Ontwikkelingsfonds voor z.-Europa RANG Coning Leopold maakte geslaagde ontdekkingstocht Jaarlijkse sportfeesten in één der Europese landen Studentenrelletjes op Cuba Indonesisch blad vraagt onderzoek naar doodsoorzaak W ereldpijprookdag op 25 april Unie door parlement opgezegd van Kees Soeke zeventig jaar De Koningin naar oostelijk Flevoland Ds. A. Rolloos overleden Hij was de eerste, die Santa Maria la antiqua del Darien identificeerde Feestdag voor drie Herv. predikanten 75.000ste emigrant naar Australië Maandag 23 april 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Besluit van de Raad van Europe STRAATSBURG, 21 april. Het parlement van de Raad van Europa heeft met op twee na algemene stemmen besloten bij het comité van ministers de vorming van een ontwikkelingsfonds voor Zuid-Europa aan te bevelen. Het doel van dit fonds is in de vorm van schenkingen of leningen kapitaal beschikbaar te stellen voor pro jecten tot economische ontwikkeling van Griekenland, Italië en Turkije. Het fonds zou moeten worden opgebouwd uit financiële bij dragen van de regeringen der leden-landen van de Raad, terwijl de administratie ervan zou worden toevertrouwd aan de organisatie voor Europese economische samenwerking (OEES). Indien de Euro pese bijdragen onvoldoende zouden blijken te zijn, zou het comité van ministers in overleg met de OEES pogingen kunnen ondernemen om de deelneming van de Amerikaanse regering te verkrijgen voor de financiering van de projecten. deze feesten zelf organiseert, maar dat hij daarbij de hulp van bestaande or ganisaties inroept. Wel zouden er prij zen van de Raad worden uitgeloofd. De Raad wil de Franse regering voor stellen het eerste van deze sportfees ten in Straatsburg te laten houden om dat deze stad de zetel van de raad is. Mej. Dr. Marga Klompé heeft in een interview voor de Nederlandse Wereldomroep verklaard, dat de il lusie welke zij en andere leden in 1949 hadden, dat de Raad van Euro pa het centrale punt zou worden van waaruit de Europese eenwording zou groeien, geen werkelijkheid is geworden. Omtrent het plan voor de opstelling van een Europees sociaal handvest en de vorming van een Europese econo- misch-sociale raad heeft het parlement ook op de huidige zitting niet tot een definitieve beslissing kunnen komen. Dit plan is nu reeds twee jaar in be handeling en heeft in die tijd herhaal delijk tot heftige debatten aanleiding gegeven, omdat sommige leden wel be reid waren het sociale handvest te aan vaarden, maar niet de economisch-so- ciale raad, terwijl anderen volhielden, dat het handvest ge vaar liep een dode letter te blijven als er geen econo- misch-sociale raad is het parlement voegdheid om de verwezenlijking van het handvest te stimuleren en te con troleren. In de periode tussen de tegenwoor dige zitting en die van oktober 1955 was de eerste groep erin geslaagd het project van de economisch-sociale raad uit het ontwerp verwijderd te krijgen, maar de andere groep kwam daar te gen in het geweer en diende een amen dement in, dat tot strekking had het ontwerp te handhaven. Dit amende ment werd o.a. door het Nederlandse lid J. J. Fens krachtig verdedigd. Hij verweerde zich in het bijzonder tegen hen, die de economisch-sociale raad een instelling met een corporatief ka rakter hadden genoemd, „een etiket waarmee men gewoonlijk wil zeggen, dat er een luchtje aan zit". Het amendement werd tenslotte aan genomen, maar in verband met de po litieke aspecten van de kwestie moet het gehele project nu worden bestu deerd door de commissie voor alge mene zaken, waarna het voltallige Eu ropese parlement er zich op de herfst- zitting in oktober a.s. definitief over zal kunnen uitspreken. SPORTFEESTEN Minder tijd heeft het parlement no dig gehad om het eens te worden over een voorstel om onder auspiciën van de Raad jaarlijks Europese sportfees ten te laten houden, teneinde het con tact tussen de jeugd te verstevigen. Het is niet de bedoeling, dat de raad Weliswaar heeft