Studenten kunnen nu weer naar hartelust (eesten en zakken Vannacht om 12 uur zegt de minister: „Stop!" Dordtse bezwaren tegen deltaplan Daar komen de twee (B K) mensenverscheurders Technische studenten houden hun studievrijheid Indonesië betreurt woorden van minister Luns Vlaggen halfstok Dank zij enorme inspanning zal één week 20.000 ton zijn geladen in PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Tweede Kamer zette minister Cals opzij en besliste: BOELGANIN EN CHROESTSJEF IN LONDEN A.R. en S.G.P. tegen tweede technische hogeschool Feestvreugde v Maar onze regering juist niet! Blik in de (nabije) toekomst Hammarskjoeld uit Israël vertrokken Raketontploffing Ie Woomera eist slachtoffers Hoofdkantoor: Qoea, E. Vorststr. W, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8087, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- atraat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, TeL 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Ooslerbaan La Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 18 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad C Meisjes aan de man ZEEUWSCH WEEKEND 12e Jaargang No» 3377 WniL-hoofdredactenr: Prof. Dr. J, J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 21 april 1956 Op- en ondergang van eon en maant Zondag: Zon op 5.29 u., onder 19.80 u. Maan op 17.11 u., onder 4.01 u. Hoogwater zondag 22 april: Vlissingen: 12.21 u. 1.97 m., u. m. Terneuzen: 0.16 u. 1.85 m., 12.46 U. 2.13 m. Wemeldinge: 1.19 u. 1.28 m, 13.52 u. 1.62 m. Zierikzee: 0.59 u. 1.09 m., 13.38 u. 1.41 m. Luidspreker schalde over de Theems: LONDEN, 20 april De Britse en Sow jet-leiders hebben vrijdag hun besprekingen in Londen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 20 april De Tweede Kamer heelt zich gistermiddag uitgesproken tegen de poging van minister Cals de studievrijheid van studenten in de technische wetenschappen te beperken. Met 63 tegen en 11 voor verwierp ze het beruchte artikel 61 bis, waarin werd voorgesteld de toelating tot de propaedeutische examens te ontzeg gen aan die studenten, die niet binnen een periode van tweemaal de normale studieduur deze examens met goed gevolg hebben afgelegd. Het wetsontwerp zelf, dat de oprichting van een tweede technische hogeschool en een reorganisatie van de bestuurlijke vorm der T.H. in het algemeen beoogt, werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen, zij het met de aantekening, dat de fracties van A.R. en S.G.P. hebben tegen gestemd. Deze groeperingen bleken overwegende be zwaren te hebben tegen 't experimentele karakter van het ontwerp, dat volgens hen, ten onrechte vooruitloopt op de algehele herziening van de Hoger Onderwijswetgeving, waarover op het ogenblik de commissie Rutten studeert. In Rotterdam wekt de regeling trou wens veel stringenter. Daar is zelfs van een automatische afwijzing spra ke. De student, die niet hard genoeg opschiet, kan daar niet worden afge wezen, hem wordt verdere toelating tot de examens ontzegd. GEEN HAKMES. De minister wilde artikel 61 bis overigens niet zozeer zien als een automatische valbijl, als een hakmes, maar als een lancet, waarmee een kwaadaardig gezwel kan worden verwijderd. Hij wees er verder nog op, dat iemand, die een H.B.S.