Eenduizenden brachten onze jarige Vorstin een nationale bloemenhulde in Soestdijk Kilometerslang défilé trok langs het koninklijk paleis „Wij mensen trok 116.000 bezoekers Gelukwensen van Molotov en keizer Hirohito van Japan Werkplaats te Middelburg door felle brand verwoest Geen officiële receptie in Djakarta gehouden „Ik laai 500.000 Fransen voor Parijs demonstreren Dulles ziet geen oorlogsgevaar meer Auto tweemaal over de kop PROTESTANTS-CHRISTBLIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Stal sr. en Staf jr. zagen défilé Twintig miljoen mensen in Chinese concentratiekampen Middenstandspartij ook bij de verkiezingen Auto reed huis binnen Prinses Wilhelmina achter de ramen H.M. de Koningin zond grote fruitmand Voorbijgangers waarschuwden, maar bewoners dachten aan een kwajongensstreek Sigarenkistje met geld in de vlammen verloren Hammarskjoeld kwam in Jeruzalem aan Daar Indonesië uitnodiging negeert Propaganda door daden vervangen Auiobusje vloog uit de bocht -1 dode2 gewond Winnaar Smyslov mag Boiwinnik uitdagen 1 a.s. wereldkampioen Hoofdkantoon Goes, C. Vontstr. 99, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 88, TeL 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3385 Wnd.-hoofdredacteur: Prol. Dr. J. J. de Jong - Directeur; Jacq de Smit Dinsdag 1 mei 1956 Vrouwen worden ouder dan mannen (Zie pagina 8) Op- en ondergang van zon en maan: Woensdag: Zon op 8.08 u., onder 20.08 u. Maan op 1.83 u., onder 11.00 u. Hoogwater woensdag 2 mei: Vlissingen: 6.33 u. 1.66 m., 18.50 u. 1.36 m. Terneuzen: 6.59 u. 1.84 m., 19.17 u. 1.54 m. Wemeldinge: 8.09 u. 1.46 m., 20.29 u. 1.18 m. Zierikzee: 7.52 u. 1.24 m., 20.08 u. 0.96 m. In diverse plaatsen is gisteren, ter gelegenheid van de verjaar dag van Koningin Juliana een militair défilé gehouden. In En schede werd dit afgenomen door de minister van oorlog en marine, ir. C. Staf. In Ede, waar het mi litaire schouwspel ook veel be langstelling trok, werd het o.a. gadegeslagen door de hoogbejaar de heer H. Staf, de daar woon achtige vader van de minister van oorlog en marine. II AMSTERDAM, 30 april.' Enige minuten voor vijf is van daag de deur achter de 116.617ste bezoeker van de tentoonstelling „Wij mensen" in het stedelijk mu seum te Amsterdam-dichtgegaan. De tentoonstelling is 39 dagen open geweest en heeft het wereld record aantal bezoekers ruim ge slagen. Washington had in vier weken 65.000 bezoekers, Berlijn in vijf weken 45.000, Munchen 32.000 en Parijs 30.000 in vijf we ken. De directeur der gemeentelijke mu sea in Amsterdam, jhr. W. J. H. B. Sandberg, verklaarde nimmer voor 'n tentoonstelling zoveel belangstelling te hebben gehad. Hoogtepunten tot nu toe vormden de tentoonstellingen van werken van Van Dongen, Van Gogh en „100 jaar Franse kunst", doch deze exposities hebben dit hoge cijfer lang niet bena derd. Het personeel aan de kassa in het stedelijk museum heeft het ook nooit zo druk gehad. Zaterdag j.l. verwerkte het niet minder dan 5209 bezoekers, de recorddag van „Wij mensen". De ten toonstelling gaat over een paar weken naar het „Palais des beaux arts" in Brussel en reist daarna naar Londen. BRUSSEL, 30 april Volgens een rapport van een speciale commissie van onderzoek, dat spoedig zal wor den gepubliceerd, bevinden een twin tig miljoen mensen, onder wie vijf miljoen intellectuelen, zich in 297 con centratiekampen in China. Dit werd bekend gemaakt op een persconferen tie aan het slot van een te Brussel gehouden bijeenkomst van de com missie. Het rapport wordt gepuhlieeerd door de internationale commissie ter bestrijding van concentratiekamp-ge bruiken, een particulier lichaam, dat in nauwe betrekking staat tot de or ganen van de V.N. en het internatio naal -verbond van vrije vakverenigin gen. Het rapport is het resultaat van een onderzoek van bijna drie jaar waarbij een driehonderd voormalige Chinese politieke gevangenen en ongeveer honderd uit China uitge wezen missionarissen zfjn gehoord. 