiddellijk na de oorlog. Kenmerkend voor de te verwach ten ontwikkeling is de stabiliteit van het prijsniveau. Het prijspeil van de consumptie stijgt volgens de raming met 1 pet. Voor het totaal der binnenlandse bestedingen be loopt dit percentage 1.5. ROTTERDAM, 3 mei. „Halen wat er te halen is, al kost het een paar duizend gulden", zei kapitein De Jonge van de „Wil lem Ruys" op zijn nu volbrachte 50e reis, toen veertien meeva rende dokters om het ziekbed hadden gestaan van de negenja rige Elsbeth Dekker, die op ort- verklaarbare wijze bloed in het lichaam verloor. De dokters wa ren eenparig van oordeel, dat al- leen door spoedige bloéd-trans fusie hier een leven gered kon worden. „Halen, wat er te halen is", dit betekende dat alle acht hoofdmotoren bijgezet moesten worden, op nolle kracht, en zon der onderbreking die etmalen doorjakkeren om Colombo te ha len. Dat betekende óók voor dui zenden guldens méér aan olie- verbruik. Maar er werd in totaal zes uur gewonnen. De vader van het kind, zelf arts, bevond zich reeds op Su matra, waarheen ook het meisje met de meereizende moeder ging. Hij was radiotelegrafisch gewaar schuwd, nam het eerste het beste vliegtuig naar Colombo en kon daar juist meemaken, dat een zes tiende arts, 'n vroegere scheeps dokter van de „Willem Ruys", die er voor de Ver. Naties werkt, Elsbeth het reddende bloed toe diende. Dit laatste was in Colom bo eerst nog een probleem ge weest vanwege de bijzondere bloedgroep, maar toevallig be hoorde een kennis van de kapi tein tot dezelfde groep. En zij gaf het spontaan. Intussen is Elsbeth aan de be terende hand en uit het zieken huis ontslagen. Zij schreef een kinderlijk eenvoudig briefje van dankbaarheid aan gezagvoerder De Jonge. s-GRAVENHAGE, 3 mei. Naar het A.N.P. verneemt zal binnenkort de status van de huidige waarnemende Nederland se hoge commissaris in Djakarta, de heer Hagenaar, worden gewijzigd. Als over gang naar de benoeming van een ambas sadeur, waarvan minister Luns in de Eerste Kamer mededeling heeft gedaan, zal de heer Hagenaar gaan optreden als waarnemend zaakgelastigde, welke status gelijk is aan die van de Indonesische ver tegenwoordiger in ons land, de heer Kweedjieho. Officieel is nog niet bekend wie de eer ste Nederlandse ambassadeur in Indone sië zal worden. Evenmin bestaat zeker heid over de vraag wie Indonesië als am bassadeur in ons land zal gaan vertegen woordigen. Wilde achtervolging in Breda] BREDA, 3 mei Na een wilde nachte lijke achtervolging in het centrum van Breda heeft de politie een in Tilburg ge stolen auto te pakken kunnen krijgen. Drie Tilburgse jongelui, die erin zaten, de 21-jarige P. L., de 16-jarige A van K. en de 17-jarige T. van D, werden gearres teerd. De bemanning van een surveillerende Bredase politie-auto had de gestolen auto gesommeerd te stoppen. Deze gaf echter, in plaats van te stoppen, vol gas en laveerde zodanig dat de politie on mogelijk kon passeren en op het laatste wel een paar waarschuwingsschoten moest lossen. Toen pas gaven de drie jon' gelui zich gewonnen. BUIT Uit de auto werden gehaald: een zak met zes dode kippen en enkele konijnen, een nog gedeeltelijk gevulde melkbus en een aangebroken fles jenever. Al deze dingen hadden de jongelui, naar ze aan de politie bekenden, gestolen tijdens hun reis met de eveneens gestolen auto. Na verhoor is het drietal aan de Tilburgse politie overgeleverd. Keuze werd bepaald