Amerika wenst gestabiliseerde toestand in Midden-Oosten Old sddUw mvju die. Prof. ZijlstraVerkiezingen meer dan ooit een principiële strijd Ledental beide Kamers der Staten Generaal zal worden uitgebreid Eisenhower gelooft niet in gewijzigde comm. houding Russisch bezoek ^an V.S. geen nut PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Uitgifte cultuurgrond llssel- meerpolders in behandeling Mr. Algera pleitte voor één Prot. Chr. partij Oud-gedienden voor herhaling „onder de wapenen De nieuwe voorzitter van de A.R.-partij Ook verschillende andere Grondwetswijzigingen goedgekeurd Russische toeristen in Nederland I Min. Beel voor beperking inhoud Grondwet Hoofdkantoor: Goes, Vorsurtt. f0, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen; Nieuwstraat 68, TeL 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Ooslerbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3381 T.V. BIJ DE AFWAS sie pagina 2. Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Donderdag 26 april 1956 Op- en ondergang van ion en maant Vrijdag: Zon op 5.18 u., onder 19.59 u. Maan op 22.59 u., onder 6.18 u. Hoogwater vrijdag 27 april: Vlissingen: 3.11 u. 2.25 m., 15.34 u. 2.29 m. Terneuzen: 3.41 u. 2.39 m., 16.05 u. 2.39 m. Wemeldinge: 5.02 u. 1.66 m., 17.26 u. 1.68 m. Zierikzee: 4.48 u. 1.38 m., 17.14 u. 1.41 m. Niemandsland in Nicosia NICOSIA, 25 april. De Britse autoriteiten hebben tussen de Turkse en Griekse wflken in Nicosia een nie mandsland van vier meter breed en ruim anderhalve kilometer lang afge zet om botsingen tussen de beide be volkingsgroepen te voorkomen. In het niemandsland wordt door Britse mili tairen gepatrouilleerd. Bij een brand in een woning in Phi ladelphia die naar een belendend ge bouw oversloeg, zijn negen mensen omgekomen. President Eisenhower heeft op een persconferentie in Washington verklaard dat hij geen enkel nut zag in een eventueel bezoek van de Russische leiders aan de Verenig de Staten, zolang zich geen nieuwe gezichtspunten voordoen. Hij ver klaarde dat de punten waarop overeenstemming tussen de Sow- jet-Unie en de V. S. gewenst is, volkomen bekend is. Eisenhower verklaarde ook dat hij het rapport ontvangen heeft van het gesprek dat Harold Stas sen dinsdag in Londen met de Russische leiders heeft gehad. Voor zover hij kon zien was er geen verandering in de houding van de communisten ten opzichte van controle op de bewapening. De president verklaarde te hopen dat de vier extra torpedobootjagers die onlangs naar het Oostelijk deel van de Middellandse Zee gezonden waren, een stabiliserende invloed zouden uit oefenen. Ook zei hij bereid te zijn wie dan ook, waar dan ook, te ontmoeten als dat in het belang van de vrede was. Het is slechts de wens van de Ver. Staten dat de toestand in het Midden oosten gestabiliseerd wordt. Het is niet de bedoeling van Amerika zijn invloed uit te breiden, noch in het Midden- Oosten, noch elders. Geleide projectielen De president verklaarde, dat de Ver. Staten voor de ontwikkeling van ge leide projectielen hun uiterste best doen. Hij verwierp de voorstellen om de proeven met waterstofbommen te la ten vervallen. „Wetenschappelijk on derzoek zonder proeven is zinloos en het onderzoek is nodig voor defensie wapens", zo verklaarde hij. N.A.V.Ö. Over de NAVO zei Eisenhower dat hij altijd geloofd heeft dat deze op meer gebieden nutig kan zijn dan al leen op het militaire dat op het ogen blik de nadruk Leeft. Hij verklaarde, dat, hoewel hij al vele jaren groot belang stelt in de NAVO, hij zich nu niet verder uit kon laten over een eventuele uitbreiding tot politiek en economisch gebied. DEN HAAG, 25 april. Zes spre kers hebben gistermiddag in de Twee de Kamer de door de ministers Van de Kief, Mr. Algera en Mansholt onder tekende nota over de uitgifte van eul tuurgrond in de IJsselmeerpolders on der de loupe genomen. Alleen de P.v. ^windslieden hadden achter de agstafel plaats genomen; minis ter Algera kon in verband met de de- putatenvergadering van de A.R.