Hinder Amerikaanse steun voor landen die communistische hulp voor aanvaarden Zaterdag was het baden gratis in Waarde Egypte, Saoedi-Arabië en Jemen sluiten militair verdrag President Eisenhower overweegt koerswijziging Vluchtelingen uit Oost-Europa protesteerden in Londen Stevenson wil proef met water stofbom laten vervallen De melk wordt één cent duurder Koningin wilde kinderen van het Pedologisch Instituut zien Nieuw Groene Kruisgebouw officieel in gebruik genomen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Geheimzinnig pakje voor Boelganin aan hotel afgegeven Heide- bij en villabrand Hilversum EERSTE KAASMARKT VAN HET SEIZOEN Achtjarig meisje bij brand omgekomen Legt Franco aantal functies neer „Ha, die Prins!' riep een jochie Bertha Hertogh in alle stilte getrouwd Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. TO, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987. voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- atraat 35. TeL 2009, Tel. redactie 2347 en 3102; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326[ Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3378 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 23 april 1956 c EEN STREEP DOOR DE PROGNOSES zie pagina 2. Op- en ondergang van zon en maan: Dinsdag: Zon op 5.24 u., onder 19.54 u. Maan op 19.41 u., onder 4.44 u. Hoogwater dinsdag 24 april: Vlissingen: 1.21 u. 2.01 m., 13.52 u. 2.21 m. Terneuzen: 1.51 u. 2.16 m., 14.19 u. 2.36 m. Wemeldinge: 3.03 u. 1.49 m., 15.31 u. 1.73 m. Zierikzee: 2.45 u. 1.25 m., 15.21 u. 1.48 m. B. en C. mochten niet alles zien in Harwell WASHINGTON, 21 april. (Reuter). President Eisenhower over weegt een andere koers bij hulpverlening aan het buitenland. Daarbij zal het voor de landen van het Midden-Oosten moeilijker worden ge maakt deze hulp te verkrijgen indien zij ook steun van communisti- »che landen aanvaarden. De president zou tot deze conclusie geko men zijn door een waarschuwing van de Egyptische premier Nasser, dat hij, indien Engeland en Amerika zijn eisen om hulp bij het bou wen van de dam van Assoean niet wilden inwilligen, nog altijd een Russisch aanbod kan aanvaarden. In een rede voor de Amerikaanse J"*— vereniging van hoofdredacteuren heeft de president o.m. gezegd, dat het nieu we Sowjetregiem nog altijd dictatori aal is, ondanks het collectieve leider- ichap en de veroordeling van Stalin, De Sowjetpolitiek zal meer fundamen tele veranderingen moeten ondergaan, voordat de vrije volkeren hun waak zaamheid kunnen laten verslappen. Nog steeds mist de Sowjetburger de meest elementaire garanties voor een vrije gemeenschap, aldus Eisenhower. Veel van het onrecht onder Stalin be staat ook onder zijn opvolgers. De president noemde drie hoofd richtlijnen voor het uitstippelen van het beleid der Ver. Staten. Eerst dient een collectief schild tegen agressie gehandhaafd te blijven. Voorts moet Amerika een behulpza me bondgenoot zijn hij het scheppen van omstandigheden, waarin de vrij heid zal gedijen en tenslotte moet Amerika met alle vreedzame midde len proberen het Sowjetblok ertoe te brengen de bestaande onrechtvaar- digen te corrigeren. STEVENSON Ook Stevenson, een der democrati- «che kandidaten voor het president schap, heeft de Amerikaanse hoofdre dacteuren toegesproken. Hij had veel kritiek op het buiten lands beleid van de regering Eisen hower en stelde voor, dat de V.S. het Initiatief nemen bij de ontwapening door de voorgenomen proef met een waterstofbom te laten vervallen. LONDEN, 22 april. (Reuter). Duizenden vluchtelingen uit Oost- Europa hebben vanmiddag een N^ar zijD mening mist de huidige buitenlandse politiek verbeeldings kracht en de gave tot improvisatie. Een ander voorstel was, dat de Ame rikaanse economische hulp via de Ver. Naties wordt verleend, als onderdeel van een gemeenschappelijk program ma. „Indien de Sowj et-Unie weigert aan zo'n programma mee te werken, zullen haar bedoelingen voor de rest van de wereld duidelijk zijn", aldus Stevenson. .Koerswijziging? DE BILT ZEGTi Vrij zonnig Droog en schraal weer met wat over drijvende bewolking. Matige af en toe vrij krachtige noordoostelijke wind. Over het algemeen iets lagere middag- temperaturen. BERGEN OP ZOOM, 21 april De achtjarige Dientje Moerkens is van avond omstreeks half 10 jammerlijk verbrand in het