Coöp. Boerenleenbank viert 8 mei het 40-jarig Domburg bestaan Veel bedrijvigheid de Miniatuur op Fraai gemeentehuis te Oosterland in gebruik genomen Geref. ouderlingen confereerden in Vlissingen Gnpa: HOUTEN STOPSEL van Geta Bever Plattelandsvrouwen uit Zd-Beveland-W hielden voorjaarsvergadering te Goes Geweldige opgang in laaiste tien jaar Door geldsanering in 1945 leerde men de bank - en het gemak ervan - kennen F.aaie Landwerken in fraaie statenzaal „De Bank voor Domburg en Omstreken' Ongeval in aardappelloods te Colijnsplaat Mijlpaal in wederopbouw bereikt VOLGENDE WEEK VRIJDAG DE HEROPENING Nieuwe gebouwen en molen; brandweer-in-miniatuur Donderdag 19 april 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD ioG pagina 2 Ingezonden Mededeling (adv.) DOMBURG, 18 april De Coöp. Boerenleenbank te Domburg gaat jubileren. Veertig jaar bestaat de bank; kon men het 25-jarig jubileum door de oorlogsomstandigheden niet vieren, thans hoopt men op 8 mei a.s. op waardige en aantrekkelijke wijze het feest te vieren. Er zal een gedenkboekje worden uitgegeven en op het ter rein van het badhotel te Domburg zal een tent verrijzen, die plaats zal bieden aan 800 gasten. Het hoogtepunt van de viering is op de avond van de 8ste mei a.s. In de tent zal dan de voorzitter, de heer W. Brand, de herdenkingsrede uitspreken; de drie gemeenten, die in het „rayon" van de bank vallen, Domburg, Westkapelle en Aagte- kerke zullen worden vertegenwoordigd door de muziekvereniging, het Westkappels dameskoor en..de muziekvereniging! Muzikale omlijsting te over dus. Tevens is uitgenodigd het gezelschap van Jaap Mijderwijk, dat in een speciaal programma op attraktieve wijze het werk van de bank op de planken en onder het tentzeil zal brengen. Diezelfde middag is er een speciale jeugdvoorstelling voor de kin deren van de drie betrokken gemeenten; men rekent op 600 kinderen, die alle een traktatie zullen ontvangen! Aan de vooravond van de „grote dag" is er een intiem diner voor de oprichters, de burge meesters, de vertegenwoordigers van de ring van boerenleenbanken en de centrale bank. als voor de oprichters een reden om verheugd over te zijn. Van de cijfers zij tenslotte vermeld, dat er in 1955 in twee maanden tijds voor ongeveer een miljoen buitenlandse valuta werd omgezet. Het aantal rekening-courant-hou der bedroeg in 1916 7; in 1955 waren dit er 400. Met het aantal dagboekpos- ten is deze verhouding 27430.900. Historie De eerste behuizing van de bank was een oude.zolderkamer, die door de eerste kassier, de heer C. Louwerse die deze funktie dertig jaar bekleedde werd ingericht, want.de eerste kassier kreeg een honorering van 50,'s jaars, waar in was begrepen., de vergoeding voor kantoorruimte. Thans is de bank gevestigd aan de Singel, in een volkomen representatief gebouw, dat in dg wandeling nog wel „Klein Vlaanderen" wordt genoemd. Naast de huidige kassier, de heer C. Minderhoud, die dus in 1946 deze post ging bezetten, is nog een drietal per soneelsleden aan de bank verbonden. Naast de vereniging is er ook een persoonlijke jubilaris, de heer J. W. CJMV-werk in Oost- Zeeuwsch-Ylaanderen besproken TERNEUZEN, 18 april. Dinsdag- avond kwamen de besturen van de Rin gen „Oost-Zeeuwsch-Vlaanfleren" en „Jonge Kracht" te Terneuzen, onder lei ding van de heer J. L. Hamelink, in ver gadering bijeen. In de vacature van ringpenningm. werd benoemd de heer J. Kouijzer tt Terneuzen. Als lid der Prov. Commissie zal worden voorgedragen de heer J. Ha melink te Sluiskil (in de vacature Schoe- makers) Verschillende besluiten werden geno men