Dr. Ir. F. Q. den Hollander opende vernieuwd verjongd en uitgebreid Ninlatuur Walcheren A Vlissings raadslid verlaat raadsvergadering en bedankt voor zijn functie BAAYENS Bijna een miljoen gulden voor werken in Polder Walcheren Zaterdag 28 april 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Mijn wens: „Zeeland dichter bij rest van Nederland brengen" V/issingen-Amsterdam Derde wandeltocht van W.S.Y. Kruiningen op Hemelvaartsdag OPTIEK Van onze dverteerders Ds. A. de Haan sprak voor „In Dienst der Kerk" Griffioenbewoners in hei gelijk gesteld Na meningsverschil over voorstel tot bouw van nieuwe Chr. kleuterschool Voorstel aan de algemene vergadering MIDDELBURG, 27 april. Miniatuur Walche ren vernieuwd, verjongd, extra verzorgd en uitgebreid gaat haar derde seizoen in. De ver wachtingen mogen hooggespannen zijn, want er is weer heel wat bijgekomen en bovendien is het dynamische element sterker geworden. Maar de belangrijkste aanwinst zonder iets tekort te willen doen aan het paviljoen van de Nederlandse Heide Maatschappij en de schitterende sprookjes- tuin is toch wel de afdeling van de Nederlandse Spoorwegen, die verleden, heden en geëlektrifi ceerde toekomst op kunstzinnige en aantrekke- iijke wijze toont. De opening van de Miniatuur en daarmee het paviljoen der Spoorwegen werd bij zondere luister bijgezet door de aanwezigheid van Spoorwegen kwamen mei voortreffelijk ingericht paviljoen Op de Miniatuur zelf heeft Ir. Den Hollander de opening, die hij zou gaan verrichten, een belangrijke daad ge noemd. „Het is al ongeveer vijftig jaar geleden, dat ik hier achter een voet bal liep. De lijnen van dit terrein zijn mij nog wel vertrouwd. Toen had ik, in Middelburg met de trein aanko mend, al het idee spoorwegjongen te worden. Er is sindsdien veel gebeurd", aldus de president-directeur der N.S., „ik heb Walcheren in de loop der jaren veel mogen zien. Ik weet, hoe het ge leden heeft en herrezen is en ik heb de grootste waardering voor het werk van „Nieuw Walcheren", dat mede door zijn activiteiten Walcheren de kracht teruggegeven heeft". Sprekend over de ernstige gevol gen van de watersnood van februari 1953 zei de heer Den Hollander gro te bewondering te hebben voor de Zeeuwse veerkracht. „Ik heb toen niet alleen het „luctor", maar ook het „emergo" aangetroffen", zo zei hij. Vervolgens wees Dr. Ir. Den Hollan der erop, dat de Zeeuwse lijn een spe ciale plaats inneemt in het hart der Zeeuwse bevolking, maar ook bij de Ned. Spoorwegen. „Het is altijd mijn wens geweest Zeeland dichter bij de rest van Nederland te trekken of de rest van Nederland dichter bij Zee land. Ik weet, dat vele Zeeuwen uit hun provincie vertrekken. Maar ik heb de overtuiging, dat betere verbindin gen hierin mede verandering kunnen brengen. Wanneer ik aan het delta plan denk, dan weet ik daarvan niet zoveel te zeggen. Wel, dat wij op dit punt opportuun moeten zijn. Maar ook, dat wij in de tijd, die aanbreekt, voor dat dit plan is verwerkelijkt, moeten blijven doorwerken. Dat geldt ook voor de Spoorwegen. Hier ontbrak dè draad, die de regionen, de provincies, aan elkaar rijgt. Ik zal een gelukkig mens zijn, als ik de dag beleef, dat die koperen draad onze provincie met de andere zal verbinden", aldus Ir. Den Hollander. Tenslotte maakte hij nog enkele op merkingen over de Miniatuur zelf. Hij noemde haar een prachtig staaltje van gemeenschapsbesef