M alle Bouman ontzenuwde evrouw beschuldigingen van Sunarjo i Zal Amerika's waarschuwende vinger heipen? Jungschlaeger-comité waarschuw! tegen berustende houding Door hoogtij vieren van dirigisme regeringsbeleid volkomen mislukt Ontploffing in Belgische mijn Soekarno naar Peking Zaterdag 14 april 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Beklaagde was irt Nederland, daarmee is hele zaak getorpedeerd Protest tegen duiven schieten in Monaco Kabinetsformateurs politieke makelaars zonder zelfstandigheid Prins Bernhard sprak tot Rotarians Bier stroomde in een rivier Oud-gedienden doen herhalingsoefeningen Partijen houden zich niet aan belofte Acties of demonstraties moeten voortgang vinden „Joyita" verging door ontploffing Geen Amerikaanse troepen naar Midden-Oosten? Dupliek in zaak Jungschlaeger DJAKARTA, 13 april. „Redelijkerwijze kan mijns inziens niet meer ontkend worden, dat beklaagde Jungschlaeger gedurende de door hem opgegeven tijd inderdaad met verlof in Nederland ver toefde. Hiermee is, zoals ik het zie, de zaak eigenlijk al geheel ge torpedeerd". Aldus besloot mevrouw Bouman haar dupliek in de zaak-Jungschlaeger, waaraan het Landgerecht te Djakarta zijn 64ste zitting heeft gewijd. „Wat door de getuigen a charge over deze pe riode is verteld, is dus onwaar gebleken. Op grond daarvan ver dienen hun verhalen over andere gebeurtenissen ook geen geloof. In de vele afgelopen zittingen is naar mijn mening niet alleen niet bewezen, dat beklaagde zich aan het tenlastegelegde zou hebben schuldig gemaakt, maar daarentegen is bewezen, dat hij er zich niet aan schuldig heeft gemaakt en volmaakt onschuldig is". Na opge merkt te hebben, dat zij volhardde bij al hetgeen zij in haar pleidooi had aangevoerd, eindigde de verdedigster aldus: „Aan u, mijnheer de rechter, is thans de beslissing in deze moeilijke zaak". Rechter Maengkom zal op 27 april a.s. vonnis wijzen. van Jungschlaeger honderden of zelfs duizenden slachtoffers zijn gevallen. Er is zelfs niet één naam genoemd van iemand, die tengevolge van zijn acties om het leven zou zijn gekomen. PLEIDOOI Na de dupliek van mevrouw Bou man hield Jungschlaeger zelf een kort pleidooi. Hij zei tot de rechter: „Ik vertrouw, dat God u als handhaver van de wet de juiste weg zal wijzen". Jungschlaeger verklaarde voorts na drukkelijk, dat hij tussen 3 juni 1950, toen hij voor verlof naar Holland ging, en tussen mei 1951 niet in Indonesië is geweest. Hij zei, dat hij in Indonesië als een burger, die de wet respecteert, heeft gewerkt voor zijn maatschappij. Het was niet bij hem opgekomen zich tegen Indonesië of zijn regering te wenden. Mevrouw Bouman maakte bezwaar tegen het verzoek van de officier van justitie, Sunarjo, in zijn repliek om de tenlastelegging aan te vullen met het element „opzettelijk". Uit de erkenning van de officier, dat noch kolonel Sutoko noch de politie in Djambi noch getuige De Bont iets had kunnen ontdekken bij een onderzoek naar subversieve activiteit van Jung schlaeger, trok zij de conclusie, dat de inlichtingen, naar aanleiding waarvan zij een onderzoek instelden, onjuist zijn geweest. Ten aanzien van veranderingen in getuigeverklaringen noemde zij het volkomen ontoelaatbaar, dat een ge tuige het totale beeld van een gebeur tenis of belangrijke details ervan, die hij reeds herhaaldelijk en zelfs onder ede heeft opgenoemd, gaat veranderen, nadat gebleken is, dat die gebeurtenis of die details onmogelijk waar kunnen zijn. HET PASPOORT Mevrouw Bouman bestreed de me dedeling van de officier, dat Jung- schaeger in 1953 opnieuw het gebied van Indonesië was binnengekomen met een dienstpaspoort, omdat hij geen toestemming had van de Indone sische regering. Toen hem dit paspoort ter bijwoning van een I.L.O.