GREEP SOWJET-UNIE OP „SATELLIET STATEN" WORDT ZWAKKER Chroesjtsjef had onderhoud met Stassen en Chaplin Dulles verklaarde op persconferentie: A.R. en C.H. willen artikel waarin God! Kracht NAVO afhankelijk van olie uit Midden-Oosten wordt erkent als Bron van alle recht PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Veilig aan land in Hoedekenskerke Zweeds schip zonk na aanvaring Tweede Kamer aan vaardt uitverkoopwet Wetsvoorstellen pensi oenwetten aangenomen Prof. Anema: Geen afbreuk aan persoonlijke vrijheid Voormalige keuken jongen van de tsaar bereidt Sowjet-maaltijd PELGRIM NASSER IN MEKKA Landbouw en Midden stand 30 april vrijaf? Syrië belooft naleving bestand Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 19, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Ooslerbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Adverteatieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3380 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Woensdag 25 april 1956 c 8CHOUWSE „HERDERS" GINGEN ELKAAR TE LUF cie pagina 2. J Op- en ondergang van zon en maan; Donderdag: Zon op 5.20 u., onder 19.98 U. Maan op 22.00 u., onder 5.40 u. Hoogwater donderdag 26 april: Vlissingen: 2.36 u. 2.22 m., 15.02 u. 2.27 m. Terneuzen: 3.07 u. 2.36 m., 15.30 u. 2.41 m. Wemeldinge: 4.25 u. 1.63 m., 16.51 u. 1.74 m. Zierikzee: 4.11 u. 1.30 m., 16.40 u. 1.46 m. Eerste Kamer over Grondwetswijzigingen (Van een onzer verslaggevers) HOEDEKENSKERKE, 24 april. Ruim twintig minuten hebben deze twee opvarenden van de bij na 500 ton metende Zweedse coaster „Karen", de 40-jarige Antwerpse loods Robert Boel en de 16-jarige Duitse mess-boy Otto Nagel, in het koude water van de Westerschelde gevochten voor hun levensbehoud. Hun schip was dinsdagmorgen in de mist op de Döngedijk van de H.A.L. gevaren en vrij spoedig daarna gezonken. Robert Boel en Otto Nagel en elf andere leden van de bemanning hadden geen andere keus dan in de Westerschelde te duiken. Twaalf opv'arenden o.w. de stewardess konden worden gered, maar de kapitein wordt nog steeds vermist. Bijna de gehele dag hebben helikopters de Westerschelde afgezocht zon der resultaat. De jeugdige Otto was al weer he lemaal bekomen van de schrik toen onze verslaggever en foto graaf de slaapkamer van de heer Den Dekker te Hoedekenskerke, die hen direct in bed had gestopt, binnentraden. En dat, ondanks het feit, dat hij korte tijd daar voor bijna een prooi van de gol ven was geworden, ware het niet, dat de heer Boel het knaapje nog juist bij tijd in de sterke stro ming te pakken had kunnen krij gen. Voor hun korte, maar bij zonder onprettige belevenissen verwijzen we naar pagina 2. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 24 april. Gistermid dag heeft de Tweede Kamer z.h.s. de nieuwe uitverkopenwet aangenomen waarin o.a. wordt bepaald dat het ver boden zal zijn zonder vergunning van de Kamer van Koophandel uit te ver kopen of op te ruimen. Tweemaal per jaar mogen zoals nu ook het geval is deze uitverko pen worden gehouden. Zij mogen niet langer dan negentien werkdagen du ren. De data voor de uitverkoop wor den echter niet meer in de wet ge asemd. Alvorens deze worden be paald hoort de minister de Sociaal Économische Raad of een commissie daarvan en de besturen van de be trokken hoofdbedrijfschappen. Deze laatste kunnen hun mening aan de P E.R. of aan de S.E.R.