Zal 80-jarige Adenauer het veld moeten ruimen voor jonge polit Engelsen maakten het B en C lastig i? Josephs zonk - na aanvaring in havenmond Wemeldinge Egypte aanvaardt vredesplan ICI Rusland wil weer Duitse burgers vrijlaten Verdachte Otto John blijft gevangen Zesvoudig huwelijk in emigrantengezin Was er een complot tegen B en C? Franse ambtenaren pleegden verraad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Nu de verkiezi ngen in zicht komen (herfst '57) TITO IN JUNI NAAR SOWJET-UNIE Velen menen, dat alleen radicale ommezwaai de C.D.U. kan redden Eend zat op straat lustig te broeden DE HORSE GUARDS OP TOURNEE Binnen 10 minuten verdwenen Waarom toch geen uitspraak over Jungschlaeger „Zit Uw vrouw in Siberië gevangen Opstand van burgers en militairen op eiland Cuba DE BILT ZEGTt Hoofdkantoor: Oom, L. Vorrutr. to, Telefoon 1438 (b.g.g. voor redactie 1967. voor adm. 2970), Giro 274289. Caotoren: Middelburg: Korte Noord- Straat »8. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 m 1102; Vliaslngen: Nieuwstraat 08, TeL 130; Terneuren: Dijkstraat 20-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goe». Abonnementsprijs 0.47 per week, L— p. maand, ƒ0.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 14 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3384 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 30 april 1956 Scholen en lintjes Zie pagina 2 en 3 Op- en ondergang van zon en maan: Dinsdag: Zon op 5.10 u., onder 20.06 u. Maan op 1.06 u., onder 9.55 u. Hoogwater dinsdag 1 mei Vlissingen: 5.49 u. 1.84 m., 18.04 u. 1.57 m. Terneuzen: 6.16 u. 2.01 m., 18.32 u. 1.74 m. Wemeldinge: 7.28 u. 1.53 m., 19.47 u. 1.28 m. Zierikzee: 7.12 u. 1.29 m., 19.25 u. 1.06 m. LONDEN, 29 april. Radio- Moskou meldt, dat de Sowjetrussi- sche regering de Westduitse auto riteiten heeft medegedeeld, dat zij bereid is een nieuw Duits verzoek om terugzending van Duitse bur gers, die zich nog in de Sowj et- Unie zouden moeten bevinden, in overweging te nemen. Da ambassadeur, Wilhelm Haas, heeft de Sowjetrussische autoriteiten 20 maart jl. een lijst ter hand gesteld met de namen van ongeveer duizend Duitse burgers, waarvan aangenomen wordt dat zij zich nog in de Sowjet- Unie bevinden. De Sowjet-nota zei dat er nog een groot aantal Sowjet-burgers in West- Duitsland is, en herinnerde aan de Westduitse belofte om alle medewer king te verlenen bij hun repatriëring. Begin proces: herfst 1957 KARLSRUHE, 28 april. Het Westduitse opperste gerechtshof heeft zaterdag een verzoek om vrijlating geweigerd aan Dr. Otto John, voormalig hoofd van de Westduitse veiligheidsdienst, die in juli 1954 naar Oost-Duitsland vluchtte, doch die vorig jaar de cember weer naar het Westen kwam. John wordt sedert zijn te rugkeer gevangen gehouden, ver dacht van het verraden van staats geheimen. Het verzoek om vrijlating is afgewe zen, omdat volgens het gerechtshof het gevaar bestaat dat John zal trachten aan het gerecht te ontkomen of dat er met bewijsstukken geknoeid zal wor den. ONDERZOEK Het hof bepaalde, dat John binnen kort voor psychiatrisch onderzoek in een kliniek „ergens in Duitsland" zal worden opgenomen. Men doet dit om te voorkomen dat hij het proces, als dat eenmaal begonnen zal zijn, op houdt door verminderde toerekenings vatbaarheid te bepleiten. Een psychiater heeft reeds na een vooronderzoek verklaard, dat John volledig toerekeningsvatbaar is. Het proces tegen John zal wel niet voor het einde van de zomer of in de herfst kunnen beginnen. Met 