UIT ZEEUWS STEDEN BEURS MARKT VEILING Nieuws uit de Provincie SPORT en, SPEL. Socialistische verkiezingsleuze met nadruk afqewezen Grondslag van alle handelen is Gods Woord Leraressen-opleiding voor kook- en huis- houdvakken Bouw van 72 woningen in Goes-West Middelburg Jaarfeest Geref. Jeugdclubs Goes Aarzelende markt op iets lager niveau Zeeuws ruiierconcours te Heinkenszand Vandaag ontbreekt de damrubriek Koudekerke kampioen in tweede klasse B Zaterdag 14 april 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 7 Luiienani-Generaal Calmeyer sprak ie Middelburg MIDDELBURG, 13 april. „De grondslag van ons verkiezingsmani fest". Over dit onderwerp heeft van avond in het CJMV gebouw luitenant- generaal J. H. R. Calmeyer voor de CH kiesvereniging het woord gevoerd. Met grote nadruk wees h(j de socialis tische verkiezingsleuze „Drees of Romme" van de hand als zijnde mis leidend. In zijn inleiding vroeg luitenant-ge neraal Calmeyer zijn gehoor af, of nog altijd het adagium van Groen van Prinsterer, namelijk „tegen de Revolu tie het Evangelie" geldt. Hij beant woordde deze vraag bevestigend. De spreker ging uitvoerig in op de oor sprong en het wezen der revolutie als opstand van de mens tegen God en kwam tot de conclusie, dat deze on verminderd voortgang vindt. Juist nu meent de mens door zijn groot tech nisch kunnen dat er voor hem prak tisch niets meer onbereikbaar is en dat hij ook zonder God zijn ideaal vindt. Sprekend over het communisme zei e inleider, dat het volkomen duide- k is dat de communisten buiten Rus- and al hun bevelen van het hoofd kwartier uit Moskou ontvangen, het geen met voorbeelden werd aange toond. Ten aanzien van de Noord-At lantische Verdragsorganisatie stelde hij het vrijheidsbegrip m het licht, een vrijheid, die de mogelijkheid schept onze beschaving op eigen wijze te be leven en ons gemeenschappelijk erf deel te handhaven. Het gaat daarbij om de erkenning van de waardigheid van de mens, van het Individu en van de echte gemeenschap. Een drietal punten werd vervolgens nader uitgewerkt, namelijk de erken ning van volstrekte souvereiniteit Gods, niet slechts voor het persoonlijk leven, maar ook voor de gemeenschaps verbanden, het chr. vrijheidsideaal en wat de spreker wilde noemen het chr. individualisme. Sprekend over de ba sis van het streven der CHU verklaar de de heer Calmeyer, dat de CHU de overtuiging is toegedaan, dat het uit gangspunt van alle denken en hande- Aan Industrie- en Huishoud school te Vlissingen VLISSINGEN, 13 april. In zijn op 23 maart gehouden vergadering besloot de gemeenteraad, dat de stichting en instandhouding van een leraressenop- leiding voor de akten N XII en N XIX (resp. voor het onderwijs in de kook- en huishoudvakken aan stads- en land- bouwhuishoudscholen) voor Zeeland, die zal worden gevormd aan de Ge meentelij ke Industrie- en Huishoud school alhier, nodig is. In Zeeland bestaat uitsluitend een opleiding voor lerares in de naaldvak ken. In de laatste jaren is echter in de praktijk gebleken, dat het zeer moei lijk is bevoegde leraressen voor de kook- en huishoudvakken voor de huis houdscholen in Zeeland aan te trek ken, daar betrokkenen voldoende gele fenheid krijgen elders in het land een etrekking te krijgen. Bovendien is het duidelijk gewor den, dat de belangstelling voor een z.g. Vormingsklasse, welke sinds enkele ja ren aan de huishoudschool te Vlissin gen is verbonden, nog grotere belang stelling