Prol. Sc'rrmc.horn haalt zip stokpaardje van stal GOES WERD NIEUW MINISTERIE GEVORMD KLM-vliegtuig in Israël opgebracht Buitenlandse Zaken in de Tweede Kamer „Nederland schuldig aan onrust in Indonesië Ike maakt zich niet druk Argentinië terug naar democratie Nederlanders rooien het wel in Nieuw-Zeeland JUNGSCHLAEGER HERDACHT Drie jaar geëist tegen twee 'zware jongens' (23 jaar oud) Elke avond ging het duo op roof uit PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND -T Gehuurd door Egyptische regering Ernstige woorden van Prof. Anema Mütaice fuicadc Enschede Weer moeilijkheden; Hammarskjoeld blijf! Buit van f 40.000.— Leraren bedreigd mei lijfstraffen Gevallenen worden op Grebbeberg en in Den Helder herdacht Hoofdkantoor; Oom, C. Torststr. TO, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3887, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- itraat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 88, TeL 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Adverteatieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3386 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. 3. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Woensdag 2 mei 1956 WEL BIOSCOOP maar geen woningen In Middelburg zie pagina 2. X. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 5.06 u., onder 20.09 u. Maan op 1.67 u., onder 12.06 u. Hoogwater donderdag 8 mei: Vlissingen: 7.29 u. 1.50 m., 19.52 u. 1.20 m. Terneuzen: 7.53 u. 1.68 m., 20.17 u. 1.38 m. Wemeldinge: 8.59 u. 1.37 m„ 21.24 u. 1.07 m. Zierikzee: 8.42 u. 1.17 m., 21.02 u. 0.88 m. it ...»f (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 1 mei. Bij de behandeling van de begroting van het ministerie van buitenlandse zaken waren de «prekers van alle fracties, uitgezonderd de communistische, het er over eens, dat men zich door de glimlachpolitiek van de Russische regeringsleiders niet in de luren moet laten leggen. Opvallend was hetgeen Prof. Scher- merhorn in de Eerste Kamer meende te moeten opmerken. De oud minister-president gaf namelijk een terugblik op de situatie in In donesië. Hij betreurde de gang van zaken in het proces Jungschlae- ger, doch ten aanzien van de ellendige neerslag in de verhouding tussen Nederland en Indonesië merkte hij op, dat het misschien beter zou zijn geweest als Nederland in januari 1946 de onafhankelijkheid van Indonesië zou hebben aanvaard. De heer Schermerhorn, die, zoals bekend, indertijd zeer heeft geijverd voor het doorsnijden van de banden tussen Nederland en het toenmalige Ned. Oost-Indië merkte vandaag in de Kamer op nog eenmaal te willen zeggen gepijnigd te worden door het verwijt, «liet genoeg tegemoet te zijn gekomen aan de Indonesische revolutie. worden genomen naar aanleiding van het opzeggen van de R.T.C.-overeen- komsten. De heer Rip (AR) verklaarde niet optimistisch te zijn over een spoedige realisering van Euratom en een ge meenschappelijke markt. Ook de heer Beaufort van de KVP toonde zich verontwaardigd over het opzeggen door Indonesië van de R.T.C. overeenkomst. Hij wilde van de rege ring weten, hoe deze denkt over het voorleggen van de verdragsschennis aan het internationale gerechtshof. De heer Algera (AR) laakte even eens de gang van zaken in enjmet In donesië, waarna de heer Sassen (KVP) mededeelde dat zijn fractie weinig geestdrift heeft voor de plannen voor een NAVO-fonds voor onder-ontwik kelde gebieden, nu de koude oorlog de laatste tijd ook op économisch terrein is getreden. WASHINGTON, 2 mei. AFP. De voorzitter van de Amerikaanse