Djakarta kan meer Nederlanders van wijlen-Jungschlaeger laten de weg gaan Straaljager neergestort in Twente: piloot gedood Voortaan zijn man en vrouw voor de wet gelijk Belgen me! Wal hebben ons Deltaplan ie maken? Boer contra staat Bouwvakantie 4-13 augustus SYRIË: J4EEN" Heer vlees, minder melk PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Minister Luns laat zijn waarschuwende stem in de Kamer horen Ned. regering overtuigd, dat de rechten van de mens ernstig worden geschonden John Jung arriveerde op Schiphol Botsing in de lucht Handelaars in blanke slavinnen MAAR DE MAN BLIJFT T HOOFD I Prof. Gerbrandy contra mej. Tendeloo KLM-Dakota door Israël vrijgegeven Hammarskjoeld ierug Rooldkantoor: Goes, l>. Voriutr. >0, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3087. vo.r a dra. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel 2P09, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3387 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Donderdag 3 mei 1956 OOSTKAPILLE: jachtveldslachtveld ile pagina 2. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 5.04 u., onder 20.11 u. Maan op 2.18 u., onder 13.14 u. Hoogwater vrijdag 4 mei: Vlissingen: 8.39 u. 1.39 m., 21.05 u. 1.17 m. Terneuzen: 9.00 u. 1.57 m., 21.30 u. 1.35 m. Wemeldinge: 10.01 u. 1.28 m., 22.32 u. 0.98 m. Zierikzee: 9.45 u. 1.10 m., 22.10 u. 0.80 m. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 2 mei. De bejaarde minister Van Oven heeft van daag in de Tweede Kamer beweerd een van de gelukkigste dagen van zijn leven te hebben. Het wetsontwerp tot opheffing van de han delingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw werd namelijk aan genomen. Er zal nu, zo betoogde de minister met een van ingehouden vreugde toch nog bijna overslaande stem, in Nederland geen plaats meer zijn voor pantoffelhelden en huistirannen. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, doch vooraf waren er nog heel wat woordjes gezegd over de positie van de man en de vrouw in het huwelijk. En waar zou men een vinnig pleidooi voor de rechten van de gehuwde vrouw eerder van kunnen verwachten, dan van de socialistische mej. Tendeloo? Zij verzette zich vooral tegen het amendement van de Alt-fractie om in de wet vast te leg gen dat de man het hoofd van de echtvereniging is. Dit amendement werd aangenomen met 41 tegen 35 stemmen. Het debat over dit amendement bracht mej. Tendeloo (Soc.) in extase. Zij gooide alle remmen los en fulmi neerde op de oude tijd, waarin er een heer en een slavin was. In vele hu welijken ontstaan moeilijkheden, zo zeide dit ongehuwde Kamerlid, om dat de man er zich op beroept het hoofd van het gezin te zijn. Zelfs op bruiloften wordt daarmee fo spot gedreven. Dat is naar voor de -r.Jd. Mej. Tendeloo was van mening, dat dit amendement de moderne ver- i ouding weer gaat bederven. Het wets ontwerp is van grote allure. Is de Ka mer nu zo klein om de klok weer te rug te draaien? De meerderheid liet zich niet over tuigen door de felle uitlatingen van de vrouwelijke socialistische afge vaardigde. Zij vervolgde: waarom moet de schijn worden gewekt «lat de man baas is en de vrouw ondergeschikt? Het amendement vond zij strijdig met het wetsontwerp en bepaald grievend voor de gehuwde vrouw. Het gezag van de man wordt niet erkend op grond van de wet. Dit is een kwestie waar de aardse wetgeving buiten moet blijven. Dat de man de naam geeft aan de kinderen vond mej. Tendeloo geen ar gument om dit amendement te steu nen. Dit is slechts een kwestie van landszede. Dat de man het laatste woord heeft in het zoeken van de woonplaats of in het uitoefenen van de ouderlijke macht, waren voor mej. Tendeloo evenmin argumenten voor het amendement. TWEE ANDERE VROUWEN Jvr. Wttewaall van Stoetwegen zei, dat de algemene strekking van het amendement overeenkomt met de op vattingen over het huwelijk in de kring van haar C.H.