gedichten Faro's veel onkruid tussen het koren UIT ZEELAND'S STEDEN Chr. psychologische centrale voorziet in behoefte Dinsdag 1 mei 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 De landbouwer-dichier uit Schoondijke De eenvoudigste zin de mooiste I Zeeuwse Wandelingen Hoe vindt u de gedichten? Het gezin van Faro Gelderland-Brabant won trialmeet Rusman won ronde van Feijenoord Betere subsidieregeling gewenst Beroepsadviseurs VEILINGBERICHTEN Middelburg Het programma voor zaterdag 5 mei Burgerlijke stand Bevrijdingsuitvoering in de Lutherse Kerk Goes Streekverband Arjos bijeen Vierde televisietoestel is er uit Subsidie voor uitvoering gevraagd Inrichting streeklaboratorium gaat beginnen Subsidiëring ambulance vervoer Chr. onderwijzers bijeen n De dichter-landbouwer Faro heeft een bewogen tijd mee gemaakt; de strijd tussen Pa triotten en Prinsgezinden, de on dergang van ons vaderland en het herstel van het oude Oranjehuis. Over de binnenlandse ruzie tus sen voor- en tegenstanders van Oranje horen we niet. Faro was misschien nog te jong om partij te kiezen of hij heeft zich met deze twisten niet bemoeid. Wel schijnt hij ingenomen te zijn met de komst van de Fransen in 1795. Die bren gen immers vrede over ons vader land, ook over Zeeuwsch-Vlaande ren, waar vroeger veel gevochten Is en land onder water gezet. „De landman dia nog pas zijn velden zag verkeren Zn drukke legerplaats of zoute waterpoel, Zal ondar 't wijt bestuur aan 't vorig leed niet denken," „Nu gelden titels, rang noch aanzien noch vermogen, Gelijkheid, broederschap en vrijheid is de leus. Dan blikt de vryheidszon ons zacht vriend'lijk aan.' Maar evenals zovele Batavieren" een naam die hij schijnbaar erg mooi vindt is ook hij bitter teleurgesteld over dat „wijs bestuur" en die vrijheidszin Wanneer hij door Napoleon -et puik der jeugd zag henenslepen ballingschap en vreemde druk" bidt hi) «dat de oorlog voor de vree moofl' wyken, verdrukte deugu, van kluisters vrij, de zegepraal der onschuld strijken, trots eigenbaat en dwinglandij." flteeds erger wordt het: „De nood wies aan met leder jaar. Men zag millioenen beven En knielen voor het moordaltaar, Dat duizenden deed sneven." Maar hieraan komt een einder JViet langer zijn we slaven. Geboeid door vreemde dwinglandij. Napoleon wordt verslagent ,X>e neerlaag van de wufte Frank, Die zich vergaapte aan schijn en klank. Juich nu, Bataaf! en laat de borst Eens ruimer ademhalen." En we horen Job en Jesaja in deze woorden: „Gods wil is heilig, wijs en goed. Hij gaf, Hij nam uit liefde weder, Geen moeder minde ooit kroost zo teder Als Hij, die 't beste wil en doet." Zijn zieke dochter troost hij: Vertrouw op Hem, wis af uw tranen' Hij die het gans heelal behoedt, De lelie kleedt, het musken voedt, De zonnen omvoert op hun banen, En 't maatloos starrenheir gebiedt, Hy is het die uw lijden ziet. Verhoogde Heiland, bron van leven, Ai leer mijn dierbre kwekeling In deze school van oefening Uw heilig voorbeeld na te streven, Te leven voor Uw komst bereid, Te sterven rijp voor d' eeuwigheid." Ze is gestorven, acht dagen late* Nog een droevige gebeurtenis, het sterven van zijn vrouw Magdalena de Wagemaker, aan wie hij deze woorden wijdt: „Het dierbaar overschot der ga, dte God mij gaf, Bij wie