zou hebben, indien de leerlin gen, welke deze cursus volgen, in de gelegenheid zouden zijn, in aansluiting daarop, in de eigen provincie een op leiding tot -lerares te kunnen volgen, Wanneer deze gelegenheid er zou zijn. zou dit tevens de mogelijkheid, om be voegde leraressen voor de kook- en huishoudvakken te krijgen, vergroten. Het betrokken raadsbesluit is thans ter goedkeuring voorgelegd aan de Kroon en aan de Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen medegedeeld. Indien zulks met het oog op de Rijks subsidiebepalingen mogelijk is, ligt het in de bedoeling met ingang van het cursusjaar 19571958 met de nieuwe opleiding een aanvang te maken. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te IJsselmuiden, J. van Wier te Putten. Aangenomen naar Blija (Fr.), toez., Dr. M. de Jonge te Wedde (Gr.), die bedankte voor Jorwerd. Bedankt voor Op- en Neder-Andel, H. van Amstel te Ter Aar (Z.H.). Geref. Kerk Beroepen te Amsterdam-W., (6e pred. pL), H. Sweepe te Leiderdorp; te Rotterdam, (als ziekenhuispredikant), G. Koenekoop te Rotterdam-Ch. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) Bedankt voor Grand Rapids, G. Zo mer te Vrouwenpolder. Geref. Gemeente Beroepen te Middelharnis en te Wa- geningen, Chr. van Dam te Barneveld; te Slikkerveer, J. B. Bel te Krabben- dijke; als lerend ouderling te St. Phi- lipsland, L. Gebraad te Capelle aan de IJssel. KLOETINGE N.C.V.B. Op de laatst gehóuden leden vergadering van de Ned. Chr. Vrouwen bond afd. Kloetinge, werd een voltallig bestuur gekozen, dat er als volgt uitziet: Mevr. KoleBlomaard, presidente; Mevr. v. d. LindeMinnaard, secretaresse; Mevr. Beekmanden Toonder, penning- meesteresse; Mevr. PaardekoperStraub; vice-presidente; Mevr. DekkerBreeweg, 2e secretaresse;Mevr. Trimpev. ZWee- den, 2e penningmeesteresse. Het ledental bedraagt momenteel 23. len in heel het leven en dus ook in -de nationale en internationale staatkunde en in het gehele maatschappelijke le ven, de Bijbel, Gods Woord, dient te zijn en dus gehoorzaamheid aan het evangelie van Jezus Christus. Vanuit dit grondbeginsel moet het gezag in de staat worden uitgeoefend, onverschil lig welke overheidspersonen met dit gezag zijn bekleed. In overeenstem ming met de historische ontwikkeling van het christendom op Nederlandse bodem weet de CHU dat ons land be stuurd moet worden als een chr. staat in prot. zin. Zij verwerpt dus de ge dachte van de neutrale staat. Op deze inleiding volgde een prettige discus sie, waarin op een vraag o.a. werd ge antwoord, dat de CHU zeker alles in het werk zal stellen om op een vrucht dragende wijze de samenwerking met de ARP voort te staan. Voorstel aan de raad GOES, 13 april B. en W. hebben bij de raad een voorstel ingediend tot de bonw van 72 woningwetwoningen in bouwplan-west. De raad zal, wan neer zij donderdagavond om acht uur in openbare vergadering bijeenkomt, over dit voorstel een beslissing moe ten nemen. Verder vermeldt de agenda o.m. voor stellen tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer J. C. Mazure, on derwijzer aan de Jan Ligthartschool; tot het aanwijzen van een lid van het algemeen bestuur van de Centrale Werkplaats De Bevelanden; tot het ARTSENDIENST. De praktijk van de artsen is zondag a.s. als volgt geregeld: Middelburg: J. C. B. Simons, Vlissing- sesingel 38, telef. 2191; Vlissingen: L. P. Boone, Badhuisstraat 24, telef. 