Zuüen Verenigde Stalen toch toetreden tot het Verdrag van Bagdad? Bruidspaar van Monaco repeteerde „Alleen voor blanken" slaat er op autobussen in Kaapstad Vijftig kamers in Londen voor „Russische tweeling" Sowjet-luchtmacht veel sterker? Jungschlaeger in ziekenhuis Voorlopig bereid tot plan voor economische samenwerking op bredere basis PROTESTANTS,CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 12e Jaargang No. 3373 FINSE ZEELUI UIT DE KOE ■UIT RS Dinsdag 17 april 1956 Amerikaanse waarnemers naar de bijeenkomst in Teheran Vandaag 10 jaar Wegenwachf Goede verwachtingen Kleurlingen gaan protesteren „Geen bewijs", zei rechier Maengkom Onafhankelijkheid van Israël op uitbundige wijze herdacht Poolse bannelingen demonstreren zondag ISRAËLISCH VERZOEK AAN HAMMARSKJOELD DE BILT ZEGT: Aanhoudend koud. Fotografen lieten zich niet foppen SMYSLOV LEIDT IN KANDIDATEN TOERNOOI Ned. schip dreigt bij Brazilië te zinken Ned. coaster in Ierland aan de ketting Hoofdkantoor! Goes, E. Torstttr. 90, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987. voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 826; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oojterbaan Le Ccintre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad zie pagina 2. Wnd.-hoofdredacteurProf. Dr. 3, 3. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Op- en ondergang van zon en maant Woensdag: Zon op 5.38 u., onder 19.43 u. Maan op 11.») u., onder 2.26 u. Hoogwater woensdag 18 april: Vlissingen: 7.15 u. 1.85 m., 19.46 u. 1.45 m. Terneuzen: 7.45 u. 2.03 m., 20.18 u. 1.63 m. Wemeldinge: 8.55 u. 1.64 m., 21.27 u. 1.35 m. Zierikzee: 8.37 u. 1.44 m., 21.06 u. 1.16 m. DJAKARTA, 16 april (ANP). Jungschlaeger is ter observatie opge nomen in het Koningin Emma Zie kenhuis (Tjikini) te Djakarta. HU lijdt aan verhoogde bloeddruk. Het was hem in verband met zijn klachten toegestaan zaterdag j.l. een dokter te bezoeken. Jungschlaeger is thans voorlopig voor vier dagen ter obser vatie in het ziekenhuis opgenomen. Het paviljoen, waar hij is onderge bracht, wordt dag en nacht zwaar door de politie bewaakt. Jungschlaegers zoon John, die Amerikaans soldaat is, heeft van Witte Huis een brief ontvangen naar .anleiding van zijn verzoek om be middeling. Daarin staat, dat het, zo lang de rechter nog geen uitspraak heeft gedaan, geen nut heeft een mening uit te spreken. Wel wordt de verzekering gegeven, dat een ambtenaar van de Amerikaanse am bassade te Washington de zittingen zal bijwonen en dat de Amerikaan se regering de ontwikkelingen met nauwe en sympathieke belangstel ling zal blijven volgen. Rassenscheiding officieel toegepast TEHERAN, 10 april (Reuter) Loy Henderson, de leider van de Amerikaanse waarnemers naar de bijeenkomst van de raad van het Verdrag van Bagdad, heeft vandaag op die bijeenkomst verklaard, dat zijn land bereid is te spreken over een plan voor economische samenwerking op breder basis, te coördineren door de verdragspart ners. Deze toezegging op de openingsdag van de conferentie is door de leden met instemming begroet. Engeland heeft er de laatste weken bij Amerika op aangedrongen het pact te steunen. aanwezigheid van Loy Henderson en zjjn Amerikaanse delegatie de be langstelling onderstreept van zijn land in de verdragsorganisatie van Bagdad. Loy Henderson verklaarde bij de ope ning van de bijeenkomst dat „de Verenigde Staten bereid zijn te spre ken over het uitbreiden van bilatera le hulpverleningsprogramma's door middel van een program van econo mische samenwerking op een brede re basis, dat wordt gecoördineerd via het pact van Bagdad. De premier van Iran, Hoessein Ala, heeft maandag verklaard te hopen, dat de belangstelling van de V.S. in het Pact van Bagdad zich spoedig zal ontwikkelen „tot een volledige toe treding". De premier zei dit bij het verwelkomen van de sterke delegatie Amerikaanse waarnemers. Hij verklaarde, dat de KAAPSTAD, 16 april In Kaapstad is vandaag (maandag) een regeling van de nationale transportcommissie van kracht ge worden, waarin het door de Zuid- afrikaanse regering gehuldigde beginsel van