ik in Zijn gunst zes frisse telgen teelde, Die dertien jaar het lot des levens met mij deelde, Trouw tot de jongste snik, doch rijp voor hemelweelde, Rust in dit zwijgend graf." Er waren ook blijde dagen in zijn leven, zoals b.v.' als zijn dochter trouwt. Hij geeft haar en haar bruidegom deze zegenwens mee: „Heil u die niet onbezonnen, Rijp beraden, wel begonnen, Duw bezworen, trouio gemeend, 't Hart gestemd om wel te leven, t Oog op God, die 't al kan geven, Door het huwelijk zijt vereend. Dat Gods almacht u behoede. Dat Zijn gunst u met het goede Ruim bedele, mild verrijk! Huwelijkszegen moge u kronen, Schenke u dochteren en zonen, Telgen aan de stam gelijk." Het is niet gemakkelijk een beoor deling van deze verzen te geven. Ge dichten zijn een vreemd produkt. Waar de een „weg" van is, vindt een ander „niks an". Neem bijvoorbeeld de nieu we dichtwerken eens. Bij oppervlak kig lezen vaak onbegrijpelijk, je rein ste kolder. Maar bij het intens inleven in de gemoedsgesteldheid van de dich ter soms ook wel goed en zuiver ge voeld. Gedichten worden weinig ge lezen, maar om ze goed te kunnen lezen is inspanning nodig en veel oefe ning. Bij Faro's gedichten moeten we een paar zaken niet vergeten. Hij was een eenvoudige boerenman, die zichzelf ontwikkeld had. Daarom zijn de een voudigste verzen van hem ook de mooiste. Wil hij ze opzettelijk wat mooi maken, dan vervalt hy evenals zyn tydgenoten, in bombast en on nodige hoogdravendheid. Dan komen de Grieken en Romeinen erby, de ge ijkte termen en de valse vergelijkin gen, de onzuivere beeldspraak en de verkeerd geplaatste beelden. Dan worden ze juist niet mooi. Als hy het heeft over vlietende stromen, bergen en dalen, zal hij die wel niet in de omgeving van Schoon- dyke tegengekomen zyn. Daarom is een groot deel van de bundel voor onze oren ongenietbaar. De voorbeelden uit deze artikelen zyn dan ook de mooiste uit het boekje. Hoewel ook hier nog heel wat on kruid tussen het koren te vinden is. Maar we moeten niet vergeten, dat Faro anderhalve eeuw geleden leefde, toen men 'n andere smaak had in dit opzicht dan tegenwoordig. Ook moe ten we niet uit het oog verliezen, dat hij zyn eerste gedichten maakte in 1781: toen was hy nog maar een jon gen van 18 jaar! Het is by het door lezen van de gedichten duidelijk te merken dat zyn later werk ryper en bezadigder is. Al doende leert men, gold ook voor hem by het verzen- schryven. L. v. W. Een nieuw bewind Willem I breekt aan: onder Koning ,JComt broeders, dat wij nu verblijd En God en Koning eren, pe oude wrevel, haat en nijd Uit onze boezem weren." Maar Napoleon weet van Elba te ontsnappen: „De balling, die door schijn verblind, Zich aller heer dorst wanen, Zijn heil in aller lijden vindt En leeft bij bloed en tranen, Verhief nog eens zijn trotse kruin, Om op Europa's rokend puin Zijn helse troon te vesten." Maar zyn vreugde is kort, hij wordt nu voorgoed verslagen: God regeertl „Nu is hij eind'lijk afgestreen, Die zoveel leeds kon werken, En de enge kreis van Sint Heieen Zet aan zijn hoogmoed perken/' De Belgische opstand van 1830 heeft de dichter van zeer nabij meegemaakt, de oproerige soldaten zyn tot dicht bi zyn boerdery doorgedrongen. „Op, fiere Zeeuwen, vliegt te wapen! Het moordrot spat zijn hoeken