Engeland en Rusland zijn vastbesloten de internationale spanning te verminderen Uitgifte cultuurgronden IJsselmeer- polders moet veranderen Communique over Brits-Russische besprekingen Besprekingen volledig gefaald volgens diplomatieke kringen Koningin Juliana zal nationaal monument onthullen Stelt Eisenhower de toestand te rooskleurig voor? PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Eeuwenoud plein krijgt nieuw gezicht Drie procent loons verhoging in landbouw Man onder schroot bedolven en gedood 0000 Koninklijk bezoek aan Oostelijk-Flevoland Minister V. d. Kieft heeft vele bezwaren Oost-Duitsland lief gevangenen vrij Foto van Koningin Elisabeth in Russische pers Hoofdkantoor: Goes, E. Vorstsrr. n, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- Straat 35. Tel. 2P09, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Djjkstraat 26-28, Exploitatie: Oost er baan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, i 2.— p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad c OP NAAR DE KAM1TO tie pagina 2. 12c Jaargang No. 3382 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Vrijdag 27 april 1956 Op- en ondergang van zon en maan: Zaterdag: Zon op 5.16 u., onder 20.01 u. Maan op 23.50 u., onder 7.02 u. Hoogwater zaterdag 28 april: Vlissingen: 3.46 u. 2.20 m., 16.15 u. 2.14 m. Terneuzen: 4.16 u. 2.34 m., 16.46 u. 2.28 m. Wemeldinge: 5.36 u. 1.65 m., 18.06 u. 1.59 m. Zierikzee: 5.22 u. 1.39 m., 17.51 u. 1.33 m. AMSTERDAM, 26 april. De vierde mei 1956 zal een mijlpaal worden in het historierijke bestaan van Neerlands nationale plein: De Dam. Tegen half drie 's middags zal H.M. de Koningin door middel van een ingenieus technisch systeem vanaf haar Koninklijke zit plaats op De Dam de vele plastic doeken rondom het nieuwe natio nale monument laten vallen en dan zal het eeuwenoude plein een nieuw gezicht hebben gekregen. LONDEN, 26 april (Reuter). In het te Londen uitgegeven slot communiqué over de Brits-Russische besprekingen wordt o.m. mede gedeeld dat de Sowjet-Unie heeft aangeboden in de komende vijf jaar Britse goederen tot een waarde van één miljoen pound sterling te kopen, indien Engeland geen beperkende bepalingen met betrek king tot deze goederen uitvaardigt. Er is overeengekomen dat deskundigen het vraagstuk der weder zijdse handelsbetrekkingen zullen bestuderen. Er is geen vast om lijnde overeenkomst gesloten om tot uitbreiding van de Brits-Russi sche handel te komen. In het communiqué en in een bege leidende verklaring over de ontwikke ling van het contact tussen de beide landen wordt in het geheel niet over een overeenkomst gesproken. Er wordt wel melding gemaakt van afspraken over de behandeling van verschillende vraagstukken. Doch de praktische uit werking hiervan zal door toekomstige handelingen van de Britse en Russi sche regeringen worden bepaald. Het nabije- Oosten en Midden In het communiqué wordt verder gezegd dat beide regeringen „vast voornemend zijn alles in het werk te stellen om het handhaven van vrede en veiligheid in het nabije- en Midden Oosten te vergemakkelijken". Hieraan wordt toegevoegd: „ze zullen te dien einde de Ver. Naties de steun geven die zij behoeft in haar streven om de vrede in Palestina te handhaven en te versterken en naleving van de ter za ke door de Veiligheidsraad aanvaarde resoluties te verzekeren". Groot-Brittannië en de Sowjet-Unie zullen de internationale organisatie ook steunen „in één initiatief dat ten doel heeft de vrede in Palestina te verzekeren op een basis die zowel voor Israël als voor de Arabische staten aanvaardbaar is". Ontwapening en Europese veiligheid Beide regeringen verklaren ook in het communiqué dat zij „hun uiterste best zullen doen om een einde te ma ken aan de internationale bewapenings wedloop". De Britse en Sowjetrussi- sche leiders zijn het er over eens dat het belangrijk is de veiligheid der Eu ropese staten te verzekeren, doch zij konden geen overeenkomsten bereiken over de wijze waarop dit dient te ge schieden. Het communiqué vervolgde: „De vertegenwoordigers van de Sow