2950; Goes: J. B. Weiten, Oostsingel 132, te lef. 2550; Borssele, Driewegen, 's-Hee- renhoek, Lewedorp en Nieuwdorp: M. Kievit, Borssele, telef. K 1105203 voor dokter Gelderblom en W. H. C. J. Lucas Luycks, 's-Heerenhoek, telef. K 1105282 voor dokter Folmer; Kapel- le-Biezelinge, Kloetinge en Wemeldin- ge: A. J. Eckhardt, Wemeldinge, telef. K 1192352; Kapelle-Biezelinge: dok ter Ter Haar, telef. K 1102500; Hans- weert, Krabbendijke, Kruiningen en Rilland: J. C. Arends, Hansweert, telef. K 1130344; Hoedekenskerke en Kwa- dendamme: A. P. Kole, telef. K 1193 262; Wolfaartsdijk, 's-Heer Arendsker- ke en Heinkenszand: H. P. van Maa- nen, Heinkenszand, telef. K 1106234; Oostkapelle, Serooskerke en Veere: A. Reijnders-Schilt, Serooskerke, telef. K 1189—212; Koudekerke, Westkapelle en Zoutelande: M. Huygens, Westka pelle, telef. K 1187—234; Tholen, Poort vliet, Oud-Vossemeer, Nieuw-Vosmeer en St. Philipsland: A. Kugel, Poort vliet, telef. 10 en J. Vermet, Nieuw- Vosmeer, telef. 10. Zondagsdienst dierenartsen. De dienst van de dierenartsen in Z.- Beveland zal van zaterdagmiddag tot maandagmorgen worden waargenomen door M. Gaakeer, Ovezande, telef. K 1195283 en A. A. Elzerman, Goes, te lef. K 1100—2233. APOTHEKEN In de week van 1421 april zullen de volgende apotheken geopend zijn voor avond- en nachtrecepten: Mid delburg: Nonhebei; Vlissingen: Van de Kleinemulder; Goes: La Porte. aanwijzen van de vertegenwoordigers der gemeente ter algemene vergade ring van aandeelhouders van de N.V. Gasmaatschappij Midden-Zeeland; tot het bouwen van een woning in de Van Dusseldorpstraat en tot het ruilen van grond met de Gezondheidsdienst voor Dieren. De terugkerende jaarfeesten van de Geref. jeugdclubs vormen telkens weer een hoogtepunt in het clubleven van de meisjes en jongens. Gister avond beleefden zij weer met vele ouders en verwanten, die aan zulk een jaarfeest ook de nodige genoegens be leven een dergelijk jaarfeest in de Bogardzaal. Het waren de leden van Nunia en Samuël van acht tot twaalf jaar, die acte de presence gaven van hun beeldende prestaties en hun vor deringen op het gebied van de toon kunst. - ,i Leni van de .Graaff zorgde achter de piano met een verrassend muzikaal gevoel voor een muzikale omlijsting van het kleurige programma, die het beluisteren ten volle waard was. Trouwens, er was nog een drietal meisjes, dat zij het op een instru ment van bescheiden afmetingen, de mondharmonica voor frisse klan ken zorgde. Dit waren Nellie Melief- ste, Beb Mondeel' en Anneke den En gelsman. Geestig was het programma punt „Het nieuwe hondje", dat Samuël A verzorgde. Tevoren was nog een „waslijnenwedstrijd" gehouden de aanwezigen kunnen getuigen, dat de Geref. jeugdclubs de was gerust bui ten kunnen hangen! De heer J. Boender, die namens de kerkeraad het woord voerde, stak zijn waardering voor het gepresteerde dan ook niet onder stoelen of banken; zijn gedachten gingen in dit verband spe ciaal uit naar de leidsters en leiders van de clubs, die door dit werk, zoals hij het zei, mede-arbeiden in het ker- kewerk. De wijze, waarop de meisjes van Nunia C de Briel innamen dit werd bijzonder komisch op de plan ken gebracht had in hem een inni ge wens wakker geroepen. Want hoe anders zou het er in de wereld uit zien, als men „men" omvat hier dus de gehele mensheid dezelfde wapens eens ging hanteren, als deze meisjes gebruikten om een fictief De Briel in te nemen! Tenslotte zij nog vermeld, dat ook „Poppenkast" door Nunia B en „Pan tomime" door