uit. Het dreigt en treft het Zeeuws geweste, De vruchtbre velden van Cadzand. Het stort op Oostburgs grijze veste Met dolk en pektoorts in de hand Vliegt op, rukt aan, uit stad en velden! Het geldt hier goed en bloed en eer. Of kweekt de wieg van Neerlands helden Geen Evertsen, geen Ruyters meer?" Dank zy kolonel Ledel met zyn troe pen wordt de aanval afgeslagen. „Gods almacht heeft by Oostburg* wallen De moed geschraagd, het land gered." Faro's gedichten geven ons ook een blik op het gezinsleven van de dicb ter. Als in 1813 zyn zoontje Johannes sterft, nog maar 7 maanden oud, maakt hy dit eenvoudige en daardoor zo mooie grafschrift, vry van alle bom bast en opgeschroefdheid: „Ik zag mijn roosje groeien Ontluiken, zwellen, bloeien, Ik hoorde een stormwind loeien, Het steeltje kreeg een knak. Ik zag mijn roosje burijnen, Zijn gloed en glans verdwijnen, Beroofd van blad en tak." Zijn bedroefde vrouw troost hij: „Mijn ga, laat ons niet langer klagen. Hier staat de grenspaal aller plagen. Haast zien wij uwen zuigling weer. Ach waarom zoudt gij hooploos schreien? Hy leeft reeds zalig bij Gods reien. En stort geen enkel traantje meer. BREDA, 30 april De jaariykse trialmeet tussen de turnkringen Zee- land-Brabant, Gelderland-Brabant en Dordrecht, welke te Breda werd ge houden, is ditmaal in een overwinning voor Gelderland-Brabant geëindigd. De overwinning is te danken aan het uitstekend werken van de herenploeg, want de damesploeg eindigde als laat- e. De uitslagen waren: dames: 1. Dord recht 638,4; 2. Zeeland-Brabant 637,6; 3. Gelderland-Brabant 627,4. Heren: 1. Gelderland-Brabant 753,1; 2. Zee land-Brabant 700,3; 3. Dordrecht 699,2. Totaal: 1. Gelderland-Brabant 1380,5; 2. Zeeland-Brabant 1337,9; 8. Dord recht 1337,6. Individueel klassement dames: 1. Nel Fritz, Zeeland-Brabant 141,7; 2. J. van Es, Dordrecht 141,4; 8. Th. Hen driks, Gelderland-Brabant 136,6; 4. E. Rosa, Dordrecht 131,2; 5. E. Huy- brechts, Zeeland-Brabant 130,6; 6. E. Ispenhording, Gelderland-Brabant 125, 9. Heren: 1. J. v. d. Sande, Zeeland- Brabant 167,4; 2. A. Hoogers, Brabant- Gelderland 166,6; 3. W. Savenye, Gel derland-Brabant 157,2- 3. M. Mazure, Dordrecht 151,1; 5. L. Vissenberg, Gel derland-Brabant 148,9; 6. A. Valks, Gelderland-Brabant 147,6. ROTTERDAM, 30 april De voor Rotterdam op Koninginnedag traditio nele ronde van Feyenoord bestond dit jaar uit een wedstrijd over 125 km voor professionals en onafhankeiy ken en een wedstrijd over 100 km voor amateurs. Bij de beroepsrenners waren o.m. deelnemers uit België en Engeland In geschreven. De Haarlemmer Rusman behaalde de overwinning. Hij had een voorsprong van 12 sec. op zijn naaste concurrenten. Gelderman uit Bever wijk nam de wedstryd voor amateurs voor zijn rekening. De uitslagen luiden: Profs en onafhankeiyken over 125 km.: 1. Rusman, Haarlem 3 uur 16 min. 19 sec.; 2. Brinkman, Rotterdam op 12 sec.; 8. Van der Brekel, Esch; 4. Maas, Pindorp; 5. Van 't Hof, Sassenheim; 6. Van As, Roosendaal; 7. Donker, Am sterdam; 8. Van Oers, Langeweg; 9. Koch, Utrecht; 10. Ricketts, Engeland. AMATEURS Amateurs 100 km: 1. Gelderman te Beverwyk in 2 uur 34 min. 44 sec.; 2. Niesten, Beverwyk; 3. Mahn, Amster dam; 4. Sythoff, Rotterdam; 5. De Groot, Beverwyk. