Zeeuwse dammers leden drievoudige nederlaag legen Dordrecht Wilde Stalin alle Joden deporteren Van dertig partijen wonnen de Zeeuwen er slechts vijf U% haven van (ftnaa Soekarno mag op reis Beslissingswedstrijd tussen Wilno en Wiil van Zoelen Dinsdag 17 april 1956. ZEFAIWSCH DAGBLAD pagina 4 Hef eersfe iienial gaf kranig pariij Geen duivenschieten in Monaco Vliegtuig verloor bom, 26 doden Nieuwe automotor loopt op alle minerale oliën Nederlandse aardappels naar Engeland Will van Zoelen III werd kampioen Chr. Centrale van Overheids- en Onderwijzend personeel Rundertubercuiose bedwongen Opnieuw aanvallen in West-Java Drie soorten scholen in Alabama VLISSINGEN, 16 april. De jaarlijkse damwedstrijd tussen de districten Zeeland en Dordrecht van de KNDB, welke zaterdag te Vhssingen werd gespeeld, bracht de Zeeuwen ook ditmaal geen smoes. Beide districten hadden drie tientallen afgevaardigd en alle drie de wedstrijden eindigden in een overwinning voor de bezoekers. Niettemin heeft vooral het eerste Zeeuwse tiental kranig partij gegeven en het wist de nederlaag zelfs zo klein mogelijk te houden (9 11). De ontmoeting tussen de tweede tientallen eindigde in een 13 overwinning voor Dordrecht en bij de derde tientallen deed Dordrecht het nog iets beter, want het won met 6—14. De wisselbekers voor het eer ste en het tweede tiental bleven dus in het bezit van Dordrecht. Het derde tiental van Dordrecht kwam in het bezit van een me- dalje. Goede organisatie De organisatie van de wedstrijd was uitstekend. Dankzij de medewerking van de personeelsvereniging van de NV Kon. Mij De Schelde kon de wed strijd worden georganiseerd door de damclub De Schelde in het zich bij uitstek voor dit doel lenende Schelde- kwartier. De wedstrijd werd geopend door de heer Korff, voorzitter van de perso neelsvereniging, waarna de voorzitter van de Zeeuwse Dambond, de heer M. F. de Jonge, de personeelsvereniging dank bracht voor de organisatie van de wedstrijd. Wedstrijdleider Goed- bloed voerde eveneens het woord, waarna tenslotte de heer M. Zoon na mens de Dordtse dammers bedankte voor de prettige ontvangst. Vijfmaal winst Van de 30 partijen werden er slechts vijf gewonnen door de Zeeuwen, na melijk drie in het eerste tiental, een in het tweede en een in het derde tiental. De Dordtenaren wonnen 13 partijen, terwijl er 12 in remise eindigden. De uitslagen waren: lste tiental: J. SinkeS. Boer 02; R. RijkseC. v. d. Ven 20; M. F. de JongeD. Meyers 11; J. L. Stroo- band jrD. van Nugteren 20; J. L. Strooband srL. de Hartog 11; W. HeydraJ. Kanters 02; J. van Ee- nennaamW. A. Huisman 02; A. WillemseM. de Koning 02; H. de VliegerL. de Bruin 11; C. de Klerk B. Helderop 20. 2de tiental: P. de VisserF. Goud 0 2; D. DavidseL. Pronk 11; C. J. HollestelleJ. Flack 11; S. Blaas— 1 A. Kanters 02; O. HellingaA. v. d. Wetering 20; C. van Damme srA. Roos 11; H. MeermanC. Brave- boer 11; S. P. de VosJ. Visser 0—2; L. DavidseM. Zoon 02; J. A. Ingel- seG. de Vrede 11. 3de tiental: A. v. d. SchraafJ. W. de Jong 11; A. van SorgenP. Dek ker 02; J. KluiverD. Mol 11; G. GorsseJ. Kaptein 11; J. de Visser A .de Vos 0—2; P. ThenuG. Gou- man 02; C. van Damme jrC. Post 02; C. de Vos jrM. Haeck 11; F. BlaasG. A. de Vos 02; C. M. van PoeljeK. Kaptein 20. 's-GRAVENHAGE, 16 april. De We reldfederatie tot bescherming van diereir heeft, naar aanleiding van een protest, telegrafisch bericht ontvangen van het kabinet van de Prins van Monaco, dat er geen wedstrijden in duivenschieten zullen worden gehouden ter gelegenheid van zijn huwelijk. BANGKOK, 16 april (AFP). Zes entwintig mensen zijn gedood en der tig gewond door een kleine bom, die een vliegtuig van de luchtmacht per ongeluk liet vallen op een sportter rein te Prachuab, 318 km van Bang kok. Het vliegtuig was op weg naar Bangkok. Het ongeluk is waarschijn lijk te wijten aan een fout in het me chanisme