ouderlijk huis aan de Roosendaalsestraat te Wouw, toen va der naar een feestje van de buurt vereniging was en moeder even op be zoek hij een buurvrouw. Haar zeven broertjes en zusjes konden in hun pyama naar buiten vluchten, maar zij zelf werd door de rook bedwelmd. De oorzaak van de brand is niet bekend. Het huis brandde geheel af. Doordat degenen, die de brandweer sirene in werking kunnen stellen, niet thuis waren, vergde de alarmering veel tijd. Direct werd de Roosendaalse brandweer opgeroepen, die tegelijk met die van Wouw arriveerde. Er was niet veel meer te blussen. Het aan grenzende huis van de fam. Goossens kreeg ook veel schade. HILVERSUM, 22 april. De brand weerkorpsen van Hilversum, Loos- drech, Maartensdijk en Zuilen en hon derden militairen, die gerequireerd waren uit het marine opleidingskamp te Loosdrecht en de van der Falm- kazerne in Bussum zijn vanmiddag enige uren druk bezig geweest het vuur te blussen, dat enkele hectare na tuurschoon en een villa aan de Utrechtseweg in Hilversum heeft ver woest en dat voor tienduizenden gul dens schade heeft aangericht. 's-GRAVENHAGE, 21 april. Als gevolg van de verhoging van de kost prijs van de melk door de verhoging van de lonen in de landbouw, die op 13 februari 1956 is ingegaan, is de ga rantieprijs voor alle door de veehou ders afgeleverde melk voor de periode november 19551956 verhoogd van 22,4 tot 22,8 cent per kg melk met een vetgehalte van 3,7 pet. De toeslag van 1,7 cent voor de veehouders in be paalde gebieden blijft onveranderd. De nieuwe garantieprijs leidt tot een ver- rekenprijs voor de consumptiemelk van 26 cent. Dat betekent een verho ging van de verrekenprijs met één cent, die per 29 april in de melkprijs voor de consument kan worden door berekend. LONDEN, 21 aprü. A.F.P. Vol gens de correspondent van de „Sunday Times" in Madrid is generaal Franco van plan binnenkort zijn functies van leider der regering, wetgevende macht en Falanx neer te leggen. Hij zou slechts staatshoofd en opperbevelheb ber blijven. Over een jaar zou een volksstemming gehouden worden voor de grondwetwijziging, die daarvoor nodig is. De correspondent schrijft, dat de minister van binnenlandse zaken, Gonzales, waarschijnlijk Franco zal opvolgen als hoofd der regering, ter wijl de onlangs benoemde secretaris van de Falanx, Arrese, leider van de partij zou worden. In Noord-Chili zijn zaterdag 38 ar beiders om het leven gekomen, toen de vrachtauto, waarin zij vervoerd werden, van een brug reed en in een rivier stortte. Twee van de inzittenden werden zwaar gewond. Prins Bernhard heeft hekel aan paraplu's AMSTERDAM, 22 april. „En waar zijn nu de andere kinderen?" zo vroeg Koningin Juliana zaterdagmiddag aan de hoogleraar-direc teur van het Pedologisch Instituut, Prof. Dr. J. Waterink, die de ko ninklijke gasten rondleidde door deze 25 jaar oude inrichting aan de Vossiusstraat. De Vorstin had vele autoriteiten gezien, alsmede vele werkstukken van kinderen, die in de speelkamers tot zelfexpressie worden gebracht, maar zij wilde persé de jongens en meisjes ook begroeten. Daarom werden ze op verzoek van de Koningin, buiten alle programma's om, van buiten gehaald (waar ze een erehaag bij de aankomst van de hoge gasten hadden gevormd) en langs de ko ninklijke gasten geleid. ,Ha die Prins", riep één van de jongens spontaan en h(j zwaaide ver heugd naar Prins Bernhard, die vrien delijk knipoogde. Vele kinderen gaven Koningin Juliana een handje, de an deren zwaaiden enthousiast met rood- wit-blauwe vlaggetjes en riepen „hoe zee". Kinderen met agressieve neigingen laat men ook wel speerwerpen op een tekening en ze richten dan al hun agressie met de speren op èèn der fi guren van de plaat: een man een jongetje, een meisje of een dier, zo vertelde prof. Waterink. De Prins verklaarde zich bereid zich aan deze test te onderwerpen en hij wierp alle speren op de paraplu van de man op de plaat, omdat hij „zo'n hekel heeft aan paraplu's" naar hij al gooiend opmerkte. In de onderzoekkamer boden twee kinderen de Koningin een zelf ge vlochten pitrieten mandje aan en de Prins kreeg een door de kinderen ver vaardigd berghutje van afgebrande lucifers. KERKDIENST Zondagmorgen hebben Koningin Ju liana en Prins Bernhard met enkele leden van hun gevolg de jeugddienst bijgewoond in de Nieuwe Kerk op de