-commissie ken baar maken. WASHINGTON, 24 april. Op een dinsdag gehouden persconfe rentie heeft Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, als zijn mening uitgesproken, dat de greep van de Sowjet-Unie op de „satellietstaten" van Midden- en Oost-Europa losser wordt. Dulles ontkende, dat de Verenigde Staten de koude oorlog met de Sowjet-Unie aan het verliezen zijn. Het westen had een grote zege in de koude oorlog behaald als de Sowjet-Unie verdraagzamer werd en als zij in haar optreden soepeier begon te worden. Het doel van de koude oorlog was niet het in stand houden van de haatgevoelens jegens de Sowjet-Unie of het ontzeggen van enige toegang tot de vrije wereld aan de Russen. Dulles sprak over de Oosteuropese landen toen hem gevraagd werd of er enige aanwijzing was, dat de Russen zelf hun heerschappij over deze landen matigden. Hij antwoordde, dat geen tekenen hiervan te bespeuren waren. Wel waren er tekenen, dat de greep van de Sowjet-Unie zwakker werd. Dit was het gevolg van veranderingen in de Sowjet-politiek, die een zekere premier gesteld had op het Titoisme. De „satelieten" waren van mening, dat president Tito van Zuid-Slavië het meeste voordeel verkreeg uit zijn be trekkingen met de Sowjet-Unie en de Westelijke wereld en vroegen zich af, waarom zij dit ook niet konden doen. Communisme-N ationaal Het belangrijkste kenmerk van het Titoisme achtte Dulles, dat het erkende, dat het communisme een nationale en niet een internationale organisatie kan zijn. Zonder recht streeks te doelen op het onlangs ge nomen besluit om de cominform te ontbinden, zei Dulles, dat als «ie Sow jet-communisten thans zeggen, dat communisme op nationale grond slag goed is, dit de Polen, Tsjecho- Slowaken en anderen, die liever hun eigen nationale soort communisme wilden hebben dan aan de leiband van Moskou te lopen, grote vooruit zichten bood. B. en C. bezochten Lagerhuis LONDEN, 24 april. Boelganin en Chroesjtsjef zijn er dinsdag in het Lagerhuis getuige van geweest, hoe premier Eden door ver scheidene afgevaardigden bestormd werd met vragen over zijn be sprekingen met de Sowjet-leiders. De Russische leiders zaten op de publieke tribune. Een conservatieve afgevaardigde die Russisch spreekt, zat naast hen en gaf een vertaling van het debat. Een Labourafgevaardigde vroeg aan Eden, of hij een verklaring kon afleg gen over de Brits-Russische besprekin gen over het Midden-Oosten. Sir An thony antwoordde, dat hij geen com mentaar wilde leveren zolang de be sprekingen nog gaande waren. De vraagsteller zei toen, dat hij de pre mier niet „ten aanschouwe van getui gen" in verlegenheid wilde brengen. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 24 april. Na een kort debat heeft de Tweede Kamer giste ren de wetsvoorstellen aangenomen om de pensioenwetten voor de zee- en landmacht 1922, voor het personeel der koninklijke marine-reserve en het re serve personeel landmacht 1923, de wet buitengewoon militair pensioen 1914 1918, en de buitengewone pensioenwet ten voor de verzetsslachtoffers en zee liedenslachtoffers te verbeteren. Dit gebeurde z.h.s. Dat de pensioengrondslag voor de mobilisatieslachtoffers 19141918 wordt verhoogd van f 25002850 vond algemene instemming. Minister Algera kreeg een pluim op de hoed dat hij op zo'n royale wijze gevolg had gegeven aan een Kameruitspraak dat de zeelieden oorlogsslachtoffers ook onder buitengewone pensioenraad moeten vallen en dat eventueel de Raad van Beroep ingeschakeld moet worden. Een motie van dergelijke strekking was in november 1954 in de Tweede Kamer aangenomen. DE BILT ZEGT: Aanhoudend vrij koud Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende buien. In het binnenland weinig wind, in de kust provincies zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Aanhoudend vrij koud. ONDERHOUD MET STASSEN Dinsdagavond heeft