-geestverwanten. Mej. de Vink (Kath.) legde een soortgelijke verklaring af. De strijd tegen de A.R.-fractie gaf mej. Tendeloo bij voorbaat op. Nu zij dit amendement heeft ondertekend trekt zij slechts de oude lijn door, al dus spr. Maar de socialistische frac tie heeft „durf en moed", zo riep zij uit. „Dit amendement is voor onze fractie principieel onaanvaardbaar. Het is uit de tijd, onwaarachtig en in houdloos". ONTPADEN Minister Van Oven ontraadde het amendement, omdat het volgens hem een blote verklaring is, die juist en on juist kan zijn. Domme mannen en domme vrouwen zullen er misbruik van maken. Prof. Gerbrandy (A.R.) verklaarde, dat in vele gevallen het nog steeds zo is dat de man allereerst naar voren treedt, bijv. in het kinderrecht, in het familierecht, in het internationaal pri vaatrecht, maar ook bij de aangifte van belastingen. In de Bijbel kan men lezen, aldus prof. Gerbrandy, dat de man 't hoofd van de vrouw is. Daardoor heeft deze norm een grote mate van eerbiedwaar digheid gekregen. Minister Van Oven en mej. Tende loo hebben, alzo besloot prof. Ger brandy, de neiging juist het huwelijk te splitsen. De bepaling dat de man 't hoofd van de echtvereniging is, is volgens de A.R. woordvoerder dan ook een barrière tegen het drijven naar links en tegen het uiteenrijten van 't huwelijk. De heer Van Rijckevorsel (Kath.) was het met prof. Gerbrandy eens, dat het geen kwaad kan deze bepaling in de wet op te nemen als daardoor niet de juridische gehoorzaamheidsplicht van de vrouw wordt gesteld. NEDERLAND VOORAAN Minister Van Oven zeide belangrij ke en gelukkige dagen in zijn leven mee te maken. Door de aanvaarding van dit wetsontwerp eert de Kamer de Nederlandse vrouw, aldus spreker. Bij volledige gemeenschap van goederen zullen er voortaan twee kapiteins op één schip staan. Er is geen plaats meer voor pantoffelhelden of huisti rannen). SCHIPHOL, 2 mei De 24-jarige zoon van Jungschlaeger, de genatura liseerde Amerikaan John Jung, is vanmiddag uit de Ver. Staten op Schiphol aangekomen. „Ik ben blij, dat het Amerikaanse leger mij dertig dagen verlof heeft gegeven en ik wil de Nederlandse re gering dank brengen voor de mede werking, die zij mij gegeven heeft om van Washington naar Schiphol te rei zen. Ten slotte wil ik de Nederlandse bevolking bedanken voor het mede leven voor de zaak van mijn vader", zo zei Jung na zijn aankomst. Naar bekend zal het stoffelijk over schot van zijn vader dezer dagen per vliegtuig naar Nederland worden ge bracht om .daarna in Maastricht aan de aarde te wórden toevertrouwd. Daarbij zullen de zoon van de over ledene en mevrouw Jungschlaeger, die dezer dagen uit Indonesië op Schiphol wordt verwacht, aanwezig zijn. In een kort onderhoud vertelde John Jung nog, dat hij aan de Neder landse regering zijn luchtreis van Washington naar Schiphol dankt. Hij zal zijn verbljjf in Nederland door brengen bij familieleden in Maas tricht. Over zijn gevoelens ten opzich te van Indonesië wilde hij liever niet spreken. Jung is zelf in Indonesië geboren, doch verliet het land op 10-jarige leeftijd. Sinds 1950 woont hij in Ame> rika. Bij zijn naturalisatie heeft hij het laatste deel van zijn achternaam laten schrappen. Naar wij vernemen, is ook mevrouw Jungschlaeger, die de vorige week naar Djakarta reisde waar het stoffe^ lijk overschot van haar man ligt op> gebaard, weer op weg naar Nederland. HENGELO, 2 mei - Boven de buurt schap Wiene bij Delden (O.) is van middag een straaljager van de vlieg basis Twente