„Wij willen vrede, maar moeten op onze hoede zijn" Een vierde grote stad in randstad Holland? Conclusie van Hoge Raad Shakespeare niet identiek Marlowe aan Vier jaar cel V.N.-waarnemers in gebied Gaza van Opzienbarende Russische besluiten op til? Tevreden over besprekingen Rusland heeft veel goud Blinden kunnen uitkering ontvangen Tien maanden met aftrek Generaal Zjoekof in Moskou Geen woord over Stalin Kuis in Haarlem uitgebrand Russen in ïsjecho- slowaakse Andere naam voor „Rode Plein" Grafonderzoek levérde niets op Een radicale oplossing Rapport van P.P.D. Zuid-Holland getuigt van visie leger Droefgeestigste stam Ier wereld Bondsdag Geref. jeugd geheel volgeboekt Nepal bereidt zich voor op kroningsfeesten n Woensdag 2 mei 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 GOES, 1 mei. - In tal van landen is vandaag de eerste mei als dag van de arbeid gevierd. In Moskou vond de traditionele parade plaats voor de leiders van partij en regering der Sowjet-Unie. De op het Rode Plein opgestelde troepen werden door de minister van lands verdediging, generaal Zjoekof, geïnspecteerd, die daarna een rede voering hield, waarin hij o.a. zeide dat het Russische volk in vrede en vriendschap met andere volken wil leven. Wij hebben, aldus Zjoekof, succes sen behaald door het volgen van het door Lenin aangegeven pad en wij zullen vasthouden aan Lenins begin sel van een vreedzaam naast elkander bestaan van staten met verschillende politieke en maatschappelijke stelsels. Bepaalde imperialistische kringen houden nog steeds vast aan de politiek van de koude oorlog en daarom moe ten de Sowjet-volkeren op hun hoede zijn, aldus Zjoekof, die de naam van Stalin niet noemde. Ook in de uitzendingen van radio wloskou werd vandaag Stalin verzwe gen. Nieuw vliegtuig In een uitzending van radio-Moskou werd medegedeeld, dat de Sowjet-Unie weldra over een nieuw passagiers vliegtuig zal beschikken, dat 170 pas' sagiers kan vervoeren. Ook werd ge zegd, dat vluchten van de ene planeet 8aar de andere binnen niet al te lange jd een feit zullen zijn. In de meeste landen vonden van daag militaire parades en optochten flaats. Ook belegden de vakbonden ijeenkomsten. In Oost-Berlijn begon de een-mei betoging met een parade door een 2B00 man van het nieuwe Oostduitse leger in oud-Pruisische stijl. In communistisch China werden in een optocht portretten van Stalin, Le nin, Marx en Engels meegevoerd. Koningin beledigd DEN HAAG, 1 mei. Na het plei dooi op 17 april voor de Hoge Raad ln het beroep in cassatie van de jour nalist J. F., heeft de procureur-gene raal thans conclusie genomen. F. werd in laatste instantie door het Haagse Gerechtshof tot tien dagen ge vangenisstraf veroordeeld wegen het schrijven van een als majesteitsschen nis gekwalificeerd artikel in zijn „nieuwsbrief". Mr. D. Huisman voerde tegen dit vonnis vier middelen aan, o.a. inhou dende, dat uit de bewijsmiddelen niet zou mogen worden afgeleid, dat be lediging van de Koningin is bewezen •n opzettelijk is gebeurd. Wel is kri tiek geoefend op de wijze, waarop de koninklijke taak is uitgeoefend, maar niet op de persoonlijkheid van de Koningin. De procureur-generaal zei o.m. voorwaardelijk opzet bewezen te ach ten en bleek van mening te zijn, dat de vier middelen faalden. Naar zijn inzicht zal Het beroep van de heer F. verworpen moeten worden. Arrest van de Hoge Raad volgt. Bewoners via dakgoot ontkomen HAARLEM, 2 mei. Voorbijgangers bemerkten maandagavond om elf uur dat het fel brandde op de benedenverdieping van een woning aan de Lotterstraat in Haarlem (noord). Zij belden aan en de hoofdbewoner keek uit het raam van de dakkapel. Het bleek, dat boven ook vier