jet' Unie en Groot-Brittannië erkennen dat het versterken van de Brits-Rus sische betrekkingen op politiek, han dels-, wetenschappelijk, cultureel en ander gebied in het belang zou zijn van de bevolking van beide landen. Zij zijn er verder van overtuigd dat dit het consolideren van de algemene vrede en veiligheid zou bevorderen". „De vertegenwoordigers van beide landen hebben uiting gegeven aan de vastbeslotenheid van hun regeringen om te streven naar een verdere ver mindering van de internationale span ning". Erkend wordt dat een van de be langrijkste factoren in het versterken van het internationaal vertrouwen is het persoonlijk contact tussen leidende staatslieden van beide landen. was ondertekend en premier Boel- 's-GRAVENHAGE, 26 april. Naar het A.N.P. verneemt heeft het college van Rijksbemiddelaars vandaag een loonsverhoging van 3 percent in de landbouw goedgekeurd. Deze loons verhoging van drie percent is in over eenstemming met het advies van het bestuur van het Landbouwschap. Daarbij speelde de grootste rol de overweging dat deze drie percent in de prijzen zullen mogen worden door berekend, terwijl een hoger percentage niet in de lonen zou mogen worden doorberekend. Verwacht kan worden dat deze loonsverhoging zal doorwer ken in de prijzen van basisprodukten en speciaal in de garantie- en veTre- kenprijzen van melk. Zo kan verwacht worden dat de verrekenprijs van melk met ingang van 1 mei aanstaande ver hoogd zal worden tot 26 cent, hetgeen zou betekenen, dat consumptiemelk eveneens met een cent per liter in prijs zal worden verhoogd. DE BILT ZEGT: Noordelijke wind Wisselend bewolkt met voornamelijk in het zuiden van het land plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Het communiqué door premier Eden ganin. In diplomatieke kringen in Parijs was men donderdagavond van mening dat het Londense communiqué duide lijk aantoont dat de Russische leiders bij hun bezoek aan Londen volledig hebben gefaald in hun opzet om de Brits-Amerikaanse solidariteit te ver zwakken. Zij zeiden dat de bespre kingen in het geheel geen concrete re sultaten hebben opgeleverd. In Italiaanse regeringskringen juich te men de Russische toezegging tot steun te zullen verlenen aan alle vre despogingen in het Midden-Oosten toe. In deze kringen is men van mening dat het uitblijven van enige concrete Brits-Brits-Russische overeenkomst inzake een der belangrijke kwesties de nadruk legt op de propagandamotieven van de Russische leiders voor hun be zoek aan Engeland. EIBERGEN, 26 april. In het te Eibergen staande gebouw van de coö peratieve aan- en verkoopvereniging EibergenRekken, is vanmiddag een dodelijk ongeval gebeurd waarvan de 47-jarige arbeider J. H. Leusink uit Mallum het slachtoffer is geworden. Het ongeval gebeurde in een silo, waar Leusink bezig was met het af krabben van sojaschroot, dat zich aan de wand had vastgezet. Hoe het onge luk zich precies heeft toegedragen, is niet bekend. Toen de mede-arbeiders van het slachtoffer op diens hulpge roep kwamen toeschieten, bleekk hij geheel door het schroot te zijn bedol ven. Hoewel men er vrij spoedig in slaagde, de man onder het schroot weg te halen, kon de inmiddels gewaar schuwde arts slechts de dood consta teren. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee jonge kinderen. Prinses Beatrix heeft onverwacht een bezoek gebracht aan de tentoon stelling „Wij mensen". Zij was verge zeld door haar hofdame mevrouw Boers. De „Nieuw Amsterdam" ligt sinds maandag in het dok bij Wilton Feyen- oord in Schiedam, waar het schip duchtig onder handen wordt genomen. Op dit plaatje zien we een aantal schilders bezig met een groots karwei: het schilderen van de enorme romp van het schip. Hoeveel potjes verf zul len daar wel in gaan zitten....? Meisje (16) vrij ernstig gewond na aanrijding BERGEN OP ZOOM, 26 april. In zorgwekkende toestand werd vanmid dag het 16-jarig dochtertje van de woonwagenbewoner Otto in het zie kenhuis opgenomen, nadat z(j door een achteropkomende auto bestuurd door K. uit St. Maartensdijk dich bij het kamp was aangereden. Zij kwam op de fiets uit de richting Halsteren. Zon der om te kijken stak ze de weg over, werd. aangereden en tegen de grond geslingerd, waarvoor zij een schedel- basisfractuur opliep. iw.,.