Rijk beperkt aantal geprojecteerde strand- hoofden tussen Oost- en Westkapelle Afschaffing invoerrechten in Europa in drie etappes van vier jaar Opheffing handeiings onbekwaam heid van gehuwde vrouw Evenwel niet de wereld verdelende geschilpunten opgelost '1 Zoutelande zal in 1958 een fraaie boulevard hebben PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Premier Eden over bezoek B. en C. Nog geen definitieve beslissing over militair gebruik kernenergie Mosselzaadvisserij begint op 2 mei a.s. Duizenden vrouwen hebben er jaren naar uitgezien Polderbestuur inspecteerde Walcherse dijken Premier Mollet stelt vertrouwenskwestie Zeeuwsch Dagblad Bubri^^Kabouterê* 10 cent per vroor^l ^8 Jaargang No. 3383 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 28 april 1956 Hoofdkantoor: Goej, Z>. Vorst*». 19, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor a dm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- •traat SS. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 8162; Vllssingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dy kstreat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan 8c Le Cointre N.V., Goea. per week, er kwartaal. Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0.47 1P. maand, ƒ6.85 MINIATUUR WALCHEREN OPENDE HAAR POORTEN ■ie pagina 2. Op- en ondergang van zon en maan: Zondag: Zon op 5.14 u., onder 20.08 u. Maan op u., onder 7,64 u. Hoogwater zondag 29 april: Vlissingen: 4.23 u. 2.12 m., 16.52 u. 1.97 m. Terneuzen: 4.51 u. 2.27 m., 17.23 u. 2.12 m. Wemeldinge: 6.11 u. 1.61 m., 18.40 u. 1.48 m. Zierikzee: 5.55 u. 1.36 m., 18.24 u. 1.24 m. Dc wereld kan zich nu geruster voelen Overeenstemming in het grafisch bedrijf AMSTERDAM, 27 april. De werk gevers- en werknemersorganisaties in net grafisch bedrijf hebben in een ge houden vergadering besloten om de werkgevers te adviseren aan hun werknemers alsnog een uitkering te verstrekken uit de winst over 1955. Geadviseerd wordt de uitkering te verstrekken aan de werknemers, die op 5 mei 1956 by hun werkgever in dienst zijn en naar verhouding van de tijd, dat zij in 1955 bij hun werkgever In dienst zijn geweest. Het overleg met betrekking tot een eventuele loonsverhoging met ingang van september 1956 zal worden voort gezet. LONDEN, 27 april (Reuter). .De Britse premier, Sir Anthony Eden, heeft vrijdag via radio en televisie „rapport aan de natie" uit gebracht over het bezoek aan Engeland van de Russische leiders Boelganin en Chroesjtsjef. De premier zei dat de besprekingen die te Londen met de Russeh zijn gevoerd „zeer belangrijk zouden kunnen zijn". „Zij zouden het begin van een begin kunnen zijn". Hij zei verder, dat bij de besprekingen „rechtuit" is gesproken. „Ik ben van mening dat dit heeft geholpen omdat beide partijen bij de ze besprekingen ernstige doelen na. streefden. We verwachtten niet, even min als u, dat wij binnen een paar dagen alle grote problemen die de we- Minister Beyen verklaarde aan de pers: DEN HAAG, 27 april. De Nederlandse regering heeft weliswaar zekere bezwaren tegen enkele aspecten van het plan voor een ge meenschappelijke Europese markt, zoals dat door de Brusselse com missie van deskundigen is ontwikkeld, maar het verheugt haar dat in die opzet in elk geval het supranationale element zij het dan ook niet letterlijk onder die naam aanwezig is. De minister van buitenlandse zaken Mr. Beyen heeft dit vrijdag verklaard tijdens een uiteenzetting, die hij aan de pers heeft gegeven, van het zojuist voltooide rapport van de deskundigen over de mo gelijkheden tot vorming van een gemeenschappelijke markt en een Europese gemeenschap voor kernenergie. Minister Beyen wees er op, dat het rapport niet het resultaat is van re geringsonderhandelingen en dat het de zes regeringen dus in geen enkel op zicht bindt. Wel hebben de deskundi gen natuurlijk tijdens de besprekingen in tal van opzichten rekening gehou den met nationale overwegingen. Het rapport, dat volgens de minister een „basisdocument" voor Europese samenwerking" is geworden, zal in de eerstvolgende weken door de zes re geringen worden bestudeerd, waarna de ministers van buitenlandse zaken eind mei bijeen zullen komen om hun opinies