i.v.m. hulpverlening aan het CJMV* werk in Terneuzen. Gesproken werd over de Bondsdag, die op Hemelvaartsdag Ronse (B.) gehouden zal worden, terwijl het bezoek aan de Zomerdag te Knocke op 21 juli zal worden gestimuleerd. Op 3 juni zal een Ring-zondag gehouden worden en hoopt men te Hulst, waar pa» nieuw werk is ontstaan, bijeen te komen. Eind augustus of begin september wordt een oriëntatierit per fiets, door voor velen onbekend gebied in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, gehouden. In Tokio wordt gevreesd, dat als een gevolg van een hevige storm in het zee gebied van Hokkaido 46 Japanse visser» om het leven zijn gekomen. Wanneer men de aktiviteiten van Domburgs Boerenleenbank beziet, dan vraagt men zich af: is dit nu het spe cimen van een boerenleenbank? Want dat is het niet. Voorzeker, de bank is bovenal coöperatieve boerenleenbank, maaris in de loop van haar be- bestaan uitgegroeid tot de „algemene bank mag men wel zeggen van Dom burg. Want de vreemdeling kan er te recht met zijn buitenlandse valuta; de gehele Domburgse middenstand en de hotel- en pensionbedrijven doen htm transakties met of via de boerenleen bank, „De bank voor Domburg en Om streken". De bloeiperiode van de bank begon eigenlijk niet dat het daarvoor niet goed ging! in 1945, met de geldsa nering. Men kwam in contact met de bank en leerde het gemak van giro overschrijvingen e.d. kennen. De bank werd ontdekt! Veel Westkappelaars, die in Domburg waren geëvacueerd, lieten eveneens de „saneringszaken" via de boerenleenbank lopen. Ook zij ontdekten de voordelen van „de bank". Thans is het zo, dat te Westkapelle een filiaal van de bank is gevestigd, waar zitdagen worden gehouden. Spreken le cijfers Zo groeide de bank. Het is aardig, om tussen de cijfers van 1916, het op richtingsjaar en 1955 die van 1945, toen de grote opwaartse sprong werd gemaakt, te plaatsen. Aantal spaarders: 1006503000. Hieronder zijn ongeveer 250 school- spaarders, met welk werk men dus ook is begonnen. Gezamenlijk ingelegd spaarkapitaal: 67.000,—; 800.000,—; 4.800.000,—. In tien jaar tijds een sprong van 4 mil joen! De omzet was in 1916 100.000, in 1955 was-dit f 13,5 miljoen thans zijn er dagen, dat men de jaaromzet van 1916 per dag haalt! Het ledental was in 1916 61, waarmee men begon, thans zijn dit er 669. Het balanstotaal per 31 dec. 1955 was 5.300.000,Dat Vandaag voor het laatst MIDDELBURG, 18 aprü. Telkenjare staat de „Provincie" de fraaie Statenzaal die. op zich zelf reeds een bezoek waard is! twee dagen af als expositieruimte voor de „vrouwelijke handwerken", waaraan een grote verloting is verbon den en waarvan de opbrengst ten goede komt aan diverse sociale instellingen. Het is merkwaardig, dat men ieder jaar weer een dergelijk groot aantal er zit zelfs een stijgende lijn in! fraai uitge voerde handwerken ter beschikking krijgt. Een kleine 300 prijzen liggen er uitge stald in de Statenzaal; een expositie, wa rl.i vele technieken zijn vertegen- v. gd. Heden, donderdagmiddag, is de tc j telling nog te bezichtigen van tv .ot vijf uur. Vermeldenswaard is ooi., dat door een medewerkster in de Zeeuwse klederdracht een kantklosde monstratie wordt gegeven; de pianist J. den Hollander geeft zoals dit met alles het geval is belangeloos zijn muzikale medewerking. De trekking van de loterij ls reeds vrijdag a.s., door notaris R. Bat ten. Kon, onderscheiding DEN HAAG, 18 april. Aan de heer G. C. Breas, timmerman bij de fa. R. Slotema, v.h. M. H. van Hee te Wissekerke is bij K.B. toegekend de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. de jaaromzet