Dierentuin tussen betrokken in strijd] Oost en West blekken op meubelen? Prachtbijts Waarom zou landarbeider geen vakman moeten zijn? Geen alcohol bij snelverkeer ©,e Radio foenqt U Oost-Berlijners gaan toch liever naar de „kapitalistische mensenval" Kijksmiddenstandsconsulent sprak voor bakkerspatroons Prins Bernhard bezocht Nijmegen Maatschappelijk bestaan dient verbeterd Bouw van zes woningen te Wolfaarisdijk Alle diensten onder één dak B C in Schotland Zaterdag 28 april 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 (Van onze Westduitse correspondent) BERLIJN, april. Na het communistische „wereldjeugdfestival" in 1951 zat het communistische gemeentebestuur van Oost-Berlijn in zijn maag met de reusachtige hoeveelheden hooi, die voordien de communistische jeugd tot legerstede hadden gediend. Men besloot toen dit hooi aan de in West-Berlijn gelegen dierentuin, de „Zoo" te geven, die van oudsher zeer populair is bij de Berlijnse bevol king. Dit gebaar, zo dachten de communistische gemeentebestuur ders, zou misschien ook wel hun populariteit in West-Berlijn, die miniem was en is, wat kunnen herstellen. Bovendien kon deze hooi- schenking ook propagandistisch worden uitgebuit als bewijs voor de wil tot eenheid bij de communisten. De Oost-Berlijnse pers stond dus vol lofzangen op de magistraat van Oost-Berlijn, die zo grootmoedig de met vele wederopbouwmoeilijkheden kampende dierentuin steun de. Maar die bewijzen van vriendschap Unie en uit de volksdemocratische jegens de West-Berlijnse dierentuin duurden niet lang. Het bleek, dat de onderwijzers van de scholen in Oost- Berlijn de communistische belangstel ling voor de „Zoo" voor klinkende munt namen en er met hun klassen ijverig naar toe gingen. En dit was volgens de communistische functiona rissen helemaal de bedoeling niet. Immers, de stalletjes met warme worstjes, de fruitkraampjes en zuur tjesautomaten in de buurt rondom de dierentuin zouden wel eens een ver keerde invloed op de jeugd kunnen hebben. Zodat de eens zo geprezen dierentuin, plotsklaps een „gemene mensenval van de kapitalisten" werd genoemd, waar met allerlei attracties „argêioze mensen naar dat deel van West-Berlijn worden gelokt", waar, zoals bekend, „de spionage-agenten van de imperialisten hun vuile hand werk bedrijven en waar jeugdige mis dadigers in de straten rondslenteren", die de moraal, van de kinderen uit de Oost-sector in gevaar brengen. Kor tom: het bezoek aan de dierentuin in West-Berlijn werd in de ban gedaan en de onderwijzers kregen strikte voorschriften niets meer naar dit ver derfelijke oord te brengen. Ook een dierentuin Daardoor was echter de Oost-Ber- Ujnse bevolking een geliefd vermaak ontnomen en de scholen konden niet langer aanschouwelijk onderwijs in dierkunde geven. Dus besloot het ge meentebestuur van Oost-Berlijn om ook maar een dierentuin op te rich ten. Weliswaar werd steeds weer ver klaard, dat het niet de bedoeling was de onde „Zoo" concurrentie aan te doen, maar van de beginne af poog den de communisten de West-Berlijn- se dierentuin te overtroeven. Op 30 november 1954 werd op een groot terrein in Friedriehshagen, een voorstadje van Oost-Berlijn, feestelijk de eerste steen gelegd en met de eerste werkzaamheden begonnen. Dit nieuwe dierenpark bleek al spoedig geenszins de sensatie te zijn, waarop de communistische functionarissen hadden gehoopt. In de liefde voor de West-Berlijnse „Zoo" kwam geen en- ke.e verandering en de bezoekers stroom naar Friederichshagen was maar schraal en dunnetjes. Hieraan was ten eerste het feit schuldig, dat behalve een paar beren en een oude kameel er weinig dieren te zien waren en ook de onverzorgde, nog volkomen verwilderde toestand van het park en - de slechte verkeersverbinding vol deden niet. „Vrijwillige" opoouw Daarop begon