-conferen tie op Ceylon werd verstrekt, bevond hij zich in Indonesië. Pas twee maan den na zijn terugkeer werd bekend, dat Jungschlaeger geen vergunning kon krijgen om langer in Indonesië te blijven. Aangevoerd werd, dat getuigever klaringen op basis van horen zeggen, waaraan de officier wel bewijskracht had toegekend, niet toelaatbaar zijn, omdat de getuigenis volgens de Indo nesische wet betrekking moet hebben op feiten, die een getuige zelf gehoord, gezien of ondervonden heeft. De officier heeft voor het zgn. ket- tingbewijs onjuist toegepast, omdat feiten, die niet behoorlijk zijn bewe zen, onmogelijk als bewijs voor elkan der kunnen worden beschouwd. Mevrouw Bouman betoogde, dat de uiteenzetting van de officier over „aanwijzingen" bij de bewijsvoering niet in overeenstemming met de wet is. Een brief of een foto op zichzelf kan geen aanwijzing zijn. Zij ver klaarde, dat op grond van overge legde stukken van de Amsterdam- sche Bank en van andere verklarin gen Jungschlaeger onmogelijk tij dens zijn verlofperiode in Europa clandestien in Indonesië kan zijn ge weest. ONJUISTE INTERPRETATIE De verdedigster viel de interpretatie door de officier van de wetsartikelen •an, op basis waarvan hij Jungschlae ger schuldig verklaart en zij zei ver oordeling op grond hiervan niet mo gelijk te achten. Ook een veroordeling als medeplichtige is strafrechtelijk een onmogelijkheid, daar er dan een ander moet zijn, die als hoofddader moet worden aangemerkt. Beklaagde kan ook niet worden veroordeeld wegens het bezit en vervoeren van wapens zonder vergunning, daar ter terechtzit ting niet bewezen is, dat geen vergun ning verleend was. NAARDEN, 13 april. De pre sident van de Wereldfederatie ter bescherming van dieren, mr-, dr. W. Hugenholtz, en de secretaris generaal, de heer M. Reckman, hebben een fel protest gezonden aan Prins Rainier van Monaco en aan zijn aanstaande bruid, Grace Kelly, naar aanleiding van het feit, dat ter gelegenheid van dit huwelijksfeest honderden duiven zullen worden doodgeschoten. De wereldfederatie heeft reeds her haaldelijk pogingen in het werk ge steld om het duivenschieten in Mona co te laten verbieden. Nu echter ter gelegenheid van dit huwelijksfeest wederom wedstrijden zullen worden gehouden, meent de Wereldfederatie hiertegen met klem te moeten protes teren. Het telegram, dat verzonden werd, luidt als volgt: „Wij verzoe ken uwe koninklijke hoogheid drin gend het gruwelijk duivenschieten ter gelegenheid van uw huwelijk te ver bieden. Miljoenen dierenbeschermers over de gehele wereld zijn over dit duivenschieten zeer teleurgesteld." Prof. mr. P. J. Oud op V.V.D.-partijvergadering AMSTERDAM, 13 april. „Wanneer gij mij vraagt op welk plan ik zou wensen, dat wij onze verkiezingsstrijd zullen gaan voeren, dan is mijn antwoord: maakt er vóór alles een beginselstrijd van". Dit zij del liberale fractievoorzitter in de Tweede Kamer, Prof. Mr. P. J. Oud, toen hij gisteravond te Amsterdam de Algemene Vergadering van de VVD opende met een rede, waarin hij harde woorden sprak over het regeringsbeleid van de laatste jaren en ernstige kritiek le verde op de twee grote regeringspartijen, de KVP en de PvdA. AMSTERDAM, 13 april „Laten wij ons vooral niet in slaap laten wie gen door tijdelijke ontspanning in de militaire sector of door de tegenwoor dige economische hoogconjunctuur. De wereldstrijd, temidden waarvan wij onze weg moeten zoeken, is er één van lange