Tentoonstelling in Statenzaal Nieuw schooljaar oegoii met een tranenvloed Creme Puff natuurlijk! I i Max Factor verse greenleai! KEUKEN Creme Puff van Het begon al in 1838 PUiZLE HET VOLLEDIG HOL LYWOOD HET BOEK Lekken bij 'iekkenzaak' in Frankrijk Schooljuffrouw heeft Jaantje-complex voor haar verdere leven Wat maakt haar xo 99gexien Onder VANDAAG EENS MAX FACTOR HOLLYWOOD UIT DE Üit mijn kias Zaterdag 14 april 1956 ZEEUWSCH WEEKEND pagina 1(1 Ingezonden Mededeling (adv.) een mooie traditie 11 leet U Wel' dat we vroeQer zo oezellig konden spelen: Jk zie, ik \A/*zie wat jij niet ziet?" Van de week eigenlijk hetzelfde gedaan, maar nu zeg ik netjes: „Ik zie, ik zie wat u niet ziet!" Misschien vraagt u nu wat ik toch wel uitgevoerd heb. Wel, in Mid delburg ben ik een tentoonstelling wezen bekijken, die er nog niet is, maar pas op 18 en 19 april gehouden zal worden. Tien tegen één, dat u nu de conclusie trekt, dat ik de datum niet goed genoteerd had en dus een vergeefse reis naar Middelburg maakte. Niets van dat alles. Het is echt zoals het spelletje „Ik zie, ik zie, wat u niet ziet", maqr ik hoop, dat u wél zult zien op de bovengenoemde data. Neen, ik zag nog niet alles, maar wel genoeg om u te raden: ga dan eens kijken in... Dat vertel ik dadelijk wel. Eerst gaan we een duik in de historie nemen en dan vertellen wat voor ten- loonsielling er komt. Het begon in1838! Dit is geen druk fout, want reeds in achttienhonderd acht en dertig was het begin er. We stappen dus een eind terug. Ja, ik kan eigenlijk niet eens zeggen: „Toen is opgericht..'.. In dat jaar dan kwamen enitele dames overeen handwerken te gaan vervaardi gen, die na de tentoonsteinng zouden worden verloot. De opbrengst zou ten goede komen aan hen, die wel eens een keer een extraatje in geld konden ge bruiken. De dames, die dit werk begon nen, traden niet zeive als uitdeelsters op, maar gaven het geld aan diaconieën en instellingen, die zien ermee bezig hielden, daar waar nood was, een gift te brengen. Tegenwoordig noemen we deze „sociale instellingen". Er is ook een vereniging tot bezoeken van armen, welke een be drag kriigt. Diaconieën en sociale instel lingen krijgen hun deel, naar verhouding van het aantal mensen, dat zij helpen. l ijd in overvloed. Wat was dat in die oude tijd gemak kelijk zoiets te beginnen. De dames hadden tijd in overvloed om de mooi ste handwerken te maken en het zal niet veel moeite gekost hebben de vriendinnen ook aan het werk te zet ten, welke vriendinnen op haar beurt weer goede kennissen hadden, die best tijd hadden voor zulk werk. „fraais handwerken" te zien op 18 en 19 april Wat zal er toen veel fijns te zien zijn geweest op de jaarlijkse tentoonstelling. Handwerken, die maandenlang alle vrije uurtjes vorderden, maar dan kwam men ook met iets bijzonders te voorschijn. O nee, zelf doen we dat niet meer, maar we hebben allemaal tooh wel zo'n „fami liestuk" dat we zorgvuldig in ere houden. Ja, dat was vroeger zo. Ook nu nog. Maar, en dat is zeer verheugena, het is ook nü, na meer dan honderd jaar, toch nog steeds mogelijk jaarlijks zo'n tentoonstelling te organiseren. Er zijn altijd vier dames, die hiervoor het beleid voeren en die, der traditie getrouw, de naam van directrice dragen. Deze dames, van wie mevrouw De Ca- sembrootBaronesse van der Feltz er één is, konden ook dit jaar weer een ten toonstelling organiseren, die dus op 18 en 19 april in de Statenzaal te zien zal zijn. De aard van de handwerken is na tuurlijk wel veranderd ener zijn ook andere zaken te zien, geschenken van hen, die geen tijd hadden handwerken te vervaardigen voor dit goede doel, maar die toch wilden meehelpen om de geld- oogst zo groot mogelijk te maken. Ga er eens heen! Grootscheeps schreef ik al, dat ik een tentoonstelling bekeek, die er nog niet is, dat is toch wel waar, al zag ik