-partij te Utrecht waar hij een rede uitsprak, niet aanwezig zijn. In de Kamer werden trouwens ook de meeste opmerkingen tot de socia listische ministers gericht, waarbij met name de rechterzijde aandrong op een ombuiging van het in de nota verde digde beleid ten aanzien van een even tuele verkoop van grond in de nieuwe polders. In de nota is n.l. gesteld, dat tegen verkoop van grond in de nieuwe polders overwegende gronden bestaan zodat de uitgifte in de praktijk za neerkomen op pacht en erfpacht. Tot dusver zijn alle gronden in pacht uit gegeven met uitzondering van 24 fruit- teeltbedrijven in de Noord-Oostpolder. Om te bewijzen, dat het hun ernst was, kondigden de heren Bieuwenga (a.r.) en Engelbertink (kath. v.p.) reeds aan, dat zij een uitspraak van de Kamer zouden vragen, indien de beantwoor ding van achter de regeringstafel niet bevredigend zal zijn. A.R.-depuiaien vergadering UTRECHT, 25 april. Onder voorzitterschap van Mr. A. B. Roosjen is vandaag in Utrecht een deputatenvergadering gehouden van de A.R. partij. Na de opinengsrede van Mr. Roosjen werd een resolutie aangeno men, waarin de deputatenvergadering der A.R. partij de regering verzoekt, gezien de gebeurtenissen rondom het proces Jungschlseger, geen middel onbenut te laten om een rechtvaardige behandeling van de andere Nederlandse gevangenen in Indonesië te verzekeren. Aan H.M. de Koningin werd een telegram van trouw en aanhankelijkheid gezonden. Vi Russische afgevaardigde was dronken LONDEN, 25 april. Een Russische handelsafgevaardigde is woensdag in Londen beboet wegens openbare dron kenschap. De Rus, Klirikof, was aan wezig geweest op de receptie die de Russische leiders dinsdagavond in hun hotel hadden gegeven en waar het bij zonder druk was toegegaan. De Engel se rechter gaf hem vijf shilling boete. DE BILT ZEGTt Vrij koud Veranderlijke bewolking met plaat- «elijk enkele buien. Overwegend zwak ke wind. Vrij koud. Marketenster Lucia Veer draaide nog een walsje AMERSFOORT, 25 april. De dienst welzijnszorg in het Boskamp te Amers foort, legerplaats van de huzaren van Prins Alexander, vierde bataljon zwa re tanks, kreeg er vanmorgen een hulpje bij. De 89-jarige juffrouw Lucia Veer uit Amersfoort had voor één dag weer eens haar oude marketentster uniform aangetrokken. Als in vroeger tijd schonk zij een fikse borrel uit het vaatje, dat zij aan bandelieren op de borst had hangen. En dat voor v)]f hele centen. Maar van dit voorrecht genoten slechts de twintig oud-gedienden, die uit Tilburg waren gekomen om nog eens een dag herhalingsoefeningen mee te maken. Zij hadden daartoe een verzoekschrift ingediend "bij Prins Bernhard. Initiatiefnemer van deze buitengewone manoeuvre was de heer J. S. C. Hoes, die in 1910 nog meester kleermaker was. Om tien uur marcheerden de mili tairen de kamppoort binnen. Tot spijt van de tientallen persfotografen ble ken de manschappen hun oude uni form te hebben thuisgelaten. Na een toespraak van majoor F. Th. A. Crul, commandant van het 4e ba taljon, konden de mannen bij de be taalmeester hun soldij in ontvangst ne men. Terwille van de televisiecamera's verdronken zij die zeven stuivers in rekord-tempo. In de loop van de dag werden de onderscheidene wapens be- zichtigd. 