en van een sterk gevoel voor het mooie en het schone. „Walcheren is een tuin geweest en zal weer een mooie tuin worden. Het is een prachtig gebied, waarin het waard is te leven en te streven. Ik complimenteer de bevolking met hetgeen hier tot stand is gekomen en ik weet zeker, dat „Nieuw Wal cheren" erin zal slagen zeer velen te trekken. En daarmee verklaar ik Miniatuur Walcheren voor het derde seizoen geopend". de president-directeur der N.S., Dr. Ir. F. Q. den Hollander, die de opening verrichtte. Hij was aan het eind van de morgen met de directietrein ge arriveerd en zodra hij het Middelburgse station binnenstapte, ging de vlag der N.S. aan de voor gevel wapperen. Ir. Den Hollander mocht als blijk van waardering voor zijn spontane medewerking en zijn komst twee als schenkkurken bewerkte zilveren Zitidbevelandse broeksknopen in ont vangst nemen tijdens de lunch, die vooraf in Hotel „De Nieuwe Doelen" de gasten werd aangeboden. De voorzitter der Stichting „Nieuw Walcheren", de heer J. L. Verhagen, overhandigde daar dit ge schenk. Mei 1957uurdienst MIDDELBURG, 27 april. In het N. S.-paviljoen op de Miniatuur Walcheren hangt een belangrijk „nieuwtje". Het luidt als volgt„De dienstregeling zal worden ge wijzigd met ingang van mei 1957: regelmatige uurdienst VlissingenAmsterdam met elektrische treinen. Met in gang van oktober 1957: uur dienst Bergen op ZoomNij megen, eveneens met elektri sche treinen". „Geniale conceptie' Voordat Dr. Ir. Den Hollander zijn rede uitsprak, had de heer Verhagen vele genodigden verwelkomd, o.w. de directie der Ned. Heide Mij., figuren uit het Zeeuwse bedrijfsleven, vele bu gemeesters van Walcheren en vele i ^werkers. Hij noemde de Minia- .- een sociaal instituut, een geniale .ceptie van het bestuurslid, de heer A. G. Wagensveld, die echter niets had kunnen beginnen zonder de medewer king der Walcherse bevolking. Dank werd gebracht aan de N.S. voor het voor de derde maal beschikbaar stel len van de miniatuur dieseltrein en het paviljoen voor dit jaar, evenals aan de Heidemij., die in vele opzichten ,,'n stut en een staf' is geweest. Ook de gemeente Middelburg werd in deze dank betrokken. Zich wendend tot de heer Den Hol lander merkte de heer Verhagen op: „Er wordt wel eens gezegdiedere Zeeuw is een Hollander, maar niet ie dere Hollander is een Zeeuw. Bij u behoeven wij echter aan uw gezind heid niet te twijfelen ten opzichte van uw geboortegrond". Uitgave: Stichting Zeeuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg. Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen. J. S. Hoek, Middelburg, J. Hommes, Nieuw- dorp. J. Huijssen, Terneuzen. Ds. J. Karelse, Goes. Ds. J. Kwast, Vlissingen. J. Laport, Goes. J. Lodder, Vlissingen. J. Moll, Vlis singen. K. C. van Spronsen, Goes. A. H. S. Stemerding, Souburg. B. Zuidema, Goes. Uniek in Nederland! Ook de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, heeft het woord gevoerd. Hij zei, dat de Zeeuwse lijn steeds uniek in Neder land is. „Sommigen zeggen wel eens, dat na Roosendaal de muizenval dicht gaat, maar gelukkig zijn er duizenden meer, die altijd weer na Bergen op Zoom genieten van wat Zeeland heeft te bieden. Ook is wel eens aangedron gen op een lijn van Roosendaal naar Middelburg met een zijtak naar Vlis singen, maar daar staat tegenover het plan van de rijksweg naar Vlissingen met een zijweg naar Middelburg. Het is