BP mm 2te Radio frïencft U JEUK DDD Polder Walcheren kan weer percelen in Zoutelande kopen Er komt schot in versterking zwakke dijkgedeelten MOSKOU Maandag 30 april 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 Spoedige bestelling van tropisch hardhout is gewenst Rendez-vous Zeeuwse huishoudleraressen in Kruiningen Nog geen voorstel inzake veertarieven in Zeeland Openbare en Chr. Kleuterschool te Souburg Sporlfeest van de P.Z.E.M. Deltaplan schept geen Oosterscheldekwestie De Linguaphone demon stratiewagen staat in Goes REACTIES IN Ingezonden Mededeling (adv.) BENZINE EN PETROLEUM HANDEL MAATSCHAPPU N.V.AMSTERDAM Verkoopoiganiuli. «ooi Ntdailand van Th. B.jUth Petroleum (o. Ltd. Tot een totale waarde van f 32.653,— MIDDELBURG, 28 april. Het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren heeft de algemene vergadering voorgesteld over te gaan tot aankoop van een aantal percelen en gedeelten daarvan in de ge meente Zoutelande ten behoeve van de uitvoering der plannen tot verzwaring van de zeewering. Alle percelen zijn getaxeerd door de z.g. Commissie Van Nooten, die namens de Polder met de belang hebbenden heeft onderhandeld om op basis van de taxaties der Com missie door een minnelijke schikking de eigendomsoverdracht te be vorderen. Het gaat thans om een tiental percelen en gedeelten daar van, die een totale koopprijs van 32.653,uitmaken. De te sluiten overeenkomsten be treffen: twee stukjes vroon van de gemeente Zoutelande ter waarde van resp. f800.en f200.een gedeelte openbare weg voor f 2.een erf voor f20.twee gedeelten openbare weg voor resp. f 169.en f 9.(alles van de gemeente Zoutelande), een huis, schuur en erf van de heer K. J. van Loo voor f 6660.een schuur en erf, alsmede een huis en erf van G. Za- chariasse voor f2000.een erf van J. de Visser voor f800.en een huis en erf van A. Janse voor f21993. HARDHOUT. Voorts wordt de goedkeuring der algemene vergadering gevraagd om nu reeds 320 kub. meter tropisch hout („Manbarklakpalen") te bestellen te- fen f330.per kub. meter, in totaal us voor f105.600.Dit hout is no dig voor de vernieuwing van twee paalhoofden bij de Westkapelse zee dijk in de jaren 1957 en 1958. Aan varvoerkosten komt er nog f2560. b«. Aan dit houtsoort wordt verreweg de voorkeur gegeven boven het z.g. „Basralocus" hardhout, omdat het een betere vorm heeft om in te hei en en het hout geen last heeft van paalworm. Er wordt de laatste ja ren hoegenaamd geen Manbarklak- hout ingevoerd en daarom dienen nu reeds de nodige maatregelen te worden getroffen. VIS- EN JACHTRECHTEN. Er zijn ook weer enige voorstellen inzake vis- en jachtrechten. Zo wordt geadviseerd het visrecht in de buiten gracht van Veere ingaande 1 juli a.s. voor zes jaar opnieuw toe te kennen aan de heer J. K. Hoogerheide te Mid delburg voor f25.per jaar. Ook wordt voorgesteld aan de heer J. J. Daalhuizen te Souburg als viswater te verpachten per 1 juli a.s. tegen f30 per jaar gedeelten van de Vlissingse watergang, de Meliskerkse watergang, de dijkhoeksprink en de tankgracht. Een soortgelijk voorstel, maar dan te gen f 60.per jaar, geldt de heer F. J. Cortvriendt te Vlissingen en heeft betrekking op gedeelten van de Vlis singse en van de Meliskerkse water gang. Met de hengelsportvereniging „Vlissingen" dient een contract te worden gemaakt inzake visrechten (f45.per jaar) voor een deel van de Meliskerkse watergang en de tank gracht. Tenslotte heeft de heer A. v. Soelen te Vlissingen gevraagd de jacht te mogen pachten op een deel van de Vlissingse watergang. Dit zal hem kosten f 1.50 per ha of f 6.in totaal voor een periode van zes jaar. KINDERTOELAGE VOORZITTER. Aangezien de contributie van de Zeeuwsche Polder- en Waterschaps- bond krachtens de nieuwe regeling moet worden verhoogd, stelt het da- felijks bestuur voor inplaats van 15.nu f299.voor dit doel uit te trekken. Een volgend voorstel is aan het ambt van voorzitter van de polder kindertoelage te verbinden. Dit geldt niet meer voor de huidige voorzit ter, die op 1 november a.s. zal moe ten aftreden, maar als straks een nieuwe voorzitter moet worden be noemd, kan het voor gegadigden 'n niet