Indonesië wenst niet met samen te enig blok gaan Koning Mahendra met melk en honing gezalfd Politieke tegenstellingen in West-Duitsland worden groter Kredietverlening voor agrarische handel en industrie Vaststelling streekplannen moet door prov. staten geschieden Varkenspest in Lunteren „Nederland heeft nog nooit de werKelijkheid van onze revolutie aanvaard" Dodelijk ongeluk in Rotterdamse haven Kritiek op Bondskanselier ook uit eigen gelederen Garantiefonds uit vrijwillige bijdragen Landbouwschap maakt bezwaren kenbaar Spaanse studenten veroordeeld Robofvliegiuigen voor Amerika Voorwaardelijke straften voor volgelingen van Lou Donderdag 3 mei 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Minister Abdulgani legt verklaringen af DJAKARTA, 2 mei (ANP). - - De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Ruslan Abdulgani, heeft verklaard, dat de onafhan kelijke buitenlandse politiek, die Indonesië voert, thans ook aange hangen wordt door een toenemend aantal jonge naties, zoals Ceylon, Cambodja, Syrië, Egypte en Saoedi-Arabië. Los daarvan bestaan er zeker duidelijke aanwijzingen, dat het Indonesische standpunt, dat het samengaan met één van de twee blokken in de wereld de span ning tussen deze blokken zou doen toenemen, geleidelijk doordringt in de gedachtengang, die militaire blokken vormen. In een vraag gesprek met de correspondent van het ANP zei Ruslan, dat naar zijn mening de Indonesische onafhankelijkheidspolitiek, die wereld vrede beoogt, meer en meer gewaardeerd wordt en voor enige lan den zelfs meer aanvaardbaar is. siërs de mening verspreiden, dat de Nederlanders nog steeds alles in het werk stellen om een gespannen sfeer te scheppen, zodat minder aandacht kan worden besteed aan de opbouw en het herstel. Zolang deze geest nog in Nederland heerst, is er nauwelijks enige aanleiding om de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië te normaliseren". Op een vraag, of de geschilpunten tussen de beide landen zouden kunnen worden opgelost door het sluiten van normale overeenkom sten, nu Indonesië de unie heeft opgezegd, antwoordde Abdulgani, dat het sluiten van normale over eenkomsten zeker meer en meer een normaal verschijnsel zal gaan worden, zodra Nederland zich kan bevrijden van zijn terughoudend heid om de eis van Indonesië voor zijn onvervreemdbare rechten van volledige zeggenschap over Indo nesië te aanvaarden. HERSTELBETALINGEN. De minister van buitenlandse za ken verklaarde voorts, dat hervat ting van de onderhandelingen met Japan over de herstelbetalingen wordt voorbereid. „Wij hopen, dat Japan spoedig onze nieuwe voorstel len zal aannemen", zo zei hij. Voorts deelde hij mede, dat Indo nesië er de voorkeur aan gaf, dat in ternationale bureaux zaken van eco nomische en technische hulp beharti gen, „ofschoon wij bilaterale overeen komsten niet zullen weigeren, indien zij maar vrij zijn van iedere soort band". Tenslotte verklaarde hij, dat dé regering zeker particuliere buiten- 'landse beleggingen zal aanmoedigen. Vliegongeval in Engeland: twee doden „Wij zijn verheugd op te merken,1 dat niet alleen meer regeringen een dergelijke politiek gaan voeren, doch dat bovendien ook de gewone mensen in vele landen zich bewust worden van de verdiensten van onze poli tiek", zo zei de minister. Op de vraag, of Indonesië in de toe komst niet alleen samenwerking met zijn Aziatische en Afrikaanse buur landen zou zoeken, doch ook met Zuidamerikaanse landen, zei de mi nister: „Wij zoeken samenwerking met die landen, die op ongeveer de zelfde trap van economische ontwik keling staan om ervaringen uit te wisselen inzake het oplossen van de dagelijkse problemen, hoe kapitaal te vermeerderen en hoe technische ken nis te verwerven. Los van dit streven wij in inter nationale organisaties naar het aan nemen van een gemeenschappelijke houding teneinde de kapitaaltoevoer en technische kennis naar die landen te stimuleren". Met betrekking tot de gespannen verhouding met Nederland zei Ruslan: „Naar onze mening heeft Nederland nooit van ganser harte de werkelijk heid en noodzaak van onze revolutie ais deel van het emancipatieproces onder de landen over de gehele wereld aanvaard. Deze terughoudendheid ma