Samuël B succes oogst ten. De heer Chr. de Bruin Jr., die de algehele leiding van de avond had, sprak het openingswoord. aan beide rijwielen én een bekeuring was het gevolg. „Hosanna" naar Bijbeldag te Antwerpenv Op dinsdag 1 mei a.s. zal in Ant werpen weer de jaarlijkse Bijbeldag worden gehouden, o.m. in gebouw „Majestia". De muziekvereniging „Ho sanna" is uitgenodigd de samenzang daar te begeleiden en enkele werken uit te voeren in de avondbijeen komst. Nieuwe lidmaten Jonge Kerk begroet Gisteravond werden in het CJMV- gebouw de nieuwe lidmaten door de leden van de Jonge Kerk begroet. Tij dens deze bijeenkomst werd een inte ressante filmstrook vertoond, waarin de vraag behandeld wordt: „Zijn wij op weg naar een nieuwe cultuur en levensstijl?". Hierbij werd stilgestaan bij de hoofdgedachten van de Middel eeuwen („Neen zeggen tegen het aard- SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V., GOES. Nederl. 1953 99*4 Nederl. 1947 98*4 Dollarlening '47 96*4 Invest. Certif. 98*4 8854 Nederl. 1962-64 9854 9814 Grootboek 1946 Cultuurbank 6854 Nat. H. Bank 147*4 Ned. H. Bank 21754 A.K.U. 32256 31954 Bergh's J. 30354 30354 Berkel's Patent 185 18754 Calvé Delft 314 Fokker 320 Gelder Zonen 26054 Kon. Hoogovens Ned. Ford 463 Ned. Kabelf. 325 Philip's Gloeil. 329 Dito 6 pref. 20914 Unilever 36054 35814 W. Fijenoord 308 309 Billiton I rubr. Billit. II rubr. 300 297 Dordtsehe P. 74954 73614 Dito 7 pref. 74954 73614 K. Olie 100 726 715 K. Olie ƒ1000 72714 71654 9854 9654 6954 148 314 320 26014 464 32754 325 208 Moeara Enim 1160B 1150 A'dam Rubber 11154 112 Bandar Rubber 167B 167B Kendeng Lemb. 74B 7454 O. Java Rubber 5054 50B De Oostkust 155 155 Serbadjadi 48 4754 Holl. Am. lijn 203 204 J. Ch. Pkvt. 20254 202 N.B. Kon. Boot 192 Kon. Paketvrt. 193 192 K. Rott. Lloyd 18514 185 Ned. Sch. Unie 200 19914 Omm. Sch.vrt. 316 St.v.Mij. Ned. 21514 21754 H.V.A. 130 Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Ver. Deli Mij, .emb.i 8154 4354 14654 9954 328 131 82 8354 4414 14754 Senemb.ah Muller Co. 328 830 Amsterd. Bank 24754 248 Escompto Bank Rotterd. Bank 22414 22354 Tw. Bank 235 235 N.B. Aniem 8754 Overzeese Gas 17554 176 117 150 754 2354 5554 Borneo Sum. Internatio Am. Motors Am. Radiator Am. Smelting Anac. Copper Bethl. Steel Chrysler Ford Canada General Motors 4554 Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steel N. Am. Comp. Cities Service Cont. Oil Micont. Oil Philips OU Shell Oil Tidewater Baltimore Ches. Ohio Miss. K. Texas New York C. Pennsylvania Canadian Pac. 11854 146 754 2354 5554 79!4ex 79 16354 16014 7454B 7314B 4554 9154 13654 13444 4 m 47 n 40*4 60*4 5944 66*4 64 99*4 95*4 80 78*4 44'/4 43*4 4754 61 61*4 2614 26*4 34H 3454 AMSTERDAM, 13 april. In Ame rika is gisteren het disconto verhoogd en op het Damrak wist men vanmid dag nog niet hoe Wallstreet hierop zou reageren. Men nam dan ook een afwachtende houding aan waarbij de koersen der internationale soorten zich iets lager stelden. Kon. Olie ging voorop met een daling van ruim 11 punten tot 716. De andere internatio nale soorten noteerden ca. 3 lager. Alles bü kalme handel. De zojuist ge publiceerde kwartaalcijfers van de AKU maakten in het geheel geen in druk. Ook op de Scheepvaartsector viel uitermate weinig te beleven. Over 't algemeen schommelden de prijzen rond de noteringen van gisteren. Stoomvaart Mij. Nederland was 2 p. beter op 218. De cultuursector had se") en de Renaissance („de mens meer centraal dan God"). De vraag is thans: zijn wij op weg naar een nieu we Middeleeuw. De film werd toege licht door wika Hiensch. Aan deze be groetingsavond ging een zeer geani meerde gezamenlijke broodmaaltijd vooraf. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer J. M. Schipper. De predi kanten Odé en Strating waren even eens aanwezig. Kadercursus chr. geref. jeugd In de „Opril" is gisteravond de twee de kadercursus gehouden van de chr. geref. jeugdverenigingen in Zeeland. De heer P. Wardekker uit Groningen behandelde het onderwerp: „Leiding geven". De volgende kadercursus werd vastgesteld op 18 mei. De leiding be- rustte bij de heer A. Pieterse uit Mid delburg. Schoorsteenbrandje Omstreeks half acht gisteravond ontstond een begin van brand in de schoorsteen van een pand'op de West- wal, bewoond door mevr. D. De brand weer werd gealarmeerd, waarna enke le mannen het vuur wisten te dpven. Er was nagenoeg geen schade. Vlissingen Vlam in frites-pan Donderdagavond kreeg een familie in de Spuistraat trek in patates frites, zodat ijverig de pan vet op het vuur werd gezet. De vreugde duurde maar kort, want plotseling sloeg de vlam in de pan. Met emmers water wisten de bewoners het vuur te doven, zodat de inmiddels gearriveerde brandweer geen dienst hoefde te doen. Een keukengor dijntje ging in vlammen op; de eetlust was verdwenen. Wielrijder gegrepen door bromfietser Een wielrijder, die gistermiddag het gevaarlijke kruispunt Paul Kruger- straat Scheldestraat passeerde om zijn weg naar de Singel te vervolgen werd eensklaps gegrepen door een bromfiets. Niet verlenen van voorrang I tentoonstelling en de huisvlijttentoon- was oorzaak van dit gebeuren. Schade 1 stelling, die van 2628 april a.s. zal COLIJNSPLAAT Boerenleenbank. Op 15 april a.s. is het 40 jaar geleden, dat de Coüp. Boeren leenbank werd opgericht. Klein begon nen is deze bank uitgegroeid tot een on misbaar deel van het Noordbevelandse bedrijfsleven op allerlei gebied. Bestuur en raad van toezicht zullen het jubileum met leden en spaarders herdenken op feestavonden, die op 16 en 17 mei a.s. zullen worden gehouden. Dan zal de bank geheel in het middelpunt staan. Mede werkers der NCRV. zullen hierbij steun verlenen. KAPELLE Aquariumhouders bijeen. De vereniging van aquariumhouders „Aquamarijn"" heeft o.l.v. de heer P. Barends haar jaar vergadering gehouden in hotel „De Zwaan". Op deze vergadering werden films vertoond over het leven van de vissen. Uit de verslagen bleek dat er leden zijn. Begroetingsavond. Donderdagavond heeft de plaatselijke jongekerkegroep haar nieuwe leden welkom geheten, Deze bijeenkomst, die goed bezocht was, Stond o.l.v Ds. D. Schneider. Na de bijbelinleiding bracht een drietal bestuursleden een schetsje waarin werd gesproken over het jongekerke- werk. Ook was er een groepsdiscussie waarin vele waardevolle opmerkingen naar voren kwamen. Ook luisterde men naar het muziekstuk de Peer Gynt suite, waarop een toelichting werd ge geven. Na de pauze leidde Mevrouw Schneider een binnenspel, waarna Me vrouw Zandee-Van de Vliet de dag sluiting hield. De Kamito-huisvlijttentoonstelling. Bestuursleden van de bond van oud strijders en vertegenwoordigers van Kapelse middenstanders hebben don derdagavond vergaderd over de orga nisatie van de Kapelse middenstands- Ingezonden Mededeling (adv.) worden gehouden in de veilinghal. Voor de huisvlijttentoonstelling heb ben zich reeds meer dan 100 personen opgegeven. Op de afdeling, waar de Kapelse middenstand haar kunnen toont, zullen 25 standhouders aanwezig zijn met de nieuwste produkten uit hun branches. OOST- EN WEST-SOUBURG Schoolvergadering. De vereniging tot. stichting en instandhouding van een school met de Bijbel hield haar jaarver gadering o.l.v. de heer A. Arendse. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer S. van Soelen, bleek o.m., dat op 1 januari j.l. 182 kinderen de school bezochten en dat er vijf leerkrachten aan de school zijn verbonden. De vereniging telt momenteel 223 leden. De penningmeester, de heer P. Izeboud, meldde een batig saldo. De heren P. Huson en S. van Soelen werden Jn het bestuur herkozen. Nadat nog en kele belangrijke interne zaken waren be sproken, eindigde de tweede voorzitter, de heer P. Vingerling, met dankzegging, RILLAND-BATH Groene Kruis. Donderdagavond hield de Groene Kruisafd. haar algemene le denvergadering o.l.v. burgemeester 'J. C. W. Jobse. De voorzitter deelde o.m. mede, dat de heer T. Huisman als penningmees ter zal aanblijven. Het ledental is geste gen tot 590, terwijl het batig kassaldo ƒ2.810,72 bedraagt. De wijkzuster heeft in het afgelopen jaar 1294 bezoeken afge legd. M.a.s. werd besloten de contributie te verhogen van 5,op 6,Tenslotte werd een aantal films vertoond, die door de talrijke aanwezigen met belangstelling werden gevolgd. SEROOSKERKE (W.) Groene Kruis. In de o.l.v. de heer A. C, Schipper gehouden jaarvergadering van ,Het Groene Kruis" SerooskerkeSint Laurens kon de voorzitter op heel wat activiteiten in 1955 wijzen, o.m. de tot standkoming van een tweede lokaal in het wijkgebouw te Serooskerke en het beschikbaarstellen van een schoollokaal te Sint Laurens, dat tot consultatiebureau werd ingericht met een belangrijk sub sidie van St. Laurens. Het plan tot bouw van een consultatiebureau aldaar kon wegens de hoge kosten geen doorgang vinden. Het jaarverslag van de secretaris- penningmeester, de heer J. Versluijs, maakte melding van 35 nieuwe leden. Het bedraagt nu 778, n.l. 428 te Seroos kerke en 350 te St. Laurens. Zuster Ever- se bracht 3192 bezoeken. Rekeningen en begrotingen werden vastgesteld. Het Groene Kruis had een batig saldo van ƒ39,85, de afdelingt.b.'c.-bestrijding een eveneens een zeer rustig verloop. Am sterdam Rubber en Verenigde Deli la gen zo goed als onveranderd; HVA werd een fractie hoger geadviseerd op de gunstige produktiecijfers. De beurs werd min of meer verrast door het bericht inzake de overneming van het bankierskantoor Mendes Gans. In deze aandelen is echter zeer weinig te doen. De laatste notering van 135 dateert van einde februari. Zoals be kend wordt 170 procent geboden ax- dividend 1955. Claims Drentsch-Over- ijselsche Houthandel werden geadvi seerd op f 120 tegen gisteren f 110. Guldensbeleggingen openden lager maar wisten zich naderhand licht te herstellen. Prolongatie 3 pet. KAPELLE, 13 april. Groentenvei- ling: Kropsla A 23, B 13; Spinazie 70 74; Radijs 15—20; Witlof A 53, B 17— 46; Breekpeen 13. Vandaag werd de eerste kropsla aan gevoerd door de heren L. P. W. Bom uit Yerseke en M. Eversdijk-Vleugel te Kapelle. GOES, 13 april. Groenten. Witlof AI 60, All 50—53, BI 45, Afw. 38—42: Spinazie I 80, II 6082; Andijvie I 74 —83; Kropsla All 20—27, B 23; Prei 2768; Radijs 2224; Peen 9; Kroten 6; Sjalotten 31;-Selderij 1215. MIDDELBURG, 13 april. Aard appelen. Meerlanders gr. 16.50; Bintjes gr. 