Indonesië niet meer bereid ambassadeurs met Nederland uit te wisselen Geheimzinnigheid bij dood van kikvorsman GRUWELIJKE MOORD IN MARRAKESJ Drietanden krijgen I 5.- per dag Uitwisseling zaakgelastigden wordt geschikter geacht Israël en zijn vier buren zullen vuren staken Trein greep auto: drie doden Ned. straaljager in golven verdwenen Engeland vraagt: „Wat weten Russische gasten hiervan?" VN-conferentie over ontwapening mi Jukt PROIESTANTS CHRISTELUK DAGBLAD VOOR ZEELAND Aanbod van 3 maart moet als „verlopen" beschouwd worden Vanavond herdenken wij onze doden Zeeuwse delegatie naar Nat. monument Kweedjiehoo ontboden i naar Djakarta Zonder enige voorwaarde Koningin aan de lunch bij familie Verbruggen Afbetalingssysteem dra wettelijk geregeld Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. SO, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor a dm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noori- straat 35. Tel. 2009, TeL redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326: Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, I.p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad c „bloesempracht" zie pagina 2. 12e Jaargang No. 338S Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Vrijdag 4 mei 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 5.03 u., onder 20.13 u. Maan op 2.36 u., onder 14.24 u. Hoogwater zaterdag 5 mei: Vlissingen: 9.55 u. 1.45 m., 22.22 u. 1.25 m. Terneuzen: 10.16 u. 1.63 m., 22.47 u. 1.43 m. Wemeldinge: 11.14 u. 1.28 m., 23.46 u. 1.06 m. Zierikzee: 10.58 u. 1.11 m., 22.10 u. 0.80 m. Vanavond gaan de vlaggen halfstok. Bij de kerkho ven van steden en dorpen zullen zich de rijen mannen en vrouwen, van jongens en meisjes formeren voor de stil le omgang. Nederland her denkt zijn doden. Wij zullen ons op dat moment moeten schamen, omdat wij hen, vechtend voor eigen belang en een dikke beurs, ook dit jaar weer hebben vergeten. Zij streden voor onze vrijheid, zij maakten het door hun leven te geven mogelijk, dat wij ons in weelde kunnen baden. Van onze overvloed gaven wij misschien iets aan de Stich ting 19401945, maar een offer is het voor de meesten van ons niet geweest. Wij hebben in ons gebed en in one medeleven met de naaste meestal niet gedacht aan hen of aan haar, die in de strijd tegen de tiran het dierbaarste verloren. Wij waren teveel met onszelf be zig, vervuld van eigen wensen of bezig met dingen, die in het licht van hun idealen volmaakt onbetekenende beuzelingen wa ren. Wij zullen weer moeten le ren wat belangrijk is en wat de moeite niet waard is. Vanavond zullen wij ons eer- 1-k moeten afvragen, of het mee doen aan die stille omgang ge meend is of een handeling, die er nu eenmaal bij behoort. Wij zul len tot onszelf moeten inkeren en ons confronteren met de vraag wat wij van de vrijheid hebben gemaakt. Tegenover de dood heb ben wij niets in te brengen. Maar wij mogen nog leven, van het le ven genieten, onze kinderen in een vrij land groot brengen. Waarachtige dankbaarheid voor die vrijheid zal slechts kunnen blijken in een leven met God, Die de dood van onze helden wilde gebruiken om ons te bestralen met de zon der vrijheid. DJAKARTA. 