vev{aatdaty Een nieuwe algemene kinderbijslagverzekering Amnestie in Oost-Duitsland Sociaal-pedagogen komen in de meeste provincies Nog geen beslissing over „Enige Gezangen" Zaterdag 28 april 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 9 mm Joods verzoek aan B. en C. Marokko doet buiten landse zaken zelf Groeiende belangstelling in diaconale kringen Wai zal de nieuwe wei ons brengen? Een greep uit de geschiedenis FLITSEN ZOMERSCHDENTJES ,'t Gouden Schoentje' .Onderwater-jeep" doei zijn inirede Wat 31 augustus was voor ons volk onder de regering van Koningin Wilhelmina, dat is 30 april geworden onder het reg- num van Koningin Juliana. Een nationale feestdag. En telken jare blijkt opnieuw hoe sterk de band tussen Oranje en Nederland binden blijft. Hoe komt dit toch? Zeker óók door de Persoon van de regerende Landsvrouwe. We hebben Haar lief vanwege Haar karakter, Haar liefdevolle zorg voor land en volk, zoals die met name bij ramden en in crises tref fend tot uiting komt. Maar dat is net toch niet alleen. De wortelen van deze liefde liggen dieper. Zij zijn van historische aard. We zijn er erfelijk mee belast. Er is geen land ter wereld aan te wijzen, .vaar de geschiedenis van land en vorst zó innig ineen gestrengeld is als dit by ons het geval is. En dat van het geboorte-uur van ons bestaan af. We kunnen niet denken aan onze vrijheidsworsteling met Spanje, zon der daarbij een Oranje de hoofdrol te laten spelen. Als kind ontroerde ons al het verhaal hoe de Vader des Va derlands, met de kogel van de verra der in de borst, stervend bad voor het heil van zijn arme volk. Wanneer nog geen halve eeuw later ons volksbe staan door onderlinge twisten dreigt i en gescheurd te worden, is het weer een Oranje, die zijn zwaard in de schaal werpt en deze daardoor ten gunste van binnenlandse vrede en na tionaal behoud doet overslaan. En nog weer een halve eeuw later is het op nieuw een Oranje, die ons bedreigd nationaal bestaan en onze geestelijke vrijheid met het zwaard beschermt, wanneer Frans geweld, onder roomse drang, de Kerk der reformatie met de ondergang bedreigt. En wanneer aan het begin van de vorige eeuw onze slavernij van een Europese integratie onder de bloedige dwingelandij van een Napoleon, een einde neemt, is het ook weer een Oranje, wiens naam aan de beslissende veldslag verbon den is. En zo was het in de bange jaren tussen 1940 tot 1945 niet anders. In Londen worstelde en bad een Ko ningin, leefde een Landsvrouw in alle nood en dood met ons arme, vertrap te, leegbloedende volk, mede. En ook zij was een telg uit het Oranje Huis. Hoe herinneren we ons de dag, waar op ze voor het eerst weer voet aan land zette in onze Zeeuwse provincie! '1ë-l We zeiden: de band tussen Nederland en Oranje is enig in de wereldgeschie denis. Dat vindt zijn oorzaak voorna melijk hierin, dat het een geestelijke band is. Die band werd gelegd in en door de strijd der reformatie, de Kerk, die weer ging luisteren naar wat God in Zijn Woord ons zegt. Het is God Zelf geweest, Die in deze kamp, Oran je aan Nederland gaf, op dezelfde wij ze als Hii eenmaal een Mozes schonk aan hei crdrukte volk Israël in Egyp- tes slavern". Noch Oranje, noch Neder land hebben dit zelf zo gezocht. God legde die band. Dat moeten wij niet vergeUn. En nu is het opmerkelijke dit, ca„ steeds weer in de kamp om geestelijke vrijheid Oranje ons trouw bleef en vooraan stond in de strijd. Dat gebeurde ook bij binnenlandse troebelen, wanneer regentenovermoed de Kerk haar vrijheid betwistte en in greep in de soevereine rechten der Kerk. Koninginne-ver jaardag betekent daarom voor ons altijd weer een bad