rassenscheiding wordt toegepast op de stedelijke autobusdienst. De dwarsbanken in het onderste deel van de „dubbel dekkers" zijn voortaan uitsluitend bestemd voor blanken, terwijl de lange banken in dit deel en de bo venste verdieping voor iedereen toegankelijk zijn. Tegen deze regeling werd door na- turellen en enige blanken geprotes teerd. Een aantal negers postte bij de haltes met spandoeken waarop te le zen was: „Houdt uw stad vrij van apartheid in de bussen" en „Geeft niet toe aan Strijdom" (de nationalistische eerste-minister). De dag tevoren hadden op een bij eenkomst van de „Zuidafrikaanse organisatie voor gekleurden" 4.000 mensen besloten het stedelijk ver voersbedrijf te boycotten. Het stadsbestuur had zich tegen ras senscheiding in de bussen uitgespro ken, doch de nationale vervoerscom- missie een orgaan van de regering heeft hiermee geen rekening gehou den. Het stadsbestuur was van oordeel, dat de nieuwe maatregel extra-kosten met zich brengt en dat de conducteurs moeilijkheden zullen hebben met he' bepalen van het ras van de passagiers. NEW YORK, 17 april. Dr Alberto Martin Artajo, de Spaanse minister van buitenlandse zaken heeft maandag ver klaard, dat het drie jaar oude militaire verdrag tussen Spanje en de V.S. ver lengd dient te worden om te voorzien in de modernisering van het Spaanse leger. Ter gelegenheid van het feit, dat de Wegenwacht vandaag 10 jaar bestaat, zullen de „Gele rijders" in de komende week op de journaal- programma's draalen. We zien hier een beeld tijdens het opnemen van het jonrnaal op de Rijksweg tussen Den Haag en Utrecht. JERUZALEM, 16 april Acht jaar geleden verwierf Israël onaf hankelijkheid. De viering van dit feit is gisteravond ingeluid met kanonschoten en het ontsteken van fakkels op de berg Herzl, Is- raëls nationale heiligdom. Duizen den leden van jeugdbataljons mar cheerden door de straten van Je ruzalem een fakkeloptocht. Hon derdduizenden mensen bevolkten de straten om een groots vuur werk te aanschouwen of om te dansen op de muziek, die door luidsprekers ten gehore werd ge bracht. Er werden ook volksdan sen uitgevoerd. Meer dan 250.000 Israëliërs hebben de militaire parade aanschouwd, welke ter gelegenheid van de Israëlische on afhankelijkheidsdag werd gehouden. Hieraan werd deelgenomen door tanks, artillerie en gemotoriseerde Infanterie. De parade werd, in de schaduw van de berg Carmel, door president Itzhak ben Zvl afgenomen. Boven de grondstrijdkrachten gierden Israëlische militaire vlieg tuigen, waaronder straaljagers, door de lucht. De operette B. C. gaat beginnen KOPENHAGEN, 16 april De Russische kruiser OrdzonikidzO waarmee de Sowjet-leiders Boelganin en Chroesjtsjef naar Engeland reizen, is vanmorgen de Grote Belt (Denemarken) binnengevaren. TH kruiser was vergezeld van een torpedobootjager. Twee straaljager! en een gewoon schroefvliegtuig cirkelden boven de schepen. De kruiser Ordzonikidze voert de standaard van Boelganin, df Sowjetrussische premier. Men had tevoren nimmer van een derg$» lijke standaard vernomen, aldus Westelijke waarnemers in Moskotfc De Sowjet-bladen „Iswestia" en „Prawda" schrijven, dat Boelganin en Chroesjtsjef bij hun besprekingen met Britse leiders voorrang zullen geven gelegenheid van de parade langszijde Premier Bengoerion stond bij het .afnemen van de parade naast presi- Israëlische oorlogsschepen waren ter'dent hen Zvi. NEW YORK, 10 april. „De Amerikaanse luchtmacht is vele duizenden straalvliegtuigen achter bü de Russen, die ons eigenlijk overtreffen of kun nen overtreffen, in alle klassen behalve in die van de middel-zware B-47 bommenwerper'Dit heeft de gewezen Amerikaanse onderminister van luchtvaart, Trevnor Gardner, in een artikel in het tijdschrift „Look" ver klaard. Ook op het gebied van gelelde projectielen zou de Sowjet-Unie de V.S. voorbijstreven. In zijn artikel beschuldigde Gardner het ministerie van defensie ervan „verontrustende feiten" aan het Amerikaanse volk te onthouden. Deze feiten zouden betrekking hebben op de krachtsverhouding op het gebied van de luchtmacht. In de meeste openingstoespraken fs