na een botsing in de tucht met een andere van hetzelfde Kamerlid Gerretson (CH): DEN HAAG, 2 mei. De heer Gerretson (CH) heeft vandaag in de Eerste Kamer zijn bezorgdheid uitgesproken over het Nederland se standpunt, t.a.v. de waterwe genkwesties (met België), dat z.i. steeds meer naar dat van de Bel gen gaat overhellen. „Geen Belgische wensen inwilligen zonder dat daar een compensatie te genover staat", aldus de prof. die de Nederlandse heerschappij over de Del ta-wateren een pijler noemde, waarop onze onafhankelijkhid rust. Hij vroeg tevens, waarom de Bel gische bezwaren tegen de Delta plannen niet aan de Kamer waren overgelegd. „Ik ben van mening, dat die Belgen niets met de Delta-plan nen te maken hebben. Het is ons SCiiT, die afdamming". Voor de correctionele rechtbank te Brugge (België) hebben een dezer da gen de gebroeders Messina terecht ge staan voor een groot aantal misdrij ven waaronder handel in blanke sla vinnen. Op deze foto ziet men Egenio Messina op de binnenplaats van het paleis van justitie en op de achter grond zijn broer Carmelo die het ge laat bedekt. Nieuwe Dijkgraaf in Nieuw-Sint-Jooslandpolder 's-GRAVENHAGE, 3 mei Bij KB. is benoemd tot dijkgraaf van de Nieuw Sint-Jooslandpolder: Chr. P. Reijnoudt te Nieuw en Sint Joosland. Vlissingens nieuwe chef GOES, 2 mei Met ingang van r-.ei j.l. is de heer C. G. Coevert, ad junct-stationschef 2e kl. te Nijmegen, benoemd tot stationschef 2e klasse te Vlissingen. Drie gewonden bij gas ontploffing BUSSEM, 2 mei Vanmiddag heeft zich door het ontsteken van een luci fer in een vertrek waarin de gaskraan openstond, een ernstige gasontploffing voorgedaan in een boekhandel met woning in het centrum van Bussum. Drie personen, de twee zoons van de eigenares en een arbeider, raakten hierbij gewond en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. 's-GRAVENHAGE, 2 mei. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft bij vonnis in het proces tussen de veehouder S. uit Eist en de staat aan de eisende partij, de veehou der, opgedragen zijn stellingen te bewijzen. De heer Sponselee had tegen de staat een proces aanhangig gemaakt om schadevergoeding te verkrijgen voor het verlies van vijftien koeien, die het vorige jaar, toen zij waren ingeënt tegen mond- en klauwzeer, waren gestorven aan tuberculose. Aanvankelijk had de rechtbank het vonnis bepaald op 28 maart jl. Het vonnis werd tweemaal uitgesteld. Bij het interlocutoire vonnis van vandaag bepaalde de rechtbank dat de enquête dan zal de veehouder de juistheid van zijn standpunt moeten bewijzen op 8 juni a.s. zal worden gehouden. DE BILT ZEGT: DE BILT, 3 mei. Plaatselijk mist. Overigens wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Dezelfde middagtemperaturen als gisteren of iets hogere. Zwakke, tijde lijk matige wind uit zuidelijke richtin gen. .Weg mei pantoffelhelden en huistirannen" (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 2 mei. „Het is helemaal niet onmogelijk, dat nog meer Nederlanders het slachtoffer zullen worden van de haatcam pagne, die Indonesië tegen Nederland voert. .Want blijkens een mededeling van het Indonesische openbare ministerie zullen de processen worden voortgezet. Waarmee de hoop, dat er door de dood van de heer Jungschaeger een eind aan zou komen, niet bewaarheid geworden is". Het was onze minister Luns, die vanmiddag deze woorden in de Eerste Kamer sprak toen hij nog eens met grote nadruk de veront waardiging van de Nederlandse regering kenbaar maakte over de anti-Nederlandse gedragingen van Indonesië. Vooral v.w.b. de ar restanten in Djakarta. „De huidige procesvoering is een flagrante schending van de meest elementaire rechten van de mens", sprak