in de historie. We kunnen het heden niet van het verleden losmaken. Want de band, die ons samenbindt, is wel persoonlijk, maar deze band vindt toch zijn oorsprong in de geschiedenis van land en vorstenhuis. Wanneer die historie niet meer spreekt en het ver leden een gesloten boek wordt, kan de persoonlijke verhouding tot onze Vorstin nog wel prettig en sterk zijn, maar zij mist de diepte, de wortels, en bij elke storm kan die verhouding af knappen. Want zonder de hechte, geestelijke band aan de Reformatie, worden wij zo gemakkelijk kinderen der Revolutie, zoals de geschiedenis trouwens ook bewezen heeft. Denken we, om niet verder terug tt gaan in de geschiedenis, maar aan de jaartal len 1903 en 1918. Het zal daarom zaak zijn, dat onze jeugd op onze christe lijke scholen, onze jonge mensen In him jeugdorganisaties en wij allen de geschiedenis kennen, opdat wij wet eft wat God gedaan heeft. Psalm 78 kan het ons leren: „Het geen wij gehoord hebben en weten, en onze vaderen ons hebben verteld, dat willen wij voor hun kinderen niet verhelen; wij willen vertellen aan het volgende geslacht des HEREN roem rijke daden, Zijn kracht en de won deren, die Hij gewrocht heeft.;.." De diepe vreugd, die heus niet steeds luidruchtig en uitbundig behoeft te zijn, de vreugd, omdat God onze Vor stin weer een jaar voor ons spaarde, vindt haar bron dan ook hierin, dat Koningin Juliana nog regeren mag over een souverein Nederlands volk. M.a.w. dat Zij bekleed is met de sou- vereiniteit over een vrij en onafhan kelijk volk. Er zijn tegenwoordig mensen, die hunkeren naar een „Euro pa-dag". Wij doen dat niet, gewaar schuwd door de dure lessen der his torie. Wij bidden God om een „Ne derland-dag", waarbij wij ons verblij den kunnen in de volstrekte souverei- niteit van een Oranje-telg over een vrij en onafhankelijk Nederlands volk. Wij zijn maar een heel klein landje, nauwelijks zo groot als de stad Lon den of New York. In de wereldpoli tiek van vandaag wordt er nauwelijks met ons gerekend, zoals de recente internationale diplomatie ons wel le ren kan. Rondom ons in de wereld en niet - ook in geheel West-Euro pa opwaken zich de grootmachten van revolutie en ongeloof, die wan neer zij er de kans toe zien, ons zon der pardon onder de voet zullen lo pen en ons, onder de schijn van z.g. „gedeelde souvereiniteit" van on ze werkelijke souvereine rechten zul len beroven. Het allesbeheersende en principiële onderscheid tussen Neder land en het buitenland is, dat wij in onze grondrechten nog de sporen heb ben van onze oorsprong, het geboor te-uur onzer zelfstandigheid, dat het stempel draagt der Reformatie. Dat is unique in het Europese continent. Wij leven, verbaasd dat dit in de wereld van vandaag nog mogelijk is, als op een eilandje in deze kokende-wereld branding rondom ons heen. Laat ons gebed, maar ook onze worsteling zijn, dat God ons beware bij de volstrekte nationale souvereini teit, onder het gezegende bewind van onze Koningin Juliana. Opdat de band met onze historie niet verscheurd worde en ons natio naal volksbestaan, dat eenmaal ge stempeld en ontwikkeld werd door de Kerk der Reformatie, in de branding die rondom onze grenzen kookt en schuimt, niet worde weggespoeld. God behoede onze Koningin Juliana en ons Vaderland! v. S. ue nieuwste officiële foto van H. M. de Koningin, gemaakt ter gelegenheid van haar verjaardag op 30 april. Foto Meyboom) LONDEN, 27 april (Reuter). Het „World Jewish Congress" heeft in Londen een memorandum aan Boelga- nin en Chroesjtsjef aangeboden. Hier in wordt gevraagd om „verbeterde levensomstandigheden voor de twee miljoen Joden die in de Sowjet-Unie