duur, van decennia mis schien. Wij strijden die strijd vooral ook ten bate van de generaties, die na ons komen. Tot behoud van die gene raties moeten wfj nu streven naar Westerse samenwerking, naar Europe se eenheid". Dit verklaarde Prins Bernhard vanmiddag in het Concert gebouw voor de Nederlandse Rotary. „Vertrouwen in de medemens over de grenzen, waardering van zijn pres taties, begrip voor zijn problemen, toe nadering tot zijn gedachtenleven dat is aan beide kanten nodig, wil men Iets bereiken. En nu is naar mijn overtijiging Ro tary één der media ik zeg natuur lijk niet het enige medium om met de mens achter de instellingen en in stituten het goede contact te leggen. De tienduizenden Rotarians over de gehele wereld, die steeds weer de an der open tegemoet treden, ook over de grenzen heen, bouwen daardoor mede aan een betere samenleving. Zeker helpt Rotary op deze wijze mede aan de verwerkelijking van de Europese- en, om een stap verder te i»an, aan de verwerkelijking van de Atlantische gedachte", aldus de Prins. Mr. C. W. Dubbink raadsheer Hoge Raad 'i-GRAVENHAGE, 13 april Bij K.B. is benoemd tot raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden Mr. C. W. Dub bink, thans rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Arnhem. Hij is de opvolger van wijlen Mr. P. A. J. Lo- secaat Vermeer. Mevr. BOUMAN. Voorts achtte zij het niet voorkomen van de Nigo en „Nederland zal her rijzen" op de lijst van verboden bewe gingen een sterk argument, dat deze organisaties nimmer hebben bestaan. Tenslotte betoogde mevr. Bouman, dat een vergelijking met een moord zaak, waarin het bewijs wettig is ge leverd, niet opgaat. Er is geen spoor van bewijs voor de bewering van de officier, dat als gevolg van de daden •s-HERTOGENBOSCH, 13 april In de afgelopen nacht heeft een uit slaande brand de opslagplaats van de N.V. Heinekens Bierbrouwerijen voor een groot deel verwoest. Bij de brand gingen anderhalf miljoen flesjes bier, zijnde een deel van de zomervoorraad, verloren. De schade wordt geschat op ongeveer 1 miljoe'n. De brand blijkt ontstaan te zijn in een naastgelegen magazijn. De Bos sche brandweer heeft de brand direct met groot materieel bestreden en de helft van een grote loods, waarin het bier was opgeslagen, wist zij te behou den. Het blussingswerk werd bemoei lijkt door tussentijdse lichte ontplof fingen. Na twee uur was men de brand meester. Gebouw envoorraad waren verzekerd. Staatsblad no. 147 bevat het koninklijk besluit, waarbij is ingesteld een bedrijf schap voor de lederwarenindustrie, dat gevestigd zal zijn te Amsterdam. In dit bedrijfschap zullen zijn georganiseerd de ondernemingen, waarin het bedrijf wordt uitgeoefend van het vervaardigen en het verkopen aan wederverkopers van leder waren. TILBURG, 13 april. Zestien Til burgse oud-militairen met de gemid delde leeftijd van 65 jaar komen woensdag 25 april voor één dag voor herhaling „onder de wapenen". Dit geschiedt op aandringen van de 16 veteranen zelf. Zij vinden, dat zij het nog best kunnen opnemen tegen de soldaten van 20 jaar. De oud-gedienden voelen zich men taal en fysiek volkomen geschikt voor de dienst. Zij hebben een verzoek ge richt tot Prins Bernhard om een maand voor herhaling te mogen opkomen. De staf van de Prins heeft een uitvoerige brief teruggestuurd, waarin wordt ge zegd, dat de geste zeer op prijs wordt gesteld, maar dat de mannen uiter aard geen maand onder de wapenen kunnen worden geroepen. Wel wor den de zestien uitgenodigd woensdag 25 april één dag de gast te zijn van het leger. De mannen moeten opko men bij het vierde