Dam. Voorganger was ds. A. T. W. de Kluis, hoofdlegerpredikant. Hij sprak naar aanleiding van het tekstgedeelte uit Joh. 21, waarin wordt verhaald van de verschijning van Jezus aan de Zee van Tiberias. Vele honderden Amsterdammers en talloze vreemdelingen hadden zich des middags op de Dam verzameld om het vertrek van het koninklijk paar in een open calèche voor de rijtoer door de Jordaan en de Staatsliedenbuurt gade te slaan. De tocht werd onderbroken voor een bezoek aan het Joods histo risch museum. Vrijdag is voor de eerste maal in het seizoen weer de beroemde kaasmarkt gehouden. Reeds op deze eerste dag waren er heel wat toeristen gekomen onder wie ve len uit het buitenland. De bij gaande foto toont een tafereeltje, dat het altijd weer „doet". KOMT RAKOSI NU AAN DE BEURT? WENEN, 21 april. (Reuter). Ra- kosi, de eerste minister van de Hon gaarse communistische partij, is waar schijnlijk de volgende „kleine Stalin", die ten val zal komen. Hij staat al ge ruime tijd bloot aan hevige kritiek en op partijvergaderingen is hij reeds „moordenaar" genoemd. Verwacht wordt, dat het Kremlin Zoltan Vas, de huidige onderminister voor buiten landse zaken, als zijn opvolger zal aan wijzen. protestmars gehouden tegen hef communistisch regiem in hun lan den en tegen de aanwezigheid van de Russische leiders Boelganin en Chroesjtsjef, die van de drukte echter niets bemerkten, doordat zij met premier Eden aan het con fereren waren in diens landhuis. De betogers liepen van een rooms katholieke kerk in west Londen naar het oorlogsgedenkteken bij het parlementsgebouw. Incidenten deden zich niet voor, evenmin als in Coventry, waar gisteren vijf honderd ballingen marcheerden uit protest tegen het bezoek. Velen droegen rouwbanden en legden een krans bij het monument van de stad. Het bezoek, dat B. en C. zaterdag aan het atoomcentrum te Harwell brachten, was zó georganiseerd, dat het duo geen toegang kreeg tot de af delingen, waar geheim onderzoekings werk wordt verricht. De beraadsla gingen met Eden hadden opnieuw be trekking op het Midden-Oosten en de correspondent van het zondagsblad „People" kwam met het sensationele bericht, dat de Russen de Britse pre mier aanboden hem te helpen bij het bewaren van de vrede in het Midden- Oosten in ruil voor Britse hulp om Duitsland blijvend verdeeld te hou den. Dit aanbod zou onmiddellijk zijn afgewezen door Eden. Luidruchtige ontvangst Zaterdag brachten de Russen ook een bezoek aan Oxford, waar zij vrij luidruchtig werden ontvangen. Stu denten zongen ter herinnering aan Stalin de negrosong „Poor old Joe". Zij staken donderbussen af en hadden grote spandoeken bij zich met op schriften als „Stalin als professor" en „Grote broer ziet u". De agenten, die belast zijn met d« bescherming van de twee leiders, be leefden een angstig ogenblik, toen za terdag aan het Clandgehotel een pakje voor Boelganin werd afgegeven. Een lid van het Russische secretariaat wil de het openmaken, toen hij getik hoor de. Terstond wierpen agenten het pak je in een emmer en wierpen er zand op. Op een veilige-plaats werd het ge opend. Er zateen onde wekkker in! Een groep Amerikaanse vakbond leiders heeft een beroep op Boelganin en Chroesjtsjef gedaan om 245 socia listische en vakbondieiders uit Bulga rije, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Po len, Roemenië en de Sowj et-Unie, dia in communistische gevangenissen zit ten, vrij te laten. Gemeenschappelijk opperbevel LONDEN, 21 april. (Reuter). Egypte, Saoedi-Arabië en Jemen hebben in Djeddah na de samenkomst van kolonel Nasser, Koning Saoed en Koning Ahmed een militair verdrag gesloten, dat voor ziet in een opperste raad van ministers van buitenlandse zaken en defensie, een militaire raad bestaande uit stafchefs der drie landen en een verenigd opperbevel. Een gewapende aanval op één der lan den zal worden beschouwd als een aanval op alle drie. De opperste raad bepaalt de politiek en geeft instructies aan de opperbevelheb ber. De militaire raad adviseert de op perste raad. Het verdrag geldt voor vijf jaar, maar wordt automatisch ver- WAARDE, 21 april. De ber volking van Waarde heeft van middag voor de eerste keer (en nog wel gratis) gebruik ltunnen 'maken van het nieuwe badhuis. Dit vormt a.h.w. de „staart" van het, eveneens nieuwe, Groene Kruisgebouw. Vanmiddag is