dan niet alles. Mevrouw Schorer, een andere directrice, om de vorige eeuwse betite ling te bezigen, stelde me in staat tevoren in de bij haar gebrachte voorraad een kijkje te nemen. Zo komt het dan dat ik u kan aan raden: ga op de tentoonstellingsdagen eens naar de mooie Statenzaal. Voor een kleinigheid moogt u daar binnen stappen en eens zien wat er gemaakt is, en voor de gezelligheid drinkt u er ook een kopje thee, waarvan de opbrengst ook alweer het reeds genoemde doel ten goede komt. Nog even een aardig feit uit die oude gescniedenis vertellen. Vroeger werd ook van het Koninklijk Huis jaarlijks een bij drage voor de tentoonstelling ontvangen. Nu durft men daar niet elk jaar meer aankloppen, doch. in bepaalde jubileum jaren doet men niet tevergeefs een be roep. Het is mooi te zien, dat dank zij de activiteit der vier directrices dit oud gebruik nog jaarlijks kan worden voortgezet. We hopen, dat ook dit jaar een grote geldoogst kan worden binnen gehaald, zodat verschillende instellingen hier door weer in staat worden gesteld een extra deel te brengen, daar waar het nodig blijkt. Ingezonden Mededeling (adv.) „ORANGE DE NIEUWE MODEKLEUR" stelt nieuwe eisen. Zoals bekend zal de modekleur van deze zomer o.a. de nieuwe warm aan doende modekleur ORANGE zijn. Deze kleur door de bekende mode dictators van Parijs gekozen, heeft direct nadat deze gelanceerd was, de make up specialisten voor moeilijk heden geplaatst. Het bleek onmogelijk om een der gangbare lipstickkleuren, welke alle in de zuiverrode en lichtcyclaam kleur vielen te gebruiken bij een orange gekleurde blouse of japon. De meest eenvoudige oplossing zou natuurlijk zijn om in het genoemde geval absoluut geen lipstick te gebrui ken, maar zelfs de oorspronkelijke kleur der lippen geeft nog geen ideale harmonie met de orange kleur. Het uiteindelijk resultaat is, dat en kele bekende lipstick-fabrikanten nu nieuwe kleuren gelanceerd hebben, welke zeer goed harmoniëren met dé modekleur. Deze nieuwe kleuren geven, wanneer men ze voor het eerst toegepast ziet, even een vreemde in druk. Maar, toch zeker bij een zon gebruind gezicht ook een zeer spor tieve en correcte uitdrukking. Wanneer U zich dus een japon of blouse in deze zeer mooie nieuwe kleur heeft aangeschaft, kom dan naar LIBERTY en wij zorgen dat U een goed harmoniërende kleur lip stick krijgt, welke zowel bij u zelf, als bij Uw japon past. Liberty geeft U desgewenst gratis deskundige en eerlijke adviezen. Lange Vorststraat 9 Goes Assortiment vindt U bij GOES LANGE VORSTSTRAAT 9 PARFUMERIE Uit de wereid van „Die Brücke". deel 1 en II. Spraakkunst en damuy ^noren- de twee deeltjes UeieninSïi, door Dr. C. Brouwer, Dr. c. itas en Dr. J. M. Aier. L-.^ave J. B. Wolters, Uroningen-Hatavia. Er zijn natuurlijk al genoeg Duitse leergangen in omloop, waaruit men te kust en te keur kan gaan. Deze metho de beoogt de leerlingen reeds zo spoellg mogelijk met het lezen en spreken van het Duits vertrouwd te maken. Dit 1» Inderdaad een voordeel, vooral voor hen, die door reisjes in een Duitssprei kend gebied zullen vertoeven. We ge loven, dat de opstellers geslaagd zijn in het uitvoeren van hun opzet. PARIJS, 12 april De Parijse audi teur-militair, kolonel Grassien Gar- don, heeft donderdag op een zitting van de Parijse krijgsraad verklaard, dat van de geheime zittingen van de krijgsraad te Parijs waar de kwestie van het uitlekken van defensiegehei men is behandeld geheimen zijn uit gelekt. Hij zei dat aan personen die buiten de krijgsraad staan een volledig ver slag is gedaan van wat tijdens de ge heime zittingen is gezegd. De eerste die zich over deze nieu we „lekken" heeft uitgelaten was An- dré Baranes, één van degenen die te recht staan. Baranes zei in kringen van het pro-communistische dagblad „Liberation" te hebben vernomen dat de directeur van dat blad