voor het loslaten van bom men. Elftal van Zuidnederland samengesteld DEN BOSCH, 16 april. Het elf tal van Zuidnederland, dat woensdag in het stadion „De Vliert" te Den Bosch tegen het Luxemburgse team zal spe len, is als volgt samengesteld: Doel: De Munck (Fortuna '54). Achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC). Midden: Notermans (Fortuna '54), Van der Hart (Fortuna '54) en Klaas- sens (SC VVV '03, aanvoerder). Voor: Appel (Fortuna '54), Van Beurden (BW), Koopal (SC VVV '03) Brooymans (Willem II) en Heymans (BW), DJAKARTA, 16 april (A.N.P.). Het Indonesische kabinet heeft in een speciale zitting de voorgenomen bezoeken van president Soekarno aan de Ver. Staten, Canada en de Sowjet-Unie goedgekeurd. Soekarno zal naar de V S. gaan en eind augustus naar de Sowjet-Unie. Thans wordt een lijst van personen, die de pre sident op zijn reizen naar de Ver. Staten en Ottawa zullen vergezellen, opgesteld. De communistische partij in Nepal is voor het eerst sinds vier jaar weer als wettige partij erkend. Zij heeft schrifte lijk verzekerd de Koning als hoofd van de staat te erkennen en zich te zullen houden aan de aanvaarde constitutionele en democratische gebruiken. lnuezonden Mccii Charmante regenkleding I Een modieus getinte Fitwell regenmantel van poplinzijde of wollen gabardine staai altijd flatteus. Uitsluitend verkrijgbaar bij de betere confectiezaken. Bij het maken van een noodlanding in de haven van Genua verloor deze Engelse „Solent"-vliegboot de linker drijver. Onmiddellijk werd om assis tentie gevraagd en in afwachting van die hulp gingen bemanning en passa giers, 39 man sterk, op de rechter vleugel zitten, om zo voor een tegen wicht te zorgen, zodat de machine in evenwicht zou blijven. De hulp kwam na tien minuten en allen konden zon der letsel, doch een spannende erva ring rijker, gered, worden. DETROIT, 16 april. De Ge neral Motors Corporation, heeft een nieuwe automotor ontwikkeld, die als brandstof walvistraan, olie uit aardnoten of andere plantaar- iige en minerale oliën kan gebrui ken. De maatschappij heeft be kendgemaakt, dat het experimen tele model van de auto uitgerust met deze motor, dat bekend staat als XP-500, op 15 mei bij het in gebruik nemen van het nieuwe technische centrum van de maat schappij in het openbaar zal wor den getoond. Bij proefnemingen met de nieuwe motor tijdens de afgelopen drie jaar is met succes gebruik gemaakt van alle soorten minerale oliën van ben zine met een hoog octaangehalte tot de z.g. bunker „c" of bijprodukt- brandstoffen. De motor van de Xp-500 heeft geen krukas of verbindingsassen, geen draaiende delen, zoals een huidige benzinemotor. In principe werken de zuigers zo ongeveer als een fietspomp of een blaasbalg, waardoor hete gas sen door een pijpleiding naar een tur bine worden geblazen. De turbine drijft de achterwielen aan. De motor bestaat uit twee cilinders, die parallel liggen. Ieder daarvan be vat een stel van twee horizontaal te genover elkander liggende cilinders. o LONDEN, 16 april (AFP). In Lon den zijn zeven schepen met Neder landse aardappelen aangekomen. De aardappelen zijn in grote haast aan gekocht wegens het tekort, dat in En geland door de vorst van februari is ontstaan. Men verwacht, dSt dit tekort nog ongeveer 7 weken zal duren. In totaal zijn in Nederland 150.000 ton aardappelen besteld. LONDEN, 16 april. AFP De „Times" meldt uit de Oosteuropese communistische staten vernomen te hebben, dat Stalin, enkele dagen voor zijn dood, voorbereidingen aan het treffen was om de Joden in de Sowjet-Unie naar één der noordelijke gebieden over te brengen. Dit zou door Chroesjtsjef zijn medegedeeld in een toespraak, die hij hield in een besloten bijeenkomst van de Russische communistische partij, onmiddellijk na de mededelingen, die hij op het partijcongres over Stalins optreden had gedaan. Volgens Chroesjtsjef was