Re publikeinse partij, Leonard Hall, heeft na een onderhoud met presi dent Eisenhower verklaard dat de president dit jaar zijn verkiezings campagne zal beperken tot „vijf of zes toespraken over radio en televi sie. Het hoofdthema van de presiden tiële verkiezingscampagne, zo zei hij, zal zijn „vrede en welvaart". JERUZALEM, 1 mei. Reuter. Een vliegtuig van de KLM dat ten behoeve van de Egyptische regering karteringswerkzaamheden ver richtte in het Egyptische deel van de Sinaiwoestijn, is door een vlieg tuig van de Israëlische luchtmacht onderschept en gedwongen koers te zetten naar Lydda, waar het verplicht werd te landen. De Neder landse bemanning is in een hotel op het vliegveld ondergebracht. Een woordvoerder van de Israëli- boven Israël was doorgedrongen. Van sche legatie te Den Haag deelde mede, dat het toestel van Egyptisch gebied De professor bleek in zijn opvattin gen nog zeer „progressief" te zijn. Zo wilde hij het beheer over Nieuw-Gui- nea opgedragen zien aan de Verenig de Naties, die volgens hem „aan de koloniale toestand een einde kunnen maken". De socialistische hoogleraar zei niet te geloven dat de andere par tijen bereid zijn na verloop van tijd Nieuw Guinea zelf over zijn status te laten beslissen. Prof. Schermerhorn gaf toe dat in Indonesië het onrecht hand over hand toeneemt, doch hij zocht de oorzaak daarvan by Neder land, dat „getracht heeft het gezag door geweld op te dringen, in plaats van vriendschap te zoeken met Indo nesië". OOST EN WEST Over dc verhouding tussen het oosten en het westen sprak o.a. prof. Anema. Deze A.R.-senator betoogde, dat er in het wezen van het commu nisme niets is veanderd. Hy brak ver volgens een lans voor steun aan min- derontwikkelde gebieden. Om de verdeeldheid van het wes ten op te vangen, deed prof. Anema een ernstig beroep op de belijdende christenen om het geestelijk leven naar binnen te verdiepen en daar door nieuwe wegen te banen voor recht en gerechtigheid. „In Uw licht zien wij het licht", zo moet, aldus prof. Anema, de houding van de christenheid zijn. Gemeenschappelijke markt De heer Wendelaar (VVD) zeide niet enthousiast te zy'n over de plan nen van een gemeenschappelijk markt. Hij trok verder het rendement van de buitenlandse dienst in twy'fel en vroeg de regering welke maatregelen zullen De Zweed Lundberg heeft zijn eigen wereldrecord koorddansen verbeterd. Hy hield het 38 uur en 44 minuten vol, 11 minuten langer dan zyn vorige re cord. Groothertogin Charlotte van Luxem burg zal van 5 tot 8 juni a.s. een be zoek aan ons land brengen. Egyptische zijde evenwel is verklaard, dat men zich niet kan voorstellen dat het toestel boven Israëlisch grondge bied zou zyn gekomen. OPZETTELIJK 7 Nagegaan zal worden, aldus een be richt uit Den Haag, of sprake is van een opzetteiyke afwijking in de navi gatie. De gezagvoerder van de foto-Dako- ta Ph-DAW van KLM-aeroearts is de 34-jarige vlieger derde klasse L. Ph. Reyntjes, die sedert 1950 in dienst is van de KLM. De overige bemannings leden zijn: foto vlieger D. E. Schagen, radiotelegrafist tweede klasse C. H. Jansen, navigator H. Meyboom en ca meraman P. Vandenborn. Grondwet-Peron ingetrokken BUENOS AIRES, 1 mei. Pre sident Aramburu van Argentinië heeft dinsdag de Peronistische grondwet van 1949 ingetrokken en vervangen door de oude grondwet van 1853. De president heeft deze maat regel bekendgemaakt in een rede voering, die hij dinsdag uitsprak. Onmiddeliyk na de bekendmaking werd het besluit by decreet bevestigd en werd in alle garnizoenssteden door de