MAVO zou meer dan militair bond genootschap kunnen en moeten zijn Russen ontdekten een tunnel in Berlijn Sowjet-Unie was alleen in staat waterstofbom te laten ontploffen Toeschouwers demonstreerden Weg met imperialisme uit Moskou! Dulles waarschuwt tegen Russische politiek Nieuwe taak; Meer bouwen op hoop, minder op vrees Sowjet-stafchef: Misdadige spionnage-bedoeling PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Onvoorwaardelijk bestand in M.-0osten? Ernstige overstromingen in Afghanistan Monteur rijdt twee wielrijders aan Ook op rakettengebied kan Rusland met anderen wedijveren Briis protest tegen aanwezigheid B. en C. Drie proceni in vlees- warenindustrie Gouverneur Ned. Antillen naar Nederland Hoofdkantoor: Oom, L. ToriUtr. *0, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 27428». Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, TeL 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Lie Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3379 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. 1. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Dinsdag 24 april 1956 BETER ONDERDAK VOOR DE SOUBURGSE KLEUTERS ■ie pagina 2. Woensdag: Zon op 5.22 u., onder 1958 u. Maan op 20.58 u., onder 5.10 u. Hoogwater woensdag 25 april: Vlissingen: 2.00 u. 2.13 m., 14.26 u. 2.28 m. Terneuzen: 2.30 u. 2.27 m., 14.53 u. 2.40 m. Wemeldinge: 3.46 u. 1.58 m., 16.11 u. 1.74 m. Zierikzee: 3.30 u. 1.32 m., 16.00 u. 1.48 m. NEW YORK, 23 april. John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft maandag in New York op een bijeenkomst van de Ver. Pers verklaard, dat de Noordatlanti- sche verdragsorganisatie meer dan een zuiver militaire bondgenoot schap zou kunnen en moeten zijn. De tijd is gekomen om van de beginfaze over te gaan tot de „tota liteit" van de betekenis der N.A.V.O., aldus Dulles. De recente wijzi gingen in de Sowj et-Unie hebben de sfeer van vrees die vroeger de vrije wereld beklemde, weggenomen. „Onze nieuwe taak is om meer te bouwen op hoop en minder op vrees", zo betoogde hij. „De Sowj et-heersers en hun agen ten zijn in hun nieuwe kleed wat meer aanvaardbaar en zij hebben hierdoor meer kans om kwaad te doen. De bondgenoten gevoelen niet langer de zelfde dwang om over hun onderlinge verschillen heen te stapen, zoals toen zij zich tezamen geplaatst zagen tegen over een duidelijk aanwezig gevaar. Regelingen voor collectieve beveili ging, die oorsronkelijk geboren wer den uit vrees voor agressie, schijnen sommigen nu minder belangrijk dan vijf jaar geleden. Onder deze omstandigheden is onze taak moeilijker zo zeer dat sommige mensen de recente ontwikkelingen be treuren omdat hierdoor het beeld, dat tot dusver tamelijk eenvoudig was, wordt verward", aldus de minister. «Dit is echter niet onze opvatting. Na tuurlijk maakt oorlog, een gevaar voor oorlog, de zaken eenvoudiger". Doch de V.S. wensen geen eenvoudigheid *""ren zulk een prijs, noch wensen zij nodeloos vrees en een gevoel van pa niek te wekken. Waakzaamheid handhaven „Omdat de militaire vermogens van de Sowj ets zo groot blijven en omdat hun bedoelingen onderhevig zijn aan snelle veranderingen, moeten wij onze waakzaamheid en onze kracht hand haven. Maar wij moeten ook de een heid en de dynamiek van de vrije we reld vergroten door meer nadruk te Mggen op samenwerking voor iets dan Uot-r en alleen tegen iets". „De Noordatlantische Verdragsor ganisatie", zo vervolgde Dulles, dient als een onmisbaar en essenti eel Instrument van de Atlantische gemeenschap. Doch, naar mijn me ning, is de tijd gekomen om te over wegen, of haar organisatie niet ver der ontwikkeld dient te worden, als zij op passende wijze de behoeften van deze en komende generaties moet dienen. Indien dat het gemeen schappelijk verlangen van de NAVO- leden is, zullen de V.S. gaarne mee helpen bij het verkennen van de mogelijkheden". V.N.