«MjgSSa f Tweede Kamer nam motie aan: DEN HAAG, 277 april. De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 42 tegen 24 stemmen een motie aangenomen, waarin aangedron gen wordt op een wijziging van het regeringsbeleid betreffende de uitgifte van cultuurgrond in de IJsselmeerpolders. Alleen P.v.d.A. en C.P.N. stemden tegen. De meerderheid der Kamer acht het on juist, dat de regering een beperkt deel der gronden in eigen exploi tatie meent te moeten houden en is van mening, dat de verdere uit gifte van de gronden dient te geschieden zowel in de vorm van ver koop, als pacht en erfpacht. De Kamer nodigt daarom de rege ring uit het beleid te wijzigen in die zin, dat van de gronden buiten de staatsexploitatie een ruim deel in pacht wordt uitgegeven en voor het dan nog resterende gedeelte wordt ge streefd naar een uitgifte in eigendom en erfpacht, bij voorkeur naar uitgifte in eigendom, waarbij met name zal worden gelet op de belangen van de eigenaars-grondgebruikers van het ou de land, die tengevolge van overheids maatregelen cultuurgronden moeten afstaan. De eerste indiener van de motie was de anti-revolutionaire heer Biewenga. Mede-ondertekenaars waren de heren De Ruiter (c.h.), Lemaire (ex-K.N.P.) en Van den Heuvel (a.r.). Minister Van de Kieft had wonder lijke bezwaren tegen deze uitspraak van de Kamer. Behalve de inhoud vond hij ook het tijdstip van indiening onjuist. Over enkele wéken is het ka binet demissionair, dus heeft het wei nig zin de regering thans nog met een motie lastig te vallen, waaraan ze toch geen uitvoering meer kan geven. De regering kan toch niet in een paar weken haar beleid ombuigen. De heer Biewenga replicieerde hierop met de opmerking, dat een kabinetswisse ling met dit beleid niet zo erg veel te maken heeft. Een motie is een wens van de Kamer. Als de regering daar mee geen rekening wil houden, dan had men niet twee dagen moeten be steden aan de behandeling van de no ta over de gronduitgifte in de IJssel meerpolders. Minister Van de Kieft bleef echter van mening, dat men de discussie over de nota beter als een „zeer belangrijke gedachtenwisseling" kan beschouwen, waaraan een volgend kabinet terdege aandacht zal besteden. BERLIJN, 26 april. De oostduitse autoriteiten hebben 129 gevangenen vrijgelaten die door Russische militai re gerechtshoven in Oost-Duitsland waren veroordeeld en aan de Oost- Duitsers overgedragen. Veertien der vrijgelatenen zijn don derdag in West-Berlijn aangekomen. Zij deelden mede, dat Q7 gevangenen naar hun woonplaatsen in Oost-Duits land waren gezonden. De rest was on derweg naar familie in West-Duitsland Waar eens het kleine plantsoentje met de hekjes eromheen lag, daar wordt de opgehoogde grond nu bedekt door dezelfde waaiervormige steen tjes, die op het plein voor het paleis de jaren hebben getrotseerd en in het midden rijst de 22 meter hoge ellips vormige blanke zuil omhoog, die des avonds zal baden in het van de daken der omliggende percelen komend* kwiklicht van 30 schijnwerpers. Cirkel vormige, zeer brede treden zullen ge leidelijk leiden naar het verhoogde plateau, waarop de zuil, de pyloon, ge plaatst is en twee en een half a drie meter van de grondslag verheffen zich de beeldengroepen van wijlen John Radecker. Eindelijk is dan de Dam, eertijds uit twee geheel uiteenvallende delen bestaande, één groot plein ge worden. PLECHTIGE ONTHULLING Dat nieuwe plein zal met een nieu we verlichting zijn aangekleed. Het gemeentelijke elektriciteitsbedrijf heeft er speciale lantaarns voor ont worpen en alle vroegere obstakels zo als girobussen en kiosken zijn om het nieuwe monument verdwenen. Vrijdagmiddag, 4 mei, om kwart voor twee, begint de onthullings plechtigheid. Koningin en Prins worden om vijf voor twee op de Dam verwacht, vijf minuten later volgt een processie uit de nieuwe kerk dwars over de Dam naar het monument. De 