in 1955 hoger dan ooit was, is voor het huidige bestuur, even- COLIJNSPLAAT, 18 apriL Van middag heeft zich in de aardappelsor- teerloods van de heer Brouwer een nogal ernstig ongeluk voorgedaan. Een hoop opgestapelde baaltjes met aard appelen ging aan het schuiven en viel naar beneden. De 18-jarige j. Gouloze kwam ongelukkigerwijs onder de baal tjes terecht. Met een gebroken boven arm en verwondingen aan het hoofd, na verbonden te zijn door dr. Maas, werd hij naar het ziekenhuis te Goes overgebracht. Schuurman, de secretaris, mede-op richter en bestuurslid; als funktionaris even oud als de bank! Een blijde dag zal het ook zijn voor de heer J. P. Almekinders, die 38 jaar lid van de Raad van Toezicht was, maar hiervoor korte tijd geleden dus wegens zijn hoge leeftijd bedankte. Zo gaat de Coöp. Boerenleem bank te Domburg, met de heer Brand, die sinds 1942 deze post bekleedt, als voorzitter, met het volste vertrouwen de volgende tien jaar in, die leiden naar de halve eeuw. Dat de herdenking van deze vier decennia's een fees telijk karakter zal dragen, is ge zien de grote bloei, die de bank de laatste jaren doormaakt, volkomen gerechtvaardigd Door de burgemeester van Soest OOSTERLAND, 18 april Vandaag heeft mr. S. P. Baron Ben- tinck, de burgemeester van Soest, de gemeente, die zoveel heeft ge daan om Oosterland na de februari-ramp van 1953 er bovenop te helpen, door de deur open te draaien het nieuwe, zeer fraaie gemeen tehuis in gebruik gesteld. Voor deze plechtigheid bestond zeer grote belangstelling. Aanwezig waren tal van regionale autoriteiten, de burgemeesters van Soest, Baarn, Eemnes en Rijssen met hun wet houders, secretarissen en enige ambtenaren (de adoptie-gemeenten) en de heer Bezanger namens de gemeente Amsterdam (hij leidde de adoptie-actie in de hoofdstad). Vijf en twintig jarig bestaan wordt in oktober gevierd GOES, 18 april In „De Prins van Oranje" heerste vanmiddag een gezellige stemming. Een groot aantal leden van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Zuid-Beveland West, was hier in voorjaarsvergadering bijeen. Voor de pauze werden de huishoude lijke zaken afgedaan en werden de plannen voor het komende seizoen besproken. Het verdere deel van de vergadering werd gevuld met zang en declamatie en het deed de presidente, mevrouw J. van Wil- ligen-Everse, bijzonder veel genoegen, dat al hetgeen deze middag was gepresteerd, de zelfwerkzaamheid van de leden in een goed dag licht had gesteld. De afdeling, welke, zoals uit de verslagen bleek, een goed verenigingsjaar achter de rug heeft, bestaat dit jaar een kwart eeuw. Dit jubileum hoopt men, naar de presidente mede deelde, op 10 oktober a.s. feestelijk te herdenken. Uitgave: Stichting Zeeuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg. Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen. J. S. Hoek, Middelburg, J. Hommes, Nieuw- dorp. J. Huijssen, Terneuzen. Ds. J. Karelse, Goes. Ds. J. Kwast, Vlissingen. J. Laport, Goes. J. Lodder, Vlissingen. J. Moll, Vlis singen. K. C. van Spronsen, Goes. A. H. S. Stemerding, Souburg. K. Zuidema, Goes. Mevrouw J. de Ruiter-Nagelkerke uit Nisse deelde in haar jaaroverzicht mede, dat het ledental van 245 was gestegen tot 280. Als afgevaardigde naar de Provin ciale Voorjaarsvergadering te Krui ningen, te houden 21 mei a.s. werd mevrouw E. van Beekom-Hennewitz uit Goes gekozen. Afgevaardigden naar de Landelijke vergadering te Utrecht, op 23 mei a.s. zullen zijn de dames M. Rottier-de Bue, J. v. d. Velde-Elsman beide uit Borssele. FIN ANCIEN Mevrouw J. Duvekot-v. Belzen uit Borssele kon