100 verslaggevers BLENHEIM (Ontario), 29 april Twee zoons en vier dochter uit het Nederlandse emigrantengezin Dorsser, zijn zaterdagmiddag te Blenheim, On tario, in het huwelijk getreden. Vader Dorsser wachtte zijn vier dochters bij het altaar op, aangezien tijdens de „generale repetitie" gebleken was dat het voor de 61-jarige te vermoeiend was om vier keer het middenpad van de kerk op en af te lopen. Vader en moeder Dorsser emigreer den twee jaar geleden met twaalf van hun vijftien kinderen naar Canada. De belangstelling voor de plechtig heid was groot. Behalve de 400 geno digden waren er 100 verslaggevers en persfotografen. De zes bruidstaarten hadden ieder een eigen kleur. BELGRADO, 29 april Te Belgrado in zondagavond officieel medege deeld dat president maarschalk Tito van Zuid-Slavië in juni a.s. op uit nodiging van de Sowjetrussische re gering en de opperste Sowjet, een officieel bezoek aan de Sowjet-Unie zal brengen. In Miami (Florida) hebben de sta kers het zich gemakkelijk gemaakt. Zij posten niet meer met grote borden. In- plaats daarvan hebben'ze 'n reclame vliegtuig gehuurd, waarop hun grieven vermeld staan. STUTTGART, 29 april. Het jaarlijks congres van de Westduitse Christen-Democratische Unie werd zaterdag overheerst door vrees voor de groeiende kracht van de Westduitse oppositie. Niettemin hebben de partijleiders zaterdag duidelijk laten uitkomen, dat zij niet zullen afwijken van de algemene politieke lijn die de partij bij de verkiezingen in 1953 een absolute meerderheid in de Bondsdag bezorgde. Zondag is de buitenlandse politiek van Adenauer goed gekeurd. De volgende verkiezingen zullen in de herfst van 1957 gehouden worden. Vele CDU-afgevaardigden vrezen, dat de gecombineerde kracht van de sociaal-democraten en de vrije democraten een einde zal maken aan het bewind van bondskanselier Adenauer, die sedert 1949 aan de macht is. Op het congres zelf heeft geen enkele afgevaardigde openlijk zijn misnoe gen over het leiderschap van Dr. Adenauer uitgesproken, doch in de wandelgangen van hetgrote tentoon stellingsgebouw in Stuttgart, waar 't congres gehouden wordt, hebben ve le afgevaardigden verklaard dat slechts een radicale omzwaai de par tij voor een nederlaag bij de komen de verkiezingen kan bewaren. Jonge politici De ontevreden elementen wensen o.m. aanvulling van het partijbestuur met jonge, onafhankelijke politici, die hun mening tegen de 80-jarige bondskanselier durven te uiten. Voorts wensen zij meer overleg met de partij over belangrijke politieke vraagstukken en overeenstemming over belastingverlaging en vermin dering van de voorgenomen dienst plicht van 18 tot 12 maanden als „trekpleister" voor de verkiezingen. Hoewel bondskanselier Adenauer en minister van buitenlandse zaken Von Brentano vrijdag fel gereageerd hebben toen een spreker in de alge mene vergadering pleitte voor nau were betrekkingen met de Sowjet- Unie, hebben verscheidene sprekers zaterdag dezelfde kwestie aangesne den in de commissie van buitenland se zaken van het congres. Hereniging In de resolutie, welke zondag op de slotzitting van het congres werd aanvaard, wordt een beroep op de regering gedaan „gebruik te blijven maken van elke gelegenheid tot voortzetting van de politiek, om in vrede en vrijheid te streven naar Duitse hereniging". Het congres was ook van mening, dat hetblijven voeren van een politiek, gericht op eenwording van Europa en saamhorigheid der atlantische gemeenschap, „een eerste vereiste i; om dit doel te