Chroesjtsjef te Londen een onderhoud van een uur gehad met Harold Stassen, de voor naamste adviseur van president Eisen hower voor ontwapeningsaangelegen heden. Chroesjtsjef ontmoette Stassen op een ontvangst ter ere van de Russi sche leiders en nodigde hem uit voor een bespreking in een afzonderlijk vertrek. Bij het onderhoud was Gro- myko, de eerste plaatsvervangende mi nister van buitenlandse zaken der Sowjet-Unie, tegenwoordig. Stassen en Gromyko zijn afgevaar digden naar de ontwapeningsconferen tie. Op de receptie, die door de Sowjet- ambassadeur Malik was aangeboden, waren 1400 genodigden. Aan het begin van de ontvangst onderhielden Boel ganin en Chroesjtsjef zich met pre mier en mevrouw Eden. WAARDERING VOOR CHAPLIN Er ontstond een hevig gedrang toen Boelganin en Chroestjsjef zich naar de salons begaven waar het merendeel van de gasten zich ophield. Er werden glazen gebroken en de lijfwachten moesten van de ellebogen gebruik ma ken om de Russische leiders tegen de opdringende gasten te beschermen. Het gedrang werd nog groter toen de filmacteur Charlie Chaplin en zijn echtgenote arriveerden. Zij werden in een aangrenzend zaaltje binnen geleid. Het gesprek van het echt paar Chaplin met de Russische lei ders duurde langer dan het onder houd met het echtpaar Eden. Chroesjtsjef zei tegen Chaplin: „Wij beschouwen u als de grootste artiest van het ogenblik". Het Spaanse ministerie van voor lichting heeft vandaag 35.149 Protes tantse bijbels en andere godsdienstige boeken in beslag laten nemen bij het onder Britse leiding staande bijbelge nootschap in Madrid- Dulles besloot zijn verklaring over dit onderwerp met de woorden, dat de Verenigde Staten uitzien naar de dag waarop de Sowjet-Unie en de Verenig de Staten elkaar als vrienden en niet als vijanden beschouwen. Taak N.A.V.O. Sprekend over de NAVO deelde Dulles mee dat de NAVO-landen eco nomische samenwerking met niet- Europese landen en steunverlening hij het tot ontwikkeling brengen van achtergebleven gebieden, zoals het Midden-Oosten, in overweging dienen te nemen. De minister weidde uit over zijn maandag gedane voorstel om de NAVO te ontwikkelen als een coöpera tieve onderneming in economisch en sociaal, evenals in militair opzicht. De Verenigde Staten zouden, wan neer de NAVO-raad de volgende week in Par(js bijeen is, eigen voorstellen hebben voor verruiming van de NAVO. Hij voegde er aan toe, dat de Ver enigde Staten tegelijkertijd willen we ten, wat hun bondgenoten voor denk beelden hebben. Dulles zei niet te menen, dat er enige tegenspraak bestond tusen wat hij maandag had gezegd en een eer dere verklaring, dat de Weteuropese economische vraagstukken behandeld dienen te worden door middel van de organisatie voor Europese economische samenwerking en niet door de NAVO. De kracht van de NAVO, aldus Dul les, is voor een groot deel afhankelijk van de olie van het Midden-Oosten. Gemeenschappelijke pogingen van en kele NAVO-landen tot hulpverlening aan aangrenzende gebieden, zoals Noord-Afrika, waren mogelijk. Verdeeldheid opheffen In antwoord op een vraag, zei Dul les niet te denken, dat neutrale landen als Zwitserland en Zweden tenslotte tot de NAVO zullen toetreden. Wat Spanje betreft zouden de Verenigde Staten dit land zeer gaarne als NAVO- lid zien. Er waren evenwel enige me ningsverschillen in de NAVO over Spanje en de Verenigde Staten poog den niet hun opvattingen aan andere landen op te dringen. De doeltreffendheid van de NAVO, zo vervolgde Dulles, was door de ver deeldheid onder haar leden zeer ver minderd. Het was wellicht de grootste en kelvoudige taak van de NAVO