Studenten wensen geen inbreuk op recht examen te mogen doen Geen ontwapening op basis van Duitslands verdeling M. H. BOASSON ZONEN KI iLËLÜ zwaar bijzonder lekker! Gerei, medewerking aan een interkerkelijke berijming de half zware shag Praktijk van het lesgeven op wettelijke basis Trekt Mendes-France zich terug uit Franse kabinet? ZEEUWSCH DAGBLAD „Om hei principe der vrijheid" Wijziging van wetsartikel betekent grote psychologische druk A.C.S.I.S. bracht bijna I 740.000, Minder werkloosheid maart in Amerikaanse lorpedobootjager naar Middellandse Zee Rel bij Poujadistische vergadering op DOUWE EGBERTS Tijdens overleg geen Hasper-actie Richtlijnen van vrijstellingen en examens voor akten wil i^middefeii in Hidden-Oosten Oost-Duitsland laat sgevangenen vrij krijg Birmaanse opstandelingen veroorzaken scheepsongeval Kindje overreden en gedood Waarschuwing aan Westerse landen Ontevreden over gang van zaken in Algerië Maandag 16 april 1956 Pagina 3 Ingezonden Mededeling (Adv.) UTRECHT, 14 april. De Nederlandse Studentenraad heeft ge protesteerd tegen de handhaving van art. 61 bis van de wet op het technisch hoger onderwijs, waarin aan het college van rector magni ficus en assessoren de bevoegdheid wordt verleend, onder bepaalde omstandigheden, aan studenten het recht te ontzeggen examens af te leggen. Dit artikel houdt, volgens de Studentenraad, een fundamen tele wijziging van het hoger onderwijs in, die niet alleen om derwille van het principe van de vrijheid van de studie te betreuren valt, maar ook geenszins een verbetering van de studie waarborgt, door de grote psychologische druk, die dit artikel op de student zal hebben. De raad betreurt het, dat deze princi piële wijziging in deze wet op het tech nisch hoger onderwijs tot uitdrukking wordt gebracht, temeer, daar als recht vaardiging van deze maatregel in het ver leden altijd andere argumenten zijn aan gevoerd. De studentenraad is daarom van me ning, dat het artikel uit het huidige wets voorstel dient te komen vervallen. In middels worden door de studenten van de Technische Hogeschool in Delft acties ge voerd, die ondersteund worden door de studenten van andere hoge scholen en universiteiten. De Nederlandse studenten zullen een petitie tekenen, waarin zfj de leden van de Tweede Kamer verzoeken een zoda nige beslissing te nemen, dat de zelfstan digheid en verantwoordelijkheid van de student gehandhaafd zal worden en dat het mogelijk blijft te studeren en exa mens af te leggen zonder psychologische dwang van een wettelijke regeling. ANDERE MAATREGELEN Het moofdbestuur van de ver. van Delftse ingenieurs heeft zich ook in een schrijven tot minister Cals en de le den der Tweede Kamer gewend. Het merkt op, dat door de leiding van de T.H. reeds een groot aantal maatregelen is genomen, dat beoogt het studie-rende ment te verbeteren. De cijfers tonen aan, dat deze maatregelen reeds belangrijke resultaten hebben afgeworpen en het hoofdbestuur vraagt zich af, of in deze omstandigheid een wetswijziging nodig is. Deze wijziging is niet zonder gevaar. Een garantie, dat het artikel niet auto matisch zal worden toegepast ten aanzien van studerenden, die tweemaal voor een examen zijn afgewezen, dan wel een zo danig examen niet met goed gevolg heb ben afgelegd, binnen twee maal de daar voor vastgestelde duur, kan niet worden gegeven. Hoe dit artikel later zal worden toege past, staat dus niet vast. Het hoofdbestuur zou het betreuren, indien door bedoeld artikel een eerste stap zou zijn gezet op de weg naar een schoolse opleiding, waar in de student zich niet meer vrij zou kun nen ontwikkelen. 