onbelangrijk verschil uitmaken, of de toelage al dan niet zal worden genoten. Toepassing van de regfeling vakan tie-uitkering zal f5800.vragen; voorgesteld wordt deze regeling voor het personeel toe te passen. De uitke ring ineens over 1955 van 3 pet. zal f8275.vergen. Tenslotte is er het voorstel het verzoek van de griffier, jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozen burg, hem vergunning te verlenen in Domburg te gaan wonen, in te willi gen. KRUININGEN, 28 april In grote getale was het onderwijzend personeel van landbouwhuishoudscholen in Zeeland vrijdag naar de school te Kruingen ge togen voor een rendez-vous. Nadat burgemeester J. Vader van Krab- bendijke, in zijn kwaliteit van commissie voorzitter voor het landbouwonderwijs, een openingswoord had gesproken, hield de heer L. van der Zweep, inspecteur bij het onderwijs te Amsterdam, een cause rie over „Contacten in de school". Hij be sprak achtereenvolgens het contact tus sen directie en leraressen, en dat tussen leraressen en leerlingen. Gewezen werd op de noodzaak van de dienende houding. Na de gemeenschappelijke koffiemaal tijd in de school, werd het gezelschap rondgeleid door het gebouw, o.l.v. di rectrice mej. S. Kleinepier. Algemeen was er bewondering voor de bouw en inrichting van deze nieuwe en modernste school, die de ZLM rijk is. De vertoningen van het bekende pop pentheater, o.l.v. de kunstzinnige Cia van Boort uit Olsterwijk, vielen zeer ln de smaak. Duikboot redt hefschroef vliegtuig KEY WEST (Florida), 28 april. Door een bijzonder toeval heeft een duikboot een hefschroefvliegtuig ge red. Het vaartuig kwam dertig mijl uit de kust bij Florida boven water, juist op het ogenblik dat een hef schroefvliegtuig zich in moeilijkheden bevond. Even voordat het vliegtuig in zee terecht zou komen, kon de pi loot het toestel neerzetten op de duik boot, die onmiddellijk koers zette naar een haven. Minister Algera tot Eerste Kamer DEN HAAG, 28 april. Naar aanleiding van de vraag, hoe het. in afwachting van de uitvoering van de deltawet zodra tot stana gekomen gaat met de versterking van de z.g. zwakke plaatsen in de waterkeringen, kan worden medegedeeld, dat daarin thans be hoorlijk schot begint te komen, en dat ruim 100 van dergelijke dijk vakken reeds versterkt zijn, dan wel versterkt worden, of dat de daarvoor benodigde werken binnenkort in uitvoering zullen komen, aldus heeft minister Algera de Eerste Kamer medegedeeld. Er is een nota ontvangen van de Belgische regering, waarin beschou wingen worden gegeven over de drie vraagstukken: de opheffing van de stop van Teraaien, het kanaal Gent-Terneu- zen en de verbinding van Antwerpen met de Rijn, welke nota thans door de regering wordt bestudeerd- Bij het beraad zal uiteraard mede grote aandacht worden gewijd aan de belangen van West-Noord-Brabant. De minister zal zich gelukkig prijzen, wanneer het mogelijk zal zijn spoedig beslissingen te nemen, die een defini tieve verbetering van de waterstaat kundige toestand in dit gebied kunnen bevorderen. Voor verontrusting over de plannen, welke van Belgische zijde zijn gepu bliceerd betreffende de wegen, waar aan prioriteit zal worden verleend, is naar de mening van de minister niet voldoende aanleiding. Hij vertrouwt, dat, wanneer de plannen voor nieuwe hoofdverbindingswegen tussen België en Nederland .waarover in beginsel tussen belde landen overeenstemming SOUBURG, 28 april. De raad kwam gistermiddag bijeen en handel de in korte tijd de raadsagenda af. Zij besloot tot 't toekennen van 'n 3 pet. ineen» uitkering aan het gemeente- personeel over 1955 en verleende eer vol ontslag aan de heer A. D. o'c Fok ker van Craijestein van Rengerskerke als ambtenaar der burgerlijke stand. Medewerking werd verleend tot de bouw van een bijzondere kleuter school. De bouw van een bijzondere kleuterschool ging er zonder op of aanmerkingen door, maar bij die van de openbare kleuterschool vroeg' de heer W. Huson (A.R.) of er wel rede nen waren om deze school te stichten. Uit antwoorden bleek, dat volgens de nieuwe kleuteronderwijswet iedere ge meente een openbare kleuterschool dient te bezitten. Bij de rondvraag stelde de heer B. Koole (A.R.) vragen over het ophok- ken van duiven. B. en W. deelde me de, dat inderdaad op dit gebied een verordening bestaat. Ingezonden Mededeling (adv.) Niet KraDDen. De heldervloei- bare D.D.D. kalmeert de Jeuk ln enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP DINSDAG 1 MEI 1956 HILVERSUM I (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gew. muziek. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Hoogmis. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Lichtbaken, caus. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Metropo- le ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.1 Instr. octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Dansmuz. 13.50 Gevar. progr. 15.00 Schoolradio. 15.30 Studenten koor. 15.50 Gram. 16.00 Voor de zieken. 10.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.35 FIDE kandidaten schaaktournooi. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de Wereld: H. Oosterhuis: Emigratie, een internationaal probleem. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Prof. Dr. C. A. van Peursen: Wegen der wijsbegeerte. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Lof. 20.30 Het zweet van uw aanschijn, hoorsp. 21.15 Omr. ork. en groot koor m.m.v. soliste. 92) „O, mijn geliefdel", riep Ridgeway uit, „ik zal je spoedig weerzien. Zij heeft voor mij gedacht en plannen gemaakt. De Here zal haar helpen om ons de vrijheid te hergeven. Zjj floot daar meneer, zij heeft alles in orde gemaakt!" Trelawney zweeg. In spijt van al de beweringen van zijn metgezel, geloof de hij niet, dat Martha Bagshaw dit alles voor elkaar gebracht had. Hoe zou dat ook mogelijk zijn? Zü had geen invloed bij de gouverneur, zij kon geen middelen bedenken om zich met hen te onderhouden. Maar wie had deze brief geschreven? Hij nam hem mee naar de hoek van de kamer, waar de stralen der maan vielen en in hun licht onderzocht hij nogmaals het schrift, maar hij kon niets duide lijk onderscheiden. Hij trachtte een overeenkomst op te sporen tussen het handschrift voor zich en dat tot hem gebracht werd voor de slag bij Sed- gemoor, maar tevergeefs. „Hoe laat denkt gij, dat het nu is?" „Mij dunkt dat het reeds na tienen is." „Nog twee uren! O, denkt eens, binnen twee uren zal ik mijn Martha terug zien. Is er nog iets voor ons te doen?" „Neen, niets; wij moeten geduldig afwachten". „Ja, wachten, dat valt nu gemak kelijk na alles wat wij doorgemaakt hebben. Hebt gij er enig begrip van wie deze tralies losgemaakt heeft?" „Het moet door een man, een ster ke man gedaan zijn, terwijl wij in de rechtszaal waren." „Ja, maar mijn Martha heeft dat alles bewerkt. Ik wil rustig zijn en over dit alles gaan nadenken. Ik ge voel behoefte om God te danken voor Zijn goedertierenheid". Willem Ridgeway zette zich in een hoek op het stro van de cel, terwijl Trelawney trachtte alles nog eens na te gaan wat er gebeurd was, doch zijn geest weigerde te werken. Niets werd hem duidelijk. Soms dacht hij er over om nog voor middernacht te vluchten. Als het venster slechts vijftien voet van de grond was, kon hij die val best wagen. Maar de schildwachten? De stad was vol soldaten des Konings. Nee, hi) zou de instructies, die hem op zo vreemde wijze waren toegezon den, wel moeten volgen. Langzaam ging de tijd voorbij. Zij hoorden de oude torenklok elf slaan en de echo's stierven weg in de verte. Toen werd alles weer stil. „Hoor, wat is dat?" Zij hoorden stemmen van mannen in de nabijheid. „Dat is Martha niet", fluisterde Willem. „Wees kalm, het is nog geen tijd. Luister!" „Deze dag zal ik nooit vergeten'", zei een stem, „al wordt ik honderd jaar oud". „En ik evenmin", hernam een an der. „Ach, denkt u eens in, honderd mensen. En velen kende ik. Met som migen hunner heb ik als jongen ge speeld. Goede godvrezende mannen, die rustig hun werk verrichtten en God trachtten te dienen. Ik heb hen daar buiten zien hangen met verwron gen gelaatstrekken. O, die gezichten vergeet ik nooit weer!' „Neen, ik ook niet, maar toch som migen van hen vochten tegen de Ko- Een verhaal utt de tijd van Stadh. Koning Willem 111 ning'. „Ja, dat is