door zeer gunstige ligging Vlissingen zal binnen afzienbare tijd zijn plaats weer heb ben ingenomen in het transatlantische passagiersver voer. Zoals wij gisteren meldden heeft de Italiaanse scheepvaartmaatschappij „Fratelli Grimaldi" te Genua de Scheldestad uitgekozen als aan- en afvoerhaven voor de lijn van Noord-Europa naar Midden-Europa. De komst van deze maatschappij en de vestiging van begin- en eindpunt dezer transatlantische verbinding vormt als het ware een compen satie voor het verlies van de Stoomvaartmaatschappij „Zee land". En het lijkt wel, of een buitenlandse scheepvaart maatschappij de ontegenzeggelijk grote voordelen van de ligging der Vlissingse havens beter weet te waarderen dap een Nederlandse maatschappij! Want men kan rustig vast stellen, dat Vlissingen niet is gekozen, omdat de Italaanse maatschappij uitgerekend Vlissingen een genoegen wilde doen. Zij zal vooraf heel ernstig hebben overwogen welke voordelen zij hierbij zou hebben. Wat dit vraagstuk aangaat wordt ook gewezen op de maatregelen, voor gesteld voor 1957, te weten invoering van de ouderdomsverzekering en huurverhoging. Het plan raamt, dat hiermee een loonstijging van 7 pet. ge paard zal gaan. De afschaffing van de vereveningsheffing zal de kostenver hogende werking daarvan slechts ge deeltelijk opheffen. Per bedrijfstak Het Centraal Economisch Plan 1956 bevat tevens een aantal gegevens van afzonderlijke bedrijfstakken. Daaruit kan worden afgeleid hoe de perspec tieven voor de afzet- en produktiemo- gelijkheden van bedrijfstak tot be drijfstak uiteenlopen. In het bijzonder wordt ingegaan op de afzetmogelijk heden van de textielindustrie. Tenslot te wordt een apart hoofdstuk gewijd aan enkele aspecten van de emigratie. Vijftig reizen van het vlaggaschip ROTTERDAM, 3 mei. Toen de „Willem Ruys" vanmorgen fees telijk verwelkomd werd door een harmoniekapel en een drumband en hiermee de 50e reis van het vlaggeschip was volbracht, hadden de beide schroef-assen sinds de eerste vaart samen meer dan 620 miljoen omwentelingen gemaakt, ruim 1.600.000 km was afgelegd en ongeveer 87.400 passagiers werden vervoerd, zodat het schip 2.975.000 pensiondagen te verwerken kreeg. Een hotel met 150 bed den, iedere dag volgeboekt, zou hiervoor driekwart eeuw nodig hebben. De veestapel, die in deze tijd aan de culinaire aspiraties van passagiers en de 477 bemanningsleden tegemoet moest komen, bestond uit 3680 koeien, 4120 varkens, 1050 kalveren, 3150 lammeren, 405 wilde zwijnen, 306 reeën, 85000 kippen en 51250 piepkuikens. De aan boord opgerookte sigaretten zouden, in de lengte aan elkaar ge regen, met 5400 km bijna de vliegafstand AmsterdamNew York beslaan. Gedurende de 50 reizen sneuvelden er aan boord omtrent 92.000 borden, 73.000 koppen en schotels en 124.000 glazen. Op deze 50e thuisreis vervoerde het schip 998 passagiers, onder wie 272 kinderen beneden de 12 jaar en 92 reiziger^ voor tussentrajecten. Niet min der dan 19 artsen bevonden zich aan boord, n.l. 10 Nederlandse, 2 Duitse, 2 Oostenrijkse, 2 Indonesische, 2 Engelse en 1 Amerikaan. Verzoekschrift van Rotterdamse rechter UTRECHT, 3 mei. Bij het college van b. en w. van Rotterdam is een verzoekschrift binnengekomen van de Rotterdamse rechter, mr. A. Dirkzwager, om de nieuwe bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, zijn stemrecht te ontnemen. Dit verzoek baseert hij op art. 7 sub. 4 van de wet