de Raad voorstellen op dit gebied gedaan, maar vele be langrijke initiatieven zijn buiten de Raad genomen, zei hij. De Raad is nu echter wel het centrum geworden voor de ontwikkeling van verschillende vormen van multilaterale samenwer king tussen de Europese regeringen door middel van verdragen en conven ties. Nog belangrijker vond zij de taak, die de Raad vervult door een punt te vormen, waar de zes landen van het z.g. „kleine Europa" de andere landen, die op integratiegebied minder ver willen gaan, elkaar geregeld ontmoeten, waardoor het gevaar van een splitsing van Europa in die twee groepen wordt vermeden. HAVANNA, 21 april. Een groep studenten heeft vrijdag bij een schiet partij in Havanna een vooraanstaand lid van president Batista's progres sieve partij gewond. De aanhanger van Batista leidde een televisieprogramma, 'n Cameraman en een student liepen eveneens verwon dingen op. Later werd bij een beto ging voor het ziekenhuis waar Marti nez werd geopereerd, nog een stu dent gewond. Naar verluidt zijn donderdag bij studentenrelletjes in Santiago op Cuba vijf personen gedood. In Havana protesteerden vrijdag studenten tegen de arrestatie van col lega's in Santiago en zij besloten tot maandag in staking te gaan. Hetzelfde werd besloten door de middelbare scholieren van het eiland. Ingezonden Mededeling (adv.) Het overlijden van Jung- schlaeger PURMEREND, 21 april. Woens dagavond a.s. zal in het clublokaal van „De Gesellighe dampkring" te Pur- merend de 25ste april officieel wor den geproclameerd tot wereldpijprook- dag 1956, „een symbool van internatio nale vriendschap". „Op die dag zal aan een zeer hooggeplaatst persoon 'n vriendschapspijp worden aangeboden wegens de wijze waarop hij de we reld-vriendschapsgedachte in het af gelopen jaar heeft gediend" aldus Opa Klijzing en A. J. Poot, voorzitter en secretaris van de genoemde damp kring. Op de avond van de dag wordt de jaarlijkse perspijprookwedstrijd ge houden. De winnaar van vorig jaar, de heer M. van Dijk, zal de wisselpijp verdedigen. De jury staat onder lei ding van dr. J. L. Postma. DJAKARTA, 21 april. (ANP). Het Indonesische parlement heeft met algemene stemmen het wetsontwerp tot opzegging van de Nederlands-In donesische Unie aanvaard. De rege ring vulde het wetsontwerp aan met een nieuwe paragraaf, waarin het handvest van de soevereiniteitsover dracht en de briefwisseling met Ne derland ten aanzien van de status-quo van Nieuw-Guinea ongedaan wordt gemaakt. In de toelichting wordt gezegd, dat Indonesië zichzelf als een soevereine natie beschouwt sinds 17 augustus 1945, toen Soekarno en Hatta de on- DJAKARTA, 21 april. ANP. Het afhankelijkheid uitriepen, blad „Duta Masjarakat", het orgaan van de Nahdatul Ulama, heeft er bij de Indonesische regering op aange drongen een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de doodsoorzaak van Jungschlaeger. Het blad schrijft, dat zelfs de officier van justitie, Sunarjo, eerst niet wilde geloven, dat Jung schlaeger ziek was geworden en be handeling in een ziekenhuis nodig had. Het blad vervolgt: „De Nederlanders trachten nu zijn dood uit te buiten, die volgens hen is veroorzaakt doordat het proces zich heeft voortgesleept, om het vrijlaten van de overige Nederlandse gevangenen, die eveneens worden be schuldigd van subversieve acties, te bewerkstelligen. De regering dient te voorkomen, dat Nederland voordeel trekt uit het overlijden van een man, die een deel van zijn leven wijdde aan een organisatie, die de vernietiging van de Indonesische republiek tot doel had". De Indonesische procureur-generaal, Suprato, zal maandag verklaringen over het overlijden aanhoren van de twee medici, die Jungschlaeger hebben behandeld. De twee artsen zijn Prof. Slamet Santoso en Dr. Wielinga. Inmiddels schrijft het socialistische dagblad „Pedoman" het te betreuren, dat de verhoren zo langzaam zijn ge vorderd, dat de beklaagde gedurende een jaar onder psychologische druk is geweest, hetgeen uiteindelijk