Generaal Gruenther ontheven afsl opperbevelhebber van de HAVO Egypte beloofde zich te zullen onthouden van oorlogsdaden President Eisenhower maakte bekend: Kritiek op Eisenhower Stafchef generaal Norstad nieuwe opvolger PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND ENORME BRAND VERWOESTTE BEURS IN WENEN Vrouwen trachtten inboorling „dood te zingen" Afschaffing prijsbeheersing landbouwgronden aangenomen Israël deed evenwel nog geen toezegging Dorp op Cyprus kreeg collectieve boete Jongetje viel van derde verdieping Weens Mozart-jongenskoorrepeteert Hoofdkantoor: Goei, Vorst*tr. SO, Telefoon *438 (b.g.g. voor redactie 898T, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 826; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan La Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs £4 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No» 3371 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 14 april 1956 VEERTIG JAAR N SCHAAPHERDER I zie pagina 2, Op- en ondergang van zon en maan: Zondag: Zon op 5.44 u., onder 19.38 u. Maan op 8.18 u., onder 0.10 u. Hoogwater zondag 15 april: Vlissingen: 4.26 u. 2.27 m., 16.52 u. 2.13 m. Terneuzen: 4.56 u. 2.42 m., 17.25 u. 2.29 m, Wemeldinge 6.19 u. 1.72 m., 18.46 u. 1.66 m. Zierikzee; 6.03 u. 1.48 m., 18.29 u. 1.42 m. WENEN, 13 april. (AFP). In het beursgebouw van Wenen is in de nacht van donderdag op vrijdag een hevige brand uitgebroken. Reeds in de nacht werd gemeld, dat tien brandweerlie den en politiemannen licht gewond waren. Grote wolken vonken regen den neer op de omliggende gebouwen. Het centrale deel van het gebouw, overdekt met een grote glaskoepel, stortte in. Later brak opnieuw brand uit in het dak van het gebouw. Het middelste gedeelte brandde volledig uit. De vuurgloed was op ongeveer tien kilometer afstand te zien. Het Oosten rijkse persbureau, dat met vele han- delsbureaux in het gebouw is geves tigd, is leeggehaald. Het beursgebouw, dat in 1873 in neo-renaissance is ge bouwd, ontkwam in de oorlog aan alle bombardementen. De brand brak uit*op de bovenste verdieping, waar een huishoudten- toonstelling was georganiseerd. De brand heeft tot dusverre reeds voor ongeveer 80 miljoen shilling schade aangericht. DARWIN, Australië, 13 april De artsen van een ziekenhuis in Darwin, hebben de strijd aangebonden met de zwarte kunst in de hoop het leven te kunnen redden van een inboorling die door de vrouwen van zijn stam wordt „doodgezongen". De inboorling, die bekend staat on der de naam „Charlie", bevindt zich in kritieke toestand in een ijzeren long doch schijnt in feite volkomen gezond te zijn. Doordat hij echter door de vrouwen van zijn stam in Arnhem Land (noordoost Australië) op aan dringen van zijn schoonmoeder wordt doodgezongen, kan hij niet eten, niet drinken en zelfs niet ademhalen. Volgens berichten uit het gebied vanwaar „Charlie" afkomstig is, heeft zijn schoonmoeder het „dodenlied" ge ïntroduceerd omdat zijn vrouw haar „favoriete dochter" is. De vorige echt genoot van deze dochter schijnt ook reeds op vreemde wijze aan zijn eind te zijn gekomen. Behalve door het dodenlied dat nu reeds verscheidene weken wordt ge zongen (telkens maar weer de naam „Charlie") hebben de vrouwen van de stam hun slachtoffer nog getroffen door zijn woomera (werpstok) en speer te stelen en met veel plechtig heden in een hol houtblok te verzege len. Desondanks doet „Charlie" alle mo gelijke moeite om te blijven leven, doch de „dodenzang" schijnt wel erg krachtig te zijn. Het is voor het eerst dat een inboor ling, die wordt doodgezongen, naar een ziekenhuis is overgebracht. Meest al verloren de slachtoffers zelf de wil om te leven en gingen dood. Gisteren hebben twee winkeliers in Den Haag bemerkt dat zij een vals bankbiljet van 100,hadden ontvan gen. Zij kwamen tot deze ontdekking toen de klanten reeds de winkel uit waren. In het Weense concertgebouw zal zondag 15 april a.s. het pas-opge richte „Mozart-jongens-koor" zijn eerste officiële uitvoering geven onder leiding van dirigent Erich Schwarhauer. De foto laat zien hoe de dirigent met zijn jongens repeteert voor de première. De zangertjes zijn ge kleed in kostuums uit de tijd van Mozart en zullen ook hoofdzake lijk liederen