Zeeland vierde het Oranjefeest blijmoedig en opgewekt Bestedingsplichten kernfinanciering mogen niet worden omgezet Nieuwtjes van alle eilanden „Paluwal '-marki Middelburg liei keurige indruk achter Veertienjarige Ada Bosbom uit Veere vond de wimpel lezers Dinsdag 1 mei 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Heerlijk lentezonnetje verhoogde de stemming Vooral de schoolkinderen kwamen bijzonder goed aan hun trekken Zilveren PVsters boden smakelijk feestprogramma Zeeuwse organisten spraken en speelden in Schoondijke Drie medewerkers aan hei Zeeuwsch Dagblad onderscheiden Een felicitatie Keuring van meniën voor opname in het keurstamboek Kwestie werd opnieuw actueel Minister besliste afwijzend op verzoek van Middelburg Het is nog altijd rood-wit-blauw pagina 2 GOES, 30 april. Zeeland heeft opgewekt Koninginnedag 1956 gevierd, opgewekter zelfs dan andere jaren het geval was. Waar schijnlijk vindt dit laatste zijn oorzaak in het feit, dat bijna geduren de de gehele dag een feestelijk Oranjezonnetje de koude wind deed vergeten en aldus de vreugde luister bijzette. Reeds vroeg in de och tend ging in schier elke Zeeuwse woning de vlag naar buiten en het waren veelal de schoolkinderen, die getooid met Oranje en rood- wit-blauw de eerste „stoot" gaven tot dit festijn, dat vrijmoedig en uitbundig is gevierd en dat een waar Oranjefeest is geworden. Een fakkeloptocht en openluchtcon certen, 'a-middags door de accordeon vereniging „Combrio", 's-avonds door het Middelburgs muziekcorps op de tent op het marktplein, vormden sa men met de draaimolen, die voor het stadhuis was opgesteld, de ingrediën ten voor de viering' van de verjaar dag van H.M. de Koningin te Middel burg. De fakkeloptocht, nog luister bijge zet door lampions, vormde in de Zeeuwse hoofdstad het hoogtepunt van het feest. Het tamboers- en pijpercorps dat de laatste jaren stevig is uitge groeid, opende de stoet, waarin ook 't Middelburgs muziekcorps en de plaat- gelijke gymnastiekverenigingen waren vertegenwoordigd. De stoet werd op de bekende wijze gesloten door jongelui die de beleving Van dit feest ondergingen in een dartel hossen, een geruchtmakende, maar in- blijde uitingswijze. In de Electrobioscoop waren de tra ditionele kindervoorstellingen. De Scheldestad De vele duizenden, die in Vlissin- gen de straten (over) bevolkten droe gen een gevoel van spontane feest vreugde uit, die aanstekelijk werkte. Opmerkelijk was het aantal „neuzen", feestneuzen wel te verstaan, dat men tegenkwam; een attribuut, waarmee de jeugd zich had uitgerust. Papieren mutsen, oranj estrikken en maskers, verhoogden verder de vreugde, terwijl feesttoeters voor de muzikale omlijs ting zorgden, die echter in de avond plaats maakten voor voetzoekers en aanverwante artikelen. 's Morgens maakten velen een wan deling over de vlaggende boulevards en 's middags genoot men van de op tocht, die door de straten trok en waaraan de plaatselijke muziekcorpsen medewerking verleenden. Ook de sport- en jeugdverenigingen maakten hiervan deel uit. Des avonds viel er in het Bellamy Ïiark een uitstekend concert te belui eren. De feestdag werd besloten met een optocht van hossende en zingende feestgangers, die in het kielzog der „muziek" door de straten trokken. Goes De Goese Oranjevereniging had een vrij omvangrijk en afwisselend programma samengesteld. Klokgelui en carillonbespeling door dhr W. L. Harthoorn noodden de be volking uit tot feestvieren en velen trokken dan ook naar de Markt om te luisteren naar een toespraak van bur gemeester Mr. W. C. ten Kate. Met be geleiding