's-GRAVENHAGE, 30 april. Het bestuur van de Middenstandspartij heeft besloten aan de verkiezingen deel te nemen. Door samen te gaan met andere oppositionele groepen in Nederland in de Nederlandse Opposi tie-Unie. Namense de Middenstandspartij zrllen o.m. kandidaat worden ge steld de heren J. A. A. Toussaint, Den Haag, P. van der Hijden, Utrecht en G. van Weizenis, Rotter dam. DE BILT ZEGT; Minder koud DE BILT, 1 mei. Vrij veel bewol king met plaatselijk wat lichte regen, maar ook opklaringen. Iets hogere middagtemperaturen. Zwakke tot ma tige wind, voornamelijk uit zuidelijke richtingen. BAARN, Koninginnedag 1956. Naar schatting hebben 15 tot 20.000 Nederlanders vanmorgen deelgenomen aan het défilé voor H.M. de Koningin, en minstens evenveel belangstellenden stonden vanmorgen buiten de paleishekken. Hiermede is deze huldiging, uit gegroeid tot een nationale huidebetoging. Dankzij de hulp van de marechaussee, die dit jaar voor de eerste keer werd ingeschakeld, is niemand van de duizenden deelnemers teleurgesteld en kon ieder lijn bloemenhulde aan de Koningin op deze dag brengen. Er woei een gure noorden wind toen de paleishekken klokslag elf open gingen en de Leidse studenten in estafetteverband startten om als eersten H.M. de Koningin te huldigen. Op het bordes hadden de Koningin, gekleed in bruine bontmantel, Prins Bernhard, die zich enkele keren in het paleis terugtrok wegens een zware verkoudheid, en de vier prinsessen zich opgesteld. Terwijl prinses Wilhelmina dit défilé van achter een der ramen gadesloeg. Maar nauwelijks had de muziekver eniging der rijkspolitie haar plaats te genover het bordes ingenomen of de zon deed zijn best meer kleur op de bloemen te toveren die zich in enkele ogenblikken als een veel kleurig tapijt aan de voeten van de koninklijke fa milie gingen vormen. Keizer van Japan Keizer Hirohito van Japan heeft H.M. Koningin Juliana een telegram gezonden met gelukwensen ter gele genheid van haar verjaardag, Molotov op receptie De Nederlandse ambassadeur te Mos kou, Von Balluseck, heeft maandag ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana een receptie - gehouden op de Nederlandse ambas sade, die door talrijke Sowjet-auto- riteiten, onder wie de minister van buitenlandse zaken, Molotof, en de eerste vice-premier KaganowitéJ, en alle leden van het diplomatieke korps werden bijgewoond. Het is de eerste keer sinds de oorlog, dat hoge Sowjetleiders een bezoek aan de Nederlandse ambassade heb ben gebracht. Amsterdam; rustig De instromende koude lucht uit de landen waar de winden om de rotsen waaien en de bossen eeuwig zingen was zonder twijfel de oorzaak, dat het vanmorgen in de hoofdstad scheen als of er meer vlaggen uit hingen dan er mensen op de been waren. Alleen de jeugd, althans de flinksten, trotseer de de koude wind en verscheen met oranje en feesthoedjes getooid op de straat.. Voor de ouderen was het be langrijkste van deze dag, dat de wek ker zweeg, m.a.w. dat het een vrije dag was. In Amsterdam was de belangstelling voor de muziekuitvoering op de Dam maar matig en zo was het ook voor de diverse feestelijkheden, die zoals ge bruikelijk in de verschillende wijken van de stad waren georganiseerd. Rond het nationale plein stonden zielig een twintigtal kraampjes. Met een groot vuurwerk in het Oosterdok werd de viering van Koninginnedag in de hoofdstad besloten. De Haag; druk In tegenstelling met 'de morgen, toen DRACHTEN, 80 april. Het be jaarde echtpaar W. de Vries en G. de Vries-Boonstra te Drachten, vierde vandaag in goede gezondheid zijn 65-jarige huwelijksfeest. Ter gele- Senheld