de minister, uit naam van de regering. Mr. Luns zeide er prijs op te stellen namens de regering zijn instemming te betuigen met de woorden van diepe bewogenheid, die zijn gesproken over het sterven van de heer Jungschlaeger. De regering leeft ten zeerste mee met zijn echtgenote en familie. Daarnaast wenst ze haar bewondering tot uit drukking te brengen over mevrouw Bouman, wier energiek optreden te recht hulde verdient. v Zonder resultaat De minister wees met voldoening op de belangstelling en bezorgdheid, die het buitenland voor de arrestanten kwestie aan de dag legt. Door diplo matieke contacten en anderszins is zeer duidelijk komen vast te staan, dat men ook over onze grenzen de bejege ning van Jungschlaeger, Schmidt enz. ziet als een aantasting van de interna tionale rechtsorde. De regering heeft dan ook niets nagelaten om hiervoor de aandacht van de buitenlandse pers te trekken en ze is er in geslaagd de we reldopinie voor een zeer belangrijk deel mee te krijgen. Ze heeft tevens de gehele verdedi ging voor haar rekening genomen en herhaalde malen krachtig geprotesteerd tegen de intimidatie van de rechter door demonstraties en leugencampag nes in de pers. Verder zijn langs di plomatieke wegen vele pogingen ge daan een gunstiger sfeer ten opzichte van de gevangenen te kweken. Het is alles zonder resultaat gebleven. Brutaalweg De Indonesische regering vereenzel vigt zich welbewust met de doelstel lingen van 't Indonesische vervolgings apparaat door nog vóórdat de rechter een uitspraak doet, de verdachte Schmidt c.s. van subversieve hande lingen te betichten. Een hierop betrekking hebbende uitspraak van het Indonesische mi nisterie van voorlichting heeft een einde gemaakt aan alle twijfel over de aard van de processen. Reeds bij voorbaat wordt een oordeel uitge sproken en tevens gesuggereerd, dat het vonnis tegen Jungschlaeger de steun van Nederland aan subversieve acties zou bewijzen. Brutaalweg wordt toegegeven, dat de beschuldi gingen niet in de eerste plaats tegen de arrestanten zijn gericht, maar te gen de Nederlandse regering. Dit bevestigt de indruk, dat de pro cessen ondergeschikt gemaakt worden aan een politiek doel. Het is verheu gend, dat men in het buitenland zich van de Indonesische beschuldigingen distancieert. Internationaal Gerechtsho; Sprekend over de eenzijdige ophef fing van het Unie-statuut heeft minis ter Luns er nog eens op gewezen, dat een aanhangig-maken van deze kwes tie bij de Verenigde Naties weinig zin zou hebben. De Assemblee is 'n poli tiek lichaam, dat handelt naar politiek, niet naar juridisch inzicht. Ten aanzien van het Internationaal Gerechtshof ligt de zaak anders, maar ook over deze mogelijkheid was de minister niet bepaald optimistisch. In donesië heeft zich namelijk nooit ver plicht de rechtspraak van het Hof te aanvaarden. Nieuw-Guinea Minister Luns heeft Prof. Schermer- horn (PydA) toegegeven, dat de kwestie-Nieuw-Guinea een vraagstuk is van internationale strekking. Maar hij kon niet instemmen met de sugges tie van de oud-premier om dit ge biedsdeel maar op te dragen aan de Verenigde Naties, die het onder hun beheer zouden moeten nemen. Een trust-verhouding kan hier geen (al thans niet de enige) oplossing zijn om Nieuw-Guinea vrij te maken van zijn koloniaal karakter. De regering streeft naar een geleidelijke emancipa tie van dit gebiedsdeel, dat ze op dit ogenblik geen andere positie wil ge ven. Verhouding Oost-West Zowel minister Luns als minister Beyen hebben de verhouding tussen Oost en West ter sprake gebracht. De bewindsman van buitenlandse zaken was het met de meeste senatoren eens, dat er in de wezenlijke doelstellingen van het communisme geen verande ring