wonen". Het memorandum wijst op de „dui delijke verslechtering van het Joodse gemeenschapsleven in de Sowjet-Unie" en dringt er bij de Sowj et-regering op aan het Joodse culturele en godsdien stige leven te herstellen. Ook wordt in het memorandum gevraagd om eer herstel van onrechtvaardig veroor deelde Joden en om toestemming voor Russische Joden om zich bij hun fa milieleden in het buitenland te voe gen. BERLIJN, 27 april (Reuter). De Oostduitse ministerraad heeft een al gemene amnestie afgekondigd, behal ve voor hen die wegens de ergste oor logsmisdaden veroordeeld zijn. Dit is door het Oostduitse persbureau be kend gemaakt. Volgens dit bericht zou de amnestie betrekking hebben op 698 personen, die door Russische militaire en Oost duitse burgerlijke autoriteiten veroor deeld zijn. Slechts 52 personen zouden nog vast gehouden worden, doch hun vonnissen zouden nogmaals aan een diepgaand onderzoek onderworpen worden. RABAT, 27 april (Reuter). De plaatsvervangende secretaris-generaal van de Nationalistische partij Istiglal, Ahmed Balafrej, is door de sultan van Marokko benoemd tot minister van buitenlandse zaken. Toen Marokko enige tijd geleden onafhankelijk werd, is bepaald dat Frankrijk nog gedurende korte tijd de buitenlandse betrekkingen voor zijn rekening zou nemen. De benoeming van Balafrej betekent, dat Marokko dit nu zelf gaat doen. Algerijnse kwestie voor V eiligheidsr aad? NEW YORK, 27 april (AFP). De Afrikaans-Aziatische groep van de V.N. heeft verklaard dat zij overweegt de Algerijnse kwestie voor de Veilig heidsraad te brengen of de algemene vergadering te verzoeken bijeen te ko men om deze kwestie te behandelen. Jaarvergadering ProL Chr, Nazorgverband UTRECHT, 27 april. In de nog jonge geschiedenis van het ProL. Chr. Nazorgverband was er nog geen jaar, dat zo vol intense span ningen is geweest en waarin zich zoveel activiteiten hebben ont plooid, als in het jaar, dat voorbijging. Met de geleidelijke op- en uitbouw van een Prot. Chr. Nazorgapparaat kon worden voortge gaan, aldus meldde de directeur-secretaris, de heer G. J. van der Ploeg, in zijn vijfde jaarverslag over 1955, dat werd uitgebracht in de jaarvergadering. Er blijkt verder uit, dat op enkele daarna een verblijdende opbouw van uhzonderingen na en dat betreft geestelijk leven, die de materiëlè dan de sedert kor: opgerichte scholen, vooruitgang overtreft. die nog geen oudleerhngen hebben alle christelijke b.o. scholen in 43 plaatsen van ons land zijn aangeslo ten. Er werken thans twee sociaal pedagogen in volle dagtaak. Met pro vinciale en regionale organisatie wordt voortgegaan en het laat zich aanzien, dat in de loop van 1956 zulke functio narissen zullen aangesteld kunnen worden in o.a. Noord-Holland, Utrecht, Oost-Gelderland, Friesland, Zeeland, terwijl in begin 1957 hopelijk Gronin gen en Drenthe zullen starten. Bij deze plaatselijke en regionale organisatie gaan ook de verschillende diaconieën meer en meer een actieve rol spelen. Spreker schetste in enkele hoofdlij nen de ontwikkeling van het maat schappelijk werk, uit de sfeer van lief dadigheid en barmhartigheid tot de systematische opbouw van het alge meen maatschappelijk werk. Dit werd reeds voorbereid door bezinning hier op in de oorlogsjaren. Na de demora lisatie in de oorlog was er in de jaren Gerei, synode verdaagd LEEUWARDEN, 27 april. De generale synode van de Geref. Kerken heeft nog geen beslissing genomen over het voorstel tot uit breiding van de bundel „Enige gezangen". In de hierover gevoerde discussie trad meningsverschil naar voren tussen de commissie, die het voorstel zou uitwerken, de deputaten en enkele