deze verdeeldheid, die vaak oorlogen had veroorzaakt, op te heffen. Er was reeds veel gedaan om deze geschil len, waaronder de toetreding van West-Duitsland tot de NAVO. Maar organisaties, die men als tijdelijk en (Van onze parlementsredactie). DEN HAAG, 24 april. De Eerste Kamer behandelt dezer dagen het complex van voorstellen tot grondwetswijziging, dat de regering gedurende de afgelopen tien maanden bij de Staten-Generaal heeft ingediend. De huidige herziening van onze constitutie is er één van overwegend technische aard. Verschillende senatoren hebben hier gisteren nog eens nadrukkelijk op gewezen. Van ernstig principieel verzet tegen de voorstellen is dan ook, op een enkele uitzondering na, totnogtoe niets gebleken. Wel bleek algemene bezorgdheid te bestaan over het feit, dat elke periodieke aftreding van de leden der Tweede Kamer gepaard schijnt te moeten gaan met wijziging van de grond wet. De voorzitter van de anti-revolutio naire fractie, prof. mr. A. Anema, zei, dat de grondwet een samenvatting is van de hoofdbeginselen van ons staats bestel. Het is in strijd met aard en ka rakter van de constitutie om na af loop van iedere parlementaire zittings periode een serie grondwettelijke ge legenheidskwesties aan de orde te stel len. Deze afgevaardigde betreurde het ook, dat de leden der Eerste Kamer bijna nooit meer voor de volle zes jaar zitting hebben. Ook dit is een inbreuk op een grondwettelijke regeling, die door de periodieke aftreding van de Tweede Kamer in de hand gewerkt wordt. Het is zaak hier krachtig in te grijpen. GOD: BRON VAN RECHT Prof. Anema heeft verder uitvoe rig gesproken over het voorstel, en kele maanden geleden in de Tweede Kamer gedaan, om in de grondwet een inleidend artikel op te nemen, waarin God wordt erkend als de Bron van alle recht. Hij gaf toe, dat in de grondwet geen plaats mag worden ingeruimd voor theoretische uitspraken, die geen rechtsgevolgen hebben. Maar hij bestreed de opvat ting, dat de constitutie geen ruimte mag geven aan uitspraken, die op overtuiging of gevoel berusten, ook als deze geen onmiddellijke rechts gevolgen hebben. Ook het argument, dat een derge lijk inleidend artikel afbreuk doet aan de persoonlijke vrijheid, omdat op de ze manier ons land automatisch als christelijke natie wordt aangeduid, verwierp prof. Anema. Persoonlijke vrijheid, zo zei de a.r. woordvoeder, is LONDEN, 24 april. Een 74-jarige kok die vroeger keukenjongen van Tsaar Alexander de Derde van Rus land (18451895) is geweest, zal woensdag een souper voor Boelganin en Chroesjtsjef klaarmaken. De Sow- j et-leiders zullen het souper nuttigen in de pauze van de voorstelling van het Sadlers Wells ballet in de konink lijke opera in Londen. De kok, George Poulsen, die inder tijd voor het eten van de wolfshonden van de Tsaar moest zorgen, heeft een aantal speciale gerechten voor de Sow- jet-bezoekers samengesteld. uit de drang der omstandigheden ge boren beschouwde, droegen niet de elementen in zich voor een perma nente beslechting van geschillen en de schepping van eenheid. Men zou wel kunen 7»c—n, zo be sloot Dulle.dat de Verenigde Staten de mogelijkheid onderzoeken om meer de nadruk te leggen op politieke en economische samenwerking zonder de militaire kanten van de NAVO te ver waarlozen. Premier Nasser van Egypte (links) en de Egyptische minister van Staat, ko lonel Anwar el-Sadat, beiden gekleed In de traditionele pelgrimskledij, gefo tografeerd tijdens een godsdienstige plechtigheid bij de Kaaba in Mekka. geen ongebondenheid, maar afwezig heid van onrechtmatige dwang. Het Nederlandse volk is in wezen een