's-GRAVENHAGE, 14 april. In maart is het aantal werkloze mannen van 55.210 tot 29.196 gedaald, terwijl de bezetting van de aanvullende wer ken daalde van 19.100 tot 17.877, zo dat de totale geregistreerde arbeidsre serve van 74.316 met 27.243 daalde tot 47.073. In Zeeland was er een aantal van 917 werklozen. MIDDELBURG - NOORDSTRAAT 19-21 Wij exposeren in onze toonzalen: SLAAPKAMERAMEUBLEMENTEN - BEDDEN - DEKENS - KARPETTEN - GORDIJNSTOFFEN (levering uitsluitend via de detailhandel) WASHINGTON, 14 april (Reuter). Amerika zendt vier torpedobootjagers naar de Middellandse Zee. Dit ge schiedt echter niet naar aanleiding van de spanning in het Middenoos ten, zo heeft een woordvoerder ver klaard. De eenheden worden toege voegd aan de zesde vloot, teneinde haar oefenmogelijkheden te vergro ten en tochten in de Rode Zee en de Indische Oceaan mogelijk te maken. BREST, 14 april (Reuter). In Brest is het bij een Poujadistische bij eenkomst tot een rel gekomen, door dat communisten en socialisten de vergaderzaal binnendrongen om de bijeenkomst op te breken. Een aantal personen werd gewond. Buiten raak ten demonstranten slaags met de po litie en ook hier werden demonstran ten gewond. Men poogde een boeken- stal met Poujadistische literatuur in brand te steken. De Canadese minister voor immigra tie, J. W. Pickersgill, heeft vrijdag op een bijeenkomst van Nederlandse im migranten in Chatham, Ontario, de hoop uitgesproken, dat nog vele Ne derlanders naar Canada zullen emi greren. Ingezonden Mededeling (adv.) BAARN, 14 april. De resultaten van de A.C.S.I.S. zijn thans bekend. In de Ned. Herv. Kerk werd een be drag gecollecteerd van f 68.899.43. Doordat er in 1955 niet minder dan 4 zendingscollecten moesten worden ge vraagd, kon helaas geen beter resul taat geboekt worden. De Geref. Kerken brachten tot nu toe bijeen f583.744.22, terwijl uit de thermometer-actie nog steeds bedra gen binnenkomen. Hier hoopt men de verwachte 6 ton te kunnen bereiken. De Chr. Geref. Kerken, die juist rondom de „A.C.S.I.S.-Zondag" een kleding-inzamellng hielden ten be hoeve van de vervolgde christenen op het zendingsveld, brachten f 3.941.10 bijeen. De Broedergemeente, die on geveer 500 leden, groot en klein telt, collecteerde niet minder dan f 1.677.23. Het totaal van het in de kerken ver zamelde bedrag is dus f658.261.98. Van de 3500 scholen, die aangeschre ven werden, deden er 650 aan de School-A.C.S.I.S. mee. Tot nu toe werd aan inkomsten uit deze sector geboekt een bedrag van f81.699.58. Het totale bedrag, dat door Kerken en scholen voor de A.C.S.I.S. werd bij eengebracht, bedraagt dus f739.961.56. De definitieve opbrengst wordt ge schat op f 750.000. Zowel in Indonesië als in Suriname is men bezig na te gaan welke scholen geholpen kunnen worden. De verwach ting is, dat niet aan alle aanvragen kan worden voldaan „Bijzonder lekker" zult ook U zeggea, zodra U Douwe Egberts DRUM SHAG proeft, de fijnste half zware shag, zacht en toch pittig, yol van smaak en geur t Synode nam besluit i. a. v. de psalmen (Van een speciale verslaggever) LEEUWARDEN, 14 april. „Het moet van het allergrootste be lang geacht worden, zo enigszins mogelijk te komen tot een psalm berijming, die de instemming heeft van de verschillende kerken van gereformeerde oorsprong, als ook zo mogelijk vein andere protes tantse kerken in Nederland. Tot het bereiken van dit doel is het noodzakelijk, interkerkelijk overleg te plegen". Tot deze twee overwegingen kwam de Geref. synode gisteren na beraadslagingen, die anderhalve dag vorderden. Gisteren werd dit belangrijke besluit t.a.v. de psalmberijming genomen. Het besluit houdt in, dat de synode opnieuw deputaten benoemt, waaronder ten minste één musicoloog, die in interkerkelijk verband de muzikale problemen onder het oog zal willen zien, om deze zo mogelijk tot een bevredigende oplossing te helpen brengen. Wijziging der Kweekschoolwet 's-GRAVENHAGE, 14 april. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Kweekschoolwet. Voorgesteld wordt aan het nieuwe onderdeel van det onderwijzersexamen de praktijk van het lesgeven een wettelijke basis te geven. Een alge mene maatregel van bestuur wordt in het vooruitzicht gesteld voor de tegemoetkoming in de kosten van tijdelijke voorziening in de behoefte aan schoollokalen. WASHINGTON, 14 april (AFP). Spanje zou, als dit werd verzocht, be reid zijn goede diensten aan te bie den bij de oplossing van de crisis in het midden-oosten, zo heeft de Spaan se minister van buitenlandse zaken, Artajo, te Washington verklaard. Hij wees in dit verband op het in oktober verwachte bezoek aan Spanje van de Egyptische regeringsleider, Nasser en op de eerder verwachte be zoeken van Koning Faisal van Irak, Koning Saoed van Saoedi-Arabië, en president Camille Sjamoen van Liba non. Van Amerikaanse zijde was hem te verstaan gegeven, dat het Spanje tot eer strekte, dat het vrijwillig de on afhankelijkheid van Marokko had er kend en dat het op deze wijze zijn oude vriendschap met Marokko en de Arabische landen handhaafde. BERLIJN, 14 april. De Oostduit- se autoriteiten hebben onverwachts het grootste deel van de Duitse krijgsge vangenen vrijgelaten, die op zeventien december door de Russen aan haar waren overgedragen en aan wie geen amnestie was verleend. Volgens een mededeling van het Duitse Rode Kruis zijn 228 van de 267 krijgsgevangenen losgelaten. Van hen gaan er 79 naar West-Duitsland en 29 naar West- Berlijn, terwijl er 120 in Oost-Duits- land zuilen blijven. Voorgesteld wordt wettelijk thans te regelen, dat het onderwijzers staats examen uit twee gedeelten bestaat. De te examineren stof van het eerste ge deelte komt overeen met de behandel de leerstof in de eerste leerkring van de kweekschool, het examen voor het tweede gedeelte is gelijk aan dat van het eindexamen van de tweede leer kring van de kweekschool. Van het afleggen van het eerste ge deelte zullen worden vrijgesteld zij die de eerste leerkring van een kweek' school met gunstig gevolg hebben doorlopen en zij, die in het bezit zijn van het einddiploma van een gymna sium, een h.b.s. met vijf of zesjarige cursus, een middelbare school voor meisjes of een andere gelijkgestelde onderwijsinrichting. De toelatingseisen tot het tweede gedeelte worden ge regeld, waarbij als nieuwe eis is ge steld het bewijs, dat de kandidaat het examen voor het eerste gedeelte met gunstig gevolg heeft afgelegd, ofwel van dat examen is vrijgesteld. AKTEN Tot het examen voor een der akten tekenen, huishoudkunde en nuttige handwerken voor meisjes zullen ook toegelaten kunnen worden zjj, die, zonder te voldoen aan een der eisen gesteld in artikel 13, eerste lid, der kweekschoolwet, in het bezit zijn van de akte van bekwaamheid als onder wijzer. Voor het afleggen van het examen voor één der akten tekenen, huishoud kunde en nuttige handwerken voor meisjes wordt het bc .lt van de oude onderwijzersakte gelijkgesteld met de nieuwe. Voorgesteld wordt verder de termijnen voor het afleggen van de examens oude stijl met een jaar te ver- Twee maarschalken van het Rode Leger, Waily Blucher en Alexander Jegorof, die in 1937 na het proces we gens verraad tegen maarschalk Toek- hachefski door Stalin „weggezuiverd" werden, zijn in het openbaar gerehabi liteerd als „bijzonder goede bevelheb bers". RANGOON, 