dus wat dit betreft weer „flfty- fifty", aldus de Commissaris, die voorts herinnerde aan de tijd zo omstreeks 1915, toen men zijn auto nog in Ber gen op Zoom op de trein moest laden en in Rilland er weer moest afhalen. Eerbied en wens Sprekend over de gevolgen van de inundatie en de strijd der Spoorwegen vroeg de Commissaris waar ter wereld het ooit is voorgekomen, dat er trei nen bij laag water reden. „Wij hebben de grootste eerbied voor de ijver en het enthousiasme, waarmee u en uw mannen de Zeeuwse lijn hebben hersteld", al dus Jhr. De Casembroot, die doe lend op de elektrificatie, als voor zitter van de PZEM. de Spoorwegen dankte „voor de klandizie". Tenslotte uitte hij nog een wens aan het adres van Dr. Ir. Den Hollander, n.l. nog iets snellere verbindingen na de elektrificatie, in deze zin, dat er b.v. des morgens, des middags en des avonds sneltreinen rijden, die zo KRUININGEN, 27 april. Op 10 mei a.s. (Hemelvaartsdag) organiseert de Wandelsportver. „Kruiningen" voor de derde maal haar Luctor et Emergo- tochten. Op veler verzoek is het be stuur afgestapt van het cijfersysteem en dit jaar zullen weer medaljes worden uitgereikt aan de tippelaars, die de eindstreep bereiken. De afstanden zijn Weer: boven 8 j. 5 km., boven 10^j. 10 km., boven 12 j. 15 km. en boven 14 j. 25 km. De eerste twee afstanden zijn verplicht. Het inschrijfgeld is f 1.25 (t.m. 15 j.) en f 1.50 (boven 15 j.), N.W.B.-leden en militairen f 1. De officiële ontvangst door het co mité zal plaats vinden om 12 uur in de O.L. school, waarna om 13 uur wordt gestart. Behalve de herinneringsmedaljes zullen er groepsprijzen worden uitge reikt. Degenen, die op Hemelvaartsdag verhinderd zijn, kunnen de tocht ook op zaterdag 12 inei lopen. vertelde hij door Dr. Den Hollander zelf al eens werden aangeduid onder de naam „de vliegende Zeeuw". Hij zei te hopen, dat het rijden van deze treinen niet tot gevolg zal heb ben, dat nog meer Zeeuwen vertrék ken en ook, dat Zeeland daardoor niet zijn eigen sfeer zal verliezen. Naar de prov. biblotheek Na deze officiële toespraken ging het gezelschap het N.S.-paviljoen bekij ken, alsmede de Miniatuur en de sprookjestuin, die ongetwijfeld een ex tra trekpleister zal zijn, speciaal voor de kinderen. Voordat de heer Den Hollander vertrok, heeft hij de voor treffelijke spoorwegexpositie in de prov. bibliotheek nog bezocht, een ten toonstelling, die door vele documen ten, knipsels, brochures en waarlijk historische foto's een uitmuntend over zicht geeft van totstandkoming en ont wikkeling der' Zeeuwse lijn. Deze ex positie is ook op Koninginnedag ge opend. Ingezonden Mededeling (adv.) Uj[0Rs' JSTR.IOt-GOES'IiÜ De speciaalzaak voor uw BRIL Fa. C. Oranje stak zaak in nieuw gewaad Reeds sinds 1870 is Fa. C. Oranje Lzn als woninginrichting te Goes (Voorstad 5) gevestigd. Dat deze ouderdom gepaard 'can gaan met een jeugdige progressiviteit op zakenter- rein, heeft deze firma vandaag willen tonen met het heropenen van een ge moderniseerde winkel. Omringd door een keukenhofje van bloemen hebben de vele zakenrelaties, vrienden en klanten vandaag met ge noegen kennis genomen van de uiter lijke veranderingen, die alleszins ver beteringen genoemd kunnen worden. De ruimte is weliswaar dezelfde geble ven, maar de fa. Oranje heeft in overleg met de betrokken aannemers kans gezien de indruk van een meer riant en vrolijke inrichting