van het muziekgezelschap „Hoasanna" brachten de leerlingen van de lagere scholen daarna een zanghulde. En toen begon het feest voor de schooljeugd. De kleuters kon den in het Schuttershof genieten van voorstellingen en voor de leerlingen van de eerste, tweede en derde klas der lagere scholen waren er filmvoor stellingen in het Grand Thater.. Ondertussen hadden de leerlingen van de klassen 4, 5 en 6 en VGLO hun krachten gemeten tijdens groepswed strijden. De uitslagen waren: meisjes van 10 tot 11 jaar: 1. chr. nat. school, Westwal III, jongens 1011 jaar: 1. J. Ligthartschool II; meisjes 1218 jaar: 1. chr. nat. school Westwal I; jongens 12—13 jaar: 1. KohnstammschooL Het middagprogramma begon met volleybalwedstrijden om de wisselbe ker tussen ploegen van de Middelbare- en uloscholen. Astra won de beker en kwam daardoor definitief in het bezit. Tweede werd Astra IL derde chr. ulo en vierde openbare ulo. De wedstrij den om de wisselbeker van de Herv. Jeugdraad werden ook een zege voor Astra. De verenigingen OKK, Kaspor- 10 en Volharding gaven enige uitste kende gymnastiekoefeningen en ook het touwtrekken viel zeer in de smaak bij het vrij talrijke publiek. Het avondmenu was zeer afwisse lend. Allereerst concerteerde de accor deonvereniging „Animato" onder lei ding van de heer P. B. van Sprang en daarna speelde „Hosanna" enkele num mers. De kinderen konden hun hart opha len aan een lampionoptocht, die werd voorafgegaan door „Euphonia", „Ho sanna" en „Excelsior". De jongelui kwamen ruimschoots aan hun trekken tijdens het grote volksdansfeest onder leiding van wika Hiensch. De „Bóeren- kapel" van „Euphonia" hield er tot het laatste moment de stemming in. In Veere De feestelijkheden in Veere begon nen met een concert door de stads- beiaardier, de heer P. H. Broerse. Daarna brachten de leerlingen der la gere scholen een aubade voor het stad huis om vervolgens een voorstelling bij te wonen in het Schotse Huis van het poppentheater „De Zeeuwsehe Uylenspieghel" van de heer J. Poma. De middag begon met een spannen de vossenjacht, waarbij burgemeester jhr. L F. den Beer Poortugael, met n grote vosbont rond de hals, als vos fungeerde. Hij had zich verstopt in de grote kerk. Alle leerlingen der chr. nationale en der openbare school na men deel aan de speurtocht, evenals enkele ouderen. De vos werd ontdekt door de meisjes T. Harpe en S. Brou wer. Een volgend programmapunt was een voetbalwedstrijd tussen leerlingen der chr. nationale en openbare school. Eerstgenoemden wonnen met 21 en daarmee de door de oranjevereniging beschikbaar gestelde wisselbeker. Des avonds was er een voetbalwedstrijd tussen Veere I en een Ambonezenelf- tal. Veere won met 32 en kwam daarmee eveneens in het bezit van de door de oranjevereniging beschikbaar gestelde wisselbeker. Tot besluit heeft de chr. zangvereniging „Valerius" op de muziektent op de Markt onder lei ding van de heer S. Sanders te St. Laurens een concert van vaderlandse liederen gegeven. Op de dorpen beperkten de festivi teiten zich veelal tot muzikale rond gangen, kinderfeesten, hier en daar volksfeesten en concerten. In Kloetin- ge bracht „Excelsior" tevens een se renade aan de koninklijk onderschei denen, de heren L. v. d. Linde, P. Ver boom, A. Korstanje en C. Meulpolder, terwijl tevens het echtpaar Goud- zwaard-Anthonisse werd „toegespeeld" in verband met zijn 60 jarig huwe lijksfeest AXEL Die 'portieren toch.... Doordat de heer T. uit Koewacht, die met zijn auto in de Evertsenstraat was gestopt, plotseling het portier opende, reed de fietser D. hier pardoes tegen aan. D. smakte tegen de straat en liep zodani ge verwondingen aan hoofd en handen op, dat medische hulp geboden was. Auto en fiets werden beschadigd. KAPELLE Herdenkingsdienst. Ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding en van hen, die hiervoor hun leven gaven, zal er vrijdagavond aanstaande om half acht in de Geref. kerk een interkerkelijke her denkingsdienst worden gehouden. In deze dienst zullen voorgaan de Herv. en Geref. predikanten van Kapelle en Biezelinge. ST. MAARTENSDIJK Boerenleenbank. Onder leiding van de heer A. L. Hage kwamen de leden van de coöp. boerenleenbank in vergadering bij een. Het bestuurslid, de heer G. J. de Wilde, werd herkozen, evenals het lid van de Raad van Toezicht de heer A. Gaakeer. Blijkens de rekening over 1955 bedroeg het kassaldo op 31 december 1955 ƒ49.270,48. Zaterdag a.i. een grote revue MIDDELBURG, 28 april. Alsof hij meer met dat bijltje had gehakt, zo vaardig hanteerde de districtscommissaris van het N.P.V- de heer J. J. Meijboom, zaterdagmiddag even vóór half drie het hakwerktuig, waarmee hij de balk vermorzelde, die het laatste be letsel vormde in de toegangsweg tot de „PALUWAL"-Markt, die de Middelburgse Padvinders- en Padvindstersgroepen op de Vismarkt hadden ingericht. De heer Meijboom opende aldus op kordate ea originele wijze deze padvindersmarkt, die een projectie van deze openstelling mag hetenl Dit buitengewone blijk van activi teit hield verband met het 45-jarig bestaan van de Middelburgse „Ber denis vair Berlekom"-verkennersgroep en het 40-jarig bestaan van de „Lu- tem"-padvindstersgroep. Wanneer de padvindersbeweging de trom roert, of zo U wilt aan de weg timmert niet aan de weg, maar in een dikke balk was één van de vele aantrekkelijke attractiesl dan doet zij geen half werk. Zo ook zaterdagmiddag en za terdagavond. De bezoekers konden izich vermeien onder de bomen van Ingezonden Mededeling (Adv.) Na vele keertjes „koud" en „warm" te zijn geweest VEERE, 30 april. Het was vandaag de gloriedag van de 14-jarige Ada Boshom. Zij had vanmorgen vast niet gedacht, dat zij vanavond met Johan Bodegraven voor de microfoon in „Tivoli" in Utrecht zou staan om te vertellen, dat haar vader „import" was, maar zijzelf een „originele" Zeeuwse! Ada zag n.l. kans de verborgen wimpel, die met veel kunst en vaardigheid in de oude fontein van Veere was verbor gen, te vinden en dat betekende, dat zij vanmiddag met haar vader de reis naar Utrecht mocht ondernemen en vannacht keurig in een auto werd teruggebracht. Ada Boshom kwam helaas niet in aanmer king voor de hoofdprijs van deze door Johan Bodegraven uitgedachte en geregisseerde nationale speurwedstrijd (een radiotoestel met pick- upinstallatie), maar een heerlijke taart was er toch wel voor haar bij. De radio in het gezin Boshom aan het begin van de Veerseweg stond van morgen wel aan, maar niet speciaal om naar het eerste deel van de wedstrijd „Met vlag en wimpel" te luisteren. Ada had een vrije dag en zat op haar gemak in pyama te ontbijten, toen het duidelijk werd, dat er over Veere werd gepraat door Goos Kamphuis, die zich Uitgave: Stichting Zecuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg. Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen. J. S. Hoek, Middelburg, i. Hommes, Nieuw- dorp. J. Huijssen, Terneuzen. Ds. J. Karelse, Goes. Ds. J. Kwast, Vlissingen. J. Laport, Goes. J. Lodder, Vlissingen. J. Moll, Vlis singen. K. C. van Spronsen, Goes. A. H. S. Stemerdlng, Souburg. B. Z'iidema, Goes. GOES, 30 april. De Goese padvindstersvendels en kabouter volkjes hebben zaterdagavond met een grote schare genodigden en be langstellenden hun zilveren jubi leum gevierd. De honderden aan wezigen in de grote Prins van Oranjezaal hebben van een vro lijk en goedverzorgd programma kunnen genieten. De gastvrouwen en -vrouwtjes hebben hun werke lijk een alleraardigst feestmenue voorgeschoteld: afwisselend, sma kelijk en licht verteerbaar. Het publiek kreeg zo in vogelvlucht een kijkje In het bonte padvindster- werk; met clubvergaderingen, spelen en het zomerkamp. De kabouters zoch ten het meer in de sprookjessfeer en het ging hen maar wat goed af. Jonge talentjes Het seniorengroepje, in olijke „ma- trozenverpakking", reeg de program mapunten met gezellige liedjes aan elkaar. De kaboutertjes stalen aller harten met hun toneelspel, spontaan en ongedwongen. Er bleken zelfs enke le jonge talentjes onder schuil te gaan. Na een geslaagde opvoering door het St. Jorisvendel, waarin de aanwezigen een blik werd gegund in verleden he den en toekomst van het padvindsters- werk, brachten de meisjes het toneel spel „Florence Nightingale" op de planken. Do speelsters gaven met pit tig spel een uitstekend beeld van het werk van deze barmhartigheidskonin gin, die in de padvindsterswereld zo graag ten voorbeeld wordt gesteld. „Cappie" Mej. C. H. Dominicus, de hoofdleid ster van Goes, die achter de schermen de touwtjes goed in handen had, werd even voor het voetlicht gehaald. De gewestelijke commissaresse (G.C.), mevr. Kluitenaar uit Eindhoven me moreerde het feit, dat mej. Domlnicus Cappie") bijna al die 25 jaar aan het Goese pv-werk haar beste krachten heeft gegeven. Dat is wel een van de geheimen van de unieke omstandighid, dat in Goes <de padvlndstersgilden zo sterk bezet zijn. Een warm applaus on derstreepte de daad van de G.C., die Cappie 'n waarderingsinsigne opspeld de. De districtscommissaresse, mevr. Franse van de Putte uit 's-Heer Hen drikskinderen onderscheidde mevr. Dominicus op dezelfde wijze. |„warm" uit de mond der reporters had geklonken en Ada het gebouwtje ook al een keer verlaten had. De wimpel bleek te zijn bevestigd aan het latwerk dat dienst doet als deksel van de fon tein en er was niet meer Van te zien dan het koordje, waarmee hij vastge bonden was. OOSTBURG, 30 apriL Een bevredi gend aantal Zeeuwse leden van de Ned. Organistenvereniging woonde zaterdag middag de vergadering bij, die o.l.v. de districtsvoorzitter Ds. S. P. de Roos, N.H. predikant te 's-H. Hendrikskinderen, in de Hervormde kerk te Schoondijke werd gehouden. Ds. De Roos hield een causerie over „Verantwoorde Kerkmuziek", waarbij hij stelde, dat deze sterk afhankelijk is van de tijd, waarin men leeft, en dat het altijd muziek moet zijn, die van zich afspreekt. Hiervoor leent zich polyfone muziek het best. De spreker was van mening, dat men het met da toekomstige kerkmuziek in de richting van het moderne zal moe ten zoeken. Er volgde een levendige discussie, waar bij o.m. de vraag werd opgeworpen, wat de dorpsorganisten voor muziek moeten kiezen. De bezichtiging en bespeling van het - Schoondijkse orgel nam een groot gedeel- begrjjpen hoe dat mogelijk was. Het vall tie middag in beslag. Behalve de wachtwoord werd gezegd en de vlag werd Ada overhandigd. Toen ging zij op zoek naar de wimpel. in het stadje bleek te bevinden. „Kleed je vlug aan, kind, wie weet", zeiden vader en moeder. Ada deed dat en in die tijd zette haar broertje haar fiets alvast buiten. Toen Ada net was ge start zag zij, ongeveer 75 meter van haar huis, op de hoek van de Wage- naarstraat en de Veerseweg vlakbij de grote kerk, een auto staan. Andere speurders