is gekomen. Het doel is en blijft: uitbreiding van de wereldheerschappij over de gehele wereld. In en door de NAVO is het mogelijk het machtsevenwicht te bewaren. Ook minister Beyen betreurde het, dat zich de laatste tijd moeilijkheden hebben voorgedaan in NAVO-verband, vliegveld opgestegen straaljager, ge ëxplodeerd. De piloot, de ongehuwde luitenant-vlieger F. W. Hoogsteden uit Enschede kwam om het leven. Het an dere toestel is behouden op zijn basil teruggekeerd. Beide vliegtuigen kwamen, door tot nu toe onbekende oorzaak met elkaar in botsing, waardoor een der straalja gers explodeerde. De piloot had geen tijd meer het toestel per schietstoel t« verlaten. Wijd en zijd verspreid kwa men de brokstukken neer, o.a. op een hoogspanningsleiding, waardoor diver se plaatsen in Twente hedenmiddag zonder elektriciteit kwamen te zitten en het werk in vele fabri ken werd stilgelegd. Een benzinetank kwam neer in d< serre van een woning 'n Hengelo en veroorzaakte grote ravage, doch geen persoonlijke ongelukken. Egypte protesteert CAIRO, 2 mei. De foto-Dakota van de KLM, die gisteren door Israëli sche straaljagers werd gedwongen in Lydda te landen, is door de Israëlisch» autoriteiten vrijgegeven. Het is de be doeling dat tet toestel nog vanmiddag naar Cairo terugkeert. Egypte heeft vandaag, naar aanlei ding van het opbrengen van het KLM- toestel, een protestnota ingediend bij de gemengde Egyptisch-Israëlische wa penstilstandscommissie, zo heeft een woordvoerder van het Egyptische mi nisterie van oorlog meegedeeld. PROF. PICCARD BOUWT NIEUW DUIKTOESTEL MANNHEIM, 2 mei. Prof. Pic- card heeft op een persconferentie in Mannheim meegedeeld, dat hij bezig ia een duiktoestel te bouwen voor diep ten tot 2.000 meter. Het biedt plaat» aan twee personen en wordt een soort helikopter voor onder water, zei hji. Een Franse vriend, wiens naam hy niet wilde noemen, zou binnenkort tot 30.000 meter de stratosfeer in gaan om sterren te observeren. 's-GRAVENHAGE, 2 mei De be- drijfsbond voor het bouwbedrijf deelt ons mede dat de bouwvakva kantie 1956, die ingevolge een eerder door hem genomen beslissing aan vankelijk was bepaald op 30 juli tot en met 4 augustus en 6 augustus tot en met 11 augustus 1956 resp. voor het noorden en het zuiden de» lands met de zaterdag vóór en de maandag na de genoemde data 1» verlengd. Dus voor Zeeland: van 4- 13 augustus. JERUZALEM, 2 mei Hammars kjoeld heeft woensdag 2(4 uur met de Syrische leiders gesproken en is des avonds naar Jeruzalem terugge vlogen. Politieke kringen in Jeruzalem gelo ven, dat Hammarskjoeld de impasse over de Jordaan-kwestie niet heeft kunnen doorbreken. De premier van Syrië heeft gezegd dat zijn regering woensdagavond een verklaring zal uitgeven. Treinen twee minuten stil op 4 mei UTRECHT, 2 mei. Op de national» herdenkingsavond op 4 mei a.s. zul len ook de Nederlandsche Spoorwe gen twee minuten stilte in acht ne men. Van 20.00 tot 20.02 uur zullen alle treinen en rangeerdelen op het gehele net worden stopgezet. UTRECHT, 2 mei Het bestuur van het produktschap voor vee en vlees is van mening dat het van groot belang is dat de Nederlandse boer nog meer gaat omschakelen op de vlees- produktie, omdat internationaal het vlees beter wordt betaald dan de melk. maar hjj vond het onjuist te zeggen, dat de NAVO in ontbinding verkeert door de recente moeilijkheden met IJs land, de kwestie-Cyprus en de politiek van Frankrijk ten aanzien van Noord- Afrika. De moeilijkheden in de NAVO kunnen niet worden opgelost door een supra-nationaal orgaan. De onmiddel lijke taak van de NAVO is een houding te vinden tegenover de nieuwe Russi sche politiek.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1