de communistische magistraat een grote actie om het project te redden. Duizend „vrijwil lige helpers bfj de opbouw" werden gemobiliseerd, die al hun vrije tijd en ook 's zondags met schep en schoffel in Friedriehshagen moesten aantreden, zonder dat zij voor hun moeite iets anders oogstten dan het bewustzijn „er ook bij te zijn ge weest". In aanzienlijk tempo ont stonden echter dierenhuizen, tuin aanleg, wandelpaden en ook de ver keersverbinding werd aanzienlijk verbeterd. Voor bewoners van de nieuwe dierentehuizen werd gezorgd: uit communistisch China, uit de Sowjet- GOES, 27 april Voor de Chr. Bond Tan Bakkerspatroons afd. Schouwen en Dulveland en St. Philipsland hield gis termiddag de Bijksmiddenstandsconsu- lent voor Zeeland, de heer A. Korstanje te Goes, een causerie getiteld: „De econo mische aspecten van het bakkersbedrijf". Omstandig werden diverse problemen uiteengezet en belicht en er ontstond een zeer ruime gedachtenwisseling over de Voor- en nadelen van het gezamenlijk bakken, het systeem van de zgn. „koude" bakkerij. Door de nood gedwongen zal nu reeds een onderzoek naar de mogelijk heid hiervan dienen te worden ingesteld. In de vergadering kwam naar voren, dat in het noorden van het land met dit sy steem grote voordelen, zowel voor de bakker als voor de consument, zijn be haald. Vervolgens werd besproken, dat een goede kostprijsmethode door niet veel bedrijfsgenoten wordt toegepast, waardoor het ene artikel te duur en het andere weer te goedkoop zal worden ge prijsd. Ter sprake kwam ook de unifor me bedrijfsadministratie, die in Zeeland weinig deelnemers telt. Wil men deze ad ministratie in de provincie doorvoeren, dan zal decentralisatie van het bestaande boekhoudbureau der bakkerijstichting of medewerking der bestaande boekhoud- bureaus noodzakelijk zijn. Door de consulent werd ook gewezen OP het goede werk, dat het economisch instituut voor de middenstand voor de individuele bakker kan doeh. Dit insti tuut verricht zijn diensten gratis en te weinig Zeeuwse middenstanders profite ren van deze nuttige instelling. landen kwamen viervoeters, waardoor de communistische vrienden uit die landen de zoölogische klassenstrijd van hun Oost-Berlijnse kameraden ondersteunden. Uiterlijk werd dus alles gedaan om de Oost-Berlijners naar hun „eigen dierentuin" te halen. De communisti sche kranten schrijven voortdurend over de ontwikkeling van de tuin, waarbij zij niet nalaten te beweren, dat „hun" tuin veel beter is dan de „Zoo" in West-Berlijn. Maar ondanks al deze inspanning hebben zij met hun dierenpark nog altijd geen geluk. Evenals voorheen kan de directie van de West-Berlijnse tuin aan de hand van de in Oostmark betaalde entreegelden vaststellen, dat de Oost-Berlijners liever naar hun West-Berlijnse dierentuin blijven ko men dan naar de volksdemocratische Zoo" in Friedriehshagen. NIJMEGEN, 27 april. Prins Bern hard heeft vandaag een inspectiebe zoek aan Nijmegen gebracht. Hij in specteerde de troepen en woonde di verse lessen voor de militairen bij. De Prins maakte ook kennis met een der oudste soldaten van het K.N.I.L., de 87-jarige korporaal I. H. Sleur ink, drager van de militaire Willemsorde, van het Atjehkruis met de vier ges pen en van de gouden medaille voor 36-jarige trouwe dienst. De Prins on derhield zich enige tijd zeer hartelijk met deze oudgediende. Nico de Jong overleden HILVERSUM, 27 april. Op 76- jarige leeftijd is vanmorgen in het diaconessenhuis te Hilversum, waar hij enige tijd geleden een ernstige operatile moest ondergaan, overleden de acteur Nico de Jong. Hij was vele jaren een bekend toneelspeler op de planken en is een groot aantal jaren Hd en nestor van de hoorspelkern van de Ned. Radio-Unie geweest. Voorzitter Stokman van de N.C.L.B. (Van onze correspondent) UTRECHT, 27 april. „Het