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 30 april. „De moeilijkste jaren liggen achter ons. Er komt steeds meer behoefte aan voorlichting bij schools en be roepskeuze en het tekort aan we tenschappelijk gevormde krachten is niet meer zo nijpend als voor heen". Aldus de heer G. Smeenk in zijn openingswoord op de alge mene vergadering van de chr. psy chologische centrale voor school en beroep, die in Utrecht werd ge houden. Dat er by de centrale ook nog vele onvervulde wensen leven, bleek uit de inleiding van de heer A. J. Schreuder. Hij betreurde het dat er tussen de bij de centrale aangesloten stichtingen geen hechte band bestaat. Men werkt langs elkaar heen, aldus spr. Hy be pleitte het uitgeven van eigen propa ganda- en testmateriaal. Ook brak hy een lans voor het aanstellen van een propagandist en sprak de wens uit dat de subsidieregeling van de regering zal worden veranderd. Deze regeling is voor de C.P.C. onbevredigend. Omdat het aantal psychologen, dat de stichtingen ter beschikking staat, vry gering is, werd het raadzaam ge oordeeld ook beroepsadviseurs in dienst te nemen. Om dit te bevorderen is een garantiefonds in het leven ge roepen, waaraan o.a. de chr. sociale or ganisaties deelnemen. Het fonds is thans 17.000 gulden groot en draagt een.deel van het risico van het werk van de stichtingen, die naast een psy choloog een beroepsadviseur aantrek ken. In het jaarverslag van de secretaris, de heer A. Borstlap werd vermeld dat eind 1955 bij de C.P.C. waren aange sloten 32 onderwijsorganisaties, 18 sociale organisaties, 14 stichtingen en 42 persooniyke leden. ZOUTELANDE Burgerlijke Stand. Geboren: Tannetje, d.v. J. Koppejan en J. Koppejan; Jan W., z.v. Th. Breed en C. E. Corbijn; Hendrika, d.v. A. Louwerse en L. E. Louws. Getrouwd: W. Verhage, 25 j. en J. Jan- se, 23 j. Overleden: K. Koppejan, 79 j., wed. v. A. Maljaars. BERGEN OP ZOOM, 30 april An- dyvie 108109; Rode kool 2631; Breekpeen 1013; Bospeen 70; Prei 35 64; Radys 1526; Sla 922; Stoof- sla 2939; Spinazie gestoken 2733, gesneden 5070; Rabarber 2435; fVitlof 30—72; Raapstelen 19—21; As perges 220510; Bloemkool 5367. Appelen, Golden Delicious 6061. MIDDELBURG, 30 april. Groen ten; Kropsla A 12—21, B 8—17, C 7— 11; Bloemkool B 89, C 42; Radijs 21 26; Spinazie 2859; Andijvie 76—90; Rabarber 4046; Postelein 7084; Stoofsla 2831; Prei 2154; Rodekool 15; Witlof 35—58. GOES, SO april. Groenten: Witlof afw. 54—55; Kropsla A 1 15—16, A 2 12, B 1 7; Bloemkool A 1 82, B 1 67—68, B 55, afw. 4660; Spinazie 6269; Radijs 20—25; Rabarber 8037. ROTTERDAM, 30 april. Aanvoer In totaal 1903; Vette koeien en ossen 1200; Varkens 703. Vette koeien 3.203.40, 2.903.20. 2.802.90; Varkens (lev. gew.) 1.67, VEERE, 30 april 8760 exp. garna. len 89139; 1507 handelsgarnalen 51 —55; 133 schar 29—54; 466 bot 16—26 170 rog 42—77; 11 tong 180—298. WIE ERFT? Als een ongehuwd kind sterft, zonder dat er een testament is gemaakt, erven zowel de ouders als de broers en zusters. Beide partyen dus, die u noemde en niet alléén de ouders. BROMFIETSREGELS. Wij hebben een brief voor ons liggen van een lezer die, hoewel hy niet zo heel jong meer is, nog wil gaan bromfietsen. En nu vraagt Irij: is er geen boekje, waarin alleen maar de verkeersregels zyn opgenomen, waarmee de bromfietser te .maken krygt? Want al die ingewikkelde regels krijg ik nooit in mijn hoofd. Lezer, de bromfietser krygt te ma ken met alle verkeersregels. U zult onveraritwoordelyk handelen, wan neer rich in het verkeer begeeft, zonder precies met de regels bekend te zyn. Juist daardoor ontstaan zo veel ongelukken. Bedenkt u wel, dat u niet alleen uzelf in gevaar brengt, maar óók anderen. U moogt ook zeker wel eenW.A.