van deze grote com ponist ten gehore brengen. Van enige concurrentie met het koor van de wereldberoemde „Wiener Siingerknaben" zal dan ook geen sprake zijn. <t (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 13 april. Tot het laatst toe heeft de socialistische fractie zich verzet tegen het wets ontwerp tot afschaffing van de prijsbeheersing van niet-land- bouwgronden. De goede elementen van dit wetsontwerp werden doop hen niet belangrijk genoeg geacht om hun stem positief te kunnen uitbrengen. Het wetsontwerp werd aangenomen met 3728 stemmen. Tot de tegenstemmers behoorden socialisten en commu nisten. Reeds bij de aanvang van de verga dering was het duidelijk dat de P.v, d.A.-fraetie minister Mansholt ln de kou zou laten staan. Het artikel om de prijsbeheersing voor de niet-land- bouwgronden op te heffen werd met 4025 stemmen aangenomen. Weer waren socialisten en communisten de tegenstemmers. Tenslotte is auh.s. een reeks amen dementen van de heer Droesen (K.V. P.) aangenomen, waardoor de Grond kamers niets meer te maken hebben met landen, die in een uitbreidings plan liggen. NOTARIËLE AKTE De Kamer heeft vervolgens nog een wetsontwerp in behandeling genomen, dat de notariële akte verplicht wil stellen bij de levering van onroerende zaken en bij de vestiging van zakelij ke rechten op onroerende zaken. Daarnaast worden in het ontwerp uit zonderingen op het gebruik van de notariële akte voorgesteld alsmede enkele wijzigingen aangebracht in de wet op de vervreemding van land bouwgronden. Dinsdag a.s. zal de behandeling van dit onderwerp worden voortgezet. Ingezonden Mededeling (Adv.) ONBEPERKTE GARANng °p °e vering- HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN KEY WEST, Florida, 13 april In een toespraak te Key heeft Steven son vrijdag de benaming die ex-pre sident Truman voor Eisenhower ge vonden heeft (de president „die niets doet") overgenomen. Ook Paul Butler, voorzitter van het nationale comité van de democratische partij in de V.S. heeft kritiek op de wijze waarop Eisenhower zijn tijd be- steedt. Hij verklaarde dat de presi dent een derde van zijn tijd buitetv Washington doorbrengt. DE BILT ZEGT: Oostelijke wind DE BILT, 14 april. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Overwegend matige oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatu ren als gisteren. AUGUSTA, Georgië, 13 april. President Eisenhower heeft vrij dag bekendgemaakt dat generaal Alfred M. Gruenther zal worden vervangen als opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Eu ropa. De Amerikaanse president heeft generaal Lauris Norstad als zijn opvolger aangewezen. Volgens AFP zal generaal Gruenther zijn functie aan het einde van dit jaar overdragen. De woordvoerder van het Witte Huis, James Hagerty, zei dat de 57-jarige generaal zich terugtrekt uit het Amerikaanse leger en als opperbevelhebber van do NAVO-strijdkrachten in Europa ,,om per soonlijke redenen". Generaal Gruenther was tijdens de Noordafrikaanse campagne in de twee de wereldoorlog plaatsvervangend chef staf van de geallieerden te Lon den. Later werd hij chef staf van het vijfde leger en de 15de legergroep in Italië. Van 1951 tot 1953 was hij chef staf van de Shape. In 1953 werd hij be noemd tot opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa. LEEDWEZEN In een verklaring van het Witte Huis werd gezegd dat president Ei senhower „met diep leedwezen" een verzoek van generaal Gruenther heeft aanvaard om zich tegen „het einde van het jaar" uit het leger te mogen terugtrekken. In een brief aan generaal Gruen ther, zei Eisenhower: „De bekend making van uw besluit om onthef fing te vragen van uw functie als opperbevelhebber in EurGpa om u terug te trekken uit de actieve mi litaire dienst zal met grote teleur stelling worden ontvangen door on ze gealieerden en door het Ameri kaanse volk". In gewoonlijk welingelichte kringen te Washington verneemt AFP dat ge neraal Gruenther eind mei de V.S. zal bezoeken voor belangrijke besprekin gen op het ministerie van defensie. NAT"0-RAAD De NAVO-raad heeft vrijdagmiddag eenstemmig zijn vertrouwen in gene raal Norstad uitgesproken en hem tot opvolger van generaal Gruenther be noemd. Het ontslag van genraal Gruenther