op het Nederlanderschap, die de Nederlander op straffe van verlies van burgerrechten verbiedt in vreemde staats dienst te treden zonder verlof van de Koningin. De nieuwe bisschop van Rotterdam zou zich volgens mr. Dirkzwager door de aan vaarding van zijn bisschopsambt in dienst van de Vaticaanse staat hebben gesteld zonder daarvoor de koninklijke toestem ming te vragen. Volgens de Rotterdamse rechter zou hij daardoor automatisch de rechten van zijn Nederlanderschap heb ben- verloren. Mr. Dirkzwager merkt in zijn schrijven op, dat de laatste tijd ondubbelzinnig is gebleken, dat het episcopaat in Neder land in geval van botsing de voorkeur geeft aan de wet van het Vaticaan en van de katholieke kerk boven de Nederlandse wet. Aartsbisdom veroudert In de kringen van het aartsbisdom is men ten zeerste verwonderd over dit ver zoek van mr. Dirkzwager. „De paus, ste dehouder Christi", zo wordt medegedeeld, „heeft n.l. deze bisschop aangewezen voor de zielszorg van de gelovigen in zijn dio cees. Hij heeft dit gedaan als hoofd van het katholieke kerkgenootschap en niet als hoofd van de 44 hectare grqte Vati caanstad". „De nieuwe bisschop vervult zijn func tie dan ook niet als onderdaan van deze Vaticaanstaat, maar als lid van het ka tholieke kerkgenootschap." „De Vaticaanstaat moet los gezien wor den van het regiem van de katholieke kerk. Een doorvoering van het standpunt van mr. Dirkzwager zou betekenen, dat alle geestelijken in „vreemde staatsdienst" zouden zij getreden door hun wijding tot priester." Van de zijde van het ministerie van jus titie verklaarde men dat het niet de taak van het ministerie is over deze stap van een onafhankelijke rechter een oordeel uit te spreken. Zulks ligt eventueel op de weg van de Hoge Raad. Overigens was men van mening, dat mr. Dirkzwager dit verzoekschrift tot B. en W. van Rotter dam niet heeft gericht in deze kwaliteit, maar als particulier. Wat de inhoud van zijn verzoekschrift betreft, is men wel van mening dat het naar voren gebrachte een extreme visie Inhoudt. In de administratieve praktijk heeft nooit iemand eraan gedacht bisschoppen en priesters van de r.k. kerk te beschou wen als onderdanen van de Vaticaanse staat. Een dergelijk standpunt achtte men volkenrechtelijk waarschijnlijk ook niet houdbaar. Mr. Dirkzwager zegt, dat het zijn over tuiging is, dat het aannemen van een be noeming tot bisschop der r.k. kerk ook betekent het zich begeven in vreemde staatsdienst, hetgeen, wanneer dit zonder koninklijk verlof geschiedt, verlies van het Nederlanderschap tengevolge heeft. Adressant zegt niet te kunnen inzien, dat een staat, die zich op kerkelijk ge- oied beweegt een andere positie inneemt dan een staat, die zich op politiek gebied beweegt. Vreemdelingen beroofd AMSTERDAM, 3 mei Het gerechts hof te Amsterdam heeft de 38-jarige koopman I. D, en de 27-jarige P. H. C. uit Amsterdam een aanzienlijk zwaardere straf opgelegd, dan die welke in hoger beroep tegen het tweetal was geëist we gens het tezamen eind juli van het vorig jaar binnen 24 uur beroven van twee vreemdelingen. Beiden werd een gevan genisstraf van vijf jaar met aftrek van voorarrest opgelegd. Een jaar minder had de procureur-generaal tegen hen geëist. De rechtbank had de koopman tot vier jaar en de portier tot 3}4 jaar veroordeeld. De koopman heeft reeds 9 en de portier 17 veroordelingen op zijn strafblad. >- SAINT CERE, 3 mei. Pierre Poujade