maatschappelijk aanzien van een landarbeider behoeft niet anders te zijn dan dat van een industrie arbeider. Ook de land- en tuinarbeider dragen bij in het maatschap pelijk bestaan van het volk. Ook hij heeft een behoorlijke vakbe kwaamheid en zelfstandigheid nodig. De fabel, dat de landarbeider geen vakman zou zijn, behoort alleen in het rijk der fabelen thuis. Wil men een behoorlijke landarbeiderstand behouden, dan moet alles gedaan worden, om het maatschappelijk aanzien te verbeteren". De voorzitter van de Ned. Chr. Landarbeidersbond, P. Stokman, die deze woorden sprak, stelde gisteren voor de bondsraadvergade ring, dat voor de verbetering van dit maatschappelijk aanzien nodig is, het geven van aandacht aan: de vakontwikkeling, de woningver betering, het geven van meer vrije tijd, de samenwerking tussen werkgever en werknemer en het bevorderen van sterke vaste kernen en spreiding van de arbeid over de seizoenen in het land- en tuin bouwbedrijf. De heer Stokman had dit punt be- bedrijf en bosbouw is een advies tot WOLFAARTSDIJK, 27 april Gister middag kwam de raad in openbare ver gadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester ter Haar Romeny. Als af gevaardigde voor de waterleidingmij. Z.- Beveland en als lid van het alg. bestuur der centrale werkplaats de Bevelanden werd de burgemeester benoemd. Tot onderwijzeres aan de o.l. school te Oud-Sabbinge werd benoemd mej. M. Gunst te Goes, terwijl tot gemeentelijke lijkschouwers werden aangewezen dokter Vos en dokter Zonnevylle te 's-H. Arends- kerke. De heer L. D. Tavenier werd aan gesteld tot gemeente werkman in vaste dienst en aangekocht werd de woning met erf van de fam. v. d. Linde ten be hoeve van de sanering van het Dorps plein, benevens bouwterrein van jhr. van Vredenburch ter uitvoering van het uit breidingsplan. Op voorstel van B. en W. werd in prin cipe besloten tot de bouw van 6 woning wetwoningen. De gemeentebode en werk lieden krijgen een uitkering van f 25, voor het werken bij uitzonderlijke weers omstandigheden en het gem. personeel een vakantie-uitkering van 4 pet. bene vens een uitkering van 3 pet. over 1955. Enkele verzoeken om vervoerskosten voor leerlingen die een ulo-school in Goes bezoeken, werden Ingewilligd. Besloten werd de bouw van het post kantoor aan te besteden onder de plaat' selijke aannemers. Bij de rondvraag wezen de heren Vleu gel en Almekinders op de slechte staat van enkele wegen en de heer Bosschaart klaagde over de overlast die de pachters van volkstuintjes ln de Ring hebben van baldadige jeugd. BRUSSEL, 28 april. De Belgische regering is van plan ln Brussel een administratief centrum te doen bou wen, een groot gebouw, waarin ver scheidene ministeries alsmede de thans over meer dan 582 gebouwen ver spreide regeringsdiensten zullen kun nen worden ondergebracht. Dit admi nistratieve centrum, dat in 1960 ge reed moet zijn, zal worden opgericht aan de voet van he graf van de on bekende soldaat. Het zal vier zeer modern ingerichte gebouwencom plexen omvatten. Het grootste ge bouw, dat een gevel zal hebben van 200 meter zal 4 of etages hoog worden. Het zal reeds in 1958 klaar moeten zijn om dan als tijdelijke hotelruimte voor de wereldtentoonstelling te kunnen dienen. Onder deze uitgestrekte bouwwer ken zullen vier verdiepingen garages worden gebouwd, die meer dan 2200 auto's zullen kunnen bergen. Ook deze garageruimte hoopt men tegen 1958 gereed te kunnen hebben ter ont lasting van de parkeerruimte in de binnenstad. handeld in verband met de arbeids voorziening in de landbouw, die lijdt onder een sterke afvloeiing, waardoor op verschillende plaatsen een tekort aan arbeidskrachten is. Wat de positie van de landbouwbe drijven aangaat, merkte de NCLB- voorzitter op, dat bij siergewassen, tuinbouw en zuivel de exportwaarde