fataal voor hem is geworden. U kocht wel eens drups of populair gezegd „zuurtjes" Als U echter naar RANG vraagt, kunt U veel meer genieten. Probeert U eens de fijne smaken: citroen, sinaasappel, frambozen enz. Aan de doorschijnende, kristal-heldere kleuren herkent U direct de frisse, sublieme kwaliteit. Los verkrijgbaar 32 cent per 100 gram en in rollen 17 cent. Let op de naam RANG op het beschermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere rol. ABCOUDE, 21 april. Vandaag is te Abcoude zijn tegenwoordige woonplaats aan Kees Boeke, de stichter van Öe school de „Werkplaats kindergemeenschap" te Bilthoven, het boek aangeboden, dat werd samen gesteld ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag. De redactie-commissie, die met de samenstelling van dit boek was be last, begaf zich onder voorzitterschap van dr. Bolkestein, de oud-minister van onderwijs, naar Abcoude om het allereerste exemplaar, dat van het boek gereed gekomen is, aan Boeke te overhandigen. Een gedeelte van het boek wordt gevormd door een levensbeschrijving van Boeke, in het Engels geschreven door Wyatt Raw- son, die met Boeke vele jaren nauw heeft samengewerkt in de „New Edu cation Fellowship". Het tweede gedeelte bestaat uit een -erie artikelen, die een licht werpen op het aandeel van Boeke in de onderwijsvernieuwing in ons land. ZWOLLE, 21 april. Koningin Juliana zal donderdag 26 april a.s. 'n bezoek aan oostelijk Flevoland bren gen. Gezien het karakter van dit werkbezoek: een indruk te krijgen van de dagelijkse gang van zaken te Lelystad en bij de dijkwerken, zullen feestelijkheden achterwege blijven. 's-GRAVENHAGE, 21 april. In de ouderdom van bijna 82 jaar is in Zwijndrecht overleden ds. A. Rolloos, emeritus-predikant van de Geref. Kerken. Ds Rolloos werd in 1874 te Nieuwerkerk aan de IJssel geboren en was oorspronkelijk werkzaam als onderwijzer aan de christelijke scho len te Nijkerk en Bunschoten. Hij studeerde aan de Theol. Hogeschool te Kampen en aan de V.U. theologie. Op 7 oktober 1906 werd ds. Rolloos te Peetgum bevestigd. Hjj diende de kerken van Ter Apel, Tres Arroyos in Argentinië, Lekkerkerk, Veenen- daal en Delfshaven, waar hjj is werk zaam geweest tot aan zijn emeritaat Dr. W, Aaldcrs blijft Herv. predikant HAARLEM, 21 april. De Haagse predikant bij de Herv. Gemeente Dr. W. Aalders, die beroepen was bij de Remon strants Geref. Gemeente te Haarlem, is gezwicht voor de aandrang van velen om Hervormd predikant te blijven en heeft bedankt voor het beroep. Eeuwenoude stad in Columbia gevonden BRUSSEL, 21 april. Belga. Tot dusver zijn slechts zeer weinig bijzonderheden gepubliceerd van de reis, die Koning Leopold in ja nuari en februari 1956 in het noorden van Columbia heeft gemaakt. Deze discretie was toe te schrijven aan het verlangen geen voor barige ruchtbaarheid te geven aan de plannen én doelen van een expeditie met wetenschappelijk karakter, waaromtrent het Belgische persbureau „Belga" thans uit de beste bron nadere bijzonderheden heeft verkregen. Koning Leopold maakte in 1954 een tocht door de landengte van Dariën, in de republiek Panama, waarvan het doel was de weg terug te vinden, die Vasco Balboa had afgelegd, toen hij de Stille Oceaan ontdekte. Chr. sociale organisaties ver gaderen met predikanten 's-GRAVENHAGE, 21 «pril, Het convent van chr. sociale organisaties heeft een conferentie belegd voor alle predi kanten hier te lande op 6 en 7 juni op „Woudschoten" te Zeist. Als referenten zullen optreden de heren M. Ruppert, voorzitter van het C.N.V. met het onder werp: .Achtergronden en betekenis der chr. sociale beweging" en prof. dr. W. Rijs, hoogleraar te Wageningen en oud secretaris van de C.B.T.B., die zal spreken over: „Christelljk-sociaal en welvaarts- politiek". Volgens de overlevering had de ont dekkingstocht van Balbao als uitgangs punt een stad genaamd „Santa Maria la antiqua del Darien", waarover slechts weinig nauwkeurige gegevens bekend waren. Koning Leopold vatte