Stalin, na de „samenzwering der Joodse artsen", waarvan in 1953 melding is gemaakt, steeds verbitterder jegens de Joden geworden. In Maart 1953 stelde Stalin de andere communistische leiders in kennis van zijn voornemen. Deze waren ontzet en met name vice-premier Mikojan en minister van buitenlandse zaken Molotof zouden hebben verklaard, dat een massadeportatie der Russische Joden verontwaardiging van het buiten land zou opwekken. President Worosjilof zou hebben verklaard, dat Stalins plan misdadig was en dat het gelijkenis vertoonde met de gruwelen der nazis. Hierop zou Stalin in razende woede ontstoken zijn. Enkele dagen daarna kreeg hfj de beroerte, waaraan hij is overleden. W. v. Zoelen 14 13 0 1 26 112-28 Wilno 14 13 0 1 26 110-30 Spirit 14 6 3 5 15 71-69 Sorry 13 5 1 7 11 55-75 W. v. Z. II 14 3 4 7 10 61-79 Sla Raak 13 3 3 7 9 51-79 Sorry II 14 3 1 10 7 44-86 Be Fair 14 2 2 10 6 46-94 In de iafeltenniscompeiitie VLISSINGEN, 16 april. In de eerste klasse van de Zeeuwse tafeltenniscompetitie besloot Wilno de competitie met een 37 over winning op Sorry II. Hierdoor eindigden de Vlissingse Polen samen met Will van Zoelen aan de kop, zodat deze beide teams een beslis singswedstrijd zullen moeten spelen. Deze is vastgesteld op zaterdag 21 april in de zaal van het Belgisch Loodswezen te Vlissingen. Sla Raak had met Sorry II weinig moeite (100), maar zag zich door Will van Zoelen II in eigen huis met 46 geklopt. kampioen van de tweede klasse, twee wedstrijden, namelijk op 21 en 28 april. Voor de promotie naar de twee de klasse spelen Wilno II, dat onder aan eindigde en Will van Zoelen III, kampioen van de derde klasse, twee wedstrijden op 20 en 24 april. Voor de promotie naai de derde klasse tenslot te spelen PZEM II, de hekkesluiter van de derde klasse en RTC II, kam pioen van de vierde klasse, twee wed strijden op 23 en 26 april. UTRECHT, 16 april. De Chr. Cen trale van Overheids- en Onderwijzend Personeel, waarin samenwerken de Ned. Chr. Bond van Overheidsperso neel, de Prot. Chr. Bond van Vervoers- personeel, de Bond van Chr. Politie ambtenaren, de Prot. Chr. Onderwij zersvereniging, de Ver. van Chr. Le raren en Leraressen bij het Nijver heidsonderwijs en de Chr. Soc. On derofficierenvereniging, hield dezer dagen haar alg. vergadering in Utrecht. In zijn openingswoord constateerde de voorzitter van de christelijke cen trale, de heer P. Kapinga. dat ook in het jaar 1955 door de centrale veel en belangrijk werk is verricht. Het ledental van de bij de centrale aangesloten organisaties bedroeg op 1 jan. j.l: 66.178. Dit ledental kan nog aanmerkelijk worden uitgebreid, mede omdat er nog diverse organisaties zijn, die zich nog niet hebben aangesloten bij de christelijke centrale. De vergadering betreurde het, dat b.v. de Ver. van Leraren bij het Chr. V.H.M.O. en de Chr. Bond van Direc teuren en Leraren bij het Kweek- schoolonderwijs nog steeds zijn aan gesloten bij de neutrale Centrale van Hogere Rijksambtenaren. Devergadering nam er met dank baarheid kennis van, dat het hoofd bestuur van de Ver. van Chr. U.L.O.- Onderwijzers, in afwachting van een definitieve beslissing van de algemene vergadering, zich had uitgesproken voor aansluiting bij de christelijke centrale. Een tweetal vertegenwoordi gers van deze organisatie werd dan ook hartelijk welkom geheten. Voorts mag verwacht worden - dat binnenkort de Ver. van Onderwijze ressen bij het Chr. Kleuteronderwijs eenzelfde beslissing zal nemen. Naar aanleiding van de actievoermg in 1955 werd nog uitvoerig gesproken over het door de christelijke centrale voor de komende periode in te nemen s' mdpunt inzake de salariëring van het overheids-, semi-overheids- en onderwijzend personeel. Met een zeer instructieve causerie van de heer J. H. J. Colijn, efficiency- expert van de N.C.B.O., over „Da werkclassificatie als hulpmiddel bij de loonvorming", werd