kinderen van 4, 5, 6 en 8 jaar sliepen. Het was niet meer mogelijk via de trap het huis te verlaten. Langs de dakgoot zijn allen in het naast gelegen perceel gekomen en in veiligheid gebracht. Het huis brandde geheel uit. De brand is ver moedelijk door oververhitting van hout werk aan de door de bewoner gemaakte schoorsteenmantel ontstaan. V%NEN, 2 mei (A.F.P.). Het onaf hankelijke Weense dagblad „Die Presse" meldt, dat het Tsjechoslo waakse leger in de afgelopen maanden door Russische troepen is versterkt en dat de afscheiding tu sen de grenzen van Oostenrijk en Tsj< cho-Slowakije scherper zal worden gemaakt door het scheppen van een twin tig kilometer diepe „veiligheidsstrook". In Parijs had de politie het houden van straatbetogingen verboden, om in cidenten te voorkomen. Het „Rode plein" inMoskou zal waarschijnlijk binnenkort een an dere naam krijgen. Er bestaan, vol gens radio Moskou, plannen om aan het plein de naam van Lenin te ver binden. Theorie van Amerikaan niei bevestigd LONDEN, 1 mei (AFP). Een in het graf van Sir Thomas Wal- singham te Chislehurst (Engeland) ingesteld onderzoek heeft geen enkel bewijs geleverd voor de theorie van de Amerikaanse criti cus en literator Calvin Hofman, dat de aan William Shakespeare toegeschreven werken in werke lijkheid afkomstig zouden zijn van Christopher Marlowe. De 46-jarige Hoffman heeft reeds een twintigtal jaren besteed aan het zoeken naar bewijzen voor zijn theo rie. Hij hoopte in de vandaag geopen de tombe van Walsingham <je verlo ren gegane originele handschriften van een aantal aan Shakespeare toe geschreven stukken en gedichten te vinden in het handschrift van Mar lowe. Volgens Hoffman heeft Walsingham, die meer dan drie eeuwen geleden stierf, destijds aan Marlow in zijn huis een schuilplaats verleend, toén deze jonge dichter en toneelschrijvér door de justitie gezocht werd wegens „gods lasterlijke" uitlatingen. Marlowe zou toen zijn werk onder de naam van Shakespeare hebben uitgegeven. Hoffman blijft aan zijn theorie vast houden en zou nu het ministerie van binnenlandse zaken toestemming wil len vragen tot opening van de dood kist van Sir Thomas. Marlowe, in 1564 te Canterbury ge boren, zou ln mei 1593 gearresteerd zijn en na voorlopige invrijheldsstelling naar Frankrijk zijn uitgeweken en in Italië vertoefd hebben, vobrdat hij naar Engeland terugkeerde om zich onder de bescherming van Sir Thomas te stellen. Shakespeare zou tegen betaling in het gebruik van zijn naam voor de werken van Marlowe toegestemd heb ben. Volgens de autoriteiten van die tijd zou Marlowe op 29-jarige leeftijd bij een twist in een café te Deptford dood- Intevnationaal damtoernooi te Moskou DEN HAAG, 2 mei. Van 17 mei tot en met 6 juni zal te Moskou een inter nationaal damtoernooi worden gehouden. Hieraan zullen 12 Russen deelnemen, als mede de Fransman Perot en onze land genoot B. Springer. Welke Russen in het toernooi om het wereldkampioenschap, dat in november a.s. in ons land zal wor den gehouden, zullen uitkomen, hangt af van de prestaties, welke te Moskou wor den geleverd. Uitspraak zaak Vccnestraat: DEN HAAG, 1 mei. De rechtbank te 'g-Gravenhage heeft de 22-jarige behan ger A. M. L. uit Rotterdam veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, omdat hij op zaterdagavond 24 september van het vorig jaar het ernstige auto-ongeluk in de Veenestraat had veroorzaakt. De rechtbank achtte het primair ten laste gelegde, de opzettelijke, doodslag, niet bewezen. Wel achtte zij bewezen het subsidiair ten laste gelegde, dat inhield het opzettelijk wederrechtelijk gebruik van een andermans auto, het schuldig zijn aan het toebrengen van zwaar licha melijk