Parlement Westeuropese Unie kritiseert raad van ministers Endocil Part. synoden beslissen over medisch onderzoek kandidaten Israëlische burgers bij overval van uit hinderlaag gedood PUROL Onvoldoende inlichtingen over defensiezaken verstrekt pagina 7 Von Brentano beloofde beterschap Amerikaan verdween in fort Stalin faalde bij verdediging van Rusland Doornik, De Braai, Baden en Ulmen zullen terechtstaan Arrestaties in Polen Huidgenezing Overeenstemming in sigarenindustrie Moeilijkheden in Herv. Gem. van Rhenen Ds. P. Zandt 50 jaar predikant Ds. H. Krayer van Aalst overleden Bijbeldag te Antwerpen Donderdag 26 april 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD STRAATSBURG, 25 april. De voorzitter van de ministerraad der West-Europese Unie, minister Von Brentano, heeft in de loop van het debat over de Europese defensie een bijna onafgebroken stroom van klachten over de geringe medewerking en mededeel zaamheid van die raad ten opzichte van het unieparlement over zich heen moeten laten gaan. Hij ging er niet in detail op in, maar legde aan het slot wel een zeer verzoenend klinkende verklaring af, die door verschillende parlementariërs als een „belofte van beterschap" van de raad werd geïnterpreteerd. Het Engelse conservatieve lid Sir James Hutschison zei, dat de ministers, als zij bleven weigeren in lichtingen te verstrekken, waaraan het parlement in alle redelijk heid behoefte heeft, „hun waakhond even goed konden vergiftigen". De Duitse socialist Erler meen de eveneens, dat de ministerraad de vragen van het parlement beslist uit voeriger had kunnen, beantwoorden zender militaire geheimen te schen den, te meer daar z.i. de inlichtingen dienst van de Sowjet-Unie ongetwijfeld beter op de hoogte is van de West europese verdediging dan de meeste led-n van het parlement der West- c ttopese Unie. Het Nederlandse lid Frans Goedhart (P.v.d.A.) verklaarde, dat, als de as- semblée er niet in slaagt de minister raad tot andere gedachten te brengen, men beter naar huis kan gaan dan me deplichtig te worden aan het opvoe ren van een kwasi-parlementaire Euro pese -cli'invertoning. De heer Goedhart betreurde het diep, dat de Westeuro pese Unie geen supranationale organi satie is, want daardoor is het niet mo gelijk bepaalde gevestigde plannen, die de wapenstandaardisatie in de weg staan, krachtig aan te pakken, hetgeen "odig is om zeker te zijn, „dat wij stee beste wapens zullen heb ben" -t bij de organisatie van onze "srueutging niet om de belangen van fczpaalde kapuaalsgroepen, maar om de beste verdediging van de vrijheid en democratie der westerse gemeen schap. De belangen van particuliere kapitaalsgroepen dienen hieraan onder geschikt gemaakt te worden", betoogde hij. Ook drong hij aan op het tot-stand- brengen van een uniforme regeling van de duur der dienstplicht in alle landen der Westeuropese Unie en op onderlinge uitwisseling van alle technische vindingen op militair ge bied tussen die landen. Vele spreker., gingen in op het vraagstuk van een Westeuropese orga nisatie op het gebied van de kernener gie. De Franse sociaal-republikein Debré beweerde, dat het Euratomplan tegen de Europese eenheid is gericht, in technische zin, omdat het daar de produktie van atoomwapens onver mijdelijk was de bewapeningscon trole van de W.E.U. zou bemoeilijken, en in politieke zin, omdat het onaan vaardbaar is voor Engeland. Hij waar schuwde, dat het plan een nieuwe crisis zou kunnen veroorzaken van nog ern stiger aard dan die waartoe het plan van de Europese verdedigingsgemeen schap heeft geleid. Ook het Franse lid Ingezonden Mededeling (adv.) Temple verklaarde, dat het plan van de O.E.E.S, voor Europese