als lid van de kascom- missie in haar financieel verslag me dedelen, dat een goed batig saldo het resultaat was van het afgelopen boekjaar. Dit is vooral te danken aan het feit, dat de leden hun beste krachten geven, door op de vergade ringen alles zelf te verzorgen. Mevrouw J. van Willigen-Everse en mevrouw J. de Jager-Neve te Wol- faartsdijk werden in het bestuur her kozen. Mevrouw Evers-Pauw te Wilhelmi- nadorp bracht verslag uit van de prov. vergadering op 28 oktober j.l. te Goes. DECLAMATIE EN ZANG Na de pauze, waarin de ingezonden handwerken bezichtigd werden, werd er gedeclameerd en gezongen. Het zangkoor onder leiding van me vrouw L. G. Nieuwenhuyzen-v. Iwaar- den, zong uitstekend. Soliste was mej. M. Everse uit Kloetinge en voor de pianobegeleiding zorgde mevrouw N. van Melle-Lamain uit Goes. Ook de declamatie viel goed in de smaak. Aan het eind der middag kon uit het „Lief-en-leed-potje" aan een lid, dat 35 jaar getrouwd was, een bloemetje worden aangeboden. VOLOP NIEUWE PLANNEN Nieuwe plannen zijn er weer volop! Het zangkoor hoopt 30 april, uitgeno digd door de Radio Unie mee te wer ken aan de uitzending „Nederland ju belt" en talrijke lezingen en films staan op het programma. WOLFAARTSDljK Leeskring. In de o.l.v. de heer J. van Wijkhuijzen gehouden jaarvergadering van de Geref. Leeskring Werd besloten het leesgeld van 17 op 20 cent per week te brengen. De burgervader van Oosterland, de heer S. A. N. Laurense, herinnerde in zijn openingstoespraak aan het feit, dat de gemeente twee maal binnen tien jaar zwaar werd getroffen; in 1944 de evacuatie, in 1945 door een bombarde ment gedeeltelijk verwoest en in 1953 behoorde Oosterland tot een der zwaarst getroffen gemeenten van zuid west-Nederland. Thans is een nieuwe mijlpaal be reikt. Dankbaarheid vervult het ge meentebestuur voor alles, wat door de adopterende gemeenten is gedaan; speciale dank is verschuldigd aan de gemeente Soest, dat de restauratie van het gemeentehuis op zich nam. GESCHIEDENIS Gememoreerd werd, dat voor 1904 de gemeentezaken behartigd werden in een klein 'huisje in de Kerkstraat. Van 1904 tot 1944 zetelde men in een ruimte tussen kerk en toren. Na 1944 werd de villa „Oostenhil" aange kocht om als gemeentehuis te die- en. De restauratieplannen ontwik kelden zich snel na de ramp. Pe ge meente Soest stelde ambtenaren ter beschikking en het resultaat is een nieuw gemeentehuis. Een muurschildering in de raadszaal herinnert aan de banden tussen Soest en Oosterland. Nadat de vlag gehesen was werd het gemeentehuis geopend. HET GEBOUW Binnenkomend in een ruime hall (trappenhuis) vindt men aan de rech terzijde de kamer voor de secretaris en de ontvanger, een kamer voor de afde ling financiën ,de secretarie en het ar chief. Aan de linkerzijde ziet men de burgemeesterskamer en de kamer voor de technische dienst. Boven zijn de commissiekamer, de kamer voor de concierge en de raadszaal, waarin een fresco aangebracht van de kunstenaar Stokhof de Jong, welk tableau (ge schenk van de gemeenten Soest en Rijssen, de welvaart en de vrede uit beeldt Prop. vergadering van Noordbevelandse A.R, COLIJNSPLAAT, 18 april. Door de gezamenlijke A.R. kiesverenigingen op Noord-Beveland werd vanavond in de zaal boven de chr. bewaarschool een propaganda-vergadering gehouden, die onder leiding stond van de heer J. M. Contant. Spreker was de heer J. A. van Bennekom uit Middelburg over het onderwerp „Doet U mee aan de doorbraak?". Zijn rede, waarin hij de doorbraakgedachte van verschillende kanten belichtte, werd met grote aan dacht gevolgd. De vele practische