WILTON Schaapherder Rijkse uit Schore zit al bijna veertig jaar in het vak I DE KLERKeZN Zeeland vroeg enorm aanial woningen met halve premie Autobus uit Goes ramde zuivel- winkel bij Bergen op Zoom De Middelburgse rechtbank behandelde appèlzaken 103-jarige op „Der Boede" Kwart eeuw padvindsterswerk in Goes met jeugdig enthousiasme BAAYENS Zaterdag 14 april 1956 ZEEUWSCH WEEKEND Zijn oudste dochtertje zou dolgraag haar vader willen opvolgen Finnen reden voor f 2700.- in puin Vele Nederlandse jeugdclubs ten voorbeeld Jubileumuitvoering op 28 april a.s. De Zeeuwse kandidatenlijst der A. R. P. KARPETTEN Meer dan voor hele 3 jaarl. contingent Grootscheepse B.B. manifestatie te Goes pagina 2 „'t Is een prachtig vak, maar het mooie is er af" ISSCHIEN ZIJN ER LEZERS, die wel iets zouden voelen om ffl de herdersstaf ter hand te nemen. Laten zij er niet aan be ginnen. Dat is het advies van een der weinige overgebleven Zeeuwse schaapherders, de heer J. Rijkse uit Schore. ,,'tls een prachtig vak", zegt hij, als we van hem en zijn kudde bij de Vlakebrug (Kanaal door Z.-Beveland) een plaatje hebben ge maakt, „ïk doe het al een kleine veertig jaar". Maar als we hem een dag later in zijn gezellige huisje komen op zoeken, vertrouwt herder Rijkse ons toe, dat het mooie voor hem eraf 1». „Er zit geen toekomst meer in, meneer. We worden met de dag verder achteruit gedrongen. Nog een jaar of wat en dan zie je hier geen herder meer." niet lang behoeven na te denken", zegt hij overtuigd .Want zijn liefste wens is een grotere kudde te kunnen hoeden, van zo'n 200 tot 250 schapen. Dat vind ik veel prettiger en dan zou de verdienste ook beter zijn. En dan het liefst in de Flevopolder of bij voorbeeld op de Valuwe, want wij zijn allemaal dol op heidevelden." Wanneer V tovallig eens een her- dersvakature weet, denkt U natuur lijk in de eerste plaats om de heer J. Rijkse, Kleine Hoek F 15 in schore. Hij zou er weer helemaal van opleven. Alleende mensen van Schore en de honderden toeristen, die hier elk jaar talrijk films komen verschieten, zouden herder Rijkse en zijn prachtige kudde wel erg missen. In onze verbeelding zou een schaap herder een zwijgzaam, teruggetrokken figuur zijn, die alleen met zijn kudde, de waakhond en een breikous door de velden trekt en die zijn eigen huis houdinkje zo goed en zo kwaad als het gaat zou besturen. Misschien slaan we de plank niet eens ver mis. Maar als dat zo is, dan vormt herder Rijkse wel de uitzondering, die de regel be vestigt. Vakman Wij stonden namelijk wel even met onze ogen te knipperen, toen we in •en allervriendelijkste huiskamer door •en uiterst spraakzame Rijkse, zijn lieve vrouw en twee vlotte dochtertjes werden ontvangen. Niets van dat •Igenaardige, dat wij hadden ver- Wacht. En waarom eigenlijk? „Herder zijn is een vak, net als dat van bakker of van winkelier", helpt de huisvader ons uit de droom. „Al leen met dit grote verschil, dat je ons vpjc niet kunt leren. Je moet erin opgegroeid zijn." En Rijkse is erin groot geworden. Vanaf zijn achtste jaar doet hij dit werk al, dat betekent dus een erva- fing van 37 lange jaren. Eenmaal van tt lagere school af, koos hij het her- ersvak. Een keus voor zijn leven, waarvan hij nog geen moment spijt heeft gehad. ,,'t Mooie is eraf" Na Wolfaartsdjjk, zijn geboorte plaats, ging hij op Yerseke weiden, daarna twaalf jaar in de „slurf' van de Wilhelminapolder, en nu zit hij in Schore. Met een kudde van ruim hon derd schapen, waarvan