daarvan heeft het van H.M. e Koningin een «chriftelijke geluk wens en een grote fruitmand ontvan gen, die door de burgemeester van Smallingerpad zijn overhandigd. De bruidegom, die 91 jaar is, presteerde het nog om de brief van Hare Majes teit zonder bril te lezen. Censuur op Cuba HAVANNA, 1 mei Het Cubaanse ministerie van binnenlandse zaken heeft censuur op de pers ingesteld om publikatie van onbevestigde geruchten en niet-officiële verklaringen te belet ten. Hierdoor kan publikatie van on dermijnende berichten, artikelen en meningsuitingen verhinderd worden. Familie vluchtte in pyama de straat op MIDDELBURG, 1 mei. Om streeks kwart over elf is maandag avond brand uitgebroken in het pand Vlasmarkt 46, waar een riet werkplaats en mandenmakerij is gevestigd. De eigenaar, die zich rond elf uur ter ruste had gelegd, werd door enkele voorbijgangers, de heren L. Rivière en F. Tave- nier uit bed gebeld. Met zijn echt genote en drie kleine kinderen, al len in nachtkledij, moest hij over haast het brandende huis uitvluch ten. De oorzaak van de brand was vannacht nog niet bekend: wel JERUZALEM, 30 april. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hamman skjoeld, is maandagavond in Jeru zalem aangekomen. Hij zal dinsdag officiële bespre kingen met de Israëlische leiders voeren, doch hij had reeds op maandagavond een onderhoud met de Israëlische minister van buiten landse zaken, Sjaret. Men neemt algemeen aan dat in dit gesprek de incidenten die zondag aan de Egyptiseh-Israëlische grens plaats vonden, ter sprake zijn gekomen. Hammarskjoeld wordt vergezeld door generaal Burns, de leider van de commissie die namens de V.N. toezicht op het nakomen van de wapenstil standsvoorwaarden uitoefent. TWEE DAGEN Hammarskjoeld zelf heeft geen ver klaring uitgegeven over zijn bespre kingen in Egypte, maar de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Mah- moet Fawzi, heeft gezegd dat „Egyp te met de secretam-generaal samen werkt om vrede en veiligheid in het Midden-Oosten te handhaven". De algemene verwachting is dat Hammarskjoeld twee dagen in Jeruza lem zal blijven voor hü naar Rome vliegt. Hij zal daar zijn rapport voor de veiligheidsraad, dat vrijdag gereed I moet zijn, opstellen. staat vast, dat het vuur gelijkvloers: is begonnen, waar ook het gezin sliep. i De vlammen vonden gretig prooi in de op de eerste en tweede verdieping opgeslagen rietartikelen. Het was voor de brandweer onmogelijk te voorkoj men, dat deze opslagplaatsen vrijwel geheel uitbrandden. Van de huisraad! kon slechts een gedeelte worden ga* red. De eigenaar, de heer Chr. Ver» sluijs, was echter verzekerd. De brandweer bestreed het vuur met behulp van de ladder het vuut woedde zo hevig dat het tot één uutfj duurde eer met nablussingswerkzaam heden kon worden begonnen. Om hall een laaiden de vlammen vooral op da zolderverdieping nog fel op. Ongewenst ua bad Met behulp van bijlen hadden da brandweerlieden zich een weg ge baand. De rookontwikkeling was op een grote afstand zichtbaar. Vele late feestgangers, die zich té dicht bij de brand waagden, kregerii een ongewenst bad. De waarschuwende voorbijganger^ wekten de bewoners door luid te bel len en op de ramen te kloppen. De ge troffene verkeerde aanvankelijk in de! veronderstelling, met een kwajongens-! streek te doen te hebben. Even later, na de snelle vlucht,1 attendeerde de heer V. er zijn red ders op, dat zich nog een sigaren kistje met een aanzienlijk geldbe drag in de woning bevond. Het wal, echter al te laat. De belendende pereelen liepen uiter aard brandgevaar, maar konden geluk kig voor erger worden gevrijwaard. De winkel, die kl het verwoeste pantl was ondergebracht, was korte tijd ge leden nog verbouwd. ï)e Middelburg se brandweer rukte met groot mate* rieel uit. Op het