samenwer king op het gebied van de kernenergie verre de voorkeur verdient boven Eura tom. Het plan van de zeg landen werd daarentegen verdedigd door verschil lende andere sprekers, onder wie de Italiaan Benvenuti en de Belg De la Vallée Poussin, belde christelijk demo craat. Laatstgenoemde behoorde tevens tot hen, die betoogden, dat Europa het niet zonder atoomwapens zon kunnen stellen als het internationaal wenst te blijven meepraten, en dat de W.E.U. ge baseerd dient te zijn op deze wapens, „want anders zou de Unie alleen maar in schijn een verdedigingsorganisatie zijn". VERDUN, 25 april (Reuter) Le den van de Amerikaanse genie zijn bezig "itlet "hulp van tweehonderd Franse vrijwilligers dag en nacht be zig met het opsporen van de Ameri kaanse militair Gerald Dunningan, die zaterdag verdween in een onderaardse fort bij Verdun. Na drie dagen van koortsachtig graven werd dinsdagavond een ge deeltelijk ingestorte gang openge maakt, waarin men dacht, dat de ver miste zich zou bevinden, maar de moeite was tevergeefs geweest. Nu probeert men het met een andere gang in het voormalige fort, dat uit 1749 stamt. Aan het reddingswerk nemen in totaal ongeveer 500 mensen deel. MOSKOU, 25 april (AFP-Reuter) Een maandblad van het Russische mi nisterie van defensie, de „Militaire bood schapper", heeft Staiin openlijk veroor deeld wegens zijn falen in het voorberei den van Rusland voor de Duitse aanval in juni 1941. In een hoofdartikel wordt gezegd, dat dit gebrek aan voorbereiding de oorzaak is geweest van de zware ver liezen en de terugtrekkingen aan het be gin van de oorlog. „De ideologie van het fascisme, evenals de gehele vooroorlogse politiek van de Hitlerkliek, wees onbe- twisbaar op de voorbereiding voor een aanval op de USSR", aldus het tijdschrift. De mogelijkheid van een aanval werd 'n arkelijke dreiging in het voorjaar van B41, zoals duidelijk is gebleken uit do- umenten van de Russische militaire in- chtingen uit die dagen. Het terugtrekken voor de aanvallende Duitse legers tot Moskou, Leningrad en j .iostof was niet gebeurd op basis van een plan voor „actieve defensie", maar uitsluitend als gevolg van het feit, dat de troepen niet in gereedheid waren ge- bracht. DJAKARTA, 25 april (ANP) De za ken van drie Nederlanden en één Indo nesiër van Nederlandse afkomst, die thans gevangen zitten op beschuldiging van subversieve acties, zullen spoedig voor de rechter aanhangig gemaakt wor den, aldus heeft de officier van justitie, Sunarjo, medegedeeld. Het zijn A. H. Doornik, F. G. Baden, H. de Braai en Ulmer. De Braai zal terechtstaan in Mad- jalengka, nabij Cheribon in West-Java, en de andere drie in Djakarta. Ze zijn allen meer dan twee jaar gele den gearresteerd, tegelijk met 37 andere Nederlanders en Indonesiërs, o.w. Jung- schlaeger. Alle 4 worden zij beschuldigd van subversieve acties, terwijl Baden en Ulmer ook beschuldigd worden van het plegen van meineed, toen zij getuigden in het proces-Jungschlaeger. Baden en Ul mer hebben voor de rechter de verklap ringen, die zij voor de politie hadden aft gelegd, herroepen. Zij deelden de rechter mee, dat zij deze verklaringen onder be dreigingen hadden afgelegd. LONDEN, 25 april (Reuter). De vroegere Poolse plaatsvervangende minister van openbare veiligheid, Ro man Romkowski, is gearresteerd, even als een directeur van het vroegere ministerie van openbare veiligheid, Anatoli Segjin. Radio-Warschau zei, dat beiden ver antwoordelijk zijn voor het overtre den van de wet, het ontnemen van de vrijheid aan een aantal onschuldige^ en het toepassen van niet toegestane methoden van ondervraging bij diens ten van hun ministerie. Gereformeerde Synode ie Leeuwarden 