gestegen is, zodat er van enige voor uitgang gesproken mag worden. Bij de akkerbouw ligt het iets minder gun stig, omdat de prijzen in 1955 iets la ger lagen dan in 1954 en de kosten iets hoger. Tevoren had spr., de positie van de arbeiders in de agrarische bedrijven nagegaan. Het bloembollen-, bloem kwekers- en zuivelbedrijf hebben de vakantierechten verruimd. In akker bouw en veehouderij ligt dit echter moeilijk in verband met de doorbere kening, die noodzakelijk geacht wordt. De differentiatie is voor het agrarisch bedrijf een apart punt. Is er reeds ver schil met de industrie, die financieel gesproken de wind in de rug heeft, ook is er verschil tussen de verschillende sectoren in het agrarisch bedrijf. Bloembollen-, zuivel- bloem- en boomkwekerij bedrijven hebben reeds loonverbeteringen aangebracht van te gen de 6%. In de tuinbouw is er nog overleg en wordt getracht gebruik te maken van de 06% verhoging. Maar in de akkerbouw, weidebedrijf en vee houderij ligt het anders. Weliswaar zijn de lonen in februari verhoogd met 3% en 5 cent per uur in verband met ontstane achterstand, maar toch is ge vraagd, om per 1 mei 3% te verlenen, Het toestaan daarvan zal doorbereke ning meebrengen. Tijdens de vergadering kwam tele fonisch bericht binnen, dat het colle ge van rijksbemiddelaars de toestem ming voor de uitbetaling van de 395 per 1 mei met doorberekening heeft gegeven, betaling aan de ondernemers uitge gaan. In tuinbouw en boomkwekerij gaat geen advies uit. Voor akkerbouw en veehouderij komt geen aanbeveling, doch alleen wordt het vertrouwen uit gesproken, dat de 3% betaald zal wor den, waar het mogelijk is. Sterke nadruk legde spr. er op, dat 't agrarisch bedrijf met zijn groot aan tal Ondernemingen, waarvan er mid delmatig en klein zijn, zijn sociaal-eco nomische positie alleen kan handha ven door sterke organisatie en het werken per bedrijfstak en per sector. Wat de eigen bond aangaat, kon de heer Stokman vermelden, dat de NC LB thans 30.000 leden heeft, verdeeld over een 900 afdelingen in ruim 100 districten. MIDDELBURG, 27 april. De toeneming van het aantal voertuigen op de weg en het daarmee gepaard gaande aantal verkeersongevallen, is van dien aard, dat het meer en meer de aandacht van ons volk en de overheid vraagt. Ruim 1600 doden en enige tienduizenden zwaar- en lichtgewonden vielen h» 1955 als offer aan het wegverkeer. De oorzaak daarvan is vooral bij de mens te zoeken. Hij is het, die de verkeersfouten maakt waaruit de ver keersongevallen ont staan. Een niet onbe langrijk deel daarvan kan tot de opzettelijke verkeersfouten worden gerekend. Daartoe be hoort niet alleen het van de openbare weg gebruik maken met een voertuig waarvan men weet, dat de meest belangrijke onderde len, zoals verlichting, remmen, stuurinrich ting etc. niet in orde zijn, maar ook het ver bruik van alcoholische dranken enkele uren voor en tijdens het be sturen van een voer tuig. Dat dit nog veel vuldig voorkomt blijkt wel uit de volgende cijfers. In het jaar 1954 werden ruim 6000 per sonen veroordeeld we gens het plegen van een misdrijf vermeld in de Wegenverkeers wet, waarvan 75% we gens het besturen van een voertuig onder de invloed van alcohol. Dit aantal is in wer kelijkheid veel groter, omdat er minstens evenveel zijn die aan het waakzame oog van de politie zijn ontsnapt. Het aantal onherroepe lijke vonnissen wegens dood door schuld en het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel, waarbij de bestuur der die het ongeval veroorzaakte of er bij betrokken was, onder invloed van alcohol verkeerde bedroeg 10% van het totaal. Ook dit percentage is veel hoger, omdat dit gevallen waren waar bij het gebruik van alcohol alleen de oorzaak van het ongeval was. Talloos zijn de gevallen, waarbij de alcohol mede een rol