Amerika zal slachtoffers in Midden-Oosten met grondwettelijke middelen steunen G0£D NIEUWS VOOR VELE ZEEUWSE KERKEN Brief van president Eisenhower aan Ben Goerion Nog roerig op Cyprus Israël en Egypte zullen zich „onvoor waardelijk" houden aan bepalingen bestandscommissie Socialisten handhaafden bezwaren tegen afschaffing prljsbeheersing Bouw en restauratie van talrijke kerken kan nu worden bekostigd PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Nog onafgebroken strijd in Algerië Prins en Grace Kelly debarkeren in Monaco Moeilijkheden in Spaanse koloniën Delftse studenten contra spionnage Slaking in Denemarken duurl voort H.M. de Koningin woonde gala-voorsiel/inc bij Dochter van tsaar Nicolaas nog in leven Hoofdkantoor: Goes, C. Vorststr. so, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie S987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte NoorJ- «traat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, TeL 826; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3370 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Vrijdag 13 april 1956 GASTEN IN DE GEVANGENIS Zie pagina 3 Op- en ondergang van zon en maan: Zaterdag: Zon op 5.46 u., onder 19.36 u. Maan op 7.22 u., onder u. Hoogwater zaterdag 14 april: Vlissingen: 3.44 u. 2.31 m., 16.11 u. 2.25 m. Terneuzen: 4.14 u. 2.45 m., 16.42 u. 2.40 m. Wemeldinge: 5.38 u. 1.73 m., 18.07 u. 1.73 m. Zierikzeee: 5.24 u. 1.47 m., 17.52 u. 1.47 m. Ongeregeldheden in Johannesburg JOHANNESBURG, 12 april. Bij ongeregeldheden, die in een café in 'n negerwijk van Johannesburg begon nen, zijn zeven blanken, onder wie twee vrouwen en een kind, door ste nen gewond. Trams en auto's werden door de na turellen met stenen bekogeld. Tenslot te opende de politie het vuur op de menigte. Ongeveer twintig negers moesten in een ziekenhuis worden op genomen. Enige van hen hadden ko- gelwonden. NICOSIA, 12 april. Twee gemas kerde Cyprische verzetslieden hebben donderdag een Cyprische inwoner van het dorp Akanthoe, in noord-oost-Cy- prus, doodgeschoten. Toen de neergeschotene op de grond lag, werd hjj door een der aanslagple- fers voor de tweede maal, in de rug. eschoten. Daarop vluchtten de ver zetslieden. Te Paphos hebben Cyprische ver zetslieden twéé bommen naar een Brits militair voertuig geworpen. Er vielen geen slachtoffers, terwijl evenmin schade i's aangericht. ALGIERS, 12 april. Volgens niet- officiële berichten zijn donderdag bij gevechten in verscheidene delen van Algerië, in het bijzonder in het depar tement Constantine, 117 opstandelin gen gesneuveld. Troepen van het vreemdelingenlegioen en de politie zetten een grootscheepse zuivering voort in het westen van het departe ment Oran. Te Tlemcen in West-Alge rië, werd een klein legerkamp door op standelingen overvallen. Twee schild wachten werden ontvoerd. Zuid-Slavië heeft besloten 22 Itali aanse vissersboten, die woensdag in de Adriatische Zee werden opgebracht, vrij te geven. De schepen zouden zich in verboden wateren bevonden heb ben. AUGUSTA, 12 april. President Eisenhower heeft maandag de Egyptische en Israëlische leiders persoonlijke boodschappen gezon den, zo is donderdag bekend gemaakt door Eisenhowers perssecreta ris. Deze voegde er aan toe, dat ook afschriften waren verzonden van de verklaring van de president, dat de Verenigde Staten voornemens zijn elk slachtoffer van agressie in het midden-oosten met „grond wettelijke middelen" te steunen. De boodschappen waren gericht tot premier Ben Goerion van Is raël en premier Nasser van Egypte. De secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjoeld, heeft de leden van de Veligheidsraad laten weten, dat Is raël en Egypte dezer dagen er mee hebben ingestemd, zich „onvoorwaar delijk" te houden aan de bepalingen van het bestandsakkoord en zich bij gevolg te onthouden van oorlogshan delingen jegens elkaar. De landen be houden zich echter het recht