14 april. (AFP). Bij Tavoy in Zuid-Birma is een motor sloep met tachtig passagiers gekap seisd, toen de passagiers in paniek raakten door een beschieting van op standelingen vanaf de oever van de rivier. Negentien mensen, van wie veertien vrouwen en kinderen, zijn verdronken. De andere opvarenden konden door een ander schip worden gered. lengen, terwijl tevens wordt voorge steld te bepalen, dat de gezakten nog gelegenheid zullen krijgen een her examen te doen. Voorts kunnen degenen, die het oude onderwijzersexamen hebben gedaan, doch daarbij niet de aantekening voor het vak handenarbeid hebben verwor ven, tot en met 1963 nog een examen in dit vak afleggen, gelijk aan het voor de nieuwe onderwijzersakte vereiste examen voor het vak handenarbeid en derhalve ook slechts met de daaraan inherente bevoegdheid. De termijn voor het afleggen van het oude hoofdakte-examen wordt verlengd tot en met 1956. Tenslotte wordt voorgesteld dat ook degenen, die aan het laatst te houden onderwijzersexamen oude stijl deelne men, in de gelegenheid moeten zijn zich te oefenen in de praktijk van het lesgeven. MAASTRICHT, 14 april. Vrijdag avond is op de hoek LuikerwegGla- cisweg het 3-jarig jongetje Henry Dirix uit Lutterade door een gemeen te-autobus overreden en gedood. Het jongetje was op bezoek bij zijn over grootmoeder en met zijn neefje naar een bakkerswinkel gegaan. Daar is het plotseling weggelopen. Bij het over steken van de weg is het ventje door de bus gegrepen. KAMPERLAND Collecte. De collecte van de Vereniging „Het Hoogeland" heeft opgebracht ƒ184. Aan deze deputaten wordt opgedra gen, zitting te nemen in de inter kerkelijke commissie voor een nieuwe psalmberijming en daarin mede te arbeiden aan de voorbereiding van een voor de Gereformeerde kerken, zowel als voor de andere participan ten aanvaardbare berijming. Deputaten zullen rapport moeten uitbrengen op de daarvoor aangewe zen synode, die van 1959. De synode zal aan de Stichting Psalmgezang hartelijk dank brengen voor de vele door haar in het belang van de kerken verleende diensten en berichten dat de synode gedurende de tijd van interkerkelijk overleg geen beroep behoeft te doen op de medewerking van de stichting. De synode der Ned. Herv. Kerk tenslotte krijgt het bericht, dat de gereformeerde synode bereid is, ver der haar medewerking te verlenen aan de arbeid van de interkerkelijke commissie voor de psalmberijming. WAAROM DIE OMMEKEER? Ouderling A. Fonteyn (Rijswijk) sprak er zijn bezorgdheid over uit, dat de psalmberijmers te hoog grijpen. Op deze wijze duurt het nog wel 25 jaar. voordat de nieuwe psalmberijming er is. Hij vroeg zich trouwens af, of er tegenwoordig wel voldoende aandacht wordt geschonken aan de bestaande psalmberijming. Oud. J. van Bolhuis (Enschede) wilde aan het besluit toevoegen, dat de synode zich niet bindt aan de voor stellen van de interkerkelijk com missie. Ds W. de Graaf (Almkerk) ging in zijn beschouwing terug naar 1936, toen de eerste versie van het Psalter ver scheen en er overal loftuitingen wa ren. Er werd gesproken van een groots werk. Hervormde predikanten toon den zich enthousiast. Dat enthou siasme heeft lange tijd geduurd, maar plotseling was het er niet meer. Deze ommekeer kon ds. de Graaf niet begrijpen. Hij achtte het foutief, dat er gevraagd wordt om aesthe- tische psalmen, die alleen door dich- Von Brentano waarschuwt BONN, 14 april. (Reuter). De Westduitse minister van bui tenlandse zaken Von Brentano heeft de Westerse mogendheden op een persconferentie gewaar schuwd tegen het sluiten van een ontwapeningsovereenkomst met de Sowj et-Unie, die gegrondvest Een paar