Rusland wil elke vredesaciie van V.N. in Midden-Oosten steunen Vandaag begint het grote feest in Monaco „Landbouwers hebben recht op hulp van de regering" Kominform dinsdag ontbonden Loonsverhogingen in de sector klein-metaal PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Verrasserfde verklaring van de Sowjei-Unie Blij met Russische hulp aan Ver. Naties Goede basis voor besprekingen van duo Boelganin-Chroesjtsjef met gastheer Eden? Grootste radiotelescoop ter wereld (Dwingelo) Voor metaalbewerkers, elektrotechnici, smeden, automonteurs, c.a. Boerenstand bracht grote financiële offers Vrijere loonvorming oorzaak van landbouw- moeilijkheden Fotograaf betrapte HET MANNEKE Loodgieters onder handelen nog over hun vakantie Prins Rainier: „Konden wij maar wegsluipen en ergens rustig trouwen" Hoofdkantoor: Goe», C. Vorststr, m, Telefoon 2438 (b.g.g, voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord» «traat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, 12.p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3374 Wnd.-hoofdredacteur: Prof, Dr. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit WOensdag 18 april 1956 VIJF JAAR VOOR DODENRIT (Zie pagina 5 en 7) Op- en ondergang van zon en maan: Donderdag: Zon op 5.36 u., onder 19.45 u. Maan op 13.18 u., onder 2.55 u. Hoogwater donderadg 19 april: Vlissingen: 8.39 u. 1.63 m., 21.19 u. 1.33 m. Terneuzen: 9.07 u. 1.81 m., 21.47 u. 1.51 m. Wemeldinge: 10.09 u. 1.55 m., 22.51 u. 1.20 m. Zierikzee: 9.53 u. 1.37 m., 22.30 u. 1.03 m. Dulles over M-Oosten: „Nog niet gelezen" WASHINGTON, 17 april De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, heeft dinsdag op zijn wekelijkse persconferentie in Washington verklaard, dat optreden via de Ver. Naties om de vrede tussen Is raël en de Arabische staten te be waren de voorkeur verdient boven optreden van Amerika, Engeland en Frankrijk aan de hand van hun verklaring van 1950. Dulles zei, dat de Ver. Staten hulp van de Sowjet-Unie in de Ver. Naties om een oorlog in het Midden-Oosten te verhinderen, zullen toejuichen. Kort voor Dulles' persconferentie was de verklaring van het Sowjet- ministerie van buitenlandse zaken bekend geworden, volgens welke de Sowjet-Unie de vredespogingen van de V.N. zou steunen. Dulles legde er de nadruk op, dat hjj de volledige Sowj et-verklaring nog niet gelezen had en dat dat altijd wel nodig is met het oog op de „kleine lettertjes". LONDEN, 17 april Radio-Moskou heeft dinsdag een verklaring van het Sowj et-ministerie van buitenlandse zaken omgeroepen, waarin wordt gezegd, dat de toestand, die zich thans in het Midden- Oosten ontwikkelt, „de aandacht verdient van alle mogendheden, die belang hebben hij vrede en ontspanning". In de verklaring wordt de „noodzakelijke steun" beloofd voor maatregelen van de V.N. voor het tot stand brengen van vrede tussen Israël en de Arabische staten. In de verrassende verklaring van het Kremlin wordt een beroep op de landen van het Midden-Oosten gedaan zich te onthouden van acties, waardoor de toestand aan de Arabisch-Israëlische grenzen erger zou kunnen worden. (Eigen bericht). UTRECHT, 17 april De Chr. Metaalbedrijfsbond deelt ons in zake de stand van zaken bij de loononderhandelingen in de sector klein-metaal het volgende mede: In een aantal branches van deze sector is in principe overeen stemming bereikt tussen werkgevers en werknemers over een uit kering ineens van drie procent, verlenging van de vakantie tot 15 dagen en een verhoging van de vakantiebijslag van 2 tot 4 procent, Dit geldt voor de automobiel- en garagebedrijven, de motorrevisie- bedrijven, de smeden en metaalbewerkingsbedrijven, de carosserie en wagenbouw en de elektrotechnische bedrijven. De Sowjet-minister van buitenland se zaken Molotof, zei dinsdag, dat de nieuwe sowjet-verklaring dienst zou kunnen doen als basis voor besprekin gen