er 28 van hem zelf zijn. ,,'t Mooie is eraf", zegt de herder, „vroeger konden mijn schapen maar raak grazen, maar 't wordt nu steeds moeilijker". En het gaat Rijkse aan zijn hart, dat hij maar al te dikwijls zijn beesten niet genoeg kan geven. Het weidegebied wordt dagelijks klei ner, er komen meer wegen, de stop- pel- en klavervelden verdwijnen ge leidelijk, en al met al moet de herder maar zien, hoe hij zijn dieren weer met volle maag naar stal krijgt. Ina Het oudste dochtertje ,Ina (12), had dolgraag haar vader willen opvolgen in het herdersvak. Maar haar ouders vinden dit terecht voor een meis je minder geschikt, en daarom gaat ze straks naar de Ulo. „In haar vacanties is ze van de vroe ge ochtend tot de late avond bij de Schapen", vertelt mevr. Rijkse. We ken achtereen. Ze gaat graag uit lo eren, maar „ik ben nog liever een ele dag bij de kudde", verklapt Ina eerlijk. Daar heeft ze zich nog nooit een ogenblik verveelt. Geen wonder, \vant ze kent al de dieren. De lamme tjes heeft ze alle een naam gegeven het zijn haar troetelkindertjes. „Kijk, daar zie je Nellie", wijst ze met de vinger, als we haar bovenstaande foto laten zien, „en dat is Trudy, en dat Of Rijkse ook wel eens breit? „Wel nee", antwoordt hij verbaasd, „daar heb ik geen tijd voor. Je kunt toch ook niet tegelijk voetballen en zwem men? Nou, zo is 't ook bij het weiden. Daarvoor heb je al je aandacht no dig". Het is zelfs zulk vermoeiend werk, dat hij 's avonds de hele avond zit uit te rusten. Lezen? Neen. Mijn liefste vrijetijdsbesteding is, behalve tuinieren, lekker eten en gezellig thuiszitten bij mijn gezin." Eén dag vakantie Een gemakkelijk baantje is het ze ker niet. Niet alleen, dat hij in weer en wind, ook bij strenge kou, er opuit moet. De herder moet altijd klaar staan. Vrije zondagen of vakantie zijn er dan ook niet bij. Ja, één deg per jaar worden de schapen door een oud mannetje geweid. Die ene dag is voor Rijkse's gezin. Dan trekt hij er met vrouw en kroost op uit. Een fietstocht over Noord-Beveland, een treinreis naar Rotterdam of een dagje naar Haarlem. Al het werk, dat er aan een kudde verbonden is, doet de herdei zelf. Dus scheert hij eigenhandig de honderd schapen, is hij tevens hun verloskun dige en veearts. Het vak zit in de familie. De oudste broer van Rijkse was ook herder, en zijn halfbroer en een neef ook. De laatste is Rijk Rijkse uit Yerseke, de bekende dammer. Hij is ook een klant van onze damwedstrijd „Scherpt Uw verstand" en doet daarbij een goede gooi naar de Zeeuwsch-Dagblad-wis- selbeker. Eén grote wens Als Rijkse-senior uit Schore een wens zou mogen doen? „Dan zou ik Voorbeeld fer navolging MIDDELBURG, 13 april In de Herv. school op 't Zand hebben van avond 21 cursisten, die onder auspi ciën van de buurtvereniging 't Zand door de heer E. J. Glerum van de verkeersgroep der Rijkspolitie daar toe werden opgeleid, schriftelijk verkeersexamen gedaan. Deze our- sus is speciaal bedoeld voor de ouders, die zodoende de aldus opge dane kennis weer aan hun kinderen kunnen doorgeven. De oudste deel nemer der cursus, die over 12 avon den is uitgesmeerd, is 68 jaar; de jongste 23. De examencommissie be stond uit de heren M. A. Renetnan, commisaris van gemeentepolitie, mevr. Mazure van Veilig Verkeer, mr. W. F. P. Kurtz en de heer E. Keus, die namens de buurtvereni ging in de commissie zitting had ge nomen. De heer Reneman bracht dank aan de heer Glerum voor het genomen initiatief en sprak in dit verband de