weken bedenktijd PARIJS, 14 april. De politieke gemoederen in Parijs worden beziggehouden door de vraag welke houding Mendes-France aan zal nemen in het kabinet. Men heeft de indruk, dat hij zich door de jong ste besprekingen in de ministerraad de mogelijkheid geschapen heeft om drie of vier weken na te denken over de vraag of hij zijn mede werking kan blijven geven aan een regering, die ten aanzien van Algerië een politiek voert, welke hem niét bevredigt. Mendes-France is weliswaar een voorstander van het zenden van grote versterkingen naar Algerië en ook is hij ervan overtuigd, dat men in Alge rië slechts onderhandelen kan vanuit een 'machtspositie', maar aan de ande re kant schijnt hij niet te geloven, dat de regering al het mogelijke gedaan heeft om de Mohammedanen te over tuigen van Frankrijks oprechte wil om met hen samen te werken. Premier Mollet heeft in een toe spraak tot de Franse persvereniging verklaard, dat de regering haar troe- paneenheden in Algerië bevoegdheid zal geven rechtstreeks met de op standelingenleiders te onderhande len om sneller tot een staking der vijandelijkheden te komen. De regering is bereid de opstande lingen, die de wapens neerleggen, ze kere garanties te geven. Dit geldt al leen voör degenen, die zich niet aan misdaden hebben schuldig gemaakt. Binnen drie maanden na herstel van orde en rust zullen vrije verkiezingen worden gehouden. Met de gekozen vertegenwoordigers zal verder worden onderhandeld over de toekomstige sta tus. In geen geval zal het Algerijnse volk een bepaalde oplossing worden opgedrongen. Anderzijds zal de Franse regering zich ook niets laten opdrin gen. de verdeling van zou zijn op Duitsland. „Ik zeg niet, dat wij een dergelijke overeenkomst zouden verbieden, want daar missen wij het recht toe. Doch ik waarschuw wel tegen het sluiten van een ontwapeningsovereenkomst, die het zaad van nieuwe moeilijkheden in zich zou bergen", zo verklaarde hij. De minister wees erop, dat het niet mogelijk was uitsluitend over ontwa pening te spreken en daarbij het twee ling-vraagstuk van Europese veilig heid en Duitse hereniging buiten be schouwing te laten. „Deze problemen moesten althans gelijktijdig worden aangesneden", verklaarde hij, hieraan toevoegend: „De Westduitse regering is niet voornemens met nieuwe, op zienbarende voorstellen te komen be treffende de vraagstukken der Euro pese veiligheid en hereniging van Duitsland, doch zij zal niet ophouden suggesties aan de hand te doen, wan neer dit, door nieuwe ontwikkelingen, gerechtvaardigd zou zijn'" Von Brentano zei ook nog, dat het sluiten van een ontwapeningsovereen komst, zonder dat een oplossing was gevonden voor het vraagstuk der Duit se hereniging, zeker ongeduld en te leurstelling bij het Duitse volk teweeg zal brengen, terwijl hij zich ook niet kon voorstellen, dat er een Westduitse regering te vinden zou zijn, die ltereid zou worden gevonden toe te treden tot een ontwapeningsovereenkomst, zon der dat de grote mogendheden tevoren overeenstemming hadden bereikt over hereniging van Duitsland. 't ZANDT, (N.H.), 13 april. Van morgen omstreeks kwart voor twaalf is in de zuivelfabriek Hollandia te 't Zandt (N.H.) door onbekende oorzaak een ammoniakketel ontploft. De am moniak vloog door de fabriek, waar door één persoon, de timmerman Scheyn, die in het gebouw werkzaam heden verrichtte, brandwonden opliep aan de keel en aan de ogen. Een pas serende geneesheer heeft hem per auto naar het zieknhuis te Den Helder ver voerd. ters gedicht kunen worden. Calvijn heeft reeds uitgesproken, dat het bii het gezongen gebed gaat om de gemeenschappelijke ontroering en niet om