-hoeksteen De Verenigde Naties blijven de hoek steen vormen van de Amerikaanse bui tenlandse politiek, maar men had nooit verwacht dat deze organisatie het enige middel is voor het ontwikke len van een wereldorde. De N.A.V.O. bevat, evenals de organisatie van Amerikaanse staten, op haar eigen wij ze de mogelijkheden voor een grote ontwikkeling. Oorspronkelijk is de NAVO opgezet als een militaire bond genootschap en dit aspect blijft van essentieel belang, aldus de minister. De organisatie kan en moet evenwel meer zijn. DAMASCUS, 23 april. De secre taris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, is maandag uit Bei roet in Damascus aangekomen voor besprekingen met de Syrische autori teiten over vermindering van de span ning langs de grens van Syrië met Israel. Men verwacht, dat hij zal trachten tot een onvoorwaardelijk bestand te komen, zoals ook door zijn bemidde ling tot stand gekomen is aan de grens van Egypte met Israel. PESJWAR, 23 april. Ongekende overstromingen van de rivier Hel- [noend hebben in Afghanistan een honderdtal doden geëist. Volgens radio Kaboel zijn duidzenden personen dak loos geworden en is in vele streken de oogst vernield. Uit dezelfde bron wordt gemeld dat de Afghaanse rege ring Perzie verantwoordelijk stelt voor ie overstromingen. Perzie heeft name lijk in de delta van de Helmoend, vlak [rij de Perzisch-Afghaanse grens, een •uwdam gebouwd, die de waterloop •-storen zou. De V.S. menen, dat de geest, waar door zo vele niet-zelbesturende volke ren in de afgelopen tiental jaren po litieke onafhankelijkheid hebben ge kregen, tengevolge moet hebben, dat op vreedzame wijze ook de volkeren, die aan het 'meedogenloze kolonialis me van de Sowjet-Unie' zijn onder worpen, onafhankelijkheid verwerven. "Vrede en voorspoed in Europa ver eisen, dat Oost-Duitsland zich in vrij heid met de federale Bondsrepubliek kan verenigen en dat de volkeren van Oost-Europa opnieuw onafhankelijk worden". Verzoening! „Wij streven er voor alles naar de onvermijdelijke dag naderbij te bren gen, dat de historische vriendschap tussen het Russische en het" Ameri kaanse volk weer volledig aan de dag kan treden". In dit verband zei de mi nister, dat de Sowjet-heersers er op het gebied van de buitenlandse poli tiek naar streven 'een aspect van ver zoening' te tonen. De halfgod Stalin was onttroond om plaats te maken voor een collectief leiderschap en ge weld werd niet langer als het enige middel gepredikt. Dulles leidde hieruit o.m. af, dat er in het Sowjet-blok libe rale krachten aan het werk zijn. Hij achtte dit van geweldig be lang, maar voegde hieraan toe, dat de Russen intussen koortsachtig be zig zijn, hun militaire macht uit te breiden, speciaal op het gebied van de kernwapens en de middelen om deze te vervoeren. Ook werden de Oosteuropese landen nog onder drukt, terwijl de Sowjet-Ieiders in Azië en het Nabije Oosten 'kooplie den van haat' en 'aanstokers van ge weld' waren geworden. Klok niet terug Samenvattend kwam Dulles tot de conclusie, dat de verklaring, dat in betrekking tot het Sowjet-communis- tische vraagstuk het ogenblik van het grootste gevaar het moment van ont spanning zal zijn, nooit van meer be lang is geweest dan thans. „Als wij het vooruitzicht op succes op zichzelf als een volledig succes beschouwen, dan kan dit uiteindelijk tot een ramp lel- <S^S> <S#v> U'S#®- <A?S<fc=S> <2s=e den", zo waarschuwde Dulles. Dit wil de evenwel niet zeggen, dat de V.S. zouden moeten handelen alsof er niets was gebeurd. „Wij kunnen en zullen de klok niet terug zetten. Wij zullen niet de hoop, dat er wellicht een heil zame verandering is begonnen, ver stikken", aldus de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken. In „geleende" auto op weg naar zijn meisje in Tholen BERGEN OP ZOOM, 23 april. De 23-jarige monteur J. v. d. B. te Bergen op Zoom, die werkzaam is in een gara ge, waar militaire