bataljon zware tanks in het Boskamp te Amersfoort. Zjj worden des morgens om acht uur te Tilburg per autobus van het leger gehaald. De oudste veteraan Is 74 jaar en behoorde tot de lichting 1902, de jongste maakte deel uit van de lich ting 1910. De heer Oud zeide ervan overtuigd te zijn, dat de zaak der V.V.D. er goed voor staat. „Onze stroom is sedert '46 gaan wassen en wij hebben de stelli ge verwachting, dat bij de aanstaande stembus zal blijken, dat hij wederom een hoger punt van de peilschaal zal bereiken. Het voornaamste beginsel van de V.V.D. is dat der vrijheid. Dit is in de regeringspolitiek van de laatste tijd vrijwel niet tot gelding gekomen. Het dirigisme viert hoogtij, maar niemand schijnt op de gedachte te ko men, dat een vermindering daarvan het geneesmiddel kan zijn voor de maatschappelijke kwalen, waarmee we thans te worstelen hebben. Het probleem van de woningnood noemde prof. Oud één van de meest spreken de bewijzen van de schadelijke in vloed van het dirigisme. Hier is het regeringsbeleid een volkomen misluk king gebleken. GEEN ZELFSTANDIGHEID Ook van de kabfhetsformaties van de laatste jaren kon de heer Oud wei nig goeds zeggen. „Onze kabinetsfor mateurs missen alle zelfstandigheid. Zij zijn tot politieke makelaars gewor den", zo zei hij. Er blijft op deze wijze noch van een zelfstandig regeringsbe leid noch van een zelfstandige invloed van het parlement veel over. De par tijen, die bij de formatie worden be trokken, kijken elkaar angstvallig op de vingers, op dat toch vooral niemand meer zal krijgen dan men meent, dat hem toekomt. Vooral de K.V.P. en de P.v.d.A. zijn daarin meesters. Prof. Oud vond de functies van mi nister van maatschappelijk werk en publiekrechterlijke bedrijfsorganisa ties niet noodzakelijk. Dat de anti-revolutionairen en de christelijk-historischen zich met de ze gang van zaken akkoord hebben verklaard, vervulde hem met grote verbazing. Een aldus samengesteld kabinet is een zo kunstmatig ge bouw, dat men er geen steen uit kan losmaken, of het dreigt uit elkaar te vallen. Daardoor kan de Kamer de verantwoordelijkheid van de in dividuele minister niet meer vol doende laten wegen. Iedere minis tercrisis dreigt aanstonds tot een ka binetscrisis uit te groeien. PROFETENMANTEL TE GROOT De bewering van de socialistische fractievoorzitter in de Tweede Kamer, mr. Burger, dat de' verkiezingsstrijd zal gaan tussen Drees en Romme, noemde de heer Oud een weinig ge lukkige uitlating. Niemand toch ge looft, dat het in de bedoeling van de heer Burger heeft gelegen de schepen van de samenwerking aldus achter Wielrijder bij oversteken gedood DRACHTEN, 12 april Te Nijtap nabij Drachten is hedenavond de 73- jarige heer P. Nicolai toen hij onver wacht per fiets de weg overstak door een vlak achter hem rijdende militai re auto geschept en een aantal meters meegesleurd. De man was op slag dood. LUIK, 13 april. Kort voor de aflos sing van zes uur 's morgens heeft zich vrijdag in de „Charbonnage du Horloz" te Tilleur een mijngasontploffing voorge daan. Een twintigtal mijnwerkers, die pas waren aangekomen, werden tegen el kaar geslingerd. Veertien van hen werden onmiddellijk door degenen, die niet ge wond werden, naar boven gebracht en naar het ziekenhuis van de mijn overge bracht. Drie liepen brandwonden in de tweede graad over het gehele lichaam op, de elf andere zijn minder zwaar gewond, zodat vier van hen na eerste hulp reeds huis waarts konden keren. Onder de groep waren drie Nederlanders. zich te verbranden. Het is overigens een bedenkelijke situatie, dat twee partijen, die elkaar vóór