3 mei. ANP. Het aanbod van Indonesië om met Nederland ambassadeurs uit te wisselen, vervat in een nota van drie maart aan de Nederlandse regering, moet thans als „verlopen" wol- den beschouwd, aldus heeft de correspondent van het ANP vandaag uit gezaghebbende bron vernomen. Het aanbod was door de vorige regering gedaan, na de eenzijdige opheffing door Indonesië van de Nederlands-Indonesische Unie, waaronder de beide landen hoge commissarissen uitwisselden. Nu het parlement het wetsontwerp tot opheffing van alle RTC- overeenkomsten heeft aangenomen, wordt het uitwisselen van zaak gelastigden meer geschikt geacht, aldus voegde men in regerings kringen hieraan toe. GOES, 4 mei Uit elke provincie zullen vandaag jongens en meisjes, die in de oorlog hun ouders verloren, een urn met aarde naar het nationaal mo nument op de Dam dragen. De Zeeuwse delegatie bestaat uit: Mia Westdijk, E. van de Velde, Corne- lis Jonker (Middelburg) en Rietje v. d. Hell (Goes). Leidster is mevrouw Franke-Verhulst. Donderdagmiddag gebruikte H.M. de Koningin de lunch in de wo ning van de fam. Verbruggen te Naar wij vernemen, is de Indonesi sche zaakgelastigde in Nederland, de heer Kweedjiehoo, voor dringende consultaties door de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, Abdul- gani, naar Djakarta ontboden. Dit overleg heeft betrekking op de jongste ontwikkelingen in de verhou ding tussen Nederland en Indonesië. De heer Kweedjiehoo heeft in verband hiermede donderdagmorgen op het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag een onderhoud gehad met de regeringscommissaris voor Indone sische aangelegenheden, mr. N. S. Blom. Het is de bedoeling, dat de heer Kweedjiehoo, die vrijdag zal vertrek ken, binnen veertien dagen in Neder land zal terugkeren. BOVAL-Ncderland herkoos Zeeuwse voorzitter ZWOLLE, 3 mei. De heer P. Francke te Grijpskerke, voorzitter van de BOVAL in Nederlang is gisteren tijdens de algemene ledenvergadering te Zwolle herbenoemd als voorzitter voor de tijd van drie jaar. JERUZALEM, 3 mei. Israël en zijn vier nabuurlanden zijn overeengekomen tot een onvoor waardelijk staken van het vuren over te gaan. Vandaag heeft de se cretaris-generaal van de Ver. Na ties, Dag Hammarskjoeld, de Vei ligheidsraad zijn eerste rapport over zijn vredesmissie naar het Midden-Oosten toegezonden. Hammarskjoeld zei in zijn rapport, dat zijn onderhandelingen met Isra- i en de vier betrokken Arabische landen „in alle gevallen met positieve resul taten zijn bekroond". Hij zei met de vijf regeringen de mogelijkheid te hebben bestudeerd van een „opnieuw volledig in acht nemen van de verschillende artike len van de algemene wapenstil standsovereenkomsten". De wens hiertoe werd door alle vijf partijen gedeeld, zo zei hij. MAASTRICHT, 3 mei. Van avond is op een onbewaakte over weg tussen Maastricht en Eijsden een personenauto tegen een passe rende D-trein gereden. Van de passagiers in de auto zijn er drie dames gedood, een heer zwaar ge wond en zijn zoontje licht gewond. Allen waren afkomstig uit Wol- verdange in Luxemburg. De auto bevond zich op een binnen weg en men vermoedt dat de bestuur der of bestuurster de weg was kwijt geraakt. Door de onbekendheid ter plaatse, zo wordt verder aangenomen, was men ook niet op de hoogte van het feit dat een onbewaakte overweg moest worden overgestoken. (Van onze pari. redacteur) DEN HAAG, 3 mei De afbeta lingsovereenkomsten moeten tijdelijk geregeld worden, was vandaag de me ning van de Tweede Kamer, uitgezon derd de communisten. Het desbetref fende wetsontwerp werd dan ook aan genomen. Het is te verwachten, dat als de Eerste Kamer dit wetsontwerp eveneens aanvaardt spoedig voor schriften over de beperking van de be stedingen gegeven zullen worden. Zij zullen voornamelijk gaan over de eer ste aanbetaling en over