hoop uit, dat dit voor beeld in zijn soort is dit de eerste cursus die in Zeeland werdt georga niseerd veel navolging mag vin den. De uitslag van het examen zal vermoedelijk over 1 i 2 weken be kend zijn. Ingezonden Mededeling (adv.) Officier vroeg vernietiging vonnis kantonrechter l In „geleende" wagen MIDDELBURG, 13 april. Maan dagmiddag zullen zich voor de politie rechter te Middelburg de twee Finse Zeelieden moeten verantwoorden, die in de nacht van zaterdag 7 april j.l. te Terneuzen een toertje met een anders mans wagen de auto van de heer C. B., die in de Nieuwstraat stond ge parkeerd gingen maken. Door de vele spiritualiën, die zij tevoren door het keelgat hadden gegoten, kwam er aan het tochtje een voortijdig, onver wacht en voor de Finse financiën be roerd einde. In de Westkolkstraat werd een muurtje van de Rijkswater straat en een lantaarnpaal van de P.Z. E.M. geramd. De personenauto was hiertegen niet bestand en werd zwaar beschadigd'. De totale schade bedraagt ongeveer f 2700. De Finnen, die af komstig zijn van het Finse stoomschip „Hildegard" worden dus tenlastege- legd, dat zij onder invloed een auto hebben bestuurd een auto, die zij hadden weggenomen. MIDDELBURG, 13 april. Het waren alle appèlzaken, die de arrondissementsrechtbank te Middelburg vrijdagmorgen in openbare zitting behandelde. De officier van justitie, mr G. J. B van der Dussen vroeg vernietiging van het vonnis van de kanton rechter vrijspraak tegen de uitgever L. I. W. v. B. uit Breda, die op 27 aug. j.l. op de provinciale weg te 's-Heerenhoek geen door gang had vrijgelaten, waardoor een botsing met een andere auto ontstond. Deze zaak werd bij ver stek behandeld; de ambtenaar van het O.M. was van het vonnis in MIDDELBURG, 13 april Maandag 16 april a.s. hoopt mevr. wed. Van Oosten-de Fouchier 103 jaar te wor den. De laatste jaren verblijft zij op „Der Boede". Gezien haar hoge leef tijd is zij nog goed gezond. Uitgave: Stichting Zeeuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg. Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen. J. S. Hoek, Middelburg, J. Hommes, Nieuw- dorp. J. Huijssen, Terneuzen. Ds. J. Karelse, Goes. Ds. J. Kwast, Vlissingem J. Laport, Goes. J. Lodder, Vllssingen. J. Moll, Vlis- singen. K. C. van Spronsen, Goes. A. H. S. Stemerding, Souburg. B. Zuidema, Goes. De jaren getrotseerd met 150 leden GOES, 13 april. Vijfentwintig jaar geleden, op 5 april 1931, had in Goes de eerste bijeenkomst van padvindsters plaats, en wel op de zolder van het oude weeshuis (Singelstraat). Het was maar een heel sober en kleinopgezet begin en geen van deze ondernemende meisjes zou wel hebben durven hopen, dat haar initiatief na 25 jaar zou zijn uitgegroeid tot een bloeiende jeugdvereniging van 150 enthousiaste jonge meisjes. 1 nsar. Toch is dit het geval. En hiermee mogen de Goese padvindsters vendels zeker wel gerekend worden tot een unicum in ons land. Bij na overal in Nederland zijn de jeugdverenigingen sinds 1946 met stukken achteruit geboerd. De padvindsters van Goes hebben het overtuigende bewijs geleverd, dat het ook anders kan. Dank zij enthousiasme, doorzettingsvermogen en een goede leiding. Van de zolder in het weeshuis, waar in 1933 ook de eerste kabouters (5-12 jaar) voor het voetlicht kwamen, gin gen de padvindsters op een pakhuis zolder, later in een oude villa aan de Patijnweg, totdat er sprake was van het bouwen van een eigen clubhuis. Dat verrees in 1938 in de Nieuwstraat, maar later verhuisde men met club huis en „i naar het terrein naast de Shell. De oorlog gooide roet in het eten. In 1941 werd de vereniging opgeheven en de W.A. en de jeugdstorm plantten het P.V.