-verzekering sluiten. Er is maar één stel ver keersregels, namelyk de regels, die iedereen, van automobilist tot schoolkind, kennen moet SCHADE DOOR INWONING. De hoofdbewoner is tegenover u, als eigenaar van de woning, aansprake lijk. Hieruit volgt dus, dat u niet de inwoning kunt aanspreken, maar wel de hoofdbewoner. Die laatste moet op zijn beurt dan maar weer zien de schade van de inwoning vergoed te krijgen. DIACONIE. Inderdaad kan ook de diaconie op grond van de armenwet trachten voor de onderstand aan uw ouders verhaal te krijgen. Ook zal de dia conie straks eventueel de uitbetaal- 4e bydragen op de nalatenschap kunnen verhalen. Het standpunt, dat de kinderen in de eerste plaats voor hun ouders moeten opkomen, is toch niet onjuist? Pas als de kinderen niet kunnen, zullen andere instanties deze taak moeten overnemen. MEREL EN LIJSTER. U kunt vry gemakkelyk onderschei den of u met een merel of met een lijster te doen heeft, lezer. De merel Is zwart met fel gele snavel, het wyfje is iets grauwer dan het man netje. De zanglyster is bruin met gespikkelde borst, het wbfje effen bruin. De jongen van beide soorten zyn moeilijker uit elkaar te hou- dën, omdat ze beide bruin zijn. MANIËRISME. Dit is een overgangsvorm tussen Re naissance en Barok in de schilder en beeldhoudkunst. Onlangs is er nog een tentoonstelling van geweest. Een voorbeeld van het maniërisme vindt u in de werken van El Greco en (Nederland) Karei van Mander. De figuren werden erg slank en lang gemaakt en kregen een buitenge woon grote beweeglykheid. WAT NU? Wat nu? vraagt een jeugdige lezeres, die op last van haar ouders haar verloving moet verbreken. Ze is nu twintig jaar. Onze raad: even wach ten. Pas als u één en twintig jaar is, bent u vry. Nu kunt u nog maar alleen extra narigheden krijgen. Wy spreken ons overigens niet uit over deze zaak, omdat wy de motieven van uw ouders niet kennen. DUBBELE INWONING. Door ons werden aan één dame twee kamers verhuurd, met gebruik van keuken. Zonder onze toestemming verhuurde die dame op haar beurt weer de grootste kamer aan een echtpaar met één kind, die nu de hele dag onze keuken nodig hebben. Moeten wjj dit nu zomaar goed vin den? Nee. dat hoeft u in dit geval zeker niet. Vry zeker heeft dit ge zin geen vergunning, zodat u daar mee geen rekening behoeft te hou den. U moet thans huuropzegging vragen, via een deurwaarder, van Uw onderhuurster. Dit op grond van het feit, dat ze het verhuurde een andere bestemming heeft gegeven. Er zijn trouwens wel meer gron den. Die dame moet dan de kamers leeg opleveren en dus zorgen, dat haar inwoning ook verdwijnt. U kunt uw keuken aan dat gezin weigeren, want u hebt hen niets verhuurd. GEEN ANTWOORD. Er zyn brieven, waarop wy geen ant woord geven. Die brieven, welke een geest ademen van de roddel. Of lie ver: brieven over zaken, die de be trokken schrijfsters