„Oost en West ontnemen Israël het recht van zelfverdediging Marieke (8) maakte wereldreis voor operatie Zeeuwse filmdemonstratiedag over geestelijke volksgezondheid „En het geschiedde, dat de helft van mijn jongens doende waren met spiesen, schilden en bogen" Ex-koning Faroek ook naar bruiloft in Monaco Australiërs offerden f 18.000.- voor ziek Hollands meisje PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND President Ben Zvi tot het Joodse volk: ,Voor elke klap geeft Israël er twee terug!" UN A-werk op Schouwen officieel beëindigd Tineke Westerhof uit Nieuwerkerk naar Oostenrijk VI Varkensvoer zette schuur te Oud-Vossemeer in vlam Confrontatie met diverse geestelijke spanningen Wegpiraat reed - na ongeval - door Een der gasten van juwelen beroofd Ernstig auto-ongeluk bij Bergen op Zoom Echtpaar in auto 's nacht verdronken Sowjet-tweeling op weg naar Engeland. Dirigent mag zich niet in Canada vestigen focfdkaiktqor; Goes, U. Vorsistt. so, elefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noords straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 230 en 8162; Vlissingent Nieuwstraat 6" Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-2) Exploitatie: Oosterbaan Lie Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, f2.p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad C ZWARTE HANDEL IN MENSENBLOED (Pagina 5) 12c Jaargang No. 3372 Wnd.-hoofdredaeteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 16 april 1956 Op- en ondergang van zon en maan: Dinsdag: Zon op 5.40 u., onder 19.41 u. Maan op 10.39 u., onder 1.51 u. Hoogwater dinsdag 17 april: Vlissingen: 6.05 u. 2.04 m., 18.32 u. 1.71 m. Terneuzen: 6.36 u. 2.21 m., 19.06 u. 1.89 m. Wemeldinge: 7.50 u. 1.71 m., 20.20 u. 1.50 m. Zierikzee: 7.32 u. 1.49 m., 19.59 u. 1.28 m. Ben Goerion waarschuwt: JERUZALEM, 15 april De premier van Israël, David ben Goerion, heeft zondag in een ra diorede zijn land gewaarschuwd dat het wellicht een zwaardere proef te doorstaan zal hebben dan die van de Arabisch-Israëlische oorlog, acht jaar geleden. Hij opende deze rede, die gehouden werd naar aanleiding van het feit dat maandag Israël acht jaar on afhankelijk is, met het verzoek aan het volk om de slachtoffers van de „guerilla die de Arabische landen tegen Israël voeren" te willen herdenken. Sprekend over Egypte, Jordanië en Syrië zei hij: „voor iedere klap zullen wij er twee teruggeven". Over de bewapening van Egypte verklaarde hij, dat deze bewapening niet alleen de vrede van Israël be dreigt, maar die van de gehele wereld en dat de landen die Egypte van wa pens voorzien en Israël deze wapens weigeren, een grote verantwoordelijk heid in de geschiedenis op zich nemen. Ook zei Ben Goerion: „Het geweten van de grote mogendheden heeft ge faald, toen de nazi-diktator zes miljoen Europese Joden naar de slachtbank leidde. Zal dat geweten weer falen nu de Egyptische diktator en zijn bondge noten dezelfde plannen hebben voor Israël zelf?" Verder verklaarde hij nog, dat hoe wel Israël zich nu voornamelijk met zijn verdediging bezig moet houden, de Immigratie doorgang moet vinden. „In de eerste paar jaren van ons be staan hebben wij 700.000 joden uit het buitenland ontvangen en wij staan nu voor een nieuwe golf van immigran ten", zei hij. ZIERIKZEE, 14 april In te genwoordigheld van oud-minister mr. A. M. Joekes, president van de Viro heeft de United Nations As sociation zaterdagmiddag tijdens een serie plechtigheden te Nieu werkerk haar actie op Schouwen- Duiveland, waar na de ramp 255 Jongeren uit twintig landen hulp loden bij het herstel, beëindigd. Vermeldenswaard is nog, dat met de groep Una-werkers, die nu uit Nederland vertrekken om "5.000 vluchtelingen in Oostenrijk te helpen, ook een Nederlands meisje mee zal gaan, namelijk Ti neke Westerhof, de dochter van de 'lervormde