de verkiezin gen de meest grievende verwijten naar het hoofd gooien, na de strijd broederlijk naast elkaar aan de rege ringstafel gaan zitten. Dit ondermijnt het aanzien van de regering en het parlement en de politiek krijgt er bij duizenden in den lande een slechte naam door. Van de heer Burger zei prof. Oud: „Hij kan het niet helpen, dat de profetenmantel, eenmaal door Troelstra gedragen, hem veel te groot is, zodat hij telkens weer struikelt over de slippen. Ook hier geldt, dart alles begrijpen is alles vergeven". De overgang van de heer Welter en zijn aanhangers naar de K.V.P. kwa lificeerde prof. Oud als een overwin ning van het kerkelijk op het politiek gezag. De V.V.D. heeft krachtens haar beginsel overwegend bezwaar tegen een inmenging van de kerkelijke autoriteit in de politieke strijd. Dat anti revolutionairen en christe lijk-historischen zich in dit opzicht niet naast de liberalen hebben ge plaatst, had de heer Oud met teleur stelling vervuld. Hij meende, dat de ze teleurstelling ook in de eigen kring der protestants-christelijke formaties wordt gedeeld. DJAKARTA, 13 april (A.N.P.) Een woordvoerder van de regering was niet bereid de geruchten te be vestigen of te ontkennen, dat presi dent Soekarno voor de Chinese volks republiek voor een officieel bezoek aan Peking is uitgenodigd. Hij ver klaarde echter, dat gezien de stroom van uitnodigingen, een uitnodiging door de Chinese volksrepubliek niet tot de onmogelijkheden behoort. DE STRIJD IN HET MIDDEN-OOSTEN Wanneer Egypte en Israël het niet bij woorutn laten, maar zich metterdaad zullen houden aan hun beloften om onvoorwaardelijk de bepalingen van het bestands akkoord na te komen en zich zullen onthouden van oorlogs handelingen jegens elkaar, dan zou dat de eerste en belang rijke winst zijn, die de reis van de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Hammarskjoeld, heeft opgeleverd. Enkele dagen geleden werd deze toezegging reeds gedaan, maar de volgende dag was het alweer mis. En weinige uren later had Hammarskjoeld een brief van Ben Goerion, de Israëlische minister-president, in zijn zak met de ernstige beschuldiging, dat Egypte zijn toezegging had geschonden door een „reeks moordende aanvallen De gemoederen zijn zó verhit, dat niemand behoeft te ver wachten, dat de wapens zullen rusten. Een actie van de éne partij lokt automatisch een reac tie van de andere partij uit Over en weer regent het be schuldigingen en voorlopig ziet het ernaar uit, dat de warme oorlog in de grensgebieden van Israël zonder onderbreking zal voortduren. De officiële bekend making van Egyptische zijde, dat er Egyptische zelfmoord commando's aan het opereren waren, wijst er niet bepaald op, dat de Egyptenaren alleen maar- vredelievende bedoelingen heb- ben. Wanneer zelfs schoren wor den overvallen, blijkt daaruit, dat deze commando's voor niets terugdeinzen en met de gemeen ste middelen een guerilla voe ren, die alleen maar tot gevolg heeft, dat de Israëliërs zo hard mogelijk zullen terugslaan. Want en dat was ook een onderdeel van de bereidverkla ring der beide landen zich aan het bestandsakkoord te houden de beide regeringen behouden zich het recht voor van zelfver dediging. Objectief bezien spreekt zo'n restrictie vanzelf, maar in de scherpe verhoudin gen, die er bestaan, maakt deze voorwaarde de onvoorwaardelij ke bereidverklaring in feite waardeloos. Immers, elk der partijen zal zich onmiddellijk erop beroepen, dat het uitdelen van harde klap pen alleen maar moest geschie den uit zelfverdediging. Altijd zal juist de tegenpartij de aan valler, de agressor