waar. Maar houdt gij dan zoveel van de Koning, Willem Jo- ry?" „Van een Paapse leugenaar houden? Hoe zou ik dat kunnen! Denk maar eens aan wat hij gedaan heeft. Ik heb gehoord, hoe de voorname lords in Londen alle moeite hebben aangewend om te bewerken, dat lady Lisle niet levend verbrand zou worden. En dat Jeffreys zo onbarmhartig optreedt, is het werk van de Koning. „Bewijs hun geen genade, Jeffreys", heeft hij ge zegd, toen hij Jeffreys naar hier zond. Bovendien, denk aan wat de mannen des Konings gedaan hebben. Overal omkoperij en bederf. Als men geld heeft, kan men gemakkelijk een ge vangene in vrijheid doen stellen. En dan zijn honderden als slaven ver kocht, nog voor him zaak gerechte lijk onderzocht was. En dat in een vrij Christenland?" „Ik heb gehoord, dat de oude Peter de rechter vreselijk heeft doen schrik ken." „Ja, dat heb ik ook gehoord. Maar zij hebben de oude man niet gevan gen genomen. Hebben de politieman nen nog niet getracht hem in han den te krijgen? „In elk geval, 't mag dan verraad heten of niet, ik ben blij, dat zij hem niet gekregen hebben. Jeffreys zou hem zeker laten ophangen, als hij gegrepen werd." „Ja, dat denk ik ook." „Wel alles schijnt rustig", „Ja, niemand kan ontsnappen. Overal soldaten. Het zal wel haast twaalf uur zijn en dan kan ik naar bed gaan." 21.50 Gram. 21.55 Act. 22.10 Gitaarspel. 22.30 Een nieuw lied van het werk, de- clamatorium. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gr. HILVERSUM H (298 m.) VARA: 7.00 1 mei-toespraak. 7.10 Nws. 7.20 Gymn. 7.30 Orgelspel. 8.00 1 mei toespraak. 8.10 Nws. 8.25 Vrolijke muz. 8.45 Voor de vrouw. 9.30 Gram. 10.20 Omr. orkest en koor. 10.40 Toespraken. 11.00 Gram. 11.40 Lichte muziek. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.45 Toespr. 13.00 Nws. 13.15 Arbeidsliederen. 13.50 Voordr. 14.05 Pianorecital. 14.40 Gram. 15.00 Idem. 16.25 Voor de jeugd. 16.55 Orkesteonc. met solist. 17.10 Gram. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nws. 18.15 Volksliederen en -dansen. 19.15 1 mei vieringen in het buitenland. 19.30 Instr. trio. 19.50 Documentaire over Beerta. 20.00 Nws. 20.05 1 mei-bijeenkomst te Beerta. 21.05 Gevar. progr. 22.00 Int. ar beidersliederen. 22.40 Dansmuz. 23.00 Nws. 23.15 Soc. nws. in Esperanto. 23.20 24.00 West-Europa viert 1 mei. TELEVISIEPROGRAMMA. VARA: Journ. en weeroverz. 20.25 Mei toespraak. 20.20 De eerste mei in vroeger dagen. 20.40 Een vleugje lente. 20.55 In leiding tot het volgende progr. 21.00 22.00 Filmprogramma. BRUSSEL (324 m. Vlaams) 12.00 Volks liederen. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.32 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Voor de sold. 14.00 Gram. 15.30 Idem. 16.00 Elec- trisch orgel. 16.30 Orkest conc. 16.50 Pia norecital. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Samenzang. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Koorzang. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Het feest van de arbeid, klankb. 20.30 Ork. conc. 21.05 Europese zang en dans. 22.00 Nws. 22.15 Dansmuz. 23.00 Nws. 23.0524.00 Dansmuz. Op derde Pinksterdag MIDDELBURG, 28 april Ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van de personeelsvereniging der PZEM organi seert de sportclub op 22 mei a.s. (derde pinksterdag) een sportfeest voor alle per soneelsleden van het bedrijf met echtge noten of verloofden. Het sportfeest zal gehouden worden op het sportveldencom plex aan de Baskensburgweg te Vlissin gen- en zal aanvangen om 10 uur. De tak ken van sport die zullen worden be oefend zijn: voetbal, volleybal, touwtrek ken, atletiek, n.l. voor dames: 100 m hard lopen, kogelstoten, verspringen, hoog springen en 4x100 m estafette; voor he ren: hardlopen 100, 200, 400, 800 en 1500 m, kogelstoten, verspringen, hoogsprin gen en 4x100 m estafette. Na afloop volgt de prijsuitreiking in „Het Scheldekwar- tier", waarna een gemeenschappelijke koffiemaaltijd zal worden gebruikt. Tot besluit van het sportfeest wordt des avonds, eveneens in „Het Scheldekwar- tier" een gezellig samenzijn georgani seerd. bestaat, nader zijn vastgesteld en da toeneming van het verkeer op de be staande wegen