nifesteert zich in de voortdurende be zetting van West-Irian, het hand haven van oude economische banden en het toelaten door invloedrijke Nederlandse kringen van anti-Indone sische activiteit in Nederland en In donesië". „TREFFEND VOORBEELD". Ais een „treffend voorbeeld" haal de Abdulgani de zaak-Jungschlaeger aan, die, zoals hij zei „door de Neder landers in Nederland zowel als in In donesië zelfs na zijn dood wordt uit gebuit". Hij noemde het rondschrijven van de directie van de K.P.M. in Djakarta, waarin gezegd werd, dat zij het betreurt, dat tengevolge van de dood van Jungschlaeger zijn absolute onschuld niet door een uitspraak van de rechter is kunnen worden beves tigd. „Wij betreuren het zeker, dat door zijn plotselinge dood het recht niet langs normale wegen zijn beloop heeft kunnen hebben", aldus Ruslan Ab dulgani, „maar al deze activiteiten zullen ongetwijfeld onder de Indone- EDE, 2 mei. Onder de varkens stapel van de landbouwer Pater te Lunteren is varkenspest geconstateerd. Deze gevreesde en zeer besmettelijke ziekte, die ook het vorige jaar tot in grijpende maatregelen heeft geleid, scheen daarna op de Veluwe bedwon gen te zijn. Helaas is het niet zo, naar thans blijkt. ROTTERDAM, 2 mei. In een ruim van het Noorse s.s. „Hassel", dat in de Waalhaven te Rotterdam ligt, is gisteravond de 52-jarige havenarbeider A. van der Vooren uit Noordwijk ge struikeld en onder een grijper met ko len geraakt. Hij werd op slag gedood. Het wordt Adenauer niet gemakkelijk gemaakt De politieke tegenstellingen in de Westduitse Bondsrepu bliek worden beslist niet kleiner. Het kabinet van Ade nauer heeft enige tijd geleden al grote moeilijkheden ondervonden en vooral de liberalen, die onderling zeer ver deeld zijn, maken het de ruim tachtigjarige Bondskanselier niet erg gemakkelijk. Bovendien blijkt het in de gelederen van de Christen Democratische Unie, die tijdens het laatste weekeinde haar congres in Stuttgart hield, ook niet allemaal koek en ei te zijn. En al zal deze partij naar het zich laat aanzien niet geteisterd worden door een breuk of een scheu ring, de toekomst voor de C.D.U. zal waarschijnlijk heel wat zorgen geven. Speciale stichting opgericht 's-GRAVENHAGE, 2 mei. Het algemeen orgaan voor de handel en met de handel verwante bedrijven op het gebied van landbouw, visserij en voedselvoorziening (kortweg Algemeen Orgaan Voedsel voorziening), omvattende ruim 45 organisaties met ruim 30.000 be drijven, en de Stichting voor Nederlandse zelfstandige handel en in dustrie hebben een Stichting Produktiviteitskrediet opgericht. De volledige naam dezer stichting is: Stichting ter verhoging van de produktiviteit in de handel door middel van een verantwoorde finan ciering. In Engeland is bij het plaatsje Standsted (in Essex) een „York'' vliegtuig neergestort. Twee van de in zittenden werden bij het ongeval ge dood. Op de telefoto ziet men brand weerlieden en reddvrs op het met schuim bedekte toestel, op zoek naar overlevenden. Najaar 1957. zullen in West- Duitsland weer verkiezingen worden gehouden en het ziet er naar uit, dat de verkiezings strijd fel zal worden. Want de C.D.U., nog altijd de grootste partij in de Bondsrepubliek, heeft tegenover zich niet meer alleen de oppositie van de so cialisten, maar ook die van 'n belangrijke groep liberalen on der aanvoering van Dehler, die in steeds sterker mate nationa listische leuzen doet horen en voor wie de hereniging van Duitsland het eerste en voor naamste punt van zijn politiek program is. De scheuring in de liberale partij is, voorzover uit de berichten valt na te gaan, nog niet geconsolideerd en al heeft zich dan een groep libe ralen van het streven van Dehler losgemaakt om de poli tiek van Adenauer te steunen. Het gesprek van de dag De plechtigheid werd gehouden in het Kurhaus te Scheveningen. In een toelichting zei de heer Th. Boersma, voorzitter van het Algemeen Orgaan, dat de jaarlijkse waarde van de ge produceerde land-, tuinbouw- en vee- teeltprodukten op het ogenblik 5.5 tot 5.6 miljard gulden bedraagt tegen 1.1 miljard in 1938. De geldomvang van de handel in deze produkten is nave nant gestegen en het zal wel duidelijk Het ontwerp wet op de ruimtelijke ordening 