predikant uit Nieu- /erkerk. Prof. Dr. J. P. Innebnit, president van de UNA, oud-lector aan de univer siteit In Leeds, onthulde aan een drie tal huisjes die door de bewoners van het laatste UNA-kamp in Nieuwerkerk gebouwd zijn, een gedenksteen, waar op geschreven staat: „oude mensen die verloren huis en haardstee door de ramp, vinden hier een nieuwe woning, opgebouwd door UNA-kamp". De algemeen secretaris, de heer Ed ward Kandler viel het voorrecht te beurt een straatnaambordje te onthul len waarop „Unastraat" geschreven staat. Leden van het UNA-kamp maak ten daarna een begin met de beplan ting van de straat, waaraan ook de door hen gebouwde huisjes gelegen z(jn. De eerste boom werd nu zaterdag geplant uit naam van Charles Charpen- ter, die in 1953 als eerste Nieuwerkerk bezocht. Burgemeester A. A. van Eeten, die de dank van de bevolking vertolkte, ontving nog een cheque voor de ver dere beplanting. Spoorwegpersoneel vrijaf op 30 april UTRECHT, 14 april. Ook dit jaar zal aan het gehele spoorwegpersoneel, voorzover de dienst zulks toelaat, op 30 april a.s. vrijaf worden gegeven, zon der dat hiervoor korting op het regle mentair verlof wordt toegepast. Op 5 mei zal normaal dienst worden gedaan. Naar het A.N.P. te Willemstad ver neemt, zal de minister-president van de Nee' andse Antillen, de heer E. Jonckh maandag naar Nederland vertrekken. JERUZALEM, 15 april De president van Israël, Itzhak ben Zvi, heeft zondag in een radiorede tot het Israëlische volk verklaard, dat Westelijke en Oostelijke mogendheden onder Arabische druk het recht van zelfverdediging en bewapening ontnemen. De president zei: „Zij (de Arabische staten) vallen ons dagelijks aan en hebben bekendgemaakt van plan te zijn het grondgebied van Israël te veroveren en zij hebben niet alleen steun gevonden bij onze vijanden, maar ook bij die landen die hebben verklaard vriendschap te voelen voor Israël zowel in het Oosten als in het Westen. Vele van deze landen vechten om de vriendschap van de Arabieren en zenden hen grote hoeveelheden wapens van goede kwaliteit om oorlog te voeren tegen Israël". De president deed een beroep op het gehele Israëlische volk, om vrijwillig te helpen bij het aanleggen van fortificaties. Terugtrekken Intussen werden zondag in Israël de doden herdacht die zijn gevallen in de ArabischIsraëlische oorlog acht jaar geleden. Deze herdenkingsdag gaat vooraf aan Israëls' onafhankelijkheids dag op 16 april. In een redevoering bij gelegenheid van de onafhankelijkheidsdag heeft president Ben-Zwi de huidige positie van Israël vergeleken met die van 2500 jaar geleden. Ezra en Nehemia Ook toen, in de dagen van Ezra en Ne hemia, moest de jonge staat zich ver dedigen, terwijl hij nog bezig was met de opbouw. De president haalde uit het boek Nehemia de volgende woorden aan: „En het geschiedde, dat de helft van mijn jongens doende waren aan het werk, en de helft van hen hielden spiesen, schilden en bo gen". Na een terugblik op de vorderingen die in de acht jaren van Israëls be staan gemaakt zijn, en enige woor den gewijd te hebben aan de nage dachtenis van hen, die voor Israël vielen, sprak de president over de huidige dreiging waaraan Israël bloot staat. Hij zei dat de laatste maanden het ge vaar groter geworden is, en hij sprak met enige bitterheid over hen die zich de vrienden van Israël noemen, doch die met elkaar wedijveren om de vriendschap van de Arabische landen, en die hen van wapens voor zien die bedoeld zijn om tegen Israël gebruikt te worden. OUD-VOSSEMEER, 14 april. Za terdagmiddag is brand uitgebroken in de aangebouwde schuur naast de wo ning van de heer C. Bogerd in de Dorpsweg te Oud Vossemeer. Het bleek dat houtwerk dat naast een brandende kachel waarop voer voor de varkens stond te koken In brand was geraakt, waardoor in een ommezien het schuur tje in brand