trucs worden gere pareerd, „leende" maandagavond een 3-tons wagen om onder het mom van „even een boodschap" doen zijn meisje in Tholen wilde bezoeken. Deze amou reuze trip lièp echter niet over rozen, want twee maalkort achter elkaar reed hij, zonder dit op te merken, een wielrijder aan. De eerste „misstap" beging hij op de Noordzijde Zoom, waar de fietser J. v. M. uit Steenber gen onderste boven werd gereden en zodanig zwaar werd verwond, dat ge neeskundige hulp direct van node was. Vijfhonderd meter verder reed hü ver volgens de tweede wielrijder A. K. uit Bergen op Zoom „van de fiets", zodat ook deze ngar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Ook dit accident schijnt v. d. B. niet bemerkt te hebben. Een automobilist, die dit laatste onge luk zag gebeuren keerde zijn wagen en ging achter v. d. B. aan en slaagde ér in om de „stukrijder" op de weg naar Tholen te laten stoppén. Inmid dels was ook de politie gearriveerd. Van de B. bleek niet in het bezit van een rijbewijs en werd om verdere onheilen te voorkomen in de kraag gegrepen. Dodelijk ongeluk te Rotterdam ROTTERDAM, 23 april. Vanmor gen omstreeks acht uur is de 60-jarige loodgieter J. Schiesser uit Rotterdam, op het kruispunt viaduct Rozenlaan GordelwegRodenrijsestraat met zijn fiets aangereden door een autobus van lijn 45. In ernstige toestand werd hij naar het ziekenhuis Coolsingel ver voerd, waar hü korte tijd later is over leden. Chroesjtsjef hield toespraak in Birmingham BIRMINGHAM, 23 april. „Slechts de Sowjet-Unie is tot nu toe in staat geweest een waterstofbom door een vliegtuig te laten af werpen en ontploffen", aldus heeft de Sowjetrussische eerste partij secretaris Chroesjtsjef maandag in een toespraak te Birmingham ver klaard. Chroesjtsjef, die dit zei in een toespraak bij de opening van de door hem en Boelganin bezochte nijverheidstentoonstelling, voegde hieraan toe: „De Amerikanen hebben tot nu toe slechts het voorne men om dit te doen. Hun jongste ontploffing betrof die van een ont- ploffingsinstallatie voor een waterstofbom, doch niet van de bom zelf". Chroesjtsjef sprak zijn afkeuring uit over het door de Westerse lan- Tijdens bezoek B. C. aan Birmingham BIRMINGHAM, 23 april. De Sowjetrussische premier Maarschalk Boel ganin en eerste partijsecretaris Chroesjtsjef hebben maandag Birmingham, de tweede industriestad van Groot-Brittannie, bezocht. Buiten het door hen bezochte stadhuis had zich een grote menigte ver zameld. Enkele toeschouwers hadden spandoeken met in het Russisch en het Oekraines gestelde leuzen bij zich. Twee dezer leuzen luidden: „Weg met het imperialisme van Moskou" en „Vrijheid voor Letland". Een leuze in het Engels luidde: „Houdt het communisme eruit". Premier Boelganin heeft op de ont vangst op het stadhuis van Birming ham verklaard, dat men moet trachten de oorzaken te vinden van de me ningsverschillen die na de oorlog ge leid hebben tot het verslechten van de Brits-Russische betrekkingen. Het is best mogelijk, dat wij beiden schuld hebben, zo zei hij. EDEN UITGENODIGD Maarschalk Boelganin en Chroes- sjtsjef hebben premier Sir Anthony Eden uitgenodigd nog dit jaar een be zoek aan Rusland te brengen, aldus is in diplomatieke kringen te Londen vernomen. Volgens deze kringen hebben de Russische leiders deze uitnodiging ge daan omdat zij van mening zijn dat verdere besprekingen op topniveau be ter internationaal begrip zullen bevor deren. Het is nog niet bekend wat pre mier Eden. heeft geantwoord. GRAP.... „De Londenaren zeggen dat nu de besprekingen tussen de Britse en de Sowj et-leiders halverwege gevorderd zijn, de afstand tussen Londen en Mos kou reeds met een derde verminderd is". Dit grapje, dat slaat op het feit dat sinds zondag in Groot-Brittannie de Britse zomertijd geldt, zodat het tijdverschil tussen Londen en Moskou nog slechts twee in plaats van drie uur, werd aangehaald door