het afbeta lingsplan voor het resterende gedeelte van de koopprijs (de termijnen). DE BILT ZEGT: Weinig verandering DE BILT, 4 mei. Droog en over het algemeen zonnig weer. In de kust streken hier en daar tijdelijk mist Weinig wind, maar later op de dag /akke of matige wind uit zee. Weinig andering in temperatuur. De secretaris-generaal zei, dat hij aan de vijf regeringen voorstellen had voorgelegd voor plaatselijke regelingen binnen het kader van de wapenstil- standsovereenkomsten en de resolu ties van de veiligheidsraad die daarop betrekking hebben. Hammarskjoeld zal het komende weekeinde in New York terugkeren. Volgende week zal hij zijn eindrapport aan de Veiligheidsraad voorleggen. Vlieger ongedeerd OUDDORP, 3 mei. Om kwart voor acht vanavond Is een F-84G „Thunderjet" straaljager van de koninklijke luchtmacht (thuisho rende op de vliegbasis Eindhoven) ten noordwesten van de lichtto ren te Ouddorp in zee gevallen. De vlieger vaandrig Tombal uit Am sterdam heeft zich door middel van de schietstoel en de parachute kunnen redden. Van Ouddorp uit zag men het val scherm in zee drijven. Een uit Oud dorp uitgevaren boot heeft de vlieger aan boord genomen. Hij had het zeer koud, maar was ongedeerd. De „Thunderjet" is in zee verdwe nen. Het ongeluk is vermoedelijk een gevolg van motorstoring. Dreumel, Betuwe. Op de foto ziet men mevr. Quarles van Ufford, echtgenote van de commissaris der Koningin in Gelderland, de burge meester tran Dreumel, de heer Th. J. Kooijmans, H.M. de Koingin, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Uf ford, commissaris der Koningin, Minister Mansholt kreeg woensdagmaat, die het de luchtreizigers moge vóór zijn vertrek naar Parijs Polis no.lijk maakt zich op Schiphol, ook voor 1 uit de nieuwe verzekerings-auto-vluchten buiten Europa, te verzekeren. CASABLANCA. 3 mei. Naar eerst thans bekend is geworden, zijn in de nacht van woensdag op donderdag 35 voormalige volgelin gen van de overleden pasja van Marrakesj, de befaamde „El Glawi", op gruwelijke wijze door een duizendtal Marokkaanse nationalisten om het leven gebracht. Franse politiepatrouilles stonden machteloos toe te zien op de grens van de Arabische en Europese stadswijken, niet gemachtigd om op te treden, aangezien alle bevoegdheden tot het handhaven van de veiligheid aan de Marokkanen zijn overgedragen. Sultan Mohammed ben Joessef heeft de vice-president, de minister van binnenlandse zaken en het hoofd van de veiligheidsdienst, die 's nachts naar Marrakesj vertrokken, opgedragen op korte termijn krachtige maatregelen te nemen om de orde te herstellen. De moordpartij begon, toen een me nigte Arabieren de auto aanhield, waarmede de vroegere medewerker van de overleden pasja van Marra kesj de stad verliet. De Arabieren be ledigden en bespuwden Sektani en een Marokkaanse geleerde, die zich ook in de auto bevond. Vervolgens werden beiden uit het voertuig gesleurd, ge slagen en doodgestoken. Overwinningskreten slakend over goten de moordenaars de auto en de twee lijken met benzine en staken ze in brand. 