geraakte en de vlammen oversloegen naar het dak van het aan grenzende huls. De brandweer werd direct gewaar schuwd en kwam binnen 3 minuten o.l.v. de heer Hage met de motorspuit ter plaatse. Dank zij het snel optreden van de brandweer kon erger worden voorko men. De schuur leed vrij veel brand schade; het dak en huis waterschade. De Rijkspolitie stelde een onderzoek in. Vanavond om zes uur is de walvis vaarder „Willem Barendsz" da Nieuwe Waterweg opgestoomd. Diplomatieke waarnemers te Cairo zijn van oordeel, dat Ham- marskjoeld thans zal trachten Is- raëlisch-Egyptische instemming te verkrijgen met het terugtrekken van hun strijdkrachten tot buiten schootsafstand en een belangrijke versterking van het waarnemers korps der V.N, ■Mg| DE BILT ZEGT» Iets minder koud. Wisselende bewolking en later mo gelijk enkele verspreid optredende buien. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Iets minder koud. GOES, 14 april Voor een groot aantal deskundigen, wier werk direct of indirect bij de gees telijke volksgezondheid betrokken is wij merkten o,m. op: mevr, De Casembroot, leden van Prov. Staten, burgemeesters, predikan ten, artsen, verpleegsters, onder wijzers en vele anderen organi seerde de Nat. Federatie voor de Geestelijke Volksgezondheid za terdag in de Prins van Oranje te Goes een Zeeuwse filmdemonstra- tie-dag. Zoals bekend, is deze federatie het overkoepelend orgaan van de kruis verenigingen en een vijftigtal andere stichtingen en organisaties op dit ge bied. De vertoonde films brachten een uitbeelding van geestelijke spanningen naar voren, welke zich in verschillen de situaties kunnen voordoen, met het doel de toeschouwers te confronteren met de symptomen en achtergronden hiervan. Na het openingswoord van Drs. J. K. van Nooij, secretaris van de Federatie, waarin deze de doelstellingen uiteen zette, alsmede de opzet van deze film dag, gaf Dr. M. van der Beek, direc teur van de psychiatrische inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom, een interessante toelichting op de films. Na de vertoning volgde een inres- sante bespreking, waarin o.Lv. Dr. Van der Beek uitvoerig van gedachten kon worden gewisseld. Vossemeerder ernstig gewond BERGEN OP ZOOM, 15 april - Door een onbesuisde weggebrui ker, die zonder op het verkeer te letten de Rondweg bij Wouw van de grote verkeersweg Bergen op Zoom-Roosendaal overstak is een ernstig ongeluk gebeurd, waar door de heer Van Nieuwenhuyzen uit Vossemeer ernstig werd ge wond. De onbekende automobilist (na het ongeluk reed deze zonder zich om de gevolgen te bekommeren vol gas weg) stak de rondweg plotseling op dit kruispunt over. Hierdoor moest de be stuurder van een grote militaire truck, die juist aan kwam gereden, zo schie lijk remmen, dat deze wagen ging slip pen en op het voor het andere verkeer bestemde weggedeelde van de rondweg terecht kwam. Op dat moment naderde de heer Van Nieuwenhutjzen uit Vossemeer met zijn auto, die ook weer krachtig remde met gevolg dat de wagen onder de ho ge truck schoof en zwaar werd ver nield. De heer van N. werd hierbij vrij ern stig verwond en werd naar het Alge meen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Zijn auto, die nog geen week oud was, werd naar een garage te Bergen op Zoom gesleept De dwergstaai maakt zich klaar voor het feest MONACO, 14 april De ex- koning Faroek van Egypte, die uitgenodigd is voor bet bruilofts feest te Monaco, heeft ook om een uitnodiging aan zijn gewezen echt genote, Narriman, verzocht. Dit is van bevoegde zijde te Monaco me degedeeld. Prins Rainier heeft een suite in het Metropole hotel te Monte Car lo voor de ex-koning laten reser veren. VOOR 170.006 GESTOLEN Een gast van de ouders van Grace Kel ly in Monaco, mevrouw Matthew Mccloskey, heeft zaterdagavond ver klaard dat haar juwelen ter waarde van meer dan 