12 urnen van het thans afgebroken voorlopige monu ment, waarin zich aarde bevindt van verschillende fusilladeplaatsen in de elf provinciën en aarde van de ere- velden in Indonesië, zullen ieder door vier kinderen uit de diverse provincies in escorte, voorafgegaan door pijpers en tamboers van de Amsterdamse politiemuziekkapel naar de nissen worden gebracht in de urnengalerij, die cirkelvormig achter het monument gebouwd is. RADIO INGESCHAKELD Het plaatselijk monumentencomité heeft bjj de organisatie van deze plech tigheid overwogen, dat het publiek op de Dam niet in zijn geheel en ten voll* alles zal kunnen zien. Op momenten van stilte zou dit tot pijnlijke versto ring van de rust kunnen leiden. Daar om zal op zulke momenten via luid sprekers op de Dam de reportage te horen zijn, die de radio-verslaggever voor de huiskamer geeft. Na het blazen van de „Last Post" zal dan de redevoering volgen van Jhr Dr M. L. van Holthe tot Echten, voor zitter van de nationale monumenten commissie voor oorlogsgedenkteken» en tussen kwart over twee en half dri* komt het moment, waarop onze Vor stin het monument zal onthullen. Onmiddellijk daarna marcheert een erepeleton van de voormalige binnen landse strijdkrachten het plein op om bij het monument de wacht te betrek ken, terwijl opzij de grote national* vlag wordt gehesen. KRAN SLEGGING Er volgt een voordracht van mevr. Charlotte Kohier van Nijhoffs gedicht: „Bij het graf van den Nederlandschen onbekenden soldaat gevallen in d* meidagen 1940" en een rede door mi nister-president dr. W. Di'ees. Als laatste spreker zal burgemeester Arn J. d'Ailly voor Amsterdam d* zorg voor het nationaal monument aanvaarden. Aan het slot van de plechtigheid zul len Koningin Juliana en Prins Bern- hard aan de voet van de pyloon do eerste krans leggen, waarna een ver tegenwoordiger van Prinses Wilhelmi- na dit voorbeeld met een tweede krans zal volgen. Als tenslotte het Wilhelmus gespeeld Is, heeft de Dam definitief zijn nieuwe monument, vervaardigd door de beeld houwer John Radecker. Een tragische omstandigheid b(j deze onthulling is, dat de schepper van de beeldengroep rondom het monu ment, John Radecker, de plechtigheid niet meer kan bijwonen. Als posthume hulde voor deze vermaarde beeldhou wer zal op de onthullingsdag in het stedelijk museum een expositie van zijn werken worden geopend. Donderdag heeft H. M. Koningin Ju liana een werkbezoek gebracht aan de polder Oostelijk Flevoland en daarbij allereerst de centrum-gemeente Lely stad aangedaan. De foto toont H. M. op het bouwter rein van een nieuw gemaal in Lely stad, waarover zij uitleg ontving van hoofdingenieur J. L. le Nobel van de Dienst Zuiderzeewerken. MOSKOU, 26 april. In de 'Lite raire Gazet' van Moskou is donderdag een foto gepubliceerd, waarop Konin gin Elisabeth de wacht van Windsor Castle inspecteert. De foto is afkom stig uit oen Londens tijdschrift. Waarschijnlijk is dit voor het eerst sedert de revolutie dat er in een Rus sisch blad een foto van een lid van het Britse Koninklijke Huis verschenen is. SCHENECTADY, 26 april. De democratische gouverneur van de staat New York, Harriman, heeft gisteravond aan een diner van de democratische partij de regering-Eisenhower beschuldigd van het geven van „zelfgenoegzame verzekeringen" aan het Amerikaanse volk, in plaats van het openlijk de waarheid te vertellen over de Sowjetrussische militaire kracht. Er waren berichten verspreid, dat de Sowjet-Unie de V.S. voorbij streeft op het gebied van de vliegtuigproduktie, zowel kwalitatief als kwantitatief, en in de ontwikkeling van zekere soorten geleide pro jectielen'. „Waarom vertelt de president ons niet wat de regering weet van de vorderingen van de Sowjets?" Eisenhower verklaarde gisteren in antwoord op de mededeling van Rus sische z(jde, dat de Sowjet-Unie binnenkort de beschikking zal hebben over een geleide projectiel dat een waterstofbom kan meevoeren, dat de V.S. „met de meeste spoed" .werken aan de ontwikkeling van geleide projectielen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1