reden door, Veere In, maar Ada dacht bij zichzelf: „Dat kon 'm wel eens wezen, met die antenne!" Zij rukte het portier open en keek in het gezicht van een verbaasde Goos Kamphuis, die zo vlug niet kon De heren J. Hommes, wethouder der gemeente 's-Heer Arendskerke, J. Moll, directeur van gemeentewerken te Vlis singen en A. H. S. Stemerding, burge meester der gemeente Oost- en West- Souburg, zijn door H.M. de Koningin be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Van harte feliciteren wij de drie Rid ders en hun familieleden met deze hoge Koninklijke Onderscheiding. Het bestuur en de commissie van vaste medewerkers van het Zeeuwsch Dagblad zijn wel bij zonder verheugd, dat aan drie gewaar deerde medewerkers van ons blad deze hoge onderscheiding Is uitgereikt; een onderscheiding die niet alleen aan de drie Ridders maar ook aan het Zeeuwsch Dag blad ten deel is gevallen. Van harte hopen wij, dat onze Ridders nog heel veel jaren deze Koninklijke On derscheiding met ere zullen dragen. G. L Zij dacht: „Laat ik het maar eens in de oude fontein proberen!" Die lag op ongeveer 40 meter afstand, zoals ieder weet vlak tegenover de grote kerk. En inderdaad: „Ada ontdekte de wimpel, nadat het heel wat keertjes „koud" en eigen organiste, Mej. R. v. d. Heuvel, gaven verschalende collega's muziekwer ken ten gehore. De secretaris, de heer W. P. D. Bakker te Zierikzee werd benoemd als afgevaar digde naar de Alg. vergadering. De vol gende vergadering van Zeeuwse organis ten zal In juni plaatsvinden, ditmaal op Z.-Beveland (Wemeldlnge?) of Tholen. VANDAAG herdenkt de heer H. C. van Donk, hoofd van de Chr. uloschool te Goes de dag, dat hij 40 jaar werk zaam is bij het christelijk onderwijs. Hij begon zijn loopbaan op 1 mei 1916 als onderwijzer aan de chr. lage re school te Zwammerdam. Vervol gens was hij werkzaam aan de chr. la gere school te Rijnsburg en te Sche- veningen. Op 1 oktober 1925 werd hij benoemd tot hoofd van de chr. ulo school te Goes, destijds een school met 4 leerkrachten en nu uitgegroeid tot een school met 10 leerkrachten. En als we dan In aanmerking nemen dat er in de laatste 30 jaren nog ulo-scholen gesticht zijn te Krabbendijke, Krui ningen, Ierseke en Wissekerke en een chr. lyceum te Goes, dan is dit wel een bewijs, dat de school van de heer Van Donk ln hoog aanzien staat. De heer Van Donk geniet in het ge hele land een grote bekendheid. In de landelijke onderwijsorganisatie be kleedt hij dan ook belangrijke func ties. Tijdens de bezettingsjaren was de heer Van Donk de spil van het Zeeuws ondergronds schoolverzet. Zijn ver diensten bi de jaren van het verzet kunnen niet hoog genoeg worden ge waardeerd. Het is mede om al deze verdiensten, dat we de heer Van Donk op deze dag onze hartelijke gelukwensen aanbie den. G. L het pittoreske pleintje, waar vele stands waren ingericht. Ondertussen gaven de padvinders en padvindsteri demonstraties, welke naast de stana van het Nationaal Hoofdkwartier een brok goede propaganda waren. Bij de opening gaven vele autori teiten van hun belangstelling blijk, w.o. de burgemeester, mr. dr. N. Bol- kestein en de wethouder, de heer L. van 't Westende. Een bewijs, dat dft gemeentelijke overheid meeleeft met het padvinderswerk, zoals velen dat trouwens doen. De „Paluwal"-markt liet niet na 'n keurige indruk achter te laten. Zater dag a.s. vragen de Middelburgse pad vinders- en padvindstersgroepen op nieuw de aandacht voor hun werk, alf zij in het Schuttershof in een groté revue voor het voetlicht treden. Beroepingswerk Chr. Geref. kerken Tweetal te Den Haag-west: A. HH- bers te Enschede-w. en B. van Sme den te Rotterdam-zuid. GOES, 30 april Vandaag vonden in de volgende plaatsen keuringen plaats voor opname in het keurstam boek: St. Maartensdijk: Marie, eig. Geb», D. en A. de Wilde; Liza, J. Th. M. Alfr kermans; Hermien van Certain; Anne- mieke van Dorshout; Liza, eig. L. A. Geluk. Tholen: Elza van de Lente, G. A. de Hond; Fresena, J. A. en L. J. Stout» jesdijk; Martha van Krabbenhoeva. wed. M. C. Bovée, Halsteren; Bles, P. Burger, Poortvliet (hulpboek). Oud-Vossemeer: Lina, A. P. J. Hee^ termans; Madame, idem; Cora, C. H» de Wit; Emma, Jac. Ooms; Annie van 't Leguit, Jac. Boonman: Karen van Bleijendaal, J. F. Brooijmans; WillV van Antoniahoeve, H. van Gorsel; Nel lie, M. J. Buijs, Poortvliet; Cora v. <L Mairehoeve, J. F. Brooijmans; Emma, M. Anthonisse, Poortvliet (hulpboek) Anna Jacobapolder: Ella v. d. Reep* hoeve, S. C. van Iwaarden, St. Phi lips land; Xantippe van Vredenburg, C. H. A. Stols, St. Philipsland; Emma, wed. S. de Ronde, A. J. Polder (hulp boek). Zierikzee: Janna van Tempora Mu- tantur, M. J. van Gastel; Silva v. d. Spaansche Zee, J. W. van Oeveren; Laura van Steenzwaan, A. N. Steen- dijk, Nieuwerkerk; Jans, 3. B. MannL Ouwerkerk; Bertha v. d. Haan, L. J. van Gastel Jzn., Noordgouwe; Henny, J. Boot Nzn., Kerkwerve; Tanny v. d. Driedijk, A. J. Deist, Zonnemaire; An nie van Waarde, A. J. Geluk, Bruinia» se; Lady van St. Anna, L. de Boeiy Kerkwerve; Naam onbekend, M. Krab be, Nieuwerkerk (hulpboek Eikerzee: Nicolina van Maalstede, L J. de Glopper, Ellemeet. Krabbendijke: Olanda van Welgele gen, J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge; El- ly van Vredenburg, C. Mol, Waarde, Kruiningen: Lina van Seemaerte, L. J. Boot. MIDDELBURG, 30 april.. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting is niet bereid de herbouwplichten kernfinanciering om te zetten in normale herbouw- of bestedingsplichten, teneinde daarmee huizen te kunnen doen bouwen. Nu het kernplan der ge meente is gerealiseerd, is de speciale bestemming van de over blijvende bijdragen vervallen en zal dus ontheffing van de beste dingsplichten en uitbetaling van de bijdragen moeten volgen, aldus heeft de minister geruime tijd geleden het gemeentebestuur doen weten. Deze kwestie is opnieuw actueel ga- worden door het voorstel Van b. en w. bestedingsplichten over te dragen voor de bouw van een bioscoopzaal aan de Lange Delft. De commissie van financiën concludeerde uit dit voor stel. dat 21 destijds verwoeste panden niet zullen worden herbouwd en de aanvullende rijksbijdragen, die bij herbouw worden verleend, zullen worden genoten door de stichter van het bioscoopgebouw, omdat door de minister, bij de overname der beste dingsplichten door de gemeente, daar aan de verplichting is verbonden deze uitsluitend te gebruiken voor herbouw op de door hem als kern aangewezen plaatsen in de binnenstad, De commissie meent echter, dat de als kern aangewezen plaatsen reeds zijn bebouwd, veelal met niet voor kernbebouwing aangewezen beste dingsplichten, zodat daar geen ruimte meer is. De vraag rijst daarom, of de minister bereid is de verplichting tot herbouw ln de kern op te heffen. Dit is alleszins redelijk en in overeen stemming met de strekking van de wet op de materiële oorlogsschaden, die beoogt door het verlenen van aan vullende bijdragen de herbouw van hetgeen verloren ging te bevorderen. Als de gemeente de herbouwplichten niet had overgenomen, dan had het rijk toch aan de bestedingsplichten klevende faciliteiten hebben moeten honoreren. In hun antwoord geven b. en w. opening