bereiken". De Chris tendemocratische partij sprak zich verder uit voor een „vredes- en ont- spanningspolitiek t.a.v. de Sowjet- Unie". DELFT, 29 april. In de Es doornlaan te Delft heeft een wild eend tussen de struiken aan de zij kant van een woning zitten broe den. De eend heeft er trouw haar tijd uitgezeten en thans zijn er elf donzen balletjes uit de struiken ko men „rollen". De bewoner heeft, met het oog op de katten, een af rastering van kippengaas gemaakt, waarbinnen nu de jonge eendjes him eerste levensdagen leiden. Een was- teil met water is dankbaar geaccep teerd voor de eerste zwemoefenin- gen van het jong eendevolk. Enige malen per dag laat moeder eend het kleine goed achter in de be schermde ruimte om te proviande ren. Zaterdag zijn in de nabijheid van Leipzig vijf arbeiders om het leven gekomen toen een smalspoortrein on der een aardverschuiving bedolven werd. WEMELDINGE, 28 april. In de mond van de Wemeldingse buitenhaven is zaterdagmiddag het Duitse motorschip „Josepha" (717 ton) van de rederij Richard Donie Het muziekkorps van de beroem de Engelse Horse Guards heeft in Venetië een concert gegeven. We zien de band hier tijdens de parade door de kanalen-stad op het St. Marcusplein. Gestoken in hun fraaie uniformen trokken de mannen hoewel zij niet te paard waren veel belangstelling van toeristen en inwoners van Venetië. Viaduct te Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM, 28 april. In de gisteravond gehouden vergadering van de raad der gemeente Bergen op oom is het voorstel van B. en W. tot het bouwen van een viaduct over de spoorlijn Vlissingen-Roosendaal na bij wachtpost 13, met algemene stemmen goedgekeurd. Hiervoor werd een krediet verleend van f 652.000..Aangedrongen werd op een spoedige uitvoering van dit werk, daar een directe verbinding tussen de nieuwe stadswijk en de oude stadskern zeer wenselijk werd geacht. Op deze foto zien we een' aantal mannelijke inwoners van het dorp onder zware bewaking afge zonderd tijdens de actie. Engelse troepen hebben in bet dorpje Politico bij Nicosia op Cy prus een grootscheeps onderzoek ingesteld, waarbij alle huizen werden onderzocht en de bewoners werden ondervraagd. Het doel van de actie was, even tueel verborgen wapens te vinden en opstandelingen te identificeren. Brochure van Sunarjo DJAKARTA, 29 april. De of ficier van justitie, Sunarjo, heeft verklaard het zeer onbevredigend te achten, dat de rechter had be sloten geen uitspraak te doen in de zaak-Jungschlaeger. Hij kondigde aan, dat de grootst mogelijke pu bliciteit zal worden gegeven aan een overzicht van hetgeen het openbaar ministerie in de zaak- Jungschlaeger te berde heeft ge bracht. Dit overzicht zal door hem worden geschreven eii als brochure naar de In donesische vertegenwoordiging en in het buitenland worden gezonden voor publikatie in de betrokken landen. KPM ONTBODEN Sunarjo deelde voortst mede, dat hij de directeuren van de KPM heeft ont- LONDEN, 29 april Naar uit wel ingelichte bron verluidt zou Schot land Yard op de hoogte zijn geweest van plannen van een groep Oosteuro- pese ballingen buiten Engeland om de Russische leiders Boelganin en Chroesjtsjef tijdens hun verblijf in Engeland om het leven te brengen. De samenzweerders hadden beslo ten een aantal agenten naar Londen te sturen, die zich als journalisten zouden voordoen. Enkele dezer agenten, wie 't gelukt was in Enge land te komen, zouden zich nog in het land bevinden. Een en ander zou een verklaring zijn voor de buitengewoon strenge