18.60; Kbopm. BI. gr. 18.80; Furore gr. 17.9018.40. Groenten'. Kropsla A 1725, B 1120, C 613; Radijs per bos 1222; Spinazie 7486; Andijvie 54—82; Rabarber 64—74; Prei 41—58; Witlof 42—59; Rodekool 7—22; Wijn peen 414; Stoofsla 7084; Koolrapen 5; Kroten 58. BERGEN OP ZOOM, 13 april. Ro de kool 824; Witte kool 2033; Breekpeen 610; Prei 1862; Radijs 14—27; Sla 8—27; Stoofsla 11—50; Spi nazie 5369; Witlof 3167; Raapste len 39; Knolselderij 726; Schorse neren 3847; Uien 3233; Bruine bo nen 5052; Rabarber 3643; Appelen. Golden Delicious 5333; Jonathan 50 52; Peren. St Remy 3654. DE EERSTE ASPERGES Vrijdag werden op de veiling te Ber gen op Zoom de eerste asperges aan gevoerd door de teler G. Nuiten uit Bergen op Zoom. Zë werden gekocht door D. Nuijten „De Primeur" te de zer stede. De opbrengst was 4.10 per koop. VISMIJN VEERE, 1 3april. 1645 exp. garn. 69—114; 16 bot 16. GOES, 13 april. De Oranjevereni ging te Heinkenszand, die onder lei ding van burg. Derckx baar jaarverga dering hield, heeft het plan opgevat om met de Gew. Bond Zeeland voor Landelijke rijverenigingen een bespre king te gaan voeren om te trachten het Zeeuwse ruiterconcours te Heinkens zand te houden. Het concours zal de hoofdschotel vor men van een op 28 juli a.s. te orga niseren oranjedag. Door de vrij grote uitgaven, waarvoor de Oranjevereniging kwam te staan door de festiviteiten van vorig jaar, zal het programma van 30 april a.s. moeten worden aan gepast. O.m. zullen op die dag voor de jeugd ep de ouderen twee films worden vertoond van het koninklijk bezoek aan de West. Het bestuur werd herkozen, met aantekening, dat de heren H. van Damme en P. Rijk bij geschikte vervanging hun functies zul len neerleggen. Onze deelnemers aan de 'Zeeuwsch-dagblad-oploswedstrijd' zullen vandaag tevergeefs zoeken naar de laatste (vijftiende) dam- problemen. Door bijzondere om standigheden is het ons'namelijk niet mogelijk U een dampro- bleem voor te leggen. Uitstel be tekent in dit geval echter geen afstel, want volgende week zater dag hopen wij U weer van dienst te zijn. Tevens hopen we dan be kend te maken, hoe we de „fi nale" gaan inkleden. Misschien kunt U zich alvast prepareren op dat laatste (vijftiende) probleem, want dat zal U ongetwijfeld veel hoofdbrekens kosten. nadelig saldo van ƒ518,68. De heer Ver sluijs werd hartelijk dank gebracht voor zijn vele werk, evenals de wijkverpleeg ster. Mevr. BommeljéWisse en de he ren L. v. d. Broeke en A. Francke werden in het bestuur herkozen. STAVENISSE Het Groene Kruis. In de onder voor zitterschap van de heer J. v._d. Slikke hr het Dorpshuis gehouden vergadering van „Het Groene Kruis" deelde de secretaris, de heer C. Moerland, mede, dat er op januari jJ. een batig saldo in kas was van ƒ3742,50. De begroting over 1956 geeft een batig saldo aan van ƒ3592,50, waarvan 25.00,bestemd zal worden voor de inrichting van het nieuwe ge bouw, dat men binnen twee a drie maan den hoopt te betrekken. Voorts bleek uit het jaarverslag, dat er 440 leden waren; dit aantal is inmiddels gestegen tot 458. Voor de bouw van het nieuwe wijkge bouw schonk Zwitserland 25.000, terwijl het rijk een premie gaf van ƒ2500. Het aftredende bestuurslid M. Moerland werd herkozen. Een bestuurszetel blijft gereserveerd voor de nieuwe burgemees ter. Na afloop van deze huishoudelijke zaken hield dokter Zoeteman een inte ressante lezing over kraamvrouwen koorts. NIEUW- EN ST JOOSLAND Collecte. De collecte