daarom het plan op in 1956 een nieuwe expeditie te on dernemen. ditmaal met het doel grondig het gebied te bestuderen, waar volgens geschiedkundige en aardrijkskundige ge gevens de verdwenen stad moet hebben gelegen. Deze onder leiding van Koning Leo pold, in het noorden van Columbia on dernomen expeditie, waarvan o.m. deel uitmaakte de Belgische archeoloog Joseph Mertens, verbonden aan de opgravings- dienst der Belgische koninklijke musea voor kunst en geschiedenis, vestigde haar basis te Turbo, waar zij van 25 januari tot 13 februari verbleef. Tijdens talrijke tochten, uitgevoerd met behulp van twee helikopters en te voet, onderzocht de expeditie op gron dige wijze het gebied ten westen van de Golf van Uraba tot aan de oostelijke helling \mn de Cordilleras van Darien, waarvan de uitgestrekte delta van de Rio Atrato deel uitmaakt. Deze delta is een uitgestrekte moeras sige vlakte, gevormd door de vele mon dingen van de Atrato. Naar het noorden strekt een van de secundaire ketens van het Darienmassief zich uit tot aan de zee. De kust is daar zeer diep ingesneden en vormt verscheidene kleine baaien waar van de zuidelijkste beschermd wordt door de rotsachtige uitloper van het „Isa de la Gl'oria". De baai is daarom een zeer goed beschermde natuurlijke haven geworden, die ongetwijfeld door de eerste kolonis ten opgemerkt werd. Daar zou zich de ontschepingshaven bevonden hebben van de kolonisten, die zich in het binnenland gingen vestigen. Een oppervlakkige verkenning van het eiland leverde echter geen onomstootbaar bewijs op van de aanwezigheid van een oude bezetting. STAD WERD ONDERZOCHT De expeditie hield zich speciaal bezig met de identificatie en het onderzoek van Santa Maria la antiqua del Darien, een stad die in 1510 gesticht werd door de Spanjaard Enciso, het eerste bestuurscen trum op het continent en de eerste bis schopszetel in Amerika, die evenwel om politieke redenen in 1524 werd opgehe ven. Ondanks het grote belang van Santa Maria op politiek en cultureel gebied was de stad totnogtoe niet het voorwerp van een grondig onderzoek. Hoewel de ligging reeds eerder werd ontdekt door missio narissen en door enkele Columbiaanse historici, die de plaats bezochten, was de expeditie van Koning Leopold de eerste, die opgravingen en verdere nasporingen verrichtte, welke nauwkeurige gegevens Ingezonden Mededeling (adv.) In buijsjes a| en flacons a 50 tabletten DE INKT. Over die ballpoint-inkt behoeft u zich geen zorgen te maken. Met wat „eau bain Marie" verwarmde spiritus krijgt u die zó weg. Eventueel en kele keren betten. LEREN KENNEN. Dan is er nog een probleem op dit vlak. Het is inderdaad moeilijk het ware karakter te leren kennen, want dat wordt in de verlovingstijd, voor al in het begin, zorgvuldig gecamou fleerd. Maar dit blijkt soms wel, als u op uw stuk blijft staan en niet voor de verlangens van meneer capita teert uit angst hem kwijt te raken- Hoe verdraagt hij teleurstelling, als u eens NIET een afspraak kunt na komen, omdat er op dat ogenblik be langrijker dingen zijnzoals in dit geval, waarover u schrijft? Het is fout, wanneer de omgang zo wordt, dat hij met ijzeren boeien u reeds nu gaat binden en uuit angst, maar toegeeft. Angst, zoals gezegd, om hem kwijt te raken. Verlies van eigen persoonlijkheid is de basis voor een mislukt huwelijk. DE STRAALKACHEL. Wij menen dit al eens eerder te heb ben gezegd, maar doen het in deze tijd dan nog maar eens: een elektri sche straalkachel in een douchecel of in een natte keuken is levensgevaar lijk. Water is een uitstekende gelei der. Raakt men de kachel even aan, dan is er alle kans, dat de stroom door het natte lichaam gaat en de dood intreedt. Dit is al meerdere ma len gebeurd. U moogt trouwens nooit met natte handen aan elektrische toestellen komen, niet eens aan een schakelaar. - HOE MOET DAT MET DE NALATENSCHAP Er is een zwager van ons gestorven, die voor de tweede keer was ge huwd. Hij had een stiefzoon. Nu blijkt het, dat er