speelde bij het veroor zaken of het betrokken zijn bü een verkeersongeval. Het is de Vereniging voor Alcohol- bestrijding bij het Snelverkeer, die zich tot taak heeft gesteld, bestuurders van een voertuig er van te overtuigen, dat het gebruik van alcoholhoudende dranken, enkele uren vóór en tijdens het rijden, gevaren voor hem zelf en anderen kan opleveren. Zij doet dit o.a. door het houden van een groot aantal propagandaweken in de be langrijkste plaatsen van ons land. De propaganda bestaat dan uit het op stellen van een propagandawagen, hei ophangen van spandoeken, het plaat sen van affiches in garages en open bare gebouwen, het laten rondrijden van een geluidswagen, projectie in bi oscopen, enz., enz. Te MIDDELBURG zal de propagan- daweek van 28 april tot en met 4 mei a.s. worden gehouden. KRUININGEN Plattelandsvrouwen. „Wat weten wi) van het bondsleven", luidde het onder werp van mej. A. v. d. Leeden uit Goe» dat zij voor de plattelandsvrouwen van Kruiningen en omgeving heeft behan deld. In grote lijnen gaf zij de taak en d| doelstelling van de bond aan, waarna een filmstrook werd vertoond van het zilve- ren jubileum in Den Haag. Als afgevaardigde voor de provinciale voorjaarsvergadering, die op 2 mei iri Kruiningen zelf wordt gehouden, werd mevr. Griep-Westrate van Waarde aan gewezen. De bijeenkomst stond o.l.v. me vrouw Sonke-Klos. ZONDAG 29 APRIL 1958 HILVERSUM I (402 m.) NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Orgelconc. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Vocaal kwart. KRO: 9.30 Nws. 9:45 Gram. 9.55 Hoogmis. 11.30 Gram. 11.50 Studentenork. 12.20 Apologie. 12.40 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.10 Dansmuz. 13.40 Boekbespr. 13.55 Gram. 14.00 Bariton en piano. 14.30 Radio Philh. ork. en solist. (In de pauze: ong. 15.1015.20 De jeugd voor de KVP, de KVP voor de jeugd, caus.). 15.35 Gram. 15.50 Lichte muz. 16.15 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Ver- teldienst. 18.00 De kerk aan het werk, caus. 18.15 Overpeinzingen van een dorps dominee. 18.25 Filmrubriek, ong. 18^5 Filmrubriek, ong. 18.45 Kerklied, ong. 18. 50 Even napraten op de studeerkamer van Ds. P. J. de Geeter. NCRV: 19.00 Boek bespr. 19.10 Kerkelijk nws. 19.15 Vocaal ens. en solist. 19.30 Het evangelie in een draaikolk: De brieven aan de Corin- thiërs, caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 De gewone man. 20.05 De springplank. 20.25 Act. 20.35 U bent toch ook van de partij?, caus. 20.45 Pianospel en gram. 21.10 De oost-westelijke Divan, hoorsp. 22.05 Lucia di Lammermoor, opera (le bedr.). 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM H (298 m.( VARA: 7.00 Nws., postduivenber. en gram. 8.18 Ge- var. progr. 9.45 „Geestelijk leven", toe- spr. VPRO: 10.00 Voor de kinderen. IKOR 10.30 Ned. Herv. kerkdienst. 11.30 Vragen- beantw. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Even afrekenen, he ren! 12.45 Jeugdensemble. 13.00 Nws. 13.05 Meded. of gram. 13.10 Gevar. progr. voor de militairen. 14.00 Boekbespr. 14.20 Pro menade ork. en solist. 15.00 Het leven van Ingezonden Mededeling (adv.) DE 3% UITKERING OVER 1955 Wat de uitkering van de 3% over 1955 betreft: deze ligt in het gehele agrarisch bedrijf moeilijk. In zuivel- EDINBURG, 26 april. De vriende lijke ontvangst in Edinburg en wel licht ook de whiskey die zij gedron ken hadden, waren er de oorzaak van dat Boelganin en Chroesjtsjef hun be zoek aan Schotland in een uitstekend humeur besloten. Na het diner dat de Russische gas ten in de burcht van Edinburg aange boden werd, hield premier Boelganin een kort toespraak waarin hij ver klaarde dat vreedzame co-existentie niets anders is dan samenwerking en vriendschap. Hij dronk op nauwere vriendschapsbanden tussen Schotland en de Sowjet-Unie. Chroesjtsjef viel de premier in de rede toen deze over het Schotse volk en over de arbeiders van de scheepswerven sprak. Hij zei: „Ik heb zelfs aangeboden schepen van hen te kopen, maar ze weigerden. Ze hebben liever dat we haring van hen kopen". 