voor het Hooge- land heeft ƒ40,12 opgebracht. ST MAARTENSD1]K Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes P. C., z.v. J. P. C. Franke en J. Saakes; Neeltje M., d.v. J. C. de Graaf en J. P. Potappel; Hans, z.v. P. W. Brinkman en J. van der Linden; Diana, d.v. Th. Wagen- veld en D. Flinterman; Jacoba M., d.v. J. Geleijnse en A. Engelvaart; Marinus D., ;.v. J. Uijl en C. J. Andriesse; Pieternella d.v. J. H. den Boef en N. den Engels man; Jan M., z.v. J. Muller en C. Jansens. Gehuwd: A. K. van Hemert, 26 j. en M. J. Quaak, 22 j. Kandidatentournooi schaken te Leeuwarden LEEUWARDEN, 13 april. Na het uispelen van de afgebroken partij luidt de stand na negen ronden: 1. Geiler 6 punten; 2. en 3. Keres en Bronstein 5Vii4. Smyslov 5; 5. Petros jan 4%; 6., 7. en 8. Filip, Spassky en Szabo 4; 9. Panno 3 ¥z10. Pilnik 3. Zeeuwse schaakcompetitie GOES, 13 april. In de Zeeuwse schaakcompetitie is de laatste beslis sing gevallen. In de tweede klasse A zag Vlissingen 3 zich in eigen huis met 37 geklopt door Koudekerke, dat door deze overwinning kampioen werd. In de eerste klasse behaalde Goes een gemakkelijke zege op Oostburg, omdat dit tiental verstek liet gaan. Alle beslissingen zijn nu gevallen, Zierikzee werd kampioen van Zeeland en promoveerde bij keuze naar de tweede klasse van de landelijke com petitie. De plaats van Zierikzee in de Zeeuwse eerste klasse wordt ingeno men door het eerste tiental van Mid delburg, dat uit de landelijke tweede klasse degradeerde. Middelburg 2 eindigde in de eerste klasse op de onderste plaats en zal dus moeten spelen om één plaatsje in de eerste klasse met de drie kampioenen van de tweede klasse, dat zijn Koude kerke (2A), Goes 2 (2B) en Breskens (2C). GYMNASTIEK. Wolfaartsdijk won driedorpen- wedstrijd WOLFAARTSDIJK, 13 april. De driedorpenwedstrijd gymnastiek, wel ke voor de eerste maal werd georga niseerd en waaraan werd deelgeno men door de vereniging „Atlas", Hein kenszand, „Olympia", Kapelle en „U.D.I.", Wolfaartsdijk, is gewonnen door laatstgenoemde vereniging, dia daarmee dus beslag legde op de wis selbeker. „Olympia" werd met gering verschil (één punt) tweede, hetgeen een medalje opleverde en „Atlas" werd derde. Dé jury, bestaande uit de heren K. Kooy, M. Zandee en P. J. Sturm, Goes en J. de Koeijer, Serooskerke, kwam tot de volgende beslissing: „U.D.I.", Wolfaartsdijk 847,8 punten (dames 432 pt en heren 415,8 pt); „Olympia", Kapelle 846,8 punten (da mes 457 pnt en heren 389,8 pnt); „At las", Heinkenszand 815,2 punten (da mes 391,2 pnt en heren 424 pnt.). Mej. C. Lookerse van „Olympia" behaalde bij de dames het hoogste aantal punten, terwijl bij de heren D. de Korte van „Atlas" deze eer voor zich opeiste, Beide ontvingen een medalje uit handen van burge meester Ter Haar Romeny, die de prijzen uitreikte. Voorzitter W. van Liere had bij da aanvang een kort openingswoord ge sproken. DAMMEN Vlissingen II blijft in de hoofdklasse VLISSINGEN, 13 april. Het twee de tiental van de Vlissingse Damclub, dat op de onderste plaats in de Zeeuw se hoofdklasse was geëindigd, moest twee wedstrijden spelen tegen de kampioen van de eerste klasse, Goes II. De eerste, gespeeld te Vlissingen, eindigde in een 1010 gelijk spel, doch de tweede, gespeeld te Goes, werd op het nippertje met 911 ge wonnen door de Seheldestad-bewo- ners, die zich dus in de hoofdklasse" hebben weten te handhaven.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 7