's-GRAVENHAGE, 2 mei. Het Landbouwschap heeft zich op grond van een voorstel van zijn commissie grondgebruik tot de Tweede Kamer gericht met een rekest omtrent het ontwerp wet op de ruimtelijke ordening. Het Landbouwschap constateert o.m., dat het ontwerp onvoldoende tegemoet komt aan het verlangen, dat planologische maatregelen eerst tot stand kunnen komen na een openbare voorbehandeling. Maatregelen op rijksniveau komen eerst in het licht der openbaarheid, nadat deze in een gemeentelijk bestem- mingsplen zijn opgenomen. Aangezien de gedachte van een natio naal plan terecht is verlaten, is dit stadium van publikatie bepaald te laat, zo meent het Landbouwschap. Ditzelfde geldt ook ten aanzien van streekplannen. Deze worden eerst na vaststelling door ged. staten bekend gemaakt en niet vooraf in ontwerp ter visie gelegd. Bovendien acht het Land bouwschap het onjuist, dat deze niet langer door provinciale staten, zoals thans, doch door het college van ged. staten zullen worden vastgesteld. MADRID, 2 mei (AFP). Vier Spaanse studenten zijn door een ge rechtshof in Madrid veroordeeld tot 'n jaar gevangenisstraf en- een boete van 25.000 peseta's wegens het verspreiden van vlugschriften, waarin de studen ten opgeroepen werden te staken. De officier van justitie had vier jaar ge vangenisstraf geëist. Eén der veroor deelden is een neef van de dichter Lorca, een andere is een neef van de voormalige monarchistenleider Sotello. Ondanks het feit, dat het bindend karakter aan een streekplan is ontno men en dit in de toekomst slechts richtlijn voor de gemeentebesturen zal zijn, is de materiële betekenis van een streekplan naar de mening van het Landbouwschap niettemin van dien aard, dat de vaststelling hiervan in het openbaar door provinciale staten dient te geschieden. Voorts bevat het ontwerp volgens 't Landbouwschap onvoldoende waarbor gen voor het voeren van een door de regering gewenst met vaste lijn gevoerd nationaal beleid. Vertegen woordigers van het agrarisch bedrijfs leven in de planologische adviserende organen op landelijk en provinciaal niveau oordeelt het Landbouwschap gewenst. Het openen van de mogelijkheid tot tegemoetkoming in de schade, indien een eigenaar of pachter onevenredig zwaar wordt getroffen door een be stemming in een plan, acht het Land bouwschap verheugend. Het meent evenwel, dat ook schade, geleden als gevolg van de voorbereiding van een plan, hieronder begrepen dient te wor den. zijn, zo zeide de heer Boersma, dat de meeste bedrijven er niet in geslaagd zijn om hun kapitaal te vervier- of vijfvoudigen. Het is dan ook zó ge steld, dat in tal van handels- en han delsindustriële instellingen in de agra rische sector gebrek aan kapitaal be staat en vooral ook gebrek aan liquide middelen. Daar komt nog bij, dat de handel over het algemeen op kort kre diet moet kopen, terwijl vele afnemers, boeren dus, een krediet van een jaar gewoon schijnen te vinden. Neemt men daarbij, dat de landbouw tussen 1955 en 1970 volgens het Centraal Planbureau nog ongeveer drie en een kwart miljard gulden zal moeten in vesteren, dan zullen in dit investe ringsprogramma de handel en de in dustrie niet achter willen blijven en in dezelfde verhouding moeten inves teren. De stichting, die thans is opgericht, zal zich dus bewegen op het terrein van de financiering en kredietverle ning voor handelsondernemingen in landbouwprodukten, visserij-produk-' ten en levensmiddelen. De stichting zelf zal niet tot krediet verlening overgaan, maar wil wel trachten deze in goede banen te lel den, hetgeen geschieden kan door voorlichting aan de betrokken han delsondernemingen, door het verlenen van bemiddeling tussen kredietgevers en kredietnemers, door het instellen van onderzoekingen en het verzame len van gegevens. Naar de mening van de heer Boers ma zal een belangrijk deel van de werkzaamheden van de stichting gele gen zijn in het vormen van een garan tiefonds. Dit fonds zal worden bij een- gebracht uit vrijwillige bijdragen van het bedrijfsleven. Eén van de eerste werkzaamheden van de stichting zal zijn het bijeenbrengen van dit fonds. Is dit eenmaal van voldoende omvang, dan stelt men zich voor door samen werking met de overheid waarborgen