voorzorgsmaatregelen van de Engelse politie tijdens het bezoek van de Rus- -sische leiders. AFP merkt op, dat het bezoek van de Russische leiders zon der moordaanslag is verlopen. uit Lungfurt binnen enkele minu ten gezonken, na een aanvaring met de 300 ton metende spits „Ro- fra" uit Antwerpen. Schipper Hans Reinard, zijn knecht en de loods konden worden gered door de havensleepboot „Adja" uit We meldinge. De „Rofra" maakte eveneens water, doch dit lek kon voorlopig worden gerepareerd. De aanvaring had plaats in de ha venmond, omstreeks twee uur 's mid dags. „Wij waren op weg van Antwer pen naar Lungfurt (Duitsland) met 'n lading slakkenzand", vertelde ons de Duitse schipper Reinard. Op het moment, dat de „Josepha" de haven wilde verlaten, kwam de Belgische boot binnenlopen. Uit de verhalen van de beide schip pers blijkt, dat zij elkaar niet hebber? begrepen. Daardoor voeren de sche pen recht op elkaar aan. De Zeeuwse loods die achter het stuur van de Josepha stondweek op het laatste moment naar bakboord uit, waarvoor hij later op z'n vingers werd getikt door de politie, daar juist aan stuur boordzijde veel meer ruimte was om uit te wijken. OPENGERETEN Dicht bij de oostelijke wal ramde nu de Belg de stuurboordvoorzijde I van de „Josepha", die als een con servenblik werd opengereten. De havensleepboot „Adja" kwam on middellijk te hulp en pikte de drie op- j varenden op. Ook huisraad en pro viand konden in veiligheid worden gebracht. Binnen tien minuten echter i verdween het motorschip in de gol ven. Alleen de mast stak nog boven water uit. De gezonken „Josepha" sloot de haveningang voor een derda j gedeelte af, zodat gelijktijdig in- en uitvaren niet meer mogelijk was. Di- reet werden pogingen in het werk ge steld het schip te lichten. „ALS EEN AAP" „Als een aap hing hij aan het slin gerende touw", vertelde ons mej. Da Jonge van de stormwaarschuwings- post, en daarmee bedoelde ze de schip persknecht, die tijdens het zinken nog een verwoede poging deed om de sloep te redden, die nog in de davids hing. Langs de lijn slingerde hij zich naar het schip, dat steeds diepe» naar de bodem zakte. Tot zijn mid del stond hij op de „Josepha" in het water en sneed de sloep los. Met 'li sprong in de koude golven voor kwam de knecht dat hij mee naar de diepte werd gezogen. De rijkspolitie te water, post Wemel dinge, maakte proces-verbaal op. Da „Rofra" kon zijn reis de volgende dag reeds vervolgen. Beide schepen waren verzekerd. boden voor ondervraging over het rondschrijven van deze maatschappij over de dood van de heer Jungschlae ger. Deze ondervraging zal de volgen de week geschieden. Volgens Sunarjo is deze letter een „belediging van de rechterlijke macht". Hij weigerde me de te delen, welke stappen tegen de directie zouden kunnen worden geno men. Dr. Hugh Lynn, chirurg van het zie kenhuis van Louisville in de Ameri kaanse staat Kentucky, heeft zaterdag verklaard, dat harttransplantatie bin nen drie tot vier jaar mogelijk zal zijn. Succes van V,N.