niets aangaan. Mag myn buurman eigenrijk Ehik zie dat.... en denkt u dat dit nu mag? Hoe kan ik dat nu aangeven? Mag myn buurvrouw de kinderbijslag gebruiken voor Van dit lystje kunt u een heel lang lijstje maken. Op al deze vragen is De Kon. Vereniging „Uit het Volk Voor het Volk" heeft voor zaterdag 5 mei het volgende programma vastgesteld 8.309.30 grote lampionoptocht met bege leiding van het tamboers- en pypercorps „Juliana" en de signaalafdeling „Achil les". Van half tien tot elf uur volgt een concert door de muziekvereniging „Ex celsior". Geboren: Maria A. C., d.v. L. A. E. Castenmiller en M. Th. van der Leeuw; Pieternella, d.v. J. P. Kryger en M. Bo ller; Helena M„ d.v. L. Gideonse en M. Melse; Gysbertus W. M., z.v. J. van der Linden en G. J. Swart; Boudewijn J„ z.v. K. van Sluys en G. C. de Dreu; Francois N„ z-v. F. M. Smits en D. J. van Aggelen; Marinus E„ z.v. E. B. Szarafinsky en J. Tessers; Eveline, d.v. R. Thomas en H. Leefers. Ondertrouwd: P. T. van Schaardenburg, j. te Dordrecht en M. Polderman, 27 j.; P. Bleuze, 81 j. en H. Oosse, 38 j. te Hulst; D. de Wolff, 24 j. te Vlissingen en G. C. Meerman, 20 j. Gehuwd: Chr. F. Baljet, 26 j. en M. V. de Groot, 26 j.; A. de Wijze, 25 j. en M. Th. van Waesbergh, 26 j.; M. J. Meyaard, 22 j. en N. Murre, 19 j.; H. A. Weyand, 25 j. en J. P. Poortvliet, 19 j.; A. Minder hout, 35 j. en A. J. Cummings, 39 j. Overleden: G. van Rooijen, 82 j., wed. van C. Geertse. In verband met het bezoek van de Le ger des Heils-zangbrigade van Rotter dam-noord aan het Leger des Heils-korps Middelburg op zaterdag 5 mei en zondag 6 mei a.s. zal er op zaterdag 5 mei ter gelegenheid van de bevrydingsdag des avonds om 8 uur een uitvoering gegeven worden. In de Lutherse kerk zal een uit gebreid programma ten gehore worden gebracht onder leiding van zangbrigade- leider N. Berkenbosch met medewerking van brigadier G. Claeys, de bekende Le ger des Heils-componist en tevens tour- neelelder. Algemeen leider is P. Berken bosch. De Leger des Heilszangbrigade van Rotterdam-noord bestaat uit ca. 70 leden. Het zyn mannen en vrouwen, die, gegre pen door de boodschap van Christus, uit dankbaarheid en geheel vrijwillig, door middel van zang, het evangelie wiUen uitdragen. Bij de opening van korps Rotterdam II, nu byna 64 jaar geleden, werd met be scheiden krachten een zangkoor gevormd tot steun van de te houden bijeenkomsten. In de loop der jaren is de zangbrigade een grote steun geweest by het uitdra gen van de Blijde Boodschap. Zaterdagmiddag ls in „De Opril" de Jaarvergadering gehouden van het streek verband Noord- en Zuid-Beveland van de Arjos. Tot voorzitter werd gekozen de heer C. Balkenende te Kapelle en verder werden in het bestuur gekozen de dames D. de Koeyer te Yerseke en C. Karman te Colijnsplaat en de heer L. M. Holle- stelle te Goes. De heer C. Balkenende sprak nog over de verkiezlngsstryd. Ongeval. De 88-jarige mevr. de wed J. kwam dezer dagen zodanig te vallen, dat zij haar pols brak. Naar de wadden. Gisteren en vandaag vertrekken 73 schepen naar de Wadden zee om mosselen te vissen. De heer J. Schouls uit de Leliestraat was er niet meer op berekend, dat hy een televisietoestel zou winnen op een slagzin, met betrekking tot de Goese middenstand, die hy ingestuurd had. Hy had het al helemaal uit zijn hoofd gezet. De verbazing en de blydschap waren dan ook zeer groot., toen wy gistermiddag, samen met drie commis sieleden van de Zomeractie, de heren Gerritsen, Dominicus en Evers een t.v.