91) Hij was nog pas de kinderschoenen ontwassen, toen hij voor de eerste maal met een vrouw van lage afkomst huwde, voor zijn naam berucht was geworden. Uit dat eerste huwelijk wa ren kinderen voortgesproten. Jeffreys wilde niet gaarne over dit huwelijk spreken; maar zeker, deze maagd Maria Jeffreys, moest dan één van die kinderen zijn. Daarna stierf zijn eerste vrouw en kort daarop huwde Jeffreys weer. Maar Maria was te oud om een kind van die tweede vrouw te zijn. Maria Jeffreys. De dochter van die duivel, die op deze zelfde dag honderd men sen, van wie velen onschuldig waren, op de laaghartigste en bloeddorstigste wijze ter dood had laten brengen. En hij beminde de dochter van die man! Neen! Hij zou die liefde uitroei en uit zijn hart, en ofschoon de dood hem aangrijnsde, wilde hü de hoop niet opgeven, de wereld van zulk een monster te bevrijden, en mede te hel pen om de man van de troon te sto ten, wiens gewillig werktuig Jeffreys was. „Zie!" riep F.idgeway opeens op hese toon, „sedert vanmorgen hebben de tralies zich bewogen". Hü wees naar het venster. „Zij zitten los zeg ik u", ging hij voort, „ziet gü het niet7 En één is er zelfs geheel uitgenomen". Benedictus zag, dat zün metgezel de waarheid gesproken had. „Ik zeg u, Martha is aan 't werk geweest", ging Willem voort, „zij is dichtbij. Ik gevoel het, man, Ik ge voel het". De nacht was gevallen en buiten was het stil, maar de atralen der maan vielen door het venster naar binnen. Daardoor zag de jonge boer, dat de tralies van hun plaats geschoven wa ren. „Laat mij op uw rug klimmen, dan kan ik onderzoeken, of zü los zitten", zei Trelawney. „Gisteren heb ik er nog op gelet, hoe stevig zü zaten" Hü klom op Ridgeway's rug en strekte zün hand uit naar de ijzeren tralies, toen hü opeens een zacht ge fluit hoorde. Luister!" riep Ridgeway, „dat doet Martha. Herinnert gü u nog wel? Wü hoorden 't ook, toen wü ons ln de schacht verborgen hielden". Zü luisterden en weer hoorden zü het gefluit. Het was zeer zacht, maar toch duidelük genoeg voor hen. „Kom van mijn rug af en ik zal antwoorden", zei Ridgeway. Een ogen blik later antwoordde hü terug. Geen woord werd er gesproken, maar zü hoorden iets fladderen, alsof een vo gel door de tralies naar binnen vloog. „Wat is dat?" „Ik weet het niet. Fluit nog eens". Weer deed Willem Ridgeway het gefluit horen, dat het afgesproken te ken was tussen Martha en hem, doch er kwam geen antwoord. Zü is weggegaan. Er is niemand meer." „Wat is dat?" „Wat hebt gü gehoord?" „Zie, daar figt iets wits". Ook Trelawney zag het. Het was een bal papier. Haastig werd het ont vouwd, terwül Ridgeway met verlan gende blikken zün bewegingen volgde. „Het is te donker. Ik kan het niet lezen", zei Trelawney. ,W»tl Is er een briefje?" Een verhaal uit de tijd van Stadh. Koning Willem III „Ja!" „Klim weer op mü'n rug. Lees het dan bü het maanlicht. HOOFDSTUK 23. Hoe de gevangenen Taunton verlieten. Het venster was ongeveer zeven voet van de vloer der gevangenis, zo dat als Trelawney op de rug van Ril- geway stond, hü het papier gemak- keüjk tegen het licht kon houden. De maan was büna vol en de lucht onbe wolkt. Het schrift was duideUjk en groot, anders zou het nog moeilijker geweest zijn zelfs bü het heldere maanlicht het te lezen. „Lees zo snel als gü kunt, want waarlijk, gü zijt zwaar. Kimt gü 't lezen?" ,Nog één minuut. Zie zo, het is in orde". Hü klauterde weer naar beneden en stond daar toen als wezenloos. „Wat staat er op? Vertel het mü vlug!" zei Ridgeway. „Er staan maar een paar woorden op", antwoordde Trelawney. „Het komt van Martha! Ik heb het wel gedacht. Wat schrijft zü?" riep Ridgeway. „Als de klok twaalf uur slaat, van nacht, zie dan uit naar een touw. Eén tralie zit nog vast. Het raam is vüftien voet van de grond. Wees niet bang uw leider te volgen". „Het komt van Martha!" zei de jon ge boer verheugd. „In alles merk ik haar hand op. Staat er niets meer op?" „Dat is alles!" „En is het niet ondertekend?" „N«enl" Mozart, hoorsp. 