-secretaris Hammarskjoeld CAIRO, 29 april. De secretaris van de Verenigde Naties, Dag Hammar skjoeld, die zaterdag te Cairo is aangekomen voor besprekingen met de Egyptische minister van buitenlandse zaken, heeft succes geboekt. Hammarskjoeld heeft overeenstemming bereikt met Egypte betreffende zijn vredesplan. Dit omvat naar in VN-kringen wordt vernomen o.m. gemeenschappelijke Egyptische-Israëlische grenspatrouilles onder toezicht van de Ver. Naties; vaste observatieposten op gevaarlijke punten aan de beide zijden van de grens; versterking van het korps VN-waarnemers. LONDEN, 29 april. Russische functionarissen hebben in particu liere gesprekken toegegeven, dat het lange tijd geduurd heeft voor maarschalk Boelganin en partij secretaris Chroesjtsjef tijdens hun bezoek aan Engeland, iets gingen begrijpen van het Britse volkska rakter. Tegen de tijd dat hun be zoek eindigde, hadden zij zich wat inzicht verworven en dat is wél gebleken op de persconferentie van vrijdag, kort voor hun ver trek, toen Boelganin en Chroesjt sjef door vriendelijk, openhartig en luchthartig optreden een goede indruk maakten. De eerste dagen van het bezoek wérden de Russische leiders steeds weer in de war gebracht door de af wisselende houding van de menigten nieuwsgierigen, waaruit nu eens ent housiasme, dan weer afkeer of kille onverschilligheid voor hun bezoek bleek. „WAT HEB IK GEDAAN?" Bij het bezoek aan Oxford raakte Chroesjtsjef kennelijk van streek door felle uitlatingen van een vrouw in een menigte. „Waarom is zij zo boos, wat heb ik gedaan?" zo vroeg hij aan een Britse functionaris. Toen deze ant woordde, dat de vrouw haar afkeer van het communisme toonde, wilde Chroesjtsjef zich in de menigte stor ten om met de vrouw te gaan praten. Er was heel wat overreding voor no dig om hem tot andere gedachten te brengen. GEÏRRITEERD Ook de Britse nieuwsgierigheid naar Russische binnenlandse kwesties en hun eigen particuliere leven irriteer de de Russische gasten. Zelfs in ver trouwelijke gesprekken met de Britse ministers toonden zij zich zeer terug houdend zodra de campagne tegen de verheerlijking van Stalin ter sprake kwam. VROUW IN SIBERIE? Naar in betrouwbare kringen ver luidt is Chroesjtsjef bijzonder kwaad geworden om speculaties in de Britse pers over de vraag, of hij een vrouw heeft en of zijn vrouw door Stalin naar Siberië verbannen is. Dit vond hi) een onaanvaardbare grofheid je gens hemzelf en zijn zoon, die deel uitmaakte van de Sowj et-delegatie. NEW YORK, 29 april. Newi yorkse radiostations melden dat in Matanzas (Cuba), honderd km ten oosten van Havanna, een opstand is uitgebroken. Militairen en bun gers vallen een kazerne aan. Prei sident Batista zou persoonlijk dai leiding hebben genomen bij het onderdrukken van de revolutie. Het presidentiële paleis wordt door loyale troepen versterkt met zandzakken en mitrailleurposten. In de radioberichten wordt gezegd, dat elf personen het leven hebben verloren. De opstand had drie uur ge duurd. Een honderdtal burgers in uni form had de kazerne van Mantanzas bij verrassing genomen en had het uit kunnen houden tot er troepenverster king kwam. PARIJS, 28 april. Ambtena ren van het Franse ministerie van buitenlandse zaken hebben beves tigd, dat twee voormalige em- ployé's van de Franse ambassade te Boedapest, Jean Philip en Ro ger Dubois, respectievelijk in het Saargebied en in Parijs op verden king van spionnage voor Honga rije zijn gearresteerd. Zij kunnen tot maximaal vijf jaar gevangenisstraf worden veroordeeld. Van de zijde van het Franse mini sterie van justitie wordt vernomen dat de twee Fransen door de Hongaarss politie op verdenking van het smokke len van juwelen en dus niet van zilver, als aanvankelijk werd gemeld werden aangehouden. DE BILT, 30 april. Overdrijvend» wolkenvelden met opklaringen et slechts hier en daar een bui. Overwa gend matige noordelijke wind. Ongtj veer dezelfde temperaturen als giste ren of iets hogere.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1