de corres pondent van radio-Moskou, die het verslag van het Russische bezoek ver zorgt. Het Sowjet-persbureau „Tass" deed het bezoek dat de Russen aan Koningin Elisabeth brachten, met slechts één zin af. De Russische leiders zijn maan dagavond op een diner in het lager huis de gasten geweest van de lei ders der Britse labourpartij. Het hooggerechtshof van de V.S. in Washington heeft bepaald dat er in alle 48 staten geen rassenscheiding meer mag zijn in autobussen. De fcito geeft een beeld van de demon- stratietocht; jonge, Oost-Europese ban nelingen marcheren, in het uniform van de organisatie van vluchtelingen van achter het ijzeren gordijn, mee in de lange stoet. Wervelstormslachtoffers in Nyassaland JOHANNESBURG, 23 april. Vol gens officiële cijfers zijn in het Zuid- afrikaanseprotectoraat Nuassaland tweehonderd personen door de wervel storm, die Lurio en andere plaatsen in het centrum van die gebied heeft ge teisterd, om het leven gekomen. Men heeft de plaats Lurio tot nu toe niet kunnen bereiken. Verwacht wordt, dat het aantal om het leven gekome- nen de 250 te boven zal gaan. 's-GRAVENHAGE, 23 april. In een vergadering van afgevaardigden van de werkgevers- en werknemersor ganisaties in de vleeswaren-, en vlees- conserven- van baconindustrie is over eenstemming bereikt over de bevoegd heid tot het uitbetalen vóór I juni a.s. van de bonificatie van 3 pCt, Inzake een verhoging van de lonen met 6 ingaande met de eerste volle loonweek in september a.s. en het ge lijktijdig inwerkingtreden van een bedrijfspensioenfonds, waaromtrent in de onderhandelingscommissie volledi ge overeenstemming bereikt is, zal de werkgeversorganisatie spoedig in een algemene ledenvergadering een beslis sing nemen. BERLIJN, 23 april. De Russi sche autoriteiten hebben maandag bekend gemaakt 'n tunnel te heb ben ontdekt tussen de Amerikaan se en de Russische zones van Ber lijn, die is aangelegd met het doel de Oostduitse en Russische mili taire telefoonverbindingen af te tappen. Dit is onthuld op 'n haas tig belegde persconferentie op Karlshorst, het Russische hoofd kwartier in Oost-Berlijn. De waarnemende Russische com mandant in Berlijn, kolonel I. A. Kot- soeba, verklaarde dat Russische troe pen gisteren een „Amerikaanse luister post in de Russische sector van Ber lijn" hebben vernietigd. „De ont dekte tunnel", zo zei hij, „was 300 m lang en bevatte installaties waarmee verbindingen tot stand konden worden gebracht met Russische militaire tele foonlijnen". MISDADIGE BEDOELING In zijn brief protesteerde generaal Zanrenko, chefstaf van de Russische strijdkrachten, tegen "„deze onwettige en ontoelaatbare daden van de Ameri kaanse militaire autoriteiten". Hij eis te de bestraffing van degenen die er voor verantwoordelijk zijn en maatre gelen om een. herhaling ervan te voor komen. Hij zei dat de tunnel die de luis terpost en installaties bevatte, „duide lijk aantoont dat de organisatoren han delden met de misdadige bedoeling te spionneren". Verder zeide hij dat „helaas geen positieve resultaten zijn bereikt". GEEN COMMENTAAR! Het Russische hoofdkwartier heeft voorgesteld een gemengde Russisch Amerikaanse militaire commissie te benoemen om het geval grondig te be studeren. Amerikaanse functionarissen hebben geweigerd commentaar te ge ven. Officieren van het Russische leger hebben de tunnel getoond aan een ge zelschap van ongeveer 100 journalis ten. De journalisten werden in een au- toconvooi van de persconferentie naar een eenzame weg net binnen de Rus sische sector van Berlijn gebracht. Daar bijna op een steenworp afstands van de Amerikaanse sector, werd hen aan de kant van de weg een gapend gat getoond waarin een aantal loodkabels waren blootgelegd. De kabels lagen ongeveer een meter onder het asfalt van het wegdek. Een Amerikaanse woordvoerder be vestigde later dat maandagmiddag een RussischAmerikaanse bespreking