artillerie een salvo van 21 saluut schoten afgevuurd ter gelegenheid van de terugkeer naar de democratische grondwet van 1853. De grondwet van 1853 is tot 1949 ia werking geweest. Toen werd deze door de Peromstische beweging z6 veran derd, dat voortaan werd gesproken van de „grondwet van 1949". Maandag werd te Enschede do jaar lijkse militaire parade ter gelegen heid van de verjaardag van H.M. de Koningin gehouden. Op de foto siet men het défilé van de mariniers langs het erepodium. Een straathond had eveneens veel belangstelling voor de mariniers en trok zich van de eigenlijke plechtigheid maar bitter weinig aan In Rotterdam is plotseling overleden de heer P. P. Kalqithout, sales mana ger van General Motors Holland. DULLES NAAR PARIJS WASHINGTON, 1 mei. De Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken John Foster Dulles is vandaag per vliegtuig naar Parijs vertrokken ter bywoning van wat hij noemde de belangrqke by eenkomst van de NA VO. „Belangryk omdat algemeen be seft wordt dat de Noordatlantische ge meenschap zichzelf moet maken tot iets meer dan een militair bondgenoot schap", aldus de minister by zyn ver trek. Syrië stelt voorwaarden JERUZALEM, 1 mei. Hammar skjoeld heeft besloten woensdag nog niet naar Rome terug te keren. Er schijnen zich op het laatste ogenblik nog moeilijkheden te hebben voor gedaan t.a.v. zyn plannen voor een staakt-'t-vuren tussen Israël en de Arabische landen. Hij zal nu woens dag naar Damascus vliegen om be sprekingen met de Syrische autori teiten te voeren. Hammarskjoeld zou dinsdag tegenover Israëlische leiders verklaard hebben, dat Syrië slechts in een staakt- het- vuren toe zal stemmen op voorwaar de dat Israël het werk aan het Jor- daan-project niet hervat. Deze werkzaamheden werden verricht bij Benot Jakof, in de gedemilitairi- seerde zone ten zuiden van het Hoe- leh meer. DE BILTZEGT: Iets zachter DE BILT, 2 mei. Veranderlijke bewolking met weinig of geen regen en ook opklaringen. Iets zachter. Aan vankelijk weinig wind, later overwe- iend matige westelijke wind. Commissaris voor emigraiie verklaart: DEN HAAG, 1 mei. De commissaris voor de emigratie, Mr. Ir. B. W. Havemann, heeft na een bezoek van veertien dagen ban Nieuw-Zeeland verklaard dat de Nederlanders, die hij daar heeft ontmoet, over het algemeen het bijzonder goed maken. Zij groeien, volgens Mr. Ir. Havemann, op voortreffelijke wyze in de Nieuw- zeelandse gemeenschap in, waar zy over het algemeen byzonder welkom zy'n. Er zyn in de laatste vier jaar vele vriendschapsbanden ontstaan en ver scheidene Nederlandse jonge mannen zyn met Nieuwzeelandse meisjes ge trouwd. Toch blijft het vraagstuk van ongehuwde Nederlandse emigranten een groot probleem. De besprekingen met de Nieuwzeelandse regering over een nieuw emigratieverdrag zyn zeer bevredigend verlopen. Aan het nomi natiestelsel zal een uitbreiding kunnen worden gegeven, hetgeen betekent, dat gezinnen naar Nieuw-Zeeland iets gemakkelijker zullen kunnen emi greren, aldus de heer Havemann. AMSTERDAM, 1 mei. Zes sprekers hebben vanavond het woord gevoerd tijdens een Jung- schlaeger-herdenking in het Con certgebouw te Amsterdam, belegd door het plaatselijk actie-comité „Jungschlaeger". Het doel van de ze avond was, zoals de voorzitter van het comité Mr. Dr. A. Zeegers meedeelde in zijn openingswoord, te getuigen van de vaste overtui ging dat Jungschlaeger onschuldig was aan het ten laste gelegde, het uiten van solidariteit en hartelijk medegevoel met de nog gevangen gehouden Nederlanders, die in In donesië