letsel aan anderen tengevolge van een aanrijding onder invloed van drank, meermalen gepleegd, en het schuldig zijn aan de dood van anderen onder dezelfde omstandigheden. In de week van 15 t.m. 21 april zijn in Nederland 5 gevallen van pa gestoken zijn, maar volgens Hoffman ratyfus B aangegeven. De ziekte is ge werd een onbekende zeeman gedood, constateerd in Deventer, Arnhem, Er- die men voor Marlowe liet doorgaan, melo, Bussum en Laren. Ingezonden Mededeling (Adv.) NEW YORK, 2 mei. Twee Amerikaanse ontdekkingsreizi gers zeggen de droefgeestigste mensen ter jvereld te hebben aangetroffen, 'namelijk de leden van de Phi Tong Loeang-stam, die in een afgelegen wildernis- gebied van Thailand leven. Robert Weaver, leider van een door het Amerikaanse museum voor natuurgeschiedenis uitge zonden expeditie, verklaart dat de leden van deze stam nooit boos worden, nooit bang zijn, nimmer glimlachen, kortom geen enkele der voornaamste menselijke ge moedsbewegingen vertonen. Amerikaanse onderzoekers ach ten het mogelijk, dat de gehele stam door op roof uit zijnde tij gers zal worden uitgeroeid. GOES, 1 mei. De gezamenlijke bondsdag van de Gereformeerde Meisjes- en Jongelingsbond, die op Hemelvaartsdag in de Ahoy' hal te Rotterdam zal worden gehouden, blijkt een enorme belangstelling te trekken. Zodanig zelfs, dat reeds nu de toegangskaarten geheel zijn uitverkocht. Dit betekent, dat tien duizend Gereformeerde jongens en meisjes deze bondsdag zoals be kend voor het eerst gecombineerd volgende week donderdag in Rotterdam zullen bezoeken. Israël en Egypte akkoord JERUZALEM, 2 mei. Reuter. Israël en Egypte hebben inge stemd met een plan der Ver. Na ties, dat voorziet in het instellen van waarnemingsposten in het grensgebied van Gaza, die door personeel der internationale orga nisatie zullen worden bemand. Al dus is medegedeeld in een te Je- lUzalem van V.N.-zijde uitgegeven bekendmaking. De waarnemers zullen, indien nood- pa- be- zakelijk, door snel verplaatsbare troubles der Ver. Naties worden voorraad. In de bekendmaking wordt ook ge zegd dat maatregelen zijn genomen om de extra-waarnemers in dienst te ne men, die voor de uitvoering der over eenkomst nodig zijn. De bekendmaking werd uitgegeven door secretaris-generaal Hammers- kjoeld. Voor het definitief van kracht wor den der overeenkomst is het noodza kelijk, dat zij door de gemengde Israe- lisch-Egyptische bestandscommissie wordt goedgekeurd. Verwachting van Britse socialist LONDEN, 2 mei. AFP. „Het zou mij niets verwonderen, indien de Sowjet-russische regering zeer binnen kort een besluit bekend zou maken om de Russische strijdkrachten met een miljoen man te verminderen en de Sowjet-troepen in Oost-Duitsiand te rug te trekken", aldus heeft Kenneth Younger, een voormalige Britse socia listische minister van staat, tegenover een correspondent van AFP verklaard. Younger verklaarde zijn mening te grondvesten op uitlatingen van Chroesjtsjef op het diner, dat hem te Londen door de Britse socialistische partij werd aangeboden, en op hetgeen hem ter ore is gekomen over hetgeen KATHMANDOE, 1 mei. Dins dagmorgen zijn in Kathmandoe, de hoofdstad van Nepal, de plechtig heden in verband met de kroning van koning Mahendra begonnen met het ontsteken van een ritueel vuur. Het koninklijk paar was daarbij tegenwoordig en deelde onder de priesters, die het vuur ontstaken, geld en edelstenen van negen soor ten uit. Het vuur en andere rituele handelingen zijn namelijk bedoeld om de negen planeten en Indra, de opperste goden, gunstig te stemmen. In de gehele stad is men reeds dagen lang doende geweest met voor bereidingen voor de kroningsfeesten. De huizen worden