's Avonds was er een korps diner, waaraan alle onderofficieren mochten deelnemen. Er werden oude soldatenliederen gezongen en op de muziek van het trompetterkorps van de huzaren van boreel, draaide juf frouw Veer nog een walsje. De twintig veteranen waren enthou siast. Als het aan hen had gelegen, hadden zij graag voor nog tien dagen „zware dienst" bijgetekend Op uitnodiging van Z.K.H. Prins Bern hard, aan wie zij een verzoek om toe stemming voor een maand herhalings oefeningen hadden gericht, zijn woens dag in het Boskamp te Amersfoort 16 oud-gedienden van de lichtingen 1902 tot en met 1910, allen uit Tilburg, een dag voor herhaling „onder de wape nen" gekomen om hier bij het viejdr bataljon zware tanks aan de jonge ge neratie te tonen hoe krijgshaftig die oude garde in haar tijd wel was en „hoe het eigenlijk moet".,,... Foto rechts: bij aankomst in het kamp kregen de veteranen het soldij uit „hun" tijd; zeven stuivers. Mobilisatie- kruisdrager Sjef Hoes, een voormalig korporaal, neemt hier zijn soldij In ontvangst. Op de linker foto ziet men de vroegere marketentster, Lucia van Deernen (89 jaar), die een dansje met haar dochter maakt op de muziek van de leger- kapel. De oude tijd herleefde die dag vrijwel geheel. UTRECHT, 25 april. Tijdens de deputatenvergadering van de AR. par tij is dr. W. P. Berghuis, burgemeester van Kampen, benoemd tot voorzitter van het Centraal Comité der A.R. partij. De nieuwe leider van de A.R. partij in Nederland werd op 25 april 1911 te Oosterend (Fr.) geboren. Na een gym nasiale opleiding te Winschoten stu deerde hij vanaf 1929 rechten aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. In 1933 deed hij hier zijn doctoraal exa men en in 1947 promoveerde hij op het proefschrift „Het rechtskarakter van de ambtenarenverhouding". Na eerst werkzaam geweest te zijn als ambtenaar ter provinciale griffie te Groningen, werd hij in 1939 be noemd tot burgemeester van Smilde (Dr.). In November 1941 legde hij deze functie neer. Hij vertoefde van 1942 tot 1944 in het gijzelaarskamp St. Michelsgestel. Na de bevrijding her vatte hij zijn functie als burgemeester van Smilde. Sinds 1952 is dr. Berghuis burgemeester der gemeente Kampen. Eersie Kamer keurde goed (Van onze parleraentsredactle). DEN HAAG, 25 april. De Eerste Kamer heeft vandaag de uit breiding van het ledenaantal van beide Kamers der Staen-Generaal goedgekeurd. De betreffende voorstellen tot grondwetswijziging wer den zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De uitbreiding van het parlement is hiermee, zoals bekend, nog niet definitief. Na de verkiezingen zullen de nieuwgekozen Eerste en Tweede Kamer (van resp. 50 en 100 leden) In tweede lezing over de voorstellen moeten beslissen. Pas wanneer ze dan met tweederde meerderheid worden aangenomen, zal ons parlement een uitbreiding ondergaan (de Senaat met 25, de Tweede Kamer met 50 leden). Even voor de stemming legde de communistische zijde overwegende be- voorzitter van de anti-revolutionaire i zwaren aangevoerd, fractie een korte verklaring af, waarin I hij zei, dat de A.R. voor de uitbreiding j van de Eerste Kamer eigenlijk heel weinig sympathie hebben. Maar om de bestaande verhouding tussen het le denaantal van de Eerste en de Tweede Kamer niet te verstoren zullen zij niet tegenstemmen. WIJZIGINGEN GRONDWET Behalve de uitbreiding van beide Kamers heeft de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming een drietal ont werpen van Rijkswet goedgekeurd, strekkende tot wijziging van de grond wet. Het eerste wetsvoorstel behelst schrapping van de artikelen 198 en 199 van de grondwet, inhoudende dat al leen „dienstplichtigen ter zee" be stemd zijn om in en buiten Europa te dienen en dat andere dienstplichti gen buiten hun toestemming alleen krachtens een afzonderlijke wet buiten ons land kunen dienen. De communisten lieten aantekenen tegen te hebben gestemd. Het tweede deel van deze zelfde wijziging beoogt vervanging van de grondwettelijke uitdrukking „zee- en landmacht" door „krijgsmacht''', op deze wijze wordt plaats