aanvaardde de raad met leedwezen. De minister van oorlog en van marine, ir. C. Staf, heeft desge vraagd het volgende medegedeeld naar aanleiding van het heengaan van generaal Gruenther: „De Nederlandse regering was ge heel op de hoogte van het feit, dat generaal Gruenther zou aftreden. Het voornemen van de generaal om ontslag te verzoeken was haar reeds geruime tijd bekend. De Nederlandse regering betreurt zeer dat generaal Gruenther zijn functie opgeeft, maar acht gelukkig dat hij in ieder geval nog tot het einde van dit jaar op zijn post blijft. ROUTINE KWESTIE Generaal Gruenther heeft op een persconferentie in Parijs zijn aftreden een van de best bewaarde geheimen van Washington genoemd. Hij had in november van het vorige jaar Eisen hower meegedeeld, dat hij met pen sioen wilde gaan. In januari had de president met dit verzoek ingestemd. Met nadruk verklaarde Gruenther, dat zijn aftreden zuiver een routine kwestie was en niet het gevolg van moeilijkheden met de NAVO. Ook liet zijn gezondheid niets te wensen over. De benoeming van generaal Nor stad noemde Gruenther „niet alleen een ideale keuze, maar ook een bete re keuze dan ik was". De aftredende opperbevelhebber verklaarde in antwoord op vragen, dat de algemene NAVO-politiek onge wijzigd zou blijven. Over de strategie van de NAVO zei generaal Gruenther nog: „Ik wil nog eens bevestigen, dat wij altijd een zo oostelijk mogelijke linie zullen handhaven. Wij hebben een ze kere zwakheid, zolang wij niet be schikken over de volledige westduitse bijdrage". Generaal Lauris Norstad is de jong ste generaal van de Amerikaanse luchtmacht. In 1930 verliet Norstad de militaire academie van Westpoint. In 1942 werd generaal Norstad adjunctstafchef van het 12e eskader van de luchtmacht, dat in Engeland de geallieerde lan ding in Noord-Afrika voorbereidde. Hij kreeg na deze landing, waarbij hij zich onderscheidde, het bevel van de operaties van het hoofdkwartier van de geallieerde luchtmacht in Algiers. In 1944 werd hij stafchef van het 20e eskader van de luchtmacht. Na de oorlog, in 1947, werd Norstad adjunct van generaal Vanden Berg. In 1950 kreeg hij bevel over de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Europa. In 1951 kreeg hij op het ge allieerde hoofdkwartier in Europa, Shape, de leiding van de luchtmacht in de sector-midden-Europa. Daarna werd hij stafchef van generaal Gruen ther voor de luchtmacht. Brief van Hammarskjoeld aan Ben Goerion NEW YORK, 13 april. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft de premier van Israël, David ben Goerion, meege deeld, dat deze het „gegeven woord" van premier Nasser moet aanvaard»"^ dat de Egyptenaren zich zullen onihc-uden van oorlogsdaden. Dit blijkt Uk. brieven die Hammarskjoeld en Ben Goerion gewisseld hebben. De inhoud van de brieven heeft de secretaris-generaal uit Cairo naar New York gezon den ter voorlichting van de veiligheidsraad. Stakingen in Spanje duren voort MADRID, 13 april. De stakingen in verschillende delen van Spanje du ren voort. In Pamplona is de staking bijna al gemeen. Alleen de bakkerijen, café's, restaurants en theaters zijn open en ook het openbare vervoer functioneert nog. In Barcelona hebben ongeveer 6000 arbeiders het werk neergelegd. Ook alle werkzaamheden in San Sebastiaan liggen stil. Geen enkele arbeider is vanmorgen op zijn werk verschenen. Ook in de nabijgelegen havenstad Pa- sajes en in het stadje Tenteria ligt het werk bijna volledig stil. „Ecuador" in tweeën gebroken TERSCHELLING, 13 april. Woensdagavond omstreeks half elf is, aar wij eerst thans vernemen, de bij Terschelling liggende Zweedse schip „Ecuador" gebroken. De „Ecuador" 'iep op 29 februari des morgens op de westergronden bij Terschelling aan de .rond. De rederij G. Doeksen en Zoon is sinds de dag waarop de „Ecuador" is gestrand bezig geweest de lading te lossen en verdere maatregelen te ne men om het schip te behouden. Ben Goerion had Hammarskjoeld donderdag in een brief gevraagd, wel ke verzekeringen verkregen zijn dat de Egyptenaren hun belofte om zich van oorlogsdaden te onthouden, zul len nakomen. Volgens hem was de belofte reeds geschonden door Egyptische comman do-aanvallen en een vlucht van vier Egyptische straaljagers