gewit, de tempels rood geverfd en langs de weg van de kroningsstoet zijn vlaggemasten opgericht. Het geheel, de uniformen van de politie-agenten incluis, maakt een operette-achtige indruk. Gisteren arriveerden de vertegen woordigers van een veertiental landen die bij de kroning aanwezig zullen zijn. Naar gemeld wordt, is door kringen die zeer aan de traditie hechten, druk op koning Mahendra uitgeoefend om nog voor de kroning een tweede vrouw te nemen zoals ook het geval was met zijn vader, koning Tribhoe- van. Mahendra is hier echter niet op ingegaan. Hij streeft ernaar Nepal te moderniseren. Bij besluit van burgemeester Mr. F. M. A. Schokking is tot waarnemend hoofd commissaris van politie in Den Haag aan gewezen commissaris P. P. Paul. door de eerste Sowjet-russische partij secretaris met Stassen, de Amerikaan se vertegenwoordiger op de ontwape ningsbesprekingen in de Britse hoofd stam-is besproken. Jonckheer terug WILLEMSTAD, 1 mei (A.N.P.). De antilliaanse premier, de heer E. Jonck heer, is op Curasao teruggekeerd na zijn besprekingen in Den Haag. Hij werd ver welkomd door vele autoriteiten en hon derden partijgenoten. In een kort gesprek met de pers deelde 'hij mede, dat hij bij zonder tevreden is over de resultaten van zijn reis. Het gesprek in Den Haag betrof de interpretatie van bepaalde artikelen, er bestaat grote mate van overeenstem ming. Op de vraag of een tweezijdig ge sprek over de interpretatie mogelijk was; antwoordde hij: De Antilliaanse en Suri naamse staatsregelingen zijn niet geheel eender. Er bestond geen principieel ver schil van mening over de portefeuille- kwestie; deze zaken zijn moeilijk precies vast te stellen. Overeenstemming is ech ter bereikt. Randstad en Delta" heet het vorige week verschenen rapport van de provinciale planologische dienst van Zuid-Holland, dat een aantal gedachten bevat over de toekomstige ontwikkeling van de randstad Holland en het deltagebied. Ontwikkeling is eigenlijk een onjuist woord op dit punt. Beter kan men spreken van een revolutionaire in greep, omdat de samenstellers van het rapport juist niet de momenteel aanwezige situatie willen gebruiken als uitgangs punt voor een verdere ontwikkeling, maar omdat zij met een gedurfde schets komen, die niet meer en niet minder aan geeft dan de stichting van een geheel nieuwe stad. Dat zou dan de vierde grote stad van die randstad worden, naast Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. De gedachte van „aanbreien" van nieuwe werk- en woonge bieden aan Rotterdam is met de grootst mogelijke opzet prijsge geven, omdat dit om tal van pla nologische, stedebouwkundige en sociologische redenen verwerpe lijk is. De man, naar wie het plan (in feite niet meer dan een uitgangspunt voor een gesprek en als zodanig ook bedoeld) is genoemd, ir. G. C. Lange, adj.- directeur van de Zuidhollandse PPD, wil het meer naar het zui den zoeken en meent, dat het stichten van een vierde grote stad aan de monding van het Haringvliet verreweg de voor keur verdient. Deze dient dan uiteraard een havenstad te wor den en omdat in het kader van het Deltaplan het Haringvliet met een dam zal worden afge sloten is de gedachte geopperd dwars door Voorne een kanaal te doen graven, dat de stad een directe aansluiting op de Water weg en een open weg naar zee geeft. Mocht dit nog onvoldoen de zijn, dan zou een nieuw ka naal een open verbinding met zee kunnen geven. De recreatie Een uiterst belangrijk ding in ons dichtbevolkte Nederland is de mogelijkheid van recreatie voor onze bevolking. Reeds nu is het een groot probleem om voldoende grote „longen" voor de grote centra te vinden. Dit wordt nog veel erger, ais men