ingeruimd voor de luchtmacht en de Nationale Reserve. Het tweede wijzigingsvoorstel be oogt verandering van bepalingen be treffende de buitenlandse betrekkin gen. De communisten waren tegen. Het laatste wetsontwerp stelt aanpas sing voor (resp. het openen van de mogelijkheid tot aanpassing) van de grondwet aan de nieuwe rechtsorde van het Koninkrijk. Het belangrijkste van dit voorstel is de schrapping van hoofdstuk veertien, waarin is bepaald hoe de nieuwe rechtsorde tot stand moet komen. Hiertegen zijn alleen van Na de uitbreiding Van de Kamers werden nog vijf andere grondwets wijzigingen (z.h.s.) aangenomen. 1. In zijn openingsrede zei Mr. Roos jen o.m., dat de opzet van alle veran deringen in de partij is geweest de mobiliteit en haar organisatie op te voeren, de party meer naar buiten te laten optreden, te komen tot een be tere werkverdeling, de interne me ningsvorming te bevorderen en daar- bü zoveel mogeiyk leden te betrekken. Na de historie der ARP in grote lijnen te hebben gememoreerd, waarin het steeds ging om de „welvaart van 't ge meen", verklaarde Mr. Roosjen, dat de 'party altijd is geweest en ook nu nog is een volkspartij, die haar aanhang steeds recruteerde uit alle kringen der bevolking. De gemeenschappelijke be- lydenis, dat Gods Woord gezag heeft ook voor het staatkundig leven, is het bindend cement. Daarin schuilt nu juist de voortdurende ergernis van li beraal en socialist. „Wy mogen niet toelaten, dat in de staatkunde Gods Woord op het dode spoor wordt gereden. Daar gaat het nu om by de verkiezingen. Zij zijn een strijd om de toekomstige geestelijke, politieke structuur van Nederland", al dus Mr. Roosjen, die in het vervolg van zqn rede uitdrukking gaf aan de grote dankbaarheid, voor de wijze, waarop de beide AR?mmisters zich in de afgelopen jaren van hun hoge en verantwoordelijke taak hebben gekwe ten. Hij sprak ook een woord van na gedachtenis van Jungschlaeger en ein digde met de woorden: „Voorwaarts, christenstrijders. Sta pal, tot welvaart, tot waarachtige welvaart van 't ge meen!" Zonder enige discussie werd het pro gram van actie vastgesteld, alsmede de kandidatenlijsten voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Voor het gehele land is prof. dr. J. Zyistra, de tegenwoordige minister van Economische Zaken, als lijstaan voerder aangewezen. EEN PROT. CHR. PARTIJ Op de morgenby eenkomst sprak de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, over het uitgangspunt van de A.R. party. Vooral op het be ginsel van de partijvorming i.v.m. de aanvallen die daarop zqn gedaan, leg de hy de nadruk, Deze aanvallen ka rakteriseerde mr. Algera als het ver werpen van het Christelijke funda ment bij de party vorming. Voorts pleitte mr. Algera voor één Protestants Christelijke party. Ons streven, zo zeide hij, zal daarop ge richt moeten blijven. Hy betreurde voorstel tot opneming van een addi tioneel artikel met het oog op rege ling van het toezicht op de gemeente in nieuw ingepolderde, nog niet pro vinciaal ingediende gebieden, 2. voorstel tot wijziging van enkele bepalingen betreffende de provin cies. 3 voorstel tot wyziging van de bepalingen omtrent de schadeloos stelling, kosten en pensioenen voor de leden van de Tweede Kamer. 4. voorstel tot wijziging van het artikel betreffende de kostenvergoeding voor de Eerste Kamerleden. 