-gebouw met een brutaal ge baar als oefenlokaal op het sportveld. Na de bevrijding haalden de Goese meiskes een-twee-drie him eigendom terug. Op 13 mei 1950 was het een grote dag voor de vendels, toen het club huis, vergroot en vernieuwd, op het terrein van de gemeente bij het ten nisveld, kon worden geopend. OVERBEZET Zoals reeds gezegd, is het ledental steeds op peil gebleven. Thans zijn er in het Ganze-, St. Joris- en Frank van Borsselevendel een zestig padvindsters (12-15 jaar), o.w. acht senioren, ter wijl drie kaboutervolkjes, Krekeltjes, Bosmieren en Glimwormpjes 90 leden hebben. Er is zelfs een wachtlijst, daar gezien de huidige situatie van outil lage en leiding men met een aantal van 150 reeds overbezet is. Mej. C. H. Dominicus is de hoofd leidster, dan zijn er drie vendelleid sters, t.w. de dames J. Weststrate, S. Verhage en M. van Kleunen, die weer worden bijgestaan door zes ass. leid sters. De eerste leidster was mevr. Israël- Maas, die twintig jaar lang het N.P.G. trouw is gebleven als leidster en later als districts-commissaresse. Mevrouw Looijen en mevr. H. A. M. van Balle- goijen-de Jong, beiden te Goes, had den eveneens zitting in het eerste be stuur. KAMPEREN Elk jaar wordt er gekampeerd in tenten. In de beginjaren startte men in een schuur op Kamperland (1934) waar de eerste kampervaringen op gedaan werden. Nog elk jaar met appèl gegaan. De eis van de offi cier was thans een boete van f 30 subs. 6 d. De uitspraak is bepaald op 25 april a.s. De 68-jarige oesterkweker P. P. uit Yerseke was in hoger beroep gegaan van twee boeten van elk f25.maar kreeg de kous op de kop. Want de of ficier eiste thans tweemaal vijftig gul den Een controleur had P., die in een roeiboot van zijn broer was gezeten indertijd bezig gezien met een schep net boven een perceel van een ander. Het bleek toen, dat P. een zak met on geveer een half dozijn kreeften aan boord had. P. kon niet verklaren, hoe de beesten in de boot waren geraakt. Een chauffeur uit Hansweert, M. J. B., had eveneens appèl aangetekend. Hij was veroordeeld tot een boete van f30.omdat hij op 29 sept. j.l. op de Rijksweg in de gemeente Kapelle, toen hij bij de helling van de Vlakebrug linksaf wilde slaan in de richting Hansweert geen doorgang zou hebben vrijgelaten. MOEILIJKE SITUATIE Verdachte verklaarde, dat hij er tot op het moment van het ongeluk een personenauto, die wilde passeren, kwam in botsing met B.'s vrachtwagen van overtuigd was, dat geen achter opkomend verkeer naderde. B. zag in zijn spiegel alleen de achterzijde van de auto, die hem juist, tegemoetko mend, was gepasseerd. Nadat de officier bevestiging van 'Siet het vonnis had gevraagd „De verkeerssituatie ter plaatse is buiten gewoon moeilijk, B. had driedubbel voorzichtig moeten zijn" bepleitte mr. M. A. Terwoert, dat de achterop komende op zijn qui-vive had moeten zijn: zijn cliënt reed uiterst langzaam Tevens was hij gedekt door de juist gepasseerde tegemoetkomende wagen voor B. betekende het linksaf slaan daarom een veilige manoeuvre. De raadsman was van mening, dat geen veroordeling zou moeten volgen. De uitspraak is in alle zaken bepaald op 25 april a.s. President van de recht bank was mr. P. van Empel. GOES, 13 april. Alle a.r. kies verenigingen in Zeeland hebben zich thans uitgesproken over de volgorde van de kandidaten, wier namen op de „staart" van de kandidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezingen dienen te worden geplaatst. Deze lijst geldt voor de Kamerkieskring Mid delburg. De volgorde (de nummers 25 tot en met 30) is als volgt: 25. J. A. van Bennekom te Middelburg. 