170.000 gulden zijn ontstolen. De juwelen zouden uit haar hotelkamer zijn ontvreemd. Mevrouw Mccloskey is de vrouw van de uitgever van het dagblad „Daily News" in Philadelphia. Zij weigerde verdere bijzonderheden te verstrek ken. PRINS RAINIER BOOS Prins Rainier heeft vrijdagavond alle fotografen de toegang tot zijn paleis ontzegd, nadat een van hen bijna een ongeluk veroorzaakt had. Toen het vorstelijk paar terug kwam van een bezoek aan de zuster van de prins, wierp een Franse pers fotograaf zich voor de auto om een foto van het paar te nemen. Prin» Rainier, die zelf de wagen bestuurde^ moest hevig remmen, doch kon niet verhinderen dat de fotograaf toch nog even geraakt werd. Indien het verbod van de prins gehand haafd blijft, zullen woensdag slechts twee fotografen van de regering van Monaco bij de huwelijksplechtigheid aanwezig mogen zijn. BERGEN OP ZOOM, 14 april Zaterdagmiddag omstreeks vier uur is op de Zoombrug te Bergen op Zoom een ernstig auto-ongeluk gebeurd waarbij vier van de vijf inzittenden, de heer en mevrouw de Visser uit Dordrecht en twee van hun kinderen min of meer ernstig werden gewond. De heer de Visser een leraar uit Dordrecht kwam met een auto, over de Zuidzijde Zoomweg te Bergen op Zoom gereden en wilde de Zoombrug opdraaien om naar Tholen te gaan. Hij was op weg naar familie in Scherpenisse. Vermoedelijk werd de bocht met te grote snelheid genomen waardoor de wagen ging slippen. Na heel wat ca priolen te hebben gemaakt botste de auto tenslotte tegen een uit de rich ting Tholen komende autobus van de Thoolse Autobus Dienst. De bestuur der hiervan zag het ongeluk aanko men en remde krachtig af waardoor in zijn bus niemand werd gewond. Wel liep de autobus flinke schade hl de zijkant op. De wagen van de heer de Visser werd totaal vernield. In dit wrak zaten de gewonden be kneld. De heer en mevrouw de Visser en een der kinderen werden direct per ziekenauto naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. De heer de Visser had een armfractuur bekomen en inwendige kneuzingen. Mevrouw de Visser een hersenschudding en een kind inwen dige* kneuzingen. SINGAPORE, 13 april Het hof van appèl te Singapore heeft uitspraak gedaan ten gunste van 3 Nederlandse oliemaatschappijen, die een bedrag van 5.099.490 straitsdollar vorderden van de commissie voor oorlogsschade voor petroleum, die te Singapore lag opgeslagen en die door de Britse strijdkrachten na de oorlog werd ge bruikt. Deze olie was afkomstig uit het toenmalige Nederlandsch Oost-In- dië en werd door de Britse strijd krachten buitgemaakt toen deze in '45 Singaport binnenrukten. Het Russische persbureau Tass heeft zondag gemeld dat 'n directe radiover binding is verkregen tussen de Noord en de Zuidpool. SCHIPHOL, 15 april Schuch ter lachend bij het weerzien van twee oma's, een opa, tantes en ooms en knipperend tegen de flits lampen van de vele persfotografen is Marieke van Dijk, het acht- arige Nederlandse meisje, dat van Australië naar Stockholm reist om daar aan een hersentumor te wor den geopereerd, zondagmiddag kort na vier uur op Schiphol aan gekomen. dagblad een verhaal over het Austra- bericht, dat hij bereid was de operatie Wel hebben Australische chirurgen in Melbourne getracht haar van haar vrij plotseling opgekomen levensge vaarlijke kwaal te genezen, maar de operatie (in juli van het vorige jaar) slaagde slechts gedeeltelijk en de chirurgen durfden de verantwoording voor een tweede operatie niet op zich te nemen. MOEDIG BESLUIT. „Toevallig las ik in die tijd in een februari kregen we van Dr. Oliveerona lise meisje Sharyll Kirk", vertelde op Schiphol de 34-jarige moeder van Ma rieke, mevrouw Van Dijk-Varekamp. „Dat meisje leed aan precies dezelfde kwaal en was toen met succes door de Zweedse hersenchirurg Dr. Oliveerona geopereerd". Mevrouw van Dijk had de