te geven. De wanden zijn met een keurig vlas- boord in prettige harmonie gebracht met het blankeiken meubilair en de moderne TL-verlichting. Ook de eta lage is belangrijk verbeterd. Door de treffende uitstalling en de smaakvolle aankleding vormt deze een uitsteken de blikvanger voor het publiek, dat zich hierdoor zeker gemakkelijk zal laten verlokken tot een kijkje (en een koopje) binnensdeurs. MIDELBURG, 27 april. In de o.l.v. de heer C. Dronkers gehouden voorjaarsvergadering van de Ring Walcheren der Herv. Mannenvereni- ging „In dienst der kerk", vanavond in de Bogardzaal gehouden, heeft ds. A. de Haan van Hansweert gesproken over zijn reis naar de Goudkust ter bijwoning van de oecumenische jeugd- conferentie. Het eerste, dat hem op viel, was de tegenstelling tussen de moderne techniek, die in allerlei vor men haar intrede heeft gedaan, en de primitieve cultuur. De plotselinge overgang naar moderne levensomstan digheden brengt vele morele gevaren met zich. Praktisch Is de Goudkust zelfstandig en de bevolking is zich de verkregen vrijheid sterk bewust. Eco nomisch is het gebied welvarend. Ds. De Haan vertelde uitvoerig over het eenvoudige maar spontane en harte lijke gemeenteleven der negerbevol king en de grote gastvrijheid en open heid, waarmee hij als broeder in Chris tus werd ontvangen. Met warme be langstelling volgt de kerk de ontwik keling der oecumenische beweging. Laten wij als Westerlingen aan deze ten dele nog in zeer primitieve om standigheden levende bevolking niet alleen onze alcohol, maar vooral ook die andere zaken, die zo dringend no dig zijn, leveren, aldus de spreker. La ten wij ais gemeente van Christus met haar contact zoeken en voor haar bid den, zo besloot ds. De Haan zijn boeiend betoog, dat na de pauze door een drukke bespreking werd gevolgd. Districts-ingenieur bij de Prov. Waterstaat. MIDDELBURG, 27 aprü. Ged. Staten van Zeeland hebben met in gang van 1 juni 1956 benoemd tot Dis tricts-ingenieur bij de Prov. Water staat in Zeeland, de heer Ir. A. M. da Graauw te Gouda. MIDDELBURG, 27 april. De be woners van de flatgebouwenwijk na bij het Park de Griffioen, die begin van dit jaar een protestaktie voerden tegen wat zij noemden „verkapte huurverhoging" van de gemeente, zijn door de huuradviescommissie in het gelijk gesteld. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de gemeente Middelburg van dit adviees vaststelling door de kantonrechter zal vragen. Bevorderd tot doctor in de genees kunde op een proefschrift getiteld: „Renale en urogenitale tuberculose", de heer P. G. Hoorweg, geboren te Heinkenszand. Wethouder van onderwijs neemt grootste schuld op zich Objecten voor Zuidwatering, bij Zwanenburg en Oranjezon MIDDELBURG, 27 april. Het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren heeft de algemene vergadering, die vrijdagmorgen 11 mei a.s. in het Polderhuis zal vergaderen, credieten gevraagd tot een to taalbedrag van 985.000,Daarvan is een bedrag van 360.000, bestemd voor bezinking en bestorting van de onderzeese oever van dë Zuidwatering. Een half miljoen is nodig voor het aanbrengen van de duinvoetsverdediging aan de duinen tussen Zwanenburg en de Vijgeter te Koudekerke en het resterende 125.000,wordt gevraagd voor het aanleggen van een zanddam achter Oranjezon tus sen de strandpalen 67 en 81. Aanvankelijk werd hier een kunst matige verdediging nog niet nodig