vandaag gewaagd van de mogelijkheid van een Amerikaanse toetreding tot het verdrag, hetzij alleen economisch, hetzij op volledig economische, militai re en politieke basis. NEW YORK, 16 april Israël heeft aan de secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjoeld, verzocht met Egypte de kwestie van het blokkeren van de doortocht door het Suezkanaal voor schepen op weg naar Israël te willen opnemen, aldus is maandag ochtend op het hoofdkwartier van de V.N. te New York vernomen. Het verzoek was vervat in een brief van de Israëlische premier, David ben Gurion, aan de secretaris-generaal van de V.N., die verleden week vrijdag werd verzonden. Hammarskjoeld heeft geantwoord, dat deze aangelegenheid buiten zijn mandaat valt. Als de betrokken re geringen er echter met hem over willen spreken, is hij bereid. De Amerikaanse minister van justitie, Herbert Brownell, heeft op een bijeen komst te Houston (Texas) verklaard, dat de V.S. bereid zijn de Sowjet-Unie halverwege tegemoet te komen op het -"nt van de ontwapening. Op de meeste plaatsen droog weer ,iet overdrijvende wolkenvelden, iaar ook opklaringen. Overwegend ïatige noordelijke wind. Dezelfde utaraturen als gisteren of iets ho- Op de zitting van 12 april in het proces Jungschlaeger te Djakarta overhandigde de verdedigster me vrouw Bouman een aantal docu menten aan rechter Maengkom links), zoals de foto laat zien. De documenten werden echter niet erkend als bewijsmateriaal, doch werden door de rechter als informatie geaccepteerd. MONACO, 16 april Prins Rainier en Grace Kelly hebben maandag in de kathedraal van Monaco deelgenomen aan de gene rale repetitie van de huwelijks plechtigheid, die donderdag zal plaats vinden. De prins reed met zijn bruid in stro mende regen naar de kathedraal, ter wijl honderden journalisten en foto grafen op uitnodiging van de prins een repetitie van de gala-voorstelling in de opera van Monte Carlo door de operabaletten van Parijs en Londen, bijwoonden. Toen de persmensen echter merk ten, dat zij door de prins om de tuin geleid waren, ijlden zij naar de kerk, waar zij nog net getuige wa ren van de aankomst van het paar, dat niet vrolijk keek. Zowel Grace als de prins zagen er vermoeid uit. De repetitie in de kathe draal duurde ruim anderhalf uur, te midden van het gehamer van arbei ders en electriciens, die tribunes tim merden en lichtinstallaties voor tele visie-operateurs en fotografen mon teerden. Bij het verlaten van de kerk keek de prins boos naar de fotografen die daar nog stonden te wachten. Doordat prins Ranier zelf toezicht wil houden op alle details van de voorbereidingen komen dagelijks vele mensen naar het paleis om instructies te halen, zoals bijvoorbeeld bloemisten die nog niet weten met welke bloe men de kerk versierd zal worden en wat voor bloemen de bruid en de bruidsmeisjes zullen dragen. REGEN, REGEN. Het weer is erbarmelijk slecht. De parapluwinkels In Monaco doen goede zaken, doch de weerkundigen ver wachten beter weer. Dat mag ook wel, wil de openlucht-ontvangst die de prins voor zijn 2.500 Monegasken woensdag, na de burgerlijke huwe lijksplechtigheid organiseert in de tui nen van zijn paleis, niet in het water vallen. Een Monegask zei maandag zuch tend: „Het weer Is een ramp. In 40 jaar is in de maand april niet zoveel regen gevallen als nu. Misschien heb ben de Britse journalisten het slechte weer meegebracht." FELLE RUZIES. Het slechte weer is er mede de oor zaak van, dat het humeur van de brui loftsgasten, gokkers en journalisten die uit 50 of meer verschillende landen naar Monaco zijn gekomen, niet erg best is. In de dure hotels worden lan ge, felle ruzies uitgevochten over voorrang en voorkeur. Nu de spanning dagelijks stijgt, krijgen de Monegasken meer en meer medelijden met hun jonge prins en zijn bruid, die gevangen zijn in het felle licht van een publi citeit, die alles wat Hollywood tot op heden op dit gebied presteerde, in de gestikt, schaduw stelt. BRUIDSMEISJES BESTOLEN. Uit een hotel in Monte Carlo zijn maandag juwelen ter waarde van 10.000 dollar gestolen van mevrouw Arvld Pamp, een