uit te wisselen en zo mogelijk principiële overeenstemming te berei ken. De minister betoogde dat de plan nen voor de gemeenschappelijke markt en voor de gemeenschap voor kernenergie zo nauw met elkaar zijn verbonden, dat de wenselijkheid om tegelijkertyd tot de verwezenlijking van beide plannen te besluiten van zelfsprekend is. Maar in het rapport is de mogelijkheid, dat de twee pro jecten los van elkaar tot stand ko men, niettemin open gelaten, ver klaarde hij. Het plan van de deskundigen voor een gemeenschappelijke markt impli ceert niet slechts de vorming van een douane-unie en nog veel minder al leen van een vrij handelsgebied tussen de zes betrokken landen, aldus de mi nister, maar veeleer het scheppen van een economische eenheid uit die lan den (Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux-landen). Als executief orgaan is daarbij ge dacht aan een „Europese' commissie", die op bepaalde gebieden zelfstandige beslissingen kan nemen. Maar inzake vragen van algemeen economisch be leid, van landbouw- en transportpoli- tiek zal de Europese commissie voor stellen moeten doen aan de raad van ministers, welke daarvoor de uiteinde- hjke verantwoordelijkheid behoudt. INVOERRECHTEN De afschaffing van de invoerrechten tussen de zes landen onderling en de vervanging daarvan door gemeen schappelijke tarieven naar buiten zal plaats hebben in drie etappes van elk vier jaar. Met toestemming van een gekwalificeerde meerderheid van de raad van ministers kan de laatste etap pe, zo nodig, daarna nog met ten hoog ste drie jaar worden verlengd. De integratie op landbouw-gebied wordt onderworpen aan dezelfde pro cedure; alle speciale nationale maatre gelen op dat gebied moeten dus gelei delijk verdwijnen, maar kunnen wor den vervangen door gemeenschappelij ke regelingen van de zes landen.. Wat „Euratom" betreft is in het rap port de kwestie van eventueel militair gebruik van de kernenergie niet be handeld. Maar wel wordt er in een slot-alinea op gewezen dat liet moei lijk is tot een sluitend controle-sys teem voor het vreedzaam gebruik van splijtbare stoffen te komen als daar naast de mogelijkheid van gebruik van die stoffen voor militaire doeleinden open blijft. Daar dit bovenal een kwes tie van grote politieke betekenis is, hebben de deskundigen er de voorkeur aan gegeven, een beslissing van de re geringen hieromtrent af te wachten. Bij het vertrek van de Russische lei ders Boelganin en Chroesjtsjef uit Londen voor de terugreis naar Moskou heeft maarschalk Boelganin, de Rus sische premier, in het bekende Victoria Street Station een afscheidsrede ge houden. Deze telefoto toont de maarschalk be zig met zijn toespraak, gadegeslagen door (van rechts naar links) sir An thony Eden, de Britse eerste minister, Nikita Chroesjtsjef en de Britse mi nister van van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, reld verdeeld houden tot een oplossing zouden kunnen brengen. En met be trekking tot sommige problemen heb ben we ook geen vorderingen ge maakt. Er zijn echter verschillende ge schilpunten waarover we een be moedigende mate van overeenstem ming hebben bereikt zelfs groter dan ik bij aanvang had verwacht'' Aldus premier Eden. Als voorbeeld noemde hij de wens van zowel Rus land als Engeland om het conflict tussen Israël en de Arabische landen tot een voor beide partijen aan vaardbare oplossing te brengen. Niet laten scheiden Premier Eden gaf tot besluit nog het volgende overzicht van de Britse politiek: „We zullen ons niet van onze vrien den laten afscheiden. We zullen onze vitale belangen niet uit het oog ver liezen. Doch we zullen trachten met iedereen overeenkomsten te sluiten. In de lange geschiedenis van de diplo matie heeft wantrouwen meer kwaad gesticht dan vertrouwen. Dat is waar, geloof me. We zullen de politiek volgen die ik u heb beschreven. We zullen overeen komsten trachten te sluiten en vriend schap trachten te bevorderen. Ik bëtt er zeker van dat het Russische bezoek hiermee in overeenstemming was en, als gevolg daarvan, kan de wereld zich geruster voelen", aldus premier Eden in zijn „rapport aan de natie". Z. K. H. Prins Bernhard heeft vrijdag in z(jn functie van inspecteur-generaal