op de hoog te gesteld is van wat er tijdens de ge heime zittingen is gebeurd. De audi teur-militair bevestigde dit. YERSEKE Burgerlijke Stand. Geboren: Janny, d.v. C. van den Berge en W. van Koeveringe. Babbelaars badoer) zelfs geen effect Nu heb ik al een paar jaar na de befaamde eerste schooldag van het nieuwe „studiejaar" met een hoge borst rondgelopen, me zelf op de schouder geklopt en gezegd: „Dat heb je er weer eens kranig afgebracht meisje", als alles droog, d.w.z. zonder een traan verliep. Maar nu..mijn hart zit in mijn schoenen gezonken. U ziet aan al deze beeldspraak wel, dat ik in dei war ben, wat geen wonder is, want er is niet één traan gestort, en is een rivier gaan stromen op die eerste morgen met mijn nieuwe kroost. Al dat water kwam van Jaantje. Ik weet nu, dat ik mijn verdere leven een Jaantje-complex zal hebben', want als ik de naam Jaantje hoor, begint er iets te roeren in mijn gemoed. Bovendien is mijn neerslachtigheid nog van terugwerkende kracht ook, omdat ik nu inzie, dat mijn tranenloos succes op 1 april mede aan de gezonde zin voor nuchterheid van onze dorpse moeders te danken is, die, als ze dan eens een spruit zelf kwamen afleveren, meestal weer Ingezo'idei iVLe^au .ling (adv.) In luxe poederdoos met spiegel en donsje ...of in fleurig metalen doosje t(ook met donsje) Creme Puff: de volmaakte make-up met de onweerstaanbare charme van frisse natuurlijkheid. Creme Puff: boeiende, betoverende schoon heid in enkele seconden. Creme Puff handelsmerk betekent Max Factor Hollywood Creamy Powder Make-Up* MAX FACTOR HOLLYWOOD Imp. Marfac N.V., Huddestraat 5, Amsterdam Aan Tante Truus Zeeuwsch Weekend Goes Horizontaal: 1 Gevangenis, 4 drink bak je, 6 zuilengang, 7 nachtvogel, 10 zwakzinnige, 11 voegwoord, 12 aanslib bing, 13 onderricht, 14 afstandsmaat, 13 afwezig, 17 godin, 18 metaal, 20 sabel, 81 gramschap. Verticaal: 1 Brandstof, 2 boom, 3 vaar tuig, 4 zweep, 5 half-edelsteen, 8 ins- gelfjke, 9 lusje, 11 eenmaal, 13 dochter van Laban, 16 zangstem, 19 zangnoot. Oplossing vorige puzzle Horizontaal: 1 Zwaan, 7 eik, 8 ben, 9 as, II rebus, 13 ale, 15 ros, 17 rage, 19 stof, 31 avé, 23 eik, 24 wrang, 26 re, 27 pad, 38 dit, 30 setter. Verticaal: 2 We, 3 air, 4 aker, 5 bes, t baars, 8 buste, 10 sla, 12 bos, 14 egard, 16 afkeer, 18 Eva, 20 oir, 22 ende, 24 was, 25 git, 29 t.t Mijn beste nichtjes en neven, Hoor eens nichten, wat denken jullie nu van me? Daar vragen ze me, of ik ook wel eens schoonmaak. Ik zou haast schrij ven: kom maar eens kijken. Het zou er raar gaan uitzien, als ik alleen maar brie ven aan jullie zat te schrijven. Wees maar gerust, tussen het brieven schrijven door, wordt elk hoekje schoongemaakt. Eigen lijk moesten jullie mij met zijn allen een dagje komen helpen. Dat zou een pret geven. Een ander jaar beslist eens aan denken, want nu is het kwaad al haast voorbij. O ja, nog even verklappen, dat ons Boerinnetje te Domburg naar de prijs van deze week mag .uitkijken. En nu: gegroet van jullie Tante TRUUS. Sneeuwklokje te Aagtekerke. Wat leuk, dat er bij jullie lammetjes zijn. Daar kun je wel de hele dag naar kijken als die op hun grappige manier aan het spelen en huppelen zijn. Voor je broertje eigen lijk speelkameraadjes. Dat versje vond ik zo aardig. Ik heb nou nog nooit eens op 'n tractor gezeten. Dat win je dus van mij. Als ik bij jullie in de buurt kom, mag ik het zeker wel eens proberen op jullie 'n tractor gezeten. Dat win je dus van mij. nu zo kranig opgepast. Twee brieven vo rige week ineens en nu weer present met een gezellig schrijven. Dat doet mijn hart goed, hoor. Tweede Paasdag heb ik lek ker vlak naast de kachel gezeten en al maar kopjes thee gedronken en omdat het een feestdag was met een fijn koekje er bij. Dat vond ik beter dan buiten kou te lijden. Wel nicht, ik ben trots op jou met zoveel negenen op je