op hun berechting wach ten en het herdenken van Jung schlaeger. Prof. Mr. P. S. Gerbrandy merkte op dat het in het proces niet ging om de waarheid, doch om de veroordeling; majoor b.d. J. E. van Buuren, een der getuigen a decharge riep op tot strijd voor de Nederlanders, die in Indonesië nog in gevangenschap zitten. Mr. Jan Derks huldigde Jungschlaeger als een vroom mens, de heer B. H. J. Doppen sprak als voorzitter van het veteranen- legioen Nederland over Jungschlaeger als soldaat. De heer H, Coenradi van AMSTERDAM, 1 mei. De officier van justitie bij de Amster damse rechtbank heeft vandaag tegen twee jeugdige Amsterdam mers, die zich herhaaldelijk hadden schuldig gemaakt aan inbraken én diefstallen, elk een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest geëist. De verdachten zijn 23 jaar en hebben al verscheidene keren met de justitie kennis gemaakt. Een van hen, H. W. heeft nog een beroep, namelijk dat van havenarbeider. In de laatste jaren heeft hij echter niet veel aan dit vak gedaan. Zijn maat, J. T. de W. is zogenaamd zonder beroep. Zijn dagelijkse- of beter zijn nachtelijke-arbeid heeft bestaan uit inbreken en stelen. Tijdens de zitting van de rechtbank werd hem het volgende ten laste ge legd: Juwelen uit een villa in Amster dam-zuid geroofd voor een waarde de stichting „Door de eeuwen trouw" riep op tot stryd, nu, volgens hem, Ne derland in staat van vq andschap met Indonesië blijft verkeren, terwql ten slotte Ds. M. de Goede, Geref. predi kant te Amsterdam, zyn teleurstelling uitsprak over de lauwheid van het Ne derlandse volk met betrekking tot het gevoerde proces. (Van onze onparlementaire redacteur) GOES, 1 mei. Nadat hedenmorgen in de wandelgangen van het Goese stadhuis reeds hardnekkig werd gefluisterd over de vorming van een nieuw kabinet, dat uitsluitend uit Zeeuwen zou bestaan, is hedenmiddag door de perschef van het ministerie van wetens waardigheden officieel medegedeeld dat in de vroege ochtenduren van deze dag door een aantal inwoners van Goes een nieuw kabinet is gevormd. Desgevraagd deelde men ons mede, dat het motief tot het vormen van het nieuwe kabinet voortspruit uit reeds lang bestaande ontevredenheid jegens het beleid van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr. Cals. Door tal van jongeren, vooral door de leerlingen van de midelbare lagere scholen, wordt al enkele jaren reik halzend uitgezien naar een ministe rieel besluit, waarbij wordt bepaald, dat het geven van huiswerk aan de le raren zal worden verboden op straffe van lichamelijke kastijding. Tot op he den schijnt echter mr. Cals hiertoe niet te hebben kunnen besluiten, even min als tot het afkondigen van een verordening, waarbij de examinatoren wordt bevolen de kandidaten geen moeilijkheden in de weg te leggen. Hedenmorgen hebben na herhaal delijk beraad acht leerlingen van de examenklas van de 5-jarige HBS-B van het Chr. Lyceum voor Zeeland be sloten e ennieuwe regering te vormen. De portefeuilles waren weldra ver deeld. Aangezien men ook over de in vloed van de staatssecretaris van O. K. en W., mej. dr. de Waal, niet tevre den was, werd besloten een dame in het kabinet op te nemen, nl. mej. L. Breas. Op verzoek van de minister president, de heer H. Stam, die levens voor de volksgezondheid en de belan gen van kosters, organisten en daar mede geheel of ongeveer geiykstaan- de hoogwaardigheidsbekleders zal wa ken, is besloten de heer W. Davidse op te dragen experimenten te beginnen, teneinde machines te doen fabriceren, die wiskundige problemen kunnen