bedenkt, dat in de randstad Hol land alleen binnen 25 jaar een miljoen bewoners wordt ver wacht. Welnu: in het deltagebied liggen nog vooral straks na üitvoering van het deltaplan ongekende recreatiemogelijkhe den. Het rapport zoekt het zeer logisch ook in deze streek. Als recreatiegebieden voor de nieuwe stad, die een drietal ker nen zal krijgen, n.l. op Tienge- meten, bij Middelharnis en bij Hellevoetsluis, worden genoemd de duinen van Voorne, het Spui en de Oude Maas, de plaats Scheelhoek voor de haven van Stellendam, een gedeelte tussen Tiengemeten en Den Bommel en na verwezenlijking van het del taplan de Grevelingen. Het rap port zegt van dit laatste, dat de recreatie prevaleert boven de oesterteelt, die hier zoals be kend op vestigingsmogelijk heden wordt onderzocht. Het rapport bevat verder van zelfsprekend nog een groot aan tal gedachten over de aanleg van wegen, te water zowel als op 't land, over spoorwegen e.d., maar de kern van het rapport is toch wel de stichting van een vierde grote stad en het scheppen van recreatiegelegenheid. Zonder enige restrictie moet worden ge zegd, dat het van visie getuigt en dat de motiveringen moeilijk aanvechtbaar zijn. Ieder zal het ermee eens zijn, dat verdere uit breiding van Rotterdam, waarbij het weinige onbebouwde land, dat nog is overgebleven, wordt opgeslokt, tot de onmogelijkste toestanden zal leiden. Met deze gedachte wordt dan ook radicaal gebroken en tegelijk wordt van de unieke mogelijkheden, die de uitvoering van het deltaplan zal bieden, een dankbaar gebruik gemaakt. Dat daarhjj ook de po sitie van Zeeland en de toekomst van onze provincie de aandacht verkrijgt, is welhaast vanzelf sprekend. Zeelands positie De gedachte, dat in de toe komst Zeeland zal gaan funge ren als recreatiegebied voor een paar miljoen „Hollanders", is niet zo heel prettig. Voor ons geestesoog doemt al het beeld op van kilometerslange stran den, waar geen vierkante meter meer vrij is, en van stromen, waar de boten en kano's geen plaats meer hebben om te va- Ten. De rust is dan verdwenen en het kenmerkende van Zee land een rustig vakantieland bestaat niet meer. Wij begrijpen deze bezwaren en delen die ook. Maar toch vra gen wij ons af, of bet niet erg egoïstisch is te proberen deze ontwikkeling tegen te houden (als dat mogelijk zou zijn, het geen wij niet geloven) en ande ren, die het ganse jaar in de steenwoestijn van een grote stad moeten leven, het geluk van een ongestoorde vakantie te onthou den. Er zal over al deze vraagstuk ken nog heel wat gesproken worden en er zullen ongetwij feld nog vele rapporten over verschijnen. Van zeer groot be lang is, dat er van de aanvang af samenwerking bestaat tussen alle partijen, die bij deze vraag stukken zijn betrokken. Als er iets is, dat niet aan het toeval mag worden overgelaten en waar gecoördineerd optreden noodzakelijk is, dan is het wel het uitstippelen van een beleid, dat is gericht op de toekomst van het deltagebied van Zuid- Nederland. Want het gaat daar bij om de toekómst van de be woners van Zuid-Holland én van Zeeland. LONDEN, 2 mei (Reuter) De Sowjet- Unie heeft volgens een der grootste ma kelaars in edele metalen der wereld, een goudreserve ter waarde van 26,5 miljard gulden; De makelaarsfirma raamt de Russische goudproduktie op ruim 10 mil joen ounces fijn goud per jaar. Indien deze ramingen juist zijn, is de Sowjet- Unie na Zuid-Afrika de grootste goud producent ter wereld. Hoewel de Sowjet-Unie dus wellicht enorme hoeveelheden goud kan aanbie den, was uit haar activiteiten op de vrije markt het afgelopen jaar niet op te ma ken, dat zij het plan had de markt met goud te doen overstromen. mm**/**** DEN