van zaken. Zij zeggen o.m., dat het instituut van de kernfinan ciering ln het leven werd geroepen teneinde de herbouw van de ge- g.eentenkernen te bespoedigen, aarmee werd de mogelijkheid ge opend bestedingsplichten door de gemeente te doen overnemen. Deze kernfinancieringsregeling raak te op de achtergrond door de over dracht van bestedingsplichten door oorlogsslachtoffers aan niet-oorlogs- slachtoffers vrij te geven, als gevolg waarvan de ln het bezit der gemeente zijnde bestedingsplichten kernfinan ciering overbodig werden. Getracht is toen deze bestedingsplichten om te zetten in normale bestedingsplichten, hetgeen echter niet is gelukt. ONTHEFFING. De minister zei in zijn antwoord, dat de bedoeling der regeling kern financiering steeds geweest is door het scheppen van een ook voor niet-oor- logsslachtoffers aantrekkelijke finan cieringsregeling de daarvoor in aan merking komende gemeenten een zo groot mogelijke mate van zekerheid te verschaffen, dat de wederopbouw van de kernen zou worden gereali seerd. De houders van de overgeno men bijdragen hadden blijkbaar geen interesse voor eigen besteding der bij dragen en zouden, zonder de moge lijkheid van overdracht aan de ge meente. aangewezen zijn geweest op ontheffing van de bestedingsplichten, gevolgd door uitbetaling der bijdra gen. Aldus werden deze in feite tot uitbetaling voorbestemde bijdragen nog gehandhaafd, maar uitsluitend ten behoeve van de wederopbouw van verwoeste kernen. De speciale bestem ming van de overblijvende bijdragen is echter vervallen, nu het kernplan is gerealiseerd. B. en w. delen verder mede, dat tij dens een audiëntie nogmaals getracht Vijf Zeeuwse scheidsrechters ontvingen bondsspeld MIDDELBURG, 30 april. Vijf Zeeuwse scheidsrechters zijn onder scheiden met de bondsspeld van de at» deling Zeeland van de KNVB, omdat zij meer dan een kwart eeuw voetbal wedstrijden hebben geleid. Het zijn d» heren J. Schippers te 's-Heer Arends kerke, F. Hubrechtse te Goes, C. Odem, A. Meulmeester en J. B. Bomer, allen te Vlissingen. De onderscheidingen werden uitgereikt door de voorzitter van de afdeling Zeeland, de heer A. Imanse, tijdens scheidsrechterbijeen komsten te Goes en Middelburg. grypen naar el» p»*i& Eén onzer lezers ls zeer verheugd over het feit, dat zovelen met de verjaardag van de Koningin de vlag uitsteken. Maat tot zijn ergernis moet deze lezer ook con stateren, dat er personen zijn, die niet weten op welke manier de vlag uitge stoken moet worden. Vooral in Goes heeft hij dat opgemerkt. Het moet toeh ieder bekend zijn, dat de Nederlandse drie kleur nog steeds rood-wit-blauw is. Ho# kan het dan vandaag de dag nog voor komen, dat er vlaggen uitgehangen wor den, die juist andersom de driekleur voorstellen, dus blauw-wit-rood? Ook is het onze lezer opgevallen, dat er zelfs vlaggen „halfstok" uitgestoken worden. Hoe ls het toch mogelijk, dat de vlag zo nonchalant wordt gehesen?, ZO vraagt hij. Hoewel de lezer de goede be doelingen van de Oranje-minnende Zeeuwen begrijpt, acht hij meer ee.bied voor onze nationale driekleur toch zeker op zijn plaats. natief werd voorgesteld liet kernplan te doen uitbreiden teneinde de sanering va;n de Segeerstraat en de Lange Delft met kernfinanciering tot stand te kun nen brengen. Ook dit voorstel, waar mee ln de binnenstad nog een behoor lijk aantal woon- en winkelpanden zou kunnen worden gebouwd, heeft ln de is de minister van zijn onjuist stand-j ogen van de minister geen genade kun- punt af te brengen, waarbij als alter- nen vinden.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2