rapport. Ga zo voort! Alweer gewend aan het schoolgaan na de vakantie? Boerinnetje te Domburg. Jullie kunnen in je buurt fijne wandelingen door bossen maken. Zo rijk zijn we in Goes niet, maar toch kim je nog wel mooie wandelingen maken, wat ik graag doe, als..., ik niet behoef te bibberen van de kou. Je was toch ook te zien op de schoolfilm? Dan heb ik je vast gezien. Ra ra, hoe kan dat? Ik heb ook wilgen katjes in de kamer staan. Zo mooi. Maar verder is het in de tuin nog wel een beetje winters hoor. De bloemen durven hun kopjes niet opheffen, bang als ze zijn voor de schrale voorjaarswind. Heb je nu je tuintje al? Het zou anders wel tijd voor zaaien worden. Groente is er bij mij al gezaaid. Bloemen nog niet veel. Huis houdstertje te Middelburg. Ja zeker kom ik wel in Middelburg. Vorige week nog heel even, maar dan schiet er geen tijd over voor een bezoekje. Zodra ik een snippertje tijd over heb, ga ik op zoek naar je adres. Nee, zover heb ik het nooit gebracht dat ik zo'n gewichtig stuk zelf naaide. Heb je werkelijk de jurk nu al af? Wat een harde werkster ben jij! En wat staat er nu op het program? De oplossingen zijn: I. Sla, kool, rapen, bonen, prei. II. Rijn, Vecht, Schelde, Aar. III. Een postzegel. Nieuwe raadsels: I. Verborgen Bijbelse namen: Ik heb Rika in geen tijd gezien. Je moet dat slot eens nazien, want het sluit niet meer. Ik heb er helemaal niet over nagedacht. Waarom heb je niet alle asters in dat hoekje gezet? n. Ingezonden door Merel te Grijps- kerke. Wat moet je houden, als je het aan ie mand gegeven hebt? III. Ook Ingezonden door Merel. Hoe schrijft men honderd met vier ne gens? - De oplossingen kunnen met vermelding van naam, voornaam, (schuilnaam als je die hebt), leeftijd en adres tot zaterdag 21 april worden gezonden aan Tante TRUUS, Redactie Zeeuwsch Weekend, Goes. OUDELANDE Burgerlijke Stand. Geboren: Maarten K. D., z.v. Jae. van 't Veer en J. Joziasse. Gehuwd: D. P. Smallegange, 25 j. te Rotterdam en L. L. Wirtz. Overleden: J. C. Lokerse, 56 j., echtg. van J. de Jager. Ingezonden Mededeling (Adv.) Goed voorbeeld doet Zeker, haar grootmoeder en haar moedergebruiktenreedsMAIZENA DURYEA en zij volgde dat goede voorbeeld. Vandaar haar lekkere groenten, smakelijke soepen en smeuïge sausen. En als haar vrien. dinnen vragen hoe het komt dat zij zo lekker kan koken, dan zegt zij ,,Goed voorbeeld doet goed volgen" en gebruik zoals ik - MAÏZENA DURYEA voor het binden van groenten, soepen en sausen. Dan zijn mislukkingen bij voorbaat uit gesloten. gauw vertrokken waren, zonder eerst 'a traan weggepinkt te hebben. En nu ging ik nogal zo monter aan de slag. Eerst in de vakantie een dosis krachten opgedaan voor de start. Ik kon de wereid veroveren, meende ik, in deze gedachte versterkt door een lijvig pak babbelaars, door mijn hospita vervaardigd in een zeer kloek formaat, zodat wie zo'n kanjer achter de kiezen had, voorlopig buiten gevecht was ge steld. De voortekenen ieuen zo gunstig. AI vroeg was ik in de klas om als een veld heer voor de slag alles nog eens te over zien. Mijn tekeningen stonden nog fleurig en wel op het bord, de planten gaven een huiselijke sfeer en dan die babbelaars. En toen Eet nu Op verschillende manieren kunnen we verse groenten verwerken: gekookt, in sala des en stamppot, maar ook in soep Fijngesneden rauwe peterselie of kervel maakt iedere soep bijzon der geurig en verhoogt bovendien het vitaminegehalte. Zondag: Groentesoep; stukje kalfs. of varkensvlees, prineessebonen (blik) aardappelen; custardrand met rabar- ber-compöte. Maandag; Kopje soep; koud kalfs- of varkensvlees, worteltjes, aardappelen; fruit. Ingezonden Mededeling (adv.) Verkrijgbaar bij Parfumerie CAPRI Segeerstraat 4 - (naast BIJOU) - Middelburg Dinsdag: Stamppot van rauwe raap stelen; kaas; appelmoes. Woensdag: Witlof, eieren, botersaus, aardappelen; yoghurt