26. J. Hommes te Nieuwdorp. 27. C. de Put ter te Axel. 28. Drs. J. J. Knibbe te Goes. 29. J. van den Bos te St. Anna- land. 30. D. Geuze te Oostburg. Majoor Van Buuren naar Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM, 13 april. Majoor Van Buuren zal op verzoek van het actiecomité Jungschlager op 16 april a.s. in „Thalia" te Bergen op Zoom een voorlichtingsavond geven over het bekende proces. 100 0 KWALITEIT O DESSIN PRIJS ZWAAR WOLLEN WILTON KARPETTEN zeer vast geweven, met hoge pool en extra versterkte rug, In een prachtig en warm Boghara-dessin. Afm. 285 x 200 NU ongelooflijk goedkoop, ca. f 40.- lager dan normaal. BELLAMY PARK VLISSINGEN Verslag 1955 Wederopbouw en Volkshuisvesting k a j LI RAMPHER! Mrs or rtan vnnr ha lo Ingezonden Mededeling (adv.) De speciaalzaak voor uw BRIL GOES, 13 april. Kenmerkend voor de provincie Zeeland was wel, aldus het dezer dagen ver schenen verslag over 1955 van de directie van de Wederopbouw en Volkshuisvesting in Zeeland, dat het aantal aanvragen (ingediend te Middelburg in maart) voor de bouw met de zgn. halve premie, meer woningen omvatte dan het gehele driejaarlijkse richtcontin- gent van de provincie. Het tempo ran indiening was van dien aard, dat vrijwel alle aanvragen konden worden gehonoreerd. EIGEN WONING De belangstelling voor de bouw in de particuliere sector blijkt toe te ne men. Dit is te verklaren uit de ge stegen inkomens ten plattelande als mede uit het feit dat de Zeeuw in het algemeen prijs stelt op het be zit van een eigen woning. Tal van gemeenten blijken steeds min der in staat te zijn kleine complexen als woningwetbouw uit te voeren, hetgeen zijn oorzaak vindt in de re latief hoge bouwkosten, hetwelk een rendabele exploitatie niet mogelijk maakt. In het verslagjaar is de bouw gefinan cierd van 180 woningwetwoningen; 444 woningen met volle en 1037 wo ningen met halve premie; 464 wo ningen als herbouw oorlogsschade en 122 als herbouw watersnoodscha- de. In juni GOES, 13 april Er worden thans voorbereidingen getroffen om te ko men tot een vrij grootscheepse mani festatie van de Zeeuwse B.B. in de Ganzestad. Vermoedelijk zal dit in ju ni zijn, hoewel de juiste datum nog niet bekend is. Er zijn nog besprekin gen gaande met het gemeentebestuur, zo lezen wij in de Paladijn, de uitga ve van de B.B. in Zeeland. Goes valt ook de eer te beurt de provinciale wedstrijden te organiseren. Er zal in drie categoriën worden gestreden: blokploegen, mobiel geneeskundige teams en opruimings- en reddingsploe gen. Een en ander is bedoeld ter af sluiting van het seizoen en er zullen weer selectiewedstrijden in de diverse A- en B-gebieden aan vooraf gaan. RAMPHERSTEL Het herstel van de oorlogs- en wateiv snoodschade werd met kracht voort gezet. Aan het einde van het ver slagjaar restten nog 664 te realise ren herbouwgevallen. De invoering van de z.g. financieringsstop, welke op 1 juni 1956 van kracht wordt, ia een maatregel welke een vlotte af wikkeling dezer gevallen zonder twijfel zal stimuleren. In het verslagjaar werden 90 wonin gen definitief onherstelbaar ver klaard; voor 64 van dergelijke wo ningen moest de ontruimingstermijn nog