vra gen, die hierop volgden werden op dui delijke wijze toegelicht. Na de ingebruikneming werd doo burgemeester Laurense aan de „res tauratie"-ambtenaren Van Noesel. Snijder en Kok een boekwerk toege zegd; de burgemeester van Baarr. mede namens zijn collega van Eemne bood een ets aan, evenals de heer Be zanger. De burgemeester van Rijssen over handigde een boek met foto's van d ramp met de negatieven en de gemeen tesecretaris van Oosterland, de hee. Soeter een foto van het Kon. Paar. Er was grote belangstelling VLISSINGEN, 1 8april Bijzonder waardevol was de Zeeuwse gereformeerde ouderlingen-conferentie, die vandaag onder leidin; van de heer J. J. Boon, in het Geref. Jeugdgebouw te Vlissingei werd gehouden. Hiervoor stond een tweetal referaten, n.l. „Het bren gen van huisbezoek" en „De adviezen der Generale Synode te Leeu warden ten opzichte van het eigen kerkelijk leven en de verhouding tot andere Kerken", borg. Massaal was men opgekomen, terwijl verschillende predikanten eveneens acte de présence gaven. Het comité had voor deze bijeen komst een aantal vrouwen uitgenodigd huisvrouwen, vertegen woordigers der vrouwenbond en meisjes vereniging die iets zou den zeggen over „Het ontvangen van huisbezoek" hetgeen buiten gewoon waardevol bleek te zijn. In de morgenvergadering refereerde de heer H. Verschuure te Rilland over „Het brengen van huisbezoek". Twee aspecten belichtte hij, n.l. het huisbe zoek en de geestelijke achtergrond van Ingezonden Mededeling (adv.) VOOR DUIZEND EN ÉÉN DOELEINDEN MIDDELBURG. Op zonder attractief worden. Miniatuur-Walcheren wordt Er komt 'n groot aquarium thans koortsachtig gewerkt van niet minder dan 5000 om alles gereed te krijgen liter, ffiaarin o.a. de teelt voor de heropening op 27 van zoetwatervissen zal wor- april. Zoals bekend zal deze den getoond. Maar ook de heropening tevens ope- eigenlijke, miniatuur zal dit ning van het Spoorwegpa- jaar weer de moeite waard viljoen op de Miniatuur zijn: er zijn enkele nieuwe worden verricht door de gebouwtjes, o.a. „La Tour president-directeur van de Eiffel" uit Vlissingen, een Nederlandse Spoorwegen, nieuwe molen in Domburg dr. ir, F. Q. den Hollander. De Spoorwegen hebben voor de inrichting van hun paviljoen ook materiaal ge inregen over de geschiedenis van de Zeeuwse lijn. Dit materiaal werd bereidwil lig ter beschikking gesteld door de provinciale biblio theek te Middelburg en werd fotografisch gerepro duceerd. Bovendien zal ter gelegenheid van de opening in deze bibliotheek gedu rende veertien dagen een expositie worden gehouden van alerlei documenten met betrekking tot de Zeeuwse lijn. Deze tentoonstelling zal eveneens door dr. Den Hol lander op 27 apriZ worden geopend. Het paviljoen van de Ned. Heide Maatschappij zal bij- enz. Bijzonder aardig is ook, dat men de beschikking heeft gekregen over een gezet. De beplanting is ge snoeid, terwijl er 5000 vio len zijn geplant. Ook aan zomerbeplanting is alle aan dacht besteed. Van een uur- werkfabriek werd een grote elektrische klok ontvangen, die thans wordt aangebracht op het Don-Suisse-Restau rant. Bij de ingang wordt een nieuwe kassa gebouwd met twee loketten, teneinde de bezoekersstroom zonder stagnatie te kunnen verwer ken. Voorts is het landschap brandweer-in-miniatuur bezig met de blussingswerk- zaamheden bij een branden de schuur te Oranjezon. Door bepaalde lichteffecten wordt 's avonds de indruk gewekt alsof hier een brand weerploeg met de nablus sing bezig is. De bestaande miniatuur gebouwen zijn stuk voor stuk aan een grondige in spectie onderworpen en zo nodig weer