's-GRAVENHAGE, 3 mei. De minister van oorlog heeft besloten, dat een dienstplichtige militair, die in 1956 bij de derde divisie voor herhalings oefeningen opkomt en voor de aanvang hiervan in het geheel reeds ten minste 85 dagen voor herhalingsoefeningen heeft doorgebracht, (of als ge volg hiervan een in totaal voor herhaling doorgebrachte tijd van 85 dagen overschrijdt) voor elke dag waarmede de genoemde termijn van 85 dagen wordt overschreden, aanspraak kan maken op een uitkering van 5,—, te ontvangen aan het eind van de herhaüngstijd. Wat betreft de soldij-genietende militairen is de uitkering niet aan loon belasting onderworpen. Ten aanzien van de onder-officieren en officieren wordt de uitkering geacht deel uit te maken van het „belaste loon in geld genoten". LONDEN, 3 mei. Reuter. Een kikvorsman van de Britse Marine, de 46-jarige kapitein Crabb, is op 20 april bij een duik in Stokes Bay om het leven gekomen. Dit is alles wat het Britse ministerie van ma rine bekend wenst te maken over een ongeluk, dat ongeveer veertien dagen geleden nabij de haven van Portsmouth gebeurd is. RUSSISCHE KRUISER Geruchten willen echter, dat de ze officier niet in Stokes Bay, maar 5 km verder, namelijk in de ma rinehaven van Portsmouth, om het leven gekomen is. Op 18 april zijn daar de Russi sche kruiser Ordzjonikidze (die de Russische leiders Boelganin en Chroesjtsjef aan boord had) en twee begeleidende Russische tor- pedobootjagers aangekomen. Volgens Britse krantenberich ten is dat de dag, waarop kapi tein Crabb zijn hotel voor het laatst verlaten heeft. De staf van het hotel mag niet over zijn doen en laten spreken en de bladzijde in het gastenboek waarop hij ingeschreven stond is verwijderd. IN LAGERHUIS Woensdag zal een Labourafge- vaardigde in het Lagerhuis de re gering vragen op welke gronden de dood van Crabb is aangenomen. De Britse pers houdt zich inten sief met het geval bezig en vele veronderstellingen zijn geuit. DOOR RUSSEN GEDOOD? Zo zou Crabb door Russische duikers van de „Ordzjonokidze" gedood zijn, toen zij hem onder de bodem van het schip aantroffen. Een ander gerucht wil dat Crabb met een onderwater-televisieca mera onder het schip aan het werk was en dat hij in de kabel van de camera verward raakte. In stukken gehakt Inmiddels was de moordzuchtige bende tot een duizendtal personen aangegroeid, die werden aangevoerd door gillende en met hun messen zwaaiende Arabieren. Het volgende doelwit was het huis van Si Mekki, 'n andere gewezen medewerker van El Glawi. Si Mekki wist de deuren van zijn huis te sluiten, voordat de bende het bereikte. Daarop schoot hij op de aanvallers. Hij wist er twee te doden en tenminste vijf te verwonden, voor dat de bloeddorstige menigte hem in handen kreeg. Si Mekki werd geslagen, vertrapt en doodgestoken. Zijn lijk werd met een bijl in kleine stukjes gehakt. De ze werden op een hoop afval gewor pen, waarna het geheel werd ver brand. Martelingen Andere moordlustigen hadden in- midels El Man Soer, een voormalige lijfwacht van de overleden pasja van Marrakesj, in handen gekregen. El Man Soer heeft indertijd een man, die de sultan tijdens de ballingschap van de huidige vorst, wilde vermoorden, neergeschoten. El Man Soer werd achter een auto gebonden, die hem vervolgens lang zaam door de overvolle Arabische wijk sleurde. Tierende Arabieren wierpen zich op hem, sloegen en martelden de man en brachten hem tenslotte om het leven. Ook zijn verschrikkelijk verminkt lijk werd op een vuilnishoop geworpen en verbrand. In totaal 35 voormalige aanhan gers van El Glawi werden afge slacht, voordat de gouverneur van Marrakesj de orde kon herstellen. LONDEN, 3 mei. De onder commissie van de V.N. voor ont wapening, die zes weken in Lon den heeft vergaderd, heeft geen overeenstemming bereikt. Morgen zal men voor de laatste keer bij eenkomen, zo wordt van gezag- nebbende zijde vernomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1