- toestel binnenbrachten. Nadat het toe stel door de familie (pa en moe, en twee dochters) van alle kanten was be keken, hoorden wy een stem: „Een dag om nooit te vergeten". Byzonder leuk was het, dat de uitreiking juist op Ko ninginnedag plaatsvond. Daarom was de familie Schouls dubbel bly. ,,Het was niet zo eenvoudig om een goede slagzin te vinden, doch na veel wikken en wegen besloot de familie er toch maar éen in te sturen. En dat leverde notabene een t.v.-toestel op. Na de aanbieding werd er over en weer van gedachten gewisseld en de Oranje-wyn mocht natuurlijk niet ont breken. Heeft U uw slagzin al inge stuurd? Er staan nog slechts twee t.v.- toestellen klaar en dan sluit de Zo meractie van de Goese middenstand. Het bestuur der Chr. Oratoriumvereni ging „Willem 't Hooft" heeft de gemeente een subsidie gevraagd van 400,voor een in november a.s. te geven uitvoering van „Ein Deutsches Requiem" van Brahms. Eerst werd om 800,— verzocht, t.w. de helft van het geraamde tekort. Voor de andere helft zou door de pro vincie subsidie worden verleend. Dit von den b. en w. te hoog, hetgeen het bestuu* is medegedeeld. Daarna kwam het ver zoek om 400,—. Getracht zal worden eenzelfde bedrag van particulieren te verkrijgen. B. en w. achten ƒ400— aan vaardbaar, mits blijkt, dat ook bij de burgery voldoende bereidheid aanwezig is om de uitvoering financieel te steunen. Het bestuur der Stichting Streeklabora torium Zeeland heeft de prov. staten ver zocht de rente en aflossing te garanderen van een aan te gane geldlening van ƒ135.000,—. Op dit verzoek kan pas wor den beslist in de zomervergadering der staten, maar inmiddels moet met de in richting worden begonnen. Het stichtings bestuur heeft de Ned. Middenstandsbani* verzocht een crediet in rekening-courant te openen tot een maximum van 100.000, Deze bank is hiertoe bereid, mits de op richters der stichting, i.e. de besturen van het Gasthuis te Goes, de Godshuizen ta Middelburg en de St. Elisabethstichting te Sluiskil, de rente en aflossing garan deren. B. en w. stellen nu voor het be stuur van het Gasthuis hiertoe te mach tigen. Onderwijsvoorstellen De Herv. Schoolvereniging „Het Mos terdzaadje" verzocht medewerking tot aanschaf van gymnastiekmateriaal voog de Prinses Margrietschool. De kosten bee dragen 1.015,—. De Ver. lager onderwijl op Gerei grondslag vroeg medewerking' tot aankoop van schoolmeubelen voor da uloschool, waarmee een bedrag vai| ƒ4.650,is gemoeid. Voorts hebben dg ver. voor chr. ulo en het r.k. schoolbe stuur een aanvraag ingediend voor dg aanschaf van materiaal voor het onder wijs in handenarbeid. De kosten bedragen ƒ1.355,32. B. en w. stellen voor alle ver* zoeken in te willigen. Naar aanleiding van de gemeenschap- pelyke regeling inzake het vervoer van zieken en gewonden per ambulanceautqi op de Bevelanden en de overeenkomst met de fa. C. van Strien en Zn. stellen b. en w. voor het verzoek van de heeï Van Strien om over de periode 1 juli 1959 tot 12 april 1956 alsnog subsidie te ver lenen op basis van 2500,per jaar