HAAG, I mei. De staats secretaris van sociale zaken en de minister van maatschappelijk werk, hebben een voorziening voor blinden vastgesteld. Een blinde komt in beginsel in aanmerking voor een uitkering inge volge deze regeling, indien hij: van Nederlandse nationaliteit is, bereid is, voor zover hij hiertoe naar het oor deel van het gemeentebestuur in staat kan worden geacht: voor hem door het arbeidsbureau passend geachte arbeid in het normale arbeidsproces te aanvaarden, of gebruik te maken van een hem door het arbeidsbureau geboden gelegenheid tot scholing, her- of omscholing, of passende ar beid in het kader van de sociale werkvoorziening te aanvaarden, of andere passende werkzaamheden te verrichten, ten bewijze waarvan hij zich op aanwijzing van het gemeen tebestuur gehoord het arbeids bureau bij het arbeidsbureau als werkzoekende dient te laten inschrij ven: de leeftijd van 65 jaar nog niet heeft bereikt; indien hy kostwinner is en persoonlijk per week geen ho ger inkomen uit of in verband met arbeid, uit vermogen en/of krach tens een wettelijk voorschrift en/of enige andere algemeen geldende rege ling geniet dan f 42 tot f 38 per week, variërend naar gemeenteklasse, te verhogen met hetgeen hij, indien hij in loondienst was, aan kinderbijslag zou ontvangen. Voor niet-kostwinners gelden lagere bedragen. Uitkeringen De uitkeringen variëren, naar ge lang van de gemeenteklassen voor kostwinners van f28.50 tot f31.50 per week, voor kostgangers en alleen- wonenden van f20.tot f22.per week en voor thuiswonenden van f 14.25 tot ƒ15.75 per week. Maatschappelijke zorg Het gemeentebestuur kan aan de blinde, indien tengevolge van zijn blindheid de financiële omstandig heden van hem en eventueel zyn ge zin daartoe aanleiding geven, ten behoeve van duidelijk door de aan vrager te omschrijven doeleinden een op het individuele geval afgestemde bijzondere uitkering verstrekken, voor rover in de gebleken behoefte niet op andere wijze is of kan worden voor zien. Een dertienjarige jongen in Mil* ford in de Amerikaanse staat Pemt- sylvania heeft een man doodgeschol ten en dienst echtgenote zwaar ge wond, nadat zij hem een standje haqi den gegeven, omdat hij in de omge.S ving van hun huis aan het schieten was. De jongen is gearresteerd. Schoonvader bedreigd AMSTERDAM, 2 mei. De 42-jarige metselaar J. J. D. uit Soest, die met zyn vrouw en vier kinderen inwoonde bü zijp schoonvader ln Baarn, is door het g'ër rechtshof te Amsterdam in hoger beroep veroordeeld tot tien maanden gevangenis^ straf met aftrek. Het hof bepaalde voorts, dat van het resterende gedeelte (ieU minder dan vier maanden, want de met selaar is al gedetineerd sedert 22 oktober j.l.) drie maanden voorwaardelijk zullen zijn met 'n proeftijd van drie jaar onder toezicht van de r.k. reclassering afdeling Amersfoort. De metselaar had op zaterdagavond 22 oktober jl. in dronkenschap z(jn 70-jarig» schoonvader bedreigd, maar hij kon d» oude man, die zich in zijn slaapkamer had opgesloten niet bereiken. Wel sloe; hij met een stok een ruitje van de deu in en trapte de panelen kapot, maar twee toevallig in de straat passerende agentei) snelden op het hulpgeroep van de oude man het huis binnen en arresteerden <ïe dronken metselaar. Grootste stuwdam van W est-DuitsIand AKEN, 1 mei (D.P.A.). Bij Schwam- menauel bij Aken is een aanvang ge maakt met de bouw van een stuwdam, die de grootste in West-Duitsland zal worden. Aan alle leerlingen van de Zuid- koreaanse lagere en middelbare scho len zal in het vervolg iedere week gedurende een uur anti-communisiiscn en anti-Japans onderricht worden ge geven.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3