15.50 Omr. ork. en solist 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Gesprek ken met luisteraars. 17.15 Het platteland nu. VARA: 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nws. en sportuitsl. 18.05 Sportjourn. 18.30 Lichte muz. 19.00 Discussie. 19.30 Caba ret AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz, 20.50 „Parijs half vier 's morgens", klank beeld. 21.05 Gevar. muz. 21.40 Disco-caus. 22.20 Act. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Act. of gram. 23.25—24.00 Gram. MAANDAG 30 APRIL 1956 HILVERSUM I (402 m.) Nationaal pro gramma: 7.00 Klokgelui. 7.01 Gelukwens door prof. dr. J. B. Kors O.P. 7.07 Nws. 7.22 Ned. muziek. 8.00 Klokgelui. 8.01 Ge lukwens door prof. dr. J. B. Kors O.P. 8.07 Nws. 8,20 Met vlag en wimpel, natio nale speurtocht door geheel Nederland. 8.50 Voor de zieken. 9.20 Aubade op de Grote Markt in Groningen. 9.45 Waterst 9.50 Nederlandse muziek. 10.15 Rooms kath. uitz. 10.45 Met vlag en wimpel, na tionale speurtocht. 11.15 Reportageflitsen en gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Cosmopolitain ork. 13.00 Klokgelui. 13.01 Toespraak door de min.-pres. Z.E. dr. W. Drees. 13.05 Nws. 13.20 Met vlag en wimpel, nationale speurtocht. 14.00 Instr. trio. 14.20 Feestviering in vroeger tijden, caus. 14.30 Radio Philh. ork. 15.10 Voor de kinderen. 16.10 Met vlag en wim pel, nat. speurtocht. 16.40 Gram. 17.20 Koninginnedag op Nieuw-Guinea, caus. 17.30 Amus. muz. 18.00 i.'wa. 18.15 Amus, muz. 18.45 Met vlag en wimpel, nationale speurtocht. 19.15 Gram. 20.00 Nws. en weerber. 20.08 Promenade ork. en koren. 21.30 Metropole ork. (Intermezzo: Piano duo). 22.20 Schaken. 22.30 Kon. Mil. Ka pel. 23.00 Nws. 23.15 Lichte muz. 23.50 24.00 Dagsluiting. HILVERSUM II (298 m.) 7.00—9.45 Zie Hilversum I. 9.45 Morgendienst. 10.15 10.45 Gram. 10.4524.00 Zie Hilversum H. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 10.1511.00 Rep. t.g.v. de verjaar dag van H.M. Koningin Juliana, van de feestelijkheden in de tuin van het Paleis Soestdyk. 19.45—22.00 Rep. van een feest avond aan boord van het rondvaartschip „Erasmus" te Rotterdam. BRUSSEL (Vlaams 324 m.) 12.00 Amus. muz. 12.30 Weerber. 12.34 Voor de land bouwers. 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.20 Kamer- muz. 16.00 Koersen. 16.02 Voor de zieken. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Gram. 18.00 Franse les. 18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Instr. kwint. 21.00 Kunstkaleidoscoop. 21.15 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Vioolrecitai. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nws. Vlissingen Bazar Bond van Ouden van Dagen In het Ariënsgebouw in de Beursstraat wordt tot en met zaterdagavond half elf een bazar gehouden, georganiseerd door de afdeling Vlissingen der algemene bond voor ouden van dagen. Burgemeester Kolff, in aanwezigheid van de wethou ders, opende donderdagmiddag deze ba zar. De opbrengst der bazar zal worden bestemd om de nuttige vrijetijdsbesteding der ouden van dagen te stimuleren en te verbeteren. Vermeldenswaard is dat alle spelen, artikelen en het allergrootste deel der prijzen door de leden van de bond werden vervaardigd. De vrouwen hielden zich niet afzijdig en van hen is er een zeer aantrekkelijke stand met handwer ken, borduurwerken en schilderijen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5