op lossen. De heer K. van Veen werd met de portefuille van economische zaken opgescheept, terwyi de heer W. Sinke met de voedselvoorziening van de t scholieren, die 's midags niet thuis kunnen eten, werd belast. In verband met het Delta-plan werd besloten „Waterstaat" te splitsen; J. Buyse en J. Florusse zullen met schop en krui wagen mogen beginnen aan het dem pen van enkele zeearmen en de kade van Goes. Teneinde ook de heer A. Verburg aan een functie te heipep werd besloten hem tot minister zon der portefeuille te benoemen. Nadat het nieuwe ministerie heden ochtend was gevormd, is onmiddeliyk een bezoek gebracht aan het politie bureau te Goes, teneinde de sympathie van de gewapende macht te verkry- gen. De heer Bal, agent van politie, werd persoonlek met een bezoek van de ministers vereerd. Hy heeft zich bereid verklaard de zaak met zqn chef te bespreken. Nadat het chr. lyceum was bezocht en, onder leiding van de rector was bezichtigd, spraken de kabinetsleden hun misnoegen uit over de hersenmar- telingen, welke hier plaats plegen te vinden. Vervolgens viel het Zeeuwsch Dag blad dë eer te beurt de ministers te mogen ontvangen. De directeur, de heer Jacq. de Smit, bewilligde in het verzoek het Zeeuwsch Dagblad tevens te willen doen fungeren als staatscou rant. Dit alles en nog veel meer heeft zich vandaag in onze stad afge speeld. Het waren leerlingen van het Chr. lyceum, die op" de laatste school dag voor het examen er wordt nu thuis gestudeerd) deftig in het zwart en voorzien van hoge hoed aan diver se personen en instanties in Goes een bezoek brachten. Morgen begint voor hen een periode van ernstige studie en toenemende spanning. De jool, die zij vandaag maakten zy him van harte gegund. Minister Cals laat zich er niet door van de wqs brengen en straks komt onherroepeiyk het examen. Wie zou de jongelui, wat betreft de uitslag daarvan, niet hetzelfde succes wensen als vandaag bq het optreden als scherts-ministerie? van niet minder dan f 38.000, het hele kantoor van diverse verdiepingen van een reclamebureau aan de N.Z. Voor burgwal overhoop gehaald en het meubilair goeddeels vernield op zoek naar de sleutels van de brandkast, bult f800,- diverse andere In braken in het hart van Amsterdam, allemaal gepleegd in november van 't vorig jaar. Meestal verschaften de bei de jongemannen zich door middel van acrobatische toeren toegang door ver broken tuimelramen. In zijn requisitoir bracht de officier hulde aan de Amsterdamse recherche, die erin is geslaagd bijna de gehele buit aan juwelen spoedig te achterha len. De paarlen colliers, de briljanten, de gouden armbanden, platina bro ches, gouden horloges, ze lagen alle maal by een zwager in de Jordaan thuis. Uit dit dossier bleek, volgens de officier, dat hoewel slechts enke le inbraken ten laste waren gelegd de jongens bqna iedere avond op roof uitgingen. Ze waren tenslotte, dank zq een nachtjvaker, die de po litie telefonisch waarschuwde, op heterdaad betrapt, toen de kleinste en lenigste bezig was zich toegang te verschaffen tot een winkel. DEN HAAG, 1 mei. Ter na gedachtenis aan alle militairen van land- en luchtmacht, die ge durende de laatste wereldoorlog hun leven hebben geofferd voor de vrijheid van het koninkrijk, zal ook dit jaar op vrijdag 4 mei de centrale militaire herdenking wor den gehouden op de Grebbeberg. Eenzelfde herdenkingsplechtigheid voor alle gesneuvelden en overle denen van de Kon. Marine en de koopvaardij wordt gehouden in Den Helder.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1