geacht, omdat dë duimbreedte nog enige speling toelaat en de gemid delde verplaatsing van de laagwater- lijn én de duin voet landwaarts over de laatste 75 jaren betrekkelijk ge ring is. Het laat zich echter aanzien, dat op den duur ook hier een kunst werk niet achterwege kan blijven. Door bijzondere omstandigheden ia thans een mogelijkheid geschapen om de daartoe nodige werken uit te voe ren met een bijdrage van het Rijk van 75 pet. Over de details wordt nog over leg gepleegd met rijks- en prov. wa terstaat. Globaal zullen de kosten 500.000,bedragen, waarvan dua 100.000,tot 125.000,voor reke ning van de polder zal blijven. Oranjezon Ten aanzien van Oranjezon wordt gezegd, dat de hoogwaterkering voor het waterwingebied bij Oranjezon als „zwakke plaats" is erkend. In de win ter van 19541955 zijn tussen de strandpalen 75 en 89 verbeteringswer- ken uitgevoerd in de vorm van enige landwaarts van de buitenste zwakke duinregel opgeworpen zanddammen. De kosten zijn volledig door het rijk betaald. Echter is de buitenste duin- regel tussen de strandpalen 67 en 81 ook laag en smal en maar beperkt wa- terkerend. Weliswaar zijn voor dit kustvak vijl strandhoofden aangelegd en zullen hier, in afwachting van een ev. gun stige werking van deze hoofden, voor lopig geen omvangrijke werken aan de hoogwaterkering worden uitge voerd, maar terwille van een grotere veiligheid tegen instromend water is het gewenst hier een reservekering aan te brengen. Door de ingenieur is een zanddam ontworpen. Verzocht is om een rijksbijdrage in de op 125.000,— geraamde kosten. Bij de laatste peilingen voor de dijk van de Zuidwatering, zo wordt in de toelichting op de voorstellen medege deeld, zijn in het bestorte oevervak doorgaande verdiepingen geconsta teerd, terwijl de bestaande bezinking en bestorting tussen de peilraaien ZD 17 en ZD 20 bleken te zijn aangetast. Het is nodig tussen genoemde peil raaien drie zinkstukken aan te bren gen en één zinkstuk tussen de peil raaien ZD 15 en ZD 16. Het is de be doeling het werk pas uit te voeren na verkregen toestemming van de minis ter van verkeer en waterstaat en na een toezegging betreffende de bijdrage van het rijk. Zwanenburg Wat de uitbreiding van de duin voetsverdediging in de Westwatering betreft wordt medegedeeld, dat na de stormramp van 1 februari 1953 deze verdediging tussen dijkpaal 19 en strandpaal 6 bij Zwanenburg aanzien lijk is versterkt. Tussen beide kust- vakken is nog een gedeelte duin van 300 meter onbeschermd. VLISSINGEN, 27 april. Tijdens de hedenmiddag gehouden raadsvergadering heeft de heer Joh. P. Ventevogel (C.H.) bij de behandeling van het voorstel van B. en W. afwijzend te beschikken op het verzoek van het bestuur van de Vereniging voor Chr. Kleu teronderwijs om medewerking te verlenen aan de bouw van een nieuwe kleuterschool aan de Berlagestraat, staande de vergadering zijn functie als raadslid neergelegd. Hij zei zich niet te kunnen ver enigen met de zienswijze van B.. en W. en verliet onmiddellijk de vergadering- Bij de behandeling van het voorstel schetste de heer Ventevogel uitvoerig de lijdensweg, welke gevolgd moest worden bij de indiening van dit voor- zoek. Op 7 oktober 1955 werd het eer ste (definitieve) contact met B. en W. opgenomen, doch nimmer heeft men op dit schrijven inzake beschikbaar stelling grond antwoord gekregen. Eerst toen besprekingen en correspon dentie met