is op het partijcongres met „presidentiële" bevoegdheden bekleed. In een slotrede op het congres, dat drie dagen heeft ge duurd en door 400 afgevaardigden als vertegenwoordigers van 90 de partementen werd bijgewoond, zei Poujade, dat de genomen besluiten ten doel hebben een nationaal con gres in het leven te roepen, dat al le lagen van de Franse naties ver tegenwoordigt. Er is een nationaal comité gesticht, dat „president" Poujade ter zijde zal staan en de activiteit van de organi saties van arbeiders, boeren, jeugd en leden van de vrije beroepen zal leiden. „Onze beweging is Frankrijks laat ste kans",' zei Poujade. „Onze afge vaardigden in het parlement zullen niet langer meedoen met dat circus. Slechts een klein peloton van ons par lementair regiment gaat naar de natio nale vergadering, maar alleen om een oogje in het zeil te houden." Egypte protesteert tegen Nederlandse pers CAIRO, 2 mei. De directie voor lichting van het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken heeft woens dag bij de Nederlandse ambassade te Cairo een protest ingediend tegen de „vijandige houding" van de Neder landse pers tegenover Egypte. Statistiek wijst uit 's-GRAVENHAGE, 2 mei. Na een periode, waarin de consumptie van de Nederlandse bevolking vrijwel op ge lijk niveau bleef, is in 1953 een stijging begonnen, welke thans nog voortduurt. Tussen 1953 en 1955 steeg de con sumptie per hoofd met niét minder dan 10 pet. Het Centraal Bureau voor de Statistiek wijst er in het laatst ver schenen maandschrift op, dat de stjj- gingsgraad van de consumptie sinds enkele maanden voor het eerst na de oorlog die van de industriële produktie overtreft. Over de samenstelling van de con sumptie worden interessante bijzon derheden gegeven. Voor de meeste produkten blijkt de consumptie in ge noemde periode toegenomen te zijn (uitzonderingen o.a.: maatkleding en schoenreparaties). De grootste stijgin gen komen voor bij de duurzame con sumptiegoederen, zoals kleding, wo ningtextiel, rijwielen, andere vervoer middelen en elektrische apparaten. Felle brand in Amsterdam AMSTERDAM, 4 mei Een korte maar felle brand heeft vijf Amsterdamse gezinnen dakloos gemaakt. Op de tweede etage van het perceel Oude Waal 21 brak brand uit, waarschijnlijk ontstaan door kortsluiting. Het vuur breidde zich in dit oude pand snel uit en de aanwezige be woonsters van de tweede en derde etage konden ternauwernood ontsnappen. Met vjjf slangen tastte de brandweer het vuur aan en reeds spoedig werd het sein „brand meester" gegeven. De twee de en derde etage, bestaande uit voor- en achterwoningen, brandden geheel uit, evenals de zolderverdieping. De scheepvaartmaatschappij mderhoudt transatlantische ver bindingen met Midden-Amerika, lie alle vanuit de Middellandse Zee worden gevaren. Men be sloot nu enige tijd geleden deze diensten uit te breiden met een ijn vanuit Noord-Europa. Drie schepen zullen op deze lijn /aren, n.l. de „Auriga", de „Ir- pinia" en de „Venezuela". Op 14 mei zal de „Auriga" binnen lopen om 86 passagiers te debar- Het gesprek van de dag .teren. Het schip blijft tot 16 mei aan de kade liggen en gaat ian naar zee. Een loods van de N.V. Haven van Vlissingen zal voor debarkatie worden inge richt en hier zal ook de visitatie plaatsvinden. Uit het vaarplan :ot eind november blijkt, dat de schepen zullen vertrekken op 16 en 30 mei, 27 juni, 27 juli, 20 augustus, 24 september, 7 