-diploma heeft, nog niet direct geestelijk rijp voor de academie is. Om dat te worden, moet hij een duwtje in de rug hebben. De maatregel zal bovendien (de minister stelde dit nog 'ns nadrukkelijk) alleen gelden voor het technisch .hoger on derwijs, waar men een zeer speciale propaedeuse heeft. De zeer degelijke rede, waarmee minister Cals donderdag in de Kamer het wetsontwerp en in het bijzonder artikel 61 bis heeft verdedigd, bleek overigens wel indruk gemaakt te heb ben op de Kamerleden. Maar allen hielden tenslotte toch vast aan hun deels principiële, deels praktische be zwaren tegen de voorgestelde beper king van de studie vrijheid. En ook minister Cals bleef consequent op zijn standpunt staan. Uitstel van deze ma terie tot de herziening van gehele Hoger Onderwijswet wees hij met na druk af. Hij wenste een principiële eindbeslissing op dit moment. Van in trekking wilde hij niets weten. Zijn pleidooi was zo helder en zo goed ge fundeerd, dat 6 K.V.P.ers en 5 socia listen voor de ministeriële argumen tatie bezweken. De rest stemde tegen. Voor de stemming verklaarde de heer Koersen (K.V.P.) mede namens zijn vóór-stemmende geestverwanten, dat de bestrijders van artikel 61 bis het betoog van de minister niet essen tieel en niet op principiële gronden hadden aangetast. De heer Posthumus (P.v.d.A.) zei in een korte verklaring, dat de meerderheid van zijn fractie tegen -et artikel zou stemmen, omdat ze n 'in aannemen, dat het in de prakt ik heilzaam zal werken. De staatkundig-gereformeerde frac tievoorzitter, Ds. Zandt, motiveerde zijn stem (tegen het artikel) door er op te wijzen, dat de staat hier in grijpt op de rechten en plichten van de ouders. Hen komt in de eerste plaats het recht toe uit te maken of hun kinderen op de hogeschool zullen blijven of niet. Ingaand op wat tijdens de replieken aan de orde was gesteld zei minister Cals: „Ik geloof, dat de Kamer onder de indruk is gekomen van de leuze der studenten: „Artikel 61 er uit of Cals er uit". De heer Gortzak: „Waarom niet al lebei er uit?". Minister Cals: „Dat zou alleen kun nen, als er een persoonsverheerlijking aan vooraf was gegaan". Het inciden tje ontlokte een homerisch gelach op de tjokvolle tribunes. Evenals donderdag zei de bewinds man, dat hij van een principiële be strijding van het artikel niet veel had kunnen bespeuren. De handtekeningen van 50 Utrechtse hoogleraren bleken op hém niet zoveel indruk gemaakt te hebben als op de Kamer. „Die 50 handtekeningen zijn op één dag verzameld en wel tussen 5 en 10 uur, terwijl 10 hoogleraren en ver schillende kopstukken uit de industrie 3 jaar lang op dit vraagstuk gestu deerd hebben en tot de conclusie zijn gekomen, dat een zekere beperking van de studievrijheid gewenst is. Wan neer ik naar dit weloverwogen advies kijk, zegt mij Utrecht niet zoveel", zo zei de bewindsman. STOK ACHTER DE DEUR. Hij ontkende, dat de industrie over dreven waarde zou hechten aan exa mens. Juist vanuit het bedrijfsleven is telkenmale aangedrongen op vor ming van de gehele.mens. Maar wel heeft de industrie bezwaar tegen een erg langdurige opleiding. Men moet hierbij toch niet uit het oog verliezen, dat iemand van 28 jaar de inventieve leeftijd reeds heeft overschreden. Eén der middelen om een overdreven lan ge studietijd te voorkomen is een stok achter de deur, wat artikel 61 bis in wezen is. DELFT, 21 apriL Zeer snel was op de sociëteiten te Delft het nieuws bekend en verwekte er grote vreugde. Aan de gevel van de studentensociëteit Phoenix gin gen onmiddellijk de vlaggen in top. Een woordvoerder van 't Delfts studentencorps deelde ons mee, dat plannen worden beraamd om allen, die de studenten in de actie hebben gesteund, zoals de leden van de wetenschappelijke staf der technische hogeschool, in de feest vreugde te laten delen. Vanavond, meende hij, zal er groot feest zijn in alle sociëteits gebouwen. Ook zal de blijdschap van de studenten naar buiten wor den uitgedragen, doch het is niet zeker, of dit ook al vanavond zal gebeuren. Men is op het ogenblik nog druk doende met het beramen van plannen. DEN HAAG, 20 april Naar aanleiding van de gisteren in ons blad gepubliceerde verklaring, af gelegd in 's Hertogenbosch door minister Luns bij het overlijden van de heer Jungschlaeger, heeft de woordvoerder van de diploma tieke vertegenwoordiging van In donesië in Den Haag medegedeeld, dat hij deze verklaring in -Ift sta dium ten zeerste betreurt. Het overlijden van Jungschlae- DE BILT ZEGT; Hogere temperaturen Wolkenvelden maar ook opklarin gen. Overwegend droog weer. Hogere middag temperaturen dan gisteren. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke nchtingen. Nu in Amerika de verkiezingen weer in aantocht zijn, beginnen de partijleiders aan hun verkiezings propaganda. President en me vrouw Eisenhower bezochten een tweedaagse bijeenkomst. Op de foto ziet men mevrouw Eisenhower die onder toezicht van de president een blik in de toe komst werpt door een „I like Ike" kartonnen bril. ger vóór dat de rechter een von nis heeft uitgesproken is een be treurenswaardige gebeurtenis. Maar het is onjuist dat minister Luns hierin aanleiding heeft ge vonden om beschuldigingen te uiten jegens de organen van de regering van de republiek Indone sië. Had men in 1953 de raadgevingen van Indonesische autoriteiten dat de heer Jungschlaeger Indonesië zou verlaten ter harte genomen, dan zou er nooit een zaak-Jungschlaeger zijn geweest, zo zei hij. Niets nieuws Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van buitenlandse za ken zeide desgevraagd, de voorgaande mededeling van Indonesische zijde te betreuren en daarop zeer ongaarne te reageren. Het is immers algemeen be kend, aldus deze woordvoerder, dat de "ederlandse regering sedert jaar en aag heeft geprotesteerd tegen de me- tnoden, die zijn gebezigd bij de tegen de heer Jungschlaeger ingestelde ver volging, zodat minister Luns in dit op zicht niets nieuws heeft gezegd. Wat betreft de raadgevingen van Indonesische autoriteiten aan de heer Jungschlaeger om Indonesië te verla ten, werd verwezen naar de dupliek van mevrouw Bouman, die daarbij uitvoerig de feiten heeft uiteengezet. Deze feiten kwamen hierop neer, dat aan Jungschlaeger In december 1953 officieel is medegedeeld, dat hij Indonesië moest verlaten. Hij heeft getracht, aan deze lastgeving gevolg te geven en getracht, zijn vertrek te regelen per m.s. „Oranje" voor eind februari 1954, de termijn, welke hem door de Indonesische immigratiedienst was gesteld. Hij heeft daaraan niet kunnen voldoen, aangezien hij, voor dat de termijn verstreken was, op 80 januari 1954 werd gearresteerd. Eerste aardbeien 50 ct per stuk ZALTBOMMEL, 20 april. Aan de velling te Zaltbommel zijn vanochtend de eerste aardbeien van dit seizoen aange voerd. Zij brachten 50 cent per stuk op. AMSTERDAM, 20 april. Het co mité Jungschlaeger doet een klem mend beroep op het Nederlandse volk, om zaterdag 21 april de vlaggen van zonsopgang tot zonsondergang halfstok te hangen. Onder auspiciën van het Amster dams actie comité-Jungschlaeger en in overleg met het nationaal contact-co mité Jungschlaeger, zal op dinsdag avond 1 mei a.s. (20 uur) in het con certgebouw te Amsterdam een Jung- schlaeger-herdenking worden gehou den Op deze avond zullen o.m. het woord voeren: Prof. Dr. P. S. Berbrandy, Mr. J. Derks, de majoor J. E. van Buuren, die als getuige a décharge optrad, Ds. M. de Goede en de heren B. H. J. Dop pen en H. Conradi. Ook mevrouw Charlotte Köhler heeft haar medewer king toegezegd. voortgezet, 's Morgens hebben zij een „openhartig en nuttige" ge- dachtenwisseling gehad over heli Midden-Oosten, 's middags spra-« ken zij over de ontwapening. DU besprekingen werden in eert vriendschappelijke atmosfeer ge* houden, aldus is in een gezamen* lijk communiqué bekendgemaakt* Wat het Midden-Oosten