de algemene vergadering besloten. In de derde klasse behaalde Will van Zoelen III een stevige 91 zege op het bezoekende VSV II, hetgeen op zich zelf al voldoende was om de kampioensvlag te hijsen. De Mid delburgers besloten echter de com petitie met een 37 overwinning in de derby tegen MTTC, dat op zijn beurt weer met dezelfde cijfers baas bleef over Luctor II. In de vierde klasse bleef kampioen RTC II nog steeds ongeslagen en zon der verliespunten. Ditmaal moest Luc tor III met een 82 nederlaag naar Heinkenszand terug. Spirit III ver overde de derde plaats door een 64 overwinning op Wilno III en PTT II zag zich in Middelburg met 64 ge klopt door Will van Zoelen IV. HET VERDERE PROGRAMMA Alle beslissingen zijn nu gevallen. Voor de promotie naar de eerste klas se spelen Be Fair, dat in de eerste 's-GRAVENHAGE, 16 april. Op 1 mei a.s. eindigt het vijfjarenplan, 't sluitstuk van de bestrijding der run dertubercuiose in Nederland. Het uit roeien van deze veeziekte is van groot belang voor het gehele land. Daarom houdt het Landbouwschap op woens dag 9 mei een bijeenkomst, waar eni ge prominente sprekers de betekenis van deze gebeurtenis zullen uiteen zetten. Deze bijeenkomst zal staan onder leiding van de heer H. D. Louwes, voorzitter van het landbouwschap. Minister Mansholt zal het woord voe ren. De directeur-generaal van de volksgezondheid, prof. dr. P. Munten dam, zal de aandacht vestigen op de betekenis der uitroeiing van de run dertubercuiose voor de gezondheid der mensen. De ambassadeur der Ver. Staten, of zijn vertegenwoordiger, zal eveneens het woord voeren. Naast de 50 miljoen, die de boeren hebben bijeengebracht voor de uitvoering van het vijfjaren plan, hebben de Ver. Staten 50 miljoen gulden daarvoor bijgedragen in het raam van de Marshall-hulp. Namens het bedrijfsleven zullen, behalve de heer Louwes, spreken de heer R. Visser, voorzitter van de hoofdafdeling veehouderij van het Landbouwschap, en de heer F. den Hartog, voorzitter der gezondheids commissie voor dieren. Na afloop van de bijeenkomst zal het bestuur van het Landbouwschap de genodigden ontvangen in één der zalen van hotel Kurhaus te Scheve- ningen. DJAKARTA, 16 april (A.N.P.). Aan hangers van de Darul Islam hebben het afgelopen weekeinde onverwachts aan vallen gedaan op dorpen in het gebied van Tjiandjur en Tasikmalaja (West- Java). In gehuchten in het Tjiandjurse werden honderd huizen in brand gesto ken, drie dorpelingen gedood en drie ge wond. Indonesië zou het diep betreuren, in dien proeven met atoombommen op het Christmas-eiland zouden worden gehou den, aldus heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, Suwi- to, medegedeeld. 82) „Maar als er niets bewezen kan worden?" „De wijzen en getrouwen kunnen bewijzen vinden. De mannen en de vrouwen, die ik er voor aangewezen heb, zijn zowel getrouw als waakzaam. Niet altijd werken Dominicanen en Jezuïten samen, maar in deze zaak zijn zij eensgezind". „Zijn er Jezuïten onder Uw- spion nen?" vroeg Jacobus belangstellend. Voor zulk werk zijn zij zeer ge schikt", zei Leyburn glimlachend, hun training is eigenaardig en niets is hun te moeilijk' De doffe ogen des Konings begon nen van vreugde te glinsteren. „Het is een groots plan", sprak hij vurig. Toch zeer eenvoudig", antwoordde de Dominicaan .