leden van de sy node. Nadat de commissie zich nader had beraden werd besloten een nieuwe commissie van twaalf personen te benoemen, die zal trachten met een voorstel te komen, hoe deze zaak het best kan worden geregeld. Daarom is de synode vandaag niet gesloten, maar verdaagd tot een nader vast te stellen datum en plaats in mei, waar schijnlijk in het centrum van het land. Dan zal getracht worden tot een beslissing te komen inzake de uitbreiding van de bundel „Enige gezangen". Zoals bekend kwamen de „Enige Gezangen" reeds in januari op de sy node ter sprake. Er waren toen brie ven van de classis Amsterdam en de kerkeraden van Rotterdam-zuid, Am sterdam, 's-Hertogenbosch en Herwij nen hierover ontvangen en ds. G. Zeijl had aan de synode overgelegd de lijst van 49 gezangen uit de Hervormde bundel, waarvan er 43 zijn te vinden in de bundel „Stemmen des Heils". Ds. Zeijl wilde vooral de klassieke liede deren van de kerk opgenomen zien. De synode nam destijds met algemene stemmen het voorstel van de praeses aan een commissie te benoemen die een drievoudige opdracht zal ontvan gen. Zij zou eerst trachten zich een oordeel te vormen over de reeds door deputaten ingediende en door hen nog voor april in te dienen gezangen. Ver der zou zij de door ds Zeijl aangeboden selectie van 49 gezangen uit de be- Met belangstelling wordt de wet op de algemene kinder bijslagverzekering, die de tweede zal worden in de rij der al gemene sociale verzekeringswet ten, tegemoet gezien. Op 13 febru ari van dit jaar heeft de minister van sociale zaken meegedeeld, dat hij een desbetreffend wetsontwerp zo spoedig mogelijk bij de Tweede Kamer zal indienen. Hij vreesde evenwel, dat deze wet nog niet op 1 januari 1957 zou kunnen Worden ingevoerd. Alhoewel de minister op 20 maart bij de behandeling van de algemene ouder domswet verklaarde, dat het wetsontwerp op de algemene kinderbijslagverzekering zo goed als gereed was, heeft de indie ning bij het parlement nog niet plaats gehad. Wij kunnen over de inhoud van het ontwerp dus nog niets meedelen. Dat een zekere coördinatie en uitbrei ding noodzakelijk is heeft de praktijk wel bewezen. Uit de geschiedenis De eerste regeling dateert van 1912, toen minister Regout een kindertoeslag regeling voor postambtenaren voorstelde. Spoedig daarop volgde een regeling voor spoorwegpersoneel en onderwijzers. In 1920 werd deze regeling voor alle amb tenaren ingevoerd. In de sector van het bedrijfsleven ging het niet zo vlot. Er was in de twintiger laren een felle oppositie tegen kinderbij slag door socialisten. In 1921 werd zelfs een antl-kinderbijslag-congrës door het N.V.V. georganiseerd. In die tijd werd over kinderbijslag gesproken als over „fokpremie". Ondanks deze oppositie, of wellicht dank zij deze, begon het denkbeeld van kinderbijslag op het loon ingang te vin den ook in werkgeverskringen en kwa men verschillende vrijwillige kinderbij- slagregelingen tot stand. In de Kamers der Staten-Generaal kwamen de voorstanders telkens aan dringen op een wettelijke regeling voor loonarbeiders. Bij de vaststelling der lonen werd immers zelden rekening ge houden met de omvang van het gezin. De grote gezinnen maakten moeilijke jaren door zo omstreeks 1930 tot 1940. uit de sociale sector Na vele jaren Eindelijk in 1938 werd een ontwerp kinderbijslagwet voor loontrekkenden in gediend. De bijslag zou worden verstrekt aan gezinnen met drie of meer kinderen. Dit ontwerp werd in 1939 aanvaard door de Kamers. De oorlog in 1940 bracht nog even stagnatie maar op 1 januari 1941 ging de wet werken. Er kwamen vier loonklassen en de grootte van de bijslag was afhankelijk van