's-GRAVENHAGE, 25 april. De generale synode der Geref, kerken heeft dinsdag te Leeuwar den haar twaalfde en naar het zich laat aanzien laatste zittingsweek aangevangen. Opnieuw kwam aan de orde het schrijven van de part. synode van Niettegenstaande „goede" beloften JERUZALEM, 24 april. Vier Israëlische burgers zijn gedood, toen hun auto maandagavond vanuit een hinderlaag werd overvallen en in brand ge stoken. Dit is door een Israëlische woordvoerder in Jeruzalem medegedeeld. De overval geschiedde nabij Beer Menuha, op de weg van Beersheba naar Eilath. De overval, die vooraf gegaan is door een reeks kleinere incidenten, heeft de gemoederen te Tel Aviv in heftige be roering gebracht. Men is daar van me ning dat het voorval een ernstige ver slechtering van de toestand langs de Israelisch-Jordaanse demarcatielijn in houdt, juist nu Hammarskjoeld bezig is te trachten daar een „staakt het vu ren" te bereiken. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Mosje Sjaret, heeft Hammarskjoeld naar aanleiding van de overval een dringende boodschap gezonden. Hierin heeft Sjaret er de nadruk op gelegd dat het hier een „schending van de gesloten overeenkomsten" be- Ingezonden Mededeling (adv.) Huidzuiverheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder treft. Hij verklaarde dat alles er op wijst, dat hier sprake is van een nieu we actie van een terreur-commando. In Jeruzalem kan men nog geen op heldering geven over de aanval. Een onderzoek zal moeten uitwijzen of de ze het werk is van infiltranten, die vanuit Egypte het gebied van de Ne- geb doortrekken in de richting van Jordanië, dan wel of de overvallers vanuit Jordanlsch gebied opereerden De Israëlische regering heeft om een spoedbijeenkomst van de Jordaans- Israelische bestandscommissie ge vraagd. De General Motors Corporation, die behalve auto's een grote verscheiden heid van machines, en apparaten ver vaardigt, maakt volgens een Ameri kaanse senaatscommissie uitzonderijk hoge winsten en dient daarom haar verkoopsprijzen te verlagen. Het Jordaanse lagerhuis heeft beslo ten Frankrijk politiek en economisch te boycotten. Het heeft de regering verzocht onmiddellijk hiertoe over te gaan wegens de vijandige Franse mili taire acties in Algerië, basis voor make-up of poeder. iiormooncrëme van Organon "T tube f2.90 Hormooncrëme ontsluiert de schoonhuid van uw huid S9) Endocil de nieuwe, hormoonhou- Neen„ antwoordde de oude man dende creme, ontsluiert de schoon- I die ter dood ver0ordeeld was; „ik heb beid van uw huid. Het in Endocil niets gedaan tegen Gods wet en mijn aanwezige hormoon maakt uw huid geweten." weer gaaf, zacht, mooi. Reeds na „Geweten, geweten! Gij kunt ook 3 weken kunt u de verbetering con- wel zeggen, dat de duivel een geweten stateren. Gebruik Endocil ook als heeft. De galg wacht u. Vreest gij daar niet voor?" 1 „Neen, George Jeffreys", antwoord- de de oude man. „Daarvoor vrees ik niet." j „Zend hem spoedig naar de andere wereld", beval Jeffreys, terwijl hij zich gereed maakte de zaal te verla ten. „Er wacht ons nog een drukke week. Hoeveel gevangenen zijn er?" „Bijna duizend", antwoordde de klerk. „En allen de dood schuldig. O, de zwarte leugens van deze Dissenters! Gij kunt er vast op aan, heren, dat v/aar gij een Presbyteriaan of andere Dissenter ontmoet, dat gij daar een bedorven hart en een leugenachtige tong zult vinden. Maar er zal recht gesproken worden. Voortaan zullen zij zich tweemaal bedenken vóór zij zich weer tegen de koning of diens religie durven verzetten." Hij begaf zich naar de deur, die toegang verleende tot de voorkamer, toen dezelfde rauwe kreten, die hij die morgen gehoord had, weer tot hem