„We moeten echter zeer voorzichtig zijn. Er is veel, dat wij moeten vermijden". „En wat dan?" „Wij moeten zorgen de appel niet te plukken voor hij rijp is. O, stel U gerust Sir. De heilige vader verheugt zich in onze ijver en denkt met blijd schap aan uw begeerte om te regeren over een natie die weder in de schoot der kerk teruggekeerd is. Maar als we dingen forceren, zullen wij onze plannen doen mislukken. Daarom moeten wij ons in geduld oefenen. Uwe majesteit is een te wijs koning en een te groot man, om dat niet te zien. Bovendien moeten we in het Een verhaal uit de tijd van Stadh. Koning Willem III worden. Reeds is er veel jalouzie endig te zijn", zeide hü", ontstemming gewekt, omdat uwe ma- „Ik ben niet jong meer", antwoord- jesteit mij zo koninklijk heeft gehuis-lde Jacobus II. „Ik kan nog wel vele vest en mij zulk een grote toelage ge schonken heeft. Daar de zaken zo staan moet het schijnen alsof de ver anderingen niet van de zijde der Ka tholieken komen, maar van die der vurige Protestanten. Daarom ook denkt men, dat alle dienaren die ik een betrekking geschonken heb, ijve rige Protestanten zijn, en daar zij elke gelegenheid aangrijpen om het Pausdom te bestrijden zullen zij vol komen vertrouwd worden. Natuurlijk moet dit behendig en wijs geschie den". „En hoe lang zal dit duren?" „Binnen twee, hoogstens drie jaar zal alles voor elkaar zijn", ,Twee of drie jaar!" „Er is veel te doen", vervolgde de Dominicaan. „In deze tijd zal het volk op verschillende wijzen bewerkt wor den en dank zij de hulp van Uwe ma jesteit zal ons werk overal voortgang rebben tot zelfs in de mijnen van Cornwallis en tussen de woeste heu vels van Schotland". „Gij vergeet de bisschop van Bris tol niet. In weerwil van betuigingen van trouw heb ik geen bittere vijand dan hij na de dood van Argyle". Alles is in orde, uwe majesteit. Maar ik smeek u: heb geduld. We moeten zeer voorzichtig zijn. Dit was de laatste waarschuwing van de Hei- verborgene werken. Ik bedoel er mee, lige Vader; „Smeek onze trouwe zoon, dat mannen als ik niet gezien moeten de Koning van Engeland, om gedul- jaren blijven leven, maar het kan ook anders komen. En het is de droom van mijn leven over een katholieke natie te regeren. Ik verlang te vol brengen, wat Maria trachtte te doen voor Elizabeth de troon beklom Zelfs Filips II was niet zo begerig om Engeland te bekeren als ik. Denk eens, vader! al deze ketterse Prote stanten tot het ware geloof te beke ren, al het werk van die Duitse boze geest ongedaan te maken! „En dit zal geschieden. Uwe Ma jesteit; ja, en nog meer. Wanneer eens de vloek van de ketterij van dit land is opgeheven, zult ge niet meer afhankelijk zijn van Frankrijk. Gij zult de ketters in Holland verplette ren en het „welbehagen des Heren zal in uwe hand gelukkig voortgaan". Na het vertrek van de priester ver viel Jacobus II weer in diepe gedach ten. Vader Luyhurn was het blijkbaar gelukt de hoop in zijn hart te verle vendigen want zijn gewoonlijk doffe ogen stonden helder en zijn gelaats trekken bewogen zich zenuwachtig. t Volk gelooft niet, dat het mijn eerzucht is, om even groot te zijn als Lodewijk XIV", mompelde hij. Hij streeft er naar, onbeperkt Koning te zijn. Maar ik ook. Hij verklaart, dat hij het Edict van Nantes wil vernie tigen. Ik heb een nog groter werk te doen, maar ik wil het volbrengen. Generaal Norstadt Dit is generaal Lauris P. Norstadt, chef-luchtmachtstaf bij het hoofdkwar tier van de Navo, die op voordracht van president Eisenhower door de Navo-raad is benoemd tot opvolger van generaal Gruenther als opperbe velhebber van dc Navo-strijdkrachten. Generaal Norstadt, een Amerikaan, is 49 jaar oud. MONTGOMERY, Alabama, 16 april. (Reuter). De gouverneur van de Amerikaanse staat Alabama, 'James Folsom, heeft een wetsontwerp gete kend op basis waarvan alle ouders de vrijheid zullen hebben te bepalen of hun kinderen naar gemengde scholen voor blanken en negers of naar een afzonderlijke school zullen gaan. Indien dit wetsontwerp tot wet zou worden verheven zou dit betekenen, dat er drie soorten scholen in Alaba ma zouden komen, n.l. scholen voor blanken, voor negers en gemengde scholen. Geen enkel kind zou dan kun nen worden verplicht naar een school te gaan waar ook kinderen van het andere ras komen. Het wetsontwerp betreft alleen lagere en middelbare scholen, niet het hogere onderwijs en de universiteiten.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4