meer schulden zfjn dan er bezit is. De stiefzoon beweert, dat hij overal buiten staat en de broers en zusters van de overledene de schulden moeten betalen. Is dat juist? Gedeeltelijk. Juist is, dat de stiefzoon -overal buiten staat, wan neer er tenminste geen testament is. De broers en zusters kunnen ech ter de nalatenschap verwerpen, waardoor ze ook voor de schulden niet behoeven op te komen. Dit kan het beste zo spoedig mogelijk ge beuren middels een notaris. DE VORST Wij krijgen natuurlijk vragen, die verband houden met de vorst. La ten we die maar achter elkaar af doen. nemen, dat vrijwel altijd het risico van schade door vorst voor rekening van de huurder is. Want deze moet, hoe dan ook, maatregelen treffen, dat bevriezen niet kan plaatsvinden. De ijspegel. Er viel een flink stuk ijs van het dak van de bovenburen. Dat ijs kwam tegen een ruit van ons en wie moet nu de schade betalen? Toch zeker de bovenbuur? Dat is helemaal niet zeker. Was de goot verstopt of hoe kwam die ijsmassa anders aan dat dak? Die oorzaak moet U op- sporen en degene, die daaraan schul dig is (eventueel door nalatigheid), kan naar onze mening worden aan gesproken. De bril. Een bril knapte zomaar tij dens het werk. De vraag is nu, of de werkgever moet bijbetalen het geen door het ziekenfonds te weinig wordt betaald. Welnee. Die werkgever kan er toch niets aan doen dat het vriest? Daar door springen wel meer brillen! De ruit. Wie de ruit moet betalen, die zomaar sprong, ook al door de vorst. De huurder of in dit geval de eige naar? In eerste instantie beslist hier over het huurcontract. Maar als re gel zijn ruiten onder alle omstan digheden voor risico van de huurder. Bevroren, Ons toilet raakte bevroren en sprong daardoor. Ook hier weer: risico huurder. Men kan rustig aan- VERKEERSONGEVAL Om een eis tot schadeloosstelling te kunnen indienen, is toch minstens nodig, dat de schuld van de ander vast staat. Dat is naar onze mening hier niet het geval. Immers, U gleed met Uw fiets uit en daardoor schoof deze onder de auto. Die auto reed te hard, meent U, waardoor U schrok. Dat laatste zegt natuurlijk nog niets, want de één schrikt minder snel dan de ander. Uw zenuwachtigheid kan wel de oorzaak zijn. Wat noemt U PENSION. Indien u nu reeds de pensions be spreekt, hetgeen natuurlijk heel ge woon is, moet u zich wel realiseren, dat u hieraan i* gebonden. Ook in dien door ziekte of anderszins de vakantie niet kan doorgaan. Het is zeker nuttig, bepaalde afspraken dienaangaande tevoren te maken. U moet echter wel bedenken, dat het volkomen billijk is, dat degene, die u een huisje of kamers verhuurde, een vergoeding ontvangt, wanneer hij er niet meer in slaagt een andere gast te vinden. GASLUCHT Nu de eigenaar geen aandacht geven wil aan die gaslucht in huis, moet U zich zo spoedig mogelijk in verbin ding stellen met het gasbedrijf en hier geen ogenblik mee wachten. De oorzaak kan zowel buitenshuis als binnenshuis te vinden zijn. Maar het is levensgevaarlijk om het nog maar één dag zo te laten. BRIEFGEHEIM Er zijn altijd nieuwsgierige mensen, die graag in de post van een ander neuzen. Nu is dat briefgeheim een ongeschreven erecode. Wij betwijfe len echter of het (anders dan bij ambtelijke schending) strafbaar is. Een postbox geeft hier een afdoende oplossing. VAN BEROEP VERANDEREN? Wij vinden het een gevaarlijk experi ment om op uw 35-ste jaar nog van beroep te gaan veranderen. U volgt, althans wilt' volgen, iets dat via een hobby voor u een „roeping" werd, zoals u het zelf schrijft. Maaru heeft een gezin. U moet nu begin nen te studeren voor een vakdiplo ma, deels overdag. Uw gezin moet zich in die tijd zeer bezuinigen. Of er gezien uw leeftijd daarna nog veel plaatsingskansen zijn? Ook dat is minstens aan twijfel onderhevig. Graag geven wij toe, dat het niet onmogelijk is. Er zijn wel veel on mogelijker dingen mogelijk geble ken, als het heilig vuur er was. Maar denkende aan uw gezin, blijft toch opleverde over de juiste