te kunnen geven aan handelsonderne mingen voor het verkrijgen van kre dieten, welke kunnen leiden tot een betere bedrijfsvoering. Het is dan ook de opzet daarbij niet gebruik te ma ken van één bepaalde bank, doch de keuze van de bankinstelling over te laten aan de betrokken ondernemin gen, zodat men daartoe gebruik kan maken van bestaande relaties. vast staat allerminst, dat deze groep voldoende aanhang zal kunnen verwerven om blijvend in Adenauers regeringscoalitie te kunnen worden opgenomen. Verwijten Eén der ernstigste verwijten aan het adres van de Bonds kanselier is, dat hij door zijn politiek nog geen stap gevor derd is op de weg naar de her eniging van de beide delen van Duitsland. Dit is niet slechts een verwijt van de zijde der vluchtelingen en der liberalen, maar het leeft oqk in de eigen gelederen en het is op het C.D.U.-congres opnieuw tot uiting gekomen. Het kwam daar wel niet tot een openlijke aanval op het be leid van Adenauer en zijn minister van buitenlandse za ken Von Brentano, maar plezie rig was de discussie toch aller minst. Heeft, zo vroegen de kri- tici zich af, de Bondskanselier wel alle gelegenheden en kan sen gebruikt om dit diepinsnij- dende vraagstuk op de juiste tijd en op de juiste wijze bij de Russen aan de orde te stel len? Wij, die van een afstand en dus objectiever dit vraagstuk kunnen beschouwen, menen dat de gevoerde politiek de juiste is geweest. Slechts een volkomen op het Westen georiënteerd be leid, waarbij de vraag, of Duits land geneutraliseerd moet wor den, zelfs niet eens aan de orde mag komen, is de eerste voor waarde voor hereniging. De in de loop der jaren van Russische zijde gedane voorstellen, die soms heel ver gingen, waren er slechts op berekend West- Duitsland van het Westen los te maken. De voor de hand liggende oplossing, n.l. vrije verkiezingen onder internatio naal toezicht, ligt de Russen bepaald niet. En dit is en blijft een voorwaarde, waaraan eerst zal moeten worden voldaan. Persoonlijk regiem De kritiek, die in Stuttgart op Adenauer werd uitgebracht, kwam o.m. van de kant van de jongeren. Zij hebben bezwaren tegen het sterke persoonlijke regiem van de Bondskanselier en menen, dat hij veel te wei nig de partijleden inlicht over zijn beleid. Het is om te begin nen nodig, dat er in het partij bestuur meer jonge en energieke christen-democraten komen en dat met hun oordeel meer reke ning zal worden gehouden. Een andere binnenlandse kwes tie, die momenteel speelt, is de belastingverlaging. Niet alleen door de oppositie, maar ook van uit de eigen partij wordt daar op aangedrongen. Er is zelfs al sprake geweest van het ontslag van de minister van financiën Schaffer, die het been stijf hield. Hij heeft tot heden alle voorstellen verworpen en komt vandaag of morgen met een eigen voorstel, waaraan hij naar het zich laat aanzien wel zijn portefeuille zal verbinden. Op het C.D.U.-congres in Stuttgart is Adenauer tegen zijn zin de benoeming van vier vice- presidenten inplaats van twee opgedrongen. Tot de nieuw be noemden behoort ook Karl Ar nold, de gewezen premier van Noordrijnland-Westfalen. Daar mee wordt voedsel gegeven aan de gedachte, dat Arnold in de toekomst een greep zal doen naar de functie van Bonds kanselier, als Adenauer ermee ophoudt of wegvalt. Hijzelf Is nu met algemene stemmen op nieuw tot voorzitter der C.D.U. gekozen, maar het is wel teke nend, dat het besluit tot benoe ming van vier vice-voorzïtters met een uiterst kleine meerder heid werd genomen. MWl WASHINGTON, 2 mei (Reuter). S. naar schatting binnen vier jaar for- „Voorzover ik het bezien kan, bouwt maties robotvliegtuigen in gebruik de Sowjet-Unie zware bommenwer- zullen hebben en dat hij daarom hui pers in een iets hoger tempo dan de verig was vergelijkende voorspellingen V. S." Dit is dinsdag op een perscon- te doen over de toekomstige sterkte ferentie verklaard door de amerikaan- van de luchtmachten van de beide se minister van defensie, Charles Wil- landen, son. H(j voegde hieraan toe, dat de V. krooTT zTVV* jUWden 611 lTeU VfTSierde van vWen plaatTen'wZr- Kroon op zijn noofa, om precies 17 minuten voor onder een bergtop en uit paarden- en olifantstallen. De priesters zongen, toen