aesthetica. Zijn grootste bezwaar was echter, dat de psalmberijming alleen maar in verkeerde richting gevorderd is. Op deze synode is geen enkel overwegend bezwaar tegen het Psalter 1949 inge bracht. En nergens is een waarborg, te vinden, dat er binnenkort inder daad iets van de nieuwe psalmberij ming komt. PSALMZINGEN IN NOOD. Ds. mr. W. S. de Vries (Voorburg) drong op spoed aan. Het psalmzingen is in nood. Tengevolge van onzeker heid, hoe het nu zal komen met de psalmberijming, worden er op de scho len minder psalmen geleerd. Deze predikant wilde hierover graag iets opgenomen zien in het besluit. Ds. A. Mout (Kollum) zag liever niet, dat het Psalter 1949 vrijgelaten wordt voor het gebruik der kerken. Wan neer het nog tien jaar duurt, voor dat de nieuwe psalmberijming gereed is zoals prof. Kuiper had verklaard zal het na verloop van zo lange tijd heel moeilijk zijn van het Psalter over te stappen op de interkerkelijk tot stand gekomen berijming. Ds A. G. v. d. Stoel (Bergen op Zoom) heeft als laatste spreker zijn grote blijdschap uitgesproken over het voorstel. Er blijkt uit, dat de Gereformeerde Kerken niet willen bestaan, doordat zij zich afzetten tegen andere kerken. Met dit voor stel blijven we in schriftuurlijke, ker kelijke stijl. Er is geen sprake van, dat dit ontwerp een hervormd ont werp zou zijn of worden. Men mag daartoe het volste vertrouwen heb ben in de arbeid der deputaten. ANTWOORD. Namens de deputaten heeft prof. dr. W. H. Gispen geantwoord. Hij stelde voorop, dat het voorstel een compro mis is. In dit stadium kunnen depu taten echter het Psalter niet missen. Het is een steun in de rug. Hier her innerde de hoogleraar aan de Nieuwe Bijbelvertaling. Het heeft er in 1953 op geleken, dat het met deze verta ling verkeerd zou gaan. In dat geval hadden echter de Gereformeerde ker ken de vertaling, die in de Korte Ver klaring is opgenomen, achter zich. Zou het op overeenkomstige wijze verkeerd kunnen gaan met de nieu we psalmberijming, dan kunnen we altijd nog terugvallen op het Psalter, zo zeide prof. Gispen. Tot ds. de Graaf zeide de depu- taat, dat het hoofdargument van de nieuwe psalmberijming nooit het aesthetische is geweest. Het is iets heel anders: het is, dat wij christe lijk nationaal Nederland de schan de moeten besparen, dat we zelfs in het gemeenschappelijk zingen onze verdeeldheid tonen, wanneer we niet kunnen komen tot één in terkerkelijke berijming. Daarvoor moeten we een offer kunnen bren gen. De rapporteur, ouderling C. Goote (Veenendaal), heeft de ver dediging van prof. Gispen nog on derstreept. De beraadslagingen van donderdag werden bijgewoond door prof. dr. A. B. du Preez, hoogleraar aan de theo logische faculteit van de Universiteit te Pretoria (Zuid-Afrika), die met zijn echtgenote een rondreis door Europa maakt, om de houding ten aanzien van het rassenvraagstuk te polsen. „Nederlandse vereniging van kamerbewoners en inwonen- den" opgericht. 's-GRAVENHAGE, 14 april. Te 's-Gravenhage is opgericht de „Neder landse vereniging van kamerbewoners en inwonenden". De initiatiefnemers zijn van mening, dat bij reeds eerder gevoerde acties is gebleken, dat bij de kamerverhuur misstanden voorkomen en er grote behoefte bestaat aan een vereniging, die opkomt voor de be langen van kamerbewoners en inwo nenden. De vereniging stelt zich der halve ten doel het behartigen van de specifieke belangen van deze groepen. Onder meer zal men streven naar maatregelen tegen het door verhuur ders stellen van onredelijke voorwaar den. Voorts zal men de leden zoveel mogelijk voorlichting geven.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3