van de koninklijke luchtmacht, een bezoek gebracht aan onderdelen van dit wapen te Nijmegen. Op het molenveld hij de Krayenhof- kazerne woonde de vorstelijke bezoe ker de oefeningen bij van de verschil lende onderdelen van het instructie regiment van de luchtmacht. De foto laat zien hoe Z. K. H. het oefenen van de manschappen op de stormbaan gadesloeg. Ingezonden Mededeling (adv.) Illllllllllllll HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Ongunstige vooruitzichten BRUINISSE, 27 april. De vol gende week woensdag zal de jaarlijkse visserij op mosselzaad op het Friese Wad beginnen. De vooruitzichten schijnen echter niet gunstig te zijn. Men heeft namelijk van de zijde van de visserij-inspectie onderzocht of en waar er mosselzaad aanwezig is en men is tot de conclusie gekomen, dat op bijna alle plaatsen, die als geschenk voor het voorkomen van mosselbanken bekend staan de voorraad mosselzaad, jonge mosselen of halfwas mosselen uiterst gering is. In het najaar van 1955 waren er nog belangrijke hoe veelheden mosselzaad aanwezig. De oorzaak van deze teruggang wijt men gedeeltelijk aan het ijs en de ijsgang, maar 'insiders' staan tot nog toe toch voor een onverklaarbaar verschijnsel. DE BÏLTZEGTt Weinig verandering Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende buien. Overwe gend matige wind uit noordelijke rich tingen. Ongeveer dezelfde temperatu ren als gisteren. Tweede Kamer behandelde herziene wefsontwerp (Van onze parlementsredactie). DEN HAAG, 28 april. De Tweede Kamer heeft gistermiddag het herziene wetsontwerp tot opheffing van de handelingsonbe kwaamheid van de gehuwde vrouw in behandeling genomen. Dit ontwerp is nog door de grote jurist Prof. Dr. E. M. Meijers voorbe reid. De schriftelijke voorbereiding door de Tweede Kamer had gro tendeels onder wijlen minister Donker plaats. Diens opvolger, de huidige minister van justitie, Prof. Van Oven, werkte het ontwerp om in die zin, dat aan man en vrouw ten aanzien van hun gemeen schappelijk vermogen een gelijke rechtspositie wordt toebedeeld. Deze omwerking kreeg enkele weken geleden haar beslag. De meeste sprekers van gistermid dag verklaarden zich met het ont- werp in zijn huidige vorm akkoord. Zo baron Van der Feltz (C.H.), die zei, dat het bestaande onrecht jegens de gehuwde vrouw nu eindelijk kan worden weggenomen. Overigens bete kent het ontwerp nog maar een ver mindering van de handelingsonbe kwaamheid in plaats van een volledige opheffing daarvon. Sedert het oor- Om alle misverstand te voorko men delen wij mede, dat het „Zeeuwsch Dagblad" a.s. maandag 30 april normaal verschijnt. MIDDELBURG, 27 april. Tijdens de koffiemaaltijd in hotel „De Valk" te Westkapelle, die verbonden was aan de inspectie-excursie langs de zeeweringen van de Polder Walcheren, heeft de voorzitter, Mr. Dr. R. W. Graaf van Lynden bekend gemaakt, dat het dagelijks bestuur noodgedwongen zal moeten afwijken van de bestaande plan nen tot de aanleg van (nog) elf strandhoofden vijf andere hij Oostkapelle zijn thans op eén na, waaraan de laatste hand wordt gelegd, voltooid tussen Oostkapelle en Westkapelle. Hiervan zou den er nog vijf tussen Oostkapelle en Domburg worden gelegd en zes tussen Westkapelle en Domburg. Het rijk is echter alleen bereid bij te dragen in de aanlegkosten van één geheel nieuw strandhoofd en de ver betering van een strandhoofd tussen Domburg en Oostkapelle en in de kós ten van twee nieuwe hoofden en de verbetering van één hoofd tussen Domburg en Westkapelle. Het rijk is ook niet genegen bij te dragen in de kosten van de asfaltvoegvullingen te maken voor een verbinding tussen de hoofden en de duinvoet. Het ligt dus in de bedoeling, een proef te nemen met hoofden op 400 meter afstand van elkaar. De kosten zullen dan f 1.049.200 bedragen. Wanneer deze proef met onderlinge afstanden van 400 meter niet slaagt zo acht Ir. H. Visser van de Polder Walcheren het niet uitgesloten, dat de duinvoet door deze grote afstanden meer landinwaarts zal komen te liggen dan kan alsnog op subsidie worden gerekend voor aanvullende werken. BACKDIGGER Nadat de deelnemers aan de excur sie via de nieuwe, door de Polder Wal cheren aangelegde puinwegen het