KATMANDOE, 2 mei (Reuter). Koning Ma- reld en één der laatste mo- hendra van Nepal is woensdagochtend op het bin- narchen in Azië. nsSeeiaJan het PalelS Tl dlT,iTr0rr sch™™ k?o£sritenrSü stelde god Hanoeman in de hoofdstad Katmandoe waarschijnlijk de oudste ter gekroond, omgeven door de schitterende praal van wereld. Voor de kroning het oude Hindoeritueel. De 35-jarige vorst besteeg werd Mahendra ingesmeerd de troon met ziin juwelen en veren versierde met elf plaatselijke tijd. Dit ogenblik was door de astrologen gekozen als het' gunstigste tijdstip. Rondom de koning zongen priesters in saffraangele gewaden ge beden in het Sanskriet uit de Veda oude Hindoebijbel en bliezen vreemde jubel tonen op schelpen. De kro ning werd aangekondigd kanonschoten, die weerklon ken over de pagoden en de halfhouten huizen van de middeleeuvSse hoofdstad van liet in de Himalaya gelegen koninkrijk. Het binnenplein, was vol gasten en voor de eerste maal mochten corresponden- Laatsie Hindoevorst besieeg in Nepal de iroon ten en persfotografen uit de gehele wereld de kroning van een Nepalese koning verslaan. Mahendra, door zijn on derdanen geëerd als de in carnatie van de Hindoegod Visjnoe en de negende in de lijn van de Rajpoet heer sers, is de laatste in leven zijnde Hindoekoning ter we- toen de koning zijn witte goud geborduurde kronings mantel van fluweel en zijde aantrok en met melk en honing werd gezalfd. Deze plechtigheid werd verricht door vertegenwoordigers van vier Hindóekasten, die de Koning om de beurt zalfden met boter uit een gouden pot, melk uit een zilveren, wrongel gestremde melk) uit een koperen en honing uit een bronzen pot. Ver volgens werd de op een helm gelijkende en met dia manten, smaragden, robij nen en parels bezette kroon op het hoofd van de Koning ge plaatst. De troon stond op de huiden van een luipaard, een leeuw, tijger, os en een kat, die waren neergelegd op een podium. Over het ge heel stond een met riet be dekte troonhemel. Na de plechtigheid begaf de Koning zich naar een zaal in het oude gedeelte van het paleis, waar zich gouden en zilveren tronen, rijk bezet met edelstenen, bevinden. Hier ontving hij zijn gasten, onder wie bui tenlanders en de Rana's, prinsen van een oude fa milie, die tot de paleisrevo lutie van 1950 erfelijk het premierschap bekleedden en de vader van de Koning praktisch in gevangenschap hielden. Duizenden personen hebben zich dinsdag verdrongen in het kantoor van de K.L.M. te Georgetown om de vijf soorten tulpen te bewonderen, die door de luchtvaartmaatschappij uit Nederland waren aangevoerd. AMSTERDAM, 2 mei De recht bank te Amsterdam heeft vanmorgen de 46-jarige fabriekarbeider M. H. H. uit Weesp en diens vrouw veroordeeld tot resp. twee maanden en één maand voorwaardelijke gevangenisstraf. Zij hadden in november 1955 aan hun éénjarig zoontje, dat longontste king had, iedere medische hulp ont houden. Het kind was gestorven. De ouders voerden als motief voor hun handelwijze aan, dat zij ,;Lou bele ven". Lou, een visboer uit Muiden, die zich God noemt, belooft zijn vol gelingen onsterfelijkheid. Wanneer zij toch sterven, is dat te wijten aan eigen kleingelovigheid. De rechtbank was van mening, dat H. en zijn vrouw niet de bedoeling hadden gehad hun kind enig lichame lijk letsel te berokkenen. De straf maat werd mede bepaald door de overweging, dat „waarschijnlijk ge noeg termen aanwezig zijn om het echtpaar uit de ouderlijke macht te ontzetten." Veertien dagen geleden verzekerde H. dat hij in de toekomst in geval van ziekte van één van zijn kinderen er niet aan zou denken een dokter te waarschuwen. De officier van jus titie eiste toen één maand onvoorwaar delijke gevangenisstraf tegen hem. Tegen de vrouw van H. was één maand voorwaardelijke gevangenis straf geëist. AMSTERDAM, 2 mei Gisteravond heeft de politie te Amsterdam een in val gedaan in een perceel aan de Utrechtsestraat, waar door een aantal mensen roulette werd gespeeld. Drie personen werden in verzekerde be waring gesteld en negen anderen na verhoor huiswaarts gezonden. In het speelhuis werd 946 gulden, benevens een roulette en bijbehorend speel materiaal in beslag genomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3