tussen Boelganin en Chroesjtsjef en Sir Anthony Eden tijdens het ko mende bezoek van de Sowjetleiders aan Londen. De Sowj et-regering is van mening, dat een conflict in het Midden-Oosten kan worden voorkomen en dat de sta ten in het betrokken gebied zich niet tot een vijandige actie moeten laten verleiden. De Sowj et-regering zal iedere actie der V.N. ter versterking van de vrede in. Palestina steunen. De Palestijnse kwestie moet worden opgelost met in- CH-lid Koltt in de Eerste Kamer: (Van onze parlementsredactie). DEN HAAG, 17 april De Eerste Kamer heeft er dinsdagmiddag eenstemmig haar bezorgdheid over uitgesproken, dat de landbouw achterop is geraakt bij de verdeling van het nationale inkomen, en dat in deze tijd, waarin vrijwel iedere groep profiteert van de ge stegen welvaart, het agrarisch deel van de bevolking met allerlei moeilijkheden heeft te kampen. In de Tweede Kamer was hierover reeds uitvoerig gesproken, maar de Senaat heeft er mogelijk nog een schepje bovenop gedaan. In alle toonaarden klaagde men over de verhoging van de produktie- kosten in de landbouw, een verhoging, die niet gepaard is gegaan met een gelijke stijging van de prijzen. De voorzitter van de christelijk-his- torische fractie, mr. Kolff, sprak van een „kentering van het getij". De in komensontwikkeling in de landbouw is ten achter gebleven bij de rest van het volk, waardoor in agrarische krin gen spanningen zijn ontstaan, die om opheffing vragen. De naoorlogse landbouwpolitiek is er in hoofdzaak op gericht geweest de binnenlandse consument te voorzien van goedkope produkten. De boeren stand, die altijd bereid is geweest aan dit doel mee te werken, heeft hiervoor belangrijke financiële offers gebracht. Daarom hebben de boeren er recht op, dat de regering hen thans niet in de steek laat, maar alles doet om hen een redelijke bestaansmogelijkheid te ver schaffen. WELKE MAATREGELEN? Welke maatregelen overweegt de regering om de ongerustheid onder de boeren weg te nemen? zo vroeg de heer Kolff. De invoering van de vrijere loonvor ming zag hij als één "der oorzaken van de moeilijkheden in de landbouw. De arbeidskrachten uit de economisch zwakke bedrijven (waartoe ook de landbouw te rekenen is) zullen steeds r.eer worden aangetrokken door de economisch sterke bedrijven. Het ge volg is dan: een tekort aan werkers in de agrarische rector. De heer Kolff stelde minister Mansholt in verband hiermee de vraag, hoe de regering voor het vraagstuk van de arbeidsvoorziening een aanvaardbare oplossing denkt te vinden. Het probleem is zo urgent, dat de C.H. bij voorbaat steun toe ziet aan de te nemen maatregelen. EXPORT Wat de export van agrarische produk ten betreft, de heer Kolff achtte de tijd rijp om op de komende handels besprekingen met Frankrijk te drei gen met maatregelen, indien de pro- tectomsctie bepalingen door Frankrijk worden gehandhaafd. Niet helemaal g .'rust was spreker ook over de af spraak, die met België is gemaakt om te voorkomen, dat het „tomaten- drama" van vorig jaar zich weer herhaalt. België heeft zich wel meer niet aan dergelijke afspraken gehou den. L^ miipte een Engelse fotograaf, die voor het mu seum op wacht stond omdat hij daar een relletje verwachtte, deze jonge man. Pas de volgende dag ontdekte de fotograaf, dat hij hiermee de dief had geknipt, die een schilderij stal uit de bekende Tate Gallery. De foto toont tevens de handlanger, die (boven aan de trap) de aftocht dekt. Het bleken twee nationalistische Ie ren te zijn, die van oordeel waren, dat het schilderij (ter waarde van 100.000,eigendom was van het Ierse volk. Het schilderij is inmiddels weer op zijn oude plaats terug. achtneming van de belangen van alle partijen. BEROEP OP BEIDE In de verklaring wordt geen partij gekozen voor een der staten in het Midden-Oosten, maar het Westen wordt ervan beschuldigd de toestand in het