goed in de verf van Miniatuur-Walcheren nog beter gestoffeerd dan vorig jaar, doordat men de beschikking heeft gekregen over miniatuur-tractor en, bussen, paarden en koeien in de weilanden enz. Om de grote bouwbedrijvigheid op Walcheren ook in het klein te laten zien wordt te Vlis singen bij „Bethesda" een miniatuur-bouwput aange legd met een heistelling-in werking. Er wordt dit jaar weer 'n room van bezoekers ver wacht, een verwachting, die gebaseerd is op de grote belangstelling, die buiten landse busmaatschappijen enz. reeds nu voor Minia- tuur-Walchefen aan de dag leggen. Er wordt vrijwel dagelijks om propaganda- materiaal gevraagd. Inmid dels is er contact opgeno men met de radio en het is reeds zeker, dat drie radio ensembles deze zomer op Miniatuur-Walcheren zullen optreden. Ook kan nog wor den vermeld, dat gedurende de maanden juni, juli en augustus het bekende stads- miniatuurtreintje de verbin ding MarktMiniatuur- Walcheren zal onderhouden. Het bestuur van de Stich ting Nieuw Walcheren heeft weer de medewerking van de Gemeentelijke Dienst van Sociale Zaken ontvan gen ter zake van personeel tijdens de zomermaanden. Daardoor is het mogelijk, dat 12 moeilijk plaatsbare arbeidskrachten wederom dienst zullen doen in ver schillende functies. Vanzelf sprekend Wordt deze mede werking op hoge prijs ge steld. deze tijd en als tweede: de schijnwer pér op de huisbezoeker en zijn werl Ook voor het huisbezoek is de gejaaj de tijd een belemmering. Verval e vervlakking treedt op. Deze gevare kunnen vanaf de kansel bestrede worden, doch ook door persoonlijk zielszorg. De grondslag van het huif- bezoek is: het dienen van de naaste Het dienend karakter moet steeds o de voorgrond blijven staan, zodat me de mens kan helpen in zijn verhoudin tót God. De gevolgde methodiek va huisbezoek is volkomen fout, war. men heeft vrijwel geen aansluiting o eerder gevoerde bezoeken terwijl d frequentie té gering is. Van groot tx - lang moet men instructieve bijeen komsten voor huisbezoekers achten. Uit de gevoerde discussie bleek, da< het huisbezoek door zeer velen op hog' prijs, wordt gesteld. De jongeren echte praten echter zeer moeilijk over hui. geloofsleven. Een binding met dez groep kan mogelijk worden verkregei door op JV's en MV's een ouderling to laten spreken over zijn werk en moei lijkheden. Ds. Brinkman In de middagvergadering hield ds G. Brinkman uit Schiedam een referaat over het onderwerp: „De adviezen der Generale Synode te Leeuwarden ten opzichte van het eigen kerkelijk leven en de verhouding tot andere kerken". Hij behandelde enkele adviezen be trekking hebbende op het eigen kerke lijk leven, b.v. nazorg voor gevangenen en het onderhouden van betrekkingen, beroepen van predikanten, vrouwen kiesrecht, de koorzang, die nu in de eredienst is toegestaan. Voorts sprak hij over de salarissen der predikanten, die gebracht dienen te worden op het niveau van leraren. Hierna behandelde hij het tweede gedeelte van zijn referaat, „de verhou ding tot andere kerken" en na een uit voerige uiteenzetting, waarin hij op merkte, dat overwogen wordt kansel- ruil met de hervormde kerken moge lijk te maken, waarbij dit in elke plaats zal moeten worden afgewogen, sprak hij de hoop en het vertrouwen uit, dat men naar elkaar zou toe groeien om zich eensgezind te scharen om het veel gesmade kruis. HOEDEKENSKERKE Frot. Chr. School. In de ledenvergade ring van de Prot. Chr. School werd in het bestuur gekozen inplaats van de heer Louisse, die naar Goes is vertrokken, de heer H. Louisse.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2