terrein van de brand was ook de burgemeester van Middelburg aanwezig, evenals de wethouder vaS openbare werken, de heer L. J. van 1 Westende. Eén chauffeur is gedood, één zwaar i gewond en één bijrijder licht gewond I toen een truck na een botsing in Soes- I terberg een manufacturenzaak tn de Rademakerstraat binnenreed. Kat huis werk praktisch geheel verwoest zoals bijgaande foto laat zien. het stil was in de Haagse straten, was het 's avonds buitengewoon druk. Voetje voor voetje langs de stalletjes met eet- en drinkwaren aan de Lange Vijverberg, de Lange Voorhout, het Plein en het Buitenhof. Het Maliehof stond vol, toen even over tienen de eerste vuurpijl met een knal uiteensprong. Het besluit van Koninginnedag was voor Den Haag een taptoe, gegeven door de Koninklijke Militaire Kapel op het Binnenhof. Ook hier was het on danks de doordringende koude wind zeer druk. DJAKARTA, 30 april In Djakar ta is vandaag geen officiële receptie ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana gehouden voor In donesische autoriteiten en leden van het corps diplomatique door de Neder landse, waarnemende hoge commissa ris, de heer Hagenaar. Wel is een ont vangst gehouden voor de Nederlandse gemeenschap in Djakarta in de ambts woning van de hoge commissaris op 't Merdeka-plein. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Ruslan Abdulgani, heeft maandag verklaard, dat de Ne derlandse diplomatieke vertegenwoor diging in Indonesië niet officieel zal worden erkend zo lang er geen stap pen zijn genomen om de diplomatieke betrekkingerT tussen beide landen te normaliseren. Hieruit vloeit voort, zei- de hij, dat de Nederlandse diplomatie ke vertegenwoordiging niet zal wor den uitgenodigd voor officiële gebeur tenissen van de Indonesische regering en dat de Indonesische regering geen uitnodigingen zal aanvaarden van de Nederlandse vertegenwoordiging. Op een vraag of er maatregelen worden getroffen om de betrekkingen te nor maliseren zeide hij: dat is een kwestie, die Nederland aangaat. Uit Makassar wordt inmiddels ge meld, dat het provinciale bestuur van Celebes het Nederlandse commissa riaat daar niet meer erkent. Een uitnodiging om een receptie bij te wonen werd niet aanvaard, omdat de uitnodiging uitging van de „com missaris van het koninkrijk der Neder landen". JONGE VROUW ONDER ELEKTRISCHE TREIN APELDOORN, 1 mei. Maandag avond is de 34-jarige mevrouw B. uit Apeldoorn aan de overweg in de Wa- terlose weg gegrepen door de elektri sche trein uit de richting Amersfoort, die uit Apeldoorn naar Enschede moest vertrekken. STUKKEN DAMESKLEDING Personeel van de N.S. deed op het station de ontdekking dat er stukken dameskleding aan de elektrische loko- motief hingen en waarschuwde, daar men een ongeluk vreesde, direct de politie. Deze trof, na een langdurige speurtocht, langs de spoorbaan het stoffelijk overschot in de buurt van de overweg aan. Poujade drelgi op Nationaal Congres i ii 8AINTE CARE, 30 april. Pierre Poujade heeft op een natio naal congres van zijn beweging ge dreigd een half miljoen Fransen voor de poorten van Parijs te bren gen als demonstratie tegen het huidige parlement. De tijd was ge komen om propaganda door daden te vervangen. „Wij hebben de constitutionele autoriteiten verzocht de „staten- generaal" bijeen te roepen. (Dat is een vergadering van afgevaardig den uit alle provincies, die alle le den van het volk vertegenwoordi gen, zoals gedaan werd ten tijde van de Franse revolutie). „Dit is nodig opdat de ware wil van het land tot uiting kan komen. De voorzitter van de nationale vergade- WASHINGTON, 30 april De Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft maandag verklaard, dat het gevaar voor een algemene oorlog schijnt te zijn afgenomen. In een toespraak tot