strand van Oostkapelle hadden be zocht waar dus de voltooiing van de eerste vijf hoofden kon worden aan schouwd begaf het gezelschap zich naar de Westkapelse zeedijk, waar mo menteel de „backdigger" in actie is. Met behulp van deze machine, die de oude steenlagen weggraaft, wordt een nieuwe ateunry aangebracht. Het werk het betrof hier een proef met deze machine vlot vrij redelijk. Men legt thans de laatste hand aan de verlenging van de Westkapelse zee dijk in de richting van Domburg. De duinen waren hier te smal om als hoogwaterkering beschouwd te kunnen worden; daarom werd aan de zeedijk een stuk „aangebreid", op het zand- llchaam werd een constructie aange bracht, die een bekleding van asfalt beton kreeg. Dit werk zal binnen een maand klaar zijn. Aan de zeedijk zal dan in totaal 500 meter zijn aange breid. De eerste fase van de versterking bij Zoutelande zal binnen enkele maanden gereed zyn, dit betreft een afstand van 375 meter. De zeedijk werd hier verlengd en verbeterd Zoutelande als badplaats heeft er 'n stukje strand door verloren, maar er een schone, tien' meter brede boule vard bijgekregen! Dit onderdeel van het dakprofiel zal na uitvoering der verdere plannen, waartoe, zoals bekend, een aantal wo ningen moet worden ontruimd een lengte van één kilometer krijgen. Een drietal trap-overgangen zullen er komen, benevens twee bredere overgangen, die meer het karakter van een weg zullen dragen. Met de uit voering van de verdere werkzaamhe den in Zoutelande hoopt men in 1958 een begin te kunnen maken. Tenslotte brachten de deelnemers aan deze inspectie nog een bezoek aan het strand tussen Vlissingen en Dis hoek, ter hoogte van „Zwanenburg", waar een nieuwe duinvoetverdediging van 300 meter door het dagelijks be stuur noodzakelijk wordt geacht het voorstel aan de algemene vergadering om hiertoe over te gaan vindt men el ders in dit blad. spronkelijke ontwerp werd ingediend is de ontwikkeling van de gedachteij over het huwelijksrecht niet stil blij-- ven staan. Daarom bevredigt het thans aanhangige ontwerp niet meer in allé opzichten, hoewel het voor het ove rige alleszins reden tot voldoening geeft. NIET MINDERWAARDIG Baron Van der Feltz begreep dan ook niet op welke gronden men tegen het wetsontwerp zou kunnen stemmen. Er zijn noch maatschappelijke, noch schriftuurlijke bezwaren. Niemand kan met de Bybel in de hand volhouden, dat de vrouw min derwaardig zou zijn aan de man. Wie dat doet, loopt het gevaar dè Heilige Schrift te gebruiken als een wetenschappelyk handboek. Het b niet juist een paar teksten uit hei verband te lichten. Men moet di tijd, de levenssfeer en de streek (hei Oosten) in aanmerking nemen. Hy bestreed de opvattingen van prof. Gerbrandy, die, volgens hem, dé man maatschappelijk en zedelijk supe rieur acht. Hij ging akkoord met het standpunt van prof. Van Oven, dat het huwelyk een schip is met twee kapiteins. Het is een geestelijke le vensgemeenschap tussen man en vrouw. „Tegen dit ontwerp stemmen zou een nodeloze prikkeling zyn van het vrouwelijk geslacht", zo besloot de C.H. afgevaardigde. PROF. GERBRANDY VOOR Prof. Gerbrandy (A.R.) wilde niet terugkomen op het debat van twee we ken geleden over het vraagpunt be treffende de gelijkstelling tussen man en vrouw ten aanzien van het beheer over het gemeenschappelijk vermogen. Maar wel meende hij baron Van der Feltz uit de droom te moeten helpen. Het feit, dat hy twee weken geleden tegen gestemd had, betekende niet, dat hy de opheffing van de hande lingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw afwijst. Integendeel, ook hij is van de noodzaak daarvan overtuigd. Maar het voorstel van prof. Van Oven (en de vaste commissie van justitie) ging hem te ver. En daarom sprak prof. Gerbrandy nog eens nadrukkelyk zijn voorkeur uit voor het „ontwerp"- Donker, dat een meer beperkte zeg genschap van de vrouw voorstelt. PARIJS, 27 april. Premier Mollet van Frankryk heeft vandaag het voortbestaan van zyn regering verbon den aan een voorstel om het debat over verhoging van de ouderdomspen sioenen te verdagen. Er zal woensdag middag over deze vertrouwenskwestie worden gestemd.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1