zijn. De be standscommissie der Ver. Na ties kan later wel uitmaken wie er is begonnen, maar dat is al leen maar nakaarten en nie mand schiet er iets mee op of is in staat nieuwe ongeregeldheden te voorkomen. Amerika Vooral in de afgelopen week zijn er heel wat geruchten ge weest over een ingrijpen van Amerika. Op zichzelf al merk waardig: er blijkt uit, dat niet de aandacht uitgaat naar de stappen, die Ver. Naties al dan niet zullen ondernemen, maar naar wat het machtige Amerika gaat doen. En daarom is het van de grootste betekenis, dat president Eisenhower nu op zijn persconferentie duidelijk heeft laten weten, dat de Ver. Staten niet zullen aarzelen in te grijpen en van plan zijn elk slachtoffer van agressie in het midden-oosten met grondwette lijke middelen te steunen. Daarmee is een waarschuwen de vinger opgeheven en wellicht heeft dat een krachtiger effect dan alle besprekingen van de secretaris-generaal der Ver. Na ties. Want die waarschuwende vinger betekent, dat de Ameri kanen de Britten, die nog steeds hun Middellandse Zeevloot on der stoom hebben liggen en hun parachutisten gereed hebben staan, zullen steunen, als dat no dig mocht zijn. En het is helaas in het midden-oosten zo gewor den, dat de Egyptenaren niet meer terugdeinzen voor woorden of redelijke vertogen, maar slechts voor wapengeweld. Wel nu, zij kunnen hun deel krijgen nN het to n,'n .rit Vragen foch zij n er in neel dit drama enkele punten, die vragen oproe pen. In de eerste plaats kan de vraag worden gesteld, wanneer er sprake zal zijn van agressie in zodanige zin, dat de weste lijke mogendheden zullen ingrij pen. Zijn de incidenten, die da gelijks geschieden, geen duide lijke vormen van agressie? Of worden die maar als vervelende schex-mutselingen beschouwd? Er is een complete oorlog aan de gang en dat weten de Ameri kanen zowel als de Britten en de Fransen drommels goed! Toch aarzelen zij in te grijpen, omdat dan de oorlog pas in volle om vang zal ontbranden en zij het laatste restje vertrouwen in de Arabische wereld zullen verspe len. In dit geval zuilen ook de Russen zich niet onbetuigd laten en wie zal voorsneden wat zit zullen gaan doen" Een andere vraag is wie ob jectief zal uitmaken welke partij de agressie heeft gepleegd. De bestandscommissie der Ver. Na ties zal dit natuurlijk vaststellen, maar wie gelooft nog, dat de veroordeelde partij met deze uit spraak akkoord zal gaan? Wij zeiden het al: zonder blikken of blozen zal de andere partij de schuld krijgen. Daar komt nog bij, dat president Eisenhower het Congres toestemming zal moeten vragen Amerikaanse strijdkrachten naar het midden oosten over te brengen. Maar dan zal dit Congres zich zeer in tens gaan bemoeien met de vraag wie agressor is! En dan zou het wel eens kunnen gebeu ren, dat Eisenhower zijn zin niet krijgt. Wij kunnen alleen maar vurig hopen, dat ondanks al de ze overwegingen de waarschur wende vinger voldoende is om de strijdende partijen tot rede te brengen en in toom te houden. Protest tegen .misdadige onverschilligheid" AMSTERDAM, 12 april. Het Nationaal Contactcomité Jungschlaeger (N.C.J.) heeft het volgende bekend gemaakt: „Er zijn stemmen uit bet Nederlandse publiek opgegaan, die bun afkeuring te kennen geven over de acties welke op meerdere plaatsen in Nederland spontaan werden en nog worden gehouden, ten doel hebbende te protesteren tegen de gang van zaken bij het proces Jungschlaeger en over de ingezette campagne ter mobili sering van de wereldopinie tot verkrijging van recht voor de beklaagde. Zij baseren hun mening daarbij óf op de overweging dat deze