betreft ia premier Eden met zijn Russische gas ten overeengekomen, dat beide par-* tijen „op basis van deze nuttige be spreking toepasselijke voorstellen voo* verder overleg dienen voor te berei den". ONOMWONDEN. Diplomaten geloven, dat premies Eden en zijn minister van buiten landse zaken Selwyn Lloyd, de Rus sen onomwonden hebben gezegd, dat volgens de Britse regering de nieu we spanning in het Midden-Oosten een direct gevolg is van de commu nistische wapenleveranties aan d» Arabische staten. (Volgens de Sowjet-Unie is dia spanning een gevolg van het pact van Bagdad, dat door het Westen wordt gesteund). Eden zou voorts ophelde ring gevraagd hebben over de Sow jet- verklaring van deze week, volgen» welke de Sowjet-Unie de Ver. Natie» zullen helpen maatregelen te treffen om de vrede in het Midden-Oosten t« handhaven en te versterken. „GETROUWEN"» Na de middagbesprekingen maakten Boelganin en Chroesjtsjef 'n boottocht op de Theems, met Greenwich al» einddoel. Tijdens de boottocht waren alle bruggen die zij passeerden, voo# alle verkeer gesloten. Bij aankomst In Greenwich klonk et uit de avondmist over de Theem» „Daar komen Boelganin en Chroesj tsjef. Zij zijn hier om de mensheid tf vernietigen en ons rijk te verscheid ren". De stem kwam van een eiland te genover het marine-instituut, waai leden van de Liga van „Getrouwe® aan het Britse rijk", een rechtse orga nisatie die zich tegen het Russisch! bezoek verzet, zich met een luidspre kersinstallatie hadden geïnstalleerd. Onmiddellijk stoven vier politiebo- ten in de richting van het eiland, om aan de demonstratie een einde te ma ken. De ..boosdoeners" waren echte* reeds gevlogen. DORDRECHT, 21 april. Het gemeentebestuur van Dordrecht heeft da Tweede Kamer een nota doen toekomen, waarin het zijn standpunt kenbaa* maakt over enkele punten in het Deltaplan, die de belangen van Dordrecht e.o. in gevaar brengen. Een van deze punten is het feit, dat nergens in het ontwerp-delta-wet ot m de Deltaplannen gesproken wordt over een verbinding van de zogenaam de Zoomseweg (van Rotterdam langs Bergen op Zoom naar Antwerpen met Dordrecht. Aansluiting op de zogenaamde Zoomse weg bepleit het Dordtse gemeente bestuur op grond van de overweging, dat deze weg in de toekomst uitermate belangrijk zal zijn voor het verkeer van Zeeland, westelijk Noordbrabant en België naar het hart van Holland en n aar overig Nederland. Ingezonden Mededeling (Adv.) ONBEPERKTE GARANTIfi OP DE VERING. HAZETF A BRIEKEN TE ZEVENBERGEN VISSERSSCHIP IN NOOD DEN HELDER, 20 april. Een vis sersschip uit Zeebrugge, de Z. 209, dat zich in het Molengat bevindt, verkeert in nood. Een rederijgenoot van het schip is in de nabijheid, doch kan het schip niet slepen, daar dit te diep in het water ligt. Marinevliegtuig stortte neer na motorstoring 's-GRAVENHAGE, 20 april. Een Hawker Seafury-eenpersoons gevechts vliegtuig van de Marineluchtvaart dienst is vanmiddag omstreeks kwart over twee tengevolge van een motor storing na de start op het marinekamp Valkenburg verongelukt. De vlieger, L.t.Z.II J. Bouma uit Katwijk werd hierbij niet ernstig gewond. Hij is on middellijk na het ongeval per marine helikopter overgebracht naar het ma rinehospitaal te Overveen. In Oost-Nigeria zijn ten gevolge van een mijninstorting zeven mijnwerkers om het leven gekomen. Drie-en-veertig mijnwerkers zijn gewond. f GOES, 21 april Vannacht zaterdag om twaalf uur wordt de enorme aardappelveldslag, die de laatste week in Zeeland is ge leverd, beëindigd. Wanneer de douanebeambten de laatste tientallen coasters hebben verzegeld, zal er een zucht van verlichting worden geslaakt in honderden Zeeuwse gezinnen. Dan zullen talloze vrou wen