5. voor stel tot wijziging van de aanduiding des krijgsmacht in de artikelen 90 en 95 van de grondwet. het, dat deze gedachte niet zo sterk in Christelijk Historische kring als in de A.R. kring leeft. PRINCIPIËLE STRIJD Tydens de middagvergadering richt te prof. dr. J. zyistra, minister van Economische Zaken zich in een per soonlijk woord tot de deputatenverga dering. Hij noemde het besluit hem als lenstaanvoerder te benoemen diep in grijpend. Het politieke leven heb ik niet gezocht en niet begeerd en zeer node heb ik het hoogleraarschap opge geven, dat mij boven alle werk lief is, zo zeide prof. Zijlstra. Hij herinnerde er aan, hoe groot zyn strijd is geweest in 1952, toen hij voor de keus werd gesteld: minister of hoogleraar. Een strijd, die, volgens prof. Zijlstra, opnieuw door hem moest worden gevoerd, toen hem gevraagd werd als lijstaanvoerder der partij op te treden. „Verdwijnen doet de uni versiteit evenwel niet en ik hoop daar heen terug te mogen keren, aldus prof. Zijlstra, die er voorts op wees, dat met het heengaan van dr. Schouten als fractieleider, een generatie is heenge gaan. Hy .zal evenwel voor onze party een lichtend voorbeeld blijven. De verkiezingen, zo zeide prof. Zijl stra voorts, zullen meer dan vroeger in het teken staan van principiële strijd. Wij zullen ons de principiële overtuiging niet uit handen laten wringen. Gemakkelijk zal de verkie zingsstrijd niet zijn, zo meende hij voorts. Wij horen van wensdromen van andere partijen, die sommetjes maken, hoeveel zetels zij er wel bM zullen krijgen. Maar de A.R. partij zal aan deze rekensommetjes van de la gere school niet meedoen. De leuze Romme of Drees noemde hij een hoog moedige en naieve leuze. Wij schu wen het dragen van regeringsverant woordelijkheid niet, maar wij zullen ons niet diep ongelukkig voelen als deze ons ontgaat. Wat er ook van A.R. ministers gezegd kan worden, in leder geval niet, dat ze aan hun stoel kle ven, zo zeide minister Zijlstra. Met betrekking tot de verkiezings- stryd, zeide hy tot de deputatenverga dering, dat de AR. partij in haar ver kiezingspropaganda geen valse toon moet gaan voeren of slimmigheidjes moet uithalen. Eerlijk en open moeten wy voor de kiezer verschynen en onza kracht niet primair zoeken in het be strijden van deze of gene, maar uit dragen wat wy zelf te zeggen hebben. Vanuit de beiydenis, dat Jezu3 Christus de Koning van de wereld is. zullen wij ons richten tot geheel ons volk. Nadat dr. J. Schouten gekozen was tot voorzitter van de dr. A. Kuyper- stichting en ook de uitslag bekend was gemaakt van de stemming met betrekking tot de leden van het Cen traal Comité en de Commissie van Be roep, richtte ue nieuw benoemde voor zitter van de A.R. party, dr W. P. Berghuis, zich tot de deputatenverga dering. Tenslotte spraken nog dr. J. Schou ten, voorzitter van de A.R. Kamerfrac tie en ere-voorzitter van het Centraal Comité der A.R. party en ds. H. S. J. Kalf, Ned. Herv. predikant te Benne- broek. Donderdagavond is op Schiphol een groep Russische toeristen aangekomen in het kader van de ruimere uitwisse ling van toeristen tussen Oost en West. Onder hen bevonden zich de bekende Russische schaakmeester en mevrouw Lilienthal. Op de foto ziet men een deel van de groep toeristen in de ont vangsthal van het vliegveld. Vierde van links is mevrouw Lilienthal. DEN HAAG, 25 april. De minis ter van binnenlandse zaken, prof. Beel, heeft zich gisteren in de Eerste Kamer uitgesproken voor een beperking van de inhoud der grondwet. Dit denk beeld bezit volgens de bewindsman a prima vista grote aantrekkelijkheid. De minister heeft in zijn antwoord- rede uitvoerig verdedigd, waarom de regering zich beperkt heeft tot een incidentele grondwetswijziging en nog niet overgegaan is tot een generale herziening. Over het opnemen van een inleidend artikel in de grondwet, waarin God de Bron van alle recht genoemd wordt, kon minister Beel niet veel zeggen. Hij volstond met de opmerking, dat de regering in het beperkte kader van deze grondwetswijziging geen plaats had voor een dergelijke passus. Ze onthoudt zich van een oordeel over de wenseiykheid van deze bepaling.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1