jktober en 23 november. Er zul- ,en twee of vijf ligdagen zijn. Profijt Wanneer men bedenkt, dat de schepen gemiddeld ongeveer 200 bemanningsleden aan boord heb ben, dan springt duidelijk in het oog, dat Vlissingen en met name de middenstand van deze nieuwe lijn in niet onbelangrijke mate zal kunnen profiteren. En wie weet of, als er voor de lijn voldoende be langstelling zal bestaan, het aantal afvaarten nog niet zal worden uitgebreid. Wij zeiden al, dat de keuze van Vlissingen niet zomaar een :oevallige is geweest. Bij de jverwegingen heeft de ligging van de Vlissingse haven in ver gelijking met die van Antwer pen of Rotterdam zeer veel ge wicht in de schaal gelegd. Ten spzichte van Antwerpen heeft Vlissingen een aanmerkelijk kortere vaartijd. Dat scheelt twaalf uur, waarbij dan nog rornt het tijdrovende schutten in de Antwerpse sluizen e.d. De Scheldestad beschikt voorts jver voldoende kaderuimte voor iet lossen en het laden, terwijl ie haven onder alle weers omstandigheden en bij elk getij vlot bereikbaar is. Ook is er 'n snelle verbinding met het ach- ;erland, een verbinding, die nog beter zal worden, als de Zeeuw se lijn is geëlektrificeerd. Een nieuw dok? Buiten de wil van de Itali- lanse scheepvaartmaatschappij kon deze dienst pas op 14 mei starten. Het lag in de bedoe ling reeds een maand éerder te beginnen, maar door omstan digheden kon dit geen doorgang vinden. Op 10 april j.l. wenste <nen n.l. reeds in Vlissingen 'n sestigtal passagiers van de „Ir- pinia" te debarkeren, waarna iet schip in dok zou gaan. He iaas bleek het dok van de Kon. Maatschappij „De Schelde" nèt iets te klein voor dit schip, zo- lat de rederij moest besluiten lebarkatie en dokken in Ant werpen te doen geschieden. „De Schelde" heeft echter plannen voor de bouw van een groot dok jan de Marinehaven, zodat mo gelijk in de toekomst de sche pen van deze Italiaanse rederij jok te Vlissingen zullen kunnen lokken. De schepen zullen uit sluitend passagiers vervoeren ;n geen goederen. Wie weet, of in de toekomst nog' niet meer scheepvaartmaat schappijen het voorbeeld van de „Fratelli Grimaldi" zullen volgen. Vlissingen zal ze met open armen ontvangen en door een eendrachtige samenwerking van al degenen, die er belang bij hebben, zorgen voor de grootst mogelijke service! ALKMAAR, 3 mei De 25-jarige kan toorbediende A. Hes, werkzaam bij de firma Pannekeet, zou woensdagmiddag assisteren bij het lossen van een met ijze ren buizen geladen handwagen. De stel ling, waarop de buizen geplaatst werden, bleek niet op dit gewicht berekend en zakte in elkaar. De jongeman raakte be kneld tussen de handwagen en het ijzeren rek. Hij kreeg een partij ijzeren buizen op het lichaam. Met zware verwondingen werd het slachtoffer naar het ziekenhuis overgebracht, waar bij aankomst de dood werd geconstateerd. Seriewedstrjjden. De voetbalvereniging „Noormannen" te Westkapelle organiseert op Hemelvaartsdag seriewedstrijden, waaraan zal worden deelgenomen door Domburg, Arnemuiden, Zeeland Sport Combinatie en Noormannen. n de voorronde ontmoeten Noormannen en Domburg elkaar, terwijl Arnemuiden de strijd moet aanbinden met de Zeeland Sport Combinatie. Des middags om 2 uur spelen de verliezers, terwijl de winnaars ronde om half vier begint. UTRECHT, 3 mei. Van de 1,8 miljoen school kinderen bij het lager onderwijs, die in ons land zijn, brengt 1 miljoen of 57 procent de vakantie thuis