doordrongen. „Wee, wee! Wee de koning, die zich hult in de scharlakenrode kleur der grote hoer! Wee de onrechtvaardige rechter! De dag der wrake Gods Is nabij! De wagens des Heren naderen!" ,Wie is dat?" riep Jeffreys, lood kleurig van woede. UTRECHT, 25 april. Het overleg tussen werkgevers en werknemers in de sigarenindustrie heeft tot volledige overeenstemming over de te nemen loonmaatregelen geleid. De werkgevers zal dringend aan bevolen worden hun werknemers een uitkering ineens van 3 procent te ge ven. Voorts zullen de lonen per 1 Jan. 1957 met drie procent worden ver hoogd, ongeacht looncompensaties als gevolg van te verwachten maatrege len op wetgevend gebied. Over drie •rocent uitbreiding van de secundaire aroeidsvoorwaarüen was reeds eerder o\ -Teenstemming bereikt. „Dat moet Peter de Gek weer zijn", fluisterde er één verschrikt. „Gij hebt mjj verteld, dat hij dood was! Grijp hem, zeg ik. Hier gij, po litie en soldaten! Haast u en grijpt hem en laat hem morgen voor mij gebracht worden." Enige minuten later was de rechts zaal ontruimd, terwijl Benedictus Tre- lawney en ook Willem Ridgeway naar de gevangenis teruggebracht werden. „Wat betekent dat alles toch?" riep Ridgeway uit. „Waarlijk 't Is een vre selijke dag geweest". ,Ik heb iemand horen fluisteren, dat wij voor de koning moeten ge bracht worden", antwoordde Bene dictus. Gij, dat kan ik nog begrijpen. Maar ik niet. Waarom leef ik nog, terwijl mannen, veel beter dan ik, opgehan. gen zijn?" „Ik weet het niet. Het is alles meer dan vreemd." Zou het ook vrijheid kunnen be tekenen?" zei de jonge boer hoopvol. Vrijheid, vrijheid van koning Ja cobus? Neen, Jeffreys is niet meer dan zijn werktuig. Het is, zoals hij zei: wij zijn slechts gespaard om een nog wredere dood te ondergaan dan de anderen." „Ik kan begrijpen, waarom gij voor de koning moet gebracht worden", ging Ridgeway voort. „Want gij be hoort tot een voornaam geslacht, maar ik niet; neen, ik begrijp er niets van". „Waarom zijt gij dan hier met mij opgesloten?" zei Benedictus. „Want ik heb Halstrop horen zeggen, dat de brief, die aan Jeffreys overhandigd werd, het bevel inhield, dat ik voor de koning moet verschijnen. Misschien Een verhaal uit de tijd van Stadh. Koning Willem III is hem verteld, dat wij samen gegre pen zijn, en dat hij daarom wil, dat wij ook beiden voor hem moeten ver schijnen." „In dit alles zie ik de hand van Martha", zei Ridgeway. „Mijn beste jongen, dat is onmoge lijk. Martha is een goed meisje, en ik ben er van overtuigd, dat' zij u op recht bemint, maar hoe zou zij u kun nen redden? Zij is maar een eenvou dig boerenmeisje en haar vader is zeer verbitterd tegen de Dissenters". „Dat is waar, maar zij is scherpzin nig en handig. Denkt gij, dat zij ge durende deze tijd stil gezeten heeft? Neen hoor! Zij heeft haar hand in deze zaak. Hoor? Wat is dat?" „De cipier brengt ons het avond eten. Luister." De deur werd geopend en de gou verneur trad binnen. „Ha, Sir Trelawney!" begon hij, „nog niet dood zie ik; het schijnt dat zijne Majesteit bijzonder veel belang stelling voor u koestert." Benedictus Trelawney zag hem scherp aan. „Wat hebt gij gehoord, mijnheer Bilsom?" vroeg hij. „Alleen, dat ik u bijzonder in het oog moest houden, daar de Koning een extra tijding omtrent u heeft ge zonden." „Welke tijding?" „Dat gij morgen onder een sterke geleide naar Londen moet gebracht worden." „Morgen?" „Ja, morgen!" „En wat zal er met Willem Ridge way gebeuren?" (Wordt vervolgd) Overijssel over een medisch en psychologisch onderzoek van kan didaten tot de heilige dienst. De synode besloot in een van haar zittingen van januari over deze zaak contact op te nemen met de