ouders Kirk opgezocht en met haar man nam zij toen het moedige besluit, dat de Zweedse chirurg zou moeten proberen ook Marieke te genezen. HUIS VERKOPEN. Alle rapporten van de tumor wer den door het ziekenhuis in Melbourne opgezonden naar Stockholm en „eind uit te voeren. Hij gaf ons een bijzon der goede kans op volledig succes", vervolgde mevrouw van Dijk. „De kos ten voor de reis naar Zweden voor Marieke en mij en die voor het ver blijf en de operatie in Stockholm wer den geschat op 2200 Australische pon den (dus bijna ƒ18.000) en aangezien we dat geld niet bezaten besloten we ons huls te verkopen". Dat is echter niet nodig geweest, bu ren hoorden het trieste verhaal en ontketenden begin maart een sponta ne inzamelingsactie. Dank zij de publiciteit had Australië voor deze Nederlandse emigrantenfa milie binnen drie weken tijd al 2000 pond. bijeen, gebracht. „De Australiërs zijn geweldig voor ons geweest", zei mevrouw Van Dijk dankbaar, „maar ook Nederlandse ko lonies hebben meegedaan en ons ge holpen". Vader Van Dijk, voormalig K.N.I.L.- kapitein in Indonesië, thans admini strateur van een houtzagerij in Austra lië, zit nu met zijn oudste zoon van achttien alleen in het huis in Croydon. GEEN ANGST. De kleine Marieke zelf kent voor de komende operatie geen angst. Ze is door haar ouders volledig ingelicht. „Ik slaap toch als het gebeurt", zegt ze vol vertrouwen en ze wil graag gauw genezen, want de hersentumor bezorgt haar dikwijls hoofdpijn. Ze is uiterst gauw vermoeid en heeft bo vendien ook al last van evenwichts stoornis, zodat ze wat wankel loopt. Op 4 mei a.s. gaat ze met haar moeder naar Stockholm, waar ze dan zo vlug mogelijk geholpen zal worden. WINSCHOTEN, 16 april - Tus sen Scheemda en Heiligerlee is in de nacht van zaterdag op zondag een personenauto, waarin het echtpaar De Haan-Schuurman uit Meeden was gezeten, in het Win- schoterdiep gereden, waarbij bei de echtelieden verdronken. Hef ongeval gebeurde bij een brug over het kanaal, hij Scheemder- meer, waar de auto in een bocht naar rechts te ver links heeft aan gehouden en langs de brug in het Icanaal is verdwenen. Een zoon van de slachtoffers be merkte zondagmorgen, dat zijn ouders, die naar Schiedam waren gegaan, niet meer thuis gekomen waren. Bij het la ter ingestelde onderzoek van de rijks politie werden sporen van autobanden gevonden naast de brug. Toen de wa gen uit het water was opgehaald biedt alleen mevr. De Haan zich nog in de wagen te bevinden. Het stoffelijk over schot van haar man is later In de na bijheid gevonden. MOSKOU, 15 april Premier maarschalk Boelganin en partij secretaris Chroestsjef van Sowj et- Rusland zijn zondagmiddag om 15.00 uur Nederlandse tijd aan boord van de kruiser „Ortsonikid- ze" uit Kaliningrad naar Engeland naar Engeland vertrokken, aldus meldt radio Moskou. De Russische leiders waren za terdag per trein uit Moskou ver trokken. Volgens de plannen zal de „Ortsso- nikidze" woensdag in Portsmouth aan komen. Het gezelschap telt 45 man, on der wie enige functionarissen uit En geland. Op het perron in Moskou verwekte Chroesjtsjef hilariteit toen hij de Britse zaakgelastigde Cecil Parrott mededeelde, dat Malenkof bijna be sloten had in Engeland te blijven. „Hij houdt erg van Engeland en ls er nog vol van sinds hij is terugge keerd. Hoe hebt u dat klaarge speeld?" Het antwoord van Parrott luidde: „Dat is een Brits geheim. Wij kennen het en Malenkof kent het nu mis schien ook, maar u waarschijnlijk niet". CALGARY (Canada), 13 april (Reuter). Een Canadese federale ambtenaar heeft medegedeeld, dat aan de Nederlandse di rigent van het Philharmonisch orkest van Calgary (Canada), Henry Plukker, geen vergunning zal worden verleend zich blij vend in Canada te vestigen. Hetzelfde geldt voor zijn "chtgenote.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1