worden verlengd, aangezien niet over vervangende woonruimte kon worden beschikt. Voorts zijn 64 noodwoningen ge- amoveerd. De drang om de na de oorlog gebouwde noodwoningen door definitieve te vervangen wordt in verscheidene gemeenten steeds groter. OPRUIMING KROTTEN Aan de „Krotopruimingsregeling voor de Rampgebieden" dient vooral in de provincie Zeeland grote waarde te worden toegekend. Dank zij de ze regeling immers kon door ver scheidene gemeenten in de rampge bieden voortgegaan worden met aankoop, amovering en vervanging van krotwoningen, welke als gevolg van de watersnood 1953 in zekere mate waren beschadigd. Drie bejaardentehuizen zijn gereed ge komen; een tweetal kwam in uitvoe ring. Ook de bouw van speciale be jaardenwoningen krijgt toenemen de belangstelling. Dit in tegenstel ling tot duplex- en systeembouw. Het bejaardenprobleem zal in het ko mende jaar nog een ernstig onder werp van studie dienen te vormen. In het bijzonder zal men zich moe ten beraden op de kwaliteit en de bewoonbaarheid van de nog be staande tehuizen voor ouden van dagen, alsmede omtrent de totaal benodigde capaciteit voor de huis vesting van de daarvoor in aanmer king komende bejaarden. Lokale automatisering van het telefoonnet Bruinisse Dinsdag l mei a.s. te 13.00 uur zal het telefoonnet Bruinisse lokaal wor den geautomatiseerd. Deze automati sering geldt dus voorshands slecht» voor het plaatselijke (lokale) telefoon verkeer, De abonnees van het net Brui nisse kunnen elkaar telefonisch berei ken zonder tussenkomst van een tele foniste. Interlokale gesprekken moeten z(j echter aanvragen; zij draalen daar toe het cijfer 9, dat verbinding geeft met het telefoonkantoor Zierikzee. Al daar worden de gespreksaanvragen van en voor abonnees te Bruinisse verder behandeld. Pinksteren keert men naar Kam perland terug met de leidsters, se nioren en ronde-leidsters. Behalve uit Goes komen er op club middagen ook meisjes uit Wolfaarts djjk, 's-H. Abtskerke, Borssele, 'sH. Arendskerke en Heinkenszand, zodat de vereniging zeker een belangrijke taak heeft. „Zaterdagmiddag 28 april vieren we ons zilveren feest", vertelde ons mej. Dominicus, de hoofdleidster, „met een jubileumuitvoering in de Prins van Oranje". Het wordt een hont program ma, waarin alle 150 meisjes aan bod komen en waarbij men een groot aan tal belangstellenden verwacht. GOES, 13 april. Vanavond omstreeks half negen is op de Antwerpse straatweg bij Bergen op Zoom ter hoogte van Nieuw-Borgvliet een autobus van de Firma Krijger uit Goes en bestuurd door A. v. d. R. geslipt en tegen de gevel van de zuivelwinkel van de heer B. A. van Geel gereden. De chauf feur, die met 30' jongelui naar Breda was geweest, waar de jongens voor de militaire dienst gekeurd Z(jn, was op weg naar huis. Op het gladde wegdek, veroorzaakt door de regen, kon hij de bus niet onder controle houden en ramde de hoek van de winkel, die zwaar vernield werd. Het glas van de spiegelruiten vloog in het rond. En gelukkige omstandigheid was, dat nie mand in de winkel stond. Enkele knapen liepen snijwonden op maar konden ter plaatse verbonden worden. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De auto werd zwaar beschadigd en moest weggesleept worden. Een groot ge deelte van de gevel moest gestut worden. Het gevolg was ook, dat het ver keer van en naar Zeeland in de knoop raakte. Maar de politie Was spoedig aanwezig en leidde het in goede banen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2