de loonklasse, waar in men was ingedeeld. Deze wet is meermalen gewijzigd. Het systeem van diverse loonklassen werd in 1946 verlaten en tegelijk werd een pro gressie ingevoerd, waarbij het bedrag per kind hoger werd naarmate het gezin groter was. Ondertussen kwamen meer kinderbij slagregelingen tot stand, zoals voor ge pensioneerden, voor rentetrekkers en een noodregeling voor kleine zelfstandigen. Moeilijkheden Moeilijkheden ontstonden, doordat «r verschillende bijslagregelingen bestaan, die uitgevoerd worden door verschillen de'organen, waardoor het voorkomt, dat meer dan één persoon aanspraak op kin derbijslag kan maken voor hetzelfde kind (b.v. wettige vader, pleegvader en moeder) krachtens dezelfde regeling of ook wel krachtens andere regelingen. In alle regelingen komen bepalingen voor om cumulatie van bijslagen te voorkomen, terwijl aanvullingen tot zekere bedragen mogelijk blijven. Dit leidt tot vaak uitgebreide correspon- tie en het doen van tal van navragen aan diverse uitvoeringsorganen. Het is te verwachten, dat in het nieu we ontwerp met deze misvormde prak tijk wordt afgerekend en dat een alge mene wet voor alle gerechtigden op een voudige wijze de vastgestelde bijslag re gelt en de uitvoering van het geheel door één uitvoeringsorgaan wordt verzorgd. Daardoor zullen heel wat paparasserij en fraudekansen verdwijnen en snelle uitke ringen verzekerd zijn. Italië viert vandaag de elfde verjaar dag van zijn bevrijding van het fascisme en de nazistische bezetting. Van openba re gebouwen is de vlag uitgehangen. Scholen, kantoren en winkels zijn geslo ten. Het Britse ministerie van koloniën heeft bekendgemaakt, dat tot einde maart van dit jaar in Kenia 1015 men sen zijn terechtgesteld wegensMau Mau-activiteit. In het Hollands Diep bij de Moerdijk- brug hebben deskundigen van het Nederlandse leger proeven genomen met een nieuw model jeep, dat door een speciaal aangebrachte luchtinlaat en een hoog uitmondende uitlaat ge schikt is gemaakt voor het rijden onder water. Het voertuig wordt dan bestuurd door een kikvorsman. De foto laat zien het verdwijnen onder water van de Amfibie-jeep. Ingezonden Mededeling (Adv.) Voor mooie naar Kremerstraat BERGEN OP ZOOM staande bundel aan een onderzoek on derwerpen en tenslotte zou zij met deputaten, die hun arbeid zouden voortzetten, de kwestie van de auteursrechten van de gezangen moe ten nagaan. Over al deze zaken zou dan in öe aprilzitting nader worden gerapporteerd. Deze commissie be stond uit de heren prof. dr. K. Dijk, dr. E. D. Kraan en ouderling A. T. Besselaar, die als rapporteur optrad. De praeses verwelkomde ter synode de deputaten ds. P. D. Kuiper uit Sas- senheim, prof. dr G. Kuiper uit Am sterdam, ds. L. Hoorweg uit Haarlem en C. Rijtdorp uit Rotterdam. Tot een beslissing hebben de bespre kingen, zoals gemeld, niet geleid. Geref. Kerken onderhoudende art. 31 K.O. GOES, 26 april Blijkens het zoeven uitgekomen Handboek van de Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. zijn deze ker ken over 1955 geklommen van 800 tot 302 door instituering van de kerken van Amersfoort-west, Enschede-zuid en Kou- dum terwijl de kerk van Semarang werd opgeheven. Het aantal dienstdoende pre- ciixanten klom van 203 tot 210 en het aan tal vacatures daalde van 100 op 95. Het zielental steeg van 92383 tot 93237. Negen kandidaten werden in 't ambt bevestigd, een predikant vertrok naar het buiten land en een onttrok zich aan deze kerken. Het aantal dienstdoende predikanten ver meerderde derhalve met 7. NIET GEMAKKELIJK. Massificatie en industrialisatie maakten het werk niet makkelijker. Niettegenstaande het bestaan