ligging van die oude stad van het Spaanse rijk. De ex peditie heeft stelselmatig een oppervlakte van ongeveer 24 hectare onderzocht en op twaalf plaatsen werden lange, smalle groeven gegraven om de aardlagen te bepalen en sporen van de vroegere be zetters terug te vinden. De talrijke bü die graafwerkzaamheden gedane vondsten geven de zekerheid, dat daar eertijds een agglomeratie heeft be staan, hoogstwaarschijnlijk de stad Maria la antiqua dei Darien. De plek ligt on geveer 6 tot 7 km van de kust van de Golf van Uraba, op de zuidelijke oever van de Rio Tanela, enkele kilometers stroomafwaarts van het gelijknamige huidige negerdorp. De expeditie heeft sporen gevonden van woningen en enkele resten van stenen bouwwerken. 's-GRAVENHAGE, 22 april. Van daag vierden drie Herv. emeritus pre dikanten een gedenkdag. Ds. A. G. v. Willenswaard te Apeldoorn vierde zijn 80e verjaardag. Hij was secundus-lid van het prov. kerkbestuur van Utrecht en heeft veel op oudheidkundig ge bied gepubliceerd. Ds. H. C. A. Sneth- lage, emeritus-predikant te Rotterdam, vierde zijn gouden ambtsjublieum. Hij was van 19131931 predikant-direc teur van het diaconessenhuis „Brono- vo" te 's-Gravenhage. Ds. J. v. d. Vlugt te Bloemendaal jubileerde even eens in het goud. Hij werd in 1906 pre dikant. 's-GRAVENHAGE, 21 april. Met de „Waterman", die op 23 april uit Rotterdam vertrekt, zal de 75.000ste Nederlandse emigrant naar Australië gaan. Wie van de zeshonderd emigran ten aan boord nu precies die 75.000ste is, zal wel nooit bekend worden, want het Australische emigratiebureau in Den Haag is van plan pas bijzondere aandacht te schenken aan de hon derdduizendste, die, naar verwacht wordt, tegen het einde van het vol gende jaar ons land zal verlaten. Al» de „Waterman" volgende week 't zee gat uit is zullen sinds 1950 75.293 Ne derlanders naar Australië zijn geëmi greerd. Uitgave: Stichting Zeeuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg. Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen. J. S. Hoek, Middelburg, J. Hommes, Nieuw- dorp. J. Huijssen, Terneuzen. Ds. J. Karelse, Goes. Ds. J. Kwast, Vlissingen. J. Laport, Goes. J. Lodder, Vlissingen. J. Moll, Vlis singen. K. C. van Spronsen, Goes. A. H. S. Stemerding, Souburg. R. Zuidema, Goes. de vraag branden: is dit wel ver antwoord? Want nu heeft uw gezin het goed. BEDRIJFSWONING. U kunt die woning voor uw werkne mer wel kopen, maar daardoor is het nog geen bedrijfswoning. Zodat u de huurder er nog niet direct uit zult hebbenals u die er ooit uit krijgt. Want volkshuisvesting heeft hier ook nog iets in te zeggen. Niet u alléén kunt een woning tot be drijfswoning proclameren. LOGOPEDIST. Dit, vrager, is een spraakleraar of le rares, die dus tot taak heeft spraak gebreken te corrigeren of op te hef fen. Ook verbetering van de stem valt hieronder. Er worden cursus sen voor dit beroep gegeven, waar voor onderwijzers- of middelbare opleiding als basis wordt vereist. WAT NU? Er zijn helaas teveel mensen, die ver geten, dat ze niet alleen op de we reld zijn. Als wij alles afmeten naar onze eigen maatstaven, wordt de sa menleving een onmogelijkheid. Ten slotte moet een ander misschien meer van óns verdragen, dan wij van hen. Maar wjj weten niet of willen niet zien hoe wij zelf zijn. Dit voor opgesteld. Wij kunnen ons voorstel len, dat een geestelijk gestoorde jon gen wel eens wat lastiger en la waaieriger is dan een normaal kind. Maar is het voor die ouders al niet erg genoeg om zo'n kind te hebben? Zoudt U hen nu werkelijk een pro ces willen aandoen om „hen, met die jongen, eruit te laten smijten"? Wij zouden U die procedure maar niet aanraden, al bent U dan eigenaar en bewoner van het benedenhuis. U zoudt zich, geloven wij, zeer blame ren en onmogelijk maken. U moet U eens indenken, dat de za ken net andersom zijn en U een der gelijke jongen heeft. Hoe zoudt U dan zelf reageren op een dergelijke eis? RAADGEVER.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3