hoogleraren. Die uit Kampen ver klaarden zich tot volle medewer king bereid, maar die van de V.U. konden hun medewerking in de gevraagde vorm niet geven. Der halve kon deze zaak thans niet tot een bevredigende oplossing wor den gebracht. Op voorstel van Prof. Dr. K. Dijk besloot de syno de, dat de particuliere synoden zullen worden verzocht zich over de wenselijkheid van zulk een on derzoek te willen uitspreken. De zaak komt nu op de volgende ge nerale synode van Assen 1957 op nieuw ter tafel. Samenspreking Ds. mi. M. W. S. de Vries bracht ver volgens rapport uit over enkele inge komen bezwaarschriften van de heer S. van Popta te Beverwijk met betrek king tot de wering uit het ambt van kandidaat H. J. Schilder door de sy node van Utrecht 19431945. In de discussie heeft Ds. J. van Herksen met klem gewezen op de noodzakelijkheid, dat alle omstreden punten zullen wor- Dit is een beeld van de grote N.A, V.O.-oejening, die in het Middelland se zeegebied wordt gehouden. Terwijl een aantal grotere schepen in linie op- stomen, razen patrouilleboten met ho ge snelheid om het eskader. De foto werd in de buurt van Malta gemaakt. 's-GRAVENHAGE, 25 april Reeds geruime tijd zijn er moeilijkheden in de Ned. Herv. gemeente van Rhenen met betrekking tot het beroepingswerk. De moeilijkheden zijn ontstaan na het ver trek van ds. H. v. (1. Linden naar Soher- penzeel. De kerkeraad bestond tot nu toe uit zes leden, die tot de confessionele modaliteit behoorden en zes, die tot de modaliteit van de Geref. bond worden gerekend. Er zijn twee predikantsplaat sen, waarin beide groepen hun represen tant hadden. Het beroepingswerk in de vac. Van der Linden verliep zeer traag, terwijl men het over de keuze van de te beroepen predikant niet eens kon wor den. De laatste maanden is het beroe pingswerk stilgelegd, gezien de spannin gen in de kerkeraad, die zó groot zijn ge worden, dat verscheidene leden van dit college, die tot de Geref. bond behoren, hebben bedankt. Aangezien men in die kring geen geschikte kandidaten vinden kon, besloot de kerkeraad geen leden van de Geref. bond op de groslijst meer te plaatsen, waarmede het evenwicht in de kerkeraad was verbroken. Inmiddels is een afdeling van de Geref. bond in Rhe nen opgericht, die reeds 170 leden telt. Zij zal met de Herv. Geref. Evangelisatie gaan samenwerken om zo tot een oplos sing te komen. 's-GRAVENHAGE, 25 april Zoals gemeld zal het Ttveède Kamerlid, ds. P. Zandt, zondag de dag herdenken, waar op hij 50 jaar geleden het predikambt in de Ned. Herv. kerk heeft aanvaard. Stedum geboren en bezocht het gymna- De jubilaris werd 'op 8 maart 1880 te sium te Kampen, waarna hij aan de R.U. te Utrecht theologie studeerde. In 1905 werd hij kandidaat in Zeeland. Op 29 april 1906 werd hij te Kamperveen in het ambt bevestigd. In 1(109 vertrok hij naar Loon op Zand. in 1910 naar IJsselmuiden, in 1915 naar Ede en in 1919 naar Delft. In 1925 ontving hij eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus, wegens zijn verkiezing tot lid van de Tweede Kamer, waarin hij voor de Staatkundig Geref. Partij zitting kreeg. Van deze partij werd hij na de dood van ds. G. H. Kersten fractieleider. Ds. Zandt volgde ds. Kersten ook op als voorzitter van de S.G.P. en als hoofdre dacteur van het weekblad „De Banier". Ds. Zandt had voor zijn partij ook zitting in de Prov. Staten van Zuidholland en In de gemeenteraad van Delft. Hij is het oudste lid van de Tweede Kamer. Ds. Zandt is ridder in de orde van de Ned. Leeuw. den behandeld in een samenspreking met de Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.). De synode verenigde zich met de door de commissie voorgestelde con clusies