van een welvaartsstaat met tal van sociale zorgen is de individuele nood niet minder geworden. Zowel curatief all preventief tracht men vanuit levens beschouwelijke achtergronden hier hulp te brengen volgens nieuwe me thodieken. Klemmend is, dat de theo rie de snelle praktische ontwikkeling niet of althans moeilijk kan bijhouden. Na de oorlog kwam men tot de over tuiging, dat voor de nazorg b.o. een breed gerichte bemoeiing noodzake lijk was, om aan de leerling na het verlaten van de school de beste mo gelijkheden voor zijn aanpassing te geven, om hem binnen de grenzen van zijn mogelijkheden de hoogst mo gelijke levensvreugde te geven. Het is moeilijk, omdat de beperkin gen van de debiel hem beneden de maat van de maatschappij doet blijven, waardoor het dus noodzakelijk is om de maatschappij aan de zwakzinnigen aan te passen. Nazorgwerk voor de bielen is maatschappelijk werk, dat al tijdens de schoolleeftijd moet voor bereid worden, waarbij een pedago gisch element op de voorgrond staat. Spreker had zeer grote waardering voor de werkers bjj het buitengewoon onderwijs, die de nazorg vooral als so ciaal-pedagogisch werk zien. Echter, de inpassing van de debiel in de maat schappij en in het wijdere milieu, die in de sfeer van het maatschappelijk werk ligt, vraagt voor de sociaal-pedagogen een opleiding in de sfeer van het maat schappelijk werk. In teamverband zul len hier moeten werken psychiaters, psychologen, maatschappelijke werker* en b.l.o. mensen, samen met predikan ten en ambtenaren voor de bijzondere bemiddeling. Van dit laatste maakte ook de voor zitter, Drs. R. Westera van Hilversum, in zijn openingswoord met blijdschap melding. Voorts wees hij met dank baarheid op het overheidssubsidie, waardoor het landelijke apparaat met bureau en directeur kon bekostigd worden. De uitbouw van plaatselijk en regionaal werk werd volgens hem nog steeds gestagneerd door het uitblijven van een subsidieregeling, waardoor men niet weet welk bedrag zal uitge keerd worden, In verband hiermede zal de vraag beantwoord moeten worden, welke de verhouding is tussen het algemeen en het gespecialiseerd maatschappelijk werk, tot welk laatste de b.Lo.-nazorg behoort gerekend te worden. Mede moet worden uitgemaakt, welke opleiding en bevoegdheden een sociaal-pedagoog moet hebben om met vrucht en ver antwoord zün taak te verrichten. In zijn openingswoord herdacht da voorzitter ook enkelen, die in de loop van het verenigingsjaar zijn overle den. In het bijzonder noemer we hier het vroeger bestuurslid, de heer A. Hanemaayer, oud-burgemeester van Leerdam. Enkele ogenblikken van stilte volgden op dit herdenkings woord. WAARDERING. Bij de bespreking van het jaarver slag van de secretaris werden woor den van warme waardering gesproken aan het adres van het bestuur voor de verrichte arbeid ten behoeve van geestelijk hulpbehoevenden. Het ge voerde beleid werd goedgekeurd en het verslag vastgesteld, evenals dat van de penningmeester, de heer J. H. Gritter van Emmen. Deze krijgt door de toename van de subsidies steeds meer geld te beheren. De rekening sloot in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f45.519. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzitter herkozen. Hem werd in het bijzonder dank gebracht voor alle ar beid, door hem m het belang der ver eniging gedaan. Na de pauze hield de heer C. Lijn zaad, directeur van de Stichting N.- Holland voor Maatschappelijk Werk, een referaat: „Nazorg als probleem van het maatschappelijk werk". Op deze uitstekend gedocumenteerde rede volgde een geanimeerde bespreking.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 9