christelijke natie en in deze hoedanig heid erkent het God als Bron van alle recht. Zo gezien wordt aan de persoon lijke vrijheid geen afbreuk gedaan, wanneer die natie als geestelijke een heid haar overtuiging belijdt in de grondwet. Prof. Anema bepleitte ten slotte een grondiger herziening van de grondwet (die naar zijn mening veel te uitvoerig is) met het doel door beperking de zo gewenste duurzaam heid te bereiken. Mr. Pollema (C.H.) achtte he even eens gewenst het opnemen van zo'n inleidend artikel bij een algehele grondwetsherziening in ernstige over weging te nemen De heer Pollema heeft betoogd, dat aan de kern van de grondwet na 1943 weinig is veranderd. De thans aan hangige voorstellingen zijn ook niet meer dan technische verbeteringen van bestaande regelingen. Het is P.v.d. A. en K.V.P. (met name de heren Van der Goes van Naters en Romme) niet gelukt de grondwet in revolutionaire zin om te buigen. De kleine (christe lijke) partijen hebben dit weten te voorkomen. Overigens waarschuwde hij met na druk voor het gevaar van uitholling van de grendwet. Dit gevaar is in deze tijd verre van denkbeeldig. De wo ningtelling 1956 is daar het bewijs van. Men tast op deze wijze de rechten van de Kroon en de Eerste Kamer aan. De voorzitter van de P.v.d.A.-fractie, oud-minister In 't Veld, bezag de inci dentele grondwetswijzigingen hele maal niet zo tragisch. Evenals de heer Kropman (KVP) was hij voor een drastische beperking vair de overvloe dige inhoud van de grondwet. Van op neming van een artikel van religieuze aard bleek de heer In 't Veld een groot tegenstander te zijn. Het had volgens hem geen zin deze twistappel te mid den van het Nederlandse volk te wer pen. UITBREIDING KAMERS De uitbreiding van de beide Kamers kon over het algemeen de goedkeuring van de verschillende sprekers wegdra gen. Men was het er over eens dat de toegenomen werkzaamheden in supra nationale organen en het veel tijd ei sende contact met de maatschappij een vermeerdering van het aantal parle mentariërs noodzakelijk maakt. De CHU kon echter niet enthousiast zijn en had liever helemaal geen uit breiding van het aantal Eerste Kamer leden gezien. De VVD-fractie bleek ten aanzien van de uitbreiding niet geheel eensgezind te zjjn. Morgen antwoorden de minister». 's-GRAVENHAGE, 24 april. De hoofdafdeling sociale zaken van het Landbouwschap beveelt zowel alle in dividuele werkgevers als alle combina ties van werkgevers in de agrarische sector aan op Koninginnedag (30 april) „voorzover het werk zulks toe laat", aan de in hun dienst zijnde ar beiders vrijaf te geven en deze vrije dag niet in mindering te brengen op de vakantie van de arbeiders. Wat de doorbetaling van het loon betreft, adviseert de hoofdafdeling niet alleen aan de vaste en los-vaste arbei ders, doch ook aan losse arbeiders het loon over de Koninginnedag door te betalen. Met betrekking tot de nationale feestdag (5 mei) verzoekt de hoofdaf deling sociale zaken de werkgevers hun desbetreffende arbeiders desge wenst in de gelegenheid te stellen een snipperdag op te nemen. Het dagelijks bestui r van de Chris telijke Middenstandsbond heeft in zijn vandaag gehouden vergadering beslo ten de middenstand te adviseren zjjn personeel op Koninginnedag 39 april vrijaf te geven. DAMASUS, 24 april. Syrië is be reid een staakt-het-vuren in acht te nemen langs de Syrisch-Israëlische grens, als Israël de verzekering geeft dat de resoluties van de veiligheids raad der Ver. Naties nageleefd zuilen worden. Dit is in Damascus door de Syrische regering bekendgemaakt.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1