gebied te hebben verergerd door de oprichting van militaire blokken. Het verrassende in de verklaring is, dat op beide zijden van het conflict een beroep wordt gedaan, realistische vre despogingen te ondernemen. De Sow jet-Unie heeft al geruime tijd de Ara bieren gesteund. In de huidige verkla ring onthoudt de Sowjet-regering zich van aanmoediging van de Arabische beschuldigingen jegens Israël. Geen oorlog Dulles geloofde niet dat er een oor log in het Midden-Oosten uitbreken zou, hoewel men niet kon zeggen dat er geen gevaar bestond voor viiancje- ïijKneden In dit gebied. De secretaris generaal der V.N., Hammarsfcjoeld, heeft reeds goede vorderingen ge maakt, hoewel zijn missie nog lang niet voltooid is. NIET ALLEEN SLECHTE WEER Niet alleen de heer Kolff, ook de heren Louwes (V.V.D.), Mertens (K. V.P.) en Rip (AR.) constateerden, dat de landbouw niet deelt in de huidige hoogconjunctuur. De laatste toonde aan, dat er een toenemend verschil in toonhoogte is tussen de landbouw en andere be drijfstakken. Het teruglopen van het inkomen in de landbouw is niet alleen te wijten aan ongunstige weersom standigheden. Deze hebben ongetwij feld een rol gespeeld, maar moeten in de kostprijsberekeningen over lange termijn verdisconteerd zijn. Prof. Rip zeide een onverkort voor stander van de vrijere loonvorming te zijn, zette voorts uiteen, dat de regel matige stijging van de kosten in de landbouw gepaard is gegaan met een vrijwel regelmatige daling van de op brengst. Dinsdagmiddag heeft H.M. Ko ningin Juliana in Dwingelo (Dren te) de daar gebouwde radio-ster renwacht geopend en de hierbij horende radio-telescoop, tot nu toe de grootste ter wereld, officieel in gebruik gesteld. (Voor verslag zie pagina 3) PRAAG, 17 april Mikojan, de vice-premier der Sowjet-Unie, heeft officieel meegedeeld, dat de Kominform, de internationale or ganisatie van communistische partijen, dinsdag op een bijeenkomst in de Hongaarse hoofdstad is ontbonden. De Kominform is in 1947 opgericht door de Sowjet-Unie, Tsjecho-SIowa- kije, Hongarije, Polen, Zuid-SIavië, Bulgarije, Roemenië, Frankrijk en Ita lië. Albanië ën Oost-Duitsland zijn er niet in opgenomen. Zuid-SIavië werd in juni 1948 uit de Kominform gezet. Waarnemers geloven dat het besluit waarschijnlijk genomen is om de Westerse vrees, dat de communistische infiltraties in het Westen gesteund, of zelfs geleid worden door Rusland, weg te nemen. BRUSSEL, 17 april. „Er zijn nog wel andere symbolen van België dan het „Manneken Pis". Welk land als het zich tenminste niet aan kleinheid en banaliteit wil overgeven zou zich een dergelijke geestelijke ambassadeur kiezen?" aldus baron Nothomb, lid van de koninklijke academie van Franse taal en letterkunde. De baron kwam namelijk op tegen de plechtige onthulling van een afbeel ding van het befaamde Brusselse „manneken" te Duesseldorf bij gele genheid van de aldaar georganiseerde „Belgische week". „Ik zal mij blijven verzetten tegen die manier van het „exporteren" van dat Brusselse manneken waarin van tijd tot tijd zelfs mensen, die overigens wel gevoel voor nationale waardigheid bezitten, plezier hebben", aldus baron Nothomb. In enkele andere bedrijfstakken, nl. de loodgieters- en fitiersbedrijven en de isolatiebedrijven, is wel overeen stemming bereikt over de uitkering van 3 pet over 1955 en de verhoging der vacantiebijslag tot 4 pet, maar hier wordt nog onderhandeld over de ver lenging der vacantie. RIJWIELHERSTELLERS j In de rijwielreparatiebedrijven wor- I den de voorstellen van werknemers I nog in de hoofdbesturen besproken en in de goud- en zilvemijverheid zullen de besprekingen op korte ter- j mijn beginnen. Het ligt in de bedoeling, dat overal da wijziging van de vacantierechten in de c.a.o.'s opgenomen zal worden terwijl de werkgevers inzake de uit kering ineens een krachtige aanbe veling» zullen laten uitgaan