de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse senaat, waar hij 't jongste programma voor buitenland se hulpverlening van president Eisenhower steunde, schreef minis ter Dulles het verminderde oorlogs gevaar toe aan het westelijke net werk van onderlinge veiligheidsver dragen gesteund door Amerikaanse hulp. De Amerikaanse directe of Indirecte defensiehulp maakt ongeveer 88 pek uit van de totaal begrote Ameri kaanse hulp aan het buitenland tij dens het komende jaar, zo zei hij. ring wees ons verzoek af. Hjj zei dat het ongrondwettig was, maar de natio nale vergadering kan alles wettigen wat zij wil". „Daarom", zo ging Poujade voort, „vraag ik u goed te keuren dat onze beweging het initiatief neemt tot het bijeenroepen van de „staten generaal", ENIG ZUIVERE Poujade noemde zijn beweging de enig zuivere in Frankrijk. De andere politieke partijen hebben naar zijn mening de openbare mening ver vormd. De poujadisten streven niet naar macht, maar willen dat het volk weer vrij kan spreken, zei hij. OOK JEUGDBEWEGING Het congres zal plannen opstellen voor de vorming van een jeugdbewe ging, een boerenbond, een arbeiders bond en een bond voor vrije beroepen. Al deze bonden en de reeds bestaande zullen overkoepeld worden door een nationaal comité, dat politieke beslis singen neemt. VOORTHUIZEN, 1 mei. Het Koninginnefeest heeft in Voort huizen een bijzonder tragisch ver loop gehad, door een auto-ongeluk, waarbij een dode is te betreuren en waarbij twee mensen zwaar werden gewond. Toen omstreeks 23.15 uur een klein busje met gro te snelheid uit de richting Amers foort Voorthuizen naderde, vloog dit voertuig uit de bocht, sloeg en kele malen over de kop en kwam met een harde klap tegen een win kelpui tot stilstand. Van de vier Inzittenden, allen mare chaussees van het depot Apeldoorn, werd de 21-jarige L. A. Kamsina uit Oosterwierum (Fr.) op slag gedood. Einde kandidatentoernooi AMSTERDAM, 30 april. Dl Rus V. Smyslov is winnaar van he1 het kandidatenschaaktoernooi g- worden, dat vandaag te Amstef* dam is beëindigd. Daarmee heeft de thans 35-Jari» ;e Vassily Smyslov voor de twee* e maal dit toernooi gewonnen ert j andermaal zal hij dus in een twee* kamp de wereldkampioen Botwin* nik mogen uitdagen. Zoals bekend eindigde de vorig, match na een buitengewoon spannend verloop in een 1212 gelijk spel. Hoewel Botwinnik daardoor de we» reldtitel in zijn bezit hield, omdat d<S titelhouder nu eenmaal verslagen moet worden, bleek uit deze eindstand toen zonneklaar, dat er van een overwicht van Botwinnik geen sprake meer ifc Velen zijn van mening dat de wé* reldkampioen in de twee jaren dié sinds deze tweekamp zijn verlopen, ze» ker niet sterker is geworden en das Smyslov derhalve thans een goedé kans heeft hem de titel afhandig té maken. Twee doden ROTTERDAM, 30 april. Twef mensen zijn gedood en twee ge* wond toen vanmiddag omstreek» vier uur op de rijksweg Rotter damDen Haag ter hoogte van Overschie door nog onbekende oorzaak de personenauto waar zij in reden, tweemaal over de kop sloeg. Alle vier inzittenden wer den uit de auto geslingerd. De 28- jarige Chinese arts T.T.T. uit Am sterdam, die de auto bestuurde en zijn 30-jarige nicht uit Bandoeng,, die met verlof in Nederland was, waren onmiddellijk dood. De 33-jarige echtgenote van de art» werd met een schedelbreuk ia het zie kenhuis te Rotterdam opgenomen, evenals de 30-j. zuster van de be stuurder, die een hersenschudding had opgelopen. De auto is tweemaal omgeslagen en toen weer op zijn wielen op de linker weghelft terecht gekomen. Er waren geen andere auto's bij betrokken. D. politie acht de mogelijkheid niet uitge sloten, dat de bestuurder de vreemde manoeuvre maakte doordat iemand plotseling de weg overstak.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1