van zelf verdediging voor. BRIEF VAN BEN GOERION De toezeggingen van Israëlische en Egyptische zijde werden gedaan in antwoord op een beroep dat de se cretaris-generaal op de regeringslei ders van de twee landen had gedaan. De Israëlische delegatie bij de V.N. maakte donderdag de inhoud bekend van een brief die premier Ben Goerion een Hammarskjoeld had gezonden. Hierin verklaarde de Israëlische premier, dat de Egypte- naren hun toezegging geschonden hebben door een „reeks moordende aanvallen". Hij wees o.a. op het overvliegen van Egyptische straaljagers. „Het is duidelijk, dat de Egyptische vijandelijke daden voortduren", al dus de Israëlische eersté-minister. ANDERE VERSIE Het Egyptische opperbevel .heeft in een communique dat door radio-Cairo werd omgeroepen, echter een andere versie van het luchtincident gegeven. De vier Egyptische straaljagers zou den boven Israëlische grondgebied zijn gekomen, bij het achtervolgen van twee Israëlische vliegtuigen, die zij boven Egypte hadden ontmoet. Een van de Egyptische toestellen had een noodlanding moeten maken bij El Auja. De piloot bleef ongedeerd, aldus het Egyptische communique. De r_yptische commando's hebben volgens het officiële Egyptische pers bureau 50 overvallen op Israëlisch ge bied uitgevoerd als „vergelding voor de aanval" van Israël op de burgerbe volking in het gebied van Gaza. De Ie- raëliërs leden zware verliezen, aldus dit bericht. Van de 300 commando's die aan de actie deelnamen, zijn er tien gesneuveld. MADRID, 12 april. In de Spaanse Enclave Ifni, ten zuiden van Marokko in Afrika, zijn enkele stammen tegen het Spaanse gezag in opstand gekomen aldus verneemt AFP uit welingelichte kringen te Madrid. Volgens deze berichten staan op de Kanarische eilanden enkele troepen eenheden gereed om naar Ifni te ver trekken. Verder doen in Madrid geruch ten de ronde van soortgelijke moeilijk heden in de Spaanse kolonie Rio de Oro aan de Afrikaanse westkust. Volgens onbevestigde berichten zijn Spaanse militaire garnizoenen te Sidi Ifni, een kleine Spaanse kolonie in West-Afrika, door stammen aangeval len. Enige Spaanse officieren zouden gedood zijn. DELFLT, 12 april. De actie, welke de Delftse studenten al geruime tijd voeren tegen de plannen van de mi nister van onderwijs om de schade aan een inrichting van technisch hoger on derwijs bij wet te regelen, en daarbij o.a. een tijdslimiet vast te stellen waar binnen de studie moet zijn volbracht, is in een nieuwe fase getreden. Op grote schaal zijn in Delft pamfletten verspreid en aangeplakt met de woor den „Delft wenst vrijheid van studie als grondslag voor een academische opleiding". Vanavond wérd op het bor des van de studentensociëteit Phoenix een enorm bord met de leuze: „Delft eist studievrijheid" onthuld KOPENHAGEN, 12 april De Deense vakverenigingen hebben don derdag met een kleine meerderheid de voorstellen tot loonsverhoging van de officiële bemiddelaars verworpen. De werkgevers hadden deze voorstellen reeds goedgekeurd. Verwacht wordt dat de Deense so ciaal-democratische regering nu een wetsontwerp zal indienen op basis waarvan het aanvaarden van de voor stellen verplicht wordt gesteld. De staking duurt thans reeds bijna een maand. Intussen heeft de vakvereniging van de ook stakende zeelieden de re gering en het parlement donderdag gewaarschuwd niet verder te gaan met de uitvoering van de plannen tot het indienen van het gemelde wetsont werp. Schade vliegongeluk bij Woudenberg WOUDENBERG, 12 april. De to tale schade aan de panden, die bij het vliegongeluk gisteren bij Woudenberg werden vernield, wordt op 75.000 tot 100.000 gulden geraamd. De grote villa „Huize Sonnevanck", die bewoond werd door de directeur van de boeren leenbank was tevens verzekerd tegen zgn. vliegtuigschade. Ook het kantoor- gebouwtje van het waterschap „De Heiligenbergerbeek" was verzekerd. H.M. de Koningin heeft woensdag avond