aan hun leden. De uitbetaling zal eind april of begin mei geschieden. Over de verhoging der lonen met een percentage tussen 0 en 6 zal pas om streeks september met de werkge vers gesproken worden, aangezien da c.a.o.'s eerst op 31 december a.s. af lopen. t DE BÏLTZEGT: Aanhouden koud. Donuwloiv nvoi BOn| mnof in dc uiid-- dag enkele verspreid optredende bui tjes. Matige noordelijke wind. Onge veer dezelfde temperaturen als giste ren. Vleugels zo dun als scheermesjes De gegevens en afbeeldingen van da „Starfighter", de geheime Amerikaan se straaljager Lockheed F 104 A zijn thans vrijgegeven. De bovenste foto toont de F 104, het prototype, dat al geruime tijd vliegt; de onderste foto toont de F 104 A, het productietoestel. De machine is de snel ste en meest moderne die op het ogen blik bestaat; technische gegevens zijn echter nog niet ih ons bezit De vleugels van het toestel zijn zo dun, dat op de begane grond een be scherming van fluweel moet worden aangebracht, omdat het grondperso neel zich er aan zou kunnen snijden! MONACO, 18 april Heden morgen om elf uur zal in het pa leis het burgerlijk huwelijk wor den voltrokken tussen prins Rai- niet van Monaco en Grace Kelly, waarna om één uur een lunch ter ere van de buitenlandse delegaties volgt. In de namiddag zal een Mo negaskische ploeg een voetbal wedstrijd tegen een elftal uit Ge nua spelen. Daarna begint dan om vier uur het tuinfeest dat de prins zijn onderdanen aanbiedt. „Konden we er maar tussenuit en ergens rustig gaan trouwen zonder dat iemand ons kende", al dus heeft prins Rainier zich tegen over een verslaggever van de „Daily Mail" uitgelaten. De prins klaagde er over, dat men van zekere zijde zijn huwelijk tot een „monsterfeest" wil maken. Dat is he lemaal niet wat Grace en ik zouden willen, zei hg. „De grote belangstelling wordt door ons wel gewaardeerd, maar zij wordt ons toch wel wat teveel, zelfs miss Kelly, die toch wel publiciteit ge wend is." CADEAU VAN SOESTDIJK In Monaco hebben de regenwolken ein delijk plaats gemaakt voor een stra lende zon en de voorspelling is, dat het weer de komende dagen goed zal blijven. Intussen houdt de stroom van huwe lijksgeschenken nog steeds aan. Zo hebben de 2500 Monagasken het vor stelijk paar een grijze Rolls Royce aangeboden. Van de bevolking van het Franse Saint Jean Cap Ferrat, waar prins Rainier een villa bezit, Is er een vijftienvoets zeilboot. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins schenken Prins Rainier van Monaco en mej. Grace Kelly ter ge legenheid van hun huwelijk een grote Delftse vaas met Nederlandse bloemen. TROOST Grace Kelly heeft mevr. Arvid Pamp, een van haar bruidsmeisjes, wier ju welen ter waarde van 6.000 dollar werden gestolen, getroost door haar het traditionele geschenk voor de bruidsmeisjes in dit geval een gouden sieraad reeds vóór de hu welijksvoltrekking te geven. Prins Rainier verleende dinsdagoch tend particuliere audiënties, terwgl Grace toezicht hield op het passen der jurken van de vier bloemenmeis jes dochters van haar getrouwde zuster Peggy en de zuster van haar bruidegom, prinses Antoinette. De gasten op het bruiloftsdiner zullen dineren van twee porceleinen servie zen van 1.200 stuks elk, die prins Rainier in Frankrijk heeft besteld. Elke gast krijgt een verguld zilveren medaille, met een portret van het bruidspaar. De 2.500 onderdanen van de prins zullen ieder een dergelijke medaille in brons krijgen. BRUIDSTAART VAN 90 kg. Op het diner zal een ongeveer negentig kilogram wegende en een kleine twee meter hoge bruidstaart, waar op cupido's van suikerwerk zijn aan gebracht, worden opgediend. De taart werd ontworpen door een een zeventienjarig schoolmeisje uit Monte Carlo, dochter van een be kende Parijse pasteibakker. De ver vaardiging ervan heeft vier maanden gevergd.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1