met vanlllevla. (Bonen weken). Donderdag: Klapstuk, witte bonen, aardappelpurée, andijviesla; fruit. Vrijdag: Gebakken vis, rode koolsla met geraspte appel, aardappelen, brui ne botersaus; kamemelksepap met stroop. Zaterdag: Gebakken aardappelen met uien en blokjes kaas, kropsla; fruit. Recept: Stamppot van rauwe raap stelen met kaas. 2 kg aardappelen, 500 g raapstelen, 200 g jonge of Iets belegen kaas in blokjes gesneden, melk, boter, zout, (nootmuscaat). De aardappelen wassen en koken met weinig water en zout. De worteltjes van de bosjes raapstelen afsnijden, was sen en daarna de raapstelen hakken of zeer fijn snijden. Wanneer de aardap pelen gaar zijn, hiervan een puree rna- Grif neem ik de eerste klanten in ont vangst en geef ze zomaar voor de voet weg een plaatsje, plus babbelaar. Daar mee zal ik dus voorlopig geen last heb ben, denk ik, wat ook waar is. Mieke's moeder, die zelf stralend haaf eersteling komt brengen, is één en al glimlach, maar verlaat me spoedig met de opmerking: „Uwes ziet ons ook liever gaan dan komme, want uwes zei het met die gassies het best allenig afkenne", en weg is Mieke's mamma. Mieke wijdt geen seconde aandacht aan moeder meer, want er is veel te beleven in dit nieuwe land, waar ze nu binnen stapt. O heden, Co komt me als een oude bekende begroeten, wat hij ook inderdaad is. Hij speelae tensioae alle dagen op het plein met de hele kluit mee. Kun je doen, als je zo dichtbij woont. Van zelfsprekend maakte hij wel slippertjes naar binnen. De school is de gewoonste zaak van de wereld voor hem. ACHTERSTEVOREN Henk kijkt wat schuw om zich heen. Is in deze contreien niet zo bekend en hij weet niet wat hij met zijn bank moet aan vangen en gaat achterstevoren op het schryfvlak zitten. Niemand, die zich hier over verwondert om de eenvoudige re den, dat er zoveel te ver- en bewonderen valt. Zo heu ik er een iwee uoziiu naar bin nen gewerkt; tot mijn grote tevredenheid en in volle gemoedsrust zie ik nog zo'n portie tegemoet, ais ik een meisje zie aankomen in de gang, dat door haar moe der wordt gebracht. Boven al het gewone rumoer van de gang uit hoor ik al gie rende snikken. De schrik slaat om miju nart. Nee, dat is te simpel gezegd. De schrik slaat om alles heen. De jongedochter houdt haar moeder vastgeklemd ende moeder houdt de dochter innig omstrengeld. De dochter gilt, de moeder huilt geluidloos en ik huil niet, maar wil wel iets. NIET UIT DE KNOOP Moeder en dochter zijn zó verstrengeld, dat ik geen kans zie het zaakje uit de knoop te halen voor de klasdeur. Samen zijn ze binnen, en daar richten zich op slag aller ogen opEn het is net als bij een barometer. Het één of ander hoog-of-laag drukgebied kan nog op een dag afstands zijn, maar je barometer ver telt je al, dat het mis gaat. Hij gaat dalen. Ik zie op zoveel snuitjes de barometer dalen. Ik poog maar meer dan een pogen is het niet om Jaantje (die naam heeft moeder me snikkend toever trouwd), een plaatsje te geven en haar een extra grote babbelaar in de mond te werken. Dat probeer ik, doch verder dan een proberen kom ik niet, want het resultaat is, dat moeder eerder in het bankje zit dan Jaantje en vandaaruit poogt Jaantje op haar schoot te krijgen, wat een kunststukje zou worden. De (Zie volgende pagina) ken met boter en melk, de fijngesneden raapstelen door de puree roeren, op smaak maken met zout en (nootmus caat). De stamppot zeer kort, goed doorwarmen, tot slot de blokjes kaas erdoor roeren. Recept: Yoghurt met vauillevla. Vz liter yoghurt, y2 vanlllevla. Belde flesjes zeer goed schudden en ultschenken in een glazen schaal, laag om laag of de yoghurt en de vanlllevla goed door elkaar kloppen. Het is meest al niet noodzakelijk nog suiker bij te voegen; indien wel, dan basterdsuiker gebruiken.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 10