van de bruidsmeisjes van Grace Kelly, aldus vernemen wij nog. Dit is de tweede diefstal, die in dit hotel werd gemeld. Zaterdag miste mevrouw McClokskey juwelen ter waarde van 30.000 dollar. Op verzoek van de plaatselijke politie zijn vijf Franse politiemannen, deskundigen in het oplossen van juwelendiestallen, naar Monaco vertrokken. EX-KONINGEN Maandag is ex-koning Faroek van Egypte uit Rome in Monaco aangeko men. Als huwelijksgeschenk heeft hij twee zwarte japanse vasen, die vroeger van keizer Hirohito van Japan zijn ge weest, meegebracht. Ook ex-koning Peter van Zuid-Sla- vië en zijn echtgenote, prinses Alexan dra, zijn maandag aangekomen. LEEUWARDEN, 16 april De par tij uit de elfde ronde van het kandi daten toernooi schaken tussen Smys- lov (Rusland) en Geiler (Rusland) werd na 38 zetten door Smyslov ge wonnen. De partij tussen Filip (Tsje- choslowakije) en Pilnik (Argentinië) werd na 43 zetten afgebroken in een gewonnen stelling voor de Tsjech). De stand luidt: 1. Smyslov 614 punt; 2, 3. en 4. Gei ler, Keres en Bronstein, allen 6 pun ten plus 1 «afgebroken party; 5. Pe- trosyan 5 p. plus 1 afgebr. party; 6. Szabo 5 p.; 7. Spassky 4% p. plus 1 afgebr. party; 8. Filip 4 p. plus 2 af gebr. partyen; 9. Panno 4 p. plus 1 af gebr. partij; 10. Pilnik 3 p. plus 2 af gebr. partijen. Maandagavond is het 4-jarig jongetje L. S. te Maastricht in een stukje eten HET BRUIDSPAAR OVERLEGT MET DE CHEF VAN HET PROTOCOL aan bevordering van de handelsbetrekV kingen. De sowjetgasten zullen te Londen 10» geren in „Claridges", het luxe-hotel waar hoge gasten altijd worden onder* gebracht. De gehele eerste verdieping van het hotel, met vyftig kamers, U voor de sowjet-delegatie gereserveerd De politie heeft toestemming gege ven voor een mars van duizenden Poolse bannelingen in Londen op 22 april, als protest tegen Sowjet-Russl» sche overheersing. Op die dag zullen de Sowjetleiders door koningin Eliza* beth op het kasteel Windsor worden ontvangen. Sir John Slessor, maarschalk van van Britten en Duisers, dit weekein de R.A.F., heeft op een bijeenkomst de, te Königswinter gezegd, dat Boel» ganin in grote mate verantwoorde» Tyk was voor „het koelbloedigs» verraad van de gehele oorlogsge schiedenis", de weigering der Sowv jets om de Poolse troepen onder ge neraal Borkomorofski, die zich tegeft de Duitsers te Warschau in 1944 ver dedigden, hulp te bieden. Twee tweemotorige Sowjet-vliegtui- gen zijn zondag te Londen aangekomen met een gezelschap van twaalf Sowjet russische functionarissen van buiten landse zaken, de voorhoede van de grote delegatie. VOOR NEDERLANDSE T.V. De Nederlandse televisiestichting zal woensdagmiddag van 15,05 tot 15,30 uur een rechtstreekse reportage uit zenden van de aankomst van Boelga nin en Chroestsjef op het Victoria-sta tion in Londen. Deze televisie reporta ge wordt gelijktijdig in Engeland, Frankrijk, België en Nederland uitge zonden. Tydens het bezoek der Sowjetleiders zullen tweemotorige toestellen een da- gelykse dienst tussen Moskou en Lon den onderhouden voor het overbren gen van documenten en kranten. Twee Britse RAF-officieren zullen de Russi sche bemanning behulpzaam zyn. RIO DE JANEIRO, 16 april. Het 6.140 ton metende Nederlandse M.S. „Altair", dat zondagavond nabij de Braziliaanse havenstad Victoria aan de grond is gelopen, is waarschynlyk ge heel verloren. De machinekamer en ruim vier staan onder water. Het schip is eigendom van de Rotter damse rederij Van Nievelt. De kapitein en negen leden van de bemanning, die nog aan boord waren, zyn in veiligheid gebracht. Veertien passagiers en een deel van de lading waren reeds eerder van boord gehaald. DUBLIN, 17 april De Nederland se kustvaarder „Whitsun" 299 ton) is in de haven van Cork aan de ketting gelegd. Het beslag op het schip is ge legd op verzoek van de bemanning van de reddingboot „Tilson" uit Ar- anmore in het graafschap Donegal, die betaling eist voor hulp die op 9 ejl 10 april aan de Whitsun" is verleend. De redery van de „Whitsun" is da N.V. scheepsbedryf Gruno te Gronin gen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1