de ambtenaar van onder wijszaken en de wethouder van onder wijs waren gevoerd, kon men tot het verzoek komen. Bijgevoegd was een lijst van 34 handtekeningen van hen, die hun kind deze nieuwe school wil den doen bezoeken; (de wet eist een minimum van 30 handtekeningen). Uit de gevoerde onderhandelingen was gebleken, dat het schoolbestuur niet de beschikking kon krijgen over twee leegstaande lokalen der Bonedij- keschool of de eveneens leegstaande „Noorderkapel" om hierin een nood- school te vestigen. Formele houding De heer Ventevogel keerde zich te gen de formele houding van B. en W. omdat na een kort telefoontje van de afdeling onderwijs die deze lijst had helpen opstellen deze ver klaring in orde was gebracht, waar door aan tijd was gewonnen. Uit beantwoording door B. en W. bleek, dat het niet alleen deze verkla ring was, waarop het verzoek werd af gewezen. Weliswaar telde de verkla ring 34 handtekeningen, doch slechts 27 waren geldig. B. en W. konden zich moeilijk verenigen met de keuze der grond (Berlagestr.) waardoor in deze omgeving vier scholen komen. Ik dacht..... Wethouder Poppe (onderwijs) nam de grootste schuld voor deze afwijzing op zich. Hij verklaarde, dat in dit ge val zeker minder coulance werd gege ven, dan anders het geval was. Het verzoek was echter niet aan te houden tot een volgende raad, want formeel was het niet in orde. Wanneer het schoolbestuur nu een aan de eisen vol doend stuk inzendt kan het in de vol gende raadszitting (25 mei) nog be handeld worden, zo zei hij. „Wat betekent een paar weken voor een object als dit? Ik dacht, laten we het afwijzen, we moesten tóch nog praten over de leerlingen én de plaats", aldus wethouder Pop pe. Burgemeester Kolff kon evenmin in zien dat er iets verloren was door de ze afwijzing. In de eerstvolgende raad kan deze zaak opnieuw bezien worden, wanneer daartoe een verzoek wordt ingediend. Raadslid Ventevogel bracht daarna de moeilijkheden van het schoolbe stuur nogmaals naar voren, wees op de onbillijkheid die betracht werd, doch het hielp niets. Burgemeester Kolff bleef bij het voorstel: afwijzend te beschikken. Nog voordat hij echter tot stemming kon doen overgaan ver klaarde de heer Ventevogel zijn ont slag als raadslid aan te bieden en ver liet de vergadering. De raad nam het voorstel van B. en W. aan. Voor de Postabonné's Daar er a.s. maandag 30 april geen enkele postbestelling is, verzoeken wij de postabonné's, die wonen in Kamper land, Wolfaartsdijk, Zaamslag en Arne- muiden die dag het „Zeeuwsch Dagblad" af te halen bij onze plaatselijke agent. De postabonné's te Ovezande worden verzocht het „Zeeuwsch Dagblad" af t« halen bij de heer W. Ovaa, Groenedijk 12. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Avereest, H. J. Visser te Saaxum; te Weesp, E. Holtrigter te Birdaard. Aangenomen naar Sluiskil, J. G. N. Cupedo, vicaris te Spekholzerheide. Bedankt voor Kockengen, W. Yroeg- indewey te Bleiswijk; voor Ouderkerk aan de IJssel, J. T. Doornenbal te Oene. Geref. Kerken. Aangenomen naar Oostvoorne, A. L. Janse de Jonge, kand. te Heerjansdam, die bedankte voor Palmerston. Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Beroepen te Grootgast-Gerkeskloos- ter, D. Berghuis, kand. te Groningen. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Rotterdam-Zuid, W. C. Lamain te Grand Rapids.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2