boven Israë lisch gebied. Hammarskjoeld heeft in zijn ant woord op deze brief in de eerste plaats verklaard, dat het hem verwonderd heeft dat Ben Goerions brief in New York was gepubliceerd voor hij hem had ontvangen. Wat de vraag van de Israëlische premier betreft, verklaarde Hammarskjoeld, dat hij onder de hui dige omstandigheden het gegeven woord van een regering als bindend moet aanvaarden, dat geldt zowel voor Egypte als voor Israël. NOG GEEN VERZEKERING Op de vraag van Ben Goerion of hij de zekerheid had dat aan alle Egyp tische strijdkrachten orders waren ge geven zich van strijd te onthouden, bracht Hammarskjoeld in herinnering dat hij hem verzocht had om de ver zekering dat hij dezelfde bevelen zou uitgeven als de Egyptische regering beloofd had uit te vaardigen. Het speet Hammarskjoeld, dat hij deze verzekering nog niet van Ben Goerion had ontvangen. Zodra bei de partijen verzekering gegeven hebben, aldus de secretaris-generaal zal ik aan Egypte en Israël beves tiging vragen van het feit dat de orders ook werkelijk uitgevaardigd zijn. Op Ben Goerions vragen of Ham marskjoeld uitleg van de reserves die premier Nasser had gesteld, door deze aanvaard en bevestigd was, verklaar de Hammarskjoeld: „Mijn interpreta tie van de reserves van kolonel Nas ser hebben precies dezelfde legale waarde en implicaties als mijn over eenkomstige interpretatie van uw re- NICOSIA, 13 april. Vrijdagmid dag zijn in de bergen ten zuid-westen van Nicosia een Britse militair doodge schoten en twee gewond toen een brug waarover zij in hun jeep reden in de lucht vloog en zij bovendien, bescho ten werden. Een maand geleden is de zelfde brug door verzetslieden opge blazen toen er een legerauto over reed. De gouverneur van Cyprus, heeft zijn goedkeuring gehecht aan het op leggen van een collectieve boete van duizend pond sterling aan het dorp Kalopsida, waar drie dagen geleden een Britse sergeant werd gedood. Er zal een uitgaansverbod in het dorp van kracht blijven zolang de boete niet is betaald. Duizend Britse militairen heb ben alle huizen van het plaatsje door zocht. serves. Van U heb ik geen bevestiging van mijn interpretatie gekregen, wel van dr. Fawzi (de Egyptische minis ter van buitenlandse zaken). In uw geval heb ik het zwijgen als toestem men opgevat". HERNIEUWDE TOEPASSING Hammarskjoeld verklaarde voorts, dat Ben Goerion het aan het juiste eind had met te verwachten, dat hij, Hammarskjoeld, zich niet tevreden zou stellen met naleving van het ar tikel van de bestandsovereenkomst dat de vijandelijkheden verbiedt, doch dat hij er op zou staan dat de gehele bestandsovereenkomst wordt uitge voerd. Daarmee bedoel ik, aldus de secretaris-generaal, toepassing door concrete actie langs de lijnen van een zodanig plan voor overgang naar her nieuwde toepassing als kan voortko men uit de huidige actie van de vei ligheidsraad. Ongeregeldheden in Denemarken KOPENHAGEN, 13 april. Grote betogingen naar aanleiding van het besluit van het Deense parlement een einde te maken aan de stakingen heeft aan één politieman het leven gekost. Een chauffeur van een ambulance werd ernstig gewond. De politieman werd gewond bij een gevecht tussen de politie en jonge demonstranten, die in een buitenwijk van Aalborg een barricade hadden opgeworpen. De agent overleed óp weg naar het zie kenhuis. Nagenoeg ongedeerd,.,.. AMSTERDAM, 13 april. Gister middag omstreeks twee uur is het zes jarige jongetje Anthonius van Wattin- gen uit het dakraam van de derde ver dieping van een woning te Amsterdam gevallen. Anthonius stond in het ko zijn een klein raampje te lappen, toen hij bij dat werkje uitgleed en. naar be neden viel. Hij kwam op een glazen dakraam van de benedenverdieping te recht. Door de val brak het glas en de jongen belandde uiteindelijk op de be gane vloer. Met een bloedende wond aan zijn hoofd is hij naar het Wilhel- mina gasthuis vervoerd en, na behan deld te zijn, naar huis gebracht. De kantoren van de KLM en de Sa bena op het Parijse vliegveld Le Bour- get zijn vandaag door brand verwoest. De beide maatschappijen hebben tijde lijk een ander onderkomen gevonden. Over de oorzaak van de brand Is nog niets bekend.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1