aanleiding geeft om tot de aanleg der nieuwe wegen over te gaan, eveneens overeenstemming zal worden bereikt over een gecoördineer de uitvoering der bij de grens aanslui tende wegvakken. Het Is de minister bekend, dat er in Zeeland mede in de pers discussie plaats heeft omtrent de door sommige leden gesignaleerde gedachte om de vrijdom van veergelden op de Wester- sehelde geheel op te heffen, teneinde met de aldus te verkrijgen middelen de outillage van de veerdiensten te ver beteren. Hem heeft daarover evenwel nog generlei voorstel bereikt. DEN HAAG, 28 april. Het is de Nederlandse regering niet be kend op welk probleem minister Spaak doelde, toen hij op 21 maart 1956 in de Belgische senaat ver meldde, dat het Deltaplan een nieuwe kwestie dreigde te doen rijzen, nl. die van de Oosterschel- de. De stellingneming van de Belgische regering in „de kwestie van de tussen wateren" betreft uitsluitend de ver binding tussen de Westerschelde en de Waal. Over de wijze, waarop de ko mende onderhandelingen over de wa terwegen zullen worden gevoerd, is nog geen beslissing genomen. Waar schijnlijk zal het niet mogelijk en evenmin wenselijk zijn deze onderhan delingen uitsluitend schriftelijk te voeren, aangezien zulks tot onaan vaardbare vertraging in de behande ling van deze belangrijke kwestie zou leiden. Tot dusverre zijn slechts drie schrif telijke stukken tussen de Nederlandse en Belgische regering gewisseld met betrekking tot 't waterwegenprobleem en het deltaplan. Op 6 februari 1956 richtte het ministerie van buitenlandse zaken en van buitenlandse handel te Brussel 'n nota tot onze ambassadeur te Brussel, waarin de Belgische regering kennis nam van het Nederlandse ont werp voor een deltawet en waarin zi) een algemeen voorbehoud maakt ten aanzien van de bestaande Belgische verdragsrechten in de tussenwateren en de Schelde. Op 21 maart j.l. beves tigde onze ambassadeur de ontvangst van deze nota, waarbij werd opge merkt, dat de Nederlandse regering van het standpunt uitgaat, dat de we derzijdse rechten uiteraard voorbe houden blijven. Op 19 maart 1956 werd een tweede Belgische nota ontvangen, waarin de Belgische regering haar standpunt uit eenzette ten aanzien van de drie wa terwegenvraagstukken, die onderwerp hebben uitgemaakt van besprekingen tussen de heren Steenberghe en Van Cauwelaert. Op deze laatste nota werd nog niet schriftelijk geantwoord. Ingezonden Mededeling (Adv.). De ideale methode om vreemde talen te leren spreken en verstaan duidelijk toegelicht Iedereen weet dat een verblijf in een vreemd land de snelste en gemakke lijkste methode is om een taal perfect te leren spreken en verstaan. Maar nog lang niet iedereen weet, dat het Linguaphone Instituut het mogelijk maakt zo lang als men wenst te ver toeven in de sfeer van een vreemd land, naar de inwoners te luisteren, met hen te spreken en hun taal tot in alle finesses te leren. Dit alles zonder dat men er een stap voor be hoeft te verzetten. Want Linguaphone brengt het vreemde land in de huis kamer door middel van pick-up of gramofoon. Rustig thuis zittend in de vertrouwde gemakkelijke stoel wan delt en winkelt men ver over de grenzen. Men gaat op visite, doet inkopen, legt zakenbezoeken af, gaat naar theaters, kortom men lééft In het vreemde land. Hoe gemakkelijk dit allemaal gaat en met welke betrekkelijk lage kos ten deze droom van velen te ver wezenlijken is wordt duidelijk en zonder enige verplichting uiteengezet in de demonstratiewagen van het Linguaphone Instituut. U vindt dit rijdende informatiebureau van 30 april t/m 5 mei op de Ylasmarkt te Goes. MOSKOU, 27 april. Het Brits- Russische communiqué heeft vele di plomaten in Moskou verrast. Men had slechts een korte opsomming van de besproken onderwerpen verwacht. In sommige diplomatieke kringen meent men, dat het communiqué dat door Eden mede-ondertekend is, een overwinning voor de Russen is. De Sowjet-propaganda zou, vooral in Azië trachten de Brits-Russische verklaring voor te stellen als een Britse goedkeu ring van de Sowjet-politiek in het Midden-Oosten en inzake de ontwape ning.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5