heeft plaatsgehad doch hij weigerde het onderwerp van de bespreking be kend te maken. DE BILT ZEGT: Koud Overwegend droog weer mét over drijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. On geveer dezelfde temperaturen als gis teren. den uitgevaardigde verbod op het vervoer van strategische goederen naar de Sowjet-Unie. Hij vervolgde: „De nadruk wordt thans gelegd op de vervaardiging van raketten. Wij kunnen ook op dit gebied wedijveren en ik ben er ze ker van dat de Sowjet-Unie de be schikking zal krijgen over een raket met een waterstofbomlading in cNf kop, welke naar elk punt in de we reld kan worden afgeschoten." Geen achterstand Chroesjtsjef trok voorts een verge lijking tussen de produktie van vlieg tuigen in Groot-Brittannië en in de Sowjet-Unie. „Rusland staat in geen enkel opzicht bij Engeland achter, en toch wilt u geen handel met ons drijven. Ik wil er in dit verband op wijzen dat de Wes terse beperkingen op onze wederzijdse handel ons in geen enkel opzicht zul len verhinderen vorderingen te maken bij onze bewapening. Slechts een uitgebreide handel kan de weg banen naar het ontstaan van een wezenlijke en krachtig vriend schap tussen onze beide landen. Bij een dergelijke handelsontwikke ling zouden wij Britse machines ko pen, in plaats van deze, zoals thans ge schiedt, zelf te vervaardigen, en dit zou voor onze beide landen voordelig zijn. Doch indien u weigert ons deze ma chines te verkopen, dwingt u ons onze produktie uit te breiden en ze zelf te vervaardigen. Wij zijn niet langer van Engeland afhankelijk voor het kopen van machines en wij menen, dat deze toestand voor geen van ons beiden voordelig is", aldus Chroesjtsjef. Strategisch! Als de handel tussen Engeland en de Sowjet-Unie slechts gebaseerd is op kreeft en haring, kan hij niet bloeien, 'hoewel de Britse haring heer lijk is vooral met een druppeltje wod ka'. Men acht handel in strategische goederen te gevaarlijk, maar wat zijn strategische goederen, vroeg Chroesjtsjef. Ook boter kan als stra tegisch belangrijk worden be schouwd. Van dat „strategische standpunt" moeten wij af. De handel moet op grote schaal tot ontwikke ling gebracht worden. Engeland moet in Rusland kunnen kopen wat het nodL heeft en omgekeerd. De sfeer waarin de besprekingen in Engeland worden gevoerd is er een van 'openhartigheid, vriendschap en wederzijds begrip, hoewel wij nu en dan wellicht wat kortaf zijn', zo ver klaarde Chroesjtsjef. De Sowjet-Unie gelooft dat de be sprekingen nuttig zullen blijken te zijn, al zal natuurlijk niet op alle pun ten volledige overeenstemming bereikt worden. Dat zou ook niet mogelijk zijn; het is nu eenmaal eenvoudiger betrekkingen te verslechteren dan ze te verbeteren. Wij zullen echter een zeer goede basis leggen voor de ont wikkeling der betrekkingen, die in de toekomst zo vriendschappelijk als maar mogelijk is, moeten zijn, zo be sloot hij. Demonstratie Later op de dag woonden de Russi sche leiders op de luchtmachtsbasis Marham in Norfolk een demonstratie van de luchtmacht bij. De Russen za gen onder andere acht Vickers Valiant atoombommenwerpers met straalaan drijving, 16 Canberra straalbommen- werpers en verschillende groepen Hunter straaljagers in actie. Na afloop keerden de Russische be zoekers per vliegtuig naar Londen te rug. WILLEMSTAD-Curagao, 23 april. De gouverneur der Ned. Antillen, mr. A. A. M. Struycken, is maandag naar Nederland vertrokken. Officieel werd hierover medege deeld: in verband met het beraad dat in Den Haag wordt gevoerd met de minister-president van de Ned. Antil len en de gevolmachtigde minister van dit rijksdeel, he-ft de minister van overzeese rijksdelen a.i. het wenselijk geoordeeld, de gouverneur van de Ned. Antillen uit te nodigen naar Ne derland over te komen. Mr. Sruyken is heden per vliegtuig naar Nederland vertrokken.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1