en besloot aan het bezoek van de heer Popta niet te voldoen. Vervolgens hield de synode zich be zig met de positie van het algemene kerkelijk bureau te Utrecht. In haar zitting van 1 september 1955 voteerde zij een bedrag van 60.000,— voor het Zendingscentrum te Baarn, teneinde in de tuin van dit centrum een een voudig administratiegebouw te doen verrijzen. Thans was bericht binnenge komen dat de schatting geheel ver keerd was en niet een bedrag van f 60.000,maar van f 125.000,nood zakelijk was. Deputaten voor de zen ding stelden voor dit bedrag te vote ren. Maar de meerderheid van de sy nodeleden was van oordeel dat dit niet moest geschieden. Men vond het ver schil wel zeer groot en zou eerst gaar ne bestek en tekening, alsmede toe- lichting op de plannen ter tafel zien. Daarom besloot de synode deze mate rie uit te stellen tot de volgende syno de van 1957. Medegedeeld werd dat het zielental van de Geref. Kerken op SI december 718.049 bedroeg, zijnde een vermeerde ring van 12.018. Daarvan waren belij dende leden 380.570, zijnde een ver meerdering van 6369. 'I-GRAVENHAGE, 25 april In de ouderdom van 86 jaar is te 's-Gravenha- ge overleden Ds. H. Krayer van Aalst, em.-pred. van de Prot. Kerk in Indonesië. Ds. Krayer van Aalst werd op 18 okt. 1869 te Appingedam geboren en in het zendingshuis Schonenberg te Rotterdam opgeleid voor zendeling. In 1879 werd hij uitgezonden naar Indonesië. Daar was h(j werkzaam te Seram, Ambon, Timor en Depok. In 1928 verkreeg hij eervol eme ritaat en vestigde zich te Rotterdam. Later verbleef hij te Bergen op Zoom en sedert de bevrijding was ds. Krayer woonachtig te 's-Gravenhage, waar hij predikant was bij de gemeente Taman Persahabatan, de Indonesisch sprekende Herv. Gemeente. GOES, 25 april Voor de jaarlijkse Bijbeldag, die op 1 mei in de Christus kerk te Antwerpen wordt gehouden, is een uitgebreid programma samengesteld. Het algemene thema voor deze dag luidt: „Het moet veranderen". In de morgen vergadering (aanvang 10 uur) zullen het woord voeren ds. B. W. Ganzevoort, Ge ref. pred. te Hoboken-Antwerpen en ds. J. Luteyn, pred. van de Belgische Evan gelische Zending te Ichtegem, resp. over de onderwerpen: „De roeping van de kerk tegenover de wereld" en „De roe ping van elke gelovige tegenover zijn naaste". In de middagbijeenkomst zullen spre ken ds. A. T. W. de Kluis, hoofd-leger- predikant over het onderwerp: „Het moet veranderen in Uw persoonlijk leven" en dr. P. J. F. Dupuis, arts te Rotterdam over: „Het moet veranderen in huwelijk en gezin". Het zangkoor en een koper- muziekensemble van de Prot. Evangeli sche jeugd in Württemberg zullen mede werking verlenen. Voor de avondbijeenkomst (om acht uur in zaal Majestic) zijn uitgenodigd te spreken ds. A. J. Pieters, predikant van de Methodistische kerk te Vilvoorde over het onderwerp: „Wat komt er van de wereld terecht?" en dr. O. Vansteenber- ghe, co-directeur van de Belgische Evan-, geiische Zending in Brussel over: „Wat komt er van U terecht?" Een groot koor, samengesteld uit acht Vlaamse zangko ren, zal zorgen voor de vocale omlijsting. Verder is er samenzang. De jeugdbijbeldag begint om half elf in de Zendingskerk. De heer C. Couvreur zal een toespraak houden over: „De we reld kijkt naar ons". Het programma wordt afgewisseld met koor- en samen zang en fanfaremuziek. Het Indonesische kabinet heeft be sloten een provincie in West-Irian in te stellen. Met deze beslissing geeft de regering uitvoering aan het tweede punt van haar programma. De resi dentie van West-Irian zal gescheiden worden van de Molukken, waartoe zij tot dusver administratief behoorde.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 7