acties prematuur zijn en instede van bij te dragen tot het bereiken van het beoogde doel bepaald averechts zullen werken, daar zij de rech ter in dit proces slechts zouden kunnen irriteren en sentimenten bij hem opwek ken, welke het vonnis ongunstig zouden kunnen beïnvloeden, öf op hun vertrou wen in de onpartijdigheid van deze rech ter. MISDADIG Het Nationaal Contactcomité Jung schlaeger verklaart hierbij met nadruk, dat zij dit standpunt ten stelligste moet verwerpen. Indien dit proces een „normaal" straf proces zou zijn, dan zou zij zich volkomen met deze zienswijze kunnen verenigen, doch waar ook voor een ieder, die de meeste objectiviteit wil betrachten, het volkomen duidelijk is dat dit een schijn proces is, ten doel hebbende van Jung schlaeger een zondebok te maken voor het falen van het brengen van orde, rust en welvaart in Indonesië door de achter eenvolgende kabinetten, dat het derhalve een politiek proces is, waarbij tevens de meest flagrante rechtsverkrachtingen plaats hebben, is het N.C.J. van mening, dat het Nederlandse volk zich aan mis dadige onverschilligheid zou schuldig maken, indien het zich zou onthouden van het blijk geven van zijn geschokt rechtsgevoel voor het vonnis is uitge sproken. NAÏEF Immers, wij zouden daarmee de be klaagde overleveren aan de willekeur van een door onverantwoordelijk opge zweepte politieke sentimenten en wraak gevoelens volkomen vertroebelde recht spraak. Voorts heeft de rechter in dit proces, die kennelijk onder druk is gezet door Indonesische autoriteiten, pers en WELLINGTON, 13 april (Reuter). Een commissie van onderzoek heeft vastgesteld, dat de „Joyita", die in november drijvende op de Stille Oce aan werd aangetroffen zonder dat 'n spoor van de 25 opvarenden werd ge vonden, is vergaan door het springen van een leiding van het koelstelsel. Het verlies aan mensenlevens is te wijten aan de afwezigheid van een werkende radio-installatie en van een voldoende uitgeruste reddingboot. Het is nog niet volstrekt uitgesloten, dat zich ergens nog overlevenden bevin den. de opgezweepte Indonesische massa, tij» dens de meer dan 60 tellende zittingen, zo vele malen blijk gegeven van een ont stellend gebrek aan objectiviteit, dat elk vertrouwen in zijn onpartijdigheid als naïef moet worden beschouwd. Het N.C.J. spreekt daarom als haar vaste overtuiging uit, dat deze acties of demonstraties voortgang moeten vinden en zelfs moeten worden geïntensiveerd. Zij stelt zich geheel achter elke actie, welke ten doel heeft de afschuw van ons volk voor de beide processen tot uiting te brengen, mits deze maar op waardige wijze worden gehoulen". WASHINGTON, 13 april (AFP). Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft het bericht in een Ame rikaans blad, dat de tweede divisie pantserwagens binnenkort van Duits land naar het midden-oosten, met na me Saoedi-Arabië, zal worden over gebracht, met nadruk tegengesproken. In antwoord op een vraag, of deze tegenspraak van toepassing was op iedere overbrenging van Amerikaanse troepen naar het midden-oosten, ant woordde de woordvoerder, dat hij niets van een dergelijke troepenver plaatsing wist. MOSKOU, 13 april Het Sowjet- tijdschrift „Geschiedkundige Vraag stukken" heeft heden de rehabilitatie voorgesteld van enige generaals van 't rode leger, die met name genoemd werden, „en vele anderen aan wier namen de laatste jaren in stilte is voorbijgegaan, omdat in die tijd de persoons-cuitus heerste, maar die ook veel hebben bijgedragen tot de ver sterking en het succes van het rode leger".

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3