het zangspel „De drie raad sels", waarvan in de Utrechtse stadsschouwburg een galavoor stelling werd gegegven, bijge woond. Bfj haar aankomst over handigde de zes-jarige Machteld Wagenvoort aan H.M. de Koningin een bouquet bloemen. Tweede Kamer over wetsontwerp landbouwgronden (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 12 april. Bij de verdere behandeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp om o.a. de prijsbeheersing van niet-landbouwgronden op te heffen moesten de ministers Witte en Mansholt zich verdedigen tegen principiële socialistische kritiek. De heren Vondeling en Ten Hage (Soc.) hadden n.l. betoogd dat de prijzen van deze gronden omhoog zouden gaan. Dat wilden zij voorkomen. Maar miniter Witte weer er op, dat dit wetsont werp door vier ministers is getekend. Ook door de socialistische minister van Landbouw. Minister Witte geloofde niet, dat de niet-landbouwgronden in prijs omhoog zullen gaan. Bouwrijpe grond behoeft geen schaars artikel te zijn als de ge meenten maar tijdig onteigenen. En als zij dat doen dan hoeft men geen grote prijsverhoging te verwachten. De extra winst die de eigenaars van deze gronden zullen kunnen maken wilde de heer Ten Hagen niet aan de eigenaars ten goede laten komen. Dit vond minister Witte een jaloezierede nering. Naar zijn mening zullen deze niet-landbouwgronden door de afschaf fing van de prijsbeheersing niet meer dan enkele dubbeltjes per vierkante meter stijgen. Nu zijn de prijzen vast gesteld op basis van de economische omstandigheden van 1940. Het is nood zakelijk dat de heersende economische omstandigheden maatstaf worden bij de prijsvaststelling. Volgens minister Mansholt is het de grootste zorg van de regering om te voorkomen dat door de afschaffing van de prijsbeheersing van niet-landbouw gronden de prijsbeheersing van de landbouwgronden in gevaar wordt ge bracht. Deze prijsbeheersing vond hij een dermate groot goed, dat er geen enkele risico genomen mag worden. De minister van Landbouw had bezwaar tegen de opvatting van de heer v. d. Heuvel (AR), dat de Grondkamers zich niet moeten bemoeien met da vraag of de overdracht van grond niet leidt tot een ondoelmatige verkave ling. Minister Mansholt vindt deze landbouwkundige toetsing van het grootste belang, daar het nog wel 18 jaar kan duren voordat de gronden het slachtoffer worden van de bouw nijverheid. Bij de replieken handhaafden de so cialisten hun bezwaren. De ministers zullen vandaag daar nogmaals op ant woorden. En dan komen er nog ver schillende amendementen aan de orde. DE BILT ZEGT; Iets hogere temperaturen DE BILT, 18 april. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind draaiend naar zuidelijke richtingen. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere. Het prinselijk jacht „Deo Juvan- te", dag Grace Kelly van boord van de „Constitution" heeft ge haald, heeft de haven van Monaco bereikt. Op deze Prins Rainier en zet voet aan wal vaderland. telefoto ziet men Grace Kelly. Zij van haar nieuwe GOES, 13 april. Er is goed fileuws voor een aantal door de watersnood getroffen kerkelijke gemeenten in Zeeland. Maakten wij in begin december melding van een voorlopige financiering der immateriële schade, in afwachting van een definitieve regeling, thans is deze van kracht geworden. Vol gens de nieuwe regeling die op 1 januari j.l. in werking is getreden, kunnen de kerken het verschil tus sen de (uiteraard verantwoorde) herstelkosten en de rijksbijdrage vergoed krijgen. Dit houdt In, dat de financiering van de restauratie der Ned. Herv. kerk en pastorie te Kortgene, der Ned. Herv. kerk te Serooskerke, der Ned. Herv. kerk en pastorie te Scharendjjke, der Ned. Herv. kerk te Kruiningen en van de nieuw te bouwen Ned. Herv. kerk te Ouwerkerk nu definitief in kannen en kruiken is. Maar er zijn meer gemeenten, die in de vreugde delen, dankzij de zgn. top- regeling. In de eerste