door. Daarvan heeft een aantal wel enkele dagtochtjes ge maakt, maar 850 duizend of 45 procent van alle Ne derlandse kinderen zijn in de zomervakantie van het vorig jaar vrijwel steeds thuis geweest. Tweederde van het aantal kinderen van ouders met een inkomen beneden de ƒ5000,zijn met de vakantie niet buiten de woonplaats geweest. Bfj de hogere inkomens is dit éénderde deel. Meeste kinderen gaan niet uit logeren Voor de vrije beroepen is er geen vakantiepro bleem, want in deze groep van de bevolking gaat 80 procent van de kinderen met de ouders op vacantie. Het vakan- tieprobleen. voor de kin deren geldt door elkaar genomen voor het gehele land, doch het meest voor het platteland. Vijf en tachtig procent van de kinderen van boeren en landarbeiders verlaten in de vakantie de woon plaats niet. Voor alle ar beiderskinderen is dit in de grote steden 55 pro cent en in de kleinere steden 62 procent. De kinderen van arbeiders en kleine zelfstandigen uit de steden, die wel met vakantie gaan, doen dit voornamelijk door te kamperen. Deze mededelingen werden gedaan door Drs. A. van Braam van het Centraal Bureau voor de statistiek op een te Utrecht gehouden confe rentie van het centraal werkcomité vakantie. MENING VAN MOEDERS De secretaris van het comité, de heer J. Pront, betoogde dat een enquête heeft uitgewezen, dat 80 procent van de huismoe ders de zomervakantie veel te lang vinden. De heer Pront betreurde het, dat de huismoeders door de te zware taak, die zij wegens gebrek aan recre atieruimte krijgen opge legd, tot een dergelijke uitspraak moeten komen. DJAKARTA, 3 mei A.N.P. Er zul len geen maatregelen worden genomen tegen de directie van de K.P.M., die in een rondschrijven over het overlijden van de heer Jungschlaeger er haar spijt over heeft uitgesproken, dat zijn onschuld niet is kunnen worden vastgesteld door een uitspraak van de rechter. De officier van justitie, Sunarjo, heeft medegedeeld, dat de directie een waar schuwing van hem heeft gekregen. Het rondschrijven was een inmenging in kwesties, -die de rechtspraak betreffen, zei hij. DJAKARTA, 3 mei A.N.P. De ambassadeur van de Sowjet-Unie in In donesië, Zhukov, heeft verklaard, dat zijn land bereid is met Indonesië samen te werken bij het bouwen van krachtsta tions, olie-projecten, kunstmestfabrieken en in het gebruik van atoomenergie voor vreedzame doeleinden. Zhukov deelde mede, dat hij een bespreking had gehad met premier Sastroamidjojo en minister Abulgani, waarbij hij hen op de hoogte had gesteld van de bereidheid van Rus land om samen te werken op technisch en economisch gebied, op basis van we derzijds voordeel. Indien Indonesië een concreet voorstel zou doen, zou de Russi sche regering dit ernstig bestuderen. Zeeman gedood ROTTERDAM, 4 mei De 26-jarige Surinaamse zeeman A. H. L. is door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek. Op 28 februari j.l. had hij te Katen- drecht tijdens een vechtpartij de op de grond liggende 19-jarige Finse zeeman K. tegen het hoofd geschopt, waarna deze is overleden. De eis was twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Het vermogen van de atoomreactor van het Noors-Nederlandse atoominstituut te Kjeller bij Oslo zal binnenkort worden vergroot van 350 tot 800 Kwu. De produk tie van isotopen zal hierdoor worden uit gebreid en de mogelijkheden voor onder zoek verbeterd.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3