van controleurs, verladers en chauffeurs, eindelijk hun mannen die dagen achtereen alleen thuis kwamen om te slapen weer eens onder normale omstandigheden zien. Maar de aardappelveldslag is gewonnen. Dankzij 't onvermoeibare dag en nacht zwoegen van deze honderden mannen zullen er deze ene week een tachtig volgeladen coasters, met een kleine 20.000 ton aardappelen in hun ruimen, de Zeeuwse havens hebben verlaten. Zoals bekend, heeft de minister vo rige week bepaald, dat de aardappel export op 21 april zou worden stop ge zet. Gezien de grote vraag naar het Ne derlandse product in het buitenland, heeft men dus alles op alles gezet, om voor de fatale datum zoveel mogelijk aardappelen te exporteren. Het is een overstelpende wedloop geworden van de loodsen naar de havens onder het motto: weg is weg. WERKEN-SLAPEN-WERKEN Vlissingen, Middelburg, Hansweert (op drie plaatsen), Wemeldinge, Co- IijnspJaat, Kamperland, St. Annaland, St. Maartensdijk, St. Philipsland, Bres- kens en Terneuzen hebben finaal op hun kop gestaan. Rijendik lagen de coasters op hun beurt te wachten, evenals de tientallen vrachtwagens. Dag en nacht is er hard gewerkt, ge slaafd. Slapen en werken, slapen en werken. Dat was het leven deze week van al die kranige mannen, die bij de nitvoer waren betrokken. ENKELE CIJFERS Enkele cijfers? Wanneer vannacht de twaalf slagen weerklinken, zul len aldus vernemen wij van des kundige zijde naar schatting 80 coasters in deze week zijn geladen. Op één dag waren het er zelfs 22. In Hansweert lagen woensdag tien kustvaarders tegelijk te wachten en in Middelburg telden we vrijdag avond een file van 50 vrachtwagens. Naar schatting is er deze week 16 20.000 ton verscheept. De Planten- ziektenkundige dienst had extra mensen aangetrokken en werkte, o.l.v. de heer J. Hertgers uit Goes, met ruim dertig keurmeesters. Ondanks de overstelpende drukte, waardoor het sorteren in een zeer snel tempo geschiedde, was de kwaliteit der aardappelen goed te noemen, aldus de heer Hertgers. (Zie vervolg op pagina 2) Na dc wapenstilstand JERUZALEM, 20 april. Hammar skjoeld heeft vrijdag voor zijn vertrek uit Israël over zijn besprekingen mei de Israëlische en Arabische leiders ge zegd: „Ik ben er van overtuigd dat wij na deze wapenstilstandsovereenkomst op de goede weg zijn en persoonlijk zia ik geen enkele reden waarom wij daar weer van af zouden dwalen". Hij voegde hier echter aan toe dat zijn taak in het Midden-Oosten nog niet voltooid is en dat hij nog „een lange en moeilijke weg" voor zich heeft. OUWETAAIE Een Indische boer van 60 jaar, dia in het dorp Digauti woont, heeft de ze maand reeds twee tijgers gedood met behulp van een puntige stok, die hij als speer gebruikte, en stenen, waarmee hij de gevelde tijgers dood sloeg. Het gevaar bestaat nu even wel, dat hij zal gaan denken dat da tijgerjacht een ongevaarlijke sport ls. SYDNEY, 20 april. De Australische minister van bevoorrading, Beale, heeft bekend gemaakt, dat James Edward Lister, een vooraanstaande Britse natuur kundige, die de leiding had van raket proeven te Woomera in Zuid-Australie. overleden is aan verwondingen, die hij door het ontploffen van een projectiel had opgelopen. Verder werden o.m. ern stig gewond twee ingenieurs van de Brit se vliegtuigfabriek De Havillands, Me Loughlin en William Hart en de hoofd opzichter bij de proeven, James Price. Price is een door de Britse regering „uit geleende" officier. Australiërs, die bij de ontploffing ern stige verwondingen opliepen, zijn Dr. Johnstone Graydon van de „Common wealth Serum Laboratories" te Melbourne en een lid van de Australische lucht macht, Charles Adams.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1