plaats de Ned. Herv. kerk te Waarde, die hierdoor in de gelegenheid wordt gesteld zijn kerk- meubilair te veranderen, de consisto rie te restaureren in overleg met de orgelcommissie en met steun van het Rampenfonds zijn orgel te verbete ren. Bovendien krijgt Waarde een ge deeltelijke vergoeding in de bouwkos ten van de nieuwe Herv. pastorie, waarvoor reeds een groot voorschot is ontvangen. Het plan van architect Klap is in middels goedgekeurd. Het woord is nu aan het gemeentebestuur voor het verstrekken van bouwvolume en grond, maar financieel is de zaak „rond''. Waarde is lange tijd van hulp ver stoken gebleven, maar sinds ds. W. C. van Burgeier té Kruiningen, die te vens gevolmachtigde is van de bouw en restauratiecommissie van de Ned. Herv. kerk, de belangen van Waarde naar voren heelt gebracht, is alle aan dacht aan deze kerk besteed. Trouwens, de mogelijkheden, die de ze tonregeling biedt, zijn ook door ds. van Burgeier aan het rollen gebracht. Men vergete niet het offer, dat de Herv. kerk van Kruiningen brengt om haar predikant zo dikwijls af te staan als contactpersoon voor interkerkelijk belang. Dank zij het artikel van 8 dec. j.l. in het Zeeuwsch Dagblad, aldus ver nemen wij van oficiële zijde, zijn vele kerkelijke gemeenten attent gemaakt op de mogelijkheid van de toprege- ling, waardoor nu de gemeenten in Waarde, Kruiningen, Nieuwerkerk en Rilland profiteren. Inderdaad, ook Rilland. Naar wij van bevoegde zijde vernemen bestaan er ernstige plannen can in Rilland in beginsel te komen tot de bouw van een nieuwe Geref. Kerk, ter vervanging van het huidige gebouw, dat door de gevolgen van de ramp niet meer op af doende wijze kan worden gerestau reerd. Hierover zullen echter de depu- taten van de Geref. Kerk moeten be slissen. In Kortgene is het de Geref. Ge meente, die momenteel de aandacht van de heren van het Rampenfonds heeft. Uit welingelichte kringen vernemen wü voorts, dat men ook in Hansweert gerust kan zijn. Ook deze gemeente heeft de volle aandacht van de be- ROME, 12 april Nicolaas de Twee de, de laatste Tsaar van Rusland, zou de akte van troonsafstand niet onder tekend hebben en het bloedbad van Jekaterinenburg zou plaats gevonden heben tegen de orders van het centra le revolutionaire comité in Moskou. Dit wordt gezegd in een artikel dat donderdag gepubliceerd is in het Ita liaanse geïllustreerde weekblad „Epo- ca". De schrijfster van het artikel zegt groothertogin Olga van Rusland te zijn. Toen in 1918 de familie Romanof in Jekaterinenburg (het tegenwoor dige Swerdlov) uitgemoord werd, zou de groothertogin met ernstige schou- derwonden ontkomen zijn, en zij zou eerst nu haar identiteit bloot gegeven hebben. voegde personen, maar het wachten is nog op de juiste tijd en gelegenheid. Wolfaartsdijk moet nog gebeuren. En op Schouwen-Duiveland wordt ook aan het een en ander gewerkt. Wh hoorden o.m. stemmen opgaan, dat men te Geersdijk de Geref. kerk zou willen verplaatsen. De heer W. J. A. H. van Berkel, referendaris bij het ministerie van maatschappelijk werk en adviseur van het Nationaal Rampenfonds, vertoeft momenteel in Zeeland om zich persoonlijk te laten inlichten over de situaties van de door de ramp getroffen kerken, geadvi seerd door Ds. Van Burgeier, met wie de Rijksadviseur op zeer hech te wijze samenwerkt. Tot het ge zelschap behoort mej. Sprey, de onvermoeibare assistente van de heer Van Berkel, en de heer Bin nendijk, adviseur van het accoun tantsbureau Krol uit Den Haag, die de financiën van de kerken be kijkt. MONACO, 12 april De Ameri kaanse filmster Grace Kelly is don derdagochtend met het Amerikaanse passagiersschip „Constitution" op de rede van Monaco aangekomen. Onder luide toejuichtingen van een duizendkoppige menigte, voer Prins Rainier met zijn jacht „Deo Juvante" uit om zijn bruid van de „Constitu tion" af te halen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1