in tg willigen. Dit komt neer op 1958,90. De Vereniging van Chr. onderwyzerg I van Zuid- en Noord-Beveland kwamen zaterdag in vergadering by een onder lel* ding van de heer J. Jonkheer. De hoofd schotel van de middag vormde de redg van de heer A. J. Huiszoon te Rotterdam, die als hoofdbestuurder de vergadering inlichtte over allerlei organisatorischs vragen, die onder de leden leven. Eï volgde een drukke bespreking. Tot afge vaardigde naar de Pinkstervergaderinfl te Hilversum werd de voorzitter be noemd. maar één antwoord: waar bemoeit u zich mee? Uw buren zyn aan u geen verantwoording schuldig. Bui tendien zijn uw gevolgtrekkingen in de regel verkeerd. Een tikje minder bemoeienis met eikaars zaken zou heel wat minder onaangenaamheden opleveren. Hoog stens werkloosheid onder de poli tierechters. LEVENSVERZEKERING. Wy vinden uw man een zorgzaam man. Het feit, dat hy een flinke le vensverzekering sloot, behoeft geen reden tot verwyt te zyn. Die vrien den van u, welke dit dwaas vinden „omdat er voor weduwen toch wel wordt gezorgd" en „ze pas steun krijgt, als de uitkering is opgege ten" zyn ernaast. Die zorg voor we duwen is maar héél betrekkelyk. U krygt niet meteen zomaar steun. Als sociale zaken u nog jong (en dat is u) en gezond vinden, krijgt u he lemaal geen steun en zegt men te recht: gaat u maar weer werken. Bovendien als er steun is, is het toch te weinig. Het is „geen toekomst". Dan biy'ft u na het eventueel over- ïyden nog voor allerlei betalingen, die toch voldaan moeten worden. En tenslotte: het is toch altyd nog eervoller om voor uzelf te zorgen. Die levensverzekering zal toch ook VOLKSHUISVESTING. De geruchten, die u hoorde, zyn ver zonnen. Wy zouden haast zeggen: was het maar waar. Want de ge meente kan heus nóg altijd woon ruimte vorderen en dat zal voorlo pig wel zo blyven ook. Waar zijn onze schepen AAGTEDIJK 29 te Chittagang. AKKRUMDIJK 29 nnw Azoren AMSTELDIJK 29 w Scillys. DELFSHAVEN 29 Casquets-Emden. ENA 30 te Liverpool. GROOTE BEER 29 te Leixoes. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 19 ntw Diego Garcia. KATELYSIA 28 Malta-Gibraltar. KERTOSONO 28 wzw Nicaragua. LAURENSKERK 28 Le Havre- Hamburg. MIJDRECHT 29 Comoro eil. MAASDAM 28 te New York. NESTOR 29 no Paramaribo. OOSTKERK 29 Ouessant-Marseille. ORESTES 29 Port of Spain n La Guaira. PRINS ALEXANDER 29 otn Kaap Race. RAKI 29 Djeddah-Djibonti. RIJNDAM 29 otn Kaap Race. SCHIE 29 te Centa. SIBAJAK 29 te Soerabaja. SOLOM 28 Porto Cabello n. Aruba. TJIPONDOK 29 te Tj. Priok. WILLEM RUYS p. 30 Kaap St Vincent. WATERMAN 29 otz Malta. ZUIDERKRUIS 30 te Kaapstad. HOEDEKENSKERKE Burgerlijke Stand. Geboren: Johannee :.V. J. Lukasse en L. Schout; Charles J. J., .v. J. Roelands en J. F. Franse; Maria P„ d.v. G. Zuidhof en J. Poortvliet. Gehuwd: G. J. den Engelsman, 20 j. en C. G. M. Verdonk, 20 j. Overleden: J. de Groot, 94 j., wedn. v. M. de Bart. NAGEKOMEN ADVERTENTIB Heden overleed zacht en kalm onze beste Oom en huisgenoot, de heer i C. REIJNIERSE Pzn, in de gezegende ouderdom van ruim 94 jaar. FAMILIE BOOGERT FAMILIE LEIJNSE FAMILIE WESTPLATE Koudekerke, 30 april 1956 De begrafenis zal plaats vinden donderdag 3 mei a.s. Vertrek 2 uur van Biggelcerksestraat 28.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5