dit complex, een sieraad voor de ge meente, officieel in gebruik geno men, nadat de echtgenote van de burgemeester, mevrouw Lokker, met een schaar, haar overhandigd op een fluwelen kussen door Al- berdina Oudesluis, het lint, dat voor de deur gespannen was, had doorgeknipt. Hierbij was een groot aantal genodigden tegenwoordig. In de samenkomst, die daarop volg de in de mooie wachtkamer, vierde de dank aan de Zwitsers de boventoon. Immers, aan hen was het voor een groot deel te danken, dat dit gebouw tot stand kon worden gebracht. Een gedenkplaat in de hal herinnert aan hun offervaardigheid. Naastenliefde hielp vereniging, de heer M. Waterman, aan- I vaardde het gebouw en bracht ook Vooral de heer A. de Lange uit Goes heeft, toen hij het gebouw namens de Alg. Ned. Ver. Het Groene Kruis de plaatselijke vereniging aanbood, daar op gewezen. Hij riep de droeve dagen van februari 1953 en de spontane reac tie van de Zwitserse bevolking in her innering „De naastenliefde dwong tot helpen" zo zei hij. Thans is het zover, dat de vijfde in de reeks van 20 wijk- gebouwen gereed is. Besloten werd een telégram aan de Zwitserse gezant te zenden, waarin dank en hulde werd gebracht voor dit vorstelijke geschenk. Tenslotte sprak de heer De Lange de hoop uit, dat de bevolking het bestuur in alle opzichten mag steunen. Namens de Zeeuwse ver eniging bood de heer De Lange een klok aan. De voorzitter van de plaatselijke bracht dank aan het Zwitserse volk, alsmede aan het hoofdbestuur van de Alg. Ver., de architecten Veeze en Twijnstra, de aannemers en het gemeentebestuur. Maar bovenal dank aan God, waar im mers alle grondslag ligt voor het werk. „Deze grondslag is als balsem in de wonden, die geslagen zijn", zo zei de heer Waterman. De sprekers Allereerst sprak burgem. Lokker, die uiteraard zeer blij was met deze prach tige aanwinst in zijn gemeente. Hij verklaarde, dat praktisch ieder lid is van het Groene Kruis. „Wij hebben met blijdschap onze medewerking ver leend", aldus de burgemeester, die hoopte, dat het gebouw tot in lengte van jaren dienstbaar mag zijn tot het welzijn der bevolking. Verder voerden het woord de artsen G. J. Noome en J. P. Roos uit Krabbendijke; oud-bur gemeester J. C. van Burg; burgemees ter J. Vader uit Krabbendijke (na mens de wijkverpleging en T.B.C.-be- strijding afd. KrabbendijkeWaarde en het Groene Kruis, Krabbendijke onder aanbieding van een voorzitters hamer en van koppen, schotels, lepel tjes); de heer Weststrate, namens de afd. KruiningenHansweert en Scho- re en de heer C. Goud namens de Geref. Gemeente. Badhuis Burgemeester Lokker heeft daar na in een korte toespraak het bad huis officieel geopend verklaard. „Niet minder dan zes keer is in de raad de bouw van een nieuw bad huis in behandeling geweest" zo ver telde hij. „In 1952 werd reeds het principebesluit genomen en in 1954 werd definitief besloten tot bouw ervan door het verlenen van een krediet". Hij sprak de hoop uit, dat er een dusdanig gebruik van zal worden ge maakt, dat een nadelig saldo wegge werkt kan worden. lengd, als het door één der landen niet een jaar van tevoren wordt opgezegd. Er zijn ook plannen voor nauwere samenwerking tussen de drie landen op economisch, cultureel en tech nisch gebied. Door het verdrag wordt eenheid in het buitenlands be leid gewaarborgd. Deelneming van Jemen betekent, dat het Arabisch overwicht in de Rode Zee wordt versterkt. Hammarskjoeld is intussen in Bei roet aangekomen, waar h(j maandag besprekingen met de Syrische rege ring zal voeren. Zij zal hem verzoeken om een waarborg, dat Israël niet zal pogen Jordaanwater te gebruiken voor bevloeiing. Dit zou betekenen, dat da oorlog zal worden hervat. Dinsdag zal Hammarskjoeld in Amman besprekin gen voeren. Betogers zijn vandaag het franse lyceum te Aleppo in Syrië bin nengedrongen. Zij staken deuren en vensters in brand en vernielden het meubilair. Vóór de komst der politie waren de daders verdwenen. BERGEN OP ZOOM, 21 